D |e Anglo-Amerikaansche terreur- aanval op Antwerpen ^»te Jaargang Woensdag 7 April 1943 No. 25467 jj eer dan tweeduizend slachtoffers. Beeld van verschrikking BINNENLAND Aischeid van het W.A.- Vrijwilligersbataljon. VERDUISTEREN: Het teekenen van de loyaliteitsverklaring door studenten. EIDSCH DAGBLAD rst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN elgapress meldt uit Antwer- terreuraanval, Maandag door Anglo-Amerikanen op Groot- Iwerpen gepleegd, is werkelijk dadig geweest. Op vreeselijke se werd de burgerbevolking rotten: meer dan 200 bommen den uitgeworpen, waardoor j iderden woonhuizen, met o.a. scholen en een kerk vernield den. Naar de gisteren om 0 uur medegedeelde cijfers, ft deze luchtaanval tot nog 2007 dooden, 603 gewonden 130 vermisten geëischt. n de vier getroffen scholen be- pt het getal doode kinderen er dan 300; ook werden 16 ters gedood, terwijl er twee leren vermist worden. Taar verder vernomen wordt, eten de Engelsch-Amerikaan- e vliegtuigen hun bommen ge- rpen hebben van een hoogte h* 6 tot 7000 meter, zoodat de ïval niet als een aanval op Hitaire doelen kan worden be- ouwd. 9 vliegtuigen gingen verloren dezen aanval. a; det man en macht werd van andagmiddag af gewerkt om redden wat er nog te redden 'l: politie, brandweer, luchtbe- ■ermingsdienst, vrijwillige ar- jisdienst voor Vlaanderen, denten, en het Roode Kruis nden hun krachten samen om eerste hulp te verleenen. Alle tfrtuigen werden opgeëischt om piefen en gewonden te vervoe- X LOp de stadsmuren heeft de ógemeester van Antwerpen, 'Hwaide, een biljet met rouw- dtd laten aanplakken. Daarop at: 5Ren ontzettende ramp heeft 5e stad getroffen. Tallooze me- jjurgers zijn gedood, tallooze deren liepen verwondingen op. n duizenden werden have en 2id vernield. Geheel de bevol- ig treurt om het leed van deze gelukkigen. Ten teeken van uw zullen alle openbare ver- f.kelijkheden tot en met 9 ril gesloten blijven. Muziekuit- iiingen moeten achterwege ven. Daar is echter ook on- niddeliyk daadwerkelijke hulp idig. Er dient voorzien in de ngendste behoeften van de ge- jsterden. Het stadsbestuur heeft dien einde uitgebreide maatre ten getroffen. Maar het is noo- 't, dat alle Antwerpenaren het nne bijdragen door giften in tura (huisraad, beddegoed, .ederen, enz.) en giften in geld. J doe een beroep op den bur- ■zin, de naastenliefde en de iervaardigheid van allen. Ik fit, dat dit beroep gehoor zal iden. Waar nood te lenigen il, komt Antwerpen steeds praan. Nu de nood ons zelf rotten heeft, kloppen onze rten warmer dan ooit voor ze geliefde stad en voelen wij :S ook meer dan ooit vereend i den wil, tegenover onze zwaar proefde medeburgers, onzen den plicht te doen." •J| STEUNVERLEENING. j>e Militarverwaltungschef dr. ëder heeft, in naam van den itschen militairen bevelhebber »r België en Noord-Frankrijk, millioen francs ter beschik- 'g van den burgemeester van twerpen gesteld om den drin- iden nood te lenigen van de linnen der slachtoffers van 1 Britschen terreuraanval. lok uit België zelf - talrijke loriteiten bezochten de getrof- ji stad, w.o. kardinaal van ey - komt hulp in allerlei •m. Ie heer Delvo heeft medege- •ld, dat de Unie van hand- en istesarbeiders aan de gezinnen van haar gedoode leden een on- middellijken steun van 1000 frs. zal uitkeeren en aan de gezin nen van de gedoode niet-leden een steun van 500 frs. Verder zal de Unie nog een bedrag storten voor de officieele organisatie die tot stand wordt gebracht om de geteisterde bevolking te helpen. De Belga Press-correspondent ter plaatse meldt nog: Meer dan twee uren zouden er noodig zijn om de straten door te loopen van de wijken, waar de Amerikaansche bommen de groot ste ramp hebben teweeggebracht, welke ons land ooit heeft ge troffen. Van het stadhuis af heeft men een indrukwekkend gezicht op de verwoestingen. Langs de groote baan over een afstand van meer dan een kilometer vormen de hui zen met hun weggerukte voorge vels, met de ingestorte daken en de gesprongen vensters, een blok waarin geen enkele woning onbe schadigd is gebleven. Hier heeft een bom 34 woningen vernietigd en slechts rookende puinhoopen, waarin de reddingsploegen wroe ten, achtergelaten. Tusschen deze volledig vernielde huizenblokken staan nog enkele gebouwen, die enkel door scherven werden ge troffen of door het geweld van de ontploffingen gedeeltelijk wer den vernield. Op een markt zijn 3 bommen gevallen. Naast de reusachtige trechters liggen volledig uitge brande rijtuigen en vrachtauto's. Maar wanneer men in de straten gaat. die uitkomen op de groote baan staat men voor een beeld van verschrikking, dat aan het ongeloofelijke grenst. Bommen van het zwaarste kaliber werden op een school geworpen. 