SPORT VRAGENRUBRIEK BINNENLAND Bon 20 Is geldig. Mededeeling van den Leider. RECHTZAKEN Geldig zijn de volgende bonnen. STADSNIEUWS Tége" ASTHMAa BENAUft AKKER' ABMJSH Bmasaam Uw Gootótc kc AGENDA De Stabschef der S.A., Viktor Lutze, die tengevolge van de verwondingen, welke hij opliep bij een auto-ongeval op zijn terugkeer van een dienstreis, Is overleden PK Haine-PBZ-R-P m sclie emigranten een zoodanige verzekering is gegeven, mag men zich terecht afvragen, waarom de in die richting gaande eischen der in Londen zittende Poolsche emigranten den toorn van Sta lin en het op den achtergrond van Katyn uitgebroken veel ver der gaande conflict hebben ver wekt. Een „sterk onafhankelijk Polen" zou bovendien aan de Sovjet-Unie slechts dan welge vallig kunnen zijn, wanneer dit bereid is, bijzonder hechte be trekkingen met de Sovjet-Unie aan te gaan, d.w.z. in de Sovjet unie als zoodanig zou worden opgenomen. In dezen zin is ook het antwoord op de vraag naar de toekomstige grondslagen voor de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Polen reeds ge geven. Stalin zelf spreekt van betrekkingen van goede nabuur schap en wederzydsche achting of en dat lijkt ons het beslis sende te zijn van een alliantie, ingeval het Poolsche volk zulks wenscht. Wij hebben voorbeelden en ge beurtenissen genoeg aan de hand, die aantoonen. hoe een zoodanige alliantie met de Sovjet-Unie er pleegt uit te zien, en wat er achter de z.g. wenschen van zoo danige volkeren, op wie de Sovjets him oog hebben laten vallen, in werkelijkheid steeks. Feitelijk is de verklaring van Stalin niets anders dan een be vestiging van het door Europa reeds ingeziene feit, dat overal waar de Sovjet-Unie haar machtsgreep wil uitbreiden, de daardoor getroffen volkeren de desbetreffende wenschen op de een of andere wijze aan het ver stand gebracht worden. De Moskousche correspondent van de „New-York Times" geeft overigens zelf toe, dat de houding van de Sovjet-Unie tegenover de na-oorlogsche plannen der geal lieerden t.a.v. Europa hoofdzake lijk afhankelijk zal zijn van de omstandigheid. In hoeverre tus schen alle betrokken partijen nog voor het einde der vijandelijk heden een accoord bereikt wordt over de zone van Oost-Europa, die gelegen is tusschen Rusland en het naar Stalin's eigen woor den overblijvende Duitsche volk en staat. Dat beteekent niet meer en niet minder, dan de eisch om erkenning eener regeling van alle Oost-Europeesche kwesties door de bondgenooten van Mos kou overeenkomstig de wenschen. die Stalin probeert te pousseeren door het te berde brengen van zijn conflict met de Poolsche emi granten te Londen. VOETBAL. FeyenoordA.D.O. te Rotterdam De kampioenswedstrijd Feye noordA.D.O. zal op nader te be palen datum in het Feyenoord-Sta- dion worden gehouden. Hierbij mag echter geen publiek toegelaten wor den op de bovenste tribune. Men schat het aantal toeschouwers, dat den wedstrijd kan bijwonen, oo 35.000 J. J. R. te L. In 1916 werd voor het eerst de zomertijd inge voerd, en wel op 1 Mei, zoodat op (en door u genoemden datum de zomertijd gold. Voor het koopen in de vol gende week van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aard appelen en tabak zijn aangewe zen de bonnen 20. Aan de leden der Beweging, In Volk en Vaderland van deze week deelt Mussert mede: 1. Het in krijgsgevangenschap terugvoeren van de leden van de voormalige Nederlandsche weer macht, is een militaire maatre gel, waarvan ik uit de Bekend making van den Wehrmachtbe i'ehlshaber heb kennis genomen. Beschouwingen daarover kan ik op dit oogenblik niet geven. 2. De afkondiging van het standrecht is een politiemaatre gel, die helaas noodig was, om dat er volksgenooten zijn, die gehoor geven aan de geweten looze ophitsingen uit Londen tot het plegen van verzet, welk ver zet volkomen nutteloos is en al leen Nederlandsch bloed kost. Ik ver-"ai- "aar-mijn radiorede van 1 Mei, waarin ik d-^herpnd heb verzocht het gezonde verstand te gebruiken en dwaasheden ach terwege te laten. 3. Zoolang de uitzonderingstoe stand duurt, worden door de N. S„ B. geen openbare of besloten vergaderingen gehouden, noch wordt in formatie gemarcheerd. 