:nstbode roonark ORGEL :rk en school iedikbeurten voor emengd nieuws uit de omstreken laatste berichten italiaansch weermachtbericht familieberichten plaatselijke distributiedienst 1 Nederlandsche Staafsleening 1942 i huur gevraagd [Juli en Aug. Brieven {volledige inlichtingen xjuw DURA. Konijnen- 55> Wassenaar. VERPACHTING VEER 9 MEI MOEDERDAG Fa. RIEMENS grooten luisterwedstrijd fA m i het uithalen van een nest bnken. Toen de 12-jarige {van den heer S. te Meyel een ekster wilde bemachti- pie zijn nest in een overliet hangenden boom had, ge- hij te water en verdronk. „Ulven" waarschijnlijk op nijn geloopen. De leider pet bergingswerk van de ver- fikte duikboot „Ulven", ka ter zee Hamilton, heeft „Aftonbladet" meldt, ver- d, dat voor zoover men kan de „Ulven" op een mijn is en. Men heeft op de plaats liet ongeval reeds ongeveer lijnen opgevischt. Burg. Stand van Leiden Aanvallen in den Koeban en in Tunis. MARKTBERICHTEN Bonverlies door slordigheid is strafbaar! Héwie spreekt daar f. 100.—, f. 75.—, f. 50. ZONDAG D MEI. made Ned Herv. Kerk: u„ ds. Baas as Ned. Herv. Kerk: 10% H.D.) en n.m 3% u.. ds. indt. tjm sal jK-ilnrn Ned. Herv. Kerk: enlo sel v proef ■chiti 7?; en n.m. 6% u.. (Bd. H.D.), h; Gerf. Kerk: Vm. 10 én h u., ds. Dijk; Ver. van Vrijz. Vm 10% u., ds. Roeders. chendam Ned. Herv. 7m. 10 en n.m. 5 u., ds. Ver- eref. Kerk: Vm. 10 en n.m. s. Rietveld, afe^iiden Ned. Herv. Kerk: DV en n.m. 6% u., (Pniël), Velzen; Geref. Kerk: Vm. mmm n.m. 3% u., ds. Gilhuis. F-Veiinep - Ned. Herv. Kerk: u. de heer J. de Hartogh; u., ds. C. M. Briët van t «de Geref. Kerk: geen 1> Chr. Geref. Kerk: V.m. 10 am. 4 u.. leesdienst. en Ned_ Herv. Kerk: V.m. ld?. J Zwijnenhurg; n.m. 3 u. mf >er J. Smit van Heemstede Kerk: V.m. 10.30 u. lees- nm. 3 uur, ds. Dronkert. jiivijkerhout Ned. Herv. V m. 10 u., cand. Gordeau Versum; n.m. 5 u„ ds. v. d. in Oegstgeest. seest Groene Kerkje: 1/4 u., ds. P. H. de Bres v. (Fr.) (jeugddienst) kerk: V.m. 10 u., ds. v. d. i.m 5 u.. ds. v. d. Most van Ver. van Vrijz. Herv. (W. jgerkerk)Vm. 10% u„ ds. Hide van Voorburg, a ter wou de Ned. Herv. Kerk )'/2 en n.m. 3 u. ds. de Vree Geref. Kerk: V.m. 10 en uur, leesdienst .nheim Ned.'Herv. Kerk. On I en nam. 5 uur ds. Krijkamp ef Kerk: Vm. 9.30 en nam. ds. Kuiper Chr. Geref. V.m. 10 en nam. 5 u„ ds. Ned. Prot. Bond: V.m. ds. Prins van Wijngaarden aar. nond Ned. Herv Kerk: 0 en nam. 5 u. ds. de Bel. jenaar Ned. Prot. Bond: 01/2 u. mej. dr. J. W. Herfst rmeer Ned. Herv. Kerk: 0 en nam. 4.30 u. dr. J. J. idorp Geref. Kerk: V.m. nam. 2.30 ds. H. Versluijs ef. Gem.: V.m 9.30 en n.m. u Leesdienst Vereen, tot n aiding der Geref. Waarheid: te Bo en nam. 2.15 u.. ds. Ho- lei K Ouddorp Ver van Vriiz. Ur Geen dienst. Sn leen tobbe verdronken. - I-jarig dochtertje -van de F. te Venlo, was bij de uders aan het spelen. In hbewaakt oogenblik is het hierbij in een tobbe met va ter gevallen, dat kunstmatige ademha- vas toegepast, gelukte het (ensgeesten weer op te wek- let kindje is echter later in liekenhuis overleden, waar lijk door de schadelijke in- hg van de chloor. GEBOREN Gerhardina, dr. van J. van Kla veren