lOEP AANMELDING VOOR DEN ARBEIDSINZET Jaargang Vrijdag 21 Mei 1943 No. 25503 MANNEN IN 1922 EN 1923 GEBOREN. BUITENLAND i den strijd in Afrika. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Keuringen voor de Waffen SS., Legioen en Landwacht. DE STEM DER S.S. VERDUISTEREN BEKENDMAKING RECHTZAKEN dat I EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n I I grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het Jte Nederlandsche Gebied (Commissaris-Generaal voor bijzon- (aangelegenheden) nr. 43/1943 betreffende de verplichting tot elding voor den arbeidsinzet worden bij dezen MANNEN GEBOREN IN HET JAAR 1922 EN 1923. in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden jpen om *in de periode van 21 Mei tot 24 Mei as. een aanmel- ormulier bü het Arbeidsbureau in ontvangst te nemen en dit hierna genoemde dagen in het Gewestelijk Arbeidsbureau jnlijk weer af te geven. Januari, Februari, Maart en April 1922 geborenen melden zich ip Maandag 24 Mei 1943. Mei, Juni, Juli en Augustus 1922 geborenen melden zich aan insdag 25 Mei 1943. September, October, November en December 1922 geborenen n zich aan op Woensdag 26 Mei 1943. [anuari. Februari, Maart en April 1923 geborenen melden zich jp Donderdag 27 Mei 1943. Mei, Juni, Juli en Augustus 1923 geborenen melden zich aan ijdag 28 Mei 1943. September, October, November en December 1923 geborenen tn zich aan op Zaterdag 29 Mei 1943. IN DEN TIJD VAN 9.00—17 UUR KAMER 14 (iedere 2 uur afzonderlijke letters). in de gebieden der Bijkantoren Alphen, Katwijk en Lisse nie tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde zei j in het t.a.v. hen bevoegde Bijkantoor van het Gewestelijk Jp, dsbureau Leiden aanmelden. je afgifte van het aanmeldingsformulier moet de Distributie- kaari worden medegebracht. die tot -aanmelding verplicht zijn, dienen persoonlijk bij het estelijk Arbeidsbureau (Bijkantoor) te verschijnen. Zij moeten srlangd alle noodzakelijke bescheiden overleggen alsook alle zakelijke inlichtingen verstrekken. Indien tot aanmelding ver- ite oersonen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de taring van den tot aanmelding verplichten persoon aangaande duur der dienstbetrekking op het formulier door ondertee- ig en eventueel door plaatsing van een firmastempel bevestigen, n de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld: zij, die de Duitsche Nationaliteit bezitten en bij bureaux van Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van .Arbeitsbereich", der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders- ij in Nederland, ondérafdeelingen er van of er bij aangesloten ties werkzaam zijn; nj, die de Duitsche nationaliteit bezitten en bij bureaux van che Weermacht, de Waffen-SS., de Duitsche politie en den eidsdienst werkzaam zijn; de ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de aten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens per die werkzaam zijn bij de spoorwegen, de Nederlandsche poste en de Nederlandsche Bank; leden van de vroegere Nederlandsche Weermacht, voor zoover zjj ns de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in rland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen rijgsgevangenschap zjj, die zich reeds ingevolge IX van de beschikking No. 30/1943 he lende de sluiting van bedrijven moeten aanmelden; Geestelijken en leden van een geestelijke orde; personen, die overeenkomstig II, lid 2, van - de beschikking 43/1943 van de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld, oitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding a. worden nog speciaal opgeroepen. 