4. De interne werkzaamheden met inbegrip van de bijeenkom sten der functionarissen, bene vens de colportage, gaan gewoon door. Werkt aan de inwendige versterking der Beweging. Gij hebt daar nu de gelegenheid voor. 5. Het standpunt der N.S.B. en de weg, dien de Beweging gaat, blijven onveranderd. De uitscha keling van iederen buiten-Euro- peeschen invloed en de vernieti ging van het bolsjewisme zijnen blijven de voorwaarden, die nood zakelijk zijn voor het voortbe staan van Europa. Daarop die nen in de eerste plaats al onze handelingen gericht te zijn. 6. De eenheid en de solidari teit der Beweging, de vastbeslo tenheid en rechtschapenheid der leden benevens de-trouw aan mü zijn en blijven de voorwaarden voor de wederopstanding van ons volk. Ik reken daarop onvoor waardelijk. De ervaringen sinds 1937 hebben bewezen, dat ik daarop aan kan. 7. Ook onder moeilijke om standigheden zooals nu, kunnen wij gezamenlijk, schouder aan schouder staande, in vast ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Ons uitgangspunt is juist, de weg dien wij gaan is de eenig mogelijke, het doel zal worden bereikt en eens zal ons geheele volk dit inzien en ons erkente lijk zijn. Naar Oekraine alleen briefkaar ten. - Van 3 Mei af zijn in het postverkeer met Oekraine alleen briefkaarten toegelaten. Eervol ontslag aan prof. van Genechten. - Blijkens Volk en Vaderland heeft Mussert op grond van ernstige ziekte met ingang van 6 Mei 1943 eervol ontslag verleend aan prof. mr. dr. R. van Genechten als Vor mingsleider der Beweging en als Gemachtigde voor Onderwijs en Opvoeding, met dank voor de vele en belangrijke diensten aan de Beweging bewezen. De plaatsvervangend Vormings leider H. C. Nije blijft belast met de waarneming van de leiding van de Hoofdafdeeling Vorming. De plaatsvervangend Gemach tigde voor Onderwijs en Opvoe ding prof. dr. J. Jeswiet blijft be last met de waarneming van de functie van Gemachtigde. Aanvulling van het academisch statuut. In art. 27 van het academisch statuut is een nieuw derde lid ingevoerd luidende als volgt: „Aan hem. die tot de private of publieke promotie verlangt te worden toegelaten, kan in bij zondere gevallen door de facul teit, resp. den senaat, na ver kregen toestemming van den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en kuituur bescherming een van de oud-hoogleeraren of lec toren van de faculteit, respectie velijk de universiteit als promo tor worden aangewezen". Haagsclie gerechtshof Het werd door M J. Warmerdam uit Noord- wijkerhóut voor het hof ontkend, dat hij opdracht had gegeven tot clandestien slachten van een var ken. Men had op zijn bedrijf wel varkens gevonden die niet in het veeboekje vermeld stonden, maar de verdachte zei dat iemand hem had gevraagd de dieren even te mogen „neergooien" waarin hij had oege- stemd. De economische rechter had verdachte veroordeeld tot 7 maan den gevangenisstraf, doch in hooger beroep zag de adv .-generaal geen bewijs en vorderde vrijspraak. Het hof heeft arrest gewezen, en ver dachte vrijgesproken. Hetzelfde ge schiedde t.a.v A. F. T. Siemerink te Noordwijk, die zich met de slach terij had opgehouden en eerst be kende, doch nu verklaarde daartoe te zijn gedwongen. Hij was tot 7 maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarna in hooger beroep vrij spraak werd geëisclit, waartoe het hof heeft besloten. Vrijgesproken werd ook A. G. Geerlings uit Noord wijk, die zou hebben geholpen bij het clandestien slachten, en even eens tot 7 maanden gevangenisstraf was veroordeeld Terzake overtre ding der distrïbutiewet was D. Schouten uit Leiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In hooger beroep vorderde de adv.- generaal 14 dagen gevangenisstraf tegen hem. Het hof heeft verdachte thans vrijgesproken. In verband met het verhandelen van vijf pond vleesch, was W. Vooys uit Katwijk aan Zee veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, van welk von nis in hooger beroep 14 dagen werd geëischt. Het hof heeft verdachte thans tot f. 150 boete subs 2 maan den hechtenis veroordeeld. Wegens het clandestien verhandelen van varkensvleesch, werd A. C. Kwaker- naak te Voorschoten veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, van welk vonnis de adv.