HET BOLSJEWISME IN ZIJN WARE GEDAANTE MOO* Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht r,a\^eV Zware luchtaanval op Duisburg. LAATSTE BERICHTEN MARKTBERICHTEN Indien eenigen de fout begaan aan de zegepraal van het bolsje wisme in hun landen mede te werken, dan zullen zijzelf als eerste slachtoffers van deze dwaling vallen. n. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND KERK EN SCHOOL AGENDA GEMENGD NIEl Moordcomplot Den Haag. OP yffi oo9,_,-eeP Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de weer macht deelt Donderdag mede: Op het bruggehoofd van Tunis hebben de Duitsch-Italiaansche troepen ook gisteren met uiterste verbitterdheid gestreden tegen den in superieure sterkte frontaal en in den rug aanvallenden te genstander. Na uitputting der laatste munitie en vernietiging van alle oorlogstuig is ook in vrij groote sectoren van het Zuidelijke front de tegenstand gestaakt. Daarentegen zetten in het kust- gebergte van Tunis afzonderlijke gevechtsgroepen, voor zoo ver zij nog over munitie beschikken, in voorbeeldige soldateske plichts vervulling hun weerstand voort. Aan het Oostelijke front zijn Vijandelijke" aanvallen op het Koebanbruggehoofd en ten Noor den van Lissitsjansk afgeslagen. Het luchtwapen viel voor het front en in het achterwaartsche gebied van den vijand talrijke •troependeelen en belangrijke spoorwegverbindingen aan. Op de Noordelijke IJszee brach ten Duitsche jagers een vracht schip van 3000 brt. tot zinken en schoten en vijandelijke motortor pedoboot in brand. Britsche bommenwerpers deden in den nacht op 13 Mei een zwa ns" aanval op Westduitsch ge bied. In eenige plaatsen, vooral in het stadsgebied van Duisburg, ontstond aanzienlijke schade door brisant- en brandbommen. Vol gens tot dusver ontvangen be richten werden 33 der aanvallen de vliegtuigen, overwegend vier motorige bommenwerpers, door nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Sterke formaties snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben giste ren tweemaal aanvallen gedaan op de Oostkust van Engeland en installaties der stad Lowestoft en patrouillebooten vóór de kust ge bombardeerd. Alle vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug BINNENLAND Mr. dr. Vis overleden. - Van ochtend is te Haarlem op 61-ja- rigen leeftijd overleden mr. dr. ,W. P. Vis, advocaat en procu reur. De overledene nam in het openbare leven een vooraan staande plaats in. Hfj was de ken in de orde van advocaten, kantonrechter-plaatsvervanger, voorzitter van den armenraad, enz. BOSKOOP, 12 Mei. „De Boskoop- sche veiling". Rozen per bos: El len Poulsen 2.003.10; Else Poul- sen 3.205.70; Ingar Olsson 5.10 5.60; Sweet Heart 6.406.10; Rosa Mundi 3.605.50; Gloria Mundl 3.705.50. Diversen per bos: Ane monen 58 ct.: Iris 7080 ct. Rho- dodendronbloemen 3.504.00; idem Pink Pearl 3.305.40- Papaver bloemen 1.10; Pioenen 1.501.70; Azaleabloemen 2.604.10; Clema tis Prins Hendrik 5.507.30. HET BOLSJEWISME SLAAT TOE ^L/ "\PVALLEND is een pu- Y( 1 blicatie, welke onlangs in het Zweedsche blad „Af tenposten" verscheen en waar in eenige uittreksels voorkomen uit het boek van Ilja Ehrenburg, getiteld „Trust ter verwoesting van Europa". Onder den titel „Europa moet verdwijnen" zegt de bolsjewistische joodsche schrij. ver letterlijk: „Tien meter hooge tanks malen Berlijn fijn en verpulveren hui zen, mannen vrouwen en kin deren. In Kopenhagen zijn er geen overlevenden meer, in Stock, holm is het zoo stil als in het Paradijs. Terwijl de gaswolken over Parijs neerdalen, stuift