idiorede van Mussert op 1 Mei BEKENDMAKING De geallieerde scheepsverliezen in April Ie Jaargang Dinsdag 4 Mei 1943 No. 25488 sloof in de toekomst; Europa zal blijven leven! VERDUISTEREN Veemarkten zijn toegestaan. DUITSCH WEERMACHTBERICHT EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ibekendmaking i Höhere SS- und Polizei- ;r Nordwest maakt het vol- jë bekend: Bt in het beveiligingsgebied -Holland in Rotterdam da le Politiestandgerecht heeft op van het decreet en de bij tere beschikking van den jommissaris over het in- m van het Politiestandrecht 1 Mei 1943 de navolgende 1 vonnissen geveld, die na 'eïestiging door de hoogste tjgjpteljjke macht ten uitvoer elegd werden. Veroordeeld wer- Ei de Nederlanders m Arie Leendert Verhoef, ge- op 22.5.1917 te Schelluinen, Wouter Slob, geboren op il918 te Hoornaar, raddraaiers bij een samen- ling en onruststichters in sen-Nieuwkerk; Willem Johannes Smit, fren op 15.3.1921 te Nieuw- cerland, Jacob de Groot, geboren op 14.12.1918 te Nieuw-Lekkerland, wegens het verbreiden van vlugschriften, waarin tot staking en tegenstand opgehitst werd; 5) Hendrikus Wilhelmus Bouw man, geboren op 21.2.1902 te Utrecht, 6) Wilhelmus Adrianus Hom mel, geboren op 20.12.1892 te Breda, wegens staking en ophitsing tot staking op 3 Mei 1943 in een drukkerij te Rotterdam 7) Cornelis Willem de Kok, geboren op 9.10.1889 te Sliedrecht 8) Cornelis van der Giesser, geboren op 9.7.1904 te Boidiejen, 9) Dirk Loever, geboren op 11.11.1909 te Giessendam, 10) Jan Willem de Blaeij, ge boren op 29.7.1914 te Hardinxveld wegens vergaande deelname aan de staking op de „Merwede- Werf" in Hardinxveld bij Dor drecht. De zitting van het standge recht duurt voort. Den Haag, 3 Mei 1943. De persdienst van de N.S.B. it: iterdag 1 Mei heeft Mussert 'olgende radiorede gehouden: ilden is de natuur zoo uit- Lig geweest in haar schoon- en overvloedigheid als in de van dit zoo harde en droe- jaar 1943. Het is alsof God duidelijker dan ooit voor _>n wil stellen het wonder van ie°wederopstanding in zijn volle ïeerlijkheid opdat wij gesterkt zullen worden in ons geloof aan de wederopstanding van ons volk. Te midden van de lentepracht beleven wij nu den len Mei, den dag van den arbeid, den dag rop wij herdenken willen een sel jaar van arbeid van mil ten menschen, milliarden ar- turen, die het leven mogelijk ien gemaakt. Natuur en ar te zamen maken het men- (lijk leven in geeiviliseerden n op aarde mogelijk. De na- niet geleid door menschen- id, veroorzaakt in korten tijd lernis en moerasssn. Zonder natuur, die de grondstoffen (t leveren, is de menschelijke sid niet in staat om in onze behoeften te voorzien. Op den i Mei is de natuur in staat om beloven, dat zij haar aandeel leveren, als de mensch bereid >m met de natuur samen te 'ken. Daarom is deze datum goed gekozen als datum van feest van den arbeid. Hoe len wij den len Mei willen Wij zouden ons volk ver- ugd willen zien, als leden van groote werkgemeenschap, één ote familie - het volk, de ie. En in die natie ieder zijn iht doende, zijn talenten, zijn 'wen en kennen in dienststel der natie, wetend dat er is iale gerechtigheid, socialisme de daad. Geen klassenstrijd, •r samenhoorigheid, geen uit- 'ting, maar geborgenheid in (n volk. Dat is de nieuwe tijd, nieuwe ordening, waarin wij starrig blijven geloovenook nu zij verder dan ooit van schijnt te wijken. rii weten het, wij ondervinden iederen dag. Ons volk is bin 's lands grenzen verdeeld en 'ten 's lands grenzen ver- 'id. In ieder werelddeel: Azië, beide Amerika's, Afrika, en 'opa zijn gevangenkampen be- 't door Nederlanders en de 'anten hier weten niet eens or zijn. Duizenden zijn geval- en duizenden staan aan de •nten. Tienduizenden moeten het buitenland werken. De tosomstandigheden hier zijn ar en moeilijk. De oorlog ;t ons volk ten minste even als de actiefst strijdende ;oren. Onder deze