DIENSTMEISJE jLEINTJES" LI Stand van Leiden EEN DING "WITTE PAKKEN INKOOP VAN SIERADEN LEERJONGEN LAATSTE BERICHTEN KERK EN SCHOOL Nog hevige strijd in Tunis. UIT DE RIJNSTREEK VRAGENRUBRIEK FAMILIEBERICHTEN. boyjjlqn*^ Toep OFFICIEELE KENNISGEVINGEN FOTO VAN VLIET 1 Gevraagd Aangeboden Personeel aang. Diversen :ing ievai eethi n.m 3asa van ran u. >uw ondd verga S. 2 :r val 4 S1 j. op I 3oni geboren. 'a Johanna, d. v. C. Land- i G. van Hoven; Neeltje jrnelia, d. v. H. Verhoeven de Tombe; Johanna Pe- Jacoba, d. v. J. Mens en unan; Hubertus Hendi'ikus z. v. J. Verhage en E. v. j'en; Johannes, z. v. A. J. ijk en P. A. van Dorp; Theodora Maria, d. v. P. .boom en F. Nijssen; Jan, Korendijk en C. H. van der Meia Ellen, d. v. A. Bur- »n P. J- Bloemendal; Gijs- Josephus Maria, z. v. T. H. ,ans en M. van der Linden; Wilhelmina Margaretha, Filemon en W. van Mou- rtrui, d. v. J. Kranenburg ieremet; Rudi, z. v. C. W. en W. S. E. Nasveld; Hen- Willem, z. v. H. C. W. Bijl ran Leeuwen; Hans Gerrit, Holland en H. H. Weitzer. GETROUWD. M. Kriek, jm. en W. J. M. [ld.- F. B. M. J. Jantzen, I J. 'M. Luiten, Jd.; J. C. F. Ijm. en M. J. van Iterson, Groenendiik Jm. en J. G. 5, jd. OVERLEDEN [jager, man, 69 j.; A. Bruins, ■71 j.; H. Brakhoven, wedn., '"A J. Berg, d., 11 m.; J. Ha- m., 81 J.; W. Favier, wed. Teleng. 80 J.; J. J. H. M. 1111, wed. van L. E. W. Seek, GEVESTIGD an Bennekom, 1.1. verpleeg- fitte Singel 27; T. v. Gulik— om, leerarës M.O. Ned. lett., Inenvestgracht 1; C. Blonk V zeevisscher, Papengr. 13; j der Boon en fam., Vreewijk- |C. Brouwer, analyst, Bilder- 7; J. Cardinaal, ambtenaar, [weg 163; H. Colenbrander, Tünnenvestgr. 15; J. C. van .Tandarb., Heerenstr. 16; P. en fam., Brederostr. 12; H. vatHpeijijes, Groeneveldstr. 2; B. I Mftiman, banketbakker en kok, str. 55; J. C. van Houten, Rijndijk 126; A. M. P. Jan- 1.1. verpleegster, Hooigracht J. A. de Jong, 1.1. verpleeg- looigracht 13/27; G. v. Kla- kantoorbediende, Hooger- tr. 3; J. J. Kanbier, hulp in sh., C. Huygenslaan 39; C. en fam., fruitkoopman en en, Boerhaavelaan 17; E, M. Koolbergen. huishoudster, ikade 2; J. J. Koot, ass. Jeraar, Stieltjesstr. 42; J. C. elsLamboo, dansleerares, JAjn 41a; J. van Lohuizen, aturgerstr. 35; Wed. J. Har- eld—Markwat, Vincentiusp. P. Martens, Nieuwe Rijn 10; Meurs, Hoogewoerd 84a; G. 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg Meijer en fam. onderwijzer, Singel 80; N. J. Muller— fma, Fruinlaan 11; T. E. M. 1.1. verpleegster, Hooigr. 13- H. Oprins en fam., schoen- Haarl.straat 139; C. H. machine-bankwerke Lam- thansweg 19; C. J. Overbeeke, st Lab., Hooge Rijndijk 280; ket, onderwijzer O.L.O., van ^straat 68; C. van der PluiJm, ïan ong. goed, Duivenbode- 2; H. W. M. van Proosdijk, ïldiste, Oude Vest 11; M. A. fs, Hooigracht 13/27; M. Lot lepko, de Sitterlaan 112; A. C. d- Roeck, 1.1. verpleegster, enstr. 2; G. Rolloos. 1.1. ver- ster. Rijnsb.weg 10; A. N. M. "iper, kinderjuffr., Hugo de str. 17; D. Schenk en fam., lant Ver. v. Melkcontrole, Tib. hb.straat 7; J. C. Schenk, ver ster. Rijnsb.weg 10; J. L. M. jver en fam., boekbinder, Singel 44a; J. ApeloornSmit, 1 de Vriesstr. 