BINNENLAND De opneming van de 10 jarigen in de Hitler-Jugend. Duitsche jongens en meisjes in de partij opgenomen. SPORT Uitstekend geslaagde H. J.-uitvoering. GEMENGD NIEUWS De uitslagen. RHUMPUNEX AGENDA w- Tb PASryjiHThca FME HA BOM OPVOEDING VAN DE SpVJETJEUGD Onderwijl de opvoeders .discussieeren" neemt de bandeloosheid der Sovjetjeugd hand over hand toe. (.Komsomolskaja Prawda" van 11 April 1938) CNF-GFL-Pax m Aan den vooravond van den geboortedag van den Führer worden, zooals ieder jaar, de jon gens en meisjes van 10 jaar in de Hitierjugend opgenomen. Alle jongens en meisjes, die tusschen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 ge boren zijn worden daarmede voor acht jaar lid van de opvoedings gemeenschap der Hitler-Jugend en geven zichzelf aan den Führer Adolf Hitler en zijn werk. Dit opnemen geschiedt in alle Stand- orten der Hitlerjugend met een plechtig appèl in aanwezigheid van den Nationalen Jeugdstorm, benevens vertegenwoordigers der partij en haar organisaties. Ook de ouders worden hartelijk uit- genoodigd deel te nemen aan dit verbindingsfeest hunner kinde ren. Binnen het bestek van de plechtigheid zal de boodschap van den Rijksjeugdleider aan de 10-jarige kinderen worden voor gelezen. Aan het slot van het appèl zal de bevoegde Jeugdstormleider een trouwbetuiging uitspreken van de Nederlandsche jeugd jegens den Führer van alle Germanen, Adolf Hitler, ten einde daarmede den Führer ook verjaardagsgroe- ten der Nederlandsche jeugd over te brengen De chef der Befehlsstelle Nie- derlande der Reichsjugendfüh- rung, Gebietsführer Blomquist, keert zich in een oproep eveneens tot de nieuw opgenomenen en roept hen op alles te geven en vrijwillig te dienen in de Ger- maansche gemeenschap. De boodschap van den Jugend- führer des Deutschen Reiches und Reichsjugendführers der NSDAP, Arthur Axmann, luidt: Kameraadskes en kameraden, „Op den verjaardag van den Führer wordt gü lid van de ge meenschap der Hiterjugend. Ook voor jullie kleuters en jongemeis- jes begint de tijd van het dienen voor onzen geliefden Führer en Duitschland. Gü werd geboren toen de nationaal-socialistische beweging de macht in den staat veroverd had. Met de daad en ge loofskracht der beste Duitschers had zij de leiding en verantwoor delijkheid bevochten om jullie een blijde en gelukkige toekomst in een sterk en vrij Duitschland te verzekeren. Den opgang en het geluk van ons volk hebben ons onze vijanden misgund. Daarom hebben tij ons den oorlog ver klaard. Hun oorlogsdoel, mijn jongens en meisjes, is de vernie tiging van jullie leven. Hun over winning is jullie ongeluk en jul lie nood. Voor jullie echter strijdt Adolf Hitler met sijn dappere soldaten, jullie vaders, broeders en kame raden. Belooft daarom op dezen dag den Führer door jullie hou ding en verrichtingen steeds vreugde te bereiden. Daarmede vereeren jullie tegelijkertijd de helden aan het tront en de wer kenden ha net esderland. Begint als jongste «traders van het Rijk geloovig taille weg in de Hitler- Jugend. die een weg naar den Führer eo a&ar de overwinning is." wg. AXMANN. De oproep van iten chef der Be fehlsstelle nOaderland der Reichs- J-igendführang. Gebietsführer Btomimfcit fcddto „Ook dit J%«r melden zich, zoo fris ieder j«ar, de 10-jarigen, d.w.z. alle jongens en meisjes, die tus schen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 geboren zijn, aan om lid te wor den van de Hitlerjugend. De dienst in de Hitlerjugend is een eer voor iederen jongen en voor ieder meisje. Bovendien echter is hij in dezen tijd