Rede van maarschalk Pétain B4ste Jaargang Maandag 5 April 1943 No. 25465 Betrekkelijke rust aan alle fronten Duitsche Weermachtsberichten. Vroegere leiders naar Duitschland. Italiaansche Weermachtsberichten VERDUISTEREN: General-Oberst Daluege in Nederland. GEMENGD NIEUWS DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zaterdag deelde het Duitsche op- vn p-fl p „Ten Zuiden van het Ilmenmeer is in weerwil van de groote ter reinmoeilijkheden een aanvals- operatie met succes ten uitvoer gebracht. Door modder, die tot de knieën, en water, dat tot de borst reikte, bereikten onze troe pen hun aanvalsdoel. Zij drongen een groep vijandelijke strijdkrach ten in een moeras en vernietig den haar. De vijand verloor 1225 man aan dooden en 370 aan gevangenen. Voorts werden 26 pantserwagens, 25 stukken geschut, 66 vlammen werpers, 14 granaatwerpers en 92 machinegeweren vernield of buit gemaakt. Ten Zuiden van het Ladoga- meer herhaalde de vijand zijn vergeefsche aanvallen met zwak kere strijdkrachten dan de voor gaande dagen. Aan de rest van het Oostelijke front heerschte rust. Ook van het front in Tunis wordt slechts geringe gevechts actie gemeld. Door eigen aanvals- operaties weiden verscheidene bressen, welke de voorgaande da gen ontstaan waren, gedicht. Daarbij leed de vijand gevoelige verliezen. In den afgeloopen nacht heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijandelijk convooi voor de kust van Noord-Afrika aangeval len en treffers geplaatst op twee groote koopvaardijschepen. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche duikbootjagers een Britsche duikboot in den grond geboord en een tweede duikboot, alsmede een torpedomotorboot zóó zwaar be schadigd, dat ook die verloren geacht kunnen worden. Met inbegrip van de in Maart van dit jaar door formaties van de Duitsche luchtmacht en het Duitsche leger vernietigde 1267 Sovjet-Russische vliegtuigen heb ben, naar D.NB. meldt, de bols jewisten tot nu toe tijdens den veldtocht in het Oosten, in totaal 37.283 vliegtuigen verloren. Daar van hebben troepen van het leger er 1177 ten val gebracht. En Zondag: Verscheidene malen herhaalde aanvallen der bolsjewieken op het Oostelijke front van het bruggen hoofd in den Koeban, ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor Le ningrad zijn onder zware vijan delijke verliezen afgeslagen. Nieuwe concentraties werden door artillerievuur' en aanvallen van ons luchtwapen uiteengeslagen. Aan de rest van het front heerschte, -uitgezonderd plaatse lijke gevechtsactiviteit in het ge bied van Isjoem, rust. Ook in Tunis is de dag van gis teren over het algemeen zonder groote gevechtshandelingen ver- loopen. Slechts in eenige sectoren van het centrale en Zuidelijke front in Tunis kwam het tot vrij levendige plaatselijke gevechts activiteit. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht ver scheidene plaatsen in West- Duitschland aangevallen. Vrij groote schade is ontstaan vooral in het stedelijk gebied van Essen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en afweergeschut schoten minstens 21 der aanval lende vliegtuigen neer. Door afweergeschut van het luchtwapen. der marine, patrouil lebooten en duikboot jagers zijn aan de kust van Noorwegen, van de bezette Westelijke gebieden en op de Middellandsche Zee acht vijandelijke toestellen neergescho ten. Een formatie snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft bij een aanval overdag op de Zuidkust van Engeland militaire doelen dei- stad Eastbourne met bommen van zwaar kaliber bestookt. Bommen op Parijs - Ameri- kaansche bommenwerpers heb ben Zondagmiddag een aanval ondernomen op het stadsgebied van Parijs, dat in den helderen zonneschijn tot in alle bijzonder heden te onderscheiden viel. Zij lieten hun bommen vallen op woonwijken van de stad. Volgens de voorloopige berichten werden talrijke woonhuizen verwoest en meer dan 100 personen gedood. In luchtgevechten boven het N.- Fransche kustgebied werden vol gens de voorloopige berichten ten minste 7 viermotorige Amerikaan- sche bommenwerpers en een vrij groot aantal vijandelijke jagers neergeschoten. De Amerikaansche luchtaanval was een zuivere terreuraanval, zoo verneemt het D.N.B. Dit blijkt reeds uit het feit, dat er bommen geworpen zijn op 2 sportvelden, die juist volop in gebruik waren. In een geval vielen de bommen op een paardenrenbaan, die op dezen Zondag-middag het voor jaarsseizoen had geopend en waar Maarschalk Pétain heeft gis teravond voor de radio gesproken tot het Fransche volk over Frank rijk, over zijn tege- „ordig on geluk en over zijn toekomst. De maarschalk zeide o.a.: wan neer de tegen wol ^e tijd u hard voorkomt, dan begaat ge een principieele fout wanneer ge daar de regeering verantwoorde lijk voor stelt. De verantwoorde lijken voor den