-generaal bevestiging eisch te. Het hof heeft verdachte vrijgesproken. De economische rechter straft Een politieman had te Leiden een fietser aangehouden die in een ta felkleed een geslacht lam vervoerde. In de woning van den fietser werd een onderzoek ingesteld, en toen werden sporen aangetroffen van een clandestiene slachtpartij. En nu gaf de fietser, J. Platteel uit Leiden toe twee lammeren te hebben ge slacht, voor welk feit de officier zeven maanden met aftrek v. pre ventief eischte. In een schuit was het schaap geslacht dat samen door A. Duivenvoorden en C. J. v. d. Brug gen, thans gedetineerd, uit een wei land was gehaald. Het dier was eerst met een touw gewurgd, en toen verder afgeslacht in de schuit Ver dachten, afkomstig uit Noordwij- kerhout bekenden. Volgens verdach te Duivenvoorden had hij alleen maar een poot vastgehouden van het schaap, en de verdediger meen de dan ook dat hij geen hulp bij het slachten had verleend. Maar de officier vond het slachten erg, doch den difstal nog erger, zoodat hij tgen elk een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief eischte. De rechter legde verdachten elk een jaar gevangenis straf op met aftrek van preventief. Van het veld had J. Groen uit Zoe- terwoude aardappelen en uien weg gehaald, voor welken diefstal de of ficier drie weken gevangenisstraf vorderde. De rechter veroordeelde daartoe. Controleurs hadden B v.d. Mey uit Oegstgeest aangehoüden, die onder zijn jas verborgen, een hoeveelheid vleesch vervoerde. Toen verder een onderzoek werd inge steld, bleek, dat verdachte clande stien een schaap had geslacht, voor welk feit de officier thans acht maanden gevangenisstraf vorderde. De rechter legde zes maanden ge vangenisstraf op. met mogelijkheid van gratie, gezien diens gezond heidstoestand. Het brugongeluk bij Zaltbommel Het Arnhemsche gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen ir. W. van der L. uit Bloemendaal, directeur der Neder landsche Dok Maatschappij, die in Augustus 1940 de leiding had bii de werkzaamheden aan de brug bij Waardenburg (Zaltbommel) Toen men doende was met het laten zak ken van een brugoverspanning is dat brugdeel omgevallen met Let gevolg, dat tien arbeiders om het leven kwamen. Ir. van der L. had terecht gestaan voor de Arnhemsch rechtbank, doch deze had hem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde schuld aan den dood der arbeiders. De officier van justitie had zes maanden hechtenis geëischt. Tegen dit vonnis was het openbaar mini sterie ln appèl gekomen. De adv.-generaal, mr. Reumer, eischte zes maanden hechtenisstraf De uitspraak volgt over veertien dagen. Dienstbode vermoordde haar zus je Het Arnhemsche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 24-jarige dienstbode G. H. W. van B„ die onlangs op den weg langs Het Hazengrietje. even buiten Arnhem, haar zesjarig zusje door verstikking om het leven heeft ge bracht. De Arnhemsche rechtbank had de dienstbode veroordeeld tot acht jaren gevangenisstraf Het hof heeft haar thans veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. 9 T/M 15 MEI. 20A Brood 4 rants. 20B Brood 1 rants. 20 Beschuit 1 rants. 20A Aardap. 2 E.G. 20B Aardap. 1 E.G. 20 Tabak 1 rants. I Brood of f gebak Bescli., Br. of gebak 1- Aardapp Tabak 2 T/M 15 MEI. 19A Vleesch 19B Vleesch 4-24, M-20 Res. M-22, M-24 Res. 1 rants. 14 rants 114 rant's. 316 rants. Vleesch of VI. w. 29 APRIL T/M 22 MEI. ISA Boter: 1 rants.Coter> mal.„ 18BBoter: grants. J vet of rulldv De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 8 Mei: 19 Brood, Beschuit, Aardappelen, Tabak. De .geldigheidsduur van de volgen de bonnen is verlengd: t/m 15 Mei: 527 t/m 529 Alg. kaas. t/m 22 Mei 13 A en B en 17 A en B: boter. Velen zijn misdadig, zonder te beseffen, Hoe zij met bongeknoei Zichzelf en anderen treffen. Mr. J. Klein f. - Gisteren is te Oosterbeek op 81-jarigen leeftijd overleden de heer mr. J. Klein, oud-kantonrechter te dezer stede. Mr. Klein bekleedde dit ambt van 1911 tot October 1927, in welk jaar hem eervol pensioen werd verleend. Voor zijn Leid- schen tijd was hij achtereenvol gens werkzaam als griffier te Schoonhoven en als kantonrech ter te Gouda. In onze stad nam mr. Klein tal van functies in het openbare leven in. Zoo was hij o. m. lid van den raad van beroep voor de directe belastingen, lid van den raad van toezicht van het voormalige Rijksopvoedings gesticht in de Gevangenlaan, bestuurslid