Antonescu bij den Führer Reuringen voor de Wa?fen-S.S. en het Legioen Jaargang Donderdag 15 April 1943 No. 25474 HET FRONT BIJ SOESA. BINNENLAND Vrijstelling van zegel recht op chèques. BEKENDMAKING. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. VERDUISTEREN: DAGBLAD (I DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ld»C 'et og Keen compromis met de I VIJANDEN VAN EUROPA. ?at)e Führer heeft op 12 April tfn staatsleider van Roemenië, larschalk Antonescu, voor een eede bezoek ontvangen. De be- frekingen over den algemeenen ^■litteken toestand en over vraag- ~ikken van den gemeenschappe- Sten strijd tegen het bolsjewisme tegen de daarmede verbonden rhigelsch-Amerikaansche pluto cratieën hadden plaats in den Stest van de Duitsch-Roemeen- L-3he vriendschap en van de hechte "rijdgemeenschap der in het Pact ?"n Drie verbonden naties. De ^litsche minister van Buiten- ^ndsche Zaken, von Ribbentrop, -i de chef van het Opperbevel 0n de Weermacht, generaal- ldmaarschalk Keitel, namen m de besprekingen deel. De Führer en de Staatsleider in Roemenië bekrachtigden hun iste besluit, om den strijd tegen vijanden van Europa vasthe den zonder eenig compromis tot in de overwinning voort te J tten. Het Roemeensche volk zal houder aan schouder met de ilkeren van de Asmogendheden :n strijd tot aan de eindover- inning voeren en met deze his- irische bijdrage voor de bevrij- '°ing van Europa den grondslag Ijggen voor de hechte bescher ming der toekomst van de Roe meensche natie. wlMaarschalk Antonescu was ver- 3f?zeld door den chef van het lilitaire kabinet, kolonel Davi- ecïscu, en dcor officieren van den :oemeenschen generalen staf. [De Duitsche gezant te Boeka- >st, von Killinger, en de Duit sche generaal bij het opperbevel jan de Roemeensche weermacht, eneraal Hansen, waren bij de ff^.menkomst tegenwoordig. 'diepgaande gedachtenwisselingen. Naar men te Berlijn verneemt, ldus het D.NB., heeft de samen - '0. komst gelegenheid gegeven tot diepgaande gedachtenwisselingen over den algemeenen politieken toestand en over vraagstukken van den gemeenschappelijken strijd, welke vraagstukken behan deld werden in den geest van de beproefde Duitsch-Roemeensche vriendschap en wapenbroeder schap. Het bezoek verliep in den geest van oprechte vriendschap, die den Führer en maarschalk Anto nescu sinds lang verbindt en in den geest van de wapenbroeder schap der Duitsche en Roemeen sche weermacht, die sinds 22 Juni 1941 schouder aan schouder staan met elkaar in den strijd aan het Oostelijke front. In vervolg op de recente bespreking tusschen den Führer en den Duce op den Ober- salzberg, werd bij deze ontmoe ting opnieuw de onwrikbare vast beradenheid der landen van het Pact van Drie zichtbaar om den strijd tegen de vijanden van Europa vastberaden met gebruik making van alle krachten zonder eenig compromis tot aan de over winning voort te zetten. Tevens kwam hierbij opnieuw de wil tot uiting van het Roemeensche volk oom dezen strijd schouder aan schouder met de Asmogendheden tot aan de eindoverwinning te voeren en met deze historische bijdrage ter bevrijding van Europa den grondslag te leggen voor de hechte bescherming van zijn toe komst. Met deze bijeenkomst hebben de Führer en maarschalk Anto nescu elkaar voor de achtste maal ontmoet. De vorige bijeenkomst vond plaats drie maanden gele den, op 10 en 11 Januari in het hoofdkwartier van den Führer. De strijd in Tunis. - De A.N.P.- correspondent te Berlijn meldt: De toestand aan de fronten in Tunesië is gedurende de laatste veranderd. De troepen van de twee dagen slechts zeer weinig Spilmogendheden staan thans Nederlandsche Vrijwilligers strijden In het Oosten SS PK Augustin-O-H-P a Het S.S.-Ersatzkommando Nie- uierlande deelt mede: ui Nederlanders van arisch bloed, n den leeftijd van 17-45 jaar ..ook gehuwden), die lichamelijk ^zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen 'even aan de eischen, die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, «n einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver- ivulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen inde Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze tiekenverpleging. extra levens middelen enz. iifl Tijdens deze keuringen kunnen ach ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 16.4.43. 