Nieuw stadium in den strijd in Tunis Vier belijdenissen van een politiek penseel yy11 Definitieve stellingen bereikt. BINNENLAND Na den Engelschen bomaanval op Rotterdam. AGENDA RECHTZAKEN. Het gedenkteeken „Stalingrad" van professer Hinkelday op de bijzondere tentoonstelling, welke aan den strijd in het Oosten gewijd is, In het Berliner Zeughaus Orbls-Holland-Pax tn al tegen het bolsjewisme moet worden gevoerd in zijn meest doel- treffenden gemeenschapsvorm, het nationaal-socialisme. En wij Duitschers zullen dezen strijd uit sluitend en nooit in een andere orde voeren dan volgens onze na- tionaal-socialistische levenswet. Maar in dezen zegevierenden strijd voert Duitschland thans ook den oorlog voor Europa en juist de soldateske levenswetten, die ons door de geschiedenis der eeuwen geleerd zijn, hebben bns tot de grootste krachtsinspanning gereed en geschikt gemaakt. De machtsontplooiing van het Duit- sche volk in dezen oorlog is on eindig groot. Wij hebben tot dus verre met ongeveer een vijfde deel van de verliezen van den eersten wereldoorlog onze vijanden uit dit werelddeel geslagen en den vijand in het Oosten reeds half op de knieën gedwongen. En juist in dit jaar 1943 worden wij zooals onze vijanden met verbazing zien, omdat zij een 1918 verwacht had den door de concentraties en den inzet der thans opgeroepen krachten roet den dag sterker. Kameraden - zoo wil ik u ais arbeidsmannen thans noemen de Arbeidsdienst moet voor u een belevenis zijn, gij moet de bele venis hebben, dat gij, wat ook uw afkomst is, of uw ouders gegoed zijn, een vermogen hebben, hoo- gere staatsambten bekleeden, een vooraanstaande plaats innemen in handel of industrie, of dat zij handwerkslieden, boeren of arbei ders zijn, allen gelijk zijt. opge roepen voor denzelfden inzet en hetzelfde doel, en dat er slechts één onderscheid bestaat, dat van uw prestaties. Wie meer presteert, beteekent meer. En dat, Neder- landsche arbeidsmannen, moet ook de eerste wet zijn, volgens welke wij de maatschappelijke orde in dit nieuwe Europa willen opbouwen. Ook hier moet de eerste wet de prestatie voor de gemeenschap worden. Deze belevenis moet gij ondergaan. Met deze belevenis moet gij dan uw burgerlijk beroep aanvaarden en weten, dat gij eenmaal naast elkander gestaan De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: De strijd in Tunis is in een nieuw stadium gekomen. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger van Rommel heeft zich veree- nigd met de troepen van von Arnim, die het Noordelijke deel van Tunesië verdedigen, en men kan thans zeggen, dat het na den terugtocht uit Egypte eindelijk zijn definitieve stellingen heeft bereikt. De thans komende ge vechten zullen wellicht een be slissend karakter dragen. Door knap manoeuvreeren heeft Rommel tijdens zijn terugtocht steeds de hem achtervolgende Engelschen opgehouden en aldus tijd gewonnen. Naar uit de ver klaringen van Duitsche militaire kringen blijkt, dient men ook den strijd om de Marethlinie in dit licht te bezien. Geruimen tijd heeft Rommel het achtste Brit- sche leger nog voor de Mareth linie weten op te houden en nu de Engelsche generaal Montgo mery deze linie is binnengedron- den, vindt hij Rommel weder in nieuwe stellingen voor zich, die ten deele op natuurlijke hinder nissen steunen en Montgomery noodzaken tot nieuwe omvang rijke voorbereidingen. Hij moet zijn batterijen opnieuw in stel ling brengen en zijn ravitaillee ring opnieuw organiseeren, waar mede uiteraard weder geruime tijd gemoeid gaat. Terwijl aldus de gevechten in het Zuiden op het oogenblik meer een plaatselijk karakter dragen, blijven de Amerikanen ten Noorden van het zoutmeer Sjott-el-Dzjerid