een verplich ting, want anders zou de Duit- sche jeugd de daden van onze soldaten en het leed en verdriet van de Duitsche vrouw in dezen oorlog niet waard kunnen zijn. Deze oorlog, die in zijn totali teit ieder lid van ons volk eischt, verlangt ook van de Duitsche jeugd dat zij in vrijwillige gehoorzaam heid deze gemeenschap dient en zich voorbereidt op de taken, die haar eens te beurt zullen valien. Het toetreden van alle jongens en meisjes, die 10 jaar geworden zijn, tot de gelederen van de Hitlerjugend zal voor den Führer zijn schoonste verjaarsgeschenk zijn en hem den waarborg geven dat zijn werk zal voortleven en groeien, ook wanneer de stich ters daarvan eens weggenomen worden. De vooravond van den 20sten April zal derhalve voor iederen jongen en ieder meisje een trotsche vreugde zijn en aan de wereld toonen, dat deze oorlog de Duitsche jeugd niet laat ver- waarloozen, maar haar slechts harder maakt en aanspoort tot steeds grootere prestaties in vrij- willigen dienst in haar volk." w.g. BLOMQUIST. Gebietsführer. DE EED OP DEN FÜHRER. Ieder jaar op den verjaardag van den Führer treden de bes ten uit de rijen der Duitsche jeugdorganisatie, Hitler-Jugend en B.DJM., aan, om te worden opgenomen in de gemeenschap der N.S.D.A.P. Zoo waren Zon dag de jeugdige partij-aspiran ten uit Nederland in den stads schouwburg te Amsterdam bij eengekomen voor een plechtig heid, welker waardigheid nog verhoogd werd door een toe spraak van den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, Hauptdienst- leiter Schmidt. Met alle klem hield deze den jongen kameraden uit de rijen der H. J. de plichten voor, die hun wachten bij hun intrede in de gemeenschap der partij. Even als de millioenen, die tevoren gestorven zijn, moeten zij bereid zijn hun leven op het spel te zet ten. „Ik moet van u verlangen, dat gij, wanneer gij partijgenoo- ten wordt, de gemeenschap leidt en tot voorbeeld zijt. Wij kunnen niet alle Duitsche volksgenooten tot partijgenooten maken. Wij kunnen slechts mannen als par tijgenooten gebruiken, die in zich den plicht gevoelen, zich steeds offervaardig in de eerste linie te werpen en voor hun kameraden den weg vrij te maken. Bedenkt, dat het voor een Duitscher de hoogste onderscheiding is, dat hij als partijgenoot voor het volk mag werken. Het geheele Duit sche volk zal eenmaal nationaal socialistisch zijn, partijgenoot echter zal slechts hij worden, die nooit aan verdienen denkt, maar altijd slechts bereid is te dienen en te offeren." Hauptdienstleiter Schmidt druk te den jongen partij-aspiranten op het hart, goede kameraden te zijn voor de Nederlandsche me destrijders." Spreker deed voorts een beroep op de jonge meisjes, die in de partij werden opgenomen, als de In tegenwoordigheid van Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart. Overweldigend was de belang stelling voor de grootsch opgezette en niet minder geslaagde uitvoe ring van de Hitler-Jugend in de Apollohal in Amsterdam. Onder de belangstellenden merk- .ten wij o.a. op den Rijkscommissa ris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart met zijn echtgenoote vergezeld van den SS-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der höhere S.S. und Polizei Rauter en commissaris-ge neraal Schmidt. Aan het einde van het sport- feest, hield de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, een korte toespraak tot de deelnemers, waarin hij hun dank bracht voor hun prestaties, daarin ook de lei ders en leidsters betrekkende, die den Jeugdstorm en de Hitlerjugend wisten te brengen