OPROEP e Jaargang Zaterdag 29 Mei 1943 No. 25510 BUITENLAND strijd in het Oosten. BINNENLAND Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. VERDUISTEREN: Belangrijk voor de in anuari t/m. April 1923 geboren mannen. T elegr omwisseling met Ned.-Indië. .EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het te Nederlandsche gebied (Commissaris-generaal z.b.v.) Nr. 43/ omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeids- worden hiermede ALLE MANNEN GEBOREN IN 1924, achtig in het ressort van het arbeidsbureau in Leiden, opge- jn om van 28 Mei' af een aanmeldingsformulier in ontvangst smen en dit persoonlijk weer in te leveren, op de hieronder :mde dagen, bij het arbeidsbureau. Januari t/m. April 1924 geboren personen melden zich aan op ïdag 31 Mei 1943. Mei t/m. Augustus 1924 geboren personen melden zich aan op lag 1 Juni 1943. September t/m. December 1924 geboren personen melden zich jp Woensdag 2 Juni 1943. n tijd van 917 uur, volgens de door het arbeidsbureau vast- lde volgorde en wel bij de voor hen bevoegde afdeeling. in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding ichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij roor hen bevoegde bijkantoor van het arbeidsbureau, het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distri- stamkaart meegebracht worden. personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in principe onlijk verschijnen bij het arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij en op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle ver te inlichtingen verstrekken. Voorzoover tot aanmelding ver te personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de aring van den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van ienstbetrekking op het formulier door zijn handteekening en ceel door een afdruk van het firmastempel bevestigen. 'an den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: uitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den jkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het beitsbereich der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders- rtij in Nederland, derzelver organisaties of aangesloten orga- saties. uitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de uitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den eichsarbeitsdienst. s ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de meenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens per- nen, die werkzaam zijn bij de spoorwegen, de Nederlandsche isterijen en de Nederlandsche Bank. eden van de voormalige Nederlandsche weermacht, voorzoover volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber Nederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terug- engen in krijgsgevangenschap. e personen, die reeds volgens IX van de beschikking nr. 30/1943 treffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding verplicht |ja. eestelijken en leden van orden. ersonen, die volgens II alinea 2 van de beschikking nr. 43/1943 esteld zijn van den aanmeldingsplicht. itsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding n, worden nog speciaal opgeroepen. rsonen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die hande- ii strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of iten haar te ontduiken, dus b.v. him aanmeldingsplicht niet of op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid is te opgaven verstrekken, enz. worden gestraft evenals degenen, iaartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. e aanmeldingsplichtigen van de lichtingen 1921 en 1922, die isver wegens ziekte, enz. niet hun aanmeldingsplicht op het de arbeidsbureaux aangegeven tijdstip konden vervullen, wor- opgeroepen op Maandag 31 Mei 1943 des avonds tusschen 18.0U 9.00 uur op de bevoegde arbeidsbureau te verschijnen om aan aanmeldingsplicht te voldoen. De distributiestamkaart en het tonsbewijs moeten worden medegebracht. wordt nogmaals op gewezen, dat de werkgever voor de aan- ling verantwoordelijk is. AAN DEN KOEBAN. militaire kringen te Berlijn aart men inzake de gevech- aan het Koebanbruggehoofd, i het D.N.B., dat de dag van steren met een trommel van verscheidene uren werd uid, waarna ongeveer 10 ewistische divisies infanterie ijf bolsjewistische tankbriga- op het nauwe gevechtsge- tot den aanval op de Duit stellingen overgingen. Deze al werd door de bolsjewisti- luchtmacht gesteund, die ongeveer 200 toestellen zich en strijd mengde. 