ZIJN EIGEN VONNIS GEVELD feuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen -4ste Jaargang Zaterdag 10 April 1943 No. 25470 BUITENLAND temming en houding van een volk in ER oorlogstijd. Antwerpen in rouw. Het verbergen van Joden. BINNENLAND Hulp voor Rotterdam. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RL GÖBBELS IN „DAS REICH" •r/ :n het weekblad „Das Reich" spreekt minister dr. Göbbels de ïstelijke en moreele houding ..,n een volk in den modernen 1JC::-log. De minister wijst er op, t het b.v. na een nachtelijk wmbardement niet van beteeke- l|f is of de burgerbevolking als HJrolg daarvan een treurige stem- «ng aan den dag legt, maar wel, J.t zij houding bewaart. Buiten- Aidsche waarnemers, zoo ver- lf|lgt de minister, die het Duit- f-ie innerlijke .leven bekijken i-lor de bril der vooringenomen- bjjid. komen in de beoordeeling ut<r stemming en houding van het ütsche volk in oorlogstijd vaak geheel verkeerde conclusies. ■J2ij zien b.v. na een vijande- cen luchtaanval vrouwen met knen in de oogen voor haar sgebrande woningen of mis- lien zelfs voor de verminkte len harer kinderen staan. Uit t feit, dat die vrouwen huilen iken zij op, dat haar gezindheid jen den oorlog is ingesteld. Zou- n zij misschien moeten lachen? welk land zou zulk een pa- «ysme van instemming met den rlog denkbaar zijn? Een ander orbeeld. Eenige neutrale critici den morgenochtend, om de Duit- he stenuning te peilen, in den idergrondschen spoorweg, waar- [ede ook arbeiders naar hun ;rk gaan. Daar die werklieden, iiroals men zich in oorlogstijd wel >sen indenken, bijna nooit uitge- tpen zijn, zitten zij nog een -w ,lf uurtje te knikkebollen en moe- b. soms aan de halte worden ikker geschud. Is dat een tee- %i van gebrek aan vaderlands- ifde? En zoo ja, waarom dan? —'at zouden die werklieden bij die aiegenheid dan moeten doen om Lin trouw jegens den Führer te wijzen? Soms bij iedere halte n drievoudig „heil" op hem ibrengen? In den oorlog leeft een lk zoo, als het voor de oorlogs behoeften het doelmatigst is. Het ":rkt met ijver en toewijding, lar dat noodig is en spaart zijn 23 achten, waar zulks mogelijk en 54past is. Het woord vaderlands- sïtfde of geestdrift heeft daar JJets mee uit te staan. Het Duit- ,jhe volk doet eenvoudig zijn loicht, dat is alles. 39- Dr. Göbbels wyst er dan op, dat het hart ineenkrimpt wan neer men verneemt dat Duitsche cultuurmonumenten, die volko men onvervangbaar zijn, aan den luchtoorlog moeten worden prijs gegeven. Nog erger zou echter zijn, indien wij tegenover die in fame terreur onze houding zou den prijsgeven. Dag en nacht wordt bij ons aan de mogelijk heid gewerkt, om de Britsche terreur met gelijke munt te be talen. Den Engelschen luchtoor log bekijken wij volstrekt niet met de armen over elkaar. De minister constateert dan, dat de Engelschen ons op het gebied van den luchtoorlog voorloopig slechts psychologisch de baas zijn, want de gevolgen van den luchtoorlog kunnen door ieder een worden waargenomen, ter wijl de gevolgen van onzen duik bootoorlog door de breede massa van het Engelsche volk pas na een bepaalden tijd gevoeld wor den. Maar dan zijn zij ook reeds grootendeels onafwend baar geworden. Wij weten wel, waarom de Britsche regee ring de cijfers der door onze auikbooten tot zinken gebrachte tonnage verzwijgt en op onze ex- traberichten slechts met een ver legen stamelen antwoordt. Met den luchtoorlog heeft Engeland ons aan de pols. Met den duik bootoorlog hebben wij Engeland aan de keel. Dat is het verschil. Het zal nog blijken, wie daarbij het eerst den adem verliest. Ten slotte wijst de minister er op, dat Duitschland in dezenoor- log de militaire slagen heeft uit gedeeld en niet zijn vijanden. De Engelschen, zoo