KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Dagorder van Göring aan de weermacht. BINNENLAND Bommen op een stad in het Westen des lands. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Algem. vergadering „Bloembollencultuur". AGENDA GEMENGD NIEUW? Gruwelijke vondst' te Naarden. derland en redder van de cul tuur van het avondland. Sedert tientallen jaren staat het leven van den Führer inge spannen in dienst van volk en rijk. Dat hebben wij allen nooit sterker en directer gevoeld dan in deze van strijd vervulde jaren. Hij gunt zich geen rust; op hem rust een bijna bovenmenschelijke last van arbeid. Zijn eenvoudige, soldateske houding en zijn volko men, tot elk offer bereid zijnde, plichtsvervulling geven ons allen een lichtend voorbeeld. Wij vol gen hem ijverig na. thans meer dan ooit, want het gaat om over winning of vernietiging. De tijd der hardste en beslissendste be proeving van ons volk, en van eiken afzonderlijken Duitscher is gekomen. Wat wij den Führer in de afgeloopen jaren, bezield door de door hem bevochten succes sen vol vreugde hebben beloofd, zullen wij thans in de zwaarste stormen van dezen oorlog ge trouw nakomen. Dat geldt voor het front, dat geldt ook voor het vaderland. De Führer weet. hoe hard de eischen zijn, die hij aan elk afzonderlijk stellen moet, en hoe bitter ook de offers zijn, die deze oorlog op de slagvelden en in de uit de lucht bedreigde Duitsche gouwen vergt. Doch hij verlangt den onzelfzuchtigen in zet van allen niet voor zichzelf, doch slechts voor de vrijheid van het vaderland en voor het be staan van volk en rijk. Laat ons, niet met woorden, doch met daden, mijn Duitsche volksgenooten, vandaag en in de toekomst onzen onwankelbaren trouw aan den Führer en onzen vastbesloten wil tot medewerking aan zijn groot werk verkondigen. Toonen wij ons in het beslis sende tijdperk van onze geschie denis zijn dappere, niet te over winnen strijders voor ons trot- sche, eeuwige Duitschland. Rich ten wij onze blikken vast op onzen plicht, vervullen wij onder uiterste inspanning van krach ten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven van den oorlog van ons eischt. Dat zij ons geschenk op den Sisten verjaar dag van onzen Führer (D.N.B.). Rijksmaarschalk Herman Göring heeft den volgenden dagorder tot de Duitsche weermacht gericht: „Soldaten der weermacht, voor de vierde maal in de geweldigste volkeren worsteling van alle tijden treedt ge heden aan, in trotsche vreugde den verjaardag van onzen zeer geliefden Führer en veldheer vierend. Wat gij in onwrikbare trouw aan en liefde voor Adolf Hitler gevoelt, ligt besloten in uw soldateneed. In dit uur uiten wij voor de geheele wereld: de bede tot de Voorzienigheid, dat Zij den Führer moge zegenen en bescher men zooals tot dusverre, de ge lofte, als dappere soldaten op ieder oogenblik en in eiken strijd te land, ter zee en in de lucht met onzen hoogsten inzet de met roem bedekte vaandels te volgen. De wetenschap van de onoverwinne lijkheid van onze wapenen en van de eeuwige grootheid van Duitsch land. Kameraden, wij groeten den eersten soldaat van ons rijk, heil onzen Führer". (D.N.B.). De pers in alle landen der spil herdenkt heden unaniem den grooteri Duitschen leider. Nederlandsche Vrijwilligers strij den in het Oosten SS PK Cantzler-O-H-P m Het S.ö.-Ersatzitommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, m den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbatal.jon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen in de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 82 4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. Een terreuraanval van Engel- sche bommenwerpers op een stad in het Westen des lands heeft Vrijdagavond onder de burgerbe volking 53 slachtoffers geëischt, terwijl meer dan honderd perso nen gewond werden, vele wonin gen zijn verwoest of beschadigd. Omstreeks kwart over zeven verschenen de Britsche luchtpi- raten en wierpen brand- en bri santbommen op een dichtbevolk te arbeiderswijk van de stad. De gevolgen waren catastrofaal. Vele huizen kregen voltreffers en op talrijke plaatsen brak brand uit. Geheele straten vielen aan dezen zinloozen en misdadigen aanval ten offer. In de zwaar getroffen wijk ontstond, nadat de bommen hun vernietigend werk hadden an. een paniek. Radeloos van angst vluchtten de bewoners dei- niet getroffen huizen de straat op. Anderen begonnen in allerijl hun bezittingen in veiligheid te brengen. In de eerste oogenblik- ken was de ramp nog niet te overzien, doch weldra viel er reeds vast te stellen, dat het aantal slachtoffers groot moest zijn. Van vele huizen was niets dan een puinhoop overgebleven, en het liet zich aanzien dat ge heele gezinnen bedolven waren onder de resten van wat eens hun woning was. Op vele plaat sen laaide het vuur hoog op en tastte woningen aan, die voorliet bommengeweld gespaard geble ven waren. Intusschen waren reeds de reddingsploegen van brandweer, politie en technische noodhulp ter plaatse gekomen, prachtig bijgestaan door leden van de Duitsche weermacht, de W. A. en den Jeugdstorm. Ter wijl de brandweer met veel ma teriaal de brandhaarden aantast te, strekten de overige diensten hun zorgen uit over de getroffen nen. De ziekenauto's reden af en aan om de dooden en gewonden naar de verschillende ziekenhui zen over te brengen. Vaak speelden zich hartver scheurende tooneelen af tusschen de puinhoopen, waar radelooze mannen, vrouwen en kinderen probeerden in den dichten rook een spoor te vinden van ver miste bloedverwanten. Terwijl nog de gloed der bran dende huizen den avondhemel rood kleurde, vorderde het red dingswerk snel. Tegen het mid dernachtelijk uur was het vuur vrijwel overal bedwongen. Niet alleen in de zwaar geteisterde wijk, doch ook in het centrum van de stad was de hulp van de brandweer noodig geweest, om dat o.a. Jjrandbommen waren ge worpen op bouwwerken van groo- te historische en cultureele waar de zooals een kerk en het stad huis. Door snel en krachtig optre den kon echter voorkomen wor den, dat hier ernstige schade werd aangericht. In de vroege morgenuren van Zaterdag kon het troostelooze vernietigings werk der Britten eerst goed wor den overzien. Waar den vorigen Toenemende gevechtsactie in Tunis. Het Italiaansche opperbevel maakte gisteren het volgende be kend: In Tunesië werd- de gevechts actie intensiever. Aanvalspogin- gen van vooruitgeschoven vijan delijke elementen werden ver ijdeld, dank zij de onmiddellijke reactie van onze detachementen. Tijdens luchtgevechten schoten jachtvliegtuigen van de as 13 vijandelijke toestellen neer. For maties van onze luchtmacht vie len concentraties gepantserde strijdmiddelen met gunstig resul taat aan. Palermo, Regusa Porto Torres (Sassari) en la Spezia werden door viermotorige Amerikaansche bommenwerpers bestookt. Te Pa lermo is de schade aanzienlijk. Tot dusver heeft men 38 dooden en 99 gewonden geteld. Boven dien werden een persoon gedood en 8 gewond te Ragusa, vier ge dood en zes gewond te Porto Torres. De verliezen, geleden door de bevolking van la Spezia zijn nog niet vastgesteld. Een vijandelijk vliegtuig is neerge haald door het afweervuur van Palermo, vier andere machines door Italiaansche en Duitsche jagers, waarvan een boven Ca tania, een boven Palermo en twee te Marsala. Vijf van onze vliegtuigen zijn niet op hun ba sis teruggekeerd. dag nog vreedzame burgers woonden, stonden nu de nog roo- kende puinhoopen van hun hui zen. Het reddings- en opruimings werk was nog in vollen gang en hier en daar werden nog steeds slachtoffers uit de overblijfselen van de woningen te