KEMA STOFZUIGERFABRIEK HEINTJES" (ir.Waschmachine GOUDEN SIERADEN HecIteHifte ZIT-SLAAPKAMER 2de MEISJE Gasfornuizen, Meubels enz. W. KOOREMAN, N. RIJN 9 STADSNIEUWS BUITENLAND Naar het einde in Tunis. Churchill in Amerika. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Kamers gevraagd Diversen met het meisje. Den be- Zondag wandelde hij met angs de Troelstrakade en ,ar van de fondantjes snoe- Toen hij oogenschijnlijk geen onmiddellijke uit- ig zag, werd hij bang. Ge- op het stukje land aan Winterweg, greep hij het dan ook aan en pakte sjaal beet, dien hij stevig ik Het slachtoffer pleegde gilde, en zakte kort daar- clksisir» dit moment kwamen een van den dader, die in- eveneens is gearresteerd, wouw N„ die beiden het hadden gevolgd, toegeloo- het meisje, zooals afge- in, in het water te gooien, toen zij het lichaam zou- pnemen. kwamen er echter *hen aan en werden zij ge- De vriend en de vrouw én zich uit de voeten on- et voorwendsel dat zij een gingen halen, gearresteerde hoofddaders ideressen zijn voor, de justi- eleid. Verder zijn bij deze nog verschillende andere len betrokken, die eenmin- jelangrijke rol hebben ge- 'e en door ontploffing ge- Te Amersfoort werden de Iers van de Verhoeven- en omgeving opgeschrikt een hevigen knal. Bij on !k bleek, dat eenige jongens het spelen waren geweest en niet meer vast te stellen tiel, dat plotseling ont- De gevolgen waren ont- d. De 15-jarige Van O, daarbij op slag gedood, ter- e 19-jarige J. levensgevaar- erd gewond. De 15-jarige L. ninder ernstige verwondin- ote brand te Westmaas. - tot nu toe onbekende oor- brak Maandagmiddag om eer vijf uur brand uit in lasserij van de firma Bijl te naas. Het vuur greep zoo om zich heen, dat korten later een naastbijgelegen erij ook door de vlammen aangetast en tot den grond afbrandde. Het vuur werd :den door de brandspuiten i's-Gravendeel, Mijnsheeren- Oud-Beijerland en Rotter- maar men kon niet verhin- i, dat nog tien woningen af- 'den. nstbode aan gevolgen van erleden - Terwijl het dienst- le van den heer J. K. Ste- te Rouveen bezig was op •ste verdieping van het huis werkzaamheden te verrich- erloor ze haar evenwicht en ■ij de trap omlaag. Het e werd ernstig gewond en it naar het ziekenhuis te Mep- 'orden overgebracht. Daar is an de gevolgen van het on overleden ientrekkerij met noodlottigen ip - Te Someren heeft zich drama afgespeeld, waarvan -jarige J. v. M. het slacht- is geworden. Deze kreeg met een 15-jarigen kame- die ten slotte een mes greep t den ander in den rug stak. tig gewond is de getroffene het ziekenhuis overgebracht, vreest voor zijn leven. De lige dader is in arrest ge- Beetliovencyclus Residentie-orkest - Innerlijke spanning gaf aan Toon Verhey's weergave der beroemde Eroïca. karakter en relief. Een ge weldige sprong voorwaarts, zoowel geestelijk als instrumentaal-tech- nisch, deed Beethoven met zijn Se symphonie. Deze „herinnering aan een groot man": getuigt zi1. inner lijk beschouwd, niet bovenal van den strijd en de overwinning van den schepper zelve? Als de van zijn kracht bewuste held uit hij zich ten volle, zoowel in het machtig aanstormende begin als ln de stra lingen der finale, met haar heer lijke variatie's. Daartusschen de dïep-aangrijpende treurmarsch en het eerste écht-Beethovensche mannelijke orkest-scherzo, ln te genstelling met het tot dan toe ge bruikelijke lieflijke menuet. Er was geconcentreerde overgave en rhythmische energie onder Ver hey's bezielende leiding, wiens in- tentie's echter ln zekeren zin helaas ln hoofdzaak tot de rechterarm be perkt