^titmoeting tusschen F ührer en Duce 1tfiuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen NIEUWE STELLINGEN IN TUNIS BETROKKEN —te Jaargang Maandag 12 April 1943 No. 25471 ^Ijd tot de definitieve aa overwinning. VERDUISTEREN: Duitsche Weermachtsberichten. Italiaansche Weermachtsberichten £4 DAGBLAD 'l\l DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ,Eï« J\te Führer en de Duce hebben 7 tot 10 April 1943 een ont- ïreting gehad. ggee Duce was in gezelschap van chef van den Italiaanschen iRpralen staf, legergeneraal Am- cisio» den staatssecretaris voor i enlandsche zaken, Bastianini, ,-jj-iede van ambtenaren van het ■aansche ministerie van bui- andsche zaken en van offi- en van het Italiaansche op- 'J >evel. «Jet den Führer waren in de ^jienkomst verschenen: de '^maarschalk Hermann Gö- de minister van buiten- /Ischp zaken Von Ribbentrop, p.chef van het opperbevel van weermacht generaal-veld- irschalk Keitel, de opperbe- f lebber van de marine groot- liraal Dönitz en de chef van rui generalen staf van het leger, 1 eraal Zeitzler. £e Duitsche ambassadeur te ic;ne von Mackensen en de Ita- revnsche ambassadeur te Ber- ro» Dino Alfieri, namens even- s aan de samenkomst deel. prfi de uitgebreide besprekingen pnden zoowel de algemeene po- pr'ke toestand, alsook alle kwes- pr van de gemeenschappelijke pjlogvoering behandeld. Om- prit de op alle gebieden te tref- pT maatregelen werd volledige prreenstemming bereikt. >e Führer en de Duce gaven jgiieuw uitdrukking aan hun en jjiner volkeren harde vastbera- jcjiheid, den oorlog door het to- gebruik van alle krachten ^voeren tot aan de definitieve rwinning en tot aan de vol- nige uitschakeling van elk toe- nstig gevaar, dat de Euro- :sch-Afrikaansche ruimte van geJ Westen en het Oosten uit Ireigt. De gemeenschappelijke ^stellingen die de spilmogend- ijlen nastreven ter verdediging de Europeesche beschaving i€ voor de rechten der volkeren rt vrije ontwikkeling en samen- rking, werden opnieuw be zichtigdDe overwinning van réin het Pact van Drie verbon- 1 naties moet aan Europa een —de waarborgen, die de samen- rking van alle volkeren op den grondslag van hun gemeenschap pelijke belangen garandeert en een rechtvaardige verdeeling tot stand brengt van de economische goederen der wereld. De bespre kingen tusschen den Führer en Duce en de onderhandelingen van hun medewerkers zijn ver- loopen in den geest van groote hartelijkheid. Diepgaande besprekingen. In een extra-bericht van den buitenlandschen dienst van het D.N.B. over het verloop van de ontmoeting tusschen Führer en Duce wordt verklaard: De samenkomst van verschei dene dagen tusschen Führer en Duce heeft aan de leiders der beide verbonden naties, alsmede aan hun nauwste militaire en politieke medewerkers gelegen heid tot diepgaande besprekin gen gegeven, die verloopen zijn in den geest van bijzondere har telijkheid en vriendschap. De Duce kwam op 7 April in den middag in gezelschap van den chef van den Italiaansche generalfen staf, legergeneraal Am- brosio en van den staatssecreta ris Bastianini aan op een station dat gelegen was in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats der besprekingen. De Führer wachtte hier de aankomst van zijn gast af en begroette hem hartelijk. Ter ontvangst van den Duce wa ren voorts aanwezig de minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, generaal-veldmaar- schalk Keitel, Reichsleiter Bor- mann en Reichspressechef dr. Dietrich. De Führer begeleidde den Duce naar- zijn verblijf, waar de chef van de Praesidialkanzlei, staats minister dr. Meisner, den hoogen gast ontving. Nog denzelfden middag namen de besprekingen tusschen den Führer en den Duce een aanvang. Des avonds gaf de minister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop voor de leden van de Italiaansche de legatie een maaltijd, waaraan ook talrijke vooraanstaande Duit sche personen deelnamen. Op den 8en. 9en en lOen April werden de' besprekingen tusschen den Führer en den Duce voortgezet. Tevens hadden de aanwezige politieke en mili taire ressortischef gelegenheid tot diepgaande gedachtenwisselingen w ^derlandsche Vrijwilligers strij den In het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m tjj tslet S.S.