de bevolking in de metro's, doch alles tevergeefs. Het bolsjewisme slaat toe, Parijs en geheel Frank rijk crepeeren" Een jaar is voldoende om het continent met zijn 350 mil- lioen menschen te vernietigen. De resten der Europeesche vol keren, die ontkomen zijn aan onze tanks, ons gas en onze vlammenwerpers (en niet alleen de Duitschers!) zullen als slaven naar de mijnen van Siberië wor den gestuurd". Uit deze bekentenis van Ehren burg blijkt maar al te duidelijk wat Europa te wachten zou staan, wanneer de bolsjewisten den oorlog zouden winnen. Het is dan ook voor ons onbegrijpelijk hoe Engeland den bolsjewist zijn bondgenoot kan noemen. Ook Engeland zal spoedig ondervin den, welke methoden de bolsje wisten er op nahouden. De pre sident der Britsche mijnwerkers- vereeniging Lawther betoogde onlangs in het Engelsche blad „Daily Herald", dat de Labour- Party met de communistische partij samengesmolten dient te worden. Nu zullen op de a.s. jaarlijk- sche Pinkstervergadering der La- bour-Party besprekingen over de aansluiting der communistische party worden gehouden. Ook in Amerika volgen de ver tegenwoordigers van het Kremlin een vaste methode. Uit New- York wordt thans medegedeeld, dat aldaar een „Nationale Raad der Vriendschap tusschen Ame rika en de Sovjet-Unie" is opge richt. Deze vereeniging staat on der de bescherming van de joden Einstein, Stokofsky en Charley Chaplin. Kort na de aankomst van den bolsjewistischen gezant Litwinof te Havanna, heeft de bolsjewis tische partij van Cuba een groot radiostation tegen den prijs van 100.000 dollar kunnen koopen. Dit radiostation zal, naar men in de eerste uitzending mededeelde, voor de verspreiding,, der sociaal- politieke ideeën" zorg dragen, d.w.z. het zal voor een behoor lijke bolsjewistische ophitsing zorgen. Ook hier heeft Moskou dus weer een belangrijk steunpunt ge vonden om zijn verderfelijke pro paganda uit te strooien over het Amerikaansche volk. Op het vasteland van Europa heeft men evenwel beter kennis gemaakt met het bolsjewisme. Het Portugeesche blad „Revista Portuguesa" diende kortgeleden den Engelschen zender, die het bolsjewistische gevaar tracht te kleineeren, van repliek, door het aanhalen van den pauselijken encycliek „Divini Redemptoris", waarin wordt gezegd: „Het com munisme is van binnen verdorven. Allen, die de Christelijke bescha ving willen verdedigen, kunnen nooit met het communisme sa menwerken. Indien eenigen deze fout begaan en aan de zegepraal van het bolsjewisme in hun lan den medewerken, dan zullen zij zelf als eerste slachtoffers van deze dwaling vallen". Het Roemeensche dagblad „Cu- rentul" publiceerde een oorlogs bericht, waarin wordt gezegd, dat bij een gevangengenomen Sovjet- Russischen officier een bevel van Stalin werd gevonden, waarin be volen werd, om de burgerbevol king in de te ontruimen gebieden aan den hongerdood prijs te ge ven, daar deze bevolking, die ge- ruimen tijd „met de dragers van het fascistische gif" heeft samen geleefd, als vyand van den bols jewistischen staat moet worden beschouwd en daarom uitgeroeid moet worden. Litwinof verklaarde, dat ingeval Europa in zones zou worden ver deeld, alle Scandinavische landen tot de interesse-zone der Sovjet- Unie zouden behooren. Dat de Britsche oorlogsvoering volkomen op bolsjewistisch kom pas vaart, bewijst het bericht in het Engelsche tijdschrift „Sphere" dat mededeelt, dat de Engelsche luchtaanvallen op Berlijn uit drukkelijk door Stalin werden be volen. Het bolsjewistische gevaar is dus geen phrase, of