Attw tLe> WIL U ONS HELPEN! iEETHOVEN-CYCLUS CORRESPONDEREN Jongensfiets STADSNIEUWS. Nacuatie. in Leiden. LAATSTE BERICHTEN Werkvergadering Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. Strategische terugtocht in Tunis, UIT DE OMSTREKEN Zóó oud >DE CENTRALE OFFICIEELE MEDEDEELING HET RESIDENTIE-ORKEST 1943 Huis of Villa MEDEWERKING DER IURGERIJ GEVRAAGD. er dagen is hier een Comité richt, dat tot taak heeft, om, n onze stad door een ramp t getroffen, waardoor een aantal woningen vernield .lthans onbewoonbaar wordt, 'prgen dat aan de van alles jfden althans onderdak .t verschaft. Het behoeft betoog, dat met de daar- vereischte werkzaamheden <mag worden gewacht tot een gelijke ramp over ons is ge- ,en, doch dat het noodzake- is de inkwartiering van een -t aantal medeburgers reeds voor te bereiden, t dien einde zullen de leden dit evacuatie-comité, die zich ,:el belangeloos voor dit werk hikbaar hebben gesteld, de- dagen een beroep doen op gemeenschapszin van de in- tenen door hun te vragen bereid te verklaren ingeval een dergelijke ramp hun onmiddellijk voor de dak- Ie medeburgers open te stellen, ^t Comité vertrouwt, dat jr gezin hiertoe bereid zal :lt dit vertrouwen niet teleur! „DE 14 STONDEN", groote gebeurtenis voor „Ka- ,iek Leiden" werd Zaterdag dag en -avond in stampvolle iszalen herhaald, n.l. de op- •ing van het Passiespel „De stonden of de bloedige dag- rt des Heeren", naar den ;t van Guido Gezelle en op dek, met het Gregoriaansche !sch Allelujah als een der gtepunten, van den hoogst ntvollen Hendrik Andriessen. geen verleden jaar nog als ge- i kon worden aangemerkt, n.l. zekere disharmonie tusschen gevoelsinnige muzikale ge- Ite en het speel-element, leek ns goeddeels opgeheven, zoo een harmonische eenheid staan was. De leider der elgroepen Wim Quint heeft kbaar véél geleerd, ook wat op een enkele uitzondering beschaafde en devote decla- tie en actie betreft. Belang- e artistieke vorderingen wa aldus gemaakt. Speciaal wil- wij gewagen van de so- getroffen uitbeeldingen der ristus-figuur tijdens Kruisgang Kruisiging. De onduidelijke en het kleurige geheel weinig isende projectie's waren thans vangen door tableaux, met ke uiterst délicate opgave ie Sengers gevoelens van zui- religieuse ontroering wist te enken. Dit dus zéér gelukkige lengaan van auditieve en vi- ele indrukken in de imponee- de omlijsting van het drie- c, deze schoone herleving van middeleeuwsch geestelijke neel, heeft duizenden bewon- aars van echt katholieke 1st aan zich verplicht! .ndriessen vond in het teeder met glanzend klankgehalte gende Alma Materkoor en de t liefde spelende Haarl. Or- t Ver. onder den fijnzinnigen rée perfecte vertolkers zijner tinctievolle muziek. Deze be- ■rschte ook volkomen Vivaldi's icerto Grosso en Leo's „Sant na al Calvario", die als stem- ïgsvolle inleiding voorafgin i. len klein groepje nobel-getim erde zangers (Schola Canto n) zong onder dezelfde kun e directie nog Gregoriaansche angen; ook pater Eusebius ;ers droeg met een korte, be- kenisvolle Paaschmeditatie tot verheffende sfeer bij. Den ve- medewerkenden komt eenop- ht woord van dank voor deze p ernstige en interessante 'oering toe. - Th. J. Hannema Gouden jubileum fa. J. Th. Perquin. - Onder groote belang stelling heeft Zaterdagmiddag de bekende brandstoffenhandel dei- firma J. Th. Perquin en Zn. zijn 50-jarig bestaan hier ter stede herdacht. (Voordien bestond de ze onderneming reeds 40 jaar in Den Haag). Onder de