Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen '84ste Jaargang Donderdag 8 April 1943 No. 25468 l BUITENLAND De geallieerde i scheepsverliezen. De terreur-aanval op I Groot-Antwerpen. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: BINNENLAND De loyaliteitsverklaring van de studenten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Omtrent de gemelde vernjeti- 2i ging van 14 schepen met een ge- zamenhjken inhoud van 102.000 i b.r.t. en een torpedojager door 'J Duitsche onderzeebooten ver- neemt het D.N.B. nog, dat zich t onder de tot zinken gebrachte schepen het s.s. Melbourne Star r( bevindt, metende 12.806 b.r.t. van de Blue Star Line te Londen, dat met stukgoed geladen in het cen- r trale deel van den Atlantischen Oceaan op weg naar Amerika naar Australië in den grond is geboord. De Melbourne Star was een modern koelschip met een laadvermogen van 21.700 ton - voor het vervoer van vieesch en boter naar Engeland. Dit is een bijzonder zwaar verlies voor de Britsche ravitailleeringsvloot, die op elk koelschip is aangewezen, li Onder de aangevallen schepen bevonden zich voorts vijf mo- 1 derne, groote tankbooten met een gezamenlijken inhoud van 41.000 b.r.t. waarvan er drie in den grond geboord zijn. Daarmede heeft de den Engelschen en Amerikanen ter beschikking staande tankvloot sinds het be- rigin van den oorlog 770 tankboo ten met een gezamenlijken in- i houd van 5.6 millioen b.r.t. ver loren. De resultaten der eerste dagen van April meegeteld, zijn dever- i' liezen, die de Duitsche marine en de luchtmacht tot dusverre aan de vijandelijke koopvaardij heb- t ben toegebracht, gestegen tot j 25.834.000 b.r.t. De Duitsche j duikbooten hadden daarin een I aandeel van 17.135.100 b.r.t. de I "andere marinestrijdkrachten een f'aandeel van 3.394.275 b.r.t. en de luchtmacht een aandeel van 5.303.600 b.r.t. Daar de Amerikaansche aanval op Antwerpen in den namiddag t plaats vond. waren vele vrouwen i onderweg naar het gemeente huis om er distributiepapieren af Ete halen. Zij, die op het oogen- fblik, dat de bommen ontploften i in het gemeentehuis waren of op - het naburige plein, kwamen voor I het meerendeel om het leven. Andere huisvrouwen ontsnapten STRIJD IN TUNIS WEER ONTBRAND. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: „Over een uitgestrekt front in den Zuidelijken sector van Tu nesië, waar de vijand na een he vige voorbereiding door artille rievuur met belangrijke gepant serde strijdkrachten heeft aan gevallen, woedt opnieuw de strijd. Zes vliegtuigen werden neerge schoten in een gevecht met Ita- liaansch-Duitsche jagers. Een ander vijandelijk toestel werd door batterijen luchtdoelartille rie neergehaald. Gistermiddag hebben formaties vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op woonwijken van Trapani, Ra- qusa en Messina. Er is ernstige schade aan burgerlijke gebouwen, en er zijn 40 dooden en meer aan 100 gewonden onder de be volking van Trapani, zes dooden en negen gewonden te Messina. Tijdens zijn aanvallen verloor de vijand zeven toestellen: twee kwamen getroffen door onze ja gers neer in de omgeving van Kaap Darmi en Kaap Sparti- vento; drie vielen in zee nabij Trapani, een ter hoogte van Taormina en een in de omgeving van Scicli (Ragusa), alle getrof fen door de luchtdoelartillerie. van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 7 uur De maan kwam heden op te 9.09 uur en gaat vannacht onder te 0.31 uur. onderweg aan den dood, maat vonden haar woning in een puin hoop herschapen. De opruimingswei'ken werden onverpoosd voortgezet. Het voorbeeld van een student, die den dood vond bij de oprui- mingswerken, schrikte de hon derden vrijwillige arbeidskrach ten niet af. Zij gaven een onver getelijk voorbeeld van ware volks verbondenheid. Het is toch levens gevaarlijk te vertoeven in den omtrek van de bouwvallige hui zen en de op instorten staande muren. Naar wij nader vernamen wer den in de plaatselijke jongens school de knapen tijdens den speeltijd door den aanval verrast. Nederlandsehe Vrijwilligers strij den in het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m Het S-S.