'rsonen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen 'rijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of Men haar te ontduiken, dus bijv. hun aanmeldingsplicht niet liet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid "ste opgaven verstrekken enz., worden gestraft, evenals degenen, daartoe opruien, medeplichtigen en - handlangers. DUITSCHE CIJFERS. iet D.N.B. meldt volgende cij- over den strijd in Afrika; Mdanks geweldige overmacht menschen en materiaal kon- de Britsch-Amerikaansche «s niet verhinderen, dat hun 1 de weinige Duitsche divisies 'mis den veldtocht in Afrika 000 gevangenen, onder wie 18 eraals, werden ontnomen, ter- het aantal van hun dooden vijftigduizend te boven ging. wer de 'dooden bevinden zich generaals. Het aantal hun- gewonden zal omstreeks bedragen, daar op den dfcaanschen bodem de uitwer- 'S van splinters groot is. ln totaal vielen den Duitschen epen tijdens den veldtocht in "rd-Afrika 7337 vijandelijke otserwagens, waarvan 4036 van ?r groote waarde ten offer, iet zal verrassen, dat een half r geleden in Tunis 238 Duit- ne valschermjagers en infante- ïefl landden, die in zeer korten 'ussehen de Fransche strijd- c.hten van zeer weifelende iQing en tegenover de aanruk te Engelsch-Amerikaansche ""tserformaties een beveiligd bruggehoofd schiepen voor de ko mende Duitsche troepen. Het mag niet vergeten worden, dat de meeste ondernemingen slechts mogelijk waren, doordat de Duit sche leiding kans zag door ver rassende harde slagen groote hoeveelheden vijandelijk oorlogs materiaal buit te maken en daar mede eigen voorraden aan te vullen. Italiaansche cijfers. - Officieel zijn de verliezen bekend gemaakt, die den vijand aan het Noord- Afrikaansche front, in Libye, Egypte en Tunesië zijn toege bracht sedert den dag, dat Ita lië aan den oorlog ging deelne men (10 Juni 19401 Mei 1943) 1) Vijandelijke verliezen aan troepen en materiaal: 68904 ge vangenen. 5333 pantserwagens en tanks (buitgemaakt of ver nietigd), 1524 stukken geschut van verschillende soort (vernield of buitgemaakt), eenige duizen den vrachtwagens van verschil lende soort (vernield of buitge maakt), een zeer groot aantal machinegeweren en geweren (vernield of buitgemaakt), 5739 vijandelijke vliegtuigen door de luchtmacht der spilmogendheden neergeschoten, op den grond vernield, door de luchtdoelartille rie vernietigd of door eenheden der vloot vernield. Ongeveer 2000 ALLEEN ACTIVITEIT. Het hoofdkwartier van de Ita liaansche weermacht deelde mede: Onze vliegtuigen zetten met succes den aanval op het langs de Algerijnsche kust varende convooi voort. Twee middelgroote schepen, die torpedotreffers kregen, zijn als verloren te beschouwen, ter wijl een derde schip van 10.000 tón zwaar beschadigd werd. De haven van Sfax. Oran en Dsjids- jelli werden doeltreffend door ge vechtsvliegtuigen der spil aange vallen. Aanvallen van vijandelijke for maties op Trapaiii en op de land streek Campidano (Cagliari) ver oorzaakten enkele slachtoffers en geringe schade. De vijandelijke formaties, die door Italiaansche en Duitsche jagers tot den strijd gedwongen werden, leden in to taal een verlies van 13 vliegtui gen. Een viermotorig vliegtuig werd voorts boven Sicilië door de batterijen luchtdoelgeschut neer geschoten. waarschijnlijk vernietigde vlieg tuigen. 2) Vijandelijke verliezen aan oorlogs- en koopvaardijschepen: 32 kruisers, 3 hulpkruisers, 40 torpedojagers, SS duikbooten, vier hulpvaartuigen, zeven kleinere vaartuigen, 178 stoomschepen, van in totaal 1.137.500 b.r.t., twee transatlantische stoomschepen van te zamen 40.000 b.r.t., zes tien tankschepen van te zamen 150.500 b.r.t., zestien motorsche pen van verschillende soort. Daarbij moeten nog worden gevoegd de volgende den vijand in samenwerking met de Duit sche luchtmacht toegebrachte verliezen: 3 torpedojagers, zeven kleinere vaartuigen, tien koop vaardijschepen, een tankschip. Verder werd nog een kruiser door de Italiaansche luchtmacht in samenwerking met Duitsch- Italiaansche lucht- en zeestrijd krachten tot zinken gebracht. (D.N.B.) Davies door Stalin ontvangen. Naar het persbureau der sovjet unie meldt, heeft Stalin gisteren in tegenwoordigheid van Molotof den persoonlijken vertegenwoor diger van president Roosevelt, Joseph Davies, ontvangen. Davies werd aan Stalin voorgesteld door den ambassadeur der Ver. Staten Staridley. - (D.N.B.) De rede van Churchill. - In po litieke kringen die nauw contact onderhouden met de Wilhelm- strasse wordt het veigende op merkelijk geacht in ae rede die Churchill voor het Amerikaan- sche congres gehouden heeft. 