tot die hoogte, waarvan dit feest het bewijs leverde De strijders gedenkende, die op dit oogenblik in harden kamp in het Oosten en Zuiden alles offeren voor de toekomst van Europa, noemde dr. Seyss Inquart de sport als een middel om de lichaams kracht te sterken en den geest te verhelderen, om zoodoende den harmonischen mensch te vormen. Spreker eindigde met den wensch, dat de Duitsche en Nederlandsche jeugd, zooals hier thans geschiedde, overal gemeenschappelijk moge ar beiden voor de toekomst. De uitslagen van de eindwedstrij- den luiden: 30 meter hardloopen: Hitier Ju- gend-Stormers: 1. Wijman (N.J.S.) 4,2 sec., 2. Senst (H.J.) 4,3 sec. B.D.M.-stormsters: 1. v. Hamond (N.J.S.) 4,4 sec.; 2. Verhart (N.J.S.) 4,6 sec. Deutsches Jungvolk-Meeuwen1. Paulus (H.J.) 4,8 sec., 2. Pieters (N.J.S.) 4,9 sec. Jungmadel-Meeuwkes: 1. Van der Ben (N.J.S.) 4,8 sec-, 2. Sperling (J.M.) 4,9 sec. Hoogspringen: Hitier Jugend- Stormers: 1. Baier (H.J.) 1,61 m., 2. Van Wijk (N.J.S.) 1,56 m. B.D.M.-Stormsters: 1. Van Meurs (N.J.S.) 1.47 m., 2. Van Hamond (N.J.S.) 1,37 m. D.J.-Meeuwen: 1. Müller (D.J.) 1,36 m., 2. Gülcker 1.36 m. J. M. Meeuwkes: 1. Engels (J.M.) 1,24 m., 2. De Bruin (N.J.S.) 1,24 m. Balstooten: Hitier Jugend-Stor- mers: 1. Van Wijk (N.J.S.) 14,76 m.. 2. Brenner (H.J.) 14,03 m. Estafetteloop met kegels: D.J.- Meeuwen: 1. D.J., Bann 943 Over ijssel, 2. D.J.. Bann 940 Limburg. 10 x 30 m. estafetteloop: B.D.M.- Stormsters: 1 N.J.S. 1 min. 43,6 sec. 2. BD M.. 1 min. 57 sec. Hindernis-estafetteloopH.J.-Stor mers: 1. H.J., 2. N.J.S Totaal-uitslagHitier Jugend- Stormers: 1. N.J.S. gewest Amster dam 360 pnt.. 2. H.J.. Bann 937 Amsterdam 355,5 pnt. B.D.M.-stormsters: 1. B.D.M., Bann 937 Noord Holland 336 pnt., 2 B.D.M. Bann 944 Groningen 321 punten. Deutsches Jungvolk-Meeuwen: 1. D.J.S. Bann 940. Limburg 348 pnt., 2. D.J.S. Bann 937 Noord Holland 347 pnt. Jungmadel-Meeuwkes: i. N.J.S., Gewest Amsterdam, 327 pnt.. 2. N.J.S., Gewest Den Haag. 312 pnt. Onder de belangstellenden bevond zich ook de Rijksgevolmachtigde voor de sport, de heer H. van Gro ningen a Stuling. Zeehonden in de Zuid-Holland- sche wateren. - De laatste we ken komt het in de rivier De Grevelingen onder de gemeente Herkingen veelvuldig voor, dat de hier gevestigde visscherijen worden bezocht door zeehonden, welke zich tegoed doen aan de zoo gewilde z.g. stalvisch, als ha ring, bliek, zalm en bot. De ge plaatste fuiken en netten wor den door deze zeehonden ver woest. Meermalen kan men de dieren binnen de 100 meter uit den wal waarnemen. draagsters van den eeuwigen bloedstroom van het Duitsche volk. „Denkt er aan, dat alle strijd vergeefsch zou zijn, indien de Duitsche moeder het Duitsche volk niet steeds weer de zoon en dochters zou schenken. Gij kunt er niet naar vragen, of gij een gemakkelijk leven leidt, maar alleen of gij uw plicht hebt ge daan. Wanneer de besten van ons aan het front vallen, is het de taak der Duitsche moeders er voor te zorgen, dat Duitschland blijft leven. Zooals de Führer den soldaat het ridderkruis ver leent voor den hoogsten inzet, zoo verwerft de Duitsche moeder voor haar inzet het haar door den Führer verleende moeder- kruis." Politiek weekpraatje. - Heden houdt Max Blokzijl over den zen der Hilversum 2 een weekpraatje getiteld: „Volk aan het geweer". VOETBAL. Kamp. van Nederland: Feyen- oordHeerenveen 21; Willem II Ado 11. Competitie, district II: 3e kl. A: LugdunumWesterkwart. 22. 