BOLS K It IJ S CII li)I% BINNENLAND Korpsführer Kraus in Nederland. Benoemingen door ïr. Mussert. STADSNIEUWS SPORT AGENDA LAND- EN TUINBfl RECHTZAKEN KUNST EN LETTS Goedmaar neem nu eens BOLS, collega1 Wanneer jeleverancier je aan een kruik helpt, dan weet je i ook wat je hebt, want Bols is BOLS gebleven 1 Aan die kwaliteit is niets J gewijzigd l S BOLS wijzigt zijn eeuwenoude recep ten niet. Al is de aflevering door de tijdsomstandigheden beperkt, de kwa liteit blijft onverminderd gehandhaafd. Wordt gl) gekweld door Rheumatlek? Begin vandaag nog een bloedzuiverende kuur Neem Gezondheid voor een reu! per dag. Apoib tn Ürog,0.41,0 76.1.47. N.V fiovotrcc Op uitnoodiging van den Rijks commissaris, Rijksminister Seyss -Inquart, heeft Korlisführer Kraus een bezoek aan Nederland gebracht om zich op de hoogte te stellen van den stand der op leiding van het Nationaal-Socia- listische Kraftfahrkorps. De Korpsführer, in wiens gezelschap zich de NSKK-Obergruppenfüh- rer Köbler en Krenzlin van den Korpsstaf en Obergruppenführer Von Beyer-Ehrenberg, comman dant van de NSKK-Motorgrup- pe Luftwaffe, bevonden, werd bij zijn aankomst te Den Haag ver welkomd door den leider van het Arbeidsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, terwijl Duitsche en Nederlandsche eereformaties, be staande uit leden van de Dienst- gruppe, Hitlerjugend, Motor-WA en Jeugdstorm, waren aangetre den. Een ontvangst bij den Rijks commissaris vereenigde de gas ten uit Duitschland met de ver tegenwoordigers der Duitsche in stanties in Nederland en bood gelegenheid voor het houden van besprekingen over de verbree ding van het werk van het NSKK. Een bezoek te Utrecht gold het hoofdkwartier der N.S.B., waar de Korpsführer met hartelijke woorden werd begroet door den Leider der N.S.B.. Mussert. Ver volgens werd te Zeist in tegen woordigheid van nPn Leider de In den polder „Mijzen" bij Avenhorn, die hoofdzakelijk uit veengrond be staat, maakt iedere boer zijn eigen tur£ Door het afgraven van de veen laag wordt de grond tevens in hooge mate veebeterd CNF-Kulper-Pax m NSKK-school bezichtigd, waar Nederlandsche N.S.K.K.-mannen evenals op de andere scholen in het land, een opleiding krijgen, welke hen volkomen opgewassen doet zijn tegen de vele eischen van den dienst, zooals hun Duit sche kameraden. Na bezichtiging van de lokalen, welke den deel nemers aan den cursus ook huis vesting bieden, gaf Oberführer Hegendörfer, de NSKK-Verbin- dungsführer in den staf van den Rijkscommissaris, een overzicht van de organisatie van het NSKK in Nederland, waarbij de -orde ringen, die de laatste jaren ge maakt zijn, naar voren werden gebracht. Dank zij de kameraad schappelijke samenwerking met de Motor-W.A., welke door ban leider Eman uit een klein begin tot een straffe organisatie is ont wikkeld, konden reeds belangrijke plannen worden verwezenlijkt hetgeen bewezen wordt door het steeds toenemende aantal NSKK motorscholen en tehuizen. Nadat de gasten op een cursusuur een indruk hadden gekregen van den ernst en den ijver, waarmede ook de Nederlandsche NSKK-mannen hun taak opvatten, konden zij er zich op het oefenterrein van over tuigen, dat de mannen niet al leen de bij het onderricht ver worven kennis in praktijk weten te brengen de opleiding voor het generatorvoertuig speelt daar bij een bijzondere rol maar ook in den terreindienst zóó op geleid worden, dat zij bij de in deeling bij een der transportre gimenten van het NSKK aan het front tegen alle moeilijkheden zijn opgewassen. Dat de prestaties, welke de Ne derlandsche mannen in het Oos ten en het Westen geleverd heb ben, dank en waardeering verdie nen, bracht Korpsführer Kraus naar voren in een toespraak, die hij na de oefening tot de verza melde mannen hield. Hij vond woorden van lof voor het goede optreden der deelnemers aan