-Ersatzkommando Nie- Üerlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen in de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43. 9 tot 11 uur. Roermond, N.SD.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur .Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. Een gedeelte vluchtte de klassen binnen en werd daar door het geweld van een ontplofte bom, welke bijna het geheele school gebouw met den grond gelijk maakte, onder de instorting be dolven. De andere knapen, die een toevlucht zochten tegen den muur van het speelplein, kwamen er met enkele schrammen af. De schooldirecteur, die zich met een groep jongens in veiligheid bracht, zag evenwel zijn eigen zoontje, dat in de klassen was gevlucht, slechts dood weer Naar wij ter plaatse vernemen, hebben de Amerikaansche vlie gers ook in de naburige gemeen ten bommen uitgeworpen tot op 20 km. afstand van het bijzonder geteisterde stadsgedeelte. Zij heb ben zelfs op het land werkende arbeiders met mitrailleurs be stookt en gedood. Toen op een gegeven oogenblik een dezer groote bombardementsvliegtuigen neergeschoten werd, sprongen de Amerikanen tijdig met hun para chutes uit het vliegtuig en kwa men behouden op den grond te recht. Zij staken na deze hemel tergende moordpartij eenvoudig een sigaret op. Daarna gaven zij zich aan de inmiddels toege snelde leden van de Duitsche weennacht over. Deze laatsten hadden alle moeite om te ver hinderen, dat de burgers, die ra zend van woede op de flegma tieke luchtpiraten kwamen toe gesneld, de Amerikanen lynch ten. - (Belgapress). Naar van bevoegde Duitsche zijde wordt verklaard, is het aan Engeland en de Vereenigde Sta ten voorbehouden geweest den oorlog te brengen op een plan, waarbij uitsluitend burgers, voor een groot deel vrouwen en kin deren, getroffen worden. Het is om het even of dit in de bezette gebieden, dan wel in het rijksge bied zelf geschiedt, want, zoo zegt men, Duitschland acht zich verantwoordelijk voor de verde diging van Europa. De maat is thans vol, zoo verklaart men en Engeland kan er op rekenen, dat de vergelding vreeselijk zal zijn. De begrafenisplechtigheid te Parijs. - Gisteren heeft onder groote deelneming van de bevol king de begrafenisplechtigheid plaats gevonden van de door den Angelsaksischen terreuraanval te Parijs veroorzaakte slachtoffers. 220 lijkkisten stonden opgesteld voor het in een rouwkapel her schapen stadhuis in de het sterkst getroffen wijk van Parijs. De echtgenoote van maarschalk Pétain nam aan de plechtigheid deel aan de zijde van generaal Brecard, den officieelen verte genwoordiger van den maar schalk. De minister van finan ciën, Cathala, vertegenwoordigde de regeering en werd vergezeld door alle te Parijs aanwezige mi nisters. Van Duitsche zijde wa ren aanwezig de gezant Schleier en andere vertegenwoordigers dei- ambassade, terwijl ook de Ita liaansche ambassadeur Buti te genwoordig was. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Suhard, droeg de mis op. In zijn rede wees hij er op, dat de Parijsche bevolking reeds voor de tweede maal op deze plaats bijeenkomt om onschuldi ge slachtoffers van den oorlog te betreuren. Het mensehelijke le ven is iets heiligs en alle aanval len op onschuldig leven geven een zware verantwoordelijkheid. De minister van financiën, Ca thala, herinnerde aan de woor den van den maarschalk, die den Angelsaksischen aanval „eendoor niets gerechtvaardigde handel wijze" heeft genoemd. Hij klaar de vervolgens de Engelsche vlie gers aan, die in 1940 Frankrijk midden in den strijd in den steek hebben gelaten, en thans boven Frankrijk verschijnen om dood en verderf te zaaien. De minister wees nog op de aanvallen van de laatste dagen in Bretagne, Normandië, de Noordelijke pro vincies en aan den jongsten aan val op Antwerpen, en karakteri seerde de buitenlandsche agita tie waardoor Frankrijk verdeeld zou moeten worden, eerloos. Hij Een officieele toelichting. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en kuituurbescherming heeft een radiorede gehouden in zake de loyaliteitsverklaring dei- studenten. Er heerscht, aldus spreker, in de wereld van het hooger onder wijs groote onrust, en wel naar aanleiding van twee verordenin gen. die onlangs het licht heb ben gezien. Onrust, omdat deze wereld thans in verschillende kampen is verdeeld. Er zijn stu denten, die van plan zijn. de voorgeschreven verklaring te tee kenen, anderen, die dat beslist niet willen doen. Daartusschen in staat een groep van weifelaars, op wie van de meest verschil lende zijden invloed wordt uit geoefend en waarbij de meest verschillende motieven, eerlijke, maar ook onzuivere, in het spel zijn. De tekst van de verklaring luidt als volgt: De ondergeteekende ge boren te wonende te verklaart hiermede plechtig, dat hij de in het be zette Nederlandsehe gebied gel dende wetten, verordeningen en andere beschikkingen naar eer en geweten zal nakomen en zich zal onthouden van iedere tegen het Duitsche Rijk, de Duitsche weermacht of de Nederlandsehe autoriteiten gerichte handeling, zoomede van handelingen en ge dragingen, welke de openbare orde aan de inrichtingen van liooger onderwijs, gezien de vi- geerende omstandigheden, in ge vaar brengen. Deze verklaring is naar de strekking gelijk aan soortgelijke verklaringen, die van sommige groepen van landgenooten wor den verlangd, o.a. van nieuw aangestelde ambtenaren. Zij kan volgens de overtuiging, niet alleen van mij en mijn ambte naren. maar ook van vele goede en vooraanstaande Nederlanders, geteekend worden door allen, die niet van plan zijn. opzettelijk tegen de in de verklaring ge noemde lichamen op te treden of het geldende recht te schen- maande de Fransche bevolking aan in dezen moeilijken tijd zich nauw rond haar leider te scha ren. Na afloop van de plechtigheid trokken duizenden langs de ba ren om den dooden de laatste eer te bewijzen. - (D.N.B.) Groot-admiraal Dönitz krijgt het eikenloof. - De Führer heeft den opperbevelhebber van de ma rine, groot-admiraal Dönitz, ont vangen en hem uit waardeering voor zijn unieke verdiensten voor de leiding van den duikbootoor log als 223sten soldaat van de Duitsche weermacht het eiken loof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis overhandigd. Nieuwe Grieksche regeering. - De Grieksche regeering van prof. Logothetopoulos is afgetreden. De bekende Grieksche politicus Joan- nis Rhallys heeft een nieuwe re geering gevormd. De premier heeft ook de portefeuilles van landsverdediging en ravitaillee ring op zich genomen. - (D.N.B.) Tekort aan personeel op Ame rikaansche scheepswerven, - Het Amerikaansche bureau voor de scheepvaart heeft medegedeeld, dat de toestand op de arbeids markt met betrekking tot de scheepswerven uiterst ernstig is, zoodat het de vraag is of het voor 1943 gestelde doel zal wor den bereikt. Naar raming waren als gevolg van de uitbreiding van het scheepsbouwprogramma voor het eerste kwartaal van 1943 nog 333.695 arbeiders noodig. Tot nu toe hebben de scheepswerven slechts 262.617 arbeiders kunnen aanstellen, zoodat