van het Genootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen, lid van de Leidsche Schouwburgcommissie en lid van de voorm. Commissie voor de Volksbijeenkomsten. Na zijn pen sioneering vestigde hij zich met terwoon te Oosterbeek, waar hij tot op 70-jarigen leeftijd het ambt van kantonrechter-plaats vervanger te Wageningen waar nam. De overledene was voorts ridder in de Orde van den Ne- aerlandschen Leeuw. De begrafenis vindt a.s. Maan dagmiddag om 2 uur op de Alg. Begraafplaats te Culemborg plaats. Bevordering van Stadsschoon - Wij vestigen er de aandacht op, dat de verordening van 15 Maart 1943 ter bevordering van het stadsschoon in de gemeente Lei den. welke met ingang van heden gedurende drie maanden voor een ieder op de Secratarie dezer gemeente ter lezing is nederge- legd, 10 dezer in werking treedt. Bij deze verordening is het den eigenaar of gebruiker van een onroerend goed, voorzoover dit is gelegen in het niet-landelijk ge deelte van de gemeente, in het algemeen verboden dit goed zon der schriftelijke vergunning van den Burgemeester geheel of ten deele te gebruiken of te doen ge bruiken voor het daarop, daar aan of daarin aanbrengen van reclames en dergelijke. Dit ver bod geldt alleen indien en voor zoover deze reclames van den openbaren weg of van het open baar water af zichtbaar zijn. Niet van toepassing is het verbod op naamborden en andere aankon digingen beneden een zeker for maat, opschriften in winkels, toonzalen e.d. Reclames en der gelijke, die zijn verwaarloosd, moeten worden verwijderd of ge wijzigd. Een onroerend goed. dat zoo danig is verwaarloosd, in onvol doenden staat van onderhoud wordt gelaten, gebruikt of niet voldoende van onkruid of vuilnis wordt gereinigd, dat naar het oordeel van den Burgemeester het stadsschoon ontsierd wordt, moet worden verbeterd. Voorts houdt de verordening in een repressief toezicht op re clames op, in of aan roerende goederen, en op antennes, een verbod om, zonder vergunning van den Burgemeester muren van bouwwerken te verven of te waarbij sltjm vast zit, zal a de slijm doen loi borst en keel v| Vanoads beproefd griep, bronchitiJ ©0 H. H. Kappers, Drogisten ei siers maken wij er op atti 8 resp. 14 Mei a.s. de inleveringsdatum is scheerzeepbonnen N. Hi dus deze in te leveren. De bon is bon S. 'n ADELAAR PRODUCT HEDEN Breestr. 7: Jaarverg. D« man's Boekhandel. StadszaalBeethovencycll dentie-orkest. 6 uur nam. De avond- nacht- en i dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 1 Mei tot Zaterdag 8 Mei 8 uur nomen door Apotheek Boet J. J. A. Hombergen, api Breestr. 74, Tel. 20552 en de, apotheek J E. M. ten D Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oej sche Apotheek. Raadhuis Telel 26274. doen verven, te sausen of sausen, te cementen of ti cementen en een verbod of in een onroerend goet der schriftelijke vergunnir den Burgemeester te hebt bergen of geborgen te 1 oude metalen, glas, afbras! nis, afvalstoffen, lompei mede onbruikbare of aa bestemming onttrokken motorwagens of andere i voertuigen of onderdeelen van. Ten aanzien van thans rei staande reclames en opslai van oude metalen, glas, enz overgangsbepaling vastgesti In verband met de vast: van bovengenoemde veror werd de verordening op dei politie gewijzigd, welke wij die eveneens heden werd kondigd, tegelijk met de vf ning ter bevordering va: stadsschoon in werking tre Belanghebbenden wordt zing van de verordenini zeerste aanbevolen. Gouden doctoraat. - Zone zal het vijftig jaar geledei dat jhr. mr. H. J. H. Stoo taris te 's-Gravenhage, a Leidsche universiteit prom de tot doctor in de rechts' schap. Gistermiddag omstreek uur is in een fabriek aan Binnenvestgracht een 25- monteur tijdens werkzaam van een ladder gevallen. D kreeg een wond aan het 9 hoofd en een lichte hersens ding. Hij is door den E.H.D het Academisch Ziekenhui voerd. Voor het alhier afger examen van Apothekers-as zijn geslaagd de dames M Santen Den Haag); H. f Happee, (Den Haag) en M den Ban (Den Haag); J. Q huizen (Rotterdam); C. 0, der Sluis (Schiebroek) en Andrea (Den Haag). Maandag a.s. hoopt m Lovink den dag te herde dat zij 25 jaar in dienstw king is bij de familie J. Tm man, Breestraat 111 alhier.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2