HET WEZEN DER CRISIS OPROEP i Jaargang Vrijdag 28 Mei 1943 No. 25509 cel van dr. Göbbels Belangrijk voor de in Sept. t/m. Dec. 1923 geboren mannen. BINNENLAND DEZE WEEK BON 23. Nieuwe postzegels. DE STEM DER S.S. VERDUISTEREN dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN sen artikel „Het wezen der in Das Reich houdt mi- dr. Göbbels zich bezig met die een crisis in oorlogs- speelt. Hjj merkt op, dat sch gezien geen oorlog, ja ;een slag zich heeft afge- zonder een diepe insnij- loor een crisis. De tijdelijke lagen, die Duitschland in itaire ontwikkeling van de- srlog heeft beleefd, kunnen voor een deel crisis ge worden, en wel alleen, er zij een karakter zouden smen, dat het bestaan be- Zoo heeft Duitschland in winter 1941/42 en in '-.i r 1942/43 zich geplaatst ge- voor situaties, die men door de grootste wils- meester kon worden. An- egenslagen, die Duitschland medegemaakt, kunnen daar niet vergeleken worden, zij hebben het algemeen ,n niet aangetast. Overi- s de crisis de weg tot klaar- Zij scheidt het echte van sedriegelijke. Het komt er s op aan, wat men er van De moeilijkheden, die Mand in dezen oorlog heeft smaakt, zijn b.v. niet te ijken met die, welke het Pruisen op zyn weg vond, het groote mogendheid werd Duitsche oorlogvoering, al- rervolgt dr. Göbbels, heeft groote, historische succes- sehaald in het eerste twee- van deze gigantische wor- Die successen zijn volko- Voldoende om ons een ab- veilige positie te verschaf- in waaruit wy op de over- g kunnen aansturen met skerheid, die niet aan het len kan worden gebracht, ligt in den aard van een zoo uitgestrekte oorlogvoering, dat zij aan de randen kwetsbaar is en nu en dan leidt tot crisis verschijnselen, die de kern van onze politieke en militaire posi tie niet kunnen schokken. Als onze vijanden, die zoo ongeveer alles verloren hebben, wat ze verliezen konden, hier en daar iets daarvan ongedaan maken, is dat voor ons wel smartelijk, maar het is in geen geval beslissend voor den oorlog. Met enkele uitzonderingen is hier wel sprake van crisissymp tomen, maar geenszins van wer kelijke crises. Daartoe behooren gevaren van geheel anderen aard. Wij zouden ons dan wel in een toestand moeten bevinden, waar in geen redding mogelijk zou zijn, afgezien van een onwaarschijn lijk krijgsgeluk. Dat daarvan geen sprake kan zijn, zal ieder toegeven. Wij bewegen ons in een vol komen beveiligden kring van al- gemeene oorlogsinspanning. De moeilijkheden, die wij daarbij hebben te overwinnen, zijn van tijdelijken aard. De vijand kent die in denzelfden, zoo niet in veel grooteren omvang. Voorts wijst dr. Göbbels er op, dat het Duitsche volk in dezen oorlog een moreele standvastig heid getoond heeft, die de groot ste bewondering verdient. Als de vijand zijn kans op de overwinning bouwt op een klei ne groep van eeuwig wankelmoe digen, kan men slechts medelij den met hem hebben. Want te genover deze kleine groep staat een volk, dat in strijd, offer, ar beid en ontbering gerijpt en ge hard is. Het blijft gelijkmoedig in overwinning en tegenslag, en waar het door het lot wordt op geroepen voor groote krachtproe ven, is het aanwezig, zonder eenige gedachte om die proeven te ontwijken. - (D.N.B.) lin antwoordt Roosevelt. - i heelt, naar uit moskou d wordt, Woensdag in een elden brief zijn antwoord wsevelt's brief overhandigd, i heeft verklaard, dat hij van iederen commentaar ludt. De brief is uitsluitend den opperbevelhebber van merikaansche strijdkrachten, lent Roosevelt, bestemd. Da- veraiaarae voorts, aat uy Idellijk naar de Ver. Staten erugkeeren. S zeide Davies, dat Stalin bij het overhandigen van antwoordbrief voor Roose- te verstaan heeft gegeven, dij met den inhoud van den van Roosevelt volkomen >rd gaat. - (DH.B.) besprekingen te Washing- - Naar de Engelsche nieuws- it meldt, is gisteravond de leele verklaring verschenen de resultaten der besprekin- n Washington tusschen pre- t Roosevelt en Winston ihill. Deze verklaring luidt i gehouden conferentie der tnschappelijke staven te dngton is geëindigd met een lige overeenstemming ten ten van de toekomstige ope- op alle oorlogstooneelen." (D.N.B.) lee over den luchtoorlog. - Plaatsvervangende Britsche ster-president Attlee heeft in Lagerhuis volgens een be- van den Engelsehen berich- enst verklaard, dat de voort '2 van de luchtaanvallen steeds een belangrijk en ze- *el het voornaamste punt is het Anglo-Amerikaansche bief. ch de vijand, noch iemand *s> zoo voegde Attlee hier- l0e. kan een staken of ver wen van het gebruik van ..doeltreffende middel" be veiligen, - (DJ4.B.) kende arts onder doodenvan - Naar de Poolsche pers is dezer dagen in het bosch van Katyn door de daar aanwezige leden der technische commissie van het Poolsche Roo- de Kruis het lijk gevonden van den in Poolsche medische krin gen zeer bekenden arts dr. Viktor Kalicinski, die eenige jaren de