en M. Kolvers; Franciscus Johannes, zn. van W. Smit en M. J. M. Rietmeijer; Margaretha Irene dr. van P. van Polanen en G. Vijl- brief; Mettelina Geertruida. dr. van M. Optendrees en M. G. Stra- vers; Willem, zn. van M. J. Silves ter en J. L. de Jong; Theodora Wilhelmina Maria, dr. van H. van Zandwijk en H. M. Goddijn; Jacob zn van H. H. van Beelén en J. van den Oever; Johannes Hendri- kus, zn. van J. Pluimgraaf en L. Meijvogel; Adrianus Johannes Wil helmus, zn. van W. G. van Rijn en J. Okkersen; Cornells, zn. van J. A. L. Molenkamp en E. P. van Werkhoven; Everdina Johanna Maria. dr. van W. H. van Steiin en J. M. van Latum ONDERTROUWD P. A. Verlint. jm. 23 J. en J. Bronsgeest. jd. 23 J. GETROUWD. J. Sjardijn, jm. en J. Mieloo jd.; J. W. van der Reijden, jm. en C. W. Ramak jd.; C. M. A. A. Mol.jm. en E. M .F. A. Bolsius jd.; G. F. W Hotze jm. en A. C. de Koning, jd.; W. J. Lancel jm. en G. Kool stra Jd.; M. J. de Vrind. jm. en J. Koolmoes, jd.; H. P. Degens, jm. en A. Heijmans jd.; H. E, van Hoe pen, jm. en A. A. Hellema. jd.; P. Olivier, jm. en A Delfsma. jd.; A. J. A. M. Wijffels, jm. en L. A. M. Noordman. jd.; J. Zaalberg, lm. en E. van Riet. Jd. OVERLEDEN. M. Dreef, dochter, 3 j.; H. U. van der Linden, wed. van: T. van Vliet, 74 j.; A. P. Weijman. huisvr. van: M. Brugmans, 67 j.; J. de Jong man, 61 j.; W. F. Bik. man, 79 j.: G. Meulenberg. man 64 j. VOORSCHOTEN Rijkspostspaarbank Gedurende April 1943 werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f17758,37 en terugbetaald f. 12031,28 WASSENAAR; Waar wij wonen" De heer J. d? Haan hield een lezing over „De Wassenaarsche boerderijen", waar aan hij een geschiedkundige inlei ding liet voorafgaan. Vervolgens gaf hij aan de hand van fraaie lichtbeelden een uitvoerige archi tectonische beschrijving der thans in onze gemeente aanwezige boer derijen. Hij wees er o.a op, dat de schaarschte aan symbolische tee- kens opvallend was; het voornaam ste is het gewitte kruisje boven het melkkelderkozijn. De hofsteden zijn van Zuid-Hollandsch type. De boer derijen zijn hier soms van vrij hoo- gen ouderdom (puntgevels) en lig gen veelal wat achteraf, zoodat de oppervlakkige waarnemer er gemak kelijk toe komt, Wassenaar alleen als dorp van boomen en villa's te beschopwen. Ook dorpshusjes, ln- rijhekken enz. vragen de aandacht. De heemkunde kan dan een bron worden voor .allen, die hun streek lief hebben. De burgemeester Jhr. de Bocq van Scheltinga dankte spr. en zette het doel der heemkunde uiteen, n.l. het opwekken van de liefde voor de geboorteplaats, streek en -land en het vergaren van kennis ervan teneinde te bewijzen, dat wij een volk zijn met een eigen cultuur en een eigen geschiedenis. Wij moeten voor hetgeen onze voor ouders tot stand brachten, liefde en waardeering hebben en er tevens voor zorgen, dat het nageslacht ook van deze nog waardevolle monu menten zal kunnen genieten. Spreker eindigde met de verwach ting, dat de Wassenaarsche heem kunde door de ingezetenen zal wor den bevorderd door het verstrekken van gegvens. ,Als wij zoo doorgaan, dan kan de heemkunde hier, onder BINNENLAND Sinaasappelen voor