LANDDIENST GERMAANSCHE Producten ter bereiding van soepen en sausen op den bon. STADSJONGENS - STADSMEISJES: GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN AGENDA SPORT WETENSCHAPPEN. De geheel gerestaureerde en fraai gestroomlijnde stelling-korenmolen te Spijkenisse. die Zaterdag officieel in gebruik is genomen CNF-Hof-Pax m Met ingang van 12 Juni a.s. wordt een aantal producten als bouillonblokjes, soeptabletten, jus- blokjes, spjjs- en soeparoma en ketchup in distributie gebracht. Deze artikelen zijn derhalve van genoemden datum af uitsluitend nog verkrijgbaar tegen inlevering van de daarvoor aan te wijzen bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen. De hoeveelheid, welke men per bon zal kunnen koopen, zal nader worden bekend gemaakt. Men zal uiteraard een keuze tusschen de verschillende artikelen moeten doen. In verband met de voorberei ding van deze distributie is gedu rende het tijdvak van Woensdag 26 Mei tot Zaterdag 12 Juni as. het koopen, verkoopen en afleve ren van de volgende producten verboden: Bouillonblokjes, bouillontablet ten. bouillonkorrels, bouillonpoe der, bouillonpasta, extracttablet ten. extractblokjes, soepkorrels, soeppoeder, soeppasta, gedroogde soep of soep in drogen vorm, jus tabletten, jusblokjes, juskorrels, juspoeder. juspasta. spijsaroma, soeparoma, spijs- en soeparoma, plantenextract, pikante saus, ket chup en alle producten, welke kunnen worden gebruikt voor de vergrooting van het olie-, vet- of botervolume of ter vervanging van olie, vet, boter, botersaus, room slasaus of mayonaise. Bovenstaand verbod geldt zoo wel voor het publiek als voor den handel. Handelaren mogen boven genoemde producten met ingang van Woensdag 26 Mei a.s. uit sluitend nog betrekken tegen in levering van toewijzingen voor vervangingsmiddelen. Ten einde den handel in staat te stellen op 12 Juni te kunnen afleveren, dient het publiek van Woensdag 26 Mei tot en met Za terdag 30 Mei bon „577 algemeen van de bonkaart voor voedings middelen bij den handelaar in te leveren. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat het den detail handel verboden is vóór 12 Juni tot aflevering over te gaan. De hoeveelheid van de in distributie te brengen producten, die per bon telkens voor een tijd vak van vier weken beschikbaar zal worden gesteld bedraagt: of 50 gram bouillontabletten, bouillonkorrels, bouillonpoeder, bouillonpasta, extracttabletten, extractkorrels, extractpoeder, extractpasta, soeppasta, spijs aroma, soeparoma of spijs- en soeparoma, èf 50 gram bouillonblokjes of extractblokjes, met dien ver stande, dat deze hoeveelheid in maximaal 12 blokjes verpakt mag zijn, èf 100 gram soepblokjes, soep ta bletten, soepkorrels of soeppoe der, met dien verstande, dat deze hoeveelheid in maximaal 4 blokjes, tabletten of pakjes verpakt mag zijn, èf 100 gram gedroogde soep of soep in drogen vorm, uitgezon derd vermicellisoep, if 100 gram jusblokjes, justa- bletten, juskorrels of juspoe der, met dien verstande, dat deze hoeveelheid verpakt mag zijn in maximaal 7 blokjes, ta bletten of pakjes. öf 100 gram juspasta, èf 125 gram planten-extract, öf 200 gram pikante saus of ket chup öf 100gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vergrooting van het olie-, vet- of botervolume, of ter ver vanging van olie, vet, boter, botersaus of room, èf 200 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vervanging van mayonaise, öf 400 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vervanging van slasaus. Nederlanders te Rowno onder scheiden. De Nederlandsche Oost-Compagnie meldt: Naar het Generalkommissariat voor Wolhynie en Podolie mee deelt, hebben de Nederlanders A. Plugge uit Den Haag en P. Vo gels uit Loosduinen, die werk zaam zijn in een Nederlandsch arbeiderskamp te Rowno en dienst deden als bewakers in een gevangenis aldaar, zich onder schelden bij het verhinderen van een uitbraakpoging van een aan