y.(£a vpei BLEIJS ONTSMETTEN Wij maken Uw corset weer NIEUW! VANGEBOUWEN BINNENLAND Een tandheelkundigen- besluit. SPORT STADSNIEUWS Opening Kleuterverblijf Nederl. Volksdienst. AGENDA Burg. Stand van n gerepareerd corset geeft weer jaren van voldoe* ning, vooral wan neer heteen,,Spi* rella" corset is- MAATCORSETTEN v. Boerlestroot 156. rel 92054 Amsferdom-Z. WANDGEDIERTEBESTRÏ JDIN G 7241 met garantie! afd. Woninginspectiedienst en zuiverwerken LEIDEN Lorentzkade 18. Telef. 21078 Aanstelling van een commissaris, belast met het toezicht op tandheelkundigen. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van sociale zaken betreffende de tandheelkundigen (tandheelkun- üigenbesluit)Hierin wordt om. bepaald: De tandheelkundigen zijn on derworpen aan het staatstoezicht dat door den secretaris-generaal van het dept. van sociale zaken wordt uitgeoefend. De secreta ris-generaal belast een tandarts met het toezicht op de tandheel kundigen. Deze heeft den titel „commissaris, belast met het toe zicht op de tandheelkundigen." Deze commissaris wordt bijge staan door een raad van bij stand, bestaande uit drie tand artsen en drie tandheelkundigen. De leden van den raad van bij stand en hun plaatsvervangers worden door den secretaris-ge neraal benoemd en ontslagen. Deze wijst een der leden van den raad van bijstand aan als plaats vervanger van den commissaris. De secretaris-generaal kan, den president der Nederlandsche Tandartsenkamer gehoord, een bepaling van de tandartsenver ordening (No. 23/1942) of van een op grond vap de artikelen 18 of 42 der tandartsenverordening door de Nederlandsche Tandart senkamer onderscheidenlijk door de Nederlandsche vereeniging van ziekenfondstandartsen uit gevaardigde verordening: (1) van overeenkomstige toe passing verklaren ten aanzien van tandheelkundigen, voor zoo ver de bepaling de rechten of verplichtingen van de tandart sen regelt; (2) van overeenkomstige toe passing verklaren ten aanzien van den commissaris, belast met het toezicht op de tandheelkun digen, voor zoover de bepaling de bevoegdheden van den president der Nederlandsche Tandartsen- kamer, onderscheidenlijk van den leider van de Nederlandsche ver eeniging van ziekenfondstand artsen regelt; (3) van overeenkomstige toe passing verklaren ten aanzien van bovengenoemden raad van bijstand, voor zoover de bepa ling de bevoegdheden van den raad der Nederlandsche Tand artsenkamer, onderscheidenlijk van den raad van bijstand der Nederlandsche vereeniging van ziekenfondstandsartsen regelt. Artikel 4, derde lid van de wet van 13 Mei 1939 (Staatsblad no. 801) tot nader voorzieningen in zake de tandheelkunde, waarbij het tandheelkundigen verboden werd personen beneden den leeftijd van 16 jaar te behande len, vervalt. Het derde uitvoeringsbesluit Ingevolge ziekenfondsenbesluit wordt gewijzigd en aangevuld, in dien zia, dat de door ziekenfond sen te verstrekken tandheelkun dige verzorging ook kan geschie den door een tandheelkundige. De secretaris-generaal vaardigt de ter uitvoering van dit be sluit noodzakelijke voorschriften uit. Dit besluit is gisteren in wer king getreden. Sluikhandelaars spotten met de hygiëne. - Controleurs van den C.CD. hielden dezer dagen in Groningen een uit Friesland afkomstigen cadaverwagen aan. De vermoedens, dat. de chauffeur van het vehikel clandestien graan vervoerde, bleken maar al te juist te zijn, want onder de ca davers van een koe, een paard en eenige kalveren werd een hoe veelheid tarwemeel en een par tijtje gort aangetroffen De geschiedenis vermeldt niet, op welke wijze de voor den de structor bestemde dieren zijn ge storven, maar ook zonder dat men de verbeelding vrij spel laat, kan ieder tot de conclusie ko men, dat in dit geval de hygiëne op stuitende wijze met voeten is getreden. Er blijken lieden te bestaan, die in den sluikhandel