r' "fi Sovjet-aanvallen bloedig afgeslagen. GEMENGD NIEUWS MARKTBERICHTEN Geldig zijn de volgende bonnen. STADSNIEUWS adviezen voedingsraad EEN VERRASSING IN DEZEN TIJD S m a k e I v o e d z a voordee WILT U EENS XIJI AGENDA i%- •MVt Een ln de Caribische Zee opereecende U-boot heelt een geallieerd vracht schip getorpedeerd en heelt zich tot dicht bij het slachtoffer begeven. De uitkijk blijft verder de omgeving ver kennen Kriegsmarlne- Transocean-Felllnga-Pax m Heropening der rundveemarkten - Was sedert 27 April j.l. de han del in runderen op beperkte schaal reeds weer mogelijk, naar uit een officieele mededeeling blykt, kunnen, met ingang van 3 Mei aa., wederom geleidebil- jetten worden afgegeven voor het vervoeren van rundvee van en naar de gebruiksveemarkten. Dat beteekent derhalve herope ning van de rundveemarkten. Belanghebbenden worden naar bedoelde mededeeling verwezen. Mr. J. Servaas Thieme. Te Edie is overlieden mr. J. Servaas Thieme, 64 jaar oud. Hij was oud-president van den Raad van Justitie te Soerabaja en droeg het Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp Kleine Soendaeilanden 1905-1909. Geïnterneerde burgerpersonen te Changi. - Het informatiebu reau van het Nederlandsche Roode Kruis ontving uit Japan een opgave van namen van te Changi geïnterneerde burgerper sonen. Deze lijst bevat de volgende namendutch housewives mrs tm callen, 35 jaar, wilhelmina de graff, 38 jaar, toosje dejagfr, 33 jaar, kh rolff, 50 jaar, kathleen toussaint, 30 jaar, edith waiter. 47 jaar, antoinette winters, 59 jaar. stenographer miss pauline jeltes, 22 jaar, schoolteacher miss gae vanroode, 31 jaar, spastic paraplegia (zielszieke) miss em vonhagt, 18 jaar, hairdresser miss ethne vonhagt, 25 jaar, schoolgirl miss teresa waiter, 15 jaar, occupations nil miss de von. hagt, 26 jaar, miss gn vonhagt, 22 jaar, miss hw vonhagt, 31 jaar, mrs roslaind vonhagt, 58 jaar, miss yr vonhagt, 20 jaar. miss violet vonhagt, 23 jaar, miss diana waiter, 18 jaar. Familieleden van deze geïnter neerden gelieven zich tot het be komen van inlichtingen omtrent correspondentie, enz. te wenden tot de 2e afdeelig van het in formatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis, Dr. Kuy- perstraat 9, 's-Gravenhage. Rechterlijke macht - Benoemd zijn tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage: mr. W. H. van den Berge, inspecteur van 's Rijks belastingen, wonende te Voorburg en mr. H. E. Scheffer .kanton- rechter-plaatsverv anger in het kanton 's-Gravenhage. NIEUWE ZEEPBONNEN. - Tot en met 31 Mei geeft de bon „algemeen 556" van de bonkaart voedingsmiddelen evenals de bon „u eenheidszeep" van de aan kinde ren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, recht hetzij op het koopen van een stukje van 24% of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57% of op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De bon „algemeen 557" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de bon „u waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven voorts tot en met 31 Mei a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe sa menstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De bon „u toi letzeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee Duitsch weermacht bericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De sovjets gingen gisteren op- i nieuw met sterke strijdkrachten i tot den aanval op het Oostelijke front van het Koebanbruggehoofd over. Ondanks hevige voorberei ding door de artillerie en krach tige ondersteuning door pantser strijdkrachten en vliegers, ver- mocht de vijand op geen enkele i plaats terrein te winnen. In zware afweergevechten, die door de luchtmacht doeltreffend onder - steund werden, werden de sovjets bloedig afgeslagen, waarbij tal rijke pantserwagens vernietigd I werden. In luchtgevechten scho- ten Duitsche jagers boven den Zuidelijken frontsector 67 sovjet vliegtuigen omlaag. Aan het Westelijke front van Tunis