tal gevangenen. Generalkommissar Schóne heeft in het „Amtsblatt" van het Ge neralkommissariat een bekend making doen publiceeren, waarin hij openlijk zijn waardeering uit spreekt voor het optreden der genoemde Nederlanders en hun een belooning toekent van 2000 Karbowanez (200 Mark) De bewakers Plugge en Vogels hebben blijk gegeven, dat ook de Nederlanders, die niet aan het front staan, maar vrijwillig in de bezette gebieden in het Oos ten werken, den naam van hun land hooghouden. Noodzaak der zelfbescherming bij luchtaanvallen Het is een tragische ervaring, dat ondanks den duur van den oorlog de Ne derlandsche bevolking haar zelf beschermingsmaatregelen nog steeds niet zoo ver heeft getrof fen, dat zij in staat is de gevol gen van den luchtoorlog tot de kleinste verhoudingen terug te brengen. Om hier zoo spoedig mogelijk verandering ten goede te bren gen. wordt door de rijksinspectie voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen een voorlichtingscursus gegeven, welke ten doel heeft intenser dan voorheen en op grooter schaal dan voorheen, de bevolking in zelfbescherming te scholen. Bij deze scholing wordt in de eerste plaats gedacht aan het instru- eeren ten aanzien van de brand bestrijding. De plaatselijke luchtbescher mingsleiders (burgemeesters) zul len deze voorlichtingsgroepen indeelen, terwijl de bevolking op geroepen zal worden om de voor lichtingscursussen te volgen. Dezer dagen zal deze campagne een aanvang nemen. Het spreekt vanzelf, dat tegelijkertijd begon nen wordt met het doen treffen van zelfbeschermingsmaatregelen in alle woningen. Hieronder valt het gereedzetten van emmers met water, bakken met zand, zakjes met zand, op de verschillende verdiepingen het aanmaken van vuurzwepen (wat op zeer eenvou dige wijze door iedereen kan ge schieden), het opruimen van zol ders en bovenverdiepingen, het gebruik zoo mogelijk van tuin slangen, gieters, badkuipen met water enz. Iedere man en vrouw en elk kind van het 15e levensjaar af wordt op de bovenbedoelde scho lingcursussen met de practische toepassing van het begrip zelf bescherming vertrouwd gemaakt. Nieuwe kapiteins van politie - In verband met zijn benoeming tot kapitein van politie te En schede is met ingang van 1 Maart aan A. Berends eervol ontheffing verleend van de waarneming van het ambt van commissaris van politie te Enschede. Verder is, in verband met zijn benoeming tot kapitein van politie te Zutphen, met ingang van 1 Maart j.l., aan A. B. J. Annink eervol ontheffing verleend van de waarneming van het ambt van commissaris van politie te Zutphen. Vacantiereisjes voor de jeugd. Per jaar vertrekken er ruim tien duizend opgetogen jongens en meisjes van 6 tot 13 jaar naar de bergen en andere fraaie oorden van Wür tem berg, Franken, Tirol enz. voor een vacantiereisje. Duizenden hebben dit jaar al een vacantie van zes wéken ach- Ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in Oost-Europa. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het boerenhandwerk, strijdt mee in den grooten productieslag voor ons nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen nog braak. Het wachten is op rappe, stoere handen. Gij verzekert daarmede tevens de voedselpositie van Nederland. Als ge goed gezond zijt en werken kunt, zult ge daar boer of boerin kunnen worden op een eigen boerderij. Wilt ge weten HOE? Vraagt gratis brochure en inlichtingen bij he£ adres: Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht Brand in een hotel te Delft. - Een uitslaande brand heeft Za terdagmiddag gewoed in het hotel Rippe aan de Nieuwe Plantage te Delft. Een agent van politie, die gezien had, dat rookwolken kwamen uit een der kamers, waar schuwde de directie en alar meerde de brandweer. Het bleek, dat de deur van de kamer, waar de brand was ontstaan, op slot was en dat de bewoners de zer kamer afwezig waren. Met een reservesleutel werd toegang tot de kamer verkregen, terwijl