4e klasse A: AlphiaTeylingen 03 (gest.); 4e klasse B: Celeritas —De Jagers 61; 4e klasse E: WaddinxveenBodegraven 12. District IV, le klasse: Maurits Spekholzerheide 61. Bekertournooi: EdoAFC 0-2; KennemersBlauw Wit 14; HVC 't Gooi 13; DWSWFC 20; VSVAlc. Victrix 20; Watergr.- meerHaarlem 35- KFCStorm vogels 00; SVW—Emma 22; RFCExcelsior 11Overmaas Sparta 34; CVVXerxes 15; HDVSNeptunus 23; VUCHVV 55; GoudaHBS 24; SVV DHC 13; ArchipelAlphen 54; HillegomBlauw Zwart 20; SpoorwijkHillinen 11ASC Laakkwairtier 12; WSBWas senaar 1—0; DSOVC3 24; Vo gelLFC 03. Kampioenschap van Nederland Heerenveen heeft Feyenoord uit stekend partij gegeven. De Rotter- damsche ploeg was trouwens niet erg op dreef en vooral de voor hoede had haar dag niet. Bij Hee renveen was Abe Lenstra de ge vaarlijke man. In een gelijkopgaan- den strijd scoorde Vrauwdeunt na 35 minuten het eerste doelpunt. Tot rust bleef Feyenoord daarna sterker, evenals in het begin van de tweede helft. Twintig minuten na de hervatting maakte Lenstra gelijk en eenigen tijd zijn toen de Friezen gevaarlijk in den aanval geweest. Een tweede doelpunt van Heerenveen werd geannuleerd we gens een overtreding. In het laat ste kwartier kwam Feyenoord weer opzetten en De Vroet bezorgde daarbij zijn club de overwinning. De wedstrijd Willem IIAdo was spannend doch niet bijster fraai. Tien minuten voor de rust nam de thuisclub door Engel de leiding. In de tweede helft maakte Ado spoedig gelijk nadat Engel voor Willem II een buitenspel- doelpunt had gescoord, dat afge keurd werd. Neuteboom wist van een misverstand in de vijandelijke verdediging zeer handig gebruik te maken door den güijkmaker te scoren. Toen zag het er een tijd lang naar uit, dat 1 gasthreren zouden verliezen, zoo zwaar was het Haagsche overwicht. Het duo MoonenM>utsaertS weerde zich echter dapper eh.daar van.Ierlano de verdediging goed versterkt:, was er voor Ado geen kans om door te breken. Het laatste gedeelte van den wedstrijd was weer geheel voor de Tilburgers, die echter evenmin meer vermochten te scoren. FeijenoordEnschede te Nijmegen Naar wij vernemen, zal de wed strijd FeijenoordEnschede op den Eersten Paaschdag in het Goffert- stadion te Nijmegen worden gehou den. A.S.C.Laakkwartier 12 De wedstrijd tusschen A.S.C. en Laak kwartier was in zooverre van bij zondere beteekenls dat onze stad- genooten moesten winnen om als eerste in hun groep te willen ein digen en zich aldus in het eigen lijke bekertournooi te plaatsen. Ge lukt is dat evenwel niet en het komt ons voor dat de concurrente Laakkwartier ook inderdaad een tikje sterker is geweest. Er waren, vooral in de eerste helft, oogenblik- ken, waarin A.S.C. fel in het offen sief was en met een klein beetje geluk toen stellig door Aniba of de la Bije de leiding zou hebben ge nomen maar als geheel maakte de Haagsche combinatie toch meer in druk door een sluitender ploegver- band en door haar groote enthou siasme, dat werkelijk geen seconde vertraagde. Schotvaardig was de Laakkwartier-voorhoede ditmaal echter niet. Hoe goed de snelle vleugelspelers den bal ook telkens voor het doel plaatsten, het mid dentrio wist er geen weg mee en vooral van den anders zoo gevaar lijken midvoor Orizande, viel dat een beetje tegen. Pas 20 minuten voor het einde scoorde Laakkwar tier haar eerste doelpunt, door een wat fortuinlijk schot van den rechtsbuiten. Nog geen tien minu ten daarna had De la Bije echter gelijk gemaakt en in de wetenschap dat A.S.C. per sé winnen moest, gaf aanvoerder Snelleman het sein tot een algemeen offensief. Meer dan tevoren kwamen er nu evenwel openingen in de Leidsche defensie en vlak voor het einde zag Orizan de