zegt hij, en vooral de Amerikanen, zullen nog heel veel moeten presteeren om ook maar een brokje daarvan in te halen. Voorloopig kunnen zij tegenover onze overwinningen aan alle fronten slechts bepaalde gedeeltelijke successen stellen, die ons troffen aan de periferie, maar het centrum van onze oor logvoering in het geheel niet raakten. - (D.NJ.) Belgapres meldt: De straten van het geteisterde district van Ant werpen waar door de Amerikaan- sche vliegers dood en vernieling werd gezaaid, waren gisteren ge tuige van een stoet, zoo droef en van een plechtigheid, zoo indruk wekkend als nooit tevoren. Van den vroegen morgen was j|derlandsche Vrijwilligers strij- n den In het Oosten J SS PK Zschickel-O-H-P m 'EHèt SB.-Ersatzkommando Nie- $rlande deelt mede: ^Nederlanders van arisch, bloed J den leeftijd van 17-45 jaar ink gehuwden), die lichamelijk j??wei als geestelijk goed ontwik- j;ld zijn en zich geheel kunnen r;ven aan de eischen, die de cp- Iding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen in de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant. Markt 45'. 16.4.43. 9 tot 11 uur. Roermond, N.SDA.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 urn-, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. 1 *K d"ET ontroerd hart heeft T l\/| het geheele Nederland- i.VJ.SChe volk kennis geno men van den wreeden aanval der Britsche vliegers op Rotterdam. Groot is het aantal dooden, groot is de rouw, waarin honderden fa milies zijn gedompeld. De Brit sche oorlogvoering is thans uit sluitend op de burgerbevolking gericht en daardoor worden zij getroffen, die met den oorlog niets te maken hebben. Het doel is vrouwen, kinderen en ouden van dagen en daarmede heeft Engeland aangetoond, dat het nog dezelfde methoden toepast, welke het reeds eerder aanwend de tegen de vrouwen en kinderen van onze stamverwante Boeren in Zuid-Afrika. En de aanval op onze Zuid-Nederlandsche bevol king in Antwerpen stelt dit wel in een heel duidelijk licht. Nim mer in de geschiedenis werd een burgerbevolking zoo wreed ver moord, een stadsdeel zoo ver nietigd, als in Antwerpen. Uren heeft men noodig om de straten van de wijken in Antwerpen, waar deze misdadige vernietiging is aangericht, door te loopen. Het eene verschrikkelijke beeld volgt op het andere en als men het geheel gezien heeft, dan vraagt men zich af of dit alles werkelijkheid is. Het ver nietigingswerk grenst aan het ongeloofelijke. Ieder weldenkend mensch heeft alleen verontwaar diging voor dit optreden en mochten er nog enkelingen zijn, die schouderophalend staan bij de zen aanval, dan kan men ook slechts voor hen diepe veront waardiging hebben. Zij, die nog juichen bij het overvliegen van Britsche of Amerikaansche vlieg tuigen zijn niet anders dan de vijanden van hun eigen volk, de moordenaars van Nederlandsche kinderen, een gevaar voor de toe komst van ons land en ons volk. Deze rampen leer en ons duidelij ker dan vele redevoeringen van welke zijde Nederland mede het groote gevaar te duchten heeft. Engeland is het geweest, die den eersten bom op de burgerbevol king wierp. Zijn piloten zullen er nog meer werpen. Eens zal de dag komen, waarop deze helsche Britseh-Amerikaansche machine in elkaar gesmeten zal worden. Maar dan zal dit geschieden door een Duitschen bom. Dan zal Europa bevrijd zijn van een be lager, die eeuwenlang het conti nent heeft geterroriseerd en daarbij het eene volk tegen het andere heeft uitgespeeld om daar door zelf in de gelegenheid te zijn zich ten koste van de an deren te goed te doen aan alle aardsche gaven, welke maar denkbaar zijn. Een werkelijke eenheid in Europa kon nooit groeien, omdat Engeland steeds met zijn zoet gefluit de orde kwam verstoren. Duitschland