Afzien van de uitoefening van een beroep a ar gang Donderdag 27 Mei 1943 No. 25508 [JITENLAND allieerde landing Zuid-Oosten. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Er is toestemming voor noodig. VERDUISTEREN Belangrijk voor de in Mei t/m. Augustus 1923 geboren mannen. BEKENDMAKING. RECHTZAKEN EIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN het opschrift: „Aanval Zuidoosten?" publiceert ner Börsenzeitung een waarin vice-admiraal een onderzoek instelt jansen, welke de Engel- Amerikanen zouden j een landingspoging in rosten van Europa, armoede aan denkbeel- t vijandelijke kamp, al- jft Pfeiffer, is men, zoo- eerder het geval was, .omen op de ontwikke- os den vorigen wereld oen de Geallieerden in landden, van daaruit den d van Bulgarije enOos- raken en ten slotte tot ssing kwamen. De ver- thans weer aan groot- e plannen in het Mid- ie Zeegebied te denken, de hand. Imiraal Pfeiffer verge- positie in den wereld- ;t de huidige situatie in i. Het belangrijkste ver- 1918 bestaat in de aan- van een moderne ht met grooten actiera- van alle middelen voor ig ter zee in het voor- er beheerschende kust- Terwijl in 1918 .alleen en mijnen in het Geallieerden beheerschte gebruikt konden wor- skt thans practisch het Oosten van de Middel- Zee deel uit van het in der Spilmogendheden de beheersching van an en Griekenland door [positie van Italië met sn de D>odekanesus en iezit van Kreta, luchtbases der genoem- in uit kan het geheele bekken der Middel- Zee in alle richtingen en onder luchtcontrole worden, omdat in geen ral voor een vlucht heen meer dan 66^ kilometer te worden afgelegd, ins op succes te hebben, e aanval met het oog op »eer der kustverdediging worden ondernomen met strijdkrachten, welker te grooter zou moeten de landing zou geschie- een gebied, dat voor de ng van een modern le- ig of niets biedt, op gewezen te hebben, landing aan de Griek- aan de Balkankust in late afhankelijk zou zijn aanvoer, verklaart Pfeif- de schepen op alle aan- m ook de duikbooten ntmoeten. De wirwar van in de Egeïsche Zee en ksche kust met haar vele en bieden vele goede aatsen en bases voordüik torpedo motorbooten, !ers duikbootjagers, enz. ze omstandigheden, aldus vice-admiraal Pfeiffer, en in hooge mate de af- le werking van de kusten iekenland en den Balkan een aanvalsoperatie en in dezen kusten een de- 6 kracht, die aanzienlijk is dan tijdens den vori- ïeldoorlog. - (D.N.B.) tel en Laval over de te lling De algemeene ge- atigde voor de tewerkstel- Duitschland, gouwleider i en de Fransche regee- tef Laval hebben in de za- Q de Duitsche ambassade 'is de Duitsche, Fransche keniandsche pers ontvan- Ook waren aanwezig de "e minister van financiën, en de Fransche minister «id, Lagardelle. 'leider Sauckel zeide o.a. ®ende: Deze wintpr en dit k zijn voor Duitschland en 1 Duitschland verbonden ■li en voor Europa in het zwaar en hard geweest, «teriaal van de Duitsche GROOTE LUCHTACTIVITEIT. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: „Een van onze formaties torpe dovliegtuigen. die zich op een of fensieve verkenningsvlucht be vond langs de Algerijnsche kust, ontmoette een vijandelijk convooi, dat vergezeld werd door jacht vliegtuigen: twee vaartuigen van middelbare tonnage werden tot zinken gebracht en een ernstig beschadigd. Italiaansche en Duit sche vliegtuigen hebben de haven Bizerta gebombardeerd. Gisteren heeft de vijandelijke luchtmacht vluchten ondernomen naar tal rijke plaatsen op Sicilië, naar het eiland Pantelleria en naar enkele centra op Sardinië. De stad Messina werd verscheidene malen aangevallen en leed ernstige schade, vooral in het centrum. Het aantal slachtoffers onder de bevolking wordt vastgesteld. In totaal werden 44 vliegtuigen neer geschoten: 15 door onze jagers van het 1ste luchtvaartregiment en door de 181ste groep landja- gers, 8 door Duitsche jagers en 21 door batterijen luchtdoelartil lerie, waarvan 7 te Pantelleria. Volgens latere inlichtingen moe ten 12 toestellen worden