de leerlin gen van lagere scholen - Naar wij vernemen heeft het Neder- landsche Roode Kruis onlangs een zeer waardevolle schenking van het Spaansche Roode Kruis ontvangen, nl. 3000 ton sinaas appelen, waarvan dezer dagen reeds een tiende deel in Neder land is aangekomen. Het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten deze sinaasappelen gratis ter beschik king te stellen van de leerlingen van lagere scholen. Het bedrijf schap voor groenten en fruit heeft zich gaarne bereid ver klaard de distributie dezer si naasappelen onder de volksscho len (kinderen van ca. 6 tot 12 jaar) te verzorgen. Inmiddels is reeds met de uitreiking aan de schooljeugd in Amsterdam, Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis. Hoek van Holland, Bergsche Hoek. Ketel, Maasland, Roozenburg en Berkel en Roden rijs begonnen. Bepaald is, dat de sinaasappelen door de leerlingen alleen op school genuttigd mogen worden, en niet naar huis mogen worden meegenomen. Elke leer ling ontvangt ca. 12 sinaasappe len, die dus over verschillende dagen worden verdeeld. BUITENLAND. Plechtige partijbegrafenis voor Viktor Lutze - In de mozaiekzaal van de nieuwe rijkskanselarij vond heden in tegenwoordigheid van den Führer de plechtige par tijbegrafenis plaats voor den bij een auto-ongeluk om het leven gekomen Stabschef der S.A. Vik tor Lutze. Minister dr. Göbbels hield een toespraak, waarin hij het werk en den persoon van den overledene huldigde. Vervolgens wijdde de Führer woorden van herinnering aan zijn ouden me destrijder en verleende hem als vierden Duitscher na de partijge- nooten Todt, Heyrich en Hühn- lein de hoogste Duitsche* onder scheiding, de „oberste Stufe des Deutschen Ordens". Bijna alle toonaangevende mannen van de nat. socialistische partij, van den staat en de weermacht, het ge- heele „Führerkorps" der S.A., alsmede vertegenwoordigers van de verbonden en bevriende naties waren aanwezig en bewezen den doode de laatste eer. In aanslui ting op de rouwplechtigheid volg de de overbrenging van het stof felijk overschot naar Westfalen, waar het in den geboortegrond zijn laatste rustplaats zal vinden. Poolsche vertegenwoordiger uit Koeibysjef vertrokken. - Naar uit Koeibysjef gemeld wordt, heeft de vertegenwoordiger van de Poolsche emigranten in de sov jetunie gisteren met zijn perso neel Koeibysjef verlaten om zich per vliegtuig naar Teheran te begeven. - (D.N.B.) de hoede van den burgemeester een schoone toekomst, tegemoet gaan", aldus besloot de heer De Haan De Gemeenteraadsverkiezingen in Denemarken - De gemeente raadsverkiezingen in Denemar ken hebben, afgezien van zekere verschuivingen in eenige provin cieplaatsen, geen essentieele ver andering gebracht tegenover het Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front van het Koeban-bruggehoofd duurden de felle afweergevechten voort. De sovjets, die met gebruikma king van talrijke pantserwagens op onze stellingen losstormden, werden opnieuw bloedig afgesla gen. In talrijke hevige luchtge vechten en door luchtdoelgeschut werden gisteren 146, door infan- teriewapens 9 andere sovjetvlieg tuigen neergeschoten. Daarvan