<0, cj&eJle. NET MEISJE pFDERIJK TEHUIS Van Houten's MATRASSEN Matrassenfabriek „KLEINE" Ph. G. L. v. d. REYDEN „EX ANIMO" DAGMEISJES STADSNIEUWS. KERK EN SCHOOL ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Sovjet-aanvallen aan Koebanbruggehoofd afgeslagen. LAATSTE BERICHTEN OFFICIEELE MEDEDEELING Van Houten ook voor pudding! PUDDINGPOEDERS GOEDE OPLEIDING KWART VOOR ZEVEN PRECIES. STAD ROTTERDAM A' 1720 Vieus OriëntisFluks 72 Het «eerste kwartier wegen, de ploegen jgoed tegen elkaar op. De aanvallen 'van Vicus zijn echter beter van op zet en uitvoering dan die van Fluks „en uit één hiervan bezorgt Krijger '.de thuisclub na 15 minuten spelen de leiding (10). Dezelfde speler 'nbenut even later op uitstekende 'ïwijze een vrije kans. waarna mej. Brieër direct hierop den stand op ■o3o brengt. Hiermede komt de rust. Ook na de hervatting is er '"weinig krachtsverschil in het veld, thdoch het aanvalspel van Vicus is ook thans beter dan dat van Fluks. Met een verren bal brengt Cats den stand op 40, waarna Nieuwland l«en fraai tegenpunt maakt (41). ^Direct hierop heeft Vicus ander- smaal succes, thans met een goeden vdoorloopbal van mej. S. Boom (51). Zwart scoort dan een tweede „tegenpunt voor de roodwitten, waarna Krijger en Cats in den res- teerenden tijd ieder nog een doel punt aan de score toevoegen (72) :e HOCKEY. Leidsche Mixed Hockey Club Leiden I (heeren) vergrootte haar /kansen op het eersteklasseschap 3e door met 4-0 te winnen van Straw- I ^perries, ee AXHLETIEK. ei De Z.-H. Veldloop-kampioen- yeschappen De vereeniging „Achil les" te Gouda organiseerde Zondag smiddag in opdracht van de N.A.U. »sde veldloop-kampioenschappen van rkZuid-Holland. Deze brachten in de afdeeling senioren een zeer fraaie „en overtuigende overwinning voor W. Slijkhuis, die reeds in het begin Svan de af te leggen 3500 M. een II voorsprong nam, die behield en ver grootte met een wonderbaarlijke eindspurt, zelfs tot 150 M. w De uitslag luidt: Senioren 3500 SM.: 1. W. Slijkhuis, Holland, 11 m. 27.5 sec.; 2. C. Stuyvenberg, Hol- yland, 11 min. 54.7 sec.: 3. J. Boere, Minerva, 12 min. 1 sec.; 4. M. Bou- nwens. Celebes. 12 min. 2.2 sec.; 5. cO. Hart, SHOT, 12 min. 11.2 sec. EslOde werd Vis, 11de Knopperts. bei leden Holland. Clubkampioen werd oHolland. h Junioren 1500 M.: 1. D. Hoekse- ;ema, Minerva, 4 min. 19.8 sec.; 2. )0H. van Deest, Veris et Celeritas, 4 efmin. 21.2 sec.; 3. P. Briaees. Vlug ;ten Lenig, 4 min. 27.6 sec; 4. Swaak tvHolland. Clubkampioen werd Mi nerva. Er waren circa 75 deelnemers BILJARTEN. Van de Pol kampioen 45/2 De "Rotterdammer Van der Pol heeft Zaterdag en Zondag het kampioen schap anker-kader 45/2 behaald. ^De resultaten luiden: n<oi ^weering uPe Leeuw car. 251 brt. 15 h.s. 96 gem. 16.73 400 15 144 26.66 van der Pol 400 25 49 16 van Vliet 233 25 57 9.32 ,jde Leeuw van Vliet 400 10 204 40.— 400 10 173 40.— nSweering 400 13 92 30.76 c!v. d. Pol 176 13 44 13.53 Sweering 395 12 157 32.90 "van Vliet 400 12 205 33.33 de Leeuw 248 14 140 17.71 itv. d. Pol 400 14 115 28.57 oSweering 400 16 95 25.— v. d. Pol 200 16 63 12.5 van Vliet 400 16 128 25.— de Leeuw 259 16 87 16.18 -v. d. Pol 0de Leeuw «.van vliet 400 15 207 26.66 176 15 91 11.73 336 17 94 19.76 jSweerlng 400 17 66 23.52 jlde Leeuw 400 15 96 26.66 ic Sweering 387 15 120 25.80 °v. d. Pol 400 16 58 25.— a,van Vliet 348 16 137 21.75 De eindstand luidt: ,j 1. van de Pol: 6 gesp.. 4 gew., ,f 1976 cart. 99 beurten, h.s. 207, alg. gem. 19.95. 2. Sweering: resp 6, 3, 2233, 88, 157, 25.37. 3. De Leeuw: resp. 6 2%, 1883, 5 85, 204, 22.15. 