Laval in het Hoofdkwartier GEBR. ÏEN HO 1 VOLLEDIG BEGRIP. Oproep van dr. Ley. -T "Y<V,^4v' m ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT SPORT BINNENLAND Vrijwilligers naar het Oostfront. r ZOET ROGGEBROC AGENDA VERDUISTEREN De Führer heeft op 29 April in zijn hoofdkwartier in tegenwoor digheid van den Duitschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop en van den Ita- liaanschen staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Bastiani- rii, den Franschen regeeringschef Pierre Laval ontvangen. Tijdens het onderhoud legden de deelnemers een volledig begrip aan den dag voor alle kwesties, die tusschen Duitschland en Ita lië eenerzijds en Frankrijk an derzijds bestaan. In volledige ob jectiviteit werd nagegaan welk aandeel Frankrijk in de krachts inspanningen en in de offers te dragen heeft, die de Spilmogend- heden voor den opbouw van het nieuwe Europa in den strijd te gen het bolsjewisme en tegen de met haar verbonden Anglo-Ame- rikaansche plutocratieën op zich genomen hebben en welke voor deden voor Frankrijk uit deze deelneming zullen voortspruiten. Omtrent het bezoek van Laval aan het hoofdkwartier van den Führer verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: De chef der Fransche regee ring, Pierre Laval, kwam verge zeld door ambassadeur de Bri- non, den directeur van het ka binet Guerrard en den secreta ris-generaal van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, ambassadeur Rochat, Donderdagmiddag in het hoofd kwartier van den Führer aan. De Italiaansche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Bas- Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft ter gelegenheid van den len Mei 'een oproep gericht tot de arbeiders. Betriebsführer en leden der Gefolgschafte. Wij, Duitschers, zoo heet het in dezen oproep, gelooven onvoor waardelijk aan de overwinning der jonge nationaal-socialistische re volutie op het verstarde en ver ouderde schematisme van den jood en zijn tweelingskinderen, het kapitalisme en het bolsjewisme. De jeugd zegeviert altijd over den ouderdom. Zoo zullen ook de jonge volken van Duitschland, Italië en Japan zegevieren over de afster vende wereld van het goud, het materialisme en de democratie. Dit zijn de gronden voor de zekerheid, die het Duitsche volk ten aanzien van de overwinning heeft: 1. Onze soldaten staan in weer wil van alle stormloopen nog steeds aan den Atlantischen Oceaan, de Middellandsche Zee, de Noord-Kaap, op Kreta, voor Le ningrad en aan de zee van Azof, - f F Door de vindingrijke Duitsche sol daten worden munitie en verzorgings- materlaal voor de vooruitgeschoven stellingen op een voor treinen onbruik bare spoorbaan met behulp vap een „zeillorrle" naar voren gebracht. De steeds over fret vlakke terrein waaiende «öig? vpr©» een macbttge uéfa$sjtffjftbt yop^r djj voertuig tianini, en de Italiaansche am bassadeur te Berlijn, Dino Alfieri de afdeelingschef van het Ita liaansche ministerie van Buiten landsche Zaken voor Europa en de landen der Middellandsche Zee, gezant graaf Vitetti, alsme de de chef van het protocol, ge zant Bellardi-Ricci, waren reeds eerder in het hoofdkwartier aan gekomen. De Duitsche minister van Bui tenlandsche Zaken, von Ribben trop verwelkomde den staatsse cretaris van Buitenlandsche Za ken van het geallieerde Italië en den chef dep Fransche regeering en had vervolgens met beide staatslieden een eerste onder houd. Des middags ontving de Führer in tegenwoordigheid van von Ribbentrop, en van staatsse cretaris Bastianini, den chef der Fransche regeering voor een vrij langdurig gemeenschappelijk on derhouddat bijna drie uur duur de. Staatsminister dr. Meissner en de chef van het protocol, gezant Freiherr von Doernberg hadden de buitenlandsche gasten naar den Führer geleeid. Donderdagavond bood von Rib bentrop den deelnemers aan de bijeenkomst een