180 schoolmeisjes, die na het ontplof fen der eerste bommen naar haar onderwijzeressen gesneld waren, werden ter plaatse gedood, ofwel op de cour of wel in de gebou wen, onder de puinen, die de lij ken nog verborgen houden, terwijl de reddingsploegen de ijzeren staven met steekvlammen bewer ken en de betonnen palen met houweelslagen losslaan. Hier en daar gaan stil en zwij gend zusters met witte kappen, het gelaat vertrokken door de verschrikking, zich inspannend cm toch den angst der bezorgde ouders te kalmeeren. Verpleegsters van het Vlaamsche Roode Kruis en het Roode Kruis dragen over blijfselen van afgrijselijk ver minkte lijken met een deken be dekt, W9g. Dit alles gebeurt in akelige stofwolken, welke door een geweldigen wind worden op gedreven. In de kruin van een boom be merkt men de alpenmuts van een schoolkind, aangrijpend zinne beeld van de vreeselijke slachting welke aangericht werd. Een der eerwaarde zusters ver telt ons nog, dat een zuster en een onderwijzeres nog onder de puinhoopen bedolven liggen. Nog een andere werd zwaar gewond weggevoerd. 200 meter verder ziet men de normaalschool voor meisjes, welke ook niet ontsnapt is aan dit bloedbad: 100 jonge meisjes even als 5 zusters werden gedood. In de kleine bewaarschool er naast werden de zeer kleine leer lingen als bij wonder gered door onder een broos afdak te vluch ten. In de jongensschool aan den anderen kant van den steenweg meer dan 500 meter verder wer den 25 kinderen het slachtoffer van den laffen adnval. De kerk, welke te midden van deze gebouwen verrijst, werd ook door verscheidene bommen ge troffen. De vensterbogen en kerk ramen werden door de ontplof fing aan gruis geslagen. Stukken muur zijn ingevallen en het dak is ingestort, zoodat de kruisbeuk en het koor blootge steld zijn aan weer en wind. TOESPRAAK VAN DEN LEIDER Aan den voet van den hoogen domtoren te Utrecht stonden Zaterdagmiddag om vier uur zes honderd W.A.-mannen opgesteld die binnenkort naar het Oost front zullen vertrekken om voor volk en vaderland den strijd aan te binden tegen het bolsjewisme. Van deze W.A.-mannen heeft de Leider in een hartelijke toespraak afscheid genomen. Vele honder den toeschouwers waren naar het historisch domplein in de hoofd stad der Beweging gestroomd om getuige te zijn van deze betrek kelijk korte maar daarom niet minder indrukwekkende plech tigheid. In den stevigen Westen wind wapperden de vlaggen van de in carré opgestelde hooge masten. Het podium voor den ingang van den .oren was ge sierd met witte voorjaarsbloe men en. waar het hier een be langrijke gebeurtenis betrof, voor de W.A., was op het grijze span doek, dat de achterzijde van het podium vormde, de W.A.-spreuk Alles voor het vaderland" aan gebracht. Een W.A.-muziekcorps speelde voor de komsi van den Leider pittige marschmuziek. Om precies kwart over vier arriveer de Mussert, aan wien de com mandant der W.A., mr. Zonder van, het vrijwilligerscorps meld de. Na een inspectie langs de rijen van zwarte soldaten, voer de allereerst commandant Zon dervan het woord. Gij leider, aldus spreker, hebt mij enkele weken geleden bevel gegeven een W.A.-vrijwilligersba- taljon te vormen voor het Oost front. Uw bevel is uitgevoerd. Spontaan hebben honderden uit alle rijen der W.A. zich aange meld. Zeshonderd zijn goedge keurd en staan hier voor u aan getreden. Zij zullen de plaatsen innemen van hen, die in het le gioen aan het Oostfront geval len zijn en van hen, die een jaar of langer streden en nu met ver lof naar het vaderland zullen terugkeeren. Deze teruggekeerden zullen hier te lande mede den echten frontgeest brengen. Hier staan voor u W.A.