zooals men wel eens opmerkt, een propa- ganda-uitlating der Asmogendhe- den. De feiten toonen overdui- deiyk aan, dat het bolsjewisme 'het grootste gevaar is voor de beschaving der wereld. Dat een deel van het menschdom dit nog niet inziet, moge verklaard wor den uit de blindheid, waarmede het geslagen is. Dit gevaar is van een dergelijke afmeting, dat het de ondergang der wereld betee- kent. wanneer het dezen oorlog zou winnen. Daarom is slechts één oplossing mogelijk, n.l. een gezamenlijke strijd van geheel Europa tegen het bolsjewisme, opdat de wereld bevrijd wordt voor haar ondergang in dezen poel van moord en verderf. Nederland heeft thans duizen.- den van zijn beste vertegen woordigers aan het Oostfront staan. Dagelijks sneuvelen man nen in de wijde vlakten van Rus land voor de Europeesche zaak. Zij geven hun leven. Dat in aan merking genomen .is het offer, dat wij achter dat front te bren gen hebben, slechts gering. DE STRIJD IN TUNIS GESTAAKT. In zyn weermachtsbericht van Donderdag maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende be kend: Op bevel van den Duce heeft het eerste Italiaansche leger, waaraan de eer toekomt van den uitersten tegenstand van de As op Afrikaanschen bodem, heden ochtend den strüd gestaakt. On derworpen aan de concentrische en onafgebroken actie van alle Engelsch-Amerikaansche strijd krachten te land en in de lucht, de munitie verschoten hebbende en verstoken van elke ravitail leering, had het gisteren nog, alleen door de kracht van zyn infanterie, den schok van den vijand dapper volgehouden. De veldslag in Afrika, die 35 maanden met wisselende kansen geduurd heeft, is hiermede afge- loopen. In de laatste gevechten, tijdens welke al onze afdeelingen en die van de Duitschers met een subliemen geest van wed- yver slag geleverd hebben, heb ben de geheele artillerie en de gepantserde verkenningsgroep „Lodi" zooals altijd bewys gege ven van schitterende dapperheid. De heldhaftige houding van on ze soldaten, die onder bevel van den maarschalk van Italië Gio vanni Messe, in den harden strijd alle hun verstrekte op drachten vervuld hebben en nieuwen roem aan hun vanen hebben toegevoegd, heiligt op nieuw door bloed en offers de zekerheid der Afrikaansche toe komst van de natie. „Het ware en het schijnbare eenheidsfront" - Hedenavond, om 18.45 uur, spreekt Max Blok zijl, via Hilversum 2, in de serie brandende kwesties over: „Het ware en het schijnbare eenheids front.". tiool&reaacteur: B vV MenK aorst Lelden; plv hoofdredacteur R Been Leidén ^dactlestafB W Menkhorsi Buitenland en Tooneel; K. Been Binnenland en Sport; J. Brouwer Stadsnieuws: Th J Hannema Omgeving en Muziek Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman i fill p ppt. - - Boskoop. Geref. Gem. Don derdag nam. 7 uur. ds. Lamain v. Rotterdam. Bij onze Vrijwilligers. Met verlol naar huis SS PK H. Ahrens-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando Neder land deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd, van 17-45 Jaar (ook gehuwden), die lichameiyk zoowel als geesteiyk goed ontwikkeld zyn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Bi) de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op geves tigd dat voor de vrywilligers, die om bepaalde redenen in Neder land moeten blijven, de mogelijk heid bestaat hun dienst te doen by de Landwacht Nederland of by het Wachtbataljon in Amersfoort Tüdens deze keuringen kun- ner zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden 14.5.43 8—15 uur Den Bosch, Ho tel „Noord-Brabant" Markt 45. 