{wijzen van vrijstelling de brief van roosevelt Jaargang Maandag 24 Mei 1943 No. 25505 BUITENLAND immunistïsche inter zonale ontbonden. Concrete verlangens tegenover Stalin. Verordening inzake den aanmeldingsplicht. BEKENDMAKING. keil iur EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ol. j Duitsche en Nederlandsche instanties (Dienststellen) hebben |jn baar ressort nagegaan, welke Nederlandsche staatsburgers fde behartiging van de belangen van de Duitsche weermacht n behoeve van het Nederlandsche bestuur en het economische in het bijzonder den landbouw en voedselvoorziening, in hun ■woordigen werkkring gehandhaafd moeten blijven en eventueel |de terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgesteld dienen liriien. Er deze personen reiken de instanties, die hun belangen be ten, „Bescheinigungen" (bewijzen van vrijstelling) uit. Deze jren zijn voor de werknemers in het bezit van de werkgevers en Ide werkgevers in het bezit van de instantie, die hun belangen ïtigt. fedra een werknemer of werkgever zich moet melden, hetzij bij puitsche militaire instantie (bü oproeping door den Wehrmacht- Elhaber in den Niederlanden)dan wel bij een arbeidsbureau ling voor den Arbeitseinsatz), dient hij de „Bescheinigung" op te vragen bij de instantie, waar deze wordt bewaard en I hij deze bij de melding persoonlijk toonen. Na de melding I de „Bescheinigung" weder direct aan den hiervorengenoemden bever of instantie, welke de belangen behartigt, worden terug- Fen. Het bezit van een „Bescheinigung" (Freistellungsschein) left niemand van de verplichting om zich in voorkomend geval bonlijk te melden. werkgevers zijn persoonlijk aansprakelijk voor de naleving van keven aanwijzingen en in het bijzonder voor het voorkomen van Échtmatig gebruik van de „Bescheinigungen". ft indienen van verzoeken om vrijstelling aan den Wehrmacht- jiilhaber in den Niederlanden heeft geen zin. _i elke „Bescheinigung" moet rechts boven, schuin, het nummer [het persoonsbewijs zijn aangebracht. EEN BEDRIEGLIJKE MANOEUVRE. Radio-Moskou meldt, is in Prawda" van 15 Mei een be- gepubliceerd van den voor- (r van het uitvoerende comité 1de Communistische Interna- |ale volgens welke de Commu- iche Internationale als lei- i centrum van de commu- telie beweging in de afzon- ike staten wordt ontbonden. organen der communistische mationale in de anti-fascisti- landen worden van de tot- bestaande verplichtingen en en krijgen opdracht om •egéeringen van hun staten in strijd tegen Hitler met alle cht te steunen. eze resolutie1 is door de vol ie leden der Communistische mationale geteekend: Gott- d, Dimitrof. Sjdanof, Mano- ki, Martin, Pik, Torres en an te z.g. ontbinding van de com- aistische Internationale door skou wordt in de Wilhelm- isse gekenmerkt als een be- egelijke manoeuvre. Stalin doet masker voor van een natio- len rechtschapen kerel en pro nt als hoofd van den Russi- len staat zijn plannen te pous- iren. Door den nieuwen maat- :el moet de grond onder de :ten worden weggetrokken aan anti-joodsche en anti-bolsje- stische krachten in de Vereen, aten en moet Stalin zelf rijp wor- i voor de „salons". Daarmede de grondslag gelegd voor de menkomst* tusschen Roosevelt, hurchill en Stalin. Niemand ter wereld zal geloo- n, zoo verklaart men hier, dat alin juist nu, op dit tijdstip van oorlog het instrument van zijn ternationale propaganda en bols- wiseeringspolitiek uit handen 1 leggen. Men kan hoogstens "gen: Stalin heft de derde In- rnationale op en is bezig met oprichting van de vierde, n.l. verschillende Sovjetregeeringen ter Polen. Lithauen, Estland, "land, Finland, Noorwegen, weden en de Zuid-Oost Euro- ^he landen, die hij reeds tds lang in zijn belangengebied ®eft opgenomen. Belangwekkend acht men voorts |de Wilhelmstrasse, dat het oorstel tot opheffing van de «nmunistische internationale is begaan van een commissie, aarin zich ook „vertegenwoor- eers" bevinden van Italië, ™je, Duitschland, Finland, ongarije en Roemenië, d.w.z. fl. landen, die het bolsjewisme ■os geruimen tijd hebben neer slagen en vernietigd. In de Wilhelmstrasse is men er van overtuigd, dat de stimulans tot dezen stap van Roosevelt is uitgegaan, omdat deze zoo de mo gelijkheid hoopt te krijgen, zijn politiek voort te zetten en tevens aan Stalin de kans wil geven, de vrije hand te krijgen in Europa. Thans vormt het geen probleem meer voor Amerika en Engeland om Europa aan Rusland als in vloedssfeer aan te bieden, want thans wordt Europa z.g. niet over gelaten aan een gebolsjeviseerden staat, maar