druk uitoefenen op den Oostelijken vleugel van de troepen der Spil. Het was, naar men thans te Berlijn ver klaart, deze flankbeweging, die Rommel enkele weken geleden, aanleiding heeft gegeven, door een aanval te trachten, het ge vaar van dezen kant te bezwe ren, ten einde zich vollediger op de verdediging naar het Zuiden te kunnen concentreeren. Deze cntlastingsaanval, die de in den strijd nog weinig ervaren Ameri kanen volkomen onthutste, slaag de volkomen en de tegenstander werd tot ver voorbij Gafsa naar het Zuidwesten teruggedrongen, waarmede het beoogde doel be reikt was. De Amerikanen heb ben weliswaar het verloren ter rein terug gewonnen, doch Rom mel heeft intusschen zijn strijd krachten, door de Amerikanen onbedreigd, op nieuwe stellingen terug kunnen trekken. Het is een mooi staaltje van krijgsmans kunst geweest, deze strijdkrach ten door den „flesschenhals" tus- schen de zoutmeren en de zee in veiligheid te brengen. Door de vereeniging der beide legers onder Rommel en von Ar nim - men kan aannemen dat Rommel als oudste in rang thans het opperbevel voert, onder den Italiaanschen opperbevelhebber (immers het is een Italiaansch oorlogstooneel) - is de positie der strijdkrachten van de Spil uiteraard versterkt en daar zij het voordeel van korte aanvoer- wegen voor de ravitailleering hebben, terwijl de tegenstander alles over grooten afstand moet aanvoeren, zijn de voorwaarden voor een succesvolle verdediging- tegen de Britseh-Amerikaansche overmacht niet ongunstig. De Duitschers en Italianen beschik ken over een vesting, waarin zij ongetwijfeld tegen een langduri ge belegering bestand zullen blij ken. De Gaulle's reis uitgesteld. - Het Pransche nationale comité te Londen heeft medegedeeld, dat generaal Eisenhower aan gene raal De Gaulle heeft verzocht zijn reis naar Fransch-Noord- Afrika uit te stellen. Zulks om „militaire redenen". - (D.N.B.) Britsche terreur-aanvallen. Volgens berichten van officieele Fransche zijde zijn Zondag bij den Engelsch-Amerikaanschen aanval op Parijs meer dan 200 menschen om het leven geko men en 500 gewond. Van 50 ge wonden is de toestand hopeloos, zoodat het aantal dooden nog belangrijk zal stijgen, ook al om dat het opruimingswerk nog lang niet geëindigd is. 120 woonhui zen werden geheel vernield, tal rijke andere zwaar beschadigd. Het opruimingswerk werd Zon dag tot het vallen van den avond met inspanning van alle krach ten voortgezet en Maandagoch tend vroeg hervat. De aanval ge schiedde op een oogenblik, dat geheel Parijs op de been was om aan den rand der stad van de voorjaarszon te genieten. Het wordt steeds duidelijker, dat hier sprake is van een zuiveren ter- reuraanval, want het zicht was zoo goed, dat de vliegers de stad duidelijk zagen liggen. De bom men vielen echter vrijwel uitslui tend op woonwijken. Bijzonder tragische gevolgen had" de aan val op de renbaan van Long- champs, waar Zondag het sei zoen werd geopend en weer een reusachtige menigte bijeen was. Ongeveer 15 bommen waren op het terrein gemikt en hadden den dood van ruim 50 personen tot gevolg. Het aan Parijs gren zende departement Seine et Oise is Zondag eveneens door Anglo- Amerikaansche bommenwerpers aangevallen. Men telt daar 17 dooden en 10 gewonden. Ruim 10 huizen werden geheel ver nield. Britsche Wellington vliegtuigen hebben Zondag van een hoogte van ongeveer 2000 m. ook tal rijke brisant- en brandbommen geworpen op de woonwijken van St. Brieu, de hoofdstad van het hebt als mannen van uw leeftijd, waarbij er geen verschillen van welken aard waren, maar een ge meenschappelijke band van ge disciplineerde orde en zinrijken arbeid. Ik zou u, doch ook allen anderen Nederlanders op zeer on- Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 1920-1942. Churchill voor het Lagerhuis op 12 November 1942. „Ik heb een diep vertrouwen in de wijsheid van Stalin en den goeden wil van dezen merkwaardigen man. Mijn hart heeft met Sovjet-Rusland gebloed en ik voel. wat u allen ook gevoeld zult hebben, den vurigen wil, te zamen met Sovjet-Rusland te lijden •fe eea deel van zijn last te dragen." dubbelzinnige wijze willen zeggen, dat dit het cenige doel van den Arbeidsdienst is. Want, wanneer dit doel wordt bereikt, wanneer gij aldus bijeengebracht en paraat gemaakt zfjt, dan is een der be langrijkste grondslagen in u ge legd, waarop wfj onze toekomst, zooals deze ons allen in Europa gemeen is, willen opbouwen. De Arbeidsdienst zal echter voor u nooit gewetensdwang beteekenen. Hij zal zich ook nooit indringen in de verhouding van den mensch tot God. Mannen van den Nederland- schen Arbeidsdienst, ik heb dan ook heden voor u slechts een wensch, dat gij openhartige, opge wekte mannen zijt, bereid zich in te zetten, die zich vooral bewust worden van hun volksche en ras verantwoordelijkheid in het volk en in den grooteren kring der Germaansche volken, die zullen ontwaken en bereid zijn ook het laatste in te zetten voor de toe komst. Gij voor het Nederland- sche volk. wij voor het Duitsche volk en wij allen voor een ge meenschappelijke, gelukkige toe komst. Na de rede van den Rijkscom missaris volgde nog een zang nummer van de arbeidsmannen „Heft de spaden, laat ze blinken", waarop de plechtigheid werd be sloten met het spelen van de volksliederen en een défilé van den Ned. Arbeidsdienst voor den Rijkscommissaris. departement Cote du Nord. On geveer 20 tot 30 huizen werden totaal vernield, vele andere in brand geworpen en zwaar be schadigd. Uit de ruïnen konden tot dusver 12 doode Franschen geborgen worden. Bovendien eischte deze Britsche terreur- aanval talrijke zwaar- en licht gewonden onder de burgerbevol king. Gistermiddag heeft naar het D.N.B. verneemt, een formatie 4-motorige Amerikaansche bom menwerpers het stedelijk gebied van Antwerpen gebombardeerd. Voltreffers op blokken gebouwen veroorzaakten branden en ver nielingen en brachten de bevol king bloedige verliezen toe. On der de puinhoopen van eenige in gestorte huizen liggen nog tal rijke personen bedolven. Te Rotterdam zijn als gevolg van den bomaanval ongeveer 16.000 menschen. wier huis ge heel of gedeeltelijk onbewoonbaar is geworden, en er waren er aan vankelijk bovendien 9 a 10.000 in zoodanige omstandigheden geko men, dat geen kookgelegenheid ter beschikking stond. De volks- dienst heeft al deze slachtoffers met den grootsten spoed door de eerste moeilijkheden heengehol- pen. In de eerste dagen heeft de voedingszorg van den N.V.D. zich over een nog veel grooter aantal inwoners uitgestrekt: Vrijdag en Zaterdag werden voor 360.000 per sonen porties pap, Zondag wer den 70.000 porties pap of stamp pot ter beschikking gesteld. Dag en nacht heeft de centrale keu ken hiervoor doorgewerkt. Intusschen had de evacuatie- dienst van den N.VX). voor het onderdak brengen van de dakloos gewordenen gezorgd, zoodat reeds den eersten nacht alle slachtof fers, hetzij bij particulieren, het zij in groote gebouwen hun bed gespreid vonden. Ook werden de menschen zoo noodig aan geld en kleeding geholpen. Op de algemeene begraafplaats Crooswijk zijn gistermiddag eeni ge tientallen slachtoffers van den bomaanval ter aarde besteld. Het legioen dankt voor de win- terkleeding Het hoofdkwartier van het vrijwilligerslegioen „Ne derland" ontving den volgenden brief van den kommandeur van het legioen, S.S.