HET BOLSJEWISME IN ZIJN WARE GEDAANTE OPROEP t groote nut van het verzet in Tunis I Jaargang Woensdag 12 Mei 1943 No. 25495 TTE( :TTE Indien eenigen de fout begaan aan de zegepraal van het bolsje wisme in hun landen mede te werken, dan zullen zijzelf als eerste slachtoffers van deze dwaling vallen. VERDUISTEREN Maarschalk Rommel. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het Nederlandsche Gebied (Commissaris-Generaal voor b(jzon- .ngelegenheden) nr. 43/1943 betreffende de verplichting tot ding voor den arbeidsinzet worden bij dezen ALLE MANNEN GEBOREN IN HET JAAR 1921 e in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden pen om op 12 en 13 Mei 1943 een aanmeldingsformulier bij >eidsbureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna ge- i datum in het Gewestelijk Arbeidsbureau persoonlijk weer af de, mil een ?r, zeg n. n. en Febr. 1921 geborenen behooren dit formulier in te op 14 Mei 1943. aart en April 1921 geborenen behooren dit formulier in te op 17 Mei 1943. dei en Juni 1921 geborenen behooren dit formulier in te op 18 Mei 1943. li en Augustus 1921 geborenen behooren dit formulier in te op 19 Mei 1943. lept. en Oct. 1921 geborenen behooren dit formulier in te op 20 Mei 1943. ov. en Dec. 1921 geborenen behooren dit formulier in te op 21 Mei 1943. IN DEN TIJD VAN 9—17 UUR, KAMER 14. in de gebieden der Bijkantoren Alphen, Katwijk en Lisse ie tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde in het t.a.v. hen evoegde Bijkantoor van het Gewestelijk shureau Leiden aanmelden. afgifte van het aanmeldingsformulier moet de Distributie- aart worden medegebracht. die tot aanmelding verplicht zijn, dienen persoonlijk bij het telijk Arbeidsbureau (Bijkantoor) te verschijnen. Zij moeten langd alle noodzakelijke bescheiden overleggen alsook alle V ikeljjke inlichtingen verstrekken. Indien tot aanmelding ver- ivas. deld ?*0§ i.N.V. k B personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de rine van den tot aanmelding verplichte persoon aangaande ur der dienstbetrekking op het formulier door zijn ondertee- en eventueel door plaatsing van een firmastempel bevestigen. den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: "duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den nmmissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied, van den ;sbereich der Natior. aal-Socialistische Duitsche Arbeiders in Nederland, derzelver organisatie of aangesloten organisaties, Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de :he weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den arbeidsdienst, ie ambtenaren en arbeiders van den staat, dc provincies, de inten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens perso- ie werkzaam zijn bij de Spoorwegen, de Nederlandsche poste rn da Nederlandsche Bank, den van de -roegere Nederlandsche weermacht, voorzoover zij de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in land van 29 Ar 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen ijgsge vangenschap. Je personen, die reeds volgens IX der beschikking nr. 30/1943 'fende de sluiting van bedrijven tot aanmelding verplicht zijn, eestelijken en leden van orden, lersonen, die volgens II alinea 2 van de beschikking nr. 43/1943 iteld van den aanmeldingsplicht. Itsche onderdanen die onder de verplichting tot aanmelding moeten zich aanmelden bij den Duitschen deskundigen advi- 'an het betrokken arbeidsbureau. •onen, die zich woeten aanmelden en werkgevers, die handelen ijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of jien haar te ontduiken, du b.v. hur aanmeldingsplicht niet of d behoorlijke wüze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid ;te opgaven verstrekken, enz. worden gestraft evenals degenen, artoe opruien, medeplichtigen en handlangers. De Wnd. directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. tingl leta Denl 189 A.N.P.-correspondent te Sn meldt: er het verloop van den in Tunesië deelt men van fgde zijde te Berlijn nog het tide mede: Britsche troepen zijn er na massale aanvallen in ge- ten Zuiden van Tunis bij nam Lif in de Duitsche tigen binnen te dringen en pgens door te breken, waar- Jij naar het Zuiden zwenk- nu dus in den rug van de che en Italiaansche troepen De gevechten gaan ver- |tö voort. Nogmaals werd in Vilhelmstrasse meegedeeld, Be Duitsche soldaten tot en de laatste patroon zullen en alvorens zij den tegen- opgeven. tegenstelling met anders- ede berichten wordt meege- dat het opperbevel van de fche weermacht langs radio- pchen weg bericht heeft ont- en, dat de Duitsche troepen Bet gebied ten Zuid-oosten Bizerta nog steeds niet heb- PPgegeven, doch dat ook hier "verbitterd