toege voegd aan de in het communiqué van gisteren genoemde verliezen: 4 werden er door luchtdoelartil lerie boven Olbia (Sassari) en 8 in gevechten met onze jagers bo ven Sardinië neergeschoten. De meeste vliegtuigen stortten in zee, o.a. 8 van het type „Vlie gende forten" nabij de Aeolische eilanden, 2 van het type „Libe rator" ten Zuiden van Kaap Spartivento, 3 ten Zuidwesten van Bova Marina (Reggio di Cala bria) en 1 ten Zuid-Oosten van Alia Marina (Messina). weermacht is echter totaal aan gevuld kunnen worden. Duitsch land verricht met zijn weermacht en met zijn arbeid de grootste inspanningen voor Europa, om de overwinning te behalen. Het lot dwingt de Europeesche vol keren een beteren vorm van so lidariteit te vinden dan dien, die het marxistische jodendom aan de volkeren heeft voorgespie geld. Vroeger is in Europa de klassenstrijd en klassenhaat ge preekt, omdat het bolsjewisme als vruchtgebruiker zich op die manier heeft willen handhaven teneinde de volkeren te over- heerschen of te vernietigen. Ik, aldus Sauckel. ken de moeilijk heden, waaraan de Fransche in stanties het hoofd moesten bie den om een weg te vinden, die beiden volkeren tot eer strekt. Doch de tewerkstelling der Euro peesche naties is een noodzake lijkheid waarover niet verder ge praat wordt, omdat zij vereischt is ter verdediging van het be staan van Europa. Het ware naief te gelooven, dat het roode leger indien het de overwin ning zou behalen bij den Rijn zou stilstaan. Het bolsjewisme kent geen grenzen. Het is mate loos en onberekenbaar. Zoo ont staat echter ook bepaald op wet tige wijze de Europeesche saam- hoorigheid. Ik roep den Europee- schen en daarmee ook den Fran- schen arbeider toe, het uur te verstaan en te begrijpen, dat hij het 'belangrijkst is, die staat aan getreden om het bloedig geweld volgens de aanwijzingen van het jodendom uit te breiden tot het vaderland van de Duitschers zoowel als tot het vaderland van de Franschen. De Fransche ar beiders in Duitschland leveren in Duitschland niet alleen practisch maar ook ideëel een groote bij drage tot vorming van het lot van Europa. Zij worden in Duitschland oprecht, fatsoenlijk en welwillend behandeld. Daarna nam Laval het woord Hij verklaarde o.a. steeds de samenwerking tusschen Duitsch land en Frankrijk gewild en het betreurd te hebben, dat na den eersten wereldoorlog geen des betreffende overeenkomst tot stand is gekomen. De noodzaak eener samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk is thans niet minder dringend. In het groote drama van heden kan Frankrijk niet passief of onver schillig blijven. Het bloed der Duitsche jeugd vloeit in het Oosten en elders om het bolsje wisme als het grootste gevaar den weg af te snijden. Frankrijk, zoo besloot Laval, moet zijn bij drage leveren. (D;N.B.) De vacantie der Duitsche amb tenaren. - De Berlijnsche A.N.P. correspondent meldt: De rijksminister van opvoeding Rust, heeft bekend gemaakt dat de verordening betreffende de beperking der vacanties voor per soneel in overheidsdienst ook geldt voor het onderwijzend per soneel der openbare scholen. Tegelijkertijd zijn maatregelen afgekondigd, die den arbeid der onderwijzers tijdens de schoolva- vanties regelen. In de eerste plaats zullen de onderwijzers zich tijdens de vacanties moeten wij den aan de opleiding van nieuwe leerkrachten. Daarnaast zullen zij bijvoorbeeld bij het binnenhalen van den oogst of bij de dytri- butiediensten hun medewerking moeten verleenen. Generaal Hoffmann von Wal- dau gevallen. - De generaal der vliegers Hoffmann von Waldau, bevelhebber van een commando der Duitsche luchtmacht, heeft naar het D.NJB. verneemt, op een dienstvlucht in zijn front- sector den vliegerdood gevonden. Hij heeft zich groote verdiensten verworven bij den staf der lucht macht en zich aan het front, on derscheiden als voorbeeldig sol daat en bevelhebber. De Voedsel-Conferentie. - Op de internationale voedselconfe- rentie te Hot Springs zijn. naar de Britsche