-Standarten- fiihrer F: „Het legioen ontving een om vangrijke zending warme winter - kleeding, hem door de Nederland- sche vrouwen opgedragen. Deze zending heeft onder de mannen van het legioen groote vreugde en voldoening gewekt want het legioen weet, dat een groot deel der geschonken winterkleeding door de Nederlandsche vrouwen moeitevol vervaardigd werd uit liefde voor de soldaten aan het Oostfront. De legioenairs voelen zich daar door in hun strijdgeest gesterkt en bevestigd in hun geloof, door dien strijd eenmaal het begrip en de dankbaarheid van hun geheele vaderland te winnen. Uit naam van alle onderhoori- gen van het legioen dank ik alle wouwen en dienstinstanties, die aan het samenbrengen der win- tergaven deelnamen, en verzeker hiermede, dat het legioen zijn plicht zal vervullen". Diaconessen en de loonbelas ting De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft aan de inspecteurs medege deeld, dat de arbeid der diaco nessen, leden van een godsdien stige gemeenschap van diacones sen, voor en ten behoeve van een diaconessenhuis verricht, niet ge schiedt in dienstbetrekking, doch voortvloeit uit het lidmaatschap zelf. vergelijkbaar met de onder linge verhouding tusschen leden van eenzelfde gezin, waar even zeer in den regel de verhouding van dienstbetrekking ontbreekt. Mitsdien heeft de secretaris-ge neraal goedgekeurd, dat het be sluit op de loonbelasting en het besluit op de vereveningsheffing ten aanzien van de verstrekkingen van kost, kleeding en zakgeld, door het diaconessenhuis aan de diaconessen verleend, buiten toe passing blijven. In beperkte mate kan.nog IM Uill' II1 U||j |||!I||U|IJllllip Hip H worden geleverd! Inlichtingen: Den Haag, Javastr. 88 f Zaandam, telefoon 2001 HEDEN. I Jeruël: Bijbelbespreking te 7'/,: nam. Morschweg 59: Stadsevangeliss, te 71/2 uur nam. Prediker: Spr. de heer D. In 't V van Dordrecht. 7 uur nam. StadszaalGenerale repet! „Mattheus Passion". 6.45 u. ij Brands tof fenbonnen slechts en met 14 April geldig - De b< nen „09 bv" en -„10 bv" der kaart, de bonnen kf 01 tot en - kf 06 der kookkaart dz en de bi, nen „één eenheid eerste perioc tot en met „één eenheid twaalf periode", die recht geven op 1 koopen van één eenheid va1 brandstoffen, zijn slechts geit tot en met 14 April. De geld' heidsduur wordt dus met 16 dag teruggebracht. Eveneens wordt de geld heidsduur van de toewijzing- welke zijn uitgereikt aan gro, verbruikers in de groepen b. ei d, teruggebracht tot en met April, ook al staat op deze W wijzingen vermeld, dat zij tot e na 14 April gelegen datum gel( zijn. Alle betrokken verbruikers d nen daarom de nog in hun be zijnde of nog voor dien datum ontvangen bonnen of toewijzing vóór 15 April aan hun leverand af te geven. De leverancier i£i dat geval verplicht hierop eve tueel ook na 14 April te lever? De haven van Belawan I; mei meldt, dat op 3 April haven van Belawan op Suma: weer geopend is. De haven wé indertijd door de Nederlandse strijdkrachten vrijwel geheel v: nield. De Japansehe milits; autoriteiten, die de beteeke van de haven kenden, begorji» onmiddellijk met het herstel. De moord op den Bredase! winkelier De advocaat-genei; bij den Hoogen Raad, mr. Romba heeft geconcludeerd tot verwerp! van de beroepen van den 37-jariJ huisschilder T. A. P. Slont uit El terdam en den 47-jarigen reizi J. H. J. Dils uit Amsterdam, zoowel door de rechtbank te E, terdam als in hooger beroep d; het gerechtshof te 's-Gravenh' zijn veroordeeld tot levenslange vangenisstraf wegens den moord Rotterdam gepleegd op den Bre schen manufacturier P. B. C Aart. De uitspraak werd bepaald 17 Mei. De visschers maken hun bootei Betten gereed voor de kustvissc Schlmmelpenningh-Smit-Pf

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2