gestreden wordt, peraal-veldmaarschalk Rom- Jieeft het opperbevel van de pche troepen in Afrika over een aan generaal von Ar- die thans de slotphase van i. -i,T TET Nederlandsche volk y I heeft in de achter zich JL J. liggende periode zijner geschiedenis een rustig leven ge had. Dit rustige leven is wel eenigszins verklaarbaar, immers de rijke bronnen, welke Neder land overal in zijn gebiedsdeelen ter beschikking stonden, noopten het volk er niet toe naar andere bronnen uit te zien. Men leefde als het ware zijn eigen leventje en alles wat zich buiten het ge wone kringetje bewoog, had wei nig of geen belangstelling. De groote problemen, waarmede de wereld te kampen had, bleven oogenschijnlijk buiten de Neder landsche landsgrenzen, alhoewel ons land er ten slotte toch niet aan kon ontkomen, dat ook in Nederland een proces binnen drong en eenmaal om oplossing zou gaan vragen. En het is voor al het bolsjewisme, dat zich op een bijzondere wijze in de Ne derlanden binnendrong en daar een verkapte propaganda ging voeren, welke eenmaal catastro- phaal voor de positie van het land zou worden. In Duitschland kreeg het bolsjewisme vasten voet en breidde zich zienderoogen uit. Het is de groote verdienste van Hitier, dat dit bolsjewisme in Duitschland kon worden uit geroeid en daarom niet in dien vorm over onze Oostelijke gren zen de lage landen kon binnen dringen. De groote problemen, waarvoor Duitschland gesteld werd in de afgeloopen twintig jaren, heeft men in Nederland niet gekend. Daar trad het bolsjewisme in zijn agressieven vorm op, in Ne derland ontpopte het zich als een soort salon-bolsjewisme, dat nau welijks de aandacht verdiende, doch uitsluitend in cellen werkte met het doel de geheele constel latie te ondermijnen. De oorlog tegen het bolsjewisme, welke nu bijna twee jaren gevoerd wordt aan het Oostelijke front, heeft aangetoond, dat het gevaar van het bolsjewisme van een grootte en een omvang is, welke men nauwelijks had verwacht en had kunnen vermoeden. Bij een veld tocht in een bepaalde streek, welke bijna ontoegankelijk was, komen immer feiten aan het daglicht, welke verbluffend zijn. Zoo is het ook geschied in de bezette Russische gebieden en nog dagelijks groeit het feitenmate riaal en men vraagt zich werke lijk af of het sprookjes zijn, wel ke men voorgetooverd krijgt. Helaas zijn het geen sprookjes, maar het is de naakte waarheid. Steeds meer toont het bolsjewis me zich in zijn ware gedaante. De methodiek der terreur der bolsjewisten heeft een volmaakte afstomping onder de Russische bevolking veroorzaakt. Deze af stomping der bevolking was mo gelijk door de bloeddaden der G.P.Oe. Millioenen menschen zijn daar den amokloop der GP.Oe. ten offer gevallen. Gedurende het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 Juli 1938, dus in den tijd van 21 maanden, zijn bij Smo lensk 32.064 personen „onschade lijk gemaakt." Aldus luidde het rapport, dat de chef der G.P.Oe. Sassoelin in een uitvoerig verslag aan zijn superieuren meldde. 41.980 anderen stonden onder be waking van het NKWD. De „op ruimingen" stonden in dat rap port netjes in groepen genoteerd, waarvan hier eenige volgen: 10.882 familieleden van geliqui deerde koelakken; 637 voormalige kooplieden; 2.174 „koelakken"; 2.453 personen, die zich tijdens den lsten wereldoorlog in Duitsche krijgsgevangen schap bevonden; 632 voormalige officieren; 1.075 aanhangers van godsdien stige vereenigingen; 1.040 „grensbewoners"; 723 Duitschers; 3.146 Polen, enz. enz. Hoe men een dergelijke groote menigte regelmatig kon „scha duwen" bleek uit de statistische niededeeling, dat er zich in het gebied van Smolensk 5.026 be taalde agenten der G.P.Oe. be vonden, waarvan 1.856 in de stad Smolensk zelf. Dit beteekent, dat met het mederekenen van oude ren en kinderen 1.5% der bevol king G.P.Oe.-agenten waren. Dit verslag is een meesterwerk der methodiek. Het is tegelijker tijd een zinnebeeld van denjood- schen geest, die eerst het appa raat der G.P.Oe. heeft gescha pen en daarna het reusachtige tuchthuis, dat zich de Sovjet- Unie noemt. De Rus, de Duit- scher en elke andere Ariër doodt slechts in affect. De jood ver heft den moord, het bedrog en elke andere misdaad tot een wetenschap, aan welks vervol making hfj met een ijskouden ijver werkt. Deze ziellooze ma chine kent geen eerbied voor het leven. Zoo werden ook de 12.000 Poolsche officieren door haar ra derwerk gegrepen en slechts daarom omgebracht, omdat zy volgens hun stand tot een der ten doode gewijde groepen be hoorden. van hedenavond 21.30 uur tot morgenochtend 5.45 uur De maan ging heden onder te 3.06 uur en kwam op te 12.39 uur; het was vandaag Eerste Kwartier. den