61; H. C. v. d. _t, 1.1. verpleegster, Hooigracht g; C. de BlécourtVermeulen, tyé ziekenhuis, Rijnsb.weg A. CaspersVink en fam., ïlierster. v. d. Duijnstraat 18; Roos—Vonk, verstelnaaister, iijk 89F; C. J. M. Wessels, leinde 50; M. D. J. Zouten- 1.1. verpleegster, Mariënpoel- |t 27. )K1 BINNENLAND Voetganger door tram doodge reden. Gistermiddag te ruim half vier werd op de Groot-Her to- ginnelaan te Den Haag de 63-ja- rige voetganger L. B., uit de Tas- manstraat aangereden door lijn 1. Met een schedelbasisfractuur is de oude heer naar het R.K. zie kenhuis Westeinde vervoerd, waar hij eenige uren later aan de gevolgen is overleden. De viering van den verjaardag van den Leider in den aether. - De persdienst van den Neder- landschen Omroep deelt mede, dat in verband met de viering van den verjaardag van den Lei der, behalve het reeds aangekon digde klankbeeld ,,Hij die voor gaat", dat om zeven uur over Hilversum 2 te beluisteren is, om kwart over negen (Hilversum 1) een reportage wordt uitgezonden, welke naar aanleiding van den verjaardag van den Leider werd samengesteld. BUITENLAND Italië en Turkije - Naar Ste- fani meldt, heeft de nieuwe Ita- liaansche ambassadeur te Ankara, Guariglia, na zijn aankomst de Italiaansche kolonie ontvangen. In een toespraak wees hij op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Turkije. Het. Turksche volk kan niet vergeten, dat Italië na den vorigen wereld oorlog als eerste mogendheid het bestaansrecht van Turkije erken de en zich verzette tegen het be sluit van zijn toenmalige bondge- nooten, die Turkije in koelen bloede wilden doen verdwijnen. Italië, aldus de ambassadeur, heeft toen alles gedaan om Tur kije tot een belangrijke factor van het evenwicht en den vrede in het Oosten der Middellandsche Zee te maken. De richtsnoeren der Italiaansche politiek zijn on veranderd. Anderzijds weet Tur kije, dat zijn lot onlosmakelijk is verbonden met dat van het nieuwe Europa, dat uit het leed van dezen oorlog geboren zal worden. De ambassadeur herin nerde er verder aan, dat hij den tegenwoordigen president van Turkije in 1923 heeft leeren ken nen op de conferentie te Lau sanne, toen deze de belangen van Turkije buitengewoon knap ver dedigde. Mijn nieuwe taak is het, aldus besloot Guariglia, het werk voort te zetten, waarmede ik te Lausanne was belast. De mogelijkheid eener landing op Europeeschen bodem. - De militaire medewerker van de Roemeensche Curentul houdt zich bezig met de Engelsch-Ameri- kaansche illusies ten aanzien van de mogelijkheid eener landing op Europeeschen bodem. Tegen een eenvoudig bruggenhoofd als de Duitschers en Italianen in Tunis hadden opgericht, zoo schrijft hij en dat door een beperkt aantal troepen verdedigd werd, waren de Engelschen en Amerikanen genoodzaakt, drie legers - twee Biitsche en een Amerikaansch - alsmede de Fransche koloniale troepen op te stellen, Bovendien een geheele vloot van oorlogs- en transportschepen en een aan zienlijk aantal vliegtuigen, en desondanks konden zij ondanks alle voordeelige strategische voor waarden en hun superioriteit aan menschen en materiaal, dit brug genhoofd pas na zes maanden in bezit nemen. Het spreekt van zelf, dat een landing van strijd krachten aan de Europeesche kust nog een heel andere ope ratie is. Zij eischt heel andere middelen en voorwaarden. Zij zou vooral de allerzwaarste of fers vereischen, alvorens begon nen kan worden met de krijgs verrichtingen aan de kusten van Europa, die de asmogendheden uiterst sterk hebben gemaakt en waar zij over heel andere mid delen van verdediging beschik ken dan het geval was in Noord Afrika, een tweederangsfront, ge legen