door geen enkelen, zelfs meest klemmenden eisch van hygiëne, in hun bedrijf worden weerhou den. M. C. Kuyper overleden. - Te Bussum is overleden, 83 jaar oud, de heer M. C. Kuyper, oud directeur der P.T.T. te Arnhem. Burgemeesters. - H. Ch. J. Roe- lofsz is met ingang van 25 Mei j.l. tot burgemeester van St. Mi chielsgestel benoemd. De voorloopige verlengde ambts periode van den burgemeester van Haren, mr, H. J. H. Nauta is met ingang van 20 Mei j.l. be ëindigd. „Het eenheidsfront van echte Nederlanders na de bevrijding". - Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 2, in de serie „brandende kwesties", over het onderwerp: „Het een heidsfront van echte Nederlan ders na de bevrijding." Landbouwers uit hun bedrijf ontzet. - Nadat onlangs de secre taris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij twee veehouders in Noord-Bra bant uit hun bedrijf heeft ont zet, omdat zij zich aan zeer ern stige overtredingen hadden schul dig gemaakt, hebben zich twee nieuwe gevallen voorgedaan, waarin de secretaris-generaal ge bruik heeft moeten maken van de bijzondere bevoegdheden, hem toegekend bij besluit van 23 Juli 1942. Aan twee landbouwers uit den Wieringermeerpolder is het gebruik van hun gronden en be drijfsgebouwen ontzegd voor een termijn van twee jaren, ingaan de 1 April j.l. De betrokkenen waren reeds door den economischen rechter veroordeeld, respectievelijk tot 3 maanden gevangenisstraf en f.3000 boete en tot 3 maanden gevangenisstraf en f. 1750 boete. Beide landbouwers hebben aan zienlijke hoeveelheden tarwe ach tergehouden en in den zwar ten handel gebracht. ZWEMMEN. Ragnliild Hveger zwemleerares in Duitschland Betreffende de Deensche wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger vernemen wij nog nader, dat deze zwemster naar Duitschland is vfrhuisd, waar zij eerst in Kiel en van den a.s. herfst af in Berlijn als zwemleerares werkzaam zal zijn Ragnhild Hveger Is thans 23 iaar. Opgepast! Werpt explosieve potlooden afII! In het perceel Langebrug 87, waar voorheen gedurende een lange reeks van jaren de Ver. tot Verzorging van Kleine Kinderen een zoogenaamde Kinderbewaar plaats (crèche) exploiteerde, heeft de Nederlandsche Volksdienst gistermorgen een modern inge richt Kleuterverblijf geopend, dat beantwoordt aan alle eischen, welke in den huidigen tijd aan een dergelijke instelling gesteld mogen en moeten worden. De officieele ingebruikneming geschiedde in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, o.w. de burgemeester van Leiden en zijn echtgenoote, de heer en me vrouw R. N. de Ruyter van Ste- veninck-v. Bosse, den Referent für Volkspflege der N.S.V., Amts- kreisleiter Hunderborn, den wnd. provinciaal leider van den N.V.D. in Zuid-Holland, den heer King- ma, verscheidene afdeelingshoof- den van het Provinciaal Bureau, t.w. de heer Teeuwissen, adjunct directeur, Van Duuren, chef van de afd. organisatie. Woudenberg, chef van de afd. Voorlichting, Wels, chef v. d. afd. Soc. Zaken, Groffie, chef van de afd. Financiën, den heer C. Coene, chef van de afd. Sociale Zaken van het Hoofdkan toor van den N.V.D.mevr. Wrede- Hannivoort, leidster van het Ad viesbureau .Moeder en Kind" hier ter stede en voorts een aantal buurtschapshoofden en sociale werksters en andere belangstel lenden. Nadat de heer Teeuwissen een kort welkomstwoord had gespro ken, schetste de landelijk leider van de afd. Sociale Zaken, de heer Coene den gang van zaken, welke tot de opening van dit kleu terverblijf heeft geleid. Toen op 1 Augustus van het vorige jaar de Ver. tot Verzorging van Kleine Kinderen in de toenmalige tijds omstandigheden aanleiding meen de te moeten vinden haar werk zaamheden neer te leggen, werd deze taak onmiddellijk overgeno men door den Ned. Volksdienst. Deze stelde zich ten doel den ar beid naar moderne begrippen te