aan Rusland, resp. aan Stalin als exponent van een nationaal Russisch rijk. De mogendheden, die vechten voor de Europeesche veiligheid en nieuwe orde, zoo verklaart men ten slotte in de Wilhelmstrasse, zullen zich evenwel door deze bluf in haar anti-communistische politiek niet laten misleiden. Het bolsjewisme, in welken vorm het ook optreedt, zal krachtiger dan ooit moeten worden bestreden en neergeslagen. (D.NJ3.) De Duitsche pers uit zich una niem in dezen geest en vindt steun in Italië, Zweden. Roeme nië en elders. Zelfs in Engeland neemt Labour een" zelfde houding aan. Een oud-voorzitter van den Twee dagen na de overhandiging van de boodschap van Roosevelt aan Stalin door Davies worden in Lissabonsche geallieerde kringen de eerste aanduidingen met betrekking tot den inhoud van dit schrijven gemaakt, zoo meldt de Lissabonsche correspondent van Europapress. Amerikanen te Lissabon, die contact hebben met senatoren te Washington verhelen niet, dat Roosevelt concrete ver langens tegenover Stalin heeft geuit. De essentieele inhoud van deze verlangens wordt als volgt samengevat: le. Roosevelt richt het dringend verzoek tot Stalin ten aanzien van de politieke tactiek met grootere voorzichtigheid dan tot op heden te werk te gaan, daar door de premature publicatie van het politieke en militaire doel van Moskou het mislukt is Finland los te maken van het front der tegenstanders van de Sovjet-Unie, zooals in het voornemen lag. 2e. Beveelt Roosevelt Stalin even nadrukkelijk bijzondere voor zichtigheid aan bij het bekend maken van Russische oorlogsdoelen ten opzichte van de andere Westelijke buren van de Sovjet-Unie, in het bijzonder tegenover Polen, de Balkanmachten en Turkije, daar ook hier het gevaar bestaat, dat deze staten door een premature onthulling van Sovjet-annexatieplannen in hun wil tot afweer ver sterkt worden en .steeds grooteren tegenstand gaan bieden. 3e. Verzoekt Roosevelt Stalin om een doelmatige bijdrage tot ont lasting van de spanningen op binnenlandsch politiek gebied in Engeland en de Ver. Staten. Tot dit doel stelt hij een onmiddellijke, althans formeele, ontbinding voor van de internationale organen van het communisme en de liquidatie var. de communistische internationale. 4e. Als tegenprestatie voor het vervullen van deze verlangens is Roosevelt bereid zich te verplichten bij het sluiten van den vrede Stalin volkomen de vrije hand te laten in alle gebieden in Europa waar de Sovjet-Unie belang bij heeft. (Interinf). raad der Trade Unions verklaar de: Wij vertrouwen de communis tische partij in Engeland niet en wanneer wij haar zouden toestaan zich bij de Britsche Labourpartij aan te sluiten, zou zij waar schijnlijk later weer een andere politiek inslaan. Laval, de Fransche staatschef, zeide o.a., dat deze maatregel van Moskou hem in het geheel niet verrast en dat daaraan ook geen enkele beteekenis moet worden toegekend, aangezien het in het wezen van het bolsjewisme ligt, zich aan aangegane verplichtin gen niet te houden. Daarvoor heeft Frankrijk duidelijke voor beelden bij de hand. In 1932 b.v. is er tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie een niet-aanvalspact gesloten, dat osl. de clausule bevat, dat de Sovjet-Unie zich zou onthouden van elke inmenging in birmen- landsche Fransche aangelegenhe den. De verdere politieke ontwik keling in Frankrijk heeft wel ge toond, dat Moskou zich niet in het minst aan deze afspraak gehou den heeft, ja, het is zelfs voor gekomen, dat men een stemming in de Kamer eenige uren heeft moeten uitstellen, omdat de com munistische afgevaardigden nog instructies van Moskou wilden verkrijgen. Een duidelijker voor beeld voor de Moskousche poütiek van inmenging, aldus Laval, kan wel nauwelijks gegeven worden. Men kan als zeker aannemen, dat de ontbinding der Komintern in het geheel geen eind maakt aan de communistische propaganda in de afzonderlijke landen. Churchill in Amerika - Chur chill heeft, naar de Britsche be richtendienst meldt, zijn residen tie van het Witte Huis naar de Britsche Ambassade te Washing ton verlegd. Hij heeft daarmede te verstaan gegeven, aldus wordt verder gezegd, dat definitieve be slissingen onmiddellijk op han den zijn. Tegenover het personeel van de Britsche Ambassade heeft Chur chill o.a. verklaard, dat er geen reden is niet met een langen oorlog rekening te houden. Ook is er geen reden een plotselinge verlossing te verwachten. Het Britsche leger is na de bescha mende nederlagen bij Tobroek en Singapore weer in het strijdperk verschenen en alles gaat op het moment goed, doch het personeel van de ambassade moet zich wa penen op „harden komenden ar beid". (D.NJ3.). Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben den laatsten tijd, eerst in Italië, thans ook in Noord- Duitschland en in de bezette gebieden dynamietpatronen in den vorm van vulpenhouders, vulpotlooden, zaklantaarns, handtaschjes, ja zelfs in den vorm van poppen en ander kinder speelgoed neergeworpen. Zoodra men probeert den dop van den vulpenhouder af te schroeven* de zaklantaarns aan te steken of de voorwerpen te gebruiken, ontploft de dynamietpatroon. Over dezen vorm van oorlogvoering, waarvan de slachtoffers In de eerste plaats spelende kinderen zijn, kan het oordeel aan ieder weldenkend mensch en vooral aan de moeders worden overgelaten. Het is een plicht van ouders, onderwijzers en andere met de opvoeding belaste personen om de kinderen te waarschuwen dergelijke voorwerpen, wanneer zij deze ergens op straat vinden, niet op te rapen, doch onmiddellijk het dichtstbijzijnde militaire- of politiebureau van dergelijke vondsten in kennis te stellen. De foto's zijn afkomstig uit Zuid-ltalië, toen daar voor den eersten keer dergelijke voorwerpen werden neergeworpen. Zij laten een kind zien; dat slachtoffer is geworden van deze oorlogvoering en geven voorts een afbeelding van een dergelijk potlood in onbeschadigden toestand en na de ontploffing O-H-Pax m BELANGRIJKE AANWIJZING. „Morgen, op 25 Mei 1943, „moeten zich alle In de „maanden Mei t/m Augustus „van het jaar 1922 geboren „mannen overeenkomstig „den op 12 en 13 dezer tn „dit blad gepubliceerden op- „roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp. het be voegde bijkantoor van 9 „17 uur persoonlijk aanmel den. waarbij zij het inge- „gevulde aanmeldingsformu lier en de andere Identi teitspapieren en gegevens .moeten medebrengen De .distributiestamkaart moet „medegebracht worden. De .werkgevers zijn verplicht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren de den tijd, dien zij hier voor noodig hebben van „werk vrij te stellen en het .salaris, resp loon door te .betalen. Aanmeldingsplicb- „tigen en werkgevers ma ken zich strafbaar, wan- „neer zij handelen in strijd „met de bepalingen der „verordening of trachten „deze te ontduiken. DE INLEVERING VAN DE RADIOTOESTELLEN. Officieel wordt medegedeeld: In verband met de verordening inzake het inleveren van radio- ontvanginstallaties van 13 Mei 1943 wordt het volgende medege deeld: 1) De formulieren, die bij de In levering van radiotoestellen inge vuld moeten worden afgegeven, kunnen onmiddellijk ingaand bij de loketten der P.T.T. tegen be taling van vijf cent per stuk wor den verkregen. 2) Geëvacueerden, die hun ra diotoestellen in hun voormalige woningen hebben achtergelaten, zijn eveneens verplicht hun toe stellen aan te geven. Overeen komstige bijzondere formulieren moeten bij de voor hun tegen woordige woonplaats bevoegde po- litiebesturen (burgemeester) wor den gehaald. 3) Formulieren voor het indie nen van een verzoek tot onthef fing volgens artikel 9 par. 2 en 3 der verordening worden als volgt verstrekt: a) Duitsche staatsburgers moe ten zich van Donderdag 27 Mei 1943 af wenden tot de plaatselijk bevoegde Ortsgruppe derN.S.D.A.P b) De leden der N.S.B. en haar organisaties ontvangen de formu lieren van hun bevoegde politieke leiders. c) De familieleden van de in de Duitsche weermacht vrijwillig dienende Nederlanders ontvan gen, voor zoover zij reeds schrif telijke aanvragen tot de Abtei- lung für Angelegenheiten Deut- scher Staatsangehöriger beim Generalkommissar für Verwal- tung und Justiz, Utrecht, Catha- rijnesingel 48, hebben gericht, deze formulieren zonder meer toegestuurd. Indien geen aan vrage is ingediend, moeten deze formulieren bij genoemde Dienst- stelle worden aangevraagd. Zij moeten ingevuld daar weer wor den ingeleverd. d) Familieleden van de in de Waffen-SS en het vrijwilligers legioen Nederland dienende Ne derlanders moeten de formulieren aanvragen bij den Fürsorgeoffi- cier der Waffeii-SS, 's-Hertogen- bosch, Sonniusstraat 3. Voor zoo ver zij reeds schriftelijke aanvra gen tot deze Dienststelle hebben gericht, worden deze formulieren den aanvragers zonder meer toe gezonden. Deze formulieren moe ten dan ingevuld weer aan de SS-Fürsorge-offizier worden te ruggestuurd. Er wordt op gewe zen, dat als familieleden in den zin van deze verordening worden beschouwd ouders, vrouwen en kinderen der vrijwillige»#»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1