den cursus en sprak de verwachting uit, dat het door den geest van kameraadschap bezielde werk der motorschool te Zeist succes mag blijven hebben. Ook Mussert bracht in een toe spraak hulde aan de paraatheid der Nederlandsche NSKK-man- nen. Hij verklaarde, dat deze man nen niet onder dwang, maar uit vrijwillig besluit zich verbonden hebben, gedreven door het plichtsgevoel, dat zij voor hun volk op - de bres moeten staan. Eerste eisch is, dat Duitschers en Nederlanders elkander leeren be grijpen, zooals zij elkander hier begrijpen. Den Duitschen kame raden moet dank gebracht wor den, omdat zij bereid zijn geweest de Nederlanders, die met hen door hetzelfde ideaal verbonden zijn, in hun rijen op te nemen. Mussert's dank was in de eerste plaats gericht tot Korpsführer Kraus, die zooveel begrip voor Nederland heeft getoond. Het is de zaak der Nederlandsche NSKK-mannen, dezen dank door plichtsvervulling in daden om te zetten. Terwijl de bezichtiging van de NSKK-motorschool te Zeist het mogelijk maakte, dat de Korps führer een klein gedeelte van het veelomvattende werk van het NSKK in Nederland leerde ken nen, werd het beeld afgerond door de indrukken, welke hij op op zijn verdere reis door Neder land kreeg. Van de vorderingen van het opbouwwerk getuige ook een bijna voltooide groote NSKK- motorschool in de provincie Lim burg, waarmede binnenkort de kring der opleidingscentra wordt uitgebreid, hetgeen noodig is ten gevolge van de steeds grooter wordende aanmelding. De bezichtiging van een kamp der kinderuitzending en van de vrouwenschool Vogelenzang, wel ker voorbeeldige inrichting de be langstelling van den Korpsfüh rer had, verschafte den gasten een blik op het omvangrijke werk van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. De reis werd besloten met een ontvangst bij den Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christi ansen. Burgemeesters ontslagen, - Met ingang van 10 Mei j.l. zijn op hun verzoek eervol ontslagen F. J. Folkerts als burgemeester van de gemeenten Arkel enKedichem en D. Stam als burgemeester van de gemeenten Beets en Ouden dijk. Rusteloos verkeer van en naar het (Coeban-bruggenhoofd. Het eene roertuig na het andere verdwijnt in den romp van de veerboot PK Rlpken-PBZ-R-P m Het kabinet van den Leider deelt mede dat door den Leider zijn benoemd tot zijn adviseurs de leden der Nationaal-Socialis- t-ische Beweging der Nederlan den: F. D. Brands, stamboeknummer 1665, A. C. Houdijk. stamboek nummer 94949, dr. L. P. Krantz, stamboeknummer 13963, ing. W. Th. de Lestrieux-Hendriehs, stamboeknummer 96497, H. C. v. Maasdijk, stamboekn. 117251, J. Robertson, stamboeknummer 2226 G. J. Ruiter, stamboeknummer 61232, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. stamboeknummer 130 mr. W. de Rijke, stamboeknum mer 4239, zulks met ingang van 11 Mei. Verder heeft hij benoemd tot Zijn adviseur: Prof. dr. H. Visseher te Nij megen, eveneens met ingang van 11 Mei. Bijzonderheden omtrent de be noemden: F. D. Brands, plv.v. leider van het vervoersfront, lid van de raad van volkshuishouding, lei der hoofdgroep verkeer, Stations weg Den Haag. A. C. Houdijk, bijzonder gevol machtigde van den Rijkscommis saris voor den Noord-Oostpolder, Rijswijk. Dr. L. P. Krantz, lid raad van bedrijfsleven, lid raad van volks huishouding. enz., Leiden. Ing. W. Th. de Lestrieux-Hen driehs, lid raad van volkshuis houding. H. C. van Maasdijk, president Ned. Duitsche kuituurgemeen schap, lid van raad van bedrijfs leven, lid raad volkshuishouding. J. Robertson, lid van raad volkshuishouding, directeur secre taris Nederlandsche Bank. G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, regeerings- eommissaris bodemproductie. Mr. R. M. de Ruyter van Ste veninck, burgemeester van Lei den. Mr. W. de Rijke, procureur- generaal te