maaltijd aan, waarbij tevens staatssecretaris dr. von Steengracht, de Duitsche ambassadeur te Rome, von Ma- ckensen, de Duitsche zaakgelas tigde te Parijs, gezant Schleyer, en de gezant in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dr. Paul Schmidt (als tolk), aanza ten. Nog denzelfden avond aan vaardden Laval en Bastianini de terugreis. Dit is de derde bijeenkomst binnen een half jaar. Beide vorige vonden resp. in November en December van het vorig jaar plaats. en wij kunnen er zeker van zijn, dat geen macht ter wereld hen vandaar zal verdrijven. Duitsch- lands grenzen zijn zóó ver naar voren geschoven, dat het genoeg menschen en grondstoffen, wa penen en munitie bezit om alle stormloopen van Oost en West te trotseeren. 2. Steeds duidelijker blijkt, dat naast vliegtuigen, pantserwagens, tanks en de modernste wapenen van elke soort de duikboot het doodelijkste wapen van dezen tweeden wereldoorlog is. Engeland kan zijn lot niet ontgaan en de Vereenigde Staten worden volko men verlamd door de koppels „grijze zeewolven". Engeland zal eens moeten kiezen tusschen capi- tuleeren en verhongeren, en de Vereenigde Staten zullen het niet kunnen helpen en werkloos moe ten toezien. De slag op de oceanen moet worden gewonnen, wij heb- daartoe alle kans. 3. Op 1 Mei 1943 staat Duitsch land midden in den totalen oor log. De weerbare mannen in fa brieken en kantoren grijpen naar de wapenen. Duitsche vrouwen nemen hun plaatsen in. De pro ductie wordt verdubbeld, verdrie voudigd en desondanks zijn er nog altijd meer werkkrachten dan er noodig zijn. De volken van Europa helpen het Duitsche volk in den strijd tegen het bolsjewisme en tegen de plutocraten en bij het smeden van wapenen voor de strijders tegen het wereldjoden- dom. Duitschland ontwikkelt steeds nieuwe reserves. Alleen al in het afgeloopen jaar is de pro ductie op sommige terreinen ver tienvoudigd, op alle andere min stens verdubbeld. Dr. Ley spreekt vervolgens de overtuiging uit, dat de prestatie- reserves van het Duitsche volk nooit uitgeput zullen raken. Elke taak wordt volbracht. „Wij zul len", aldus de Reichsorganisations- leier, „de laatste bataljons, met de beste wapenen uitgerust, op het slagveld hebben. Dat is onze wil en onze zekerheid. Dat is onze onwrikbare zekerheid op 1 Mei 1943, dat een 9 November 1918 nooit weerkomt en dat de Duit sche arbeider door zijn offervaar digheid datgene goedmaakt, waar toe hem de joden en hun land- verraderlijke helpers toen verleid hebben." Na den arbeiders en arbeidsters dank te hebben gebracht voor hun unieke prestaties, besluit dr. Ley: „een socialistisch Duitschland. een vrij Duitschland, daarvoor is ons Adolf Hitler, onze Führer, borg." (DJNJB.). I Bij het vertrek van eenige honderden Nederlandiche Vrijwilligers naar het Oostelijk front, waar zij zich in zullen zetten voor den strijd tegen het Bolsjewisme, werden Donderdag op het perron in Den Haag door der Nationalèn Jeugdstorm bloemen uit gereikt CNF-Meijer-Pax a VERBITTERDE TEGENSTAND IN TUNIS. Het Italiaansche hoofdkwartier maakte gisteren bekend: In Tunis stieten de herhaalde vijandelijke pogingen om door onze linies heen te breken ook gisteren op den verbitterden te genstand van de Italiaansch- Duitsche troepen. Er viel een bijzonder levendige bedrijvigheid waar te nemen van de lucht macht der asmogendheden, die vijandelijke troepenconcentraties aanviel en talrijke voertuigen in brand schoot en vernielde. 