omstandig- J£h lijkt ons geloof aan een lukkig, welvarend en vereenigd Nederlandsch volk bijna dwaas heid van overspannen geesten, van menschen, die niet meer met hun beide beenen op den grond staan. Maar als gij, mijne volksgenooten, de boomen hebt aangezien in December, kondt gij daaraan dan zien, dat zij nu in Mei in zulk een pracht zouden staan? Deze tijd leert ons, dat er geen welvarend, gelukkig en sterk Ne derlandsch volk kan zijn in een verdeeld en om zijn bestaan wor stelend Europa. Hard is de les, die wij moeten leeren, omdat wij ons verbeeld hadden, dat wij konden leven als op een eiland midden in den grooten oceaan. Wij dachten, dat als Europa in brand zou staan, wij aan de deur van ons huisje rustig zouden kunnen toekijken met een lek brandspuitje om te blusschen als er vonken zouden vallen op het dak van het huisje. Van 1935 af heb ik gedaan wat mogelijk was om het inzicht te verbreiden dat dat niet ging, dat wij solidair moeten zijn met Europa, het nieuwe Europa, dat zich ontwik kelde. Ik wilde geen strijd met het nationaal-socialistische Duitschland, omdat het lands-en volksbelang daardoor werd ge schaad. Het heeft niet mogen baten, de krachten der mislei ding hadden de overhand. In de Mei-dagen van 1940 werd het brandspuitje omvergeschopt. Wel is de les hard en dagelijks nog wordt zij harder. Maar nog veel harder zou de les zijn, als inderdaad Europa zijn vrijheids strijd tegen het bolsjewisme en het Amerikanisme zou verliezen. Dan zou het Russische beest brandend en moordend over Europa gaan, dan zou de Euro- peesche cultuur vernietigd wor den, de godsdienst worden uitge roeid, de leiding gevende perso nen op ieder gebied worden ver moord, als de Poolsche krijgsge vangen officieren, en de overblij- venden als slaven naar Siberië worden vervoerd. Het bolsjewis tisch regiem heeft in Rusland zelve 40.000.000 menschen omge bracht; het zal waarlijk nifit bij Winterswijk halt houden als het eenmaal Duitschland zou hebben overwonnen. Het geloof aan het eigen brandspuitje heeft ons volk in groote misère gebracht; het geloof aan de Engelsche brand spuit zouden wij niet meer over leven. Stalin zou die brandspuit in zee schoppen en dan zou het bolsjewistische beest zijn gang gaan en wederopstanding was uitgesloten. Na de vondst van de 10.000 lijken van de Poolsche of ficieren, is het toch waarlijk overbodig om hier nog eens te komen vertellen, dat de over strooming van Europa door de bolsjewisten het eind ook van ons volksbestaan zou beteekenen. Eens was Europa bedreigd dooi de Mongolen, later stonden de Turken tot voor de poorten van Weenen; eens drongen de Mooren door Spanje tot in Zuid-Frankrijk voor zij konden worden tegenge houden. Nu bedreigt Stalin met een legermacht waarachter min stens 200 millicen menschen staan en die in 25 jaar tot een enorm militaire kracht is samen gesmeed, Europa met overstroo ming door het bolsjewistendom. Stalins zege beteekent Europa's vernietiging. Daarom behoort ieder Europeesch volk in het Europeesche front tegen bolsje wisme en het daarmede samen werkend Amerikaansch kapita lisme. Deed ieder Europeesch volk dat en zou Engeland zich niet leenen tot verraad aan Europa, dan stonden hier 350 millioen menschen aangetreden en dan zou het gauw afgeloopen zijn. Dan zou er gauw een eind zijn aan het lijden van dezen tijd. Dan sou de wederopbouw spoedig kunnen beginnen. Het is de groote tragiek van dezen tijd, dat zoovelen inEurooa dit nog niet zien. Gelukkig is het besef van de noodzaak der Euro peesche solidariteit groeiende, al wordt het iederen dag tegenge houden ook door de maatregelen, die de oorlogvoerenden moeten treffen. Wat zou het er in Neder land nu anders uitzien, als wij zooals Finland en Hongarije van 1940 af gestaan zouden hebben in het Europeesche front. De heeren. die ons regeerden wisten het beter, zij knoeiden aan hun brand spuitje; zij lieten 