het personeel van het hotel po gingen deed om met emmers water den brand te blusschen, welke pogingen echter niet slaag den. De brandweer verscheen spoedig daarna, doch toen liet de brand zich reeds ernstig aanzien. Met 5 stralen van de motorspuit werd het vuur gebluscht. Eenige kamers brandden uit en boven dien was er waterschade in an dere vertrekken van het hotel. De totale schade, op ongeveer f. 50.000 geraamd, wordt door verzekering gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat de bewoners van de kamer, toen zij waren uitgegaan, een gascomfoor bij het geopende raam hadden laten branden, tengevolge waar van een gordijn had vlamgevat. Slachtoffer van overval bij Lemmer overleden. De moord aanslag op den 62-jarigen vee houder D. van Heerde te Echten bij Lemmer is nog niet opgehel derd, doch de politie, wier ver moeden naar een bepaald per soon uitgaat, zet haar onderzoek voort. Het slachtoffer van den over val is inmiddels, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, over leden. TREINONGELUK IN NEW- JERSEY. - 22 dooden en 100 ge wonden. - Naar de Britsche nieuwsdienst meldt is de snel trein van Atlantic-City in den Amerikaanschen staat New-Jer sey Maandag ontspoord. Het aantal dooden wordt op tenmin ste 22 geschat, meer dan 100 per sonen werden gewond. Reddings ploegen begaven zich naar de plaats van het ongeluk. De oor zaak van de ontsporing is niet bekend gemaakt. De economische rechter straft In strijd met de voorschriften, ver kocht g. a. Volwater uit Hoog- made een mud tarwe. Tijdens het vervoer daarvan hadden de con troleurs ingegrepen, en waar ver dachte niet in het bezit was van een vergunning, meende de officier dat in verband met den zwarten handel vier maanden gevangenis straf moest worden opgelegd. De rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. J. v. d. Pouw-Kraan uit Hoog- made had van een kennis 70 kilo tarwe gekocht en had In Leid- sehendam een bakker gevonden, die van hem de tarwe wilde koo pen. Maar tijdens het vervoer bij Leidschendam werd hij door de controleurs aangehouden, en we gens het verboden vervoer vorder de de officier vier maanden ge vangenisstraf. De rechter legde drie maanden gevangenisstraf op. Haagsche Rechtbank Terzake diefstal van 3 liter stookolie en een bus consistentvet uit bet ge maal van den Berg- en Daalpolder hebben terecht gestaan W. A. v. d. V. en J. J. K. uit Voorhout. Te gen elk van hen had de officier acht maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft v. d. V. veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en K. tot 2 maanden. Terzake diefstal van een auto band had T. G. de L. uit Lisse zich aanvankelijk voor den kinder rechter te verantwoorden gehad, die echter het maximum van zes maanden te weinig vond De offi cier vorderde een jaar gevangenis straf. De rechtbank heeft conform dien eisch veroordeeld Terzake diefstal van een drijf riem uit een poldergemaal vor derde de officier tegen A. C. v. V. uit Lisse een jaar gevangenisstraf. De :ochtbank heeft vier maanden met aftrek van preventie! opgelegd. Terzake poging tot diefstal door middel van Inbraak, vorderde de officier tegen N. J, P v. d. S uit HEDEN. Jeruël, Groenesteeg 16: Sam komst nm. 7.30 uur. Morschweg 59Bijbellezing 7y2 uur nam. Oude-Weterlng: (h0 Klein)Ledenverg. Ooöp. Boen leenbank te 7 1/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zonda dienst der apotheken te Leii wordt van Zaterdag 22 Mei 201 tot Zaterdag 29 Mei 8 uur waai nomen door de apotheken j Drlessum. Mare 110, Telef. 20 en de Zuiderapotheek, Lamm schansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oeg geestsche Apotheek. Raadhuisp 8, Telef 26274. Noordwijkerhout 7 maanden vangenisstraf. De rechtbank hi zes maanden met aftrek van p ventief opgelegd. Vischhandelaar wilde méér veid nenVisch is een kostó voedsel en omdat het niet onl perkt, maar wel „zonder bon" verkrijgen is. bestaat er van zijde van het publiek een gra belangstelling voor dit artikel, vischhandelaar A. van Wijk. Js vossensteeg 54 te Leiden, maa van deze belangstelling misbn en verkocht de schol van 1.1 per kg. voor f. 1.50. De inspect voor de prijsbeheersching te 'sG venhage heeft deze onjuiste li delwijze gestraft met een boete i f 200.