werden alleen 50 van in totaal 70 aanvallende vliegtuigen vernie tigd bij een mislukten aanval op Orel. De eigen verliezen aan het geheele Oostelijke front bedroe gen 5 vliegtuigen. Mai'ine-kustbatterijen brachten in het zeekanaal bij Leningrad twee sovjet-patrouillebooten tot zinken en beschadigden twee andere ernstig. In Tunis viel de vijand met veelvuldig superieure formaties infanterie en pantserwagens, die door sterke formaties vliegtuigen ondersteund werden, de Duitsch- Italiaansche stellingen in den Noordelijken en centralen front sector aan. Ondanks heldhafti- gen tegenstand der Duitsche en Italiaansche troepen en ondanks het afslaan van talrijke aanval len, waarbij 12 pantserwagens werden stukgeschoten en eenige honderden gevangenen gemaakt werden, slaagde de vijand er op één plaats in diep door te drin gen. De slag duurt voort in ver bitterde gevechten. Voor de kust van West-Frank rijk schoot een enkele Duitsche havenpatrouilleboot twee Brit- sche vliegtuigen uit een aanval lende formatie bommenwerpers neer. HEVIGE AANVALLEN IN TUNIS. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt het volgende bekend; Een hevige veldslag woedde gisteren in Tunis, waar de troe pen van de as met dapperheid en verbetenheid het hoofd boden aan een nieuwen aanval van massale vijandelijke strijdkrach ten infanterie en pantserwagens. In den Noordelijken sector heb ben de troepen van de as zich al strijdende teruggetrokken op meer achteruit gelegen stellingen. De vijandelijke luchtmacht, die den aanval met een overmacht aan strijdkrachten ondersteunt, heeft gisteren 10 vliegtuigen ver loren, waarvan vier werden neer geschoten door jagers en 6 door het afweergeschut. Reggio di Calabria, Trapani, Marsala en het eiland Favignana werden gebombardeerd door for maties 4motorige toestellen. In de steden werd aanzienlijke schade aangericht en verliezen veroor zaakt onder de burgerbevolking. Boven Sicilië werden door Itali aansche en Duitsche jagers zeven vliegtuigen vernietigd. Te Reggio di Calabria betreurt men 200 dooden en 277 gewon den; te Trapani twee dooden en 6 gawonden, te Marsale 4 dooden en 3 gewonden. LEIDEN, 7 Mei 1943. Veemarkt. Aangevoerd: 11 fokstieren, 2 slacht stieren. 14 kalf- en melkkoeien. 23 varekoeien e.a., 57 vette koeien, 8 pinken. 20 vette schapen 33 wei- deschapen. 31 vette lammeren. 2 mestvarkens, 94 biggen. 14 paar den, 367 bokken en geiten. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: v. Eendenburg-Hey- broek z„ Goedereede; v. Wal beek-Slagter z„ Goedereede; v. Son-Bierens de Haan d., den Haag; Dijkstra-Kuylman z., Leeuwarden. Gehuwd: A. v. Buijsen en L. M. Kramer, R'dam; J. I. v. Waning en A. B. Harders, R'dam; B. C. Müller en J. M. P. de Waal, Am sterdam; A. A. M. Post Uiter- weer en A. Heynsius, den Haag; G. Holthaus en R. v. Slingelandt, Hilversum. Overleden: D. W. de Zwart man, 49 j., Bussum; J. W. Nitzschke m., 53 j. Voorburg; L. A. Becker m„ 73 j. A'dam; G. W. v. Wijk m., 90 j. A'dam; J. Schamp m., 45 j. A'dam; D. C. v. Ommen Hioolen m., 64 j. R'dam; C Lagrouw m, 79 j. Overschie. MEDEDEELINGEN PLAATSE LIJKE