huisarts van maarschalk Pil- soedski geweest is en na diens dood in 1935 heeft medegewerkt aan het balsemen van zijn stof felijk overschot. Uit de papieren die op het lyk gevonden zijn, blijkt, dat dr. Kalicinski na zijn gevangenneming bij de capitula tie van het Poolsche leger in de tweede helft van September 1939 eerst in het gevangenenkamp Starobielsk vertoefde en begin 1940 naar Kozielsk is overge bracht. - (D.N.B.) Italiaansche onderscheiding voor Jamamoto. - De koning-keizer heeft op voorstel van Mussolini aan den omgekomen Japanschen groot-admiraal Jamamoto het grootkruis der militaire orde van Savoye verleend, dat slechts zeer zelden en alleen in gevallen van buitengewone muitaire dapper heid wordt uitgereikt. - (D.N.B.) De Gaulle en Giraud te Al giers. - De Gaulle en Giraud zul len elkaar volgens een door den Britschen berichtendienst ver spreid bericht, uit Algiers, heden in Algiers ontmoeten. - (D.N.B.) Uitgeweken Joegoslavische re geering naar Moskou? - Volgens tot dusver onbevestigde geruch ten zou de vertegenwoordiger van de uitgeweken Joegoslavi sche regeering te Londen, Simitsj het voorstel hebben ingediend om zijn regeering naar Moskou over te plaatsen. De uitvoering van een derge lijke maatregel zou, zoo wordt te Berlijn verklaard, geenszins ver bazing wekken, omdat zij in de lijn zou liggen van de sovjet- Russische buitenlandsche poli tiek om in Moskou de vierde in ternationale van aan de sovjet unie onderhoorige regeeringen te vormen. - (A.N.P.), „Morgen, op 29 Mei 1943, „moeten zich alle in de „maanden Sept. t/m. Dec. „van het jaar 1923 geboren „mannen jvereenKomsng „den op 12 en 13 dezer in „dit olad gepubliceerden op- „roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp het oe- voegde bijkantoor van 9— „17 uur persoonlijk aanmei- „den waarbij zij het inge- „gevulde aanmeldingsformu „lier en de andere identi teitspapieren en gegevens „moeten medebrengen De „distributiestamkaart moet „medegebracht worden De „werkgevers zijn verplicht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren de den tijd dien zij nier- „voor noodig hebben van „werk vrij te stellen eD net „salaris, resp loon door te .betalen. Aanmeldingspllcn- „tlgen en werkgevers ma ten zich strafbaar wan- „neer zij handelen tn strijd biet de bepalingen deT „verordening of trachten .deze te ontduiken WEER EEN BOTERBON AANGEWEZEN. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak (naar keu ze) zyn aangewezen de bonnen 23 Voorts zijn voor de periode van Zondag 30 Mei tot Zaterdag 12 Juni voor het koopen vanvleesch geldig verklaard de bonnen 23a en 24a (ieder 1 rantsoen) en 23b en 24b (elk 1/4 rantsoen). Verder is ln de periode van 23 Mei tot 3 Juni naast den reeds aangewezen bon 21 voor een half rantsoen boter nog aangewezen de boterbon 22a. Ten slotte zijn voor de loopen- de vierwekelijksche distributiepe riode (dus tot 12 Juni) alsnog voor het koopen van kaas aan gewezen de bonnen 573, 574 en 575. De geldigheidsduur van de bonnen 3-14, 3-15 en 4-19 reserve voor sinaasappelen is verlengd tot 12 Juni, Met afbeeldingen van Neder- landsche zeehelden en van Germaansche symbolen. De thans gangbar e gewone postzegels zullen, met uitzonde ring van het 50 cent zegel, ge leidelijk door nieuwe worden ver vangen. In de waarden tot en met 5 cent zullen de nieuwe zegels afbeeldingen dragen van Ger maansche symbolen naar ge schilderde ontwerpen van Pyke Koch, in de hoogere waarden die van Nederlandsche zeehelden, waarvoor gevolgd zijn de gravu res van Kuno Brinks, Hubert Levigne en de n.v. Joh. Enschedé en Zonen. De zeehelden zijn: Michiel Adriaansz. de Ruyter (7% ct.), Jan Evertsen (10 ct.), Maarten Harpertsz. Tromp (12% ct.), Piet Hein (15 ct.), W. J. van Gent (17% ct.), Witte de With (20 ct.) Cornells Evertsen (22% ct.), Tjerk Hiddes (25 ct.), Cornells Tromp (30 ct.), Cornells Evert- Geen proces tegen Gandhi. - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de minister voor Indlë, Amery, op een vraag ver klaard, dat de Britsche regeering niet voornemens is, een proces aanhangig te maken tegen Gandhi en de andere Indische congresleiders, die zich in arrest bevinden. - (D.NJ3.), Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor hel bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-generaal z.b.v.) Nr. 43/ 1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeids inzet worden hiermede ALLE MANNEN GEBOREN IN 1924, woonachtig in het ressort van het arbeidsbureau in Leiden, opge roepen om van 28 Mei af een aanmeldingsformulier in ontvangst te nemen en dit persoonlijk weer in te leveren, op de hieronder genoemde dagen, bij het arbeidsbureau. In Januari t/m. April 1924 geboren personen melden zich aan ok Maandag 31 Mei 1943. In Mei t/m. Augustus 1924 geboren personen melden zich aan on Dinsdag 1 Juni 1943. In September t/m. December 1924 geborep personen melden zich aan op Woensdag 2 Juni 1943. in den tijd van 917 uur, volgens de door het arbeidsbureau vast gestelde volgorde en wel bij de voor hen bevoegde afdeeling. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bü het voor hen bevoegde bijkantoor van het arbeidsbureau. Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distri butie-stamkaart meegebracht worden. De personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in principe persoonlijk verschijnen bij het arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moeten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle ver- eischte inlichtingen verstrekken. Voorzoover tot aanmelding ver plichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever do verklaring van den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op het formulier door zijn handteekening en eventueel door een afdruk van het firmastempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: 1) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Arbeitsbereich der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders partij in Nederland, derzelver organisaties of aangesloten orga nisaties. 2) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bjj bureaux van ae Duitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den Reichsarbeitsdienst. 3) De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens per sonen, die werkzaam zijn by de spoorwegen, de Nederlandsche posterijen en de Nederlandsche Bank. 4) Leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, voorzoover zij volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlsttaber in Nederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terug brengen in krijgsgevangenschap. 5) De personen, die reeds volgens IX van de beschikking nr. 3U/1943 betreffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding verplicht zijn. 6) Geestelijken en leden van orden. 7) Personen, die volgens II alinea 2 van de beschikking nr. 43/1943 vrijgesteld zijn van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die hande len in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking ot trachten haar te ontduiken, dus b.v. hun aanmeldingsplicht niet oC niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste opgaven verstrekken, enz. worden gestraft evenals degenen, die daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. Alle aanmeldingsplichtigen van de lichtingen 1921 en 1922, die totdusver wegens ziekte, enz. niet hun aanmeldingsplicht op het door de arbeidsbureaux aangegeven tijdstip konden vervullen, wor den opgeroepen op. Maandag 31 Mei 1943 des avonds tusschen 18.UU en 19.00 uur op de bevoegde arbeidsbureau te verschijnen om aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. De distributiestamkaart en het persoonsbewijs moeten worden medegebracht. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de werkgever voor de aan melding verantwoordelijk is. sen de Jongste (40 ct.). Zy wor den uitgevoerd in rotogravure- druk, in vellen van 100 en van 50 stuks, afmetingen 31% x 241/4 mm., beeldvlak 28% x 211/4 mm. Op 16 Juni a.s. wordt het zegel van 7% cent (De Ruyter) voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Dit is in roode kleur uit gevoerd. Geleidelijk zullen de andere zegels volgen. De verkoop van de frankeerzegels van het tgenwoordige type wordt voor- loopig niet gestaakt. Met den verkoop van postzegelboekjes, briefomslagen, briefkaarten, for mulieren tot mededeeling van adreswijziging en postbewijsfor- mulieren in de bestaande uitvoe ring, zal eveneens worden voort gegaan. Inwisseling van de be staande zegels tegen die van het nieuwe type zal niet geschieden. Verzoeken om vrijstelling van den arbeidsinzet. Het Depar tement van volksvoorlichting en kunsten en de Neder landsche Kultuurkamer deelen mede, dat verzoeken om bij de bevoegde autoriteiten aanvragen tot vrijstelling van den arbeids inzet te ondersteunen, door hen niet behandeld kunnen worden. Het is derhalve doelloos zich met dergelijke verzoeken tot ge noemde instanties te wenden. Luistert op Zondag 30 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar „De Stem dec S.S." Onderwerp: Een SS-oor- logsverslaggever verwierf het U- Bot-Abzeichen. In onderlinge overeenstemming hebben het Departement van volksvoorlichting en kunsten en de Nederlandsche Kultuurkamer nagegaan, welke personen voor de instandhouding van het kul- tureele leven absoluut onmisbaar zijn en dientengevolge in hun tegenwoordigen werkkring ge handhaafd moeten blijven. Voor deze personen zullen het Depar tement van volksvoorlichting en kunsten en de Nederlandsche Kultuurkamer bij de bevoegde autoriteiten bewijzen van vrij stelling aanvragen. van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.30 nur De maan kwam heden op te 3.33 uur en ging onder te 1MI uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1