zal deze eenheid mogelijk maken en heeft de basis hiervoor reeds ge schapen. In velerlei vorm vol trekt deze eenheid zich; eerst na den oorlog zal zij een grooteren vorm en inhoud krijgen. De ge stalte zien wij reeds voor ons; de mogelijkheden hieruit voort vloeiend zijn legio en komen ge heel Europa ten goede en zul len een langdurigen vrede en een ontplooiing in den volmaakt- sten socialen zin tot gevolg heb ben. De tijdsomstandigheden, waarin wij thans leven, zijn zwaar, da invloed van den oorlog drukt een diep stempel op de Europeesche volkeren. Bij dit alles mag niet vergeten worden, dat Duitschland vooraan staat en het grootste offer daarvoor brengt. Wat de Duitsche soldaat aan alle fronten presteert en zjjn ontberingen in den win- terslag in het Oosten moeten bij den rouw van Rotterdam, Ant werpen en Parijs ook eens over dacht worden. Ook Duitschland heeft sporen soms diepe sporen, door dezen oorlog gekregen. Deze sporen zijn voor het Duitsche volk aanleiding met nog grootere over tuiging dezen vrijheidsstrijd te voeren. De Duitsche soldaat strijdt tegen den bolsjewistischen en Anglo-Amerikaanschen krijgs man en zijn strijd is een fana tieke, doch eerlijke. De Britsch- Amerikaansche soldaat strijdt te gen vrouwen, kinderen en grijs aards en zijn strijd is er een vanuit een hoogte van 7000 meter. De rampen van de laatste dagen zijn daarvan de onomstootelijke bewijzen. Aan het graf van een soldaat kan men denken aan den tegenstander, die eveneens zijn hoofd zal buigen bij het neer dalen van de kist. Wanneer hon derden, duizenden kisten worden neergelaten, dan denken wij aan die vele onschuldige wouwen en kinderen waarvan wij afscneid moeten nemen, omdat de dood hen plotseling van ons wegrukte. Maar dan denken wij aan een tegenstander, die zich vergrepen heeft aan den zegen van den Al machtige, Die ons het geluk der kinderen schonk. Een moordenaar van kinderen verdient ae «waarste straf. Door zijn daad heeft hy tevens zijn eigen vonnis geveld. Dit vonnis zal voltrokken worden op een wyze, welke aan duidelyk- heid niets te wenschen zal laten. voor een sterken ordedienst ge zorgd en terwyi aan het puin nog verder werd gewerkt, dromden de menschen samen langs de afslui ting. De stukgeslagen gevels op heel den weg van den tragischen stoet zagen nu zwart van volk. In de vernielde raamopeningen op de puinhoopen, stonden de menschen stom en stil. Intusschen reden ryen auto's met of zonder rouw floers, maar alle met bloemen, den weg op naar de school, waar de lykkisten, ongeveer 500, werden geladen. Op het gemeenteplein werden de voertuigen met 8 en meer kisten in drie lange rijen naast elkaar geplaatst. De eerewacht werd be trokken door in het wit gekleede Roode Kruisverpleegsters. Schoolkinderen vormden een haag rond het plein, terwyi dra gers van kronen en bloemen als het ware een omlijsting vlochten rond het lugubere schouwspel der kisten. Nadat de geestelijkheid was gekomen, waren de autoriteiten die in de hoofdkerk te Antwerpen den lijkdienst hadden bijgewoond, ter plaatse verschenen. Even later kwamen de lijkwagens met de 10 onbekende lijken aangereden, be geleid door een eerewacht gendar men. Er ging op dat oogenblik een huivering door de opeengepakte menigte. De geesteiykheid haalde kardinaal van Roey af die langs de militaire en burgerlijke auto riteiten naar het verhoog schreed en de kerkeiyke plechtigheid leidde. Nadat de lykkisten met wijwater waren besprenkeld zette de stoet zich in beweging voor den tocht naar het kerkhof. Bloemen dekten de kisten en achter elk voertuig stapten de nabestaanden, gebroken van smart. Aan de dorpskerk nabij het kerkhof, vormden schoolkinderen weer de haag. Het eerepark, waar de kisten zouden