9 tot 11 uur. Roermond, N.S.DAP, Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur. Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur .Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. ongeveer in den vorm van een halven cirkel rondom de steden Bizerta en Tunis geschaard, zoo dat zij een vrijwel gesloten front vormen en hun troepen vrij dicht naast elkander liggen. Daar Rommel bovendien vrijwel al zijn zware wapens heeft kunnen be houden, is ook de vuurkracht van dit betrekkelijk kleine, maar dichtbezette front vrij groot ge worden. Daarmede is een nieuwe phase in den verdedigingsoorlog in Tu nesië ingetreden, daar de troepen van de Spil tot nu toe steeds over een lang front verdeeld wa ren en van een bepaalde con centratie als massa geen sprake kon zijn. De troepen van het 8e Engel - sche leger hebben, naar te Ber lijn wordt medegedeeld, eenigen tijd het contact met de hoofd macht van Rommel's legers ver loren. daar zij door de verbitterd vechtende achterhoede der Duit- schers en Italianen werden opge houden en tevens in haar opmarschbewegingen gehinderd werden door de uitgestrekte mij nenvelden. De Zuidelijke verdedigingslinies van Itommel werden Dinsdag en Woensdag aangevallen door klei ne troepen die klaarblijkelijk op dracht hadden de sterkte en de afweerkracht van de nieuwe Duitsche stellingen te onder zoeken. Het kwam tot kleine gevech ten, welke evenwel niet vergele ken kunnen worden met de ge vechten der voorgaande dagen. Alles wijst er inmiddels op, dat de Britten en Amerikanen zich op een nieuwen en grooten slag voorbereiden en dat de troepen van maarschalk Rommel zich op de verdediging der nieuwe stel lingen hebben geconcentreerd. De vermoorde Poolsche officie ren. - De Duitsche militaire in stanties zetten het onderzoek naar de vermoorde Poolsche of ficieren voort. De identificatie van de lijken wordt met behulp van Poolsche deskundigen voort gezet. Voorts is een uitgebreid onderzoek begonnen door uitvoe rige verhooren van getuigen en door nauwkeurig opteekenen van de verklaringen der ooggetuigen. Bij de verhooren kwam vast te staan, dat de moordenaars van de Poolsche officieren over het algemeen uit joden bestonden en dat executiepeletons van de Ge- peoe door joodsche functionaris sen werden gecommandeerd. Bij de verhooren zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: Volgens verklaringen van voormalige bedienden van het commissariaat van de Ge- peoe in Smolensk hadden ver scheidene commissarissen van het commissariaat der Gepeoe te Minsk de leiding bij de executie der 12.000 Poolsche officieren in het bosch van Katijn. De Deutsche diplomatisch-poli- tische Korrespondenz vestigt er de aandacht op, dat de uitgewe ken Poolsche regeering te Lon den reeds geruimen tijd terug te Moskou heeft laten vragen, wat er geworden was van de hon derdduizenden Poolsche soldaten, cjie door de bolsjewisten gevan gen waren genomen, en dat om trent het grootste deel der ver miste officieren geen inlichtin gen konden worden verkregen. De Korrespondenz besluit met de woorden: „Engeland en de V. S. zijn volgens de herhaalde ver zekeringen van Churchill en Roosevelt bereid, door de ontwa pening van Duitschland en Ita lië, waarnaar zij streven, het Europeesche vasteland over te la ten aan het geweld der sovjet unie. De massagraven van Katyn laten den volken van de wereld en van Europa opnieuw zien, dat het slechts een „kerkhof-vrede" zou zijn, dien de sirenen van de Atlantische Charta hun in het vooruitzicht stellen. - (D.N.B.) kaart van Pel* Het kaartje geeft het situatie-gebied van Soesa en Karoean weer, waar thans ten Noorden van Soesa het leger van Rommel en von Arnim volgens de plannen nieuwe stellingen hebben betrokken De wnd. secretaris-generaal van het departement van finan ciën zegt in een schrijven aan directeuren der registratie en do meinen van 's rijks belastingen en domeinen o.m.: Met het oog op de moeilijkhe den ontstaan door de intrekking van de bankbiljetten van f. 500 en f. 1000 