15.5.43 815 uur Venlo, Deut- sches Haus Egmondstraat 16. 16.5.43 815 uur Arnhem. Café Royal. 17.5.43 815 uur Hengelo. Café Modern. Spoorstraat 18. 18.5.43 815 uur Zwolle. Hotel Gijtenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen. Con certhuis Poelestraat. 20.5.43 815 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat 21.5,43 815 uur, Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht, N.V.- Haus. Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 24.5.43 8—15 uur. Den Haag, Café „den Hout". Bezuidenhoutsche- weg. Zaterdag. Stadszaal; Pianomatlné Patist. 3 uur nam. Alle werkdagen Breestr. 39: Tentoonsteiii drik Verburg. 10 uur - 5 uur nam. DIVERSEN: 's Dlndags: Oude Rijn 4. Bur v. Soc. Adviezen. 7— '6 Dinsdags: Mare 13: Med voedk. Bureau 9.30-11 Gew. Arbeidsbureau CD01 Iedere derde Dinsdag dei consult bureau v. on digen, 3-5 u. n.m. 's Donderdags: Gemeent. Dienst (N. Mare 18) bureau v. minder begaa 's Donderdags: Wijkgeboi thesda" (Hoefstr. 44-46 6ult. bur. v. Alcoholisten De Zondagsdienst der a; wordt van Zaterdag 8 Mei tot Zaterdag 15 Mei, 8 uur nomen door de apotheke ding en Blanken, Hoogewo tel. 20502; Reijst. Steenst tel 20136; en te Oegstgei de Oegstgeester Apotheek bol spark 8 tel 26274 Jongeman leende zich t voering van poging vergiftiging. Men zal zich herinnei in den avond van Zoi Maart in een kuil op e land aan den Winterweg Haag het lijk werd gevom een 16-jarig meisje P. df in de nabijheid daarvan jarige kappersbediende I aangehouden. Deze vei des middags in een yssal het meisje te hebben ker maakt en een eindje mi te hebben gewandeld. haar dood waren zijn m lingen zeer vaag. Hij u sjaal hebben vastgetrokkei zou daarbij zijn gevallen, litie tastte voorloopig in h ter. Een jongen had van dei dijk af twee mannen over een lichaam zien sIs; hen bevond zich een vroui en een der mannen had een dokter te zullen gaan De jongen was zijn vade? waarschuwen, die bij den beschermingsdienst is. Dei de vrouw waren echter 0 ruggekomen Uit deze en andere heeft de recherche afgel nog anderen dan H. bij betrokken moesten zijn. derzoek bracht tal van aan het licht, die er op dat hier sprake was u door verschillende personei af beraamd plan om het van het leven te beroovet geen wy thans hierover men, doet denken aan di bloedige wijze waarop in t jaar van 1942 drie vro» Schiedam om het leven 1 gebracht. Allereerst heel onderzoek uitgewezen ds vermoorde meisje tal van nen chanteerde, zy pers geld af of distributiebest en een en ander nam Maart zoodanigen omvait dat de gedupeerden op eer del zonnen om van haar komen. Al deze personen men op een avond bijeen beraadslagen wat hun tj stond. Op deze lugubere komst had de 26-jarige vrouw Van der H., die ini eveneens gearresteerd is, t geopperd haar maar eer van kant te maken en toegevoegd, dat dat maa vergif moest geschieden. D vond instemming, waarop aangehouden 30-jarige on de vrouw N. verklaarde thuis nog wel wat vergif 1 tot dit doel gebruikt zou worden. Men besprak verj hoe een en ander zou gesd Mej. Van der H. zou het op bezoek vragen en ha glaasje met het vergif 0" Dit plan werd echter afS Mej. N. opperde hierop gelijkheid het vergif, men een doodeiyke uif verwachtte, toe te diem bonbons. Bij verdere bes! verklaarde de 22-jarige man H„ daartoe aangek mej. v. d. H„ zich bereid komstig slachtoffer dit goed te presenteeren. Zooals afgesproken êff Mej. N besmeerde op 2» eenige fondantjes met v& de jongeman maakte

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2