werden verscheidene plaat selijke aanvalspogingen van den vijand verijdeld. De luchtmacht schoot in het ge bied van de Middellandsche Zee 12 vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl 5 eigen toestellen verloren gingen. In de ochtenduren van 29 en 30 April brachten Duitsche kust- beschermingsstrijdkrachten voor de Nederlandsche kust 2 Britsche motortorpedobooten tot zinken, beschadigden een andere boot ernstig en schoten een vierde boot in brand. Onderzeebooten boorden in het Noordelijke deel van den At lantische Oceaan en op de Mid dellandsche zee 10 schepen in den grond met een gezamenlij- ken inhoud van 53.000 b.r.t„ die deel uitmaakten van krachtig beschermde convooien. Vijf an dere schepen, waaronder 1 van het type „Winchester Castle", met een inhoud van 20.000 b.r.t. werden door torpedo's getroffen. Een duikboot schoot een zwaren vijandelijken bommenwerper om- Kantoorbediende stal f. 10.000.- Door knap recherchewerk is de politie te Middelburg in samen werking met de politie te Ter- neuzen er in geslaagd in korten tijd een diefstal van een aan zienlijk geldsbedrag tot klaarheid te brengen. Aangifte was gedaan, dat aan een ten kantore van de Nederlandsche Bank te Middel brug ontvangen geldzending een bedrag van f. 10.000.n.l. hon derd bankbiljetten van f. 100 ontbrak. Bij het onderzoek bleek dat de verzegelde enveloppe op geraffineerde wijze was geopend en daarna weer gesloten. Het spoor leidde naar Terneuzen. Na dat de Middelburgsche recherche daar tezamen met de recherche aldaar had gespeurd, heeft zij, na een onderzoek op het post kantoor, ten slotte de hand kun nen leggen op den dader, den 22-jarigen kantoorbediende C. J. H., uit Terneuzen, die bekende den diefstal te hebben gepleegd. Het gestolene is, op ca. f.200.na, achterhaald en in beslag genomen kunnen worden. LEIDEN, 30 April. Veemarkt Aangevoerd: 1 slachtstier; 53 vet te koeien; 2 pinken; 1 nuchter kalf; 56 vette schapen; 1 vet lam; 1 zeug; 1 mestvarken; 85 biggen; 304 bokken en geiten. Geen no teering. 2 T/M 9 MEI 19A Brood 19B Brood 19 Beschuit 19A Aardap. 19B Aardap. 4 rants. 1 rants. 1 rants. 2 E.G. 1 E.G. Brood of gebak Besch., Br. of gebal j Aardap p. 19 Tabak 1 rants. Tabak 2 T/M 15 MEI. 19A Vleescl. 19B Vleesch 4-24, M-20 Res. M-22, >1-24 Res. 1 rants. rants I Vleesch 1'4 rants, f of Vl.w. ZVz rants. 29 APRIL T/M 10 MEI. L8A Boter: 1 rants. 1 Boter 18B Boter: J/2 rants. I vet of run"v De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 1 Mei: 18 Brood, Beschuit, Aardappelen, Tabak, 17 Vleesch, 4-23 Res., M-19, 21, 23 Res., 555 Algemeen (aardappelen). De geldigheidsduur van de volgen de bonnen is verlengd: t/m. 10 Mei: 13A en B en 17A en B bo ter; t/m 15 Mei: 527 t/m 529 Alg. kaas. VOORTS ZIJN GELDIG: Petroleum: 7 en 8: 1 liter (t/m 13 Juni). Handel in bonnen is misdadig. De straf is zwaar en ongenadig! jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van één stuk van 50 of - voor zoover voorradig - 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Voorts geeft de bon „s textiel" van de aan mannelijke personen van 15 jaar en ouder uitgereikte textielkaart DA tot en met 31 Augustus recht op het koopen van 45 gram scheerzeep dan wel een tube of pot scheercrême. Centraal distributiekantoor naar Zwolle. - Met ingang van Dins dag 4 Mei a.s. wordt het centraal distributiekantoor verplaatst naar Zwolle. Zooals bekend was dit kantoor tot dusverre gevestigd te Den Haag aan de Louise Hen- riettestraat no. 10. Met ingang van 1 Mei a.s. dient derhalve alle post, met inbegrip van die, be stemd voor het bijkantoor Delft- schelaan 2c te Den Haag, aan het nieuwe adres in Zwolle te I worden geadresseerd. N.V. Ned. Grofsmederij. - In de gistermiddag alhier gehouden jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Ned. Grofsmederij waren vertegenwoordigd 5 prioriteits- en 21 gewone aandeelen, uit brengende 26 stemmen. .De balans en verlies- en winstrekening, waarvan wij reeds eerder de voornaamste cij fers meldden, werden onveran derd goedgekeurd en het divi dend voor de prioriteitsaandeelen vastgesteld op 6 en voor de gewone aandeelen op 4 De heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die aan de beurt van aftreden was, werd als com missaris herkozen. Teraardebestelling ds. A; Mer- kelijn. - Onder zeer groote be langstelling vond gistermiddag op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk' overschot van ds. A. Merkelijn, em. miss. predikant van de Geref. Kerk van Middel burg voor den dienst te Mage- lang, laatstelijk wonend te dezer stede. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt prof. dr. J. H. Bavinck, zendingshoogleeraar te Amsterdam, ds. A. H. Oussoren, geref. pred.' te Middelburg, ds. P. H. van Eyk, em. miss. predikant te Hilversum namens de Gene rale Synode der Geref. Kerken, ds. J. C. Gilhuis, geref. predikant te Katwijk aan Zee, dr. H. J. Westerink en ds. R. C. Harder, beiden geref. predikant alhier, ds. J. Eringa geref. pred. te Oegst- geest, tal van missionair predi kanten uit het geheele land, ds. Nortier, em. miss. pred. der N. H. Kerk te Oegstgeest, ds. C. J. Hakman, geref. predikant te Almkerk en voorts de heeren J. Olthoff te Middelburg, scriba van de Zendingscommissie der drie Zuidelijke provincies, W. Schmidt, oud-hoofdinspecteur v. h. L. O. in Ned. Indië, P. Sie- mons en P. Lok, beiden oud- hoofd van de Holl. Chin, school te Magelang, dr. K. J. Brouwer namens de Samenwerkende Zen dingscorporaties te Oegstgeest.de heer T. B. van Houten, hulppre diker der Geref. Kerk te Leiden, een deputatie uit den Geref. Ker- keraad te Leiden en verder vele gemeenteleden en zendingsvrien den uit Leiden en naaste omge ving. Met de familie kwam in den rouwstoet nog mede ds. H. A. Wiersinga, geref. pred. te dezer stede, die ook aan het sterfhuis een rouwdienst leidde, daarbij sprekende over 2 Tim. 4 7 en 8. Nadat de kist met het stoffe lijk overschot in de aula was op gebaard, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. H. A. Wiersinga, ds. A. H. Oussoren, namens de zendende kerk van Middelburg en de Classicale de- putaten van Brabant, Zeeland en Limburg; ds. P. H. van Eyk, na mens de Generale Synode der Geref. Kerken en door den heer VAN DEN DE ZOUTEN IN DE VOEDING. De vitaminen verheugen zich in een groote publieke belangstelling; over de voedingszouten, die even eens onmisbaar zijn voor een goede voeding, wordt echter weinig ge sproken. Toch zijn zij niet minder belangrijk. Zij bestaan uit verbin dingen van kalk, ijzer, phosphor, magnesium, Jodium en tal van an dere elementen en komen ln zeer kleine hoeveelheid ln de voedings middelen voor. Zij oefenen ver schillende functies ln het lichaam uit. Zoo speelt het kalkzout een belangrijke rol bil den opbouw der beenderen en ls het onmisbaar voor een goed functioneeren van het spieren- en zenuwstelsel. Ieder voe- dlngszout heeft in de lichaams huishouding een eigen taak te ver vullen. Bruinbrood, roggebrood, de grove bindmiddelen zooals gort en havermout, melk en kaas en de groenten zijn onze voornaamste leveranciers van voedingszouten. De koolsoorten zijn rijk aan kalkzou- ten, spinazie is rijk aan ijzerzout, andijvie bevat vrli veel phosphor- zouten. Zoo dragen alle gToenten haar steentje bij in de zoutvoorziening. Vele voedingszouten zijn in water oplosbaar. Door afgieten van de groenten gaan zli verloren. Daar om: Kook de groenten met weinig of met aanhangend water en ge bruik het overtollige groentenat in soepen en sausen. Laat niets ver loren gaan. Maak zoo veel mogelijk een ruim gebruik van groenten en streef steeds naar afwisseling, in het bijzonder bii de groenten- keuze. 6123 Siemons, oud-hoofd van de Holl. Chin. School te Magelang. Nadat de kist met het stoffe lijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, las ds. Wiersinga de geloofsbelijdenis en werd Ps. 68 2 gezongen. Een zoon van den overledene dankte voor het medeleven en de belangstelling. 