bliven. Ondanks het feit. dat op dit ongewone uur de honger reeds begon te knagen, bracht men dirigent en orkest een langdurige ovatie Maria Neuss speelde het aan Franz Clement opgedragen Viool concert. dat sinds 1806 ziln triomf tocht door de wereld Inzette. On danks haar violistische capacitei ten, waarvan een fraaie toon de belangrijkste is. stelde zij ditmaal teleur. Een zekere onrust werd eerst tijdens het einde overwon nen Voorts was er verschil van opvatting tusschen haar gerekte tempi het Larghetto werd hier door Adagio en het pittiger in zicht yan den dirigent en consta teerden wij verschillende onzuiver heden. o.a.. in de voor dit concert dl te virtuoos en effectvol gedach te gedeeltijk van haar eigen hand afkomstige cadenz, die totaal uit den toon viel Niettemin oogstte ook zij .staande" men staat hier altijd, óók wanneer de prestatie's minder goed zijn veel hartelijk applaus, hoewel de bovenaardsche sereniteit van dit concert toch ze ker niet bereikt werd. Th. J Hannema. Gouden doctoraat - Maandag aanstaande zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat dr. N. J. Cuperus, rustend arts te 's-Gravenhage aan de Leidsche universiteit pro moveerde tot doctor in de genees kunde. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: - Technisch' Bureau „Nulle". de Kempenaerstraat 3, Oegstgeest. Wijzigingen: P. C. Heemskerk, Burgersdijk- straat 9, Katwijk aan Zee. Co mestibles en delicatessen. De zaak is omgezet in een venn. o. firma: P. C. Heemskerk en Zn. (Bep. Bep.) Venn.: P. C.; C. en P. C. Heemskerk, Katwijk a. Zee. Aan den vennoot C. Heemskerk is handlichting verleend. Naamlooze Vennootschap P. Hopman en Zonen, Weerestein- straat 117, Hillegom. Bloembol- lenbedrijf. Overl. Dir.: W. Hop man, Hillegom, dd. 13 April 1943, De procuratie van J. Kay is ge wijzigd. Voor het alhier afgenomen examen van apthokers-assistent zijn geslaagd de dames M. H. de Groot (Rotterdam), N. Peper, I. H. M. Poth, C. C. Tims en G. J. A. van Riel allen te Den Haag. Met ingang van heden wordt de heer H. van Meerveld. chef van het plaatskaartenkantoor van het Centraalstation te Amster dam, als zoodanig overgeplaatst naar het station alhier. De strijd in Tunesië, aldus meldt het AJ1.P. uit Berlijn, schijnt thans zijn einde te naderen. Reeds werd gemeld, dat geallieerde troepen, komende uit het Noor den, tot in den rug van de Duit sche en Italiaansche troepen wa ren doorgedrongen, nadat zij door de verdedigingsstellingen waren gebroken. Ook van het Westen uit hebben de geallieerde troepen thans een doorbraak kunnen for- ceeren en bij het aan de kust ge legen plaatsje Bou Ficha hebben beide colonnes zich vereenigd, waardoor de strijdkrachten van de spil in twee groepen zijn ge splitst. Het schiereiland Bon is reeds door de Engelsche en Amerikaan- sche troepen bezet. Het is niet waarschijnlijk, dat er voor een aftocht over zee voor de troepen van de Spil nog wegen openstaan. Te Berlijn heeft men trouwens verklaard, dat men een dergelij- ken aftocht ook nooit gewenscht heeft, daar voor de Duitsche troe pen de stelregel geldt: vechten tot de laatste patroon. Zaghouan, een plaatsje gelegen in het dal tusschen twee geberg ten. is volgens de laatste berich ten nog in handen van de Duit- schers en Italianen, hoewel ook hier hevig gestreden wordt. De bey van Tunis - De Britsche berichtendienst meldt, dat de bey van Tunis zich in zijn land be vindt, in zijn zomerpaleis tusschen Sidi Bou-Said en La Marsa, twee in het Noorden gelegen badplaat sen. Het paleis wordt bewaakt door troepen van