strijd in Tunesië leidt. Over de verblijfplaats van maarschalk Rommel werden geen mededee- lingen verstrekt, doch men kan aannemen, dat hij uit Afrika vertrokken is. Resumeerend stelt men te Ber lijn vast, dat het Duitsche leger in Afrika volkomen aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Het doel en de zin van den terug- i tocht van El Alamein naar Tunis I is bereikt en met een bevredi gend resultaat bekroond. Hadden de vijf in Afrika staan de Duitsche divisies niet zoo lang tegen de overmachtige Ame- rikaansche en Engelsche troepen stand gehouden, dan zou het wellicht reeds dezen zomer of nog eerder tot een invasiepoging van de Geallieerden zijn geko men. Dit is verhinderd. De krijgs plannen van de Geallieerden hebben een geweldig verlies aan menschen, materiaal en vooral aan tijd moeten boeken. Thans is men in Europa zoo ver, dat men een invasie waar dan ook, en met welke massale concentratie aan troepen en ma teriaal, ook met een gerust hart tegemoet kan zien. Volgens den vertegenwoordiger van het O.K. W. op de conferentie der buiten- landsche journalisten is een in vasie in Europa thans niet meer mogelijk zonder dat de aanval ler daarbij ontzettende, bloedige verliezen lijdt. Afgezien daarvan houdt men een invasie te Berlijn vrijwel voor uitgesloten en men spreekt met vertrouwen over de uitgebreide verdedigingsmaatre gelen, welke in den loop der af geloopen maanden zijn genomen. Overal staan in het Zuiden, Zuid Oosten en Westen achter de ver dedigingssystemen groote opera- ratieve reserves klaar om zoo noodig snel en afdoende in te grijpen. NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen ovei het dienst nemen van Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop ille hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld CNF-Pax m Het Opperbevel van de Duit sche Weermacht maakt bekend: Toen de Engelschen in October 1942 hun groote offensief tegen de stelling El Alamein begonnen, bevond generaal veldmaarschalk Rommel zich in Duitschland. Het lange verblijf in Afrika had tot zoo ernstige nadeelen voor zijn gezondheid geleid, dat de toen steeds weer uitgestelde medische behandeling niet langer uitge steld kon worden. Nadat de eer ste berichten over den Engel schen aanval waren ontvangen, brak de veldmaarschalk tegen den zeer dringenden raad zijner doktoren in de nauwelijks begon nen kuur af en keerde naar Afri ka terug. Na de landing van de Engelsch-Amerikaansche strijd- 1 krachten in Fransch Noord- Af rika werd het 'slechts tijdelijk i gedachte oponthoud bij zijn leger i verlengd. Onder voortdurende l aanvallen op een numeriek su perieuren vijand leidde de maar schalk zijn leger in een histo risch weergalooze ontwijkende manoeuvre tot naar Tunesië te rug. Toen de gezondheidstoestand van den veldmaarschalk steeds slechter werd, besloot de Führer in overeenstemming met den wensch van den Duce, maar schalk Rommel bevel te geven na het bereiken van de stelling bij Gabes onmiddellijk naar Duitschland terug te keerenvoor het zoo noodzakelijke herstel van zijn gezondheid. Op 11 Maart 1943 meldde veldmaarschalk Rommel zich in het hoofdkwar tier van den FUhrer en ontving hij aldaar als waardeering voor zijn unieke verdiensten in den 2- jarigen veldtocht in Noord-Afri ka van den Führer het eikenloof met de zwaarden en brillanten, behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Gen.- veldmaarschalk Rommel is op het oogenblik aan de beterhand. De Führer zal hem na volledig herstel van zijn gezondheid met een nieuwe taak belasten. Churchill te Washington. - De Britsche berichtendienst meldt, dat Churchill te Washington is aangekomen. Hij werd verwel komd door president Roosevelt en zal gedurende zijn verblijf te Washington de gast van den president zijn. Churchill wordt vergezeld door militaire en ma rinedeskundigen van den gene- ralen staf. De ontmoeting is tot stand ge komen op uitnoodiging van Roo sevelt. Waarschijnlijk is de con ferentie in Amerika belegd, om dat Roosevelt opzag tegen de vermoeienissen van de reis. Ook lord Beaverbrook is te Washington. - (D.N.B.) Verlaging vleeschrantsoen in Duitschland. - Bij een in de Duitsche staatscourant gepubli ceerd decreet worden, te begin nen op 31 Mei 1943, de rantsoe nen voor houders van levensmid delenkaarten van alle leeftijden in Duitschland voor vleesch of vleeschwaren verlaagd met 100 gram per week. De toewijzingen voor arbeiders, die langdurigen arbeid, nachtarbeid, zwaren ar beid of zeer zwaren arbeid ver richten, blijven ongewijzigd. Om de verlaging met 100 gram per hoofd per week te vergoeden worden de vet- en broodransoe» nen verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1