-mannen van allen rang en stand, zoowel de mijnwerker als de student. Zij al len aanvaardden de consequen tie van hun nationaal-socialis- tisch geloof en stellen nu de daad. In zijn toespraak tot de vrij willigers zeide Mussert om., dat hij zijn zwarte soldaten dank baar was dat zij zich in zoo grooten getale hebben aangemeld Zij allen hebben groote moei lijkheden moeten overwinnen. Maar zij gaan „omdat het niet anders kan". Doelend op den sluipmoord op den Limburgschen burgemeester, merkte spreker o.m. op, dat het nationaal-socia- lisme zware offers vraagt. Iedere nat. socialist doet echter zijn plicht, zich niet afvragend welke offers dat vergt. De Nederlan ders aan het Oostfront zijn goede soldaten gebleken. De Ne- derlandsche strijder behoeft voor geen andere onder te doen. De vele Nederlanders, zoo vervolgde spreker, die nu nog op een ne derlaag van de As hopen, en in de handen klappen als zij de dood en verderf zaaiende Brit- sche en Amerikaansche vliegtui gen zien, beseffen nog altijd niet dat een bolsjewistisch Europa niet alleen een ramp beteekent, maar tevens een volslagen ver nietiging van het oude cultuur land. Er is, aldus Mussert, maar één macht, die de bolsjewistische overheersching kan breken, en dat is het nationaal-socialisme. Dat Europa na een eventueele overwinning van de geallieerden door Engeland en Amerika aan Sovjet-Rusland wordt uitgele verd, is nu toch wel een ieder duidelijk geworden. Alleen een Hitier en een Mussolini kunnen in dit belangrijke tijdperk Euro pa voor het bolsjewisme behoe den. Dat is ons onwankelbaar geloof. Dat de W.A. medehelpt een herboren Europa te bewerk stelligen is mijn trots, zoo be sloot Mussert zijn rede. Nadat een couplet van het Wil helmus was gespeeld en mr. Zon dervan een driewerf ,,met Mus sert voor volk en vaderland houzee" had uitgebracht, was de plechtigheid ten einde. De naar het Oostfront vertrekken de W.A.-mannen vereenigden zich hierna aan een maaltijd in Tivoli. Onder de aanwezigen bevon den zich behalve hooge Duitsche officieren en verschillende voor aanstaande functionarissen der beweging ook de commissaris van de provincie Utrecht, de heer Engelbrecht en de burgemeester van Utrecht, de heer C. van Ra- venswaay. Maar het afschuwelijkste in de zen plotsen overval is het feit, dat de bevolking tijdens haar werk verrast werd, in de namid daguren, op het oogenblik dat het verkeer het drukste was. Weinige personen hebben den tijd gehad om zich in veiligheid te stellen of een schuilplaats op te zoeken. In de huizen hebben de bewo ners er niet aan kunnen denken de kelders te bereiken. De bomaanval op Parijs - Op een ontvangst van de Parijsche en buitenlandsche pers heeft ambas sadeur De Brinon medegedeeld, dat het aantal dooden, dat de En- gelsch-Amerikaansche luchtaan val op Parijs Zondag gekost heeft, tot 328 gestegen is. - (D.N.B.) De strijd in het Oosten - De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Nu vrijwel het geheele Oostelijke front een periode van rust doormaakt en de toeschou wer gelegenheid krijgt om zich het verloop en de strategische be- teekenis van de nieuwe, na het bolsjewistische offensief ontstane frontlijnen te realiseeren, komen plotseling gezichtspunten voor den dag, die eenige maanden geleden in de wirwar der gebeurtenissen nog niet zijn opgevallen. Dit geldt in de eerste plaats wel voor het bruggehoofd in het Koebandis- tricht, dat na de hergroepeering van de Duitsche Kaukasus-armee ontstond en dat thans sedert eenige maanden onverdroten door de bolsjewisten wordt aangeval len, zonder dat het tot een beslis send resultaat is gekomen. Het heeft er even naar uitgezien, dat dit wel het geval zou zijn en wel toen de bolsjewisten in de omge ving van Noworossisk troepen aan land zetten en zich gsruimen tijd wisten te handhaven. Het offensief uit het Oosten, dat tegelijkertijd door de bolsjewisten werd ingezet, strandde evenwel op den verbeten tegenstand der Duitsche troepen en de door de aanvallers vermoedelijk gewensch- te insluiting van den Zuidelijken vleugel van het bruggehoofd bleef uit. hetgeen voor de landingstroe pen het einde