bijgezet worden, lag daar doorgraven met 12 breede geulen, waar in elk meer dan 40 kisten werden geplaatst. Een zwart hoog houten kruis met het op schrift „5 April 1943", beheerschte de verschgedolven doodengrachten Toen de geestelijkheid en de autoriteiten aangekomen waren, werden de tien kisten der onbe kenden aangedragen. Na het zeg gen der laatste gebeden legde bur gemeester Delwaide aan de voeten Van bevoegde Duitsche zijde wordt op het volgende gewezen: Sedert de afkondiging van de beschikking van den General- kommissar für das Sicherheits- wesen inzake het verblijf van Joden in de provinciën werd een groot aantal voortvluchtige joden door de medewerking der bevol king gevat en naar een arbeids kamp overgebracht. Met het oog op het vrijwillig en tijdig verstrekken der aanwij zingen zijn de Nederlanders en hun gezinnen, die oorspronkelijk deel hadden genomen aan de verberging der joden er in alle gevallen zonder straf vanaf ge komen. Daarentegen moest onlangs een aantal Nederlanders worden ge arresteerd, die getracht hadden te verhinderen, dat de politie kennis kreeg van het verblijf van verborgen Joden. Teneinde een vergissing inzake het al of niet behooren tot het Joodsche ras van woningzoeken de personen en tevens het ge vaar van een strafbare hande ling te vermijden, wordt drin gend aanbevolen alle in de hui selijke gemeenschap opgenomen personen overeenkomstig de voor schriften en onverwijld aan te geven bij de meest nabije poli tieautoriteit. van het kruis bloemenkransen neer van koning Leopold en ko ningin Elisabeth. En dan werd om het kruis een berg van bloe men gevormd door kransen van militaire autoriteiten, van den gouverneur, van de bestendige deputatie, van de stad Antwerpen, van de steden Brussel, Luik en Gent, van de werkmakkers uit Mechelen en Brussel. Toen de familie toegelaten werd met de afvaardigingen van de scholen, groeide de berg bloemen maar steeds aan. De purperen se ringen en roode tulpen, de witte lelies, de simpele groene kransen zijn als een symbool van het nieuwe leven dat voortgaat na den dood. Aan een radiotoespraak van den stedelijk leider van den N.V. D. te Rotterdam is het volgen de ontleend: 18.000 landgenooten hebben tengevolge van het bombarde ment op Rotterdam alles of na genoeg alles verloren hebben. Kijk eens even om u heen en bedenk wat dit voor u beteeke- nen zou, wanneer dit u overko men was. Niet alleen de vele kleinigheden waaraan u zoo ge hecht zijt en die het leven zoo aangenaam kunnen maken, maar zelfs het meest noodzakelijk en allergewoonste huisraad is weg, zooals uw tafel, uw stoelen, uw bed, uw linnenkast en uw keu kengerei. Hier wordt natuurlijk gehol pen. Door wie? Natuurlijk door ons allen, door negen millioen Nederlanders! Om dit gigantische hulpwerk snel en doeltreffend uit te voe ren heeft de Nederlandsche Volksdienst over het geheele land een actie ingezet, teneinde bin nen een week voor de slachtof fers te Rotterdam het noodige huisraad, kleeding en schoeisel bijeen te brengen. Wij hebben bij deze ramp bewezen, dat er snel en doeltreffend geholpen kan worden. Alle getroffenen hadden den- zelfden avond warm eten, had den denzelfden nacht onderdak, de baby's hadden kindervoeding, er werden binnen enkele dagen door den volksdienst een half millioen boterhammen gesneden, gesmeerd, belegd en uitgereikt. Ook bij de verdere hulp, zooals het bezorgen van de noodige meubels en kleeding, zal ons volk de Rotterdammers niet in den steek laten. Maakt daarom direct uw pakket klaar, zet de meubels gereed voor hen die niets meer hebben, en helpt mede deze ar tikelen te verzamelen. Bedenkt dat groote spoed ge boden is, want achttienduizend

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1