Keuringen voor de Waf!en-S.S. en hel Legioen I11BP 84ste Jaargang Woensdag 14 April 1943 No. 25473 BUITENLAND 21 schepen tot zinken gebracht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: VERBETERING. GEMENGD NIEUWS dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front verliep de dag bij plaatselijke gevechts actie over het algemeen kalm. Sterke f der luchtmacht vielen op vele plaatsen van het front en in het vijandelijke ach terterrein stellingen, troepenver blijfplaatsen, ravitailleeringsco- lonnes, spoorwegdoelen en lucht- steunpunten aan. In Tunesië verliepen de bewe gingen van onze troepen ten Noorden van de lijn Kairoean Sousse volgens de plannen. Ach terhoeden vertraagden den op- marsch van den vijand. De lucht macht beschermde de bewegin- gen der Duitsch-Italiaansche troepen met goed effect en bom bardeerde in den afgeloopen nacht scheepsdoelen en ravitail- leeringskampen in de haven van Bone met succes. In de Middellandsche Zee ver nietigden Duitsche duikbootja- ,gers twee vijandelijke duikboo- 'ten. Vijandelijke vliegtuigen vielen .in den nacht van 12 op 13 April eenige plaatsen in Oost Pruisen, vooral Koningsbergen, met bri sant- en brandbommen aan. In ^woonwijken, aan ziekenhuizen en aan de universiteit werd schade toegebracht. - In het kustgebied van de be zette gebieden in het Westen en van Noorwegen werden vier Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. Zooals in een extra-bericht me degedeeld werd, hebben Duitsche duikbooten, haar onophoudelijken strijd voortzettende, in het Noor den van den Atlantischen Oceaan een zwaar geladen, naar Enge land varend konvooi aangevallen. Daarbij, alsmede bij de aanvallen ACHTERHOEDE-GEVECHTEN IN TUNIS. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: „In Tunesië leveren sterke achterhoeden van de spil strijd met Engelsch-Amerikaansche co lonnes. Duitsche jagers schoten twee twee-motorige vliegtuigen neer. Formaties van de Italiaan sche en de Duitsche luchtmacht hebben de vliegvelden van Alge rije aangevallen en op doeltref fende wijze de havenwerken van Bone gebombardeerd. Voor de Algerijnsche kust hebben onze torpedovliegtuigen een vijande lijk convooi aangevallen en een koopvaardijschip van 6000 ton getroffen. De vijand hiernieuwde gisteren zijn bombardementen op steden en centra in Zuid Italië en op de eilanden. Slechts te Cosenza en Vibo Valentia (Catenzaro) wordt melding gemaakt van schade en slachtoffers onder de burgerbevolking, in totaal zestig dooden en 124 gewonden. Drie toestellen werden vernield, een door onze jagers te Napels en twee door luchtdoelartillerie te Messina en Ustica (Palermo). In de afgeloopen weken heeft de koninklijke marine door op treden van de lucht- en vloot- strijdkrachten van den vijand drie torpedobooten, twee duik booten en een kruiser verloren. Een groot gedeelte van de be manningen werd gered door eigen middelen of door den vijand ge vangen gemaakt. In dezelfde pe riode brachten schepen der ko ninklijke marine twee vijande lijke duikbooten tot zinken." van hedenavond 20.45 uur tot morgenavond 6.45 uur De maan ging heden onder te 4.33 uur en kwam op te 13.50 uur. op alleen varende schepen in de Caraibische Zee en voor de kust van Zuid-Afrika hebben zij 21 schepen met een totalen inhoud van 138.500 ton tot zinken ge bracht en 6 andere schepen met torpedo's getroffen. Het D.N.B. meldt nog over dit laatste succes: Ten Oosten van de kust van Newfoundland heeft een groep Duitsche duikbooten een zwaar beladen van Amerika naar En geland varend convooi aangeval len. De onder sterke beveiliging varende scheepsformatie hield aanvankelijk een Noordoostelij ken koers om in de dekking van de van Groenland startende landvliegtuigen te komen. Toen de schepen de Zuidpunt van Groenland naderden, veranderde het convooi van koers naar het |$|j Sff! Nederiandsche Vrijwilligers strjjden in het Oosten O-H-D-P m Het S.S.-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ted einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk- ij? opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen in de_Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 16.4.43. 9 tot 11 uur. Roermond, N.SX)A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur .Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- hoütscheweg. Oosten. Intusschen hadden de ver uiteen liggende duikbooten zich geformeerd tot een aanvals groep. De vijand trachtte het ef fect van den geconcentreerden aanval met behulp van zijn bij zonder krachtig optredenden af weer tegen te gaan. Op het oogenblik van de eerste torpedo- ontploffingen was de nachtelijke hemel door liehtgranaten en ra ketten daghelder verlicht. In dien schijn werden enkele duik booten zichtbaar en dus het mid delpunt van het vijandelijke ar tillerie- en lichtgranatenvuur. Een duikboot maakte zich, om van den haar achtervolgenden torpedobootjager los te komen, gereed voor een torpedoaanval op dit schip. De ontwijkingsmanoeu vre deed het effect van den tor pedo niet geheel tot zijn recht komen, zoodat de commandant besloot den torpedobootjager te rammen. Enkele oogenblikken later boorde de neus van de duikboot zich met de grootste kracht in den wand van den be schadigden torpedobootjager, die terstond zware slagzij vertoon de. Ofschoon de duikboot daar bij zelf beschadigd werd, kon zij dienzelfden nacht nog een volge laden tankschip van 9000 b.r.t. in den grond boren. Het grootste deel der tot zin ken gebrachte schepen is afkom stig uit het voor Engeland be stemde Noord-Atlantische con vooi. Tegelijkertijd zijn echter ook bij de afzonderlijke jacht in de tropisch heete wateren van de Caribische Zee successen be haald. Voor de Zuid-Afrikaan- sche kust kon onder een reeks schepen ook een met levensmid delen van Australië naar Enge land varend schip tot zinken ge bracht worden. De toestand in Tunis. - Ten aanzien van de - verwarde vijan delijke berichtgeving over den toestand in Tunis stelt de mili taire correspondent van het D.N. B. in een beschouwing de vraag: „wat zijn nu de feiten?" en hij antwoordt: Duitsche militaire kringen la ten zich ook thans over deze vraag nog niet uit. Zij laten evenwel doorschemeren, dat het den Duitsch-Italiaanschen strijd krachten onder generaal-veld- maarschalk Rommel gelukt is, aan alle omsingelings- en ver nietigingspogingen van Montgo mery met succes het hoofd te bieden en daarmede het doel van alle Engelsch-Amerikaansche krachtsinspanningen in Noord- Afrika tot dusver nog steeds te neutraliseeren. Dat is inderdaad een niet gering succes en het zal nog blijken, hoe dit succes uit eindelijk van invloed zal zijn op de algemeene oorlogssituatie aan de Middellandsche Zee. Vier le gers heeft de vijand sinds maan den tegen de betrekkelijk kleine Duitsch-Italiaansche strijdkrach ten in beweging gesteld: het achtste Britsche leger, het eerste Britsche leger, de Amerikaan- sche strijdkrachten en ten slotte troepen van de Fransche dissi dente generaals. Daarbij komt een enorm gebruik van oorlogs materiaal en transportvloten. Het resultaat is voor den vijand wer kelijk schamel, te meer daar men niet uit het oog mag verlie zen, dat toch al deze vijandelijke krachtsinspanningen zich tot dusver slechts bewegen aan de periferie van den eigenlijken Europeeschen oorlog. Nog altijd is de as in Afrika aanwezig en de krachtsverspilling van den vijand in het Afrikaansche ge bied blijft voorloopig nog altijd bestaan. Thans heerscht er in Tunesië weer een pauze in den strijd. De derde faze van den Tunesischen oorlog, die eind Januari begon, is afgeloopen. Montgomery en Eisenhower moeten zich voorbe reiden op een vierde ronde, waarbij zij weer voor een volko men anderen toestand staan. De vernauwing van het gebied, waar in thans de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten voor den afweer staan samengevat, heeft automa tisch een buitengewoon sterke concentratie der krachten met zich meegebracht, waarbij men van Duitsche zijde geenszins bui ten beschouwing laat, dat er uiteraard ook bij den vijand een nieuwe concentratie van krach ten is ontstaan. Maar Montgo mery en Eisenhower stormen thans niet meer tegen stellingen op maar tegen bergen en daar achter tegen de beide vestingen op het Afrikaansche continent: tegen Tunis en Biserta, waarom heen in een halven cirkel de Duitsch-Italiaansche linies loo- pen. De voorbarige veronderstelling van bepaalde Engelsche enAme- rikaansche lieden, dat Rommel thans wel het spel moet opgeven, is weer een der gebruikelijke on besuisde vijandelijke speculaties gebleken, want boven alle moei lijkheden, die de Duitsche maar schalk tot dusver heeft moeten overwinnen, stond altijd nog het motto: „nu pas goed erop los". Hiertoe zullen niet in de laat ste plaats ook de steeds toene mende resultaten van het Duit sche duikbootwapen bijdragen. Het offensief van Dönitz gaat onweerstaanbaar verder, zooals gedemonstreerd werd in het ex tra bericht over de vernietiging van weer 21 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 138.500 b.r.t. De eerste dagen van April hadden een kleine ver ademing gebracht aan vijande lijken kant. De nieuwe slag van Dönitz bewijst echter, dat de Duitsche