ÏIiEVIGE AFWEERSLAG IN TUNIS Ite Jaargang Dinsdag 27 April 1943 No. 25482 Duitsche reermachtsberichten De torpedeerïng van de Ranger. VERDUISTEREN: Italiaonsche Weermr' - htsberïchten De massa-moorden in de Sovjet-unie. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen. BINNENLAND EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zaterdag deelde het Duitsche jrbevel mede; alve levendige bedrijvigheid de luchtmacht worden er het Oostelijke front geen dere gebeurtenissen gemeld. 22 en 23 April werden 72 >t vliegtuigen vernietigd, ter- j slechts vier eigen toestellen _vrcn gingen, lijn den Westelijken sector van m, Tunesische front ging de ijand tot den verwachten groo- •n aanval over. In felle ge- ïcfflten, die op dit oogenblik in üllen gang zijn, werden tot dus- er |48 pantserwagens vernietigd. Érjdkrachten van jacht- en Eavliegers grepen onvermoeid [en strijd te land in en on- unden door aanvallen met en en boordwapens de ien van het leger, die een en strijd te voeren hebben, n net- Zuidelijke Tunesische d viel ae vu and als gevolg de hooge bloedige verhezen, hij ae venge dagen geleden slechts met vrij zwakke krachten tevergeefs aan. che gevechtsvliegtuigen lie- in den afgeloopen nacht en van zwaar kaliber val- op belangrijke militaire doe- in eenige plaatsen vanWest- didden- Engeland, oals in een extra bericht is :nd gemaakt, heeft de vyan- ike koopvaardijscheepsruimte de Middellandsche Zee en Atlantischen Oceaan nieuwe ware verliezen geleden. In den Wjd tegen zwaar beschermde convooien brachten onze duikboo- en weer 16 koopvaarders tot linken met een gezamenlijken in- oQOUd van 121.500 b.r.t. w.o. ver- Bflfcdene geheel bezette troepen- Tj&ansportschepen, alsmede twee Iwgedojagers en een duikboot. Tjrwee andere schepen werden ge- .oraedeerd. En Zondag: „Aan het Ooste ik [front vonden, behalve mis- aanvallen der sovjets ten [en van Noworossisk, geen ichtshandelingen van betee- plaats. De vijand verloor 24sten April 43 vüegtuigen, •van zes in luchtgevechten Slowaaksche jagers. Twee vliegtuigen worden vermist, nadat de vijandelijke door waak aanvallen in het Zuiden het Tunesische front op idige wijze zijn afgeslagen, ;t de vijand thans met nu- fiek superieure strijdkrachten het Westelijk front een be- ig te forceeren. In gevech- vol afwisseling, - die aan le zijden grooté verliezen ver ken, verdedigen infanterie iantsertroepen op verbitterde hun stellingen. De verlie- aan pantserwagens door den id eergisteren geleden zijn m in dit gevechtsgebied tot gestegen. Sterke formaties ;ende artillerie van de lucht- !ht hebben den vijand door "allen in scheervlucht aan- ijke verhezen toegebracht, ee lichte Britsche bommen- iers drongen gisteravond on- bescherming van laaghan- ie wolken In Noordwest- itschland door en wierpen ige bommen, die onbelang- schade aan gebouwen ver lakten." Maandag: Van het Ooste front worden geen gevechts bdelingen van beteekenis ge ld. Voor de kust van denKau- brachten lichte Duitsche strijdkrachten een vijandelijke ortorpedoboot tot zinken, be ëdigden verscheidene andere ten ernstig en schoten een PP in brand. |e afweerslag aan het Weste- Tunesische front duurt met ferminderde hevigheid voort, flanks gToote numerieke supe- hteit bleef den vijand ook gis- elk succes om door te bre- ?n ontzegd. Doorbraken van ge concentreerde pantserstrijdkrach ten werden opgevangen en de vijand werd na verbitterde ge vechten onder zware verliezen aan pantserwagens verdreven. Overdag en des nachts bevonden zich sterke formaties der lucht macht boven den vijand en vie len gereedstaande pantserstrjjd- krachten. batterijen en troepen colonnes met bommen en boord wapens aan. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 12 vij andelijke vliegtuigen vernietigd. Twee eigen jachttoestellen wor den vermist. Op het brandpunt van den strijd opgesteld hebben zich de laatste dagen de tiende pantser divisie, de divisie „Hermann Go ring" en het regiment grenadiers 754 door voorbeeldigen strijd- geest en onverschrokken dapper heid bijzonder onderscheiden en de hoop van den vijand op een doorbraak verijdeld. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft een on derzeeboot onder bevel van den kapitan-leutnant von Bülow in het midden van het Noordelijke deel van den Atlantischen Oce aan het ter bewaking van de Atlantische konvooiwegen ge bruikte Amerikaansche vliegkamp schip „Ranger" tot zinken ge bracht. De Führer heeft kapitan leutnant von Bülow als 234en sol daat van de Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Met de „Ranger" is thans het laatste der vliegkampschepen ge zonken, waarmede de Ver. Staten den oorlog zijn ingegaan. De Ame rikaansche marine heeft juist in dit scheepstype verhezen geleden, die tijdens den duur van den oor log nauwelijks aan te vullen zijn, daar nieuwe vliegkampschepen, die inmiddels in dienst gesteld zijn of hulpvliegkampschepen, die van groote passagiersschepen zijn omgebouwd, eveneens tot zinken gebracht werden. Van de Amerikaansche vlieg kampschepen, die bij het uitbre ken van den oorlog in dienst wa ren, boorden de Japanners de volgende in den grond; de .Sa ratoga" van 33.000 ton bij Hawaii, de „Lexington" van 33.000 ton in de Koraalzee, waar eveneens de „Yorktown" van 19.900 ton en de „Wasp" van 14.700 ton naar den bodem der zee gestuurd werden. Voorts de „Enterprise" van 19.900 ton en de „Hornet" bij de Mid- way-eilanden. Op deze Ameri kaansche vliegkampschepen is thans als laatste de ..Ranger" gevolgd. De „Ranger" is in 1933 van sta pel geloopen. Bij een snelheid van 30 zeemijlen per uur en een lengte van 222 meter, had het vaartuig een waterverplaatsing van 14.500 ton. Zijn bijzonder zware luchtdoelgeschut bestond uit acht stukken geschut van 12.7 cm en 50 stukken van 4 cm. alsmede luchtdoelmachinegewe ren. In vredestijd had de Ranger 50 landvliegtuigen aan boord en een bemanning van 1016 koppen. Het verlies van dit moderne groote vliegkampschip, dat op den Atlantischen Oceaan werd gebruikt ter bewaking van de Britsch-Amerikaansche konvooien en ter bestrijding van de duik- booten der Spilmogendheden, treft de Amerikaansche marine bijzonder zwaar, daar zij wegens de tot dusver geleden verliezen aan vliegkampschepen, niet bij machte is, dit verlies in afzien- baren tijd aan te vullen (D.N.B.) van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6.15 uur De maan kwam heden op te 3.21 uur en ging onder te 12.25 u. HEVIGE GEVECHTEN IN TUNIS. Zaterdag deelde net Italiaan- sche opperbevel mede: „De strijd in Tunesië heeft zich gisteren gekenmerkt door een stilstand aan het Zuidelijke front waar de vijand, zwaar beproefd door den krachtigen tegenstand en door de felle tegenaanvallen onzer troepen, zijn actie niet voortzette. Daarentegen is de strijd met hevigheid ontvlamd in den Westelijken sector waar krachtige aanvallen van pantser- strijdkrachten door Duitsche formaties gebroken werden. Inde gevechten der laatste dagen heb ben de eer eener vermelding ver diend: de divisie „Trieste" het 340e bataljon mitrailleurs, twee compagnieën van de divisie ,,Fol- gore" en een compagnie grena diers. Bijzondere hulde dient ook gebracht aan de Italiaansche ar tillerie die weer bewijzen gele verd heeft van groote capacitei ten en totale zelfverloochening. De luchtmacht van de as ope reerde zonder ophouden tegen de concentraties der vijandelijke pantserwagens en tegen vliegvel den. Een luchtaanval op grondge bied van de provincie Nuoro maakte weinig schade van be lang. Onder de bevolking vallen 12 dooden en 6 gewonden te be treuren. Drie vijandelijke vlieg tuigen, tot den strijd genoopt door Duitsche jagers ter hoogte van de Oostkust van Sardinië, werden neergeschoten en vielen in zee. Onze „Mas" hebben door schit terend optreden een aanvalspo- ging weten te verijdelen van motortorpedobooten der sovjets op een haven van den Krim. En Zondag: „Aan het Weste lijke front in Tunesië leveren Italiaansche en Duitsche troepen hevige gevechten met den vij and, die nieuwe sterke pantser strijdkrachten en infanterie in den aanval heeft gebracht. Ge matigde verkenningsactiviteit in den Zuidelijken sector. Vier vij andelijke vliegtuigen werden neergehaald door Duitsche jagers drie door batterijen luchtdoelar tillerie en een door een torpedo boot, die in het centrale deel van de Middellandsche Zee voer. Onze vliegtuigen hebben opnieuw op doeltreffende wijze industrie terreinen in Haifa gebombar deerd. In den afgeloopen nacht vlogen Amerikaansche viermoto rige vliegtuigen naar de omge ving van Napels, waar zij schade van weinig belang veroorzaak ten. Te Torre del Greco zijn er 47 dooden en 66 gewonden. Een door de luchtdoelartillerie ge troffen vijandelijk vliegtuig viel in zee nabij Ispica (Ragusa), waar enkele bommen zonder re sultaat werden geworpen." En Maandag: Aan het Zuide lijke front van Tunesië zijn plaat selijke aanvallen verijdeld als gevolg van de snelle reactie on zer detachementen. De hardnek kige en hevige druk van den vijand in den Westelijken sector werd op dappere wijze doorstaan tijdens zware gevechten, waar aan de Italiaansche en Duitsche luchtmacht voortdurend haar doeltreffende medewerking ver leenden. De Engelsch-Ameri- kaansche luchtmacht heeft gis teren 12 toestellen verloren, waar van 7 werden neergeschoten door jagers en 5 vernield door het luchtdoelgeschut. Tijdens de ver woede gevechten der laatste da gen hebben zich bijzonder onder scheiden de volgende Duitsche eenheden: de tiende pantserdivi sie, het tweede bataljon van het 443e regiment pantsergrenadiers, alsmede een bataljon „jagers" van de luchtmacht. Onze vliegtuigen hebben m de wateren van Cyrenaica een zwaar beschermd konvooi aange vallen en torpedeerden twee vrachtschepen, een van 8000 en een van 5000 ton. Vijandelijke vliegtuigen vlogen gistermiddag boven plaatsen van Sicilië en lieten bommen van klein kaliber vallen. Eenige ge bouwen werden beschadigd, een burger te Licata (Agrigento) werd gedood. In de vroege och tenduren van heden werd een aanval gedaan op het gebied van Cagliari. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Vier on zer machines zijn de laatste da gen van de krijgsverrichtingen niet op haar basis teruggekeerd. 1 Mei Nationale feestdag in Duitschland. - Naar de Duitsche minister van Volksvoorlichting en Propaganda mededeelt, wordt de „Nationale feestdag van het Duitsche Volk" dit jaar op 1 Mei gevierd. Deze dag wordt gevierd als Zondag. Feestelijkheden vin den niet plaats. Dooden in Engeland. - Naar de Engelsche berichtendienst uit Ottawa meldt, is de Hertog van Connaught overleden. De Engelsche nieuwsdienst meldt dat op zijn landgoed te Welbeck Abbey is overleden op den leef tijd van 85 jaar William Caven- dish-Bentinck, hertog van Port land, grootgrondbezitter en kan selier van de orde van den kou seband. (D.N.B.) Moskou breekt met de Poolsche emigrantenregeering. Radio Moskou deelt mede, dat de Sovjetregeering besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met de uitgeweken Poolsche regeering te Londen te verbreken. Omtrent de ontdekking van het massagraf van Tatorka bij Odessa hebben de Roemeensche militaire autoriteiten nieuwe in lichtingen ontvangen van de be volking van Odessa. Deze komen daarin overeen, dat de Gepeoe te Odessa in de jaren 1940/'41 tal rijke personen van Duitsche, Oekrainische en Bulgaarsche na tionaliteit gearresteerd en naar de politieke gevangenis aldaar heeft overgebracht. Ook moeten vele Roemeensche gezinnen uit Bessarabië en de Boekowina, die gearresteerd werden wegens nun Roemeensche en anti-Bolsjewis tische houding, in deze gevange nis zijn opgesloten. Begin Octo ber 1941 zouden zich in totaal ongeveer 6000 Duitschers, Roe menen, Bulgaren en Oekrainers in deze gevangenis bevonden hebben. Naar de bewoners van Odessa uit de omgeving der ge