3 4. v. Vliet: resp. 6, 2Vz. 2117, 96, 205, 22.05. Gouden zakenjubileum - Zater dag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de brandstoffenhandel der firma J. Th. Perquin en Zo nen, waarvan het kantoor is ge vestigd Breestraat 45, werd opge richt. Wenken van den Voedingsraad - Een bijzondere etalage bij Vroom en Dreesmann vestigt de aandacht op een aardig straatje „De Goede-Potsteeg" in den win kel van genoemde firma, waar het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad te 's-Gravenhage aandacht vraagt voor zijn wen ken en raadgevingen op voe- dingsgebied, welke op aantrekke lijke vouwbladen gedrukt aldaar verkrijgbaar zijn. Het is de bedoeling van dezen fraaien stand zooveel mogelijk huismoeders te brengen tot een goede en doelmatige bereiding en bewaring van de thans beschik bare voedingsmiddelen voor hun gezin, met een economisch ge bruik van grondstoffen en een ten volle besteden van alles, wat waarde heeft. Een doel, dat in dezen tijd ieders aandacht en streven waard is. Door trein gegrepen - Op 3 April 1943 te omstreeks 6.00 uur is nabij den overweg Rijnsburger- weg een 25-jarige spoorwegarbei der, wonende aan den Haarlem merweg, die zich langs den spoor weg naar zijn werk begaf, door een hem achteropkomenden elec- trischen trein aangereden. De man is zwaar gewond door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Residentieorkest Schuurman bewees opnieuw in Fransch werk nl. van Debussy, César Franck en Hector Berlioz bijzonder op dreef te zijn! Sterk is onze herinnering aan Debussy's schilderachtige „Noc turnes": het rustlg-verglijdende „Nuages", het suggestieve Fêtes met het illustratieve voorbijtrekken van den optocht en het zelden tot uitvoering komende „Sirènes" met het instrumentaal opgevatte, voca- liseeerende uiterst moeilijke vrou wenkoor. Het koortje schonk een reine impressie en paste zich se reen aan bij het fijnzinnige coloriet van het geheel. Willem Andriessen was de terecht uitbundig toegejuichte solistin Franck's veelgespeelde, doch van den eersten onzegbaar edelen inzet aan. door kleur- en klankschoon heid boeiende „Variations Sympho- niques". Onze landgenoot peilde nobele geest en diepte van den Père Angelique, bouwde zuiver en gevoe lig en schonk de grandiose ontwik keling, die de breed-golvende struc tuur behoeft. De Beethovensch- hechte samenwerking tusschen or kest en solopartij kwam in de prac- tijk echter nog niet geheel tot zijn recht. Daarna Berlioz' onverwelk- bare ouverture „Le Carnaval Ro- main", glansrijke en bont-afwisse lende „uitsmijter" van den vader der moderne orkestratietechniek. Als vreemde, want Hollandsche eend men vergeve de uitdruk- NED. HERV. KERK Beroepen. Te Reitsum, cand. H. B. Huisman, hulpprediker te Harlingen. CHR. GEREF. KERK Tweetal. Te Vlissingen, cand. A. Hilbers te Groningen en cand. B. Nederlof te Rotterdam Beroepen. Te Sneek, cand. A. Hilbers te Groningen GEREF. GEM. Tweetal. Te St. Annaland, ds. T. Dorresteyn te Op- heusden en ds. A. Verhagen te Lisse Beroepen. Te Kampen, ds. J. Vreugdenhil te Rijssen. Wederzijdsche luchtactie. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede: „In Tunesië bedrijvigheid van wederzijdsche artillerie en ver kenningsdetachementen. Italiaan sche en Duitsche luchtformaties hebben de havenwerken van Bone gebombardeerd en herhaal delijk aanvallen gedaan op de achterwaartsche verbindingen van den vijand, waarbij eenige tien tallen auto's in brand geraakten. Gisteren werden 12 vijandelijke vliegtuigen vernield, waarvan 8 in luchtgevechten en 4 door het afweergeschut. Voor de rëede van Bougie hebben Duitsche vliegtui gen een koopvaardijschip van 8000 ton met een torpedo getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren aanvallen gedaan op Na pels, Syracuse, Palermo en Car- loforte. In beide eerstgenoem de steden werd aanzienlijke scha de aangericht aan openbare en particuliere gebouwen. Er zijn 221 dooden en 387 gewonden te Na pels, 4 dooden en 20 gewonden te Syracuse, 12 dooden en 30 ge wonden te Carloforte. Twee vij andelijke toestellen werden bo ven Napels neergeschoten. Twee bommenwerpers, die deel hadden genomen aan den aanval op Car loforte, werden bij Mercureddu door luchtdoelgeschut in zee ge schoten. Een onzer duikbooten. die op den Atlantischen Oceaan ope reerde, onder bevel van den lui tenant ter zee Rossetti