zeer ve len, die den beiden firmanten, den heeren J. L. C. en H. Per quin hun gelukwenschen kwamen aanbieden, bevonden zich behal ve talrijke zakenrelaties, verte genwoordigers van de Sted. Licht fabrieken, het Persgasstation, de Ned. Spoorwegen en de Am bachtsschool, zoomede tal van personen uit het vroegere veree- nigingsleven. Voorts was er een stroom van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen, ter wijl een veertigtal bloemstukken het kantoor aan de Breestraat 45 in een waarlijk feestelijk mi lieu herschiep. Die Brave Brotonneau In den Leidschen Schouwburg gaf het Ruys-ensemble gisteren tweemaal (waarvan des middags voor leden van den kunstkring „Het Schouw spel") een opvoering van „Die Brave Brotonneau": een oud stuk in een nieuwe bezetting! Cor Ruys was Brotonneau, de punctueele hoofdboekhouder van een Parij- sche bank, wiens stiptheid en strenge moraal spreekwoordelijk zijn geworden onder het personeel, maar die van zijn anker geslagen wordt door het bedrog van zijn echtgenoote. Ruys speelde de rol op de hem eigen wijze, beheerschte het tooneel met zijn humor en zijn karakteristieke gebaren, dwong echter ook meer dan eens bewondering af door zijn stille spel in oogenblikken, waarin hij zijn wereldje in elkaar zag storten en al zijn goede bedoelingen door de praatjes van het publiek tot een aanfluiting zag gemaakt! Veel ge legenheid kregen de anderen niet om zich tegenover een in een der- gelijken stijl spelenden en stel lig bewonderenswaardigen Ruys te handhaven. Pierre Myin, als de deftige baron de Berville, trok wellicht nog het meest de aan dacht door zijn vlotte aantrekke lijke spel, terwijl ook Anton Ruys, Elly van Stekelenburg en Julia de Gruyter genoemd dienen te wor den. Als geheel een geslaagde op voering, welke zoowel 's middags als 's avonds door een talrijk pu bliek bijgewoond -en warm werd toegejuicht! Afscheid van den heer L. KIu- vers In verband met het feit, dat de heer L. Kluvers, chef van het plaatskaartenbureau van het station alhier, ingaande 15 April a.s. overgeplaatst is, naar het Hoofdgebouw der N.S. (afd. exploi tatie) te Utrecht, had in het bu reau van den stationschef, in bij zijn van het personeel, een har telijk afscheid plaats. De (oud)- hoofdstationschef, de heer Slebos, sprak een afscheidswoord, waarbij hij wees op de goede samenwer king met het personeel, waarvoor de heer Kluvers altijd klaar stond en dat hem noode ziet gaan. Als herinnering bood hij hem namens het personeel een boekwerk aan, terwijl hij mevrouw Kluvers een bloemstuk aanbood. Daarop nam de heer van Oord, adj.-commies en d.d. chef van den buitendienst het woord, om na mens zijn collega's hartelijk af scheid te nemen. De heer Klu vers dankt allen, waarop men met een handdruk afscheid nam. Ver. van Mathesianen Boven genoemde vereeniging had Zater dagmiddag het voorrecht met een 65-tal leden enkele uren in het Kamerlingh Onnes-laboratorium door te brengen om de verschillen de installaties en de daarbij be- hoorende werkplaatsen te bezich tigen. Achtereenvolgens werden de af- deelingen bezocht waar de vloei bare lucht, vloeibare waterstof en vloeibaar helium wordt geprodu ceerd. De begeleiders verklaarden BINNENLAND. Principieele uiteenzettingen van den Rijkscommissaris. Het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P. in den Niederlanden heeft Zondag te Den Haag een werk vergadering gehouden met de waardigheidsbekleeders en Amts- leiters. De bijeenkomst werd