DISTRIBUTIEDIENST. Uitreiking bonkaarten voor bijzonderen arbeid. De gebruikelijke naamlijsten voor de 6de periode 1943, kun nen op Woensdag 12 en Donder dag 13 Mei 1943 aan het Distri butiekantoor worden afgehaald. Bedrijven, waarvan meer dan 5 personen in aanmerking ko men, dienen Vrijdag 14 Mei 1943 van half 912 uur en van 24 uur n.m. en Zaterdag 15 Mei 1943 van half 9—half 12 aan het Distributiekantoor, Steenschuur 21, in te leveren: A. De stamkaarten zonder in legvel 6438 B. De kaarten, geteekend en gedateerd 17 Mei 1943. C. De naamlijst (en), waarop in alphabetische volgorde, dienen voor te komen, alleen die arbei ders, waarvan naast stamkaart een kaart kan worden aangebo den. Bedrijven, waarvan minder dan personen in aanmerking komen, voor extra kaarten, dienen voor genoemde bescheiden in te leve ren op het kantoor „Den Burcht", ingang Burgsteeg, en wel: Industrie en Werkverruiming: Maandag 17 Mei 1943. Bouwvakken en Grondwerk: Dinsdag 18 Mei 1943. Transport en Landbouw: Woens dag 19 Mei 1943, telkens van -12 en van 24 uur. Zij, die om welke reden dan ook hun extra kaart op genoem de data verzuimen af te halen, worden in de gelegenheid gesteld, deze aan het Distributiekantoor, Steenschuur 21, af te halen, en wel op Woensdag 26 Mei 1943. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Lelden. Redactiestaf: B. W. Menhhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A. Poortman. pdergeteekenden epissen van de berichten door deze, dat de van Maandag 10 Mei a.s. af bij hunne kantoren kosteloos kunnen worden verwisseld in definitieve obligatiën. sterdamsche Bank N.V. F. Muys van de Moer ITwentsche Bank N.V. Ned. Middenstandsbank ^ksma Co. rtott. Ba-nkvereeniging N.V. so-Bank N.V. Versieyen Knuttel. Knaapen. &agd voor direct een dag en nacht. Mevrouw KORS. antage 14, Leiden.' Op 18 Mei 1943 zal wor den verpacht de bediening van het provinciale veer in den voormaligen Hofweg te Zoeterwoude. Inlichtingen worden ge geven door den Bouwkun dige K. VISSER, Kexkstr, 61 te Voorburg en door den Opzichter M, M. BELONJE aan de Hooge Rijndijkbrug te Leiden, aan welke adres sen de voorwaarden ter in zage liggen. 6392 m'n tasch.... al mijn bonkaarten! Kven op den stoel voor de toonbank laten staan weg! Een ramp! De plaatselijke öistributiedienst mag geen andere ver strekken: Bonverlies door slordigheid... Neem bij het winkelen nooit meer bonnen mee dan U, strikt noodig hebt. £/Publ. v/h Dep, v. Handel, Nijverheid en Scheepv.,t.b.v,H. C.D.K, Bloemenhuis „DF ZONNEBLOEM" DOEZASTRAAT 27. Flink Huisorgel te koop gevraagd. Brieven met op gaaf van merk, registers en prijs. GEUKEN. Mesdagstraat 94, Den Haag, Telefoon 775451 5307 Luister op ZATERDAG 8 MEI a.s. om 16.15 uur over den zender Hilversum II naar den ln het herkennen van bekende radio-stemmen le, 2e en 3e prijs respectievelijk verder 10 prijzen van f10.en 30 van f. 2.50. DOET U ÓÓK MEE? Oplossingen dienen vóór 15 Mei a.s. voormiddag 12 uur op een briefkaart geschreven, in het bezit te zijn van De Nederlandsche Omroep Postbus 2, te Hilversum DE NEDERLANDSCHE OMROEP

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3