vangenis verklaren, brachten de Gepeoeagenten in de dagen van 13 en 14 October 1941, dus twee dagen voor de bezetting van Odessa door de Roemeensche troepen al deze 6000 politieke ge vangenen om het leven. Hun lij ken werden echter nooit gevon den. De gevangenis was leeg toen de stad bezet werd. De Roe meensche autoriteiten staan nu voor de vraag, of in het ontdekte graf de lijken liggen van deze 6000 gevangenen der Gepeoe. of dat zij in andere massagraven in de omgeving van Odessa gezocht moeten worden. - (D.N.B.) De Fascistische Partij. - De Duce heeft tot leden van het fas cistische partijbestuur benoemd: Antonio Agheno, Giuseppe Ca- bella, Fernando Feliciani, Luigi Emanuele Cianturco, Luigi Moli- no, Sergio Nannini, Frans Pag- liani. De in het partijbestuur op genomen leden waren reeds voor den opmarsch naar Rome lid van ae Fascistische Partij. Zij hebben allen aan dezen opmarsch deel genomen en hebben deels in den Spaanschen burgeroorlog, deels gedurende den oorlog in Ethiopië en in den huidigen wereldoorlog onderscheidingen verworven. Met den enkele dagen geleden benoemden nieuwen partijsecreta ris en de thans door den Duce nieuw benoemde vice-secretaris- sen der partij is thans het ge- Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pak jes voor de vrijwilligers in de Waffen-S.S en het legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungs- marke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen gel dig voor hen, die een veldpost nummer hebben, terwijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden worden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres heb ben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zon der zegel worden verzonden In het belang van een goede en snelle verzending is het nood zakelijk, dat de adressen duide lijk leesbaar en met inkt ge schreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang: naam: veldpostnummer of adres:.... heeie bestuur van de Fascistische Partij vernieuwd. De leiding van de Fascistische Partij bestaat uit den Duce als opperste partijlei der, den secretaris der Fascisti sche Party, die den rang van een minister bekleedt en uit vier vi- ce-secretarissen. Voorts heeft de Duce door de benoeming van zeven nieuwe leden van het par tijdirectorium ook in dit partij bureau een personeele reorgani satie tot stand gebracht. (D.NJ3.) De IJslandsche regeeringsvorm. De commissie, die de IJsland sche regeering verleden jaar heeft benoemd tot het doen van voorstellen voor een republikein- sche grondwet en waarin alle partyen vertegenwoordigd zqn, heeft naar de Londensche cor respondent van „Dagens Nyhe- ter" meldt, thans rapport uitge bracht. Voorgesteld wordt, dat IJsland met ingang van 14 Juni 1944 een republiek zal worden. Met ingang van dien datum zal ook de wet der federatie Denemarken buiten werking treden. De commissie heeft verder voorgesteld, dat president en regeering te zamen het bestuur zullen voeren, terwyi de wetgevende macht bij presi dent en Alting zal berusten. De president wordt met absolute meerderheid door het Alting ge kozen. Minstens 75 procent der leden van het Alting moeten daarby hun stem uitbrengen. Iedere man boven 35 jaar, die verkiesbaar is voor het Alting, kan tot president gekozen wor den. De president wordt voorden tijd van vier jaar gekozen, doch het Alting kan hem met een meerderheid van 75 procent uit zyn ambt ontzetten. - (D.N.B.) Historische kapel te Rhenen ingestort. De uit de 13e eeuw dateerende gasthuiskapel in de Koningstraat te Rhenen is in gestort. Reeds jaren was de toe stand van het kapelletje critiek. In het kader van den opbouw in Rhenen was men ook aan de restauratie van de gasthuiskapel begonnen. Het gebouw was reeds met balken gestut, maar voor men er op bedacht was, stortte een deel in. De overgebleven ruïne heeft men ook neergehaald om verder instortingsgevaar t« voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1