Mario uit Imperia, heeft het 3000 ton groote Grieksche koopvaardij schip Granicos, dat een voor En geland bestemde lading pyriet aan boord had. en het 3000 ton metende Engelsche koopvaardij schip Celtic Star in den grond geboord." king! in deze Fransche bijt: van Otterloo's „Introductie en Allegro", waarin het orkest hoogste kracht, kleurenrijkdom en dramatische ge ladenheid ontplooit. Het koper krijgt het volle pond, o.a. in de stemmige .koraalpassage. De Intro ductie lijkt ons natuurlijker en ge- inspireerder dan het Allegro, waar in het verstandelijke element door middel der gecompliceerde stemvoe ringen krachtig domineert. Totali ter is er hooge spanning, onder steund door gevarieerde instrumen tatie, waarmee een orkest eer kan inleggen. Deze ontegenzeggelijk in teressante partituur behaalde hier intusschen echter niet meer dan een „succes d'estime". Th. J. Hannema. In den nacht van 3 op 4 April zijn door de politie acht personen aangehouden, die zich tusschen 23.00 en 4.00 uur in het openbaar ophielden. Zij wer den op het Politiebureau eeni- gen tijd vastgehouden. De werklieden J. Bronsgeest en F. G. Houps zullen morgen den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaren in gemeentedienst traden. Zij zijn onafgebroken werkzaam geweest bij den Gem. Reinigings- en Ontsmettings- dienst, de eerste aanvankelijk als handkar-ophaler, thans als straat veger, de tweede als hulpvoerman en nu als inlader bij den huis- vuildienst. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „De bolsjewisten hebben giste ren met verscheidene divisies den verwachten aanval op het Ooste lijke front van het Koebanbrug gehoofd ingezet. De steeds her haalde aanvallen, die gesteund werden door krachtig artillerie vuur en vele pantserwagens, wer den door Duitsche en Roemeen- sche troepen uiteengeslagen met zware vijandelijke verliezen aan menschen en materiaal. De ge vechten duren voort. Een eigen aanvalsoperatie ten Oosten van Orel had een ge slaagd verloop. Aan de rest van het Oostelijk front alleen ten Zui den van het Ilmenmeer en voor Leningrad levendiger plaatselijke gevechtsactie. Aan het front in Tunis had de dag bij plaatselijke actie van verkenningsgroepen en stormtroe pen een rustig verloop. De lucht macht bestookte met sterke af- deelingen vijandelijke concentra ties van voertuigen en pantser wagens, tentenkampen en artil leriestellingen. Duitsche jagers behaalden 8 overwinningen in de lucht. Ten Oosten van Bougie deden gevechtsvliegtuigen een aanval op een groot vijandelijk vrachtschip, zij brachten het zware schade toe. Een gemengde Britsch-Ameri- kaansche formatie heeft giste ren overdag het gebied van Pa rijs aangevallen. Tengevolge van bomtreffers in woonwijken, par ken en sportterreinen der stad zijn er verscheidene honderden dooden en gewonden onder de bevolking. Bij dezen terreuraan- val en bij andere vijandelijke aanvallen op het bezette gebied in het Westen en Noorwegen werden 19 vliegtuigen neerge schoten. Drie eigen vliegtuigen gingen verloren. In den afgeloopen nacht heb ben Britsche vliegtuigen lukraak brisant- en brandbommen laten vallen vooral op open platte landsgemeenten in het kustge bied van Noord-Duitschland. 10 der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers en af weergeschut der marine neerge haald." BINNENLAND. Begrafenis van burgemeester Hetterscheid - Onder overweldi gende belangstelling werd te Roermond het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den op zoo lafhartige wijze vermoor den burgemeester van Baexem en Grathem, W. A. Hetterscheid. Op het kerkhof is gesproken door den commissaris der pro vincie, graaf de Marchamt et d'An- sembourg, die het verlies schetste dat de Beweging in den persoon van den vermoorde heeft geleden, die een voorbeeld was van plichts vervulling en die streed voor zijn idealen. Hierna betuigde Hauptdienstlei- ter Schmidt namens de Duitsche kameraden de familie zijn leed wezen. Namens allen