voorschijn gehaald. Het aantal slachtoffers kon dan ook nog niet met zekerheid worden opgegeven.. Tot dusver werden 53 dooden geborgen, waaronder 20 vrouwen en 11 kin deren. Onder de puinhoopen moeten echter nog meer slacht offers liggen. Onder de 72 zwaar gewonden bevinden zich 32 vrou wen en 15 kinderen. De lijken van tientallen slachtoffers kon den niet meer geïdentificeerd worden. Deze stad heeft thans haar tol moeten betalen aan de onmen- schelijke Britsche oorlogvoering. Tientallen harer inwoners, die met dien oorlog niets uitstaande hadden, zijn door een vreeselij- ken dood weggemaaid. Anderen werden voor hun leven verminkt en honderden verloren in enkele minuten alles wat zij bezaten. Deze zinlooze aanval is door niets te verontschuldigen. On danks het feit, dat het zicht we derom zeer goed was, werden uitsluitend woonhuizen getroffen. Niet alleen in de getroffen wijk, maar in de geheele stad is de afschuw over deze Britsche schanddaad groot. Dr. R. Kylstra overleden. - In den ouderdom van 81 jaar is te Groningen overleden dr. R. Kijl- stra, een zeer bekend huisarts, die tot zijn 75ste jaar de prak tijk heeft uitgeoefend. Ook door zijn uitgebreide praktijk als dok ter van het ziekenfonds bij de Nederlandsche spoorwegen ge noot hij groote bekendheid. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hield te Haar lem een algemeene vergadering onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage, die in zijn openings rede eerst degenen herdacht, die door den dood aan de vereeniging zijn ontvallen. Hij zeide voorts, dat de inspanningen, die van het bedrijfsleven gevraagd worden, de laatste maanden nog grooter ge worden zijn. Het bloembollenbe- drijf is in staat intensief aan de voedselproductie deel te nemen omdat het, zij het in beperkte mate, de bloembollenkweekerij kan blijven uitoefenen. Deze com binatie kan het bedrijf door moei lijkheden heen helpen. De oorlogseconomie leidt er toe, dat de overheid een strakke lei ding op elk gebied geeft. Maar wanneer de oorlog ten einde is, zal men veel meer rekening houden ïv. -t hetgeen uit het georgani seerde bedrijfsleven groeit. Slechts dan zal het mogelijk zijn, ver starring te voorkomen. De vergadering besloot met 125 tegen 104 stemmen de binnen- landsche betalingstermijnen te wijzigen, overeenkomstig een voor stel van de afdeeling Lisserbroek. Deze afdeeling stelde voor den betalingstermijn voor geleverde bloembollen als volgt te stellen: geleverd tusschen 1 Juni en 1 October op 1 November, geleverd tusschen 1 October en 1 Februari op 15 Maart en geleverd tus schen 1 Februari en 1 Juni op 1 Juli. Het hoofdbestuur had gead viseerd het voorstel te verwerpen en na den oorlog den binnen- landschen betalingstermijn op nieuw te bezien. TWEE BOKKINGEN PER PERSOON. Op een bon van de klantenkaart voor groente. Op Woensdag 21, Donderdag 22 en Vrijdag 23 April zullen in Amsterdam personen, die in het bevolkingsregister van die ge meente zijn ingeschreven tegen inlevering van bon „groente 17" van de klantenkaart voor groen te bij hun vischwinkelier of hun vischventer of een vischverkoo- per, die een vaste standplaats op de markt heeft, twee bokkin gen kunnen koopen. De bokkingen zullen uitsluitend op de drie genoemde data ver krijgbaar zijn. Voorts zullen van 17 April tot en met 15 Mei in de gemeenten Rotterdam, 's-Gravenhage, Was- 1 senaar, Voorburg, Rijswijk, Zui len, Utrecht, Haarlem en Leiden op nader plaatselijk bekend te maken data, eveneens twee bok kingen op een nader aan -te wij zen bon der klantenkaart voor groenten verstrekt worden. Inwoners van andere gemeen ten dan de genoemde, waar j klantenkaarten voor groente zijn i uitgereikt, moeten deze kaart met de bonnummers 17, 18, 19 en 20 bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen tusschen 27 April en 15 Mei bij den plaat selijken distributiedienst inleve ren. Zij, die aan deze verplich ting niet voldoen, zullen, zooals reeds eerder is medegedeeld, geen nieuwe bonkaarten voor voe dingsmiddelen ontvangen. Na den aanval op Rotterdam. Het aantal geïdentificeerde dooden te Rotterdam is thans tot 260 gestegen. HEDEN. In den vergulden Turk: Jaa. gadering Ver. voor Fac. Liifr branding te 8 uur nam. Morschweg 59: Bijbellezing tel uur nam. Koudekerk (Zaal v. Egmoi Spr. ds. v. d. Flier. 