er nog een te kort van 71.078 is. - (D.N.B-), den. Door de onderteekening verbindt men zich, voorzoover eer en geweten dat toelaten, geen wettelijke voorschriften te over treden, geen daden van sabotage te plegen. Wie onderteekent en dit toch doet, krijgt de hem toe komende gerechtelijke straf, maar breekt bovendien zijn woord tegenover zijn eigen rec tor, die hem als student kan en zal straffen. De verklaring houdt dus niet in. dat men zich vrijwillig aan den arbeidsdienstplicht na de studie onderwerpt. Daarbij is im mers van geen vrijwilligheid sprake. Wij hebben hier te maken met een verplichting, die door den Rijkscommissaris wordt op gelegd, een verplichting, die in beginsel voor iederen jongen man geldt, maar voor de studenten alleen tot een later tiidst.in wordt uitgesteld. De verklaring is geen eed, die voor het leven bindt. Zij geldt, zoolang men in een bepaalden cursus student is, en houdt op aan het einde van den cursus, of zoo men daartoe aanleiding vindt, door een bericht aan den rector, dat men niet langer als student wenscht te worden beschouwd. De vraag is gesteld, wat men onder de in de verklaring ge noemde Nederlandsehe autoritei ten heeft te verstaan. Welnu, het antwoord is duidelijk, wanneer men op de Duitsche vertaling ..Beholden" let. „Behörden" zijn bestuursorganen, in casu de se cretaris-generaal en de hun on dergeschikte instanties. Voor den student zijn dat de president curator en de rector-magnificus. Waartoe dient deze verklaring, heeft men gevraagd. Zij heeft in de eerste plaats tot doel. zekere waarborgen te krijgen, dat er onder de studen ten aan onze universiteiten en hoogescholen geen lieden meer zullen schuilen, die in plaats van te studeeren, onrust zaaien en hun medestudenten tot onver antwoorde actie opstoken, m.a.w. zij dient als waarborg, dat de rustige en goed-gerichte activi teit, die het meerendeel van onze studenten tot nu toe meestal kenmerkte, ook in de toekomst gehandhaafd zal blijven. Zij heeft echter nog een twee de doel. Wie de verklaring heeft afgelegd, bezit in zijn gestem pelde en door den rector afge- teekende inschrijvingskaart éen bewijs, dat hem de studie waar borgt en hem bescherming geeft tegen inbreuken op zijn recht van studie. De waarborg hiervoor vindt men in artikel 1 van de verordening van den Rijkscom missaris, waarin deze uitdrukke lijk de noodzakelijkheid van een voldoende aanvulling van het aantal academisch gevormde ka-achten erkent. In deze woorden ligt opgeslo ten, dat ook het Duitsche gezag er voor voelt, ons hooger onder wijs te laten functioneeren. Deze woorden geven mij tevens het recht te verwachten, dat men zich over den numerus clausus niet ongerust hoeft te maken. Alle percentages, die de geruch ten noemen, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Maar al hoop ik, dat men van Duitsche zijde bereid zal zijn, betrekkelijk groo te aantallen toe te staan, veel, zoo niet alles zal afhangen van de mate, waarin de studenten bereid zullen zijn, op de nieuwe voorwaarden de studie te her vatten. Intusschen kan ik thans al meedeelen, dat allen, die op 10 April de verklaring hebben onderteekend, in den numerus clausus zullen vallen. Wie na 10 April teekent, is a priori niet uitgesloten, maar zal moeten af wachten, of er plaats is. Men kan nog na 10 April tee kenen en dus de beslissing nog wat uitstellen. Men bedenke ech ter wel, aldus spreker, dat ik na dien datum niet kan waarborgen, dat men niet voor de tewerkstel ling in Duitschland wordt aan gewezen. Wien dat gebeurt, die moet daaraan gehoorzamen. Men kan zich daaraan niet onttrek ken, door zich dan alsnog tol teekening bereid te *»klaren.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1