1. De cynische uitspraak t.a.v. de terreur in de lucht. 2. De omhaal aan woorden over den slag in Tunis, nadat zoovele andere veldslagen verlo ren zijn gegaan. 3. De gelijktijdig officieele ca pitulatie van Engeland voor de Ver. Staten in N. Afrika door het geprononceerd op den voorgrond plaatsen van den Amerikaan- schen generaal Eisenhower en zijn strooman Giraud zonder de geringste vermelding van den Engelschen strooman de Gaulle. 4. Het veelzeggende zwijgen over het bolsjewisme in het al gemeen en over de ln het front der z.g. bondgenooten bestaande politieke oneenigheden in het bijzonder. 5. De wijdloopige ontboeze ming zonder eenige concrete ver klaring over den oorlog tegen Japan, waarbij Churchills poging opvalt zich tegen bet verwijt te verdedigen, alsof Engeland draalt aan een actie tegen Japan deel te nemen. 6. De bijzondere verwijzing naar de materieele, doch ook naar de moreele gevolgen van een langdurige oorlogvoering. (D.N.B.) Het cynisme inzake de lucht- terreur dat Churchill voor het Amerikaansche congres heeft getoond, wordt door zijn minis- Het S.S.-Ersatz-kommando Ne derland deelt méde: Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keu ring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Ned. Landwacht en S.S. Wachtbataillon; zij worden gedu rende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Luistert op Zondag 23 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over dèn zen der Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar De stem der SS. Uitgezonden worden gedeelten uit een rede tot de Germaansche aspirant officieren in de SS- Junkerschule Toelz. ter van buitenlandsche zaken, Eden, openlijk verkondigd als programma voor de Britsche oor logvoering, zoo verklaart men in politieke kringen te Berlijn. Eden heeft volgens Reuter verklaard: „Voor Duitschland zijn het beste bomaanvallen overdag en des nachts, onverstoorbaar, ononder broken en uur na uur. Dit is het programma, dat wij hebben voor bereid" Hij voegde er nog aan toe, dat hetzelfde programma ook op Italië zal worden toegepast. Het eenige onderscheid tus- schen Eden en zijn meester Chur chill is, naar te Berlijn verklaard wordt, hoogstens daarin gelegen, dat Churchill van de absolute werkzaamheid van dit program ma niet geheel overtuigd is, het geen hij ooh in zijn rede aan duidde, terwijl Eden zich aan de bedrieglijke hoop overgeeft met dit programma den oorlog inder daad te kunnen winnen. De er varing zal doen zien, zoo ver klaart men tenslotte, dat beiden buiten den waard hebben ge rekend. (D.N.B.) Japansch geschenk voor den Führer. De vertegenwoordiger van den Duitsch-Japanschen vriendschapsbond, generaal Moe- ro, heeft den Duitschen ambas sadeur, Stahmer, een voor -den Führer bestemd oud-Japansch houten paneel uit den beroemden Sjimtoistischen Reisantempel in de provincie Foekoesjima over handigd. Het paneel Is voorzien van oude letterteekens, die den bezitter geluk, succes, een lang leven en de overwinning zijner wapenen toewenschen. Het is een geschenk van den opperpriester van den tempel, waarin het stof felijk overschot van talrijke groote Japar.sche nationalisten is bijgezet. (D.N.B.) Sauckel spreekt te Bremen. De algemeene gevolmachtigde voor den arbeid, Gauleiter Fritz Sauckel, heeft te Bremen gespro ken over de opdracht, hem door den Führer verstrekt. De arbeids inzet, zoo zeide hij, is niet zelf het doel e_, dient ook niet de handhaving van een of ander prestigebeginsel, maar uitslui tend de oorlogsoeconomie. Voor