aan een periferie. (D.NB.) Inneming van Buthidaung - In een commentaar op een bericht van het Japansche hoofdkwartier over de inneming van Buthi daung in Birma wordt verklaard dat de opruiming van dit strate gisch belangrijke vijandelijke steunpunt een streep trekt onder de belemmering van de Britsche poging om Birma te heroveren. Buthidaung ligt op den linker oever van de rivier de Mayoe, on geveer 40 km. ten Noorden van Akyab en was tot een belangrijk Britsch steunpunt gemaakt. Waarnemers wijzen er op dat de Engelsch-Indische troepen na hun nederlaag bij Akyab van ver leden jaar hun verdedigingsstel lingen bij Buthidaung hebben versterkt en verscheidene briga des pas gerecruteerde troepen ter versterking van de verstrooide strijdkrachten die aan de Japan ners ontkwamen, daarheen ge zonden werden. (D.N.B.). De spinale kinderverlamming - Uit Zweden wordt gemeld, dat het den professoren Svedberg en Tiselius gelukt is den verwekker van de spinale kinderverlamming te ontdekken en te isoleeren. Kwispelende komeet - De ko meet van Whipple-Fedtke blijkt een der zonderlingste kometen, die de wetenschap kent. In de eerste plaats heeft dit hemel lichaam, hoewel het zich ver bui ten de baan der aarde beweegt, in tegenstelling tot den regel, een staart gevormd, die sprongsgewijze grooter wordt en tevens wordt zij telkens abnormaal veel helderder. De staart, die in December slechts een lengte van omstreeks een derde graad had, meet nu reeds 10 graden of omstreeks 50 millioen kilometer. Daar deze staart zijn positiehoek ten op zichte van de zon herhaaldelijk wijzigt, kan men zeggen, dat de komeet kwispelt. Al deze eigenaardigheden wor den vermoedelijk veroorzaakt door uitstraling van een bepaald soort licht op de zon, dat een zeer geringe golflengte en een grooten energierijkdom bezit. Te vens worden deze reacties even wel bepaald door de hoedanig heid en de structuur van de ko meet zelf. Ds. H. Ilaspers De classis Lelden der Gereformeerde Kerken heeft aan ds. H. Haspers te Kou dekerk tegen 15 Juli a.s. eervol emeritaat verleend. Ds. Haspers Is voornemens 15 Juli afscheid te nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepen. Te Hilversum, ds. J. T. Doornenbal te Kesteren. Te Olst, ds. A. van Ble men te Barsingerhorn. Chr. Geref. Kerk Bedankt, Voor Sliedrecht, ds. L. S. den Boer te Amsterdam-West. Beroepen. Te Utrecht, ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.) Geref. Gemeenten Bedankt. Voor Terneuzen. ds. T. Dorresteijn te Opheusden. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van den Koeban viel de vijand gisteren slechts op enkele plaatsen met vrij zwakke strijdkrachten aan. De aanvallen werden ten deele reeds bij den aanvang afgeslagen Bij de succesvolle afweergevech- ten aan het Koebanbruggehoofd van 29 April tot 10 Mei werden alleen door troepen van het le ger 159 sovjet pantserwagens vernietigd, buitgemaakt of on klaar geschoten. In de Barentszee werd een vrachtschip van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. Ten Zuidoosten van Tunis on dernam de vijand met talrijke versche formaties infanterie en pantserstrijdkrachten aanvallen op de stellingen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Ondanks de grootste ontberingen en de wekenlange onafgebroken deelne ming aan den strijd boden de heldhaftig strijdende soldaten van alle wapens ook gisteren het felste verzet aan den