duikbootvloten niet al leen haar oude waakzaamheid behouden hebben, doch bij mach te zijn, haar doeltreffendheid nog verder op te voeren. Japansche luchtmacht in actie. - Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: „Formaties der Japansche ma rineluchtmacht hebben den elf den April een aanval gedaan op de Ore-baai. Drie vijandelijke transportschepen en een torpedo jager werden in den grond ge boord en schade toegebracht aan kleinere oorlogsschepen. Zes Ja pansche vliegers stortten zich op vijandelijke doelen." Verder deelt het hoofdkwar tier nog mede: Omtrent de publicatie van gis teren van de beschikking van den commissaris-generaal voor het veiligheidswezen omtrent liet verblijf van Joden in de provin cies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland moet nader gemeld worden, dat de in de stad Am. sterdam wonende Joden niet on der deze beschikking vallen. Paragraaph 1 van de beschik king moet dus in juisten vorm aldus luiden: „Met ingang van 23 April 1943 is aan Joden het verblijf in de provincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland verboden. Uitgezonderd hiervan is de stad Amsterdam. „Formaties der Japansche ma rineluchtmacht hebben den 12en April een aanval ondernomen op vliegvelden van Port Moresby op Nieuw Guinea. Een vijandelijk transportschip werd tot zinken gebracht, 28 vliegtuigen in lucht gevechten neergeschoten en eeni ge andere op den grond vernield, in totaal 49. Door uitgeworpen bommen werden militaire instal laties van den vijand ernstig be schadigd. Vijf Japansche vliegers stortten zich vrijwillig op mili taire doelen." - (DM.) Bemanning van den torpedoja ger „Harvester" omgekomen. - De Britsche admiraliteit heeft me degedeeld, dat bij den ondergang van den torpedojager „Harves ter", die tijdens een convooislag op den Atlantischen Oceaan door een duikboot tot zinken is ge bracht, de bemanning, bestaan de uit negen officieren en 133 manschappen, den dood heeft ge vonden. Bovendien zijn twee le den van het „weermacht-insti tuut", die zich aan boord bevon den, om het leven gèkomen. (D.N.B.), De opgravingen te Smolensk. - De opgravingen in het bosch van Katyn aan den Kosegory heuvel, 20 kilometer ten Westen van Smolensk, van de door de Ge- peoe in het voorjaar van 1940 doodgeschoten Poolsche officie ren geschiedden in tegenwoor digheid van hooge offieieren der Duitsche weermacht, talrijke des kundigen onder leiding van den directeur van het Institut flir gerichtliche Medizin und Krimi- nalistik aan de universiteit van Breslau, prof. dr. Buhtz en ver tegenwoordigers van de buiten- landsche pers te Berlijn. De identificatie van de doodgescho ten officieren werd vergemakke lijkt door het feit, dat in de uni formen der lijken de papieren en andere zaken, die aanwijzing konden geven, in goeden staat werden aangetroffen; sieraden en horloges werden echter niet gevonden. Tot op heden zijn twee groote massagraven bloot gelegd, een met vier het andere met vijf tot zesduizend vermoorde Poolsche officieren. Verdere opgravingen hebben uitgewezen, dat er nog minstens twee massagraven zijn, waarvan het aantal lijken zelfs niet bij benadering kan worden geschat. De opgravingen worden voortgezet, doch gaan wegens de weersgesteldheid, den vochtigen bodem en de ontbinding der lij ken met moeilijkheden gepaard. (D.N.B.) Tusschen een machine gekomen - De 40-jarige J. van B.. werk zaam bij de N.V. Philips te Eind hoven, had bij het smeren van het mechanisme van een koeloven het ongeluk over het snoer van een looplamp te struikelen. Hij kwam met het hoofd tusschen de machinerie terecht, waardoor dit Verpletterd werd. Garagebrand te Heemstede - Brand is uitgebroken in de garage van de firma Buitenman aan het Raadhuisplein te Heemstede. De bewoners werden gewekt door het knallen van het springende eter- niet, waarmede de garggè gedekt is. Na een uur was de'brandweer het vuur meester. Behalve eenige auto's en rijwielen bevond zich in de garage een hoeveelheid daar opgeslagen huismeubels, die een aanzienlijke waarde vertegen woordigden. Vooral hieronder is zeer groote schade aangericht. De ziekenauto, die in een aparte ga rage stond, kon gered worden. De garagehouder was niet ver zekerd, de opgeslagen inboedels wel. 10.000 sigaren als inbrekersbuit - In de sigarenfabriek van de fa. Hoppenbrouwers, op den Kleine Berg te Eindhoven, verschaften inbrekers zich toegang door mid del van verbreking van een ven ster met twee 26 m.M. dikke ijze ren stangen. Ontvreemd werden 10.000 sigaren van uiteenloopend» merken.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1