dankte spr. den overledene voor alles wat hij gedaan heeft en bracht hem den groet en den dank over van den Rijkscommissaris. X Ten slotte wees de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, er op, dat Hetterscheid is geval len als soldaat van het nationaal- socialistische leger. Duizenden zijn hem voorgegaan in den strijd voor een betere wereld. Hij is het slachtoffer geworden van een sluipmoordenaar. Hij is gevallen voor zijn ideaal, voor de opstan ding en verheffing van Volk en Vaderland. Namens de Beweging dankte de Leider hem. Hij was een der besten en wij zullen hem gedenken als een der besten. Dank bracht spr. aan de Duitsche Nog tal van andere kransen en bloemen werden op de kist ge legd, waarna de muziekkapel „Ich hatte ein' Kameraden" en het Wilhelmus speelde. BON AAN WIJZING KUNSTMEST. Met Ingang van 31 Maart j.l. zijn voor de helft van de waarde geldig verklaard: stikstof, bonnenserie voorzien van opdruk No. 5: kali, bonnenserie voorzien van ondruk No. 5. De voor dit seizoen beschikbaar komende hoeveelheden zuivere stik stof (n) en zuivere kali (k20) zul- 'lën'iï.I' niet voldoende ziin om de van opdruk No. 5 voorziene stik stof- en kalibonnen geheel te ho- noreeren. Daarom geeft iedere stik stof- en kalibon No. 5. slechts recht op het koopen van de lielft van het daarop vermelde aantal kilogram men zuivere stikstof (nl resp. zui vere kali (k20)De stikstof- en kalibonnen-series No. 5 behouden haar geldigheid tot 15 Mei a.s. De verbruikers dienen deze bonnen uiterlijk 10 Mei a.s. bii hun leve ranciers in te leveren opdat deze voor tildige inzending aan het R.V.O. kunstmest distributiebureau kunnen zorgdragen. Vervallen stik stof- en/of kalibonnen No. 5 kun nen onder geen voorwaarde worden ingewisseld tegen nieuwe zegels. Den verbruikers van kunstmeststof fen wordt dringend aangeraden, deze bonnen uiterlijk 10 Mei 1943 bij hun leveranciers in te leveren. Levering op de stikstof- en kali bonnen No. 5. zal niet overal direct kunnen plaats vinden. 5156 Hoofdredacteur: B. W Menk- horst. Lelden; plv hoofdredacteur: K. Been. Lelden RedactiestafB W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws: Th. J Hannema, Omg en Muz.: Verantwoordelijk v d advertenties: A. Poortman gevraagd voor dag of d. en n. Uit goed gezin. Werkster aanwezig. 5114 Mevrouw v. MENS, v. Z. v. Nijeveltstraat 98, Wassenaar. gezocht voor vriendl. ouden Heer (78 jr., soms eenigs- zins hulpbehoevend) met /pension en te verwarmen Zit-Slaapkamer (op zon- zijde) met divanbed en str. water. Liefst in beneden woning met tuin en eenig uiselijk verkeer. Vergoechng >lm. f.75 p. m„ alles inbe- :pen. In of nabij Leiden. Brieven met inl. No 10 'Boekh. Kooyker, N. Rijn 16, Leiden. t Jongelui zoeken per Juni/ [Augustus a.s. ETAGE of 2 KAMERS -en keuken. Brieven Bureau van dit Blad onder No 9789a Van Houten's puddingpoe ders ziin van een zoodanige samenstelling, dat zij - be reid met een halve Liter melk en 40 gram suiker (vol doende voör4 personen) - een aangename verrassing zijn voor iedereen. Vanille 10 ets - citroencaramel, abrikoos, banaan, frambozenadvocaat, roomsmaak Ki/a ets. kunnen wij ook nu nog repareeren en bijvullen, zonder vergunning. Bij opnieuw overtrekken is vergunning noodig LAMMENS CHANS WEG 10 TEL. 25738 J zoo» sleufef door f. 4.50 p. mnd. KI. Clubs. Boeken in bruikleen. Dag- en avondlessen. Examen- opleiding. Rijn- en Schiekade 91, Leiden. UITVOERING en GENERALE REPETITIE van de „MATTHEUSPASSION" op Dinsdag en Woensdag vangen aan om REPARATIE van alle soor ten en merken Koffergxa- mofoons, Pathéfoons, Gra- mofoons. Vakkundig en billijk. H. LIGTVOET Morschstraat 14, Leiden. of WERKSTER voor 213 dagen p. w. gevraagd. Mevrouw A. DE HOOG, Acacialaan 10, Leiderdorp. s.v. MAATSCHAPPIJ VERZEKERINGEN 4 rovoc «oo/oeoott «ZMTl om M» nsA/SCnt**} Een Nederlandsch Bedrijf door de eeuwen heen. zERASMUSHUIS COOLSINGEL ROTTERDAM::

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3