o.a. door Generalkommissar Wimmer en den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris als gast bijge woond. Hauptdienstleiter Schmidt open de de bijeenkomst met een her denking van het groote aantal in het afgeloopen jaar gesneuvelde partijgenooten uit het Arbeitsbe reich. die hun trouw aan Fiihrer en volk met den hoogsten inzet hebben bezegeld. Vervolgens bracht hij een uitvoerig en van talrijk cijfermateriaal voorzien verslag over het politieke jaar 1942/43 uit. Het was een veelom vattend overzicht over de veel heid van opgaven en uit de nuchtere cijfers ontstond een aanschouwelijk en levendig beeld van den omvangrijken en veelzij- digen arbeid, dien het Arbeitsbe reich met zijn bureaux en de aangesloten onderdeelen en bon den in het afgeloopen jaar heb ben gepresteerd. Steeds weer wees de Hauptdienstleiter zoo wel bij het principieele als bij het kleine werk op de kame raadschap vol vertrouwen, die Duitsche en Nederlandsche na- tionaal-socialisten met elkander verbindt. Zijn woorden werden tot een oproep tot verdere plichts vervulling, tot dankzegging, aan den Rijkscommissaris en de par- tygenooten en tot de belofte, dat het Arbeitsbereich der N.S.D.A. P. in den Niederlanden paraat is en de taken, die gegeven zullen worden ook verder zal vervullen. Vervolgens nam de Rijkscom missaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart het woord, die in een fundamenteel overzicht over den politieken en ideologischen toe stand, zooals die speciaal in Ne derland bestaat, de richtsnoeren gaf voor het komende werk. Van bijzondere beteekenis was dat deel van zijn uiteenzettingen, waarin hij zich bezig hield met de Europeesche taak tegenover beide gevaren, die het conti nent bedreigen: het bolsjewisme en het Amerikanisme. Aan de hand van talrijke voorbeelden zette de Rijkscommissaris op overtuigende wijze uiteen, hoe het Amerikanisme niet alleen geen begrip voor de Europeesche vraagstukken toont, maar zelfs niét bereid is zich op verant woordelijke wijze met die vraagstukken bezig te houden en er de voorkeur aan geeft het continent aan het bolsjewisme over te leveren. Daartegenover toonde hij aan, hoe het natio- naal-socialisme krachtens zijn wereldbeschouwing van bloed en bodem, van ras en ruimte en uit eerbied voor de individualiteit van den enkeling en voor de persoon lijkheid der volken er toe wordt gedreven dp in dit Europeesche gebied bestaande spanningen dienstbaar te maken juist aan het belang der kleinere volken. Met een Sieg Heil op den Fiihrer eindigde deze werkvergadering, die gekenmerkt werd door 'n diep besef van verantwoordelijkheid. op duidelijke wijze hoe de genoem de gassen vloeibaar worden ge maakt en toonden welke moeilijk heden men overwonnen heeft om tot dit resultaat te komen. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan de instrumentma- kersschool en de glasblazerij. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Tijdens zuiveringsgevechten ten Noordwesten van Isjoem werden twee vijandelijke bataljons ver nietigd. Van het overige Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van mislukte plaatselijke aanval len der sovjets bij het Koeban- bruggehoofd en ten Zuiden van het Ladogameer. In Tunesië boden onze achter hoeden in het gebied van Kai- roean en Sousseden vijand hard nekkig tegenstand en hielden het oprukken van de voorhoeden der vijandelijke pantserwagens tel kens weer op. Onder voortdurende gevech ten trokken zich de Duitsch- Italiaansche