Giraud. (D.N.B.) De diplomatieke correspondent van liet D.N.B. schrijft: Roosevelt en Churchill hebben, volgens de eerste berichten uit Amerikaansche bron, gesproken over militaire en politieke kwes ties. De militaire kwesties zou den betrekking hebben gehad op de „invasie van Europa" en op de mogelijkheid van een krachti ger optreden tegen Japan. In dit verband wordt onder verwijzing naar de conferentie van Casa blanca ook elk „vredesoffensief" waaraan niet een onvoorwaarde lijke capitulatie ten grondslag ligt, „niet belangwekkend" ge noemd. Van Duitsche zijde is wat be treft de invasie van Europa en over het onderwerp „vredesvoel- horens" reeds het noodige gezegd zoodat verdere commentaar over bodig is. Veel verhelderender daarentegen is de mededeeling, dat onder de op de agenda staan, de politieke kwesties de betrek kingen tusschen Sovjet-Rusland en de overige geallieerden de eerste plaats innemen en opge helderd dienen te worden. Uit drukkelijk wordt hierbij gewezen op de Poolsch-Sovjet-Russische meeningsverschillen en de hier door ontstane vraagstukken. Dit vormt een bevestiging van de van Duitsche zijde reeds ge publiceerde opvatting, dat Roose velt en Churchill zich zullen moeten bezighouden met de ver strekkende Sovjet-Russische aan spraken, zooals thans ook tot uiting komen op het Pan-Slavi sche congres te Moskou, wanneer zij Stalin tevreden willen stellen. De voorwaarde voor een gemeen schappelijke bijeenkomst met Stalin, die volgens dit Ameri kaansche bericht in het voorne men ligt, kan alleen bestaan in het accepteeren van eischen, waaraan ook vele tot dusver door Engeland en de Vereenigde Sta ten geprotegeerde kleine naties ten offer zouden vallen. Chur chill en Roosevelt staan zoodoen de dus voor een zeker niet ge makkelijke taak. Zij moeten een uitweg vinden uit het dilemma Stalin de vrije hand te laten zon der tevens de geheele wereld het verraad te laten zien, dat zij plegen aan vele eigen bondge- nooten en aan die landen, die zij gaarne op sleeptouw zouden wil len nemen. De conferentie-deelnemers. Naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt, be vinden zich in het gezelschap van Churchill veldmaarschalk Wavell, de opperbevelhebber van de vloot in de Oostelijke wateren admiraal Sir James Somerville, de opperbevelhebber van de oorlogstransporten, Lord Leather, de eerste lord der admiraliteit en admiraal der vloot Sir Dudley Pound en de chef van den staf van de luchtmacht, luitenant-ge neraal Sir Charles Portal. Mackenzie King naar Wahington - De Canadeesche premier, Mac kenzie King, heeft verklaard, al dus de Britsche berichtendienst uit Ottawa, dat hij zich de vol gende week naar Washington zal begeven om deel te nemen aan de besprekingen tusschen Churchill en Roosevelt (DN.B.). Bewapening gewaarborgd - De Duitsche algemeene gevolmach tigde voor den arbeid, gouwleider Sauckel, heeft op een groote bij eenkomst te Weimar het woord gevoerd. Hij zeide, dat in Duitsch- land en Europa vele millioenen menschen werken voor de Duit sche overwinning en de reorgani satie van het continent. Engeland en de Vet. Staten, zoo vervolgde hij, brengen te zamen niet het aantal werkkrachten op, dat thans gebruikt kan worden voor de overwinning der jonge volken. Terwijl in Duitschland zelf een millioenenleger van buitenland- sche arbeiders in wapenfabrie ken en in den landbouw voor het front werkt, kan de Duitsche oorlogsindustrie thans steunen op de medewerking van alle werkers in de verbonden landen en in de onder Duitsch gezag staande ge bieden. Deze reusachtige