ijd tot het uiterste in Tunis [euringen voor de Waffen-SS, Ihet Legioen en de Landwacht OPROEP VAN DEN FUHRER Jaargang Dinsdag 11 Mei 1943 No. 25494 DUITSCH MACHTBERICHT Voor het Duitsche Roode Kruis VERDUISTEREN GEMENGD NIEUWS MUSSERT VERJAART EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i opperbevel van de Duitsche nacht maakte gisteren be- het bruggehoofd van den werden ook gisteren door gingen van de Sovjets zware verliezen voor den verijdeld. Deze pogingen in ondernomen met sterke achten na hevige voorbe door de artillerie, alsmede htige ondersteuning van rwagens en vliegtuigen, de overige deelen van het (■lijke front slechts hier en gevechtshandelingen van .lijke beteekenis. Formaties itsvliegtuigen van delucht- grepen voortdurend in de ■gevechten van het leger iet Koeban-bruggehoofd in lietigden in de wateren van iuk een groot aantal lan- oten van den vijand. In sectoren van het front zware luchtaanvallen ge- op steunpunten voor den r, uit troepen bestaande en spoorwegtransporten. In .teren van het hooge Noor- irachten snelle Duitsche ge- ivliegtuigen een vijandelijk aardijschip van middelbare ge tot zinken. In luchtge- m en door afweergeschut gisteren 41 Sovjetvlieg- neergeschoten. Vier eigen ;uigen worden vermist, het gebied ten Zuiden van :a stelde de vijand nieuwe superieure pan tserst rijd. iten, ondersteund door sterke ties vliegtuigen, tegen onze laatste patroon strijdende :n op. Na het verschieten laatste munitie werd de ttige tegenstand van onze :e soldaten gestaakt. In het ten Zuidoosten van Tunis den Zuidelijken sector van •ont duren de verbitterde af- ■teevechten voort. Herhaalde aanvallen van den vijand n onder verliezen afgesla- Een nachtelijke aanval door Duitsche gevechtsvliegtui- het havengebied van Bone kte groote branden in laatsen en op schepen, aanvallen van vijandelijke luchtstrijdkrachten op Sicilië ver nietigden Duitsche en Italiaan- sche jagers en luchtdoelartillerie 20 Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen. In luchtgevechten gingen 3 eigen toestellen verloren. De A.NP-correspondent te Ber lijn meldt over den strijd in Tunesië nog: In militaire kringen te Berlijn schetste men gisteren den militairen toestand in Tu nesië als volgt: Het front loopt thans nog slechts over een afstand van 50 K.M. Zuidoostelijk van Tunis naar een punt ten Noorden van Enfidaville. De Duitsch-Italiaan- sche stellingen, die als het ware een grendel vormen voor het er achter gelegen schiereiland Bon, steunen op een uitgestrekten bergrug. De diepte van deze stel lingen is nog steeds ongeveer 50 K.M. Alle aanvallen heeft men tot dusver kunnen afslaan en men wijst er op, dat ook hier, evenals bij Bizerta tot de laatste patroon gevochten zal worden. De Duit sche en Italiaansche troepen zijn thans geheel op zichzelf aange wezen en ontvangen geen onder steuning uit Europa meer. Generaal Brockdorff-Ahlefeldt overleden - De generaal der in fanterie graaf Brockdorff-Ahle feldt, de heldhaftige verdediger van het bruggenhoofd ten Zuiden van het ümenmeer. dat in den winter 1941/42 maandenlang door den vijand was ingesloten en dat geboekstaafd is als „vesting Dem- jansk", is op 9 Mei aan zijn ern stige ziekte overleden. Voor de uitvaart van dezen generaal, die zich de grootste verdiensten heeft verworven in twee oorlogen en in vredestijd, heeft de Führer een staatsbegrafenis voorgeschreven. (D.NB.) Divisie Poolsche vrijwilligers in roode leger. - In de controverse over de Poolsch-Russische be trekkingen valt een novum op te merken, n.l. de door Moskou aangekondigde opstelling eener divisie Poolsche vrijwilligers, die in de gelederen van het roode leger zal strijden. De Poolsche wegbereidster van Moskou Wasi- lefska heeft daartoe reeds een oproep uitgevaardigd. Te Berlijn wordt dit feit ge- V onze