Arnhem. Prof. dr. H. Visseher, oud-hoog leeraar te Nijmegen, oud lid 2e Kamer. Trekking loterij stichting ge- zins- en jeugdzorg. - Gistermid dag heeft op het- hoofdkwartier der N.S.B. de trekking plaatsge had van den hoofdprijs uit de loterij ten bate van de stichting gezins- en jeugdzorg. Een 30-tal van de 72 prijswinnaars was in de vergaderzaal in het gebouw van de hoofdafdeeling financiën bijeengekomen, verwelkomd door den gemachtigde van den Leider den heer Van Bilderbeek. Om kwart over twee betrad de Leider de kleine zaal, door de aanwezi gen met een hartelijk „hou zee" begroet. Nadat Mussert zich met elk der prijswinnaars een kort oogenblik had onderhouden en hen in een toespraak gewezen had op den ernst der tijden, waardoor van grootsche feestvie ring was afgezien trok een jeugd stormster van de afdeeling finan ciën den hoofdprijs. De gelukki ge winnaar was de heer J. M. de Coninck, uit Goes, wiens num mer 151882 was. In deze groep, deel uitmakende van den kring 61 (Beveland) is de hoofdprijs winnaar kringadministrateur. De Leider wenschte hem persoonlijk Zilveren jubileum. Onder vele blijken van belangstelling heeft gisteren mej. C. Lovink haar 25-jarige werkzaamheid in dienst bij de familie J. Th. Hos- man, Breestraat 111, herdacht. In de morgenuren werd zij in den familiekring gehuldigd, waar bij diverse geschenken en bloem stukken werden aangeboden, waarna des middags velen per soonlijk hun felicitaties kwamen overbrengen. Bokkingen op bon 17 der groentekaart. Donderdag en Vrijdag a.s. zullen in deze ge meente personen, die in het be volkingsregister alhier zijn inge schreven, bij vischhandelaren en vischventers op bon 17 van de klantenkaart voor groente twee bokkingen kunnen verkrijgen. Rijkspostspaarbank Aan het kantoor der posterijen te dezer stede werd in den loop der maand April j.l. op spaarbankboekjes ingelegd f. 418.620.15 en terugbe taald f. 171.733.18. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 299. Expositie van Hendrik Verburg - Bij den kunsthandel Gerard van Spaandonk is gedurende deze maand een expositie te bezichti gen van den Noord-Veluwschen schilder Hendrik Verburg. De meeste hier tentoongestelde wer ken geven beelden van de Veluwe en Zuid-Limburg, evenals van de waterrijke omstreken van de Loos drechtsche plassen. Vooral in het schilderen van boom en toont Ver burg zich een meester en zoowel Limburg als de Veluwe geven hem gelegenheid deze gave te benutten HANDELSREGISTER K. v. K. - Wijzigingen: Nederlandsche Transport-Ver zekering Maatschappij N. V. Kort Rapenburg 20, Leiden. Hoofdkantoor Rotterdam, Ca- landstraat 62. De verleende vol macht aan den heer H. Haaksma is op 14 April 1943 ingetrokken. Volm. verl. aan de Firma Haaks ma en Co., Leiden. Louis Knegtel, Leiden, Haar lemmerstraat 213. Handel in wij nen en gedistilleerd. De zaak is met ingang van 1 Januari 1943 omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: Fa. Louis A. Knegtel. (Bep. Bep.) Ven..: L. M. Knegtel (H. Voorw.) Leiden en A. v. d. Bosch weduwe van L. A. Knegtel. A /Verhoog, Leiden, Haarlem merstraat 57, Lederhandel. Uittr. BILJARTEN. Ned. Biljart Bond, afd. Leiden De einduitslag van het tournool om het kampioenschap le klasse libre luidt: kampioen: van Eygen (SDO); 2. Oudshoorn (TOP); 3. Verstraaten (TOG); 4. Cliaudron (Car.); 5. Ubink (SDO); 6. Paauw (TOG). De laatste partijen van de cadre-klasse worden a.s. Woensdag en Donderdag gespeeld bij De Ca rambole, café Veltman, Lage Rijn dijk. De laatste partijen van het tournooi om het kampioenschap 2e kl. libre worden a.s. Zondag morgen gespeeld bij 't Vierkantje, Groenesteeg. van harte geluk en sprak toen de aanwezigen nog even kort toe. Tengevolge van de bestaande standrechtbepalingen, zoo besloot hij zijn toespraak, zal het niet mogelijk zijn, den avond van mijn verjaardag te