48 Vij an te vliegtuigen werden alleen n de Duitsche linies neerge- ren, terwijl kon worden üenomen, dat nog 23 toe ft op Sovjet-gebied neer- ton. De bolsjewisten leden bij massale aanvallen zeer zwa- loedige verliezen. Vooral hun ïzen aan tanks waren bij- zwaar. Zoo werden van 'eer 170 aanvallende bolsje- mhe tanks door den afweer 48 tanks vernietigd, waar onder enkele van het modernste type, terwijl nog 13 tanks door bomtreffers van uit de lucht buiten gevecht gesteld werden. Gevangenen hebben verklaard, dat de aanvallende formaties deels totaal vernietigd zijn, resp. gevoelige, bloedige verliezen ge leden hebben. Desondanks verwacht men, dat de bolsjewistische aanvallen op het Koebanbruggehoofd voort gezet worden omdat dit meer en meer het strategische doel blijkt te zijn dat den bolsjewisten voor oogen zweeft. TROEPENCONCENTRATIES BIJ LENINGRAD. Overigens verneemt men, dat aan de andere sectoren van het Oostelijke front van Sovjet-zijde afleidingsmanoeuvres zijn onder nomen, die echter tot op enkele kleine bressen na, die onmiddel lijk gedicht konden worden, gee nerlei succes hebben opgeleverd. Meer aandacht schenkt men in Berlijn aan een hevig duel van de wederzijdsche artillerie in het gebied van Leningrad, waar bo vendien groote concentraties van troepen konden worden waarge nomen, zoodat daar tamelijk zware gevechten verwacht kun nen worden. Timosjenko's bevel tot moorden Het origineele document van het bevel tot moorden van Ti- mosjenko aan de Poolsche solda ten om zich zoodoende van hun officieren te ontdoen luidt als volgt: „Soldaten, in de laatste dagen is het Poolsche leger totaal ver nietigd. De soldaten van de steden Tarnopol, Haliz, Rowno en Dub- no, in totaal 60.000 man, zijn vrij willig naar ons overgeloopen. Soldaten, wat is u nog overge bleven, waarvoor en voor wien vecht ge nog? Waarom wilt gij uw leven op het spel zetten? Uw verzet is doelloos. Uwe officieren jagen u in een zinlooze slacht partij. Zij haten u en uw gezinnen. Zij hebben uw delegaties laten doodschieten, die gij tot het voe ren van onderhandelingen gezon den had. Gelooft uw officieren niet meer. Zij en de generaals zijn uw vijanden. Zij willen uw dood." De oproep vindt vervolgens zijn climax in de volgende vetgedrukte zin:, .Soldaten, slaat uw officieren en generaals dood. Volgt hun be velen niet op. Jaagt hen uit het land. schenkt ons uw vertrouwen. Het sovjet-leger is uw eenige vriend", zoo luidt de laatste zin van het pamflet, dat de handtee kening draagt van Timosjenko. (D.N.B.) Relazioni Internazionali over „Europeesche politiek". - In een artikel „Europeesche. politiek" schrijft de Relazioni internazio nali, dat Italië met volkomen vaststaande principes en op grond van dringende levensnood zaak in den oorlog is gegaan. Het blad herinnert aan de uit eenzettingen van Salata en Bas- tianini en noemt als grondslag voor de Italiaansche politiek de volgende punten: 1. De spil kan niet losgemaakt worden of gescheiden. De een heid van opvatting ten aanzien van alle huidige en toekomstige vraagstukken is volkomen. Alle andersluidende beweringen zijn dwaze propagandamanoeuvres. Elke mogelijke poging om een der deelen van de spil van de andere los te maken, zou onver mijdelijk afgewezen worden. c. De politiek der spil be schouwt het als haar taak, de handhaving der nationaliteiten te verdedigen en de vrije ontwik keling der kleine staten in het kader der algemeene belangen van Europa te waarborgen. 