niet op- liougenden stormloop van den vijand. De zware gevechten, die voor beide partijen met verliezen gepaard gaan, duren met onver minderde hevigheid voort. Op het Afrikaansche oorlogs- tooneel hebben zich de 90ste lich te Afrika-divisie onder bevel van luitenant-generaal graaf Sponeck en de 15e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Boro- wietz bijzonder onderscheiden. Beide divisies hebben zich sinds het begin van den veldtocht in Afrika schitterend geweerd. Een divisie luchtdoelgeschut van de luchtmacht onder bevel van ge neraal-majoor Neuffer vernietig de nog met haar laatste grana ten 37 vijandelijke pantserwagens ALPHEN AAN DEN RIJN. De ontvanger der directe be lastingen, Invoerrechten en ac cijnzen, J. van de Putte, is ver plaatst van het kantoor der direc te belastingen en accijnzen alhier naar het kantoor dier middelen te Noordwijk. HAZERSWOUDE. Schapendiefstal De landbou wer J. N alhier deed bil de politie aangifte van het feit. dat uit de welde, gelegen achter ziln woning, te zijnen nadeele twee schapen zijn ontvreemd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Gouden Echtvereeniginc Mor gen hoopt het echtpaar Maarten Cok en Pietertje van Oosterom, wonende Hondsdijk A 49, zijn 50- jarige echtvereeniging te herdenken J. P. te N. Wendt U met de in Uw bezit zijnde verklaring van het Gemeentebestuur tot het Dis tributiekantoor ten Uwent. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Gerlach-Huijskens z. Amersfoort; Tichelaar-Noorden bos z., A'dam; Lakeman-Noor- denbos z., A'dam; Oerlemans- Körner d„ A'dam; Drost-Pott z., A'dam; Meyer-Westerveld d., Utrecht; Schoemaker-v. Ameron d., den Haag; Roozen-Drayer z„ Haarlem; Tinbergen-Doorman z„ R'dam. IS ZEKER'. mèt een LUYCKS' EXTRACT 5JÜO.K J E befëjdt.U,een von^een^/oor dezen tijdongekendgoede kwaliteit. Gehuwd: J. R. Trap en M. Knuttel, Deventer; W. Kramer en J. M. Schor, Haarlem. Overleden: B. Ingelse m„ 52 j. Bussum; J. IJkel m., 79 j., Zaan dijk; H. W. v. Rossem, m., 82 j. Dieren; E. M. C. Salverda de Grave-Ferf v„ 74 j. den Haag; J. J. E. Geerts m., 59 j. Bussum; H. Booy m„ 87 j. Koog a. d. Zaan; P. J. G. F. L. Melis m., 53 j. Baarn; R. v. Slooten m., 70 j. A'dam; H. C. Kouwenberg m, 63 j. A'dam; D. Pons m., 68 j. Loe- nen; T. J. Huisman m., 56 j. den Haag; A. C. Spoel m., 66 j. den Haag; L. H. v. Sonsbeeck, m. 57 j. Heine; H. J. G. Waanders m., 58 j. Zwolle; D. Egeter m., 54 j. Hillegersberg. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woens dag 19 Mei a.s. tusschen 14 uur 30 en 15 uur 30, aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kos- telooze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. 6590 VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH SLACHTHUIS. Woensdag 12 Mei, 910 uur nos. 7079 t/m. 7228 Maatschap pelijk Hulpbetoon. Uitsluitend op speciale door dien Dienst ver strekte bonnen, ten hoogste 1 kg. per bon. Legitimatiebewijzen distributiebonnen, papier en ge past geld meebrengen. 6591 STEVENINCK, Burgemeester. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst raadt de ouders met klem aan hun kinderen van één jaar en ouder onvatbaar te laten maken tegen diphtherie. Binnenkort wordt weer gelegen heid gegeven voor deze enting in het gebouw van den G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a. 6589 Hoofdredacteur; B. W Menk- horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been. Lelden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer* Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: a. Poortman AAGD: irstoel, Boks met vlon- a®n Hol3belpaard. J. BATELAAN, 'rschweg 93, Oegstgeest. ■Tennisballen t.o. gevr. ten met prijs, OLREE nstellaan 149, A'dam. waardevolle Juweelen etc. J uwelierskantoor Surinamestr. 