hervormen, nadat het gebouw aan een grondige restauratie onder worpen zou zyn geweest. Tijdens deze werkzaamheden bleek al spoedig, dat een ingrijpende res tauratie niet voldoende was; het gebouw moest op een geheel nieuwe wijze worden ingedeeld; veel wat oud en vervallen was, moest verdwijnen om plaats te maken voor iets geheel nieuws. Met een hartelijk applaus wordt den Berlijnsche kunstenaars, die op het oogenblik voorstellingen geven voor de soldaten in het Nederlandsche kustgebied, dank gebracht SS Blldber. Fritz-Stapf-Pax m Hard is er in de afgeloopen 10 maanden gewerkt, vele moeilijk heden zijn overwonnen moeten worden, doch thans is dan ook een kleuterverblijf ontstaan, dat vol doet aan alle eischen van inrich ting en hygiëne. Door de opening van dit tehuis bewijst de N.V.D. wederom, dat het zijn streven geenszins is om het bestaande af te breken, doch om, integendeel, het goede in het bestaande uit te breiden en op een hooger peil te brengen. Niet het comité of de organiseerende vereeniging staat daarbij in het brandpunt der be langstelling, maar het kind. Dit tehuis, aldus spr., vormt een mo del van een reeks verblijven, welke in ons land binnenkort zal worden geopend en tevens een onderdeel van het werk, dat wij samenvatten in het begrip „Moe der en Kind". Beide hebben recht op onzen volledigen steun en hulp; de eerste als draagster van het gezin en daarmede van onze volksgemeenschap. het laatste, omdat wie bouwt aan de jeugd, daarmede bouwt aan de toekomst van het volk. Daarom willen wij hier de kleine kinderen samen brengen, om ze geestetlijk en licha melijk te sterken en om ze begrip bij te brengen voor orde en net heid, gemeenschapszin en kame raadschapsgeest. Na zijn groote waardeering te hebben uitgespro ken voor den arbeid der buurt schapshoofden en den wensch te hebben geuit, dat deze inrichting een aanwinst voor de gemeente Leiden zou mogen zijn, besloot spr. met het Tehuis over te dragen aan mej. Boonstra, wie hij toewenschte dat zij door haar arbeid zou mogen bijdragen tot den opbouw van ons volk en vaderland. Daarna werd het Tehuis be zichtigd, waarbij mej. Boonstra de gasten rondleidde en voorlichtte. De inrichting maakt een pretti- gen en frisschen indruk, waarbij uit den aard der zaak volledige aandacht is besteed aan het hy giënische vraagstuk. In beide aan de achterzijde gelegen speel kamers kunnen licht en lucht vrijelijk toetreden, terwijl bij goed weer een ruime speelplaats met gezellig materiaal en lage bankjes langs de muren het verblijf in de open lucht mogelijk maakt. Aan de voorzijde vinden wij verder een ontvangkamer, welke tevens dienst doet als kantoor, een ruime keuken, een vertrek voor het per soneel en een rustkamer voor de kleintjes van 3 tot f jaar. welke aan de zorgen van mej. Boonstra en haar helpsters zullen worden toevertrouwd. Voorts zijn er ge lijkvloers een waschkamer en toi letten, terwijl zich op de eerste verdieping nog een vertrek voor medisch onderzoek, benevens ba den en douches bevinden. Onge twijfeld beteekent deze ver nieuwde en gemoderniseerde in richting voor onze gemeente een belangrijke winst. Vrijz. Chr. Ver. „tot Steun". - Aan het jaarverslag wordt ont leend: Het aantal pupillen vermin derde met één en bedroeg aan het eind van 1942 vijf meisjes en vier jongens. Van de jongens zijn twee meerderjarig geworden; één jongenspupil kwam er bij. Van de meisjes waren drie in gezins verpleging en twee verbleven in onze doorgangshuizen. Van de jongens waren twee in Duitsch land en twee in pleeggezinnen. De gezondheidstoestand van alle pupillen was goed. De aftredende voorzitter, mr. H. Burgersdijk, werd herkozen. HANDELSREGISTER K. x. K. Wijzigingen: Klein Minerva, Hartensteeg 2, Leiden. Café, in- en verkoop van sterke dranken. Uitt. Gevolm.: J. J. Lucie dd. 5 December 1941. Eig.: C. A. Rozenhart