3. Het lot van Italië is afhan kelijk van de oplossing van het Middellandsche Zeeprobleem, dat sedert de deelneming van Enge land en de sovjet-unie aan den oorlog in het geding is. Bij deze reorganisatie denkt Italië niet alleen aan zijn eigen nationale belangen, maar ook aan die van alle andere oeverstaten, voor welke deze zee van vitale betee- kenis is. 4. Bij deze nieuwe Europeesche regeling moeten echter eenige staten hun verouderde, door ge voelsoverwegingen ingegeven, standpunt wijzigen en vastbeslo ten hun post betrekken. Een de zer staten is Frankrijk. Bij een nieuwe regeling voor het conti nent is er een plaats voor Frank rijk. Ongetwijfeld zal Frankrijk gebruik maken van de mogelijk heden om zijn plaats als groote mogendheid weer in te nemen. 5. Het nieuwe Europa mar cheert naar een Europeesche eenheid, die bepaald wordt door gemeenschappelijke stoffelijke, geestelijke en politieke belangen. Het zwaartepunt der belangen van Engeland, de sovjet-unie en de Vereenigde Staten ligt buiten Europa en bestaat in de vernie tiging der Europeesche cultuur. Daarom moeten de Europeesche volken een gemeenschappelijk front tegen dezen aanval vor men. Duitschland en Italië zul len de Europeanen ter overwin ning voeren. - (D.N.B.) De bombardementen op de bur gerbevolking. - In het orgaan van de kerk van Engeland komt tot uiting dat de kerk voor het bom bardeeren van de burgerbevol king pleit. Er wordt n.l. in ge zegd, dat de Engelsche kerk zich niet kan uitspreken tegen de Opening Tehuis in Den Haag. Gisteravond zijn de localiteiten van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap te Den Haag met eenige plechtigheid geopend. Aanwezig waren de Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, commissaris-generaal dr. dr. Wimmer, dr. Bergfeld, gezant Bene, jhr. mr. De Ranitz, burge meester prof. Westra, ing. Her- weyer en vele departementale en andere autoriteiten, alsmede tal rijke belangstellenden. Het samenzijn werd geopend door het koor der Kameropera, die in nauwe betrekking staat tot de Ned.-Duitsche Kuituurge meenschap, onder leiding van Jef Somers, die drie liederen van Or- landus Lassus zong. Vervolgens speelden Constant Moerman en Dick de Reus het dubbelconcert van Bach met aan het cembalo André Rodenhuis van het ballet der Kameropera. Deze muzikale prestaties oogstten veel succes bij het dankbare publiek. De Neder landsche voorzitter van de Ned.- Duitsche Werkgemeenschap, de heer H. C. van Maasdijk, hield vervolgens een rede. Woonwagenconcentratie in N. Brabant en Limburg Naar wij vernemen, worden thans door den gewestelijken politiepresident, ko lonel Kooymans, stappen onder nomen, om de woonwagenkam pen, die men in de provincies N.-Brabant en Limburg, vooral in de dorpen, aantreft, binnen af- zienbaren tijd te doen verdwijnen. De bewoners dezer kampen wor den met hun wagens naar een groot kamp. een soort wagendorp, getransporteerd, dat onder strenge bewaking van de politie komt te staan. Waar het woonwagenkamp zal worden opgericht, is nog niet be kend. Bovendien vernemen wij, dat de tot werken in staat zijnde mannelijke woonwagenbewoners in Duitschland in werkkampen tewerkgesteld zullen worden. Burgemeesters ontslagen. Onmiddellijk ingaand ontslag is verleend aan de volgende burge meesters: mr. A. Brinkman, te Uithuizen, K. Gerrits, te Onst- wedde; M. Jouwstra, te Bedum; mr. B. Struben, te Eelde; S. J. van Royen, te Sleen; J. van Royen, te Odoorn; J. J. Enge lenburg, te Anloo; H. P. baron van den Borch tot Verwolde van Vorden, te De Bilt; mr. J. J. Abbink Spaink, te IJsselstein; G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, te Rhenen; P. A. G. baron van Heeckeren van Brandsenburg te Woudenberg; J. G. Hamer, te Genemuiden; G. Bramer, te Den Ham; mr. dr. I. N. Th. Diepenhorst, te Epe; P. A. Hens te Valkenburg-Houthem J. Ph. Backx, te Nieuwleusen. Postduivenhouders geverbaliseerd Dezer dagen zijn in Brabant en Limburg verscheidene post duivenhouders geverbaliseerd we gens het in het bezit hebben van postduiven. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat de minimum straf voor overtreders dezer be paling 3 maanden gevangenis bedraagt. van heden- resp. morgenavond 21.45 en 22 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.30 uur 29 Mei: maan op te 3.57 uur; onder te 16.30 uur. 30 Mei: maan op te 4.22 uur; onder te 17.42 uur. bomaanvallen op steden, ook niet, omdat er daarbij burgers worden gedood. Voor de Brit- sche bommenwerpers zijn allen gelijk, de bommenwerpers maken geen onderscheid tusschen man nen, vrouwen en kinderen. (D.N3.), „Maandag, op 31 Mei 1943, unoeteD zien alle m de „maanden Januari t/m April „van het jaar 1924 geboren .mannen overeenkomstig .den op 12 en 13 dezer tn .dit blad gepubliceerden op roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp het be- voegde bijkantoor van 9— .17 uur persoonlijk aanmei- ,den waarbij het lnge- .gevulde aanmeldingsformu lier en de andere identi teitspapieren en gegevens .moeten medebrengen De .distributiestamkaart moet .medegebracht worden. De .werkgevers zijn verplicht .de tot aanmelding ver- .plichte personen geduren- ,de den tijd, dien zij hier- .voor noodlg nebben van .werk vrij te stellen en het .salaris, resp toon door te .betalen. Aanmeldingsplich- .tlgen en werkgevers ma ken zich strafbaar wan- .neer zij handelen ln strijd .met de bepalingen der .verordening of trachten .deze te ontduiken. VIA HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft uit Genève bericht ontvan gen, dat maandelijks 100 tele grammen met een maximum van elk 15 woorden, uitsluitend per soonlijke berichten bevattende, ter doorseining naar Nederlandsch- Indië schriftelijk naar Genève kunnen worden doorgegeven. Gezien dit uiterst beperkte aan tal zullen vanzelfsprekend slechts de allerdringendste telegrammen kunnen worden doorgegeven. Het telegram moet gesteld zijn in de Engelsche taal en met het bijbehoorend schrijven worden toegezonden aan de afdeeling te legrammen van het Nederland sche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Ten einde de dringende rede nen tot het zenden van een te legram te kunnen beoordeelen, is het noodzakelijk, dat elk aange boden telegram vergezeld gaat van een schrijven, met eventueele be wijsstukken gestaafd, waaruit de belangrijkheid der aanvrage tot telegrafeeren onomstootelijk blijkt Uitdrukkelijk wordt hierbij vastgesteld, dat alleen de door het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis ingestelde commissie over de urgentie van een telegram oordeelt. Zij, wier telegrammen worden aangenomen, krijgen hiervan schriftelijk bericht met het ver zoek de te betalen kosten ad f.45 (als eenheidsprijs) per telegram van maximum vijftien woorden, onverwijld te doen storten op girorekening No. 22120 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage, onder vermelding op het girostrookje van de woor den „Telegramkosten Indië" zon der meer. In het bedrag van f45 is de prijs van een antwoordtele- gram uit Indië begrepen. De vermelde strenge selectie heeft ten gevolge, dat reeds thans met nadruk moet worden mede gedeeld, dat een verzoek om tele grafisch te informeeren uitslui tend naar het welzijn van perso nen, niet zal worden toegestaan. Het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis beseft, dat deze mededeelingen in breeden kring teleurstelling zullen ver wekken wegens de beperkte mate, waarin deze regeling toepassing kan vinden. Men wordt dringend verzocht van deze kennisgeving goede nota te nemen en geen verzoeken tot het Nederlandsche Roode Kruis ta richten, waarvan reeds van te voren vaststaat, dat deze onher roepelijk moeten worde* afge wezen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1