vrijwilligers. Met een Jofoonplaatje korten de SS* anonniers zich den tijd SS PR Zschackel-O-H-P SS-Ersatzkommando Neder- deelt mede: eaerlanders van arisch bloed, F} leeftijd van 17-45 jaar (ook Wwaen). die lichamelijk zoowel geestelijk goed ontwikkeld zijn en geheel kunnen geven aan sehen, die de opleiding hun .Kunnen zich bij de genoemde »en vervoegen, ten einde ge- Fa te worden. i de onderzoekingen worden aUe gevraagde inlichtingen I verstrekt met betrekking tot de 1 verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op geves tigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Neder land moeten blijven, de mogelijk heid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tü'dens deze keuringen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 12.5.43 815 uur Breda, Restau rant Modern, Markt. 13.5.43 815 uur Goes, Café Cen traal. 14.5.43 815 uur Den Bosch, Ho tel „Noord-Brabant" Markt 45. 15.5.43 815 uur Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 5 16.5.43 815 uur Arnhem. Café i Royal. .7.5.43 815 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. I 18.5.43 8—15 uur Zwolle, Hotel Gytenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen. Con certhuis, Poelestraat. 20.5.43 815 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat 21.5.43 815 uur, Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht, N.V.- Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durehgangslager, Leusder- weg. 24.5.43 815 uur. Den Haag, Café „den Hout", Bezuidenhoutsche- weg. VIERDE KRIEGSHELFWERK. Bü het 'begin van het vierde Kriegshilfswerk voor het Duitsche Roode Kruis, heeft de Führer onderstaanden oproep tot het Duitsche volk gericht. Volk van Duitschland! Weer ligt een winter achter ons, die aan onze soldaten de he vigste gevechten te strijden en de zwaarste belastingen te dra gen gaf. En weer is het de ver dienste van deze mannen in het Oosten, dat een crisis met suc ces werd overwonnen, waaraan elke andere weermacht ter we reld te gronde zou zijn gegaan. Hoe zwaar de lichamelijke en physieke eischen zijn geweest, die aan hen gesteld werden, kan het vaderland niet beseffen. Zoo is het alleen aan hun heldhaftig heid te danken, dat ten slotte de stormloop van den vijand niet al leen tot staan gebracht, doch in zeer hevige gevechten terugge worpen kon worden. Ook aan het Duitsche vader land worden wat betreft de ar- beidsmobilisatie en offervaardig heid zware eischen gesteld. En toch verzinken al uwe offers in het niet, vergeleken bij de ont beringen en het lijden, die onze soldaten nu voor den tweeden keer in het Oosten moesten door maken. Dergelijke prestaties zijn echter alleen maar mogelijk door de liefde voor het eigen volk, dat gered en voor het eigen land, dat voor de verschrikkingen van den oorlog gespaard moet worden. Want het is het Duitsche volk. het zyn zijn vrouwen en kinde ren waarvoor onze mannen steeds weer aan alle fronten in de ge weldige. worsteling hun leven op het spel zetten. Doch ook het Duitsche vader land is dapper geworden. Ook in uwe steden, marktplaatsen en dorpen is de oorlog gekomen. Toch zyn al uwe ontberingen en offers niet te vergehjken met de bovenmenscheiyke hardheden, waaronder onze soldaten aan de verschillende fronten, in het by- zonder echter in het Oosten moe ten strijden. Het is derhalve een eereschuld en een plicht van het vaderland hun te toonen, dat u bij al hetgeen ge doorstaat, geen seconde uwe soldaten aan het front vergeet, dat gij vooral niets zult nalaten wat geschikt is om de wonden van uwe strijders te heelen en door 'het ten toon spreiden van een gemeenschap- pelijken offerzin de nationaal- socialistische Duitsche volksge meenschap ook practisch te ver sterken. Ik roep daarom het Duitsche volk voor den vierden keer op in het Kriegshilfwerk voor het Duit sche Roode