17 Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen werden in luchtge vechten neergeschoten, n.l. 10 door Duitsche jagers en 7 tijdens hevige gevechten tegen een for matie van ongeveer 60 Engelsche vliegtuigen, en wel door een van onze formaties jachtvliegtuigen onder bevel van den kapitein vlieger Bruno Politi uit Milaan. Twee andere vijandelijke vlieg tuigen werden bij den start door een onzer jagers vernietigd. Tijdens een vij andelijken aan val op een convooi stortten twee vijandelijke toestellen, getroffen door het luchtdoelgeschut der schepen, in zee. Vier van onze machines zijn de beide laatste dagen van hun optreden tegen den vijand niet op hun basis te ruggekeerd. DAMMEN. Kamp. van Voorschoten De uitslagen van de 5e ronde voor het kampioenschap van Voorschoten luiden: le klasse: K. Waasdorp S. v. d. Mey 11; A. Tempelman W. v. d. Krogt 2—0; W. H. J. Ju C. Waardenburg 02; K. Waas dorpG. v. Bemmelen 20: C. G. SlragS. v. d. Meij 02. 2e klasse: C. BinsH. v. Leeu wen 20; S. MensS. H. Kuype^s 11; W. v. Egmond—C. Bins 0—2. Uitgestelde partijen: H. v. Leeu wenJ. Baars 02; S. H. Kuijpers H. van Leeuwen 02. Britsche bommenwerpers boven Duitsch gebied. - In den fiacht van 30 April op 1 Mei hebben Britsche bommenwerpers, naar het D.N.B. verneemt, West- Duitsch gebied met brisant- en brandbommen aangevallen. Er ontstond schade aan gebouwen en er vielen verliezen onder de burgerbevolking. Volgens tot dus ver ontvangen berichten werden minstens 5 der aanvallers neer geschoten. Bommen op Zweden. - Volgens het Zweedsche telegraafagent- schap heeft de luchtafweerafdee- ling van den Zweedschen staf medegedeeld, dat hij onderzoek van bommen, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag in de nabijheid van Karlskrona zijn gevallen, gebleken is, dat deelen der bomsplinters opschriften in de Russische taal droegen. Ge vonden resten van een brand bom toonden aan, dat men hier met een Russisch type te doen had. Het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt me de, dat het gezantschap te Koei- bisjef opdracht heeft gekregen te prostesteeren tegen het overvlie gen aan de kust. - (D.N.B.) Weer vele honderden Neder landers vertrokken. Donderdag hebben weer vele honderden Nederlanders ons land verlaten om, na een opleiding in Duitschland, als strijders aan het front in het Oosten van Europa het bolsjewisme te bekampen. Er was ditmaal een overwegend aan tal swart-geüniformde SS-man- nen onder de vertrekkenden en bovendien waren er ongeveer 50 verpleegsters, die met dit trans port meegingen. De grooté zaal van den Haagschen Dierentuin, waarin allen, met familie en ver wanten, voor het plechtig afscheid waren saamgekomen. bood den gebruikelijken aanblik. Aan de vertrekkenden werden bloemen Uitgereikt. De voorman der Germaansche SS. in Nederland, de heer Feld- meyer, de Leider van het Neder- landsche volk, Mussert, en de hö- here SS-Gruppenführer, General- leutnant Rauter, voerden achter eenvolgens het woord. Voorman Feldmeyer legde er den nadruk op, dat deze vrijwilli gers als soldaten stonden aange treden, omdat zij ons volk en in het algemeen de Germaansche volken, bedreigd weten door het bolsjewisme en omdat zij het ons heilig geworden goed met de wa pens in de hand daartegen willen verdedigen. Spreker schetste ver der de beteekenis van de natio naal-socialistische revolutie, waar in wij ons bevinden en die eigen lijk reeds in den vorigen wereld oorlog is begonnen. De bekende Duitsche schrijver van Engelsche afkomst Houston Stewart Cham berlain zeide tijdens dien oorlog reeds, dat deze zou beslissen over de toekomst van Germanje en hij schreef in 1920. dat hij in Adolf Hitler den man zag, van wien eenmaal het welzijn van Ger manje zou afhangen. Gij, aldus voorman Feldmeyer, zijt de storm - soldaten voor de herrijzing van Êuropa, gij werkt voor de groote gemeenschap, die thans wordt op-r gebouwd. Ir. Mussert merkte op onder hen, die thans aangetreden stonden om naar het Oostfront te gaan, ver scheidene kameraden, die reeds in de eerste jaren met hem in de nationaal-socialistische beweging streden, te hebben gezien, toen hij den rondgang langs de gelederen maakte. Het zijn in ons land slechts enkele tienduizenden, die reeds voor 1940 hebben gewaar schuwd. dat het