vieren in den kring, waar thans de hoofdprijs gevallen is, doch zoodra wij weer onder normale omstandigheden leven, zal ik naar Goes gaan. Hierna waren de prijswinnaars de gasten van het hoofdkwartier. J. van den Bogert overleden. Te 's-Hertogenbosch is in den leeftijd van 83 jaar overleden de heer Jonas van den Bogert, een bekende figuur in het Bossche onderwijs en oud-directeur van de rijksnormaalschool in deze stad. Ook in het vereenigings- leven van de Hertogsstad was de overledene een vooraanstaande persoonlijkheid. De heer Van den Bogert is ook gedurende vele jaren voorzitter van de afd. 's Hertogenbosch en omstreken van het N.O.G. ge weest. Hoogleeraarsbenoeming. Met ingang van 1 Maart j.l. is dr. F. W. S. van Thienen, conservator aan het gemeentlijk museum te 's Gravenhage. benoemd tot hoog- lëeraar in vasten dienst bij de rijksakademie van beeldende kun- HEDEN Jeruël: Bijbelbespreking nam. Morschweg 59: Stadsevao 7% uur nam. StadsgehoorzaalBeetho clus Residentie-orkest n.m Woensdag. Katwijk aan Zee (Casa Spr. ds. du Marchie van huizen. 7 uur nam. Alle werkdagen Breestr 39: Tentoonstellli drik Verburg. 10 uur v 5 uur nam. BIOSCOPEN: t 18 Jaar - 14 Jaar all Luxor-Tlieater: „Die raw Ballnacht", Dag. 28 u. 1 Lido-Tlieater: „Mijn vrouw t 21/4 en 6 uur; Zonda 2 uur doorl. Trianon-Theater: „En verg; onze schulden" t. Dag. 2i Casino-Theater: „De ster va t 2 en 6 uur. Zond. 2, 4 e Zat.- en Woensdag 2 u. „E Grietje" Rex-Tlieater: „Bruiloft op hof" t 2 en 6 uur; Zond 8V2 uur nam. doorl. De Zondagsdienst der apo wordt van Zaterdag 8 Mei, tot Zaterdag 15 Mei, 8 uur 1 nomen door de apotheken: ding en Blanken, Hoogewos: tel. 20502; Reijst, Steenstri tel, 20136; en te Oegstgees de Oegstgeester Apotheek huispark 8. tel. 26274 eig.:. A. Verhoog Sr., Leid eig. A. Verhoog Jr., Leiden J. van Maanen, Kerkstr; Katwijk a. d. Rijn. Brood- ket en koekbakkerij. De z met ingang van 1 Decemto omgezet in een vennootscl der firma onder den naan ma J. van Maanen en (Bep. Bep.) Venn.: J. van nen, Leiden, H. H. van M Katwijk a. d. Rijn (Huw. en J. H. van Maanen, Kat d. Rijn. C. Breedijk, Dorpsstraat Warmond. Zaak in kruid waren en Comestibles. EK is met ingang van 1 Maai omgezet in een vennoo onder firma onder den Firma C. Breedijk en Zot Bep.) Venn.: C. Breedijk, mond en H. Breedijk, Was' VRAGEN EN ANTWOOKÖ Vraag Het blad van mijl appel vertoont groene blad W-.t kan daar tegen gedaan' P. D. A Antwoord Maak de K met water nat en bestrooi d: met tabaksstof, hetwelk schien in een tabakszaak kin pen. Na een paar dagen met water naspuiten. Ook kunt bruik maken van zeepsop, een weinigbrandspiritus ls voegd. Vóór het gebruik roeren. Vraag Wil mijn vruchtl bespuiten met loodarsenaat onderstaande soepgroenten, beien en bessen te gebruikt D. E Antwoord Misschien i onderstaande gewassen be tijdens het spuiten met zakken, matten e.d. Anden U vijf weken wachten vóór en ander kunt gebruiken. Vraag Kunt u mij de noemen van de aardbeis waarvan ik een blad hierbij 1 D. B Antwoord No. 1 ls de b vroege soort Deutsch Even No. 2 is de naam niet met heid vast te stellen. Vragen op Tulnbouwgebii de Redactie onder motto bouw". Haagsclie Gerechtshof. Tot zes maanden gevai straf was mej. G. W. Wljns' Oegstgeest door den econoffl rechter veroordeeld wegens treding van het Voedsel* ningsbesluit. Daarin was 01 Wijnstok betrokken, die e* in hooger beroep kwam, Df generaal meende dat de ovi straf wel wat te hoog was 0 derde thans vermindering vb van de verdachten tot twee den gevangenisstraf. sten te Amsterdam. Beethoven's 9e sympi>cl Op de uitvoering der 9e syi nie zal de sopraan Irma merman wegens plotseling gesteldheid vervangen f door Henriëtte Sala, ter? tenor Albert Dana in W met een keelaandoening Frans Vroons diens PaI,! zingen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2