4% dag oorlog doen, zij gingen er vandoor en lieten ons achter met de gebak ken peren, aangebrand en wel. Als gij, mijne volksgenooten, u niet nogmaals wilt laten misleiden door influisteringen van Londen uit. maar inziet, dat Europa vecht voor zijn vrijheid en zijn leven en dat eerst als deze strijd gewonnen zal zijn de winter voor bij is en een nieuwe lente kan beginnen, dan is al zoo veel ge wonnen, want dan hebben wij ook voor ons volk het begin van den weg naar een toekomst ge vonden. Heeft men dit juiste in- zich in de groote vraagstukken van dezen tijd, dan komt ook stralend naar voren het geloof in de toekomst, waarvan ik waagde te spreken als een veilig Euro pa, de gezamenlijke woon- en werkplaats van het gemeenebest der vrije Europeesche volkeren, lotsverbonden met elkander, el kander waardeerende en respec- teerende. Dit geloof moet ons bezielen en richtsnoer zijn voor ons han delen, ook al valt dit ons dikwijls zoo bitter zwaar. Een andere mogelijkheid is er niet. Het lij den van dezen tijd is noodig als loutering. Wij wilden alleen le ven voor ons zelf, wij hebben honderden millioenen kg. voedsel voor 1940 vernietigd, terwijl wij wisten dat anderen er gebrek aan hadden. Er was „hilariteit" in de Tweede Kamer toen daar één van de heeren geestig wilde zijn en uitriep, dat Duitschland liever kanonnen had dan boter. Nu hebben wij geen kanonnen en geen boter en dat is helaas goed te merken. Den len Mei 1943 zullen wij niet gauw vergeten door de zor gen, die ons drukken. Maar er is geen enkele reden om het hoofd te laten hangen en aan niets meer te gelooven. Integendeel. Er is alle reden om nog geloof te hebben in de toekomst. Deze oorlog komt tot een einde. Niet een einde zooals Stalin wil en de joden in New-York, maar een einde door de handhaving van Europa. Europa zal blijven leven en in dat Europa zal een weder geboren Nederlandsch volk zijn. Laten wij vereenigd met elkan der aan deze wedergeboorte wer ken en alle dwaasheden achter wege laten, die alleen maar kun nen dienen om ons nog dieper in den put te werken. Ik doe een dringend beroep op het gezond verstand van ons volk. In 1937 heb ik geschreven de bronnen van het nationaal-socialisme: ons De höhere SS- und Polizeiführer Nordwest deelt mede: Onder den indruk van de ingrijpende maatregelen, die het politie standrecht medebrengt, is in den loop van Maandag de rust in het geheele land hersteld en zijn de nog bestaande stakingshaarden uitgeroeid. De bewakingstroepen der SS en politie hebben op den derden dag na de afkondiging van het standrecht volgens de bevelen in verscherpte mate ingegrepen. De standgerechten velden opnieuw een reeks doodvonnissen, welke onverwijld ten uitvoer werden gelegd. In een provincie in het Noorden van het land verzetten zich marxistische elementen onder de plattelandsbevolking tegen het ordenende ingrijpen der politie. In overeenstemming met de bepa lingen van het politiestandrecht maakte deze gebruik van de wapens en schoot degenen, die actieven tegenstand boden, neer. Der höhere SS- und Polizeiführer Nordwest gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onze eer bied voor den arbeid. Deze drie moeten ons dragen en vereeni gen en den weg banen naar een gelukkiger toekomst. Zoo sta dan de le Mei 1943 in dit vaste geloof en de natuur helpe ons daarbij. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan kwam heden op te 6.41 uur en gaat onder te 21.08 uur; het is vandaag Nieuwe Maan. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen' deelt mede: „Het houden van veemarkten en weekmarkten, voor zoover daarop levensmiddelen voor de dagelijksche voorziening der be volking te koop worden aangebo den, valt niet onder het verbod van het zich verzamelen van meer dan vijf personen geduren de den tijd van het politiestand recht in Nederland." Het opperbevel van de Duit- iche weermacht maakte gisteren bekend „Aan het Koebanbruggehoofd werden ook gisteren de in ver scheidene golven aanstormende Sovjets onder zware verliezen af geslagen. In April heeft de Sov- jetluchtmacht 1082 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 902 in luchtgevechten, 121 door lucht doelartillerie der luchtmacht en 10 door troepen van het leger en eenheden der marine neerge schoten. De overige werden op den beganen grond vernield. Aan het front van Tunis wer den plaatselijke vijandelijke aan vallen ten deele in tegenaanval len afgeslagen. Bij aanvallen van vijandelijke luchtstrijdkrachten aan de Ne- aerlandsche kust en het Weste lijke grensgebied werden 11 Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. Drie eigen machines gingen ver loren. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven Oost-Pruisen. Een bom menwerper werd omlaag gehaald. In den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche verbindingen ter zee bracht de marine in April 63 koopvaardijschepen met te zamen 423.000 b.r.t. tot zinken, waarvan alleen 415.000 b.r.t. door duikbooten. Voorts torpedeerde de marine 18 andere schepen. De luchtmacht beschadigde tien koopvaardijschepen ten deele ernstig. Ook in den strijd tegen vijandelijke oorlogsschepen had den marine en luchtmacht suc ces. Duikbooten brachten een vliegkampschip, een kruiser, drie torpedojagers en een onderzeeër tot zinken. Andere Duitsche zee- strijdkrachten vernietigden twee torpedojagers, drie duikbooten en 7 motortorpedobooten. De lucht macht bracht twee duikbootenen een motortorpedoboot tot zinken, Twee vijandelijke torpedojagers, een duikboot jager, 11 motortor pedobooten en een patrouilleboot werden beschadigd." Een oorlogsverslaggever der marine heeft het D.N3. het volgende verklaard met betrek king tot de successen der Duit sche duikbooten in de maand April: Wanneer er een pauze ont staat in de publicatie van extra- berichten omtrent successen der Duitsche duikbooten, dan is men vaak geneigd dit den duik booten kwalijk te nemen, of maakt men zelfs gevolgtrekkin gen met betrekking tot de kan sen op succes van het scherpste wapen, dat Duitschland in den strijd tegen Engeland en de Vereenigde Staten bezit. Er zijn in den duikbootooiilog vele fac toren, die invloed hebben op de successen, in positieven zoowel als negatieven zin. In de eerste plaats het weer. Op den Oceaan zijn geen vaste wegen, zoodat men weet hier of daar moet de vijand voorbijkomen. Zelfs bij massaal gebruik van duikbooten kan het duikbootnet niet zoo dicht zijn, dat elk convooi of elk afzonderlijk varend schip daarin terecht moet komen. Deson danks vinden de duikbooten den vijand. Zij hebben dat bewezen en zullen het ook in de toe komst bewijzen, te meer omdat de vijand geen afweermiddel be zit, dat de Duitsche duikbooten in het defensief zou kunnen drijven. De toenemende vijan delijke luchtvloot kan ook niet als zoodanig gelden, hoewel moet worden toegegeven, dat van land of op den Atlantischen Oceaan van schepen startende vliegtuigen de Duitsche duik bootbemanningen te doen ge ven. Hun strijd is daardoor nog harder geworden, doch het af weermiddel heeft de vijand ook in het vliegtuig niet gevonden. Op de resultaten in een be paald tijdvak wordt ook invloed uitgeoefend door het feit, dat er soms minder convooien onder weg zijn. In de plaats van de afzonderlijke torpedeeringen van den eensten wereldoorlog zijn thans de convooislagen geko men, doch dergelijke slagen ko men ook niet iedere week voor. Bij het opmaken van de ba lans komt het echter niet aan op het resultaat van een maand, doch op dat van een jaar. Ook in de toekomst zullen de Duit sche duikbooten meer schepen tot zinken brengen dan de vijand kan bouwen. Daaraan zal hij uiteindelijk te gronde gaan. Het moge dan langzaam gaan, het resultaat is te zekerder.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1