arbeids kracht is uitsluitend voor de overwinning georganiseerd en waarborgt de Duitsche meerder heid ook op het gebied der be wapening. (D.N.B.) FRANSCHE VERLIEZEN Tengevolge van luchtaanvallen. - Het telegraafagentschap Ofi pu bliceert een balans van de ver liezen der Fr arische bevolking tot 15 April tengevolge van de Engelsch-Amerikaansche lucht aanvallen. Van 1 Januari tot 15 April van dit jaar zijn volgens deze balans op Franschen bodem 1646 Franschen omgekomen, en 3033 gewond. In 1942 waren er 2585 dooden en 5648 gewonden, in 1941 527 dooden en 1104 ge wonden. Van 1941 tot thans zijn 23.000 door Franschen bewoonde huizen vernield. De meeste lucht aanvallen ondergingen de steden Le Havre, Abbeville, Duinkerken, Cherbourg, Dieppe, Rouaan en Caen. Het zwaarst is de bevol king van Parijs getroffen met 1061 dooden. Daarop volgen St. Nazaire met 489, Rouaan met 370, Le Havre met 399. Lorient met 334. Rennes met 300. Rijssel met 283, Brest met 234 én Bou- logne-sur-Mer met 113 dooden. Deze cijfers, aldus merkt Ofi op, kenmerken in hun nuchterheid de Engelsche wreedheid tegen over Frankrijk beter dan woor den dat kunnen doen. Luidsprekersinstallaties voor luchtalarm. - De A.N.P.-corres- pondent te Berlijn meldt: In de groote schuilkelders der gebombardeerde Duitsche steden zijn thans luidsprekersinstallaties aangebracht, waarmede de be volking regelmatig over het ver loop van de luchtaanvallen op de hoogte wordt gehouden. Zoo wordt bijvoorbeeld meegedeeld,, welken koers de aanvliegende vij andelijke toestellen nemen of zij Essen of Dusseldorf of Keulen zelf aanvallen. Hierdoor krijgen de bewoners een beeld van het gebeurde, hetgeen een gunstige uitwerking op de zenuwen heeft. (D.ND.) INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen, en Ge zondheidsdienst maakt bekend, dat wederom gelegenheid zal wor den gegeven kinderen te laten in enten tegen Diphtherie. Dringend wordt aangeraden alle kinderen van één jaar en ouder, die nog niet tegen deze thans veel voorkomende ziekte zijn in geënt, onvatbaar te doen ma ken. De inspuitingen zijn volko men onschadelijk. 6722 De kinderen worden, met ge leider, op ZATERDAG 15 MEI 1943, TE NEGEN UUR PRECIES verwacht in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst, Nieuwe Mare 13a, alhier. Het trouwboek je moet worden meegebracht. VERSCHE VISCH EN VTSCHKOEKEN. Verkoop versche schar 45 ct. per kg. Vrijdag 14 Mei a.s. van 14-15 uur Hartesteeg 3 uitslui tend op speciale door Maatschap pelijk Hulpbetoon verstrekte bon nen. Bonnen worden dien dag 's morgens, voor zooveel voorra dig, op vertoon van de letterkaart verkocht van 9-10 uur wachtlo kaal Lammermarkt, echter alleen aan ondersteunden van dien dienst, die ondersteuning thuis of via het N_AF. ontvangen en aan degenen, die voorschotten van dien dienst ontvangen. Verkoop van vischkoeken êi 5 ct. per stuk Zaterdag 15 Mei a.s. van 8 3/4-12 uur in wachtlokaal Lam mermarkt voor ondersteunden Maatschappelijk Hulpbetoon en van 9-12 uur in gebouw Leven daal 1 voor ondersteunden van den Socialen Dienst. Voor den verkoop geldt de bekende rege ling, waaraan strikt gehouden moet worden. STEVENINCK, Burgemeester. kt aanb. van gebruikte STOFZUIGERS, alle merken. Biedingen: Kastanjelaan 11, Hilversum. 5828 heeft voor mij een j>vername? Bosselaar, Rozenstr. 27a, Leiden. lüTEN GEBOUWTJE te koop. Prijs f225 '-t nabij Cruquisweg, [stede. Te bevr. J. C. K, Leiden, J. de Witt- 35, Telef. 25098. ACCORDEON met dopjes of pianoklavier te koop gevr. Betaling contant. Zend brief of briefkaart. J. KADEE, Bunschotenstr. 