Kruis zijn gemeen- schappelyken band van offer vaardigheid te vernieuwen om zoo doende aan onze soldaten den dank betuigen, dien zij meer dan rykelijk verdienen. Evenals ech ter de Duitscher als soldaat in dezen winter zichzelf overtroffen heeft, zoo verwacht ik, dat ook het vaderland in het nieuwe Kriegshilfswerk van het Roode Kruis zichzelf zal overtreffen. Hoofdkwartier van den Führer, 10 Mei 1943. ADOLF HITLER. kenmerkt als een nieuw middel der bolsjewistische infiltratie. De z.g. Poolsche divisie beteekent niets anders dan de voortroep van het roode leger voor een door Moskou begeerd en opge- eischt land. In dit verband wordt in Ber- lijnsche politieke kringen ook aandacht geschonken aan het feit, dat thans te Moskou een pan-slavisch congres gehouden wordt, dat een gelukwenschtele- gram gezonden heeft aan presi dent Roosevelt. Daarin komt naar de meening van deze krin gen tot uiting, dat Moskou van het beginsel uitgaat, de instem ming van Roosevelt te hebben met de bolsjewistische expansie over groote deelen van het Euro- peesche continent. - (A.N.P.) Behari Bose aan het woord. - Ras Behari Bose, de voorzitter van de Indische onafhankelijk heidsliga in Oost-Azië heeft ter gelegenheid van den verjaardag van den eersten Indischen vrij heidsstrijd in een toespraak ver klaard. dat elke Indiër thans be zield 'wordt door de grimmige vastberadenheid om te vechten en te winnen alsmede door het vertrouwen op een spoedige over winning op 'den Britschen vij and. De onafhankelijkheidsoor log, die 86 jaren geleden begon nen werd, is sindsdien steeds voortgezet. Daarbij zijn de krach ten van het Indische nationalis me steeds aan sterkte, eenheid en vastberadenheid toegenomen en is de ondersteuning van de wereld gewonnen. Terwijl Indië in het jaar 1857 in zyn werk hulpeloos stond tegenover de En- gelschen, wordt thans de herbo ren energie van Indië gestimu leerd door de ondersteuning en hulp van machtige staten. Ook is thans in tegenstelling tot 86 jaren geleden, de macht van Groot Brittannië uitgeput en is het Britsche imperialisme tot op zijn grondvesten geschokt. Ten slotte gaf Bose uiting aan zijn overtuiging, dat het den In diërs met de moreele hulp van de geheele rechtvaardig denken de wereld zal gelukken de Brit ten neer te slaan en een volko men nationale onafhankelykheid te verkrijgen. (D.N.B.) van hedenavond 21.30 uur tot morgenochtend 5.45 uur De maan ging heden onder te 2.34 uur en kwam op te 11.37 uur. Nieuw blindenschrift. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Italiaansche professor Manfredi is er in geslaagd een nieuw soort blindenschrift te ontwerpen. Hij maakte hierby gebruik van het grondbeginsel der braille-uitvinding en vulde deze aan met de mogelijkheden der moderne techniek. Manfredi liet zyn schrift in bladen ponsen en construeerde hierby een ap paraat, dat indien over de letter- teekens gestreken wordt, de let ters via een koptelefoon in klan ken omzet. Men verwacht van deze uitvinding zeer veel, vooral omdat het den blinden het lee- ren lezen aanmerkelijk verge- makkelykt. De tastzin wordt bij het principe van Manfredi vol komen uitgeschakeld. Brand in nationale bibliotheek te Lima. De nationale biblio theek in de Peruaansche hoofd stad Lima, een van de oudste en grootste cultuurinstellingen van Zuid-Amerika, is. naar rut Lima gemeld wordt, door een grooten brand verwoest. Ongeveer 70.000 boeken ter waarde van 5 mil- lioen soles werden vernield. De vlammen sloegen ook over naai de naburige gebouwen, waarbij de Peterskerk beschadigd werd. Eerst na vele uren kon de brand gebluscht worden. Bergbeklimmers verongelukt. Op den Saentis (Zwitserland) is een ernstig ongeluk gebeurd. Zes leden van de bergsportvereeni- ging van St. Gallen waren Zon dagochtend van de Schwaegalp vertrokken om den Saentis te