—. ZWEMMEN. Ragnhild Hveger zwemt i meer Naar wij van het D.K verneemt, heeft de Deensche reldrecordhoudster in het zm men, Ragnhild Hveger door n del van haar club aan den Dei schen Zwembond laten weten, zij thans definitief de wedsti sport vaarwel zegt. In dit verba wordt eraan herinnerd, dat Deensche reeds eerder een der lijk besluit heeft genomen, d< toen hierop is teruggekomen opnieuw aan wedstrijden he deelgenomen. Het besluit i thans grondt zij op de motiveert dat zij geen lust meer in wedst den heeft en zich oinnent in het buitenland gaat vestige HOCKEY. Victoria of Leiden? Het I stuur van den N.H.B. heeft, d het niet mogelijk gebleken ls promotie-competitie uit te spel besloten dat er in September d Victoria en Leiden een beslissip wedstrijd gespeeld zal worden' de tiende plaats in de westelj eerste klasse. HONKBAL A.S.C.—Ccleritas II Na vorig jaar door A.S.C. een hoi bal-onderafdeeling werd op richt, neemt reeds dit Jaar negental van onze stadgenoo aan de competitie van den Na landschen Honkbal Bond dei! wel in de 3e klasse, afd. Den Ei De eerste wedstrijd voor deze cc petitie ls op het terrein aan De Kempenaerstr. gespeeld tej Celeritas II, waarschijnlijk 1 sterkste negental van haar afd ling, en werd op bijzonder eervi wijze met slechts 86 door roodzwarten verloren. VOETBAL. Zondag AdoHeerenveen Ni wij van het bestuur van d N.V.B. vernemen, zal Zondag voor de kampioenscompetitie leen de wedstrijd \doHeereuv' worden gespeeld en niet zooi aanvankelijk gemeld Hecrenveci Enschede. Dit houdt verband n den achterstand, welken de Hsi sche club In de kamploer.seprol titie heeft en het feit dat Ensd dé reeds is uitgeschakeld ter den rug, vele duizenden zul len nog volgen. Zoo vertrekt Don derdag een extra trein met onge veer 800 jongens en meisjes uit Amsterdam naar Weenen om daar gedurende zes weken nieuwe krachten en andere indrukken op te doen, zoodat zij naar lichaam en geest gesterkt terug 'zullen keeren. De Nederlandsche Voiksdienst, die de zorg voor moeder en kind in het middelpunt van zijn werk heeft gesteld, is verheugd, dat onze eigen volksgenooten hem in de gelegenheid stellen dezen waardevollen arbeid voor ons volk te verriehten. Qnderzeebooten foopen van stapel.' lia een geweldig arbeldsrhytme wordt bet Dultsche U-bootwapen dagelijks 'grooter. Weer Is een onderzeeër op' de werf zoover gevorderd, dat hij aaa. gijn element kan worden toevertrouwd; Nog ligt de boot op de helling. Groot, en machtig verheft zich haar boeg fa de lucht PK Schubert-Transo-F-P j Copernicus-herdenking. - In geboortestad van Nicolaas C pernicus, Thorn, is Zondagoc tend ter gelegenheid van i 400sten sterfdag een plecht! herdenking gehouden. Burg meester Jakob betoogde in welkomstrede, dat het Duit® volk in deze uitermate zwa worsteling om' zijn lot ook cultuurgoederen met het Din sche zwaard verdedigt. Als C< pernicus thans in het buitel land als Pool wordt gevierd, is juist zijn geboortestad Thoi in staat uit haar onweerlegbs historische bronnen de Duits® nationaliteit van Copernicus van zijn familie te bewij® Prof. dr. Faust uit Breslau h'e vervolgens de herdenkings® over de beteekenis der leer V Copernicus voor de wereldbeschoi wing. Spr. kwam ook nog nieuwe bewijzen voor de Duits® nationaliteit van Copernicus ij genover de Amerikaansche Pr| paganda voor den Pool Cope- nicus. Ook te Koningsbergen en K" kau hadden herdenkingen pl38 waarbij Copernicus-prijzen ffe' den uitgereikt. Te Krakau een Copernicus-universiteit w den gesticht met een der gr00' ste sterrewachten.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2