tengevolge waarvan een tekort aan betaalmiddelen is ontstaan, is het van belang zoo mogelijk het betalingsverkeer door middel van giro en door het gebruikmaken van chèques door bankinstellingen te bevorderen. Een beletsel voor de ontwikkeling van dit verkeer is echter onder meer het zegelrecht, hetwelk ver schuldigd is voor chèques en we gens de bewijzen van storting of van crediteering, die door ban kiers aan hen die een tegoed vormen of aanhouden om daar uit door bankgiro of door het trekken van chèques betalingen te doen, plegen te worden afge geven. Het ligt in mijn bedoeling dit bezwaar op te heffen door een vrijstelling van zegelrecht voor bedoelde stukken in het leven te roepen. In afwachting hiervan acht ik het echter wenschelijk reeds thans toe te staan dat het zegel recht wegens het afgeven van stukken als bovenbedoeld ver schuldigd, niet langer wordt vol daan. Van 15 April 1943 af behoeven geen overtredingen van de zegel wet te worden geconstateerd we gens het zonder voldoening van zegelrecht afgeven van chèques De commissartis-generaal voor de veiligheid deelt mede: Krachtens de verordening van den Rijkscommissaris over de bescherming der orde (nr. 1/43) is het verblijf in de open lucht gedurende den tijd van 23.00 tot 4.00 uur (in de steden Amster dam, 's-Gravenhage en Haarlem op het oogenblik van 22.00 tot 4.00 uur) verboden. Als verboden verblijf in de open lucht geldt ook het verblijf in tenten, als mede het overnachten in sport- vaartuigen van alle soorten, bij voorbeeld in kajuiten van zeil jachten. (W.g.J RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. van hedenavond 20.45 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan ging heden onder te 5.03 uur en komt op te 14.54 uur. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester benoemd: den bur gemeester M. H. Keiler te Suste- ren tevens tot burgemeester in Nieuwstad, den burgemeester W. Henkes in Amstenrade tevens tot burgemeester in Oirsbeek. den wethouder W. de Kalle in West- dorpe tot burgemeester in West- dorpe, den gemeentesecretaris P. P. Hensels in Cadiei' en Keer tot burgemeester in Posterholt, den gemeente-ambtenaar A. A. Roodzant in Oude Tonge tot burgemeester in Heinenoord, den heer W. van Leer in Leerdam tot burgemeester in Wildervank en den heer E. Pieters in Leek tot burgemeester in Grootegast. en wegens het door bankiers ir> de uitoefening van hun bedrijf afgeven van ongezegelde bewij zen van storting en van creditee ring. Om practische redenen is het wenschelijk vorenstaande re geling niet te beperken tot de gevallen waarin blijkt, dat de stukken inderdaad betrekking hebben op het hiervoor bedoelde betalingsverkeer. Het begrip „bankier" moet worden opgevat met inachtneming van art. 229a bis w.v.kp. Dit artikel luidt als volgt: „Met bankiers, genoemd in de voorafgaande afdeelingen van de zen titel worden gelijkgesteld alle personen of instellingen, die in hun werkzaamheid regelmatig gelden ter onmiddellijke beschik king van anderen houden.") Vrijdom van zegel is dus ver zekerd voor de genoemde hande lingen, welke in het giro- en chè- que-verkeer voorkomen. Niet vrijgesteld zijn bewijzen af te ge ven wegens dispositie door cliën ten in contanten. Dit is in het gevolgde systeem logisch, aange zien de bedoeling van den geno men maatregel is het giro- en chèqueverkeer te bevorderen en men dus verondersteld wordt over een saldo te beschikken, hetzij door middel van een overboeking hetzij door het trekken van een chèque. C. G. l. Reurhoff overleden - Te Bussum is in den ouderdom van bijna 79 jaar overleden de heer C. G. L. Reurhoff, een bekende en actieve figuur in de hoofdstad. In, zijn jeugd beoefende de heer Reurhoff als leerling van Louis Apol de lithografische kunst en later interesseerde hij zich voor beeldende kunst en muziek. De heer Reurhoff, die directeur was van de distilleerderij „De Arend", van de n.v. Mij. van onroerends goederen „Herbo" en van het advertentiebureau „Agidus" was gehuwd met de schilderes Cath. Behrends en zijn woning stond open voor de beoefenaars van d# kunst en het cultureele leven.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1