berichtendienst meldt, de Chineesche en Ameri- kaansche vertegenwoordigers te ruggetrokken. Het is de bedoe ling, dat een internationale com missie zich met de vraagstukken zal bezig houden. Deze commis sie zal midden Juni te Washing ton bijeen komen en waarschijn lijk 4 tot 5 maanden vergaderen. Oproep tot het Tsjechische volk. - De regeeering van het protectoraat heeft ter gelegen heid van den eersten verjaardag van den aanslag op den SS- Obergruppenführer Heydrich een oproep tot het Tsjechische volk per 27 Mei uitgevaardigd. Daarin wordt o.a. gezegd: Heden een jaar geleden heb ben misdadigers, die uit Enge land naar ons toe waren gezon den een vuigen aanslag gepleegd op den waarnemenden Rijkspro tector Reinhard Heydrich. Thans weten wij, dat de volksvijand Benesj den aanslag pleegde, om dat hij met zijn emigrantenkliek ten aanzien van de in het pro tectoraat heerschende rust en orde in gevaar geraakt was, door de officieele Engelsche instanties politiek niet meer meegeteld en betaald te worden. De grootmoe digheid van den Führer gaf ons nog eenmaal gelegenheid tot in keer. Het volk versaagde niet. De overwegende meerderheid der Tsjechen plaatste zich vastbera den achter Duitschland, waaraan wij den eed van trouw en ge hoorzaamheid hebben afgelegd. Alle andere storingspogingen van het vijandelijke buitenland en van de Tsjechische emigranten mislukten, dank zij deze reëele politieke houding van ons volk. De Tsjechen gingen en blijven hun werk vreedzaam verricht» n, waardoor zij de heldhaftige Duit sche weermacht de eindoverwin ning helpen behalen. Het bolsje wisme en het jodendom zullen vernietigd worden. Engeland en de Ver. Staten zullen de ver diende vergelding voor het ver oorzaken van den oorlog krij gen. - (D.N.B.) Het verordeningenblad bevat de instructie van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder - landsche gebied betreffende de uitoefening van een beroep door bepaalde beëedigde personen. De tekst van deze instructie luidt als volgt: Artikel 1. (1) Personen, van wie vóór de aanvaarding van hun ambt of beroep het afleggen van een eed of belofte wordt geëischt, behoeven ter zake van het niet uitoefenen van het ambt of be roep. van het hiertoe gerechtigd zijn, dan wel van het afstand doen van den daaraan verbonden titel voorshands de toestemming van den ter zake bevoegden secretaris-generaal. (2) Hij, die een verzoek indient met betrekking tot de toestem ming, als bedoeld in lid 1, moet tot aan het tijdstip van haar verleening het betreffende ambt of beroep uitoefenen en den daaraan verbonden titel voeren alsmede alle andere daarmede samenhangende plichten vervul len. Hij is tot dit tijdstip onder worpen aan de voor de uitoefe nig van het ambt of beroep en voor het voeren van den daaraan verbonden titel geldende voor schriften, alsmede aan alle daar mede samenhangende voorschrif ten, voor zoover deze zijn rechten en verplichtingen regelen. (3) Hij, die in strijd handelt met het bepaalde in de leden 1 en 2. is onderworpen aan de daarvoor geldende straf- en tuchtbepalingen, in het bijzonder aan de bepalingen der verorde ning no. 49/1943 betreffende ambtsdelicten van ambtenaren en van bepaalde beëedigde per sonen. Artikel 2. De volgens de geldende bepalingen aan de pre sidenten der Nederlandsche Art senkamer, der Nederlandsche Tandartsenkamer, der Neder landsche Apothekerskamer en der Nederlandsche Dierenartsenka mer toekomende bevoegdheid tot het verleenen van toestemmin gen ter zake van het niet uit oefenen van deze beroepen, rust van het tijdstip van afkondiging af van deze instructie gedurende haren geldigheidsduur. Artikel 3. Ten aanzien van ambtenaren en van hen, die op grond van een arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht zijn aangesteld bij het rijk, bij een provincie, bij een gemeente of bij eenig ander publiekrechtelijk lichaam, zijn wat betreft het uit treden uit de functie of den dienst de hiervoor geldende bij zondere bepalingen van toepas sing. Artikel 