kans een goeden voorzet van rechts in een doelpunt om te zet ten en daarmede de Haagsche zege tot een voldongen feit te maken. RoodenburgLeidsch Bondselftal 1I Het is voor de Leidsche Elftalcommissie deze maal wel een zeer moeilijk probleem geweest om uit de, over het algemeen gebroken elftallen en het zeer verkleind aan tal spelers, die daarvoor in aanmer king komen, een keuze te doen tot het samenstellen van een Leidsch Bondselftal. Wat echter het thans gekozen elftal, dat straks Leiden in de Bondswedstrijden zal vertegen woordigen tegen Roodenburg, dat nog niet op z'n sterkst was uitge komen, presteerde bleef wel ver be- dal alles wat de Bensdorp-fabrie- e ken verlaat nog van uitstekende „betrouwbare" kwaliteit is! li 'Bett&dorfi Uw snoepbon goed beitecdl 6 'k Zal blij zijn als ik ai m'n wtjntjest icwijc ben, want den heélen dMg storm en regen is nijejs gedaan- Toch; bof ik nog, want als ik straks- ver-) kleumd en nat thuis kom, krijg ik weer, een glas glociend-heeterhumpunchj Waar ik heclema*! van opkikker Khi mpanch bereid/ uir Rhumpune* ver^ warmt intens. Vraag, het in Uw stamcafé,' of maak 'c thuis zelf.' Uw kruidenier heeft* zeker Rhumpune» in voorraad. j Verkoopkantoor: N.V.v/h Fa. F.J. Tempel, Stadskanaal I HEDEN. Haarl.str. 48a: Spr. de heer Bar- delmeyer. 7>/2 uur nam. Hoogl. Kerk: Orgelconcert Feike Asma. 7 y2 uur nam. Remonstr. Kerk: Wiidingsdienst o. 1. v. ds. Heyn. 7y2 uur nam. Dinsdag. Ambachtsschool: Ledenvergade ring te 3 1/2 uur nam. Katwijk aan Zee: (Cassa Cara): Spreker de heer. D. in t Veld. 2V2 u. nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 April 20 u. tot Zaterdag 25 April 8 uur waar genomen door de Apotheek v. Drie-i sum. Mare 110, Telef. 20406 en d«| Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest 1 door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8. Telef. 26274. neden de verwachting. Technisch en tactisch moesten de spelers in de blauw zwarten hun meerderen er kennen. terwijl zij ook in geestdrift en snelheid van handelen voor de gastheeren moesten onderdoen. Dat een gelijken stand, na een 10 voorsprong voor Roodenburg, het resultaat bracht van den strijd, mag het Leidsche elftal aan het goede spel van zijn keeper en aan vrouwe Fortuna danken. Met keeper Van Velzen. van Meer burg was het backstel, Voordouw en Zandbergen, eveneens van Meer burg, wel het beste deel van het elftal ook al konden de backs vaak niet verhinderen dat de aanval van Roodenburg tot het Leidsche doel doordrong. De halfltne deed af en toe aardig werk. Toch was ook daar niet voldoende tact en kracht aan wezig om de voorhoede fot deri aan val te dwingen. Van die aanvallen is dan ook bitter weinig terech,t.ge komen. Het verband ontbrak te eenenmale en van een verrassenden aanval waarin dan ook waarlijk eenig gevaar schuilde voor den te genstander. viel gedurende den ge- heelen wedstrijd niets te bespeuren. VogelL.F.C. 03 Door een goede overwinning op de 4e klasser Vogel heeft L. F. C. zich in het eigenlijke bekertournooi -weten te plaatsen. In de voorwedstrijden bleef zij ongeslagen en behaalde 7 punten. Na een half unr scoorde Herreur via den paal. Met dezen stand brak de rust aan. Na de pauze bleef L.F.C. in de meerder heid. Als een halfspeler van Vogel in de richting van eigen doel speelt benut Laurier de hem geboden kans door den stand op 20 te brengen. De Vogel-voorhoede stuit steeds op een hechte L.F.C.-verde- diging. Bij een snellen aanval scoort Herreur dan en met 30 komt het einde.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2