51 Den Haag te koop gevraagd. Aanb. aan A. J. H. DE ROO. Groot- Hertoginnelaan no. 17, Den Haag, Telefoon 33.27.04, Tegen 1 Juni a.s. wordt voor ons kantoor gevraagd een manlijke of -vrouwelijke bekend met administratie en typen. 6700 FRANS NOEST, „Interieurkunst", Nieuwsteeg 17. Dame alleen, zoekt gemeub. met pension, gemeente Alke. made of Leimuiden. Brieven onder No. 6690 aan het Bur. van dit Bad. Mevrouw VAN DORP, Zeeweg 144 te Katwijk a.d. Rijn, vraagt half Juni een flink voor heele dagen. Br. of aan melden des n.m. tusschen 4 en 5 uur. 6678 In apotheek te Leiden gevraagd: APOTHEKERS ASSISTENTE voor acht tien weken. Werktijd 6 uur per dag. Br. Bureau van dit Blad onder No. 3103a. gevraagd, tegen de hoogste waarde. Tevens Piano's. Orgels, Ledikanten, Waschmachines, Naaimachines, enz. - Zend mij briefkaart. - Tel 23261 t.o. V. en D„ naast firma Paddenburg. (In. en verkoop). Café-Restaurant 't SCHUTTERSHOF. Voor direct gevraagd twee NETTE WERKMEISJES (niet beneden 18 jaax). Goed loon plus volle kost. P. T. T. Bij den postdienst te Leiden bestaat gelegenheid tot plaatsing van VROUWEN EN MEISJES voor het verrichten van briefpostbestellingen Aanmelding op werkdagen tusschen 9 en 12 en 14 en 17 uur (op Zaterdag 912) aan het loket No. 3 van het kantoor. rge], piano te koop Ri*?oet beslist goed tme£t zijn. J. Pop- Zaagmolenstraat «otterdam. a|s- Circa 10.000 i.JnalsPlanten aan- ue". voer- en pof- mais k f.4 per 100; f25 per 1000 franco rem bours. F. H. Velzel, Rijnsburgerweg 111, Lei den Telef. 24017. 4 K.G. prima peen- zaad Amst. Bak. bij: C. Aanhane, Parklaan 11, Katwijk aan Zee Zwarte japon f. 25, twee dito f. 15, zwart fluweel en strohoed f. 10 toneelkijker f. 25. ge,- smeed gevel sieranker f. 50 bekroond in 1882. Bez. t. 3 en 6 uur n.m. Schouten Plantsoen 111 A Twee Singer hand naaimachines, beide in goeden st. Prijs f. 32.50 en f.27.50. Te bevr. bij: J. B. M. Schoots, Rijns burgerweg 29 B. Leiden. 10 m. tuinslang met spuit en sproeier f. 35; zinken zitbad f 10 wind ring. nieuw f. 15: medi cijnkastje f. 7.50. 's Av. tussen 6.307.30. Jan van Houtkade 28 a. Zuiver wollen dames- wintermantel getailleerd maatwerk, z. g. a. n„ m. 40 f.45. roodpluche ca napé f. 10, 4 stoelen met lederen bedekking f.25, luidspreker versterker f.45. Te bevr. 's avonds na 6 uur. Lln. Heeren gracht 100. 2 x bellen. Witte bruidsjapon m. sleep, maat 3840. prijs f. 30. Coornhertstraat 4. Werkster of net meis je voor den Vrildag van 95 uur. Loon na over eenkomst, met boter ham. En werkster gene gen met de schoonmaak te helpen. Mevrouw de Wekker. Heerengracht No. 100. Meisje, wegens huwe lijk tegenwoordige, liefst van bulten, werktijden overeen te komen. Adres Verbeek. Thorbecke- straat 26. Apothekersassistente, in drogisterij, omgeving Leiden. N. J Wlnnubst, v. Zuylen v. NHeveltstr. 322 wassenaar. in klein gezin van 3 pers., voor direct, een meisje voor halve dagen of werkster. Cobetstr. 7 In Leiden of omgev. t. en m. Voorschoten, door alleenstaande dame 2 kamers of kamer met kabinet, leeg of gestoft. Br. met opg. van prils Bur v. d. Bi No 1507k Dengene die de atWe- tlekschoen vond wordt vriendelijk verzocht hem weer tegen beloning te brengen bil Noordenbos, Louise de Colignylaan 9 Oegstgeest. In een R.K. huisgezin zonder kinderen, een R.K. pleegkind van 8 4 J. liefst een meisje, voor altijd Brieven aan Agent v. d. BI. Warmond Ruiling. 1 pr. dames schoenen. nieuw 3940, suède, oude kwal., tegen Idem schoenen 40—41. v. 't Hoffstraat 41A.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3