beteekende. Zij wer den vernietigd en het terrein rondom Noworossisk bleef in Duit sche hand. De Duitsche troepen, die ook thans nog voortdurend door de bolsjewisten worden aan gevallen en eenige dagen geleden zelfs een offensief van 5 divisies en 3 brigades afweerden, staan thans in een vrij gunstige positie en hebben een uitvalspoort voor eventueele, nog in de toekomst liggende operaties in de hand. Stad en haven van Noworossisk bleven als basis voor een offen sief in de richting van den Kau- kasus behouden en vormen bo vendien een grendel voor het schiereiland Kertsj. In vergelij king tot het begin van het vorige zomeroffensief. beschikken de Duitschers dus thans in het Zui den over aanmerkelijk gunstiger uitgangsbases. van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 7 uur De maan kwam heden op te 8.41 uur ën gaat onder te 23.25 uur. Overeenkomstig het besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming en ter beveiliging van de orde aan universiteiten en hoogescho- len, is het van 10 April a.s. af aan studenten, die de voorge schreven loyaliteitsverklaring niet hebben geteekend, verboden aan universiteiten en hoogescholen de lessen te volgen en examens af I te leggen. Voor alle studenten bestaat de gelegenheid om in het bureau 1 van den rector-magnificus te tee kenen. Aan de studenten van openbare universiteiten en hoo- j gescholen wordt deze verklaring j bovendien zeer binnenkort ter teeksning toegezonden, j De aandacht wordt er op ge- i vestigd, dat zij, die vóór of op 10 April aan den oproep tot teeke- ning gehoor geven, binnen den numerus clausus zullen vallen en j dus dc garantie hebben hun stu die ongestoord te kunnen voort zetten. Zij, die niet op 10 April getee kend zullen hebben, zuli. n wel iswaar in de gelegenheid gesteld i worden zulks na dien datum te doen, doch een garaniie dal zij binnen den numerus clausus val- j Ien kan lun echter niet worden igegeven. Ook kan de secretaris-genei aal tewerkstelling in Duitschland j van studenten, die weigeren te teekenen, niet verhinderen. Nieuwe verordeningen. - Het verordeningenblad bevat ver scheidene nieuwe verordeningen. Allereerst bepaalt veroraening no. 31, dat iedere man, die rich vrijwillig aanmeldt voor dee.ne ming aan een cursus militaire training, van zijn werkgever voor den duur der deelneming aan dezen cursus verlof moet krijgen met inbegrip van de heen- en terugreis. Eveneens zijn leerlin gen, die zich vrijwillig aanmel den voor zoo'n cursus, voor den tijd van den oproep vrij van school. Degenen, die opgeroepen worden voor een cursus mogen uit de deelneming geen nadeelen ondervinden in hun arbeidsbe trekking en in hun sociale posi tie. In het bijzonder heeft de werkgever niet het recht het ar beidscontract wegens deelneming aan zoo'n cursus te ontbinden. Den werknemer moet het loon of salaris doorbetaald worden, even eens moet voor den tijd van de deelneming aan den cursus het studie- of schoolgeld doorbetaald worden. Verordening no. 32 bepaalt, dat in gevallen, waarin joden om ju ridische of feitelijke redenen hun verkoopsplicht volgens de veror dening op de ariseering van den landbouw niet kunnen nakomen, het betrokken stuk grond ter na koming van deze verplichting in beheer kan worden genomen door de Nederlahdscne admini stratie. De verordeningen no. 33 en 34 bepalen, dat tabaksurrogaat en tabakssurrogaatproducten, even als haringen, bewerkt of niet be werkt, distributiegoed zijn. Inleveringsplicht voor gebruikt papier. - Teneinde de papierpro ductie te kunnen handhaven op het tegenwoordig peil bestaat er zooals bekend, sinds 2 November 1942 een inleveringsplicht voor gebruikt papier. Deze inleverings plicht geldt zoowel voor over heidsinstanties als voor particu lieren. Ten aanzien van de over heidsinstanties werden reeds ver schillende maatregelen ter inle vering getroffen. Ten aanzien van particulieren deelt men ons mede, dat in de naaste toekomst geleidelijk voorschriften kunnen worden verwacht. Er zal daarbij geen inbreuk worden gemaakt op hetgeen krachtens bestaande wettelijke maatregelen bewaard dient te blijven.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1