-Ersatzkommando Nie- "lande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed aden leeftijd van 17-45 jaar 'ik gehuwden), die lichamelijk j,wel als geestelijk goed ontwik- d zijn en zich geheel kunnen 'en aan de eischen, die de op- fiing hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver - vulling in Nederland, in een spe- ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen in de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging. extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43. 9 tot 11 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis. Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Brsedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur .Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweig. en besprekingen van den toe stand. Aan de militaire besprekingen namen deel: van Duitsche zijde rijksmaarschalk Hermann Goe- ring, generaal-veldmaarschalk Keitel, groot-admiraal Dönitz, general-oberst Jeschonek, de ge neraal der infanterie Zeitzler en de luitenant-generaal Warlimont. Van Italiaansche zijde waren aanwezig: leger-generaal Ambro- sio, generaal Marras, luitenant- generaal Gandin en schout-bij - nacht Girosi. De minister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop en staatssecretaris Bastianini had den herhaalde langdurige politie ke besprekingen, waarbij ten dee- le ook de wederzijdsche ambas sadeurs von Mackenzen en Dino Alfieri aanwezig waren. Ook de Duce heeft den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop in een langdurig onderhoud ontvangen. Tijdens de samenkomst waren in het hoofdkwartier van den Führer bovendien aanwezig: Reichsführer SS. Himmler, Reichsleiter Bormann en Reichs pressechef dr. Dietrich, alsmede van den staf van den Duitschen minister van buitenlandsche za ken de ambassadeurs Gaus. Von Rintelen en Hewel, de chef van het protocol, gezant Freiherr von Dörnberg. Tot de Italiaansche delegatie behoorden buiten de reeds ge noemden nog de particuliere se cretaris van den Duce, Di Ce- sare. bovendien van den staf van staatssecretaris Bastianini de ge zanten graaf Vitetti, graaf Pie- tromarchi en Vidau, alsmede de chef van het protocol, gezant Bellardi-Ricci. Op 10 April hadden de Führer en de Duce in tegenwoordigheid van den rijksmaarschalk Her mann Goering, van den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en van staatssecreta ris Bastianini een gemeenschap pelijke slotbespreking. Na afloop der vierdaagsche sa menkomst droeg het afscheid tusschen den Duce en den Führer een bijzonder hartelijk karakter. Met deze samenkomst zijn de Führer en de Duce voor de 7de maal sinds het begin van den gemeenschappelijken strijd bij eengekomen en voor de twaalf de maal in het geheel. De jong ste samenkomst vond plaats bijna juist een jaar geleden en wel van 28 tot 30 April 1942. van hedenavond 20.45 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan ging heden onder te 3.14 uur en kwam op te 11.56 uur; het is vandaag Eerste Kwartier. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het Oostelijk front vonden gisteren geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Aan het front in Tunis duurt de zware afweerslag tegen den met steeds nieuwe strijdkrachten aan vallenden vijand voort. Talrijke aanvallen werden door onze on wankelbaar strijdende troepen af geslagen, verscheidene bressen af gegrendeld. Aan het Zuidelijke front worden de voorgenomen uitwijkbewegingen voortgezet. Duitsch-Italiaansche formaties aanvaardden steeds weer den strijd en weken pas na zware en verbitterde gevechten voor den druk van den numeriek veel ster keren vijand. De luchtmacht steunde door onvermoeide opera ties de afdeelingen van het leger in haar zwaren strijd. Nadat afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen gisteren laat op den dag een storingsaanval op West- Duitsch gebied hadden onderno men, hebben Britsche bommen werpers in den afgeloopen nacht opnieuw het Westen van Duitsch- land aangevallen. In verscheidene plaatsen ontstonden verliezen on der de bevolking en schade aan gebouwen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn tenmin ste 8 meermotorige bommenwer pers neergeschoten. Voor de Noorsehe kust hebben 6 vijandelijke torpedovliegtuigen zonder succes een Duitsch konvooi aangevallen. Escorte-vaartuigen schoten 2 der aanvallende vlieg tuigen neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen richtten gisteren bij een aanval in scheervlucht aanzien lijke vernielingen in een Zuid- Èngelsche kuststad aan. En Zondag: Aan het Oostelijk front is de dag, met uitzondering van succes volle zuiveringsgevechten in het gebied ten Noordwesten van Is- joem, rustig verloopen. Het luchtwapen heeft in ver schillende sectoren met sterke strijdkrachten bolsjewistische stel lingen aangevallen en de vijande lijke ravitailleering benevens in- dustrieele doelen in het achter waar tsche gebied van den vijand bestreden. In zware, wisselvallige gevechten werden ten Zuidwesten van Tunis en ten Westen van Kairoean met superieure strijdkrachten uitge voerde en door sterke vliegerfor maties ondersteunde vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen. Den vijand werden, deels in tegenaanvallen, zware verliezen toegebracht en 60 tanks werden verwoest. In den Zuidelijken sec tor gelukte het onzen troepen zich van den vijand los' te maken en hun bewegingen naar nieuwe stel lingen systematisch voort te zetten Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in Zuid west- en Noordoost-Duitschland lukraak brisant- en brandbommen geworpen, hoofdzakelijk op open landelijke gemeenten. Bij deze en bij overdag uitgevoerde aanvallen van zwakke Britsche luchtstrijd krachten in het kustgebied van het bezette Westelijke gebied ver loor de vijand 13 toestellen. In het Kanaal is het in de vroege ochtenduren van 10 April tot een kort gevecht gekomen tus schen Duitsche patrouillebooten en drie Britsche kanonneerbooten, waarvan er twee zwaar beschadigd werden. De Duitsche schepen leden schade noch verliezen. BIJZONDERHEDEN UIT TUNIS De AN.P.-correspondent uit Berlijn meldt: De groote slag in Tunis wordt met onverminderde hevigheid voortgezet. In het Noorden van het front hebben zich thans twee zwaartepunten gevormd en wel een in de onmiddellijke omgeving van Dzjebel-el-Bab en een, in het ge bied van Pichon. De aanval der geallieerde troe pen in het Noorden bij Dzjebel- el-Bab en Medzjes-el-Bab gaat in de richting van de stad Tunis, terwijl de meer naar het Zuiden ingezette aanvallen tegen Kai roean gericht zijn. Van Duitsche zijde verklaart men dat de over- winningsberichten der geallieer den nogal eenigszins voorbarig zijn, daar de grendelstellingen van Dzjebel-el-Bab en van Pichon tot nu toe alle geallieerde aanvallen zonder uitzondering hebben opge vangen en daar bovendien van een omsingeling of van een door braak nog geen sprake is. De Amerikanen en Britten leden vooral groote verliezen aan zware wapens. Zeer fel is de strijd aan beide zijden van de stad Pichon en bij de passen van El Hauouareb, waar de geallieerden met zeer zware bloedige verliezen telkenmale worden teruggeslagen. In Zuid-Tunis heeft maar schalk Rommel wederom kans gezien zich aan een dreigende omsingeling te onttrekken en met het gros zijner troepen op nieuwe stellingen terug te trekken. De pogingen van het achtste Britsche leger om hem in te sluiten faal den, mede door de zich nog steeds STRIJD IN TUNIS VOORTGEZET. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: In Tunis bieden de Italiaansche en Duitsche strijdkrachten weer stand aan den voortdurenden vijandelijken druk. In goede orde brachten zij de voorgenomen be wegingen ten uitvoer. Het ongun stige weer beperkte Vrijdag in aanzienlijke mate de bedrijvigheid der luchtmacht aan weerskanten. En Zondag: Op het strijdtooneel in Tunis verloopt de defensieve manoeuvre der Spiltroepen in goede orde. In den centralen sector is met doel- treffenden steun van het lucht wapen een krachtige aanval der; vijandelijke pantserstrijdkrachten, die 60 tanks verloren, teruggesla gen. Onze bommenwerpers zijn doeltreffend opgetreden tegen vijandelijke bases en havens. Vier vliegtuigen werden neergeschoten door Italiaansche en Duitsche jagers, twee andere boven de Mid- deliandsche Zee door onze vlieg tuigen, die luchtconvooien escor teerden. Napels, Cagliari en La Madda- lena zijn gebombardeerd door de Engelsch-Amerikaansche lucht macht. Te Napels zijn eenige ge bouwen gedeeltelijk ingestort en men betreurt er 4 dooden en 34 gewonden onder de bevolking. Drie viermotorige toestellen werden in zee neergeschoten door onze jagers terwijl een vierde door batterijen luchtafweergeschut werd vernield. In de andere plaatsen is het aan tal slachtoffers nog niet nauwkeu rig bekend. verdedigende en ten deele zeer bewegelijke Duitsche steunpunten en achterhoede, die achter bleven om de bewegingen van maarschalk Rommel's troepen te dekken en die herhaaldelijk de oprukkende Britsche troepen onverwacht on der vuur nemen. De luchtmacht der Spilmogend- heden is zeer actief en bombar deert dag en nacht de ravitail- leeringsbases van den vijand. Tel kens verschijnen zwermen duik bommenwerpers. jagers, alsmede de beroemde snelle gevechtsvlieg tuigen boven de opmarschwegen van de Britten en de Amerikanen, waar zij groote verwoestingen aanrichten. Na de luchtaanvallen op Essen - Rijksminister dr. Göbbels heeft in het kader van een bezoek aan de door de Britsche bomaanvallen bijzonder getroffen stad Essen aldaar een werkvergadering bij eengeroepen, waaraan o.a. werd deelgenomen door generaalveld- maarschalk Milch, den Rijksleider dr. Ley, de gouwleiders Grohe en Florian, den Rijksjeugdleider Ax- mann, kolonel-generaal Daluège, de staatsecretarissen Backe, Stuckart en Ganzenmüller, den Gberbefehlsleiter Hilgenfeld en Oberbürgermeister Liebel uit Neu renberg. Besproken werden de noodzakelijke preventieve en hulp maatregelen, ten einde den Britsch -Amerikaansche terreur met ef fect het hoofd te kunnen bieden. Alle vraagstukken werden tot op heldering en oplossing gebracht. Vervolgens werden de plaatsen der stad. waar schade was aange richt, bezocht en kon men zich overtuigen van de snelle en door tastende hulp, die door alle dee- len van de bevolking van Essen werd verleend. De minister kon zich herhaaldelijk overtuigen van de voorbeeldige houding van alle kringen der bevolking. (D.N.B.). Sauckel spreekt in Brussel - De Duitsche gevolmachtigde voor den arbeid, Fritz Sauckel, heeft te Brussel gesproken over den arbeid in Duitschland. Het Duit sche volk, zoo zeide hij, weet, dat het om zijn of niet-zijn gaat en daarom is het vastbesloten dezen oorlog, hoe lang hij ook moge du ren en hoe zwaar hij moge zijn, vol te houden. „Wij zullen de over»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1