7y2 uur nat" Na den Britschen terreuraanval op een stad in het Westen des lands. De Nederlandsche Volksdienst heeft de verzorging voor de zwaar getroffen inwo rs op zich genomen CNF-M-Pax m Twee lijken van meisjes gev den. - De laatste twee jaren in Het Gooi niet minder dan: kinderen vermist n.l. 2 mei? uit Bussum en 2 jongens uit I versum. Ondanks een uitgebr onderzoek bleven de nasporin; vruchteloos en bleven de kin' ren zoek. In het voorjaar 1941 verdween in Bussum de* jarige Antje Boes en in Septe ber van hetzelfde jaar verdw de 14-jarige Mientje Bakker Bussum. In Juni van het vo jaar werd de 10-jarige Hans i de Poel uit Hilversum vermist eenige maanden later in Octo verdween weer een jongen Hilversum op onverklaarh wijze. Echter vrijwel op denza den tijd dat deze laatste jon? de 12-jarige Herman War- verdween, werd in Naarden gruwelijke vondst gedaan, w: door de verdwijning van een kinderen tot een oplossing k- In een spoorsloot aan de Jul van Stolberglaan werd een gevonden, dat later geiden! ficeerd werd als de verrn^ Mientje Bakker uit Bussum, meisje bleek op lafhartige vermoord. Het lijk was in s ken gesneden en in een zak daan en vervolgens in een gedeponeerd. De andere kinderen bi echter zoek. Thans is in Naarden in de: de omgeving wederom een welijke vondst gedaan en wederom de in stukken gesni lijken van eenige meisjes gev den. In verband met het poli: onderzoek is deze vondst ee' weken geheim gehouden. In de namiddaguren van dag 28 Maart j.l. werd in sloot onder een brug, op ongei 100 meter afstand van de spf lijn Amsterdam-Bussum o: de gemeente Naarden, een lal grootendeels vergane zakken gevonden, welke kenffl, met een touw toegebonden 1 ren geweest en verzwaard ff met metselsteenen. In de beid daarvan dreven lich deelen rond, in verregaa staat van ontbinding. Bij dreggen ter plaatse werden verse menschelijke skeletdt opgevischt, vermoedelijk aft stig van een tweetal meisjes. Men vond eerst 3 voetjes toen men verder ging zo vond men een dag later vierde voet en ook andere chaamsdeelen. Uit het deskundige onde ingesteld door den polities® kundige dr. Hulst uit Leide komen vast te staan, dat het betrof de lijken van: een van een meisje in den leeij van circa 11 jaren, lang c: 1.50 m„ middellang licht-c' haar en een meisje in den tijd van 18 a 19 jaren, lang m. tot 1.50 m.. donker brt blond haar. Vermoedelijk hebben de hJ twee jaren in het water geks Onmiddellijk werd gedacht de vermiste Antje Boes uit sum, vooral door den stevi bouw van het meisje. Vol: verklaring van de moeder het kind was haar dochte| echter nog nooit naar een ta arts geweest zoodat, waar bijr gevonden schedels kiezen plombeerd waren, hier niet dat vermiste meisje sprake I zijn. Voor de andere heeft J gedacht aan Joh. de Nigtere, J verdwijning ook nooit tot or' sing is gekomen. Volgens de gevraagde gebitskaart van de Nigtere kloppen evenwe gebitten niet en moest men deze gedachte laten varen. Men heeft toen via.de po telex opgaven verzocht w land naar vermiste vrouwe: meisjes, doch ook dit heeft s resultaat gehad. Alle opgee vermiste vrouwen bleken te zijn en een aantal gemei heeft geen opgaven gedaan. Tot nu toe kon de iden der lijken niet worden vas steld, doch vaststaat, dat misdrijf in het spel is.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2