nationaal-socia- lisme komenmoest om ons volk tot Inkeer te brengen. Zij, die thans vrijwillig naar het front vertrekken, zooals reeds duizenden Nederlanders zijn voorgegaan, we ten waarom het noodig is. Het gaat om het welzijn van ons volk en ons vaderland en spreker is dengenen, die bereid zijn geble ken daarvoor te vechten tot het uiterste, voor deze houding dank baar. Hij weet, dat dit niet een voudig is en dat het dit zeker niet is voor de achterblijvende kame raden. Juist het feit, dat zij vrij willig gaan, maakt hun vertrek zoo moeilijk tegenover hen, die niet begrijpen waar het om gaat. De bolsjewisten moeten uit Europa verwijderd worden gehouden, al meenen velen, dat het zoo erg niet zou zijn als de sovjets hier kwa men. God moge hun komst ver hoeden! De bolsjewistische leger, macht, die gedurende 25 jaren is opgebouwd, moet worden tegen gehouden, wil Europa voor een ramp gespaard blijven. Anderen zullen dit eerst later inzien, doch gij hebt blijk gegeven van dit in zicht en - aldus spreker - het is mij een voorrecht u daarvoor op dit oogenblik te danken. Het is ook goed, dat gij andere volken en andere landen leert kennen, want dan zult gij, eenmaal terug gekeerd, de schoonheid van ons land het best waardeeren. Hitier heeft in „Mein Kampf" geschre ven, dat er voor hem maar één leus is, namelijk volk en vader land te dienen. Naar die woorden is het strijdblad van de N.S.B. ge noemd. Spreker deed verder uit komen, dat thuisfront en Oost front in den geest verbonden zijn, omdat zij geloof in dezelfde begin selen hebben, een onverwoestbaar geloof in den Führer, die een rechtvaardig Europa wil bouwen en die tot spreker heeft gezegd geen beslissing ons volk betref fende te zullen nemen, zonder hem - spreker - daarin te hebben gekend. ROTTERDAM, TEL. DEN HAAG, TEL. 3 Dinsdag. Kleine Stadszaal: Waschc stratie, n.m. 2.30 uur. Stadszaal: Beetbovencyclui sidentie-orkest te 6 3/4 uur De avond-, nacht- en 2 dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 1 Mei tot Zaterdag 8 Mei 8 uur t nomen door Apotheek Boek? J. J. A. Hombergen, apo Breestr. 74, Tel. 20552 en de apotheek. J. E. M. ten Dij Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegs sche Apotheek, Raadhuisj Telef. 26274. De geneeskundige dienst I den wordt van hedenavond tot Maandagmorgen 8 uur v nomen door de doktoren Plii perse, Meyboom, Nieuwzwaag fers en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt dez« dan waargenomen door dr. huis. Tel. 22030. De Leider eindigde mei hartgrondigen wensch, dat die thans vertrekken, ge: mochten blijven, doch tevei de verwachting, dat zij hun zouden doen tot het uiters! Ten slotte heeft Gener: nant Rauter de scheidende willigers bedankt voor hun Spreker herinnerde aan hi gebeurd is met de tiendi Poolsche officieren, die in h der bolsjewisten waren ge welk lot door de ontdekkin het massagraf thans wereldl is geworden. Zulk een lot a nog veel grooter schaal r indien de bolsjewisten over® zouden „regeeren". Om 4 voorkomen staan thans alle peesche volken aan het fron getreden. De strijd der Gen sche landen en rassen moei den gevoerd tot de overal volledig is behaald. Na de toespraken van meyer en Mussert werd hei helmus, na de woorden van raai Rauter werden de get lijke Duitsche volksliedere gehoore gebracht door eer ziekkorps, dat ter opluis aanwezig was en dat de ve kenden op hun marsch na: station met opgewekte r begeleidde. Geen 1 Mei-vergaderini De eerste Mei is in Nede zooals reeds bekend is ger geen feestdag, maar een g werkdag. Naar wij verneme derhalve alle voor dezen d: organiseerde betoogingen steld tot een later tijdstip. van heden- en morgenavoi 21.1 tot morgen- en Maandago< 6.1 1 Mei: maan op te 5.27 uu der te 17.28 uur. 2 Mei: maan op te 5.53 uu der te 18.42 uur. itslel^er van Krpat ill dag FöJ

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2