gevechtsgroepen naar het Noorden terug en ont ruimden in den loop van deze bewegingen en na vernieling vol gens de plannen van voor den oorlog belangrijke installaties Sfax en Kairoean. Formaties vliegende artillerie der lucht macht steunden de operaties van onze troepen en brachten tijdens verrassende scheervluchten den vijand groote verliezen toe. Afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen drongen gisteren overdag de bezette gebieden in het Wes ten binnen tot aan de grens van het Duitsche rijk. Vijf vliegtui gen werden daarbij neergescho ten. Tijdens een mislukten aanval van Britsche torpedovliegtuigen en bommenwerpers op een door lichte Duitsche zeestrijdkrachten beschermd convooi in de Golf van Biscaye werden twee torpe dovliegtuigen en drie bommen werpers neergeschoten. Aan de kusten van de bezette gebieden in het Westen en van Noorwe- gen werden nog vier vliegtuigen door lichte Duitsche zeestrijd- krachten vernietigd. In het Westen van de Middel- landsche Zee viel een Duitsche duikboot een formatie oorlogs schepen aan, bracht een kruiser van 8000 ton van de Fiji-klasse tot zinken en torpedeerde een torpedojager. BUITENLAND. Britsch bevelhebber naar Ankara - Naar vernomen wordt, zal de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het naburige Oosten, generaal Maitland Wil son morgen te Ankara aankomen. (DJf.B.). LISSE. Vergadering Boerenleenbank In de alg. vergadering der Coöp. Boerenleenbank werd de balans vastgesteld met een winstsaldo van f. 6.083.65. De totale omzet bedroeg over het afgeloopen Jaar f. 25.975.866.28. hetgeen een ver meerdering beteekent van f. 7.763.627.15. Aan spaargelden werden ingelegd f. 1.491.730.87 of f. 501.658.97 meer ingelegd dan te rugbetaald. De spaargelden namen met 35% toe; het bedrag der voor schotten daalde met 10% en het uitstaande voorschot bedroeg f. 118.656.65. De winst zal worden gevoegd bij het reservefonds, het geen dan bedraagt f. 188.713.37 en de rekening reserve dubieuze debi teuren f. 72.976.49. Het ledenaantal is 367. Rekening en balans werden vastgesteld. De heer G. C. Tromp werd benoemd tot lid van den Raad van Toezicht en de heer KI. Dreijer herkozen als bestuurslid. OEGSTGEEST. Hulpverleening geteisterd Rotter dam Ten baté van de door het bombardement zoo zwaar getroffen Rotterdamsche bevolking, zal ln onze gemeente van 1216 April een inzameling worden gehouden van kleeding. dekking, schoeisel en huisraad. Tevens zal op 17 en 19 April een ..huis aan huis" collecte worden gehouden voor hetzelfde doel. Dames en heeren, die aan dit Onder de huidige omstandig heden kunnen wij elkaar soms met kleinigheden helpen. Ver moedelijk hebt U nog wel leege flacons staan van Togal, het be faamde middel tegen rheumatiek. isiehas, spit, hoofd- en zenuw pijnen. Als U deze flacons tegen betaling bij Uw apotheker of dro gist wilt inleveren, kunnen wij blijven leveren en behoeven wij geen nood verpakking te gebrui ken. U doet er ons en anderen een grooten dienst mee. Bij.voor baat onzen dank. (ing. Med.) Inderdaad, lóó oud zult U wellicht worden. Maat indien U tijdig een passende verzekering heeft aangegaan bij „De Cen trale", dan kunt U rustig deo ouden dag tegemoet zien en niemand tot last zijn. ■veA/zeJoe/it ■weAJc&nd Nede/Ucuid Rijnstraat 28. Den Haag mooie doel willen medewerken, worden verzocht zich nog heden te melden bij den heer J Knoch. Ter- weeweg 71, (tel. 26797). Het buurt- schapshoofd van den N.VJD., de heer P. Kuyper, Nassaulaan 8, tel. 24726. roept met ernst allen op die maar over eenigen tijd kunnen be schikken, zich voor dit menschlie- vend doel te willen melden Vergadering Ver. Bloembollen cultuur Onder voorzitterschap van den heer A. C. Hendrlksen ver gaderde de afd. Oegstgeest en Om streken der Ver. Bloembollencul tuur. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. alg. vergadering werden de voorstellen met prae-advies van het H3. be treffende de contante verkoop van bloembollen uitvoerig besproken; de vergadering sprak zich uit vóór grooter veiligheid van geleverde wa ren. Tot afgevaardigden werden ge kozen de heeren J. Boejckooy en W. A. Manders UITREIKING SCHAPENBOEKJES Binnenkort worden afzonderlijke schapenboekjes uitgereikt, waarin alle op het bedrijf aanwezige scha pen, ongeacht wien zij toebehooren, moeten worden Ingeschreven onder het hoofd „Merkenregistratie"; de ze dieren moeten tevens worden aangegeven ln kolom B., C„ D. of E. van het veeboekje. Wanneer een schaap of lam het merk verliest, moet hiervan onmiddellijk schrifte lijk opgave worden gedaan aan den P B H. Alle lammeren moeten wor den gemerkt voor zij 20 kg wegen of 5 weken oud zijn. Pas geboren lammeren moeten dadelijk in het schaoenboekje onder ..Merkenregi stratie" worden Ingeschreven; ooi en ramlammeren moeten afzonder lijk worden vermeld. Bij aanvoer en aflevering van schanen moet de zelfde werkwlize worden gevolgd "als bij rundvee Nadere bijzonderheden zijn vermeld op de achtp^Udp der schapenboekies 5399 Hoofdredacteur: B W Menk- horst, Lelden; plv hoofdredacteur: K. Been. Lelden. Redactiestaf: B W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K Been, Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws; Th. J Hannema, Omg en Muz.; Verantwoordelijk v. d. advertenties: A Poortman. STADSGEHOORZAAL. 29 APRIL, 4 MEI, 7 MEI. 13 MEI. o.l.v. FRITS SCHUURMAN TOON VERHEY Bpi: Willem Andrlessen. Cor de Groot, plano; Maria Vocaal Kwartet: Irma Timmerman. Roos J^ans Vroons. Laurens Bogtman. Koor; Het Bevordering der Toonkunst. Afd. Den Haag. 4/l,e; Zesde, Achtste en Negende Symphonie t slotkoor. Derde en Vierde Pianoconcert - Vioolconcert Aanvang der concerten: 's avonds 7.30. So e e voor de 4 concerten f. 5.50 verkrijgbaar a er. Hoogewoerd 90. Tel. 20097 én 'Boek- A- M. van Zwicht. Breestraat 126. Telef. 20228. Der concert A f. 1.50 voor <ie eerste 3 con- tvoor het 4e concert eveneens aan boven- ,aarL de avondkassa verkrijgbaar. 1 r, J?11 de Fa- Bender. Hoogewoerd 90, van 1 en van 24 uur. 5337 ACCORDEON met dopjes of pianoklavier te koop gevr. Betaling contant. Zend brief of briefkaart J. Kadee, Bnn- schotenstraat 51. Den Haag. Gevraagd voor zoo spoedig mogelijk geheel of gedeeltel. gemeubileerd of parterre of étage, doch minstens 1 zit- en 1 slaap kamer, badkamer en keuken of medegebruik hiervan. Bij voorkeur Rijnsburgerweg. Verhuisvergunning aanwezig Br.: Melchior Treublaan 6, Leiden. Gooi vooral toen Uw ledige Odol flacons niet weg! Uw winkelier kan U slechts dan een flacon Odol verkoopen. wan neer U daarvoor een ledige Odol- flacon Inlevert. N.V. ODOL COMPANY 12 Meisjes van de M.U.L.O.- School 13 a 16 jaar wen- schen gaarne te met jongens en meisjes. Brieven te richten aan: Mej. H. TUINENBURG, Voorstraat 47, Dordrecht. leeftijd 1012 jaar wil ik ruilen tegen idem voor 68 jaar. Goede banden noodza kelijk. Spittel, Binnenkaag 76, postbestelling Abbenes.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3