40-jarig jubileum A. M. van Zwicht. Maandag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de oud ste Leidsche boekverkooper, de heer A. M. van Zwicht, zich te Leiden vestigde. Zijn opleiding heeft hij genoten bij de toen nog bestaande afd. boek- en plaat- handel van de firma W. de Haan te Utrecht, waar hij eenige jaren werkzaam was. Toen deed zich de gelegenheid voor om van be trekking te veranderen en zoo kwam de heer v. Zwicht naar de Sleutelstad, bij de fa. Blanken berg. Na eenigen tijd werd hem het agentschap van de N. R. C. aangeboden en op dat oogenblik achtte de heer v. Z. tevens de tijd aangebroken om zelf een zaak te beginnen: op 3 Mei 1903 ves tigde hij zich op de Breestraat in het pand, waar men den kwieken 73-jarigen heer nog eiken dag op zijn post vindt, trouw bijgestaan door zijn echt- genoote. Hij geniet nog altijd een goede gezondheid en heeft steeds veel lust in zijn werk. dat sinds vele jaren ook de plaatsbespreking in den Schouwburg en sedert korten tijd ook die voor concerten in de Gehoorzaal omvat. Op de verga deringen is hij het, die naast rake opmerkingen veelal voor een vroo- lijke noot zorgt. In verband met de tijdsomstan digheden wenscht de jubilaris de zen dag onopgemerkt voorbij te doen gaan. Beethovencyclus Residentieor kest. - De zeldzaam groote be langstelling voor den tweeden Beethovencyclus spreekt opnieuw van verlangen naar ware schoon heid, ook bij nieuwe en ten deele nog letterlijk, zoowel als muzi kaal, jonge zoekers en genieters daarvan. Men vraagt zich echter af, of né. den cyclus van verle den jaar, ditmaal niet een dnde- ren componist aan bod had kun nen zijn. Doch tevens, waarom, éénmaal Beethoven wederom ver kozen, diens symphonieëntal niet gecompleteerd is. Nu blijven, door herhaling der 5e en 6e, de le en 2e symphonie voor hen, die deze niet kennen, verborgen partitu ren. En waarom een reprise van het „populaire" 3e pianoconcert, als er keus uit vijf is? Genoeg opmerkingen: ge zoudt denken, dat wij dezen avond on voldoende waardeerden. Het te gendeel is immers waar: want Beethoven is en blijft het muzi kale phenomeen, uit wiens on uitputtelijke krachtbron de menschheid steeds nieuwe schat ten puurt. Zoo'n onbezorgd-blij klinkende 8ste (Linzer) sympho nie bijv., geschreven in zorgvol ste levensjaren, is uiting van Verkrijgbaar op Uw maizenabon. Circa 75 borden op 7 rantst' Wilt U eens kijken of U 5 nog leege Togal-flacons staan? Zoo ja, wilt U der tegen betaling inleveren b apotheker of drogist? Wij k daarin dan weer Togal, h faamde ongeëvenaarde i tegen rheumatiek, ischias, hoofd- en zenuwpijnen afl en behoeven er dan geen verpakking voor te gebi U bewijst er ons en andere grooten dienst mee. Wilt helpen? Bij voorbaat onzen (Ing. Zaterdag. StadsgehoorzaalVacant) derfeest. N.m. 2 u. Zondag. Schouwburg: Arbacus' W schouw. 7 uur nam. Stadszaal: Variëté Kees Prt 7.15 uur nam. sprankelende humor en be digde vreugde, sterk contn rend met wat het her genie, strijdend met het nq wel allereeerst schonk. Ei boeiende expressie in de gave, schoon het eerste t. te zwaar gehouden leek. V Andriessen's eerlij k-eeni spel, voldragen van rust, van stijl en zielkundig u ook in een fraaie caden eigen hand, vormde een genot. Volmaakt van ever de samenwerking met be kest: géén wonder dat geestdriftige ovatie's get werden. En tot slot een bri en dramatisch gespannen Leonore-ouverture - een dei voor de opera Fidelio -, mei prachtig vanachter het po opklinkende bevrijdingssij der trompet, eiie eveneens den grootst denkbaren bijval kroond werd! - Th. J. Hani Morgen zal de heer A. meer zijn 25-jarige werka heid herdenken als knecht t gemeenen dienst bij café-re rant „In den vergulden T alhier. In de Betuwe heeft men zich dej jaren ook töègelégd op het k'j fan tulpen. Daar deze gelijktijd ..iel-, peren- en kersenboofl foei zijn gekomen. Is op sd atjen de bloemenpracht ovj I Stöpf-Ëilderdlenst-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2