den inzet van buitenlanders is hoogste richtsnoer het beginsel, dat in Duitschland geen Sjang- haimethoden van Engelsche vin ding worden toegepast. Sauckel zeide fee leer beginselen te heb ben opgesteld, die verbindend zijn voor den Duitschen arbeidsinzet: goede voeding der buitenlanders, reine en gezonde buisvesting en goede behandeling in den zin van absolute Duitsche rechtvaardig heid. (D.N.B.) van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan ging heden onder te 7.12 uur en komt op te 23.25 uur. Het bureau van den Wehr- machtsbefelhlshaber in den Niederlanden deelt mede: de Nederlandsche onderda nen 1) Willem, Theodoor Pa- hud de Mortanges, student in de scheiknnde, geboren 1 Juli 1921 te Heemstede, woonachtig te Delft, 2) Eduard Ellis v. Ra al te student in de werktuig bouwkunde, geboren 13 Oc tober 1918 te Rotterdam, woonachtig te Delft, 3) Piet Marinus Arnoldus Huurman, scheepsbouwer geboren 10 Juni 1917 te Velp woonachtig te Capelle, 4) Adriaan Gerhard Smit employé, geboren 4 Septem ber 1920 te Alblasserdam, woonachtig te Alblasserdam, 5) Menko Hendrik Herbert K n i g, student, geboren 19 Juni 1917 in Den Haag, woonachtig te Delft, 6) Charles Okes van der Plas, student in de mijn bouwkunde, geboren 8 Sep tember 1920 te Leiden, woonachtig te Delft zijn door een krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat zij ondanks alle tevoren gege ven waarschuwingen in het jaar 1942 deels gemeenschap pelijk spoorwegaanslagen en andere daden van sabotage verricht, deels pogingen daartoe gedaan hebben. Zij hebben leven en eigendom van leden van de bezet tingsmacht en van Neder landers in gevaar gebracht en vernietigd. De vonnissen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. Wie sabotage pleegt, ver beurt zijn leven. De bruglnstortlng bij Waarden- burg. Het Arnhemscne gerechts hof heeft bevestigd het vonnis van, de Arnhemsche rechtbank waarbij de ingenieur W. v. d. L. uit Bloe- mendaai werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde schuld aan. den dood van eenige arbeiders tij dens de bruglnstortlng welke op 30 Augustus 1940 bij Waardenburg plaats vond. Haagsche Rechtbank. Omdat ze geld noodig hadden, pleegden W. F. W. en W F. M.t beiden uit Leiden, thans gedetineerd, een in braak in een perceel aan- de Ko- ninglnnelaan. Het perceel werdi niet bewoond, omdat de bewoner in het buitenland werkt en diens echtgenoote des nachts elders ver blijft Uit de woning hadden ver dachten jassen, mantels, een stof zuiger. costuums en een horloge gestolen, zooals zij thans beken den. Belde verdachten waren reeds eerder veroordeeld. De officier vor derde tegen belde verdachten elk een jaar gevangenisstraf. In den naoht van 5 op 6 Octo ber pleegde S. H. uit Lelden, thans gedetineerd, samen met anderen een Inbraak. Zij haalden een bak fiets en een hoeveelheid shag weg. Er was over verdachte een reclas- seeringsrapport Ingewonnen, dat volgens mededeeling van den offi cier niet bepaald gunstig was. Toch werd het beter geacht als nog een psychiatersrapport te eischen, waartegen verdachte ech ter bezwaren maakte. Hit een schuit te Lelden hadden R. J K. en W. J. D.t beiden uit Lelden, door middel van braak een hoeveelheid jenever en brandewijn gestolen De schuit lag ln de Oude Vest en' verdachten hadden een luik open gebroken. Tegen K. vor derde de officier 8 maanden en tegen D. 7 maanden gevangenis- Voor dezen diefstal had P. K. uit Leiden de inlichtingen gege ven en daarvoor eischte de officier 3 maanden gevangenisstraf. Van zijn zwager had M. S. uit Leiden een kruikje Jenever ten ge schenke ontvangen, hoewel hij zou kunnen weten dat het gestolen waar was. Verdachte ontkende echter daarvan op de hoogte te zijn geweest. De officier vorderde twee maanden gevangenisstraf. Uitspraken over 14 dagen. Met UWinter hulp, Zonder UWinter lead. J 1 Giro 5SM.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1