uitgetre den in verband met intrekking van de vergunning tot verkoop van sterken drank per 5 Decem ber 1941. De verlofzaak is sinds dien voortgezet door den verlof houder J. J. Lucie. H. W. Zweers, Kerkstraat 40, Katwijk a. d. Rijn. Fabricatie van zonweringen. Uitt. E.: H. W. Zweers Sr. dd. 1 Januari 1943. N. Eig.: H. W. Zweers Jr, Kat wijk a. d. Rijn. E. J. Coster en Zonen, Steen straat 8, Leiden. Grossierderij in gedistilleerd enz. wijnen, bieren en limonades. Uittr. Venn.: E. J. Coster Sr. dd. 1 Mei 1943. Voor het te Rotterdam ge houden praktijk-examen bevol kingsboekhouding slaagden onze stadgenooten de heeren C. J. M. Montanus en P. A. de Tombe. HEDEN, Gerecht 10: Spr. A. R.dam. 7ya uur nam. De avond-, nacht- et dienst der apotheken wordt van Zaterdar 22 tot Zaterdag 29 Mei 8 ti nomen door de apothi Drlessum. Mare 110, T; en de Zuiderapotheek, schansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door i geestsche Apotheek. Ra; 8 Telef 26274. GEBOREN. Henriëtte Francisca, d van Noort en A. C. Isaac Johannes, zn. van Ottenhof en M. Delfos; Maria, dr. van D. Teske Berkhout: Teuntje, dr Merbis en C. Hageman; Wilhelmus Maria, zn. Nijssen en M. M. Lange! Peter Alexander, z. v. Junge en R. C. L. S Cornells, z. v. E. van b J. W. van Riet: Dirk, z. derhout en H. Bloemen rardus Cornelis, z. v. j Harg en C. S. M. Bonte; z. v. G. J. de Graaff e Ispelen; Dirkje, d. v. i en W. P. van Es; Maria d. v. M. van Leeuwen ei Leeuwen; Adriana, d. v. en J. Pielemon; Cornelia d. v. H. van der Horst den Ouden; Gerrit Johai van der Voet en J. A. H. Josépha Clara Aloysia v. L. P. J. Pommé en i Vliet. Aartje, d. v. J. J. Faas Bonte; Bernardus Johan A. Bavelaar en F. J. Hi Cornelis Maria, z. v. C. deren en G. Welling; Clasina, d v. J. Martiin e Cornelis Wilhelmus Adris T. H. M. Pleij en F. M. J Voorden; Niels Weijnand Scheffelaar Klots en Schmid; Lena Wilhelmini A. Grobbee en J. Schrije dina Geertrui, d. v. D hoek en G. Kooien; Arei zabeth, d. v. C. Voogt en Antbonie Simon, z. v. A. de Ruit en W. Kraan; H v. J. van Leeuwen en C kenaar; Alida, d. v. P. J. de Vries; Johannes 7 z. v. J. T. H. Bousie en Leeuwen; Willemina, d. Visser en W. H. Hartm drik Gerrit Nicolaas, Quwersloot en J. Herriï z. v. J. Sanders en J. 1 hanna Sara. d. v. A. P. rie en A. de Mooij; Adrl drica, d. v. C. J. van Sti A. Wijnands; Catharina, i d. Reijden en G. van Dl Abraham Thomas, z. v. Sliggers en J. Sloos; Sal renc Johan Nicolaas, z. Huiibers en A. M. V. Uj]. Wilhelmina Adriana, d, Rooijen en K. van der Margaretha Antonia Marii P. Vork en s. T. Pieterse z. v. p. Dubbelaar en C. water. ONDERTROUWD H. A. Goddijn jm. 32 j, Rijkelijkhuizen jd. 31 j.: I len jm. 31 J. en A. E C. E jd. 25 j.; G. A. de Vós jm C. Gortzak jd. 19 j.; H Fulpen jm. 23 j en J. jd. 20 j. P. Jongejan, jm. en A. 1 A. van Steeg, jm.. 27 j. Dob, jd.. 20 J.; D. van jm., 23 j. en M. P. van i jd.. 23 jaar. L. J. de Boer, jm., 22 W. Buitendijk, jd., 23 J.; Stroebei jm., 25 j. en M jd., 25 J.; J. de Meij, jm., A. Neuteboom, gesch., 31 lenbrander, jm., 26 J. f Hers, jd., 24 j.; G. de la 20 Jaar en J. W. Moenei j.; A. Hoek. jm., 25 j. van Daalen, jd.. 31 j.; boom, jm.. 22 j. en H. 19 jaar. P. P. Jansen, Jm., 21 Leugering, jd.. 25 j.; M. weiden, jm., 23 j. en Raumann jd., 29 j. J. A. L. Bakker, jm.. 22 J. van der Krogt, jd., 25 W. Beerenfenger. jm,, 19 G. C. M. de Joode, jd., 25 Eindexamens Sted. Gfi Van de eerste groep dB ling A zijn geslaagd eindexamen J. Barge. mej, J. Hauschildt, CM der Klaauw, mej. E. fl en mej. C. Parmentier,1 hier en J. W. A. Huil: Wassenaar. Het exanij met één candidaat voort! Voor het alhier examen van apothekers» zijn geslaagd: de dames; Hooymans (Voorschots Laman (Leiden); J. PkJ (Leiderdorp); J. C. E. fer (Zwolle); L. (Doorn) en M. J. Koot1 dam)

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2