4. (1) Deze instruc tie treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwer kende kracht tot 1 Maart 1943. (2) De door de presidenten der Nederlandsche Artsenkamer, der Nederlandsche Tandartsenkamer, der Nederlandsche Apothekerska mer en der Nederlandsche Die renartsenkamer tusschen 1 Maart 1943 en het tijdstip van afkondi ging van deze instructie reeds verleende toestemmingen terzake van het niet uitoefenen van het beroep, worden door deze instruc tie niet aangetast. (3) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor be stuur en justitie) bepaalt het tijd stip van hetwelk de toestem ming, als bedoeld in lid 1. niet langer vereischt is. „Morgen, op 28 Mei 1943, .moeten zich alle In de „maanden Mei t/m. Aug „van het jaar 1923 geboren .manneD overeenkomstig .den op 12 en 13 dezer ui •dit blad gepubliceerden op- mep op het bevoegde Ar beidsbureau. resp het be voegde bijkantoor van 9 -17 uur persoonlijk aanmel- ,den. waarbij zij het tnge- .gevulde aanmeldingsformu- .lier en de andere Identi teitspapieren en gegevens .moeten medebrengen De .distributiestamkaart moet .medegebracht worden. De .werkgevers zijn verplicht -de tot aanmelding ver- .plichte personen geduren- ,de den tijd dien zij hier- -vooi noodig hebben van .werk vrij te stellen en het .salaris resp. loon door te .betalen. Aanmeldingsplich- .tigen eD werkgevers ma- .ken zich strafbaar, wan- ,neer zij handelen in strijd met de bepalingen der -verordening of trachten .deze te ontduiken Het SS. Ersatzkommando Ne derland deelt mede: De Fürsorgeoffizier der Waffen SS. is voortaan 's Woensdags niet meer te bereiken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iederen Woensdag van 9-12 en van 14-17 uur, in het gebouw Korte Vijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienst- stelle des Fürsorgeoffiziers blijft: 's-Hertogenbosch. Sonniusstraat 3 van hedenavond 2L45 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan kwam heden op te 3.09 uur en ging onder te 14.02 1 uur. De Economische rechter straft De handelaar J. J. W. Langeveld uit Sassenheim knoeide in een of ficieel stuk, waardoor hij kans zag duizend liter melk meer toegewe zen te krijgen. Hij had dit gedaan omdat hij melk tekort kwam. zoo verklaarde hij, doch de officier vond dergelijk vervalschen zoo ernstig, dat hjj vier weken gevan genisstraf vorderde. De rechter veroordeelde tot 14 dagen gevan genisstraf. In strijd met de voorschriften verhandelde H. H. Luiten uit Zoe- termeer een partij tarwe, voor welk feit de officier drie maanden ge vangenisstraf en verbeurd verkla ring der tarwe vorderde. De rech ter legde die straf op. Een Jaar en zes maanden gevange nisstraf eischte de officier tegen H. Klein en J. v. d. Mey uit Lelden. Samen hadden zij diefstal gepleegd van drie schapen, en de dieren meteen maar in het land geslacht. De rechter besloot nader over ver dachten een rapport in te winnen. By den Politierechter ,,Het stelen in fabrieken neemt hand over hand toe, en vooral In Lel den wordt dat veel gedaan", zoo merkte de officier bij den Haag- schen Politierechter op. Het wa ren weer enkele jongelieden die terecht moesten staaD, en de of ficier herinnerde aan de diverse fabrieksdlefstallen die reeds be recht zijn. Nu waren het J. J. L. van H. en W. v. d. L. uit Lelden, die allen bij hun werkgever had den gestolen. Het betrof nu garen. Een flinke hoeveelheid was men aan de fabriek op die manier kwijt geraakt. De officier meende dat dergelijk misbruik streng moet worden gestraft, en vorderde tegen elk van de verdachten zes weken gevangenisstraf. De verdachte J. verklaarde slechts eenmaal garen te hebben meegenomen; hij is bo vendien ontslagen. De rechter ver oordeelde alle verdachten tot 14 dagen gevangenisstraf. Terzake diefstal tweemaal ge pleegd, moest terecht staan P. H. uit Lelden. Belde feiten com bineerend, vorderde de officier 3 maanden gevangenisstraf, waarto* de rechter veroordeelde.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1