beklimmen. Een uur na hun ver trek brak een hevige sneeuw storm los, zoodat de zes toeristen, die zeer goed uitgerust waren, elkander op een afstand van vijf meter niet meer konden ver staan. Halverwege den top kreeg de oudste een aanval van zwakte zoodat hy niet verder kon. Zijn kameraden bleven by hem, doch toen zij des middags te vier uur 11 MEI 1943: «1, 7T NTON Mussert, de Leider t Z_1 van het Nederlandsche •L Arolk, viert heden zijn 49en verjaardag. De tydsomstandighe- den zijn er niet naar, dat op dezen dag feestelykheden kun nen worden gehouden, daarom zal deze 11de Mei 1943 alleen in kleinen kring herdacht worden en zal Mussert heden vertoeven onder zijn naaste getrouwen. De tijdsomstandigheden zyn zwaar, de oorlog legt ons volk zware verplichtingen op en meer en meer drukt het gewicht dezer wereldworsteling op allen. Ook de interne verhoudingen in het Ne derlandsche volk naren zorgen, immers nog steeds schijnt het niet doordrongen te zijn van den ernst van den toestand. Het is waarlyk geen gemakkelijke taak juist nu Leider van een volk te zijn en dan vooral van een volk, dat zichzelf nog niet gevonden heeft en grootendeels meent het beste te doen door afzydig te blijven van alles wat de wereld beroert. Mussert heeft er in het verle den zoo vaak op gewezen, dat Nederland's toekomst alleen ver zekerd is, wanneer het land ook volkomen deelgenoot is in Duitschland's lief en leed. Op leven en dood met Duitschland verbonden. Dat is Mussert's ver zekering aan den Führer. Mus sert heeft daarmede een groote taak op zich genomen, want dat Nederlandsche volk heeft in eigen boezem nog geen accoord. Duizenden mannen geven reeds lang biyk van hun onwankelbaar vertrouwen in den Leider. Zij staan aan de fronten en bewij zen daarmede dat zy in lief en leed met Duitschland verbonden willen zyn. De tijden van thans zijn voor de Nationaal Socialistische Be weging de zwaarste sinds haar bestaan. Haar medezeggenschap in het regeeringsapparaat legt groote verplichtingen op. Vaak zullen er beslissingen moeten worden genomen, welke voor het Nederlandsche volk verre van aangenaam zijn en het is vooral de Leider, die zulks steeds be treurt. De oorlog maakt alles aan zich ondergeschikt en zijn onver- biddelyke eisch moet immer in gewilligd worden, omdat het winnen van den oorlog de voor waarde is voor den opbouw van het vaderland. „Ik doe een dringend beroep op het gezonde verstand van ons volk", zeide Mussert onlangs en vroeg daarmede begrip voor de moeilijkheden, waarvoor een lei der in dezen tijd staat. Heden viert Mussert zijn 49en verjaardag en velen zullen er weinig aandacht aan schenken, omdat zij dezen Nedrlander mis kennen. Beseften zij, dat Mussert bezield is rftet een waarachtige liefde voor zijn volk en een hei ligen plicht dit Nederland te lei den naar die plaats, waarop het recht heeft, dan zouden zij heden dezen waren Nederlander huldigen uit erkentelykheid en dank voor het ontzaglijke werk dat hij in dezen tijd verricht voor de toekomst van volk en vader land. De geschiedenis bewijst ons, dat ook Mussert den dank van het geheele volk deelachtig zal worden. Bij den ingang van zijn 50ste levensjaar staat hij ongetwijfeld aan den vooravond van groote gebeurtenissen. Dat hem gezond heid, kracht en sterkte gegeven worden tot heil van het geheele Nederlandsche volk! zagen, dat zij niet verder kwa men, 'maakten de twee onder sten zich van het touw los om hulp te halen. Pas te negen uur waren zij op de Schwaegalp terug en daarna zocht een reddings colonne den geheelen nacht naar de vier vermisten, die echter onder de sneeuw bedolven waren. Later bleek, dat de redders ver scheidene malen de noodlottige plek gepasseerd waren. Gister middag werden de lijken der ver ongelukten gevonden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1