22, Den Haag Telefoon 114176, Het betrouwbare adres. gevraagd. Haarlemmerstraat 248. GEVRAAGD: een flinke Bakfietsjongen. Stoomwasscherij Fa. J. J. DINGJAN. Hooge Rijndijk I. Wij koopen collecties Gra- mophoonplaten klassiek en populair, in elke hoeveel heid. Oude gramophoon- platen te koop gevraagd èl f. 1.60 per k.g., koffergra- mofoons electr. gramofoon- motoren enz., enz. H. G. v. LUKKEN, Breestraat 39 - Tel. 20035 Mevrouw BICKER, Tey- lingerhorstlaan 1, Wasse naar (halte Stoeplaan) waagt per 1 Mei een voor dag en nacht, goed kunnende koken. Hulp aanwezig. 6582 Door het verbindend worden der eenige (slot) uitdeelings- lijst is het faillissement van H. P. H. WURTZ. Rapen burg No. 87 te Leiden ge ëindigd. Leiden, 10 Mei 1943. Breestraat 81. De Curator: Mr. F. J. J. TRAPMAN. lantelpakje of man ke koop gevr., maat liefst donker- Rw of zwart. v. d. Boen, Willemstr. 1. en goede waakhond ®n klein hulshondje niet groot worden. ■em è??g.6 pr*is- Br- tout tr- 2- Voor- Moderne kinderwagen door: Th. Warmerdam, Zoutmanstr 81, Noord- wijk aan Zee. Wist C dat wij onderjurken verkorten, knoopsgaten maken in japonnen slopen, blou ses en schorten. Reeds geknipte tncotkieeamg vastnaaien enz.? Plan jsiaaimachlnehuis Steen straat 19, Lelden, Telef. 23795, 3 pond wortelenzaad. Flakkee. F. v. d. Haak, scnooistraat 38, Noord- wijk aan Zee. Houten sandalen pri ma hardhout en goede pasvorm, in alle maten voorradig van f. 0.80 af. Nu nog zonder bon. Stel dus niet uit. Koning, Mare 39 t.o. Beulink. 31/2 L zuivere klit- worteiolie voor hoofd massage tegen roos; ook vloeibare brillantine van te maken. Prijs f. 13.50 per liter. Adres: Tan, Langebrug 28 a. Uitslui tend 79 uur 's avonds. Kinder-naalmaclilne, naait werkelijk voor 10 12 jaar. Prijs f.7. Adres: Tan, Langebrug 28 a. Uitsluitend 7—9 u. 's avonds. Accordeon, pianokla- vler, 24 bassen, f. 150. 's Av. na 8 u„ G. v. d. Mey, O. Rijn 125, Leiden Flink meisje, 29 j.< N.H., zoekt plaatsing in de huishouding. Bekend met alle voorkomende werkzaamheden. Br. met uitv. inl. Bur. v. d. Blad onder No, 1420 k. B Radio's. Vraagt voor uw radio, plck-up-comb. enz.,, alsmede taxatie van uw toestel alle ml. aan het van ouds be kende adres De Jong, Da uostastr. 69. rei. zbuoo Verloren Zondag 9 Mei omstreeks 11.30 12.10 reenter Dontwant (wit met rood leer) gaande van Haagweg vla Witte Singel naar de sitteriaan. regen oei. terug te bezorgen: Sit teriaan 38 Leiden. B Verloren een linker werkscnoen door een armen verkman, voor den vinder jen waarde. rerug bezorgen tegen een kleine vergoeding Langestraat 2 a. venoren, z,onaagm. gaande Nieuwe Brug steeg tot Watersteeg, een bruine glacé dames nanascnoen. Tegen be looning terug te bezor gen; Hoogewoerd 64. B Verloren Vrijdagmid dag 56 u. 7 Mei, uur werkje van dameshorlo ge, gegr. Bart 4-6-40, geaaentems gaanae Zjoe- terwoudsche Singel, Ko- revaarstraat, Lammen- scnansweg, Komngmne- laan, Ac'aciastr., Tul- penstr Tegen bel. terug bez. P. Cossee, Tulpen- I straat 8.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3