zwaren tijd, de schuldigen aan den oorlog en aan de nederlaag, ge kent ze. Nauw verbonden met de oorzaken van de ineenstorting, zijn zij voor de consequenties gevlucht. Terwijl ik bij u gebleven ben, zijn zij ge- emigreerd. Als rivalen voor com mandoposten en functies probee- ren zij door een propaganda van haat het vroegere bewind, dat het land in het ongeluk gestort heeft, weer op te richten. Thans moet men beslissen. De opstan dige leiders hebben de emigratie en den terugkeer naar het verle den gekozen. Ik heb beslist voor Frankrijk en zijn toekomst. De nationale vergadering van Juli 1940 heeft mij in vrije verkiezing opgedragen een nieuwe grondwet te maken. De Fransche natie heeft daarmee legaal gebroken met een bewind, dat veroordeeld is door de daden en dood is door '■'zijn fouten. Meent ge, dat me thoden en menschen, die het land in het ongeluk gestort heb ben, het weer groot kunnen ma ken? Met de volle overtuiging, waarvan ik doordrongen ben, zeg ik u: wanneer de vrede, dien die slechte Franschen verwachten, op oude politieke, economische en sociale gewoonten van den tijd voor den oorlog berust, dan zal Frankrijk nooit weer verrijzen. Ge hebt uw instemming niet onthouden aan de beginselen, die ik heb opgesteld. In duizenden door mij ontvangen brieven hebt ge uw wil bevestigd en verzekerd Frankrijk een autoritair regiem te geven, dat geschraagd wordt door wijsheid, verstand en in zicht, Alleen de autoriteit kan de ware vrijheden in den arbeid verzekeren. De autoriteit alleen kan, wanneer Frankrijk van de zen oorlogsdwang eenmaal ver lost is, de standsverschillen weg nemen en het sociaal program uitvoeren, dat ik heb opgesteld. In één zin kan alles gezegd wor den, den toestand van het proletariaat te veranderen, dat is het doel van de arbeidsordening. Pétain vermaande vervolgens de Franschen zichzelf te bezin nen, Dan zouden zij het contact vinden met hen, die den toe stand reeds begrepen hebben en die medewerken aan de redding van het vaderland. Hij vermaan- hen, de onverschilligen te wek ken," den moed der dralenden le ven in te blazen en den tegen stand te breken van de egoïsten en nietsnutters. Onze gevange nen zijn ons in dat opzicht het beste voorbeeld. Zij óverleggenen werken in hun kampen, ver van den strijd van partijen en in vloeden. Zij bereiden den weg voor Frankrijk van morgen. Maar het is tevergeefsch,inrichtingen te wijzigen, wanneer men niet de gezindheid wijzigt. Het is tever geefsch, te hopen, op 't einde van den Franschen ondergang, zoo lang onze kinderen van hun on derwijzers nog geen nieuwe op vatting ontvangen. Dat is de groote taak der opvoeders. Meer nog dan de gehoorzaamheid der jeugd heb ik noodig de geloovi- ge overtuiging, het geloof en den wil tot de daad. Zoo wordt de elite gevormd, die uit alle lagen van het volk het staatsgebouw van morgen zal optrekken. Jonge Franschen, aan u zijn nieuwe beproevingen opgelegd. Ge moet die met vrucht verwer ken. Aanvaardt ze derhalve met discipline. Denkt slechts aan de naderlaag, om ons herstel voor te bereiden. Franschen, bevrijdt uw gedachten van vooroordeelen en slinkschheden. Dan zult ge des te beter hen verstaan, die de zware taak hebben u te leiden. Mogen u onze dooden, aan wie ik met deelneming denk, hen, wier huizen en woningen door ongerechtvaardigde bomaanval len verwoest zijn, een voorbeeld zijn en u de kracht verleenen uw persoonlijk lijden te dragen. Doch hoedt u voor verleidingen. Wanneer de communistische bar - baarschheid zou triompheeren, zou zij voor onze beschaving slechts verwoesting brengen en zou onze nationale onafhanke lijkheid voor altijd onmogelijk worden. Ons land zal zich slechts kunnen verheffen door de me dewerking van alle krachten, die in dit land geboren zijn. Frank- rijk's redding zal niet van buiten komen. Zij ligt in de handen der Franschen. (D.N.B.) Daladier, Blum en Gamelin naar Duïtschland overgebracht. - De Duitsche regeering heeft uit ontvangen inlichtingen de over tuiging gekregen, dat de Engel- sche en de Amerikaansche regee ring met het plan rondloopen, zich meester te maken van eeni ge vroeger in Frankrijk aanwe zige vooraanstaande Fransche personen, om hen te gebruiken voor de opstelling van een tegen- regeering en daardoor onrust en verwarring in Frankrijk te zaaien. De Duitsche regeering heeft daarom besloten om, zooals reeds vroeger de oud-ministers Paul Reynaud en Mandel, zoo thans ook de vroegere minister-presi denten Daladier en Leon Blum, alsmede generaal Gamelin naar Duitschland over te brengen. Aan het verzoek van den Franschen regeeringschef Laval om deze personen in Frankrijk te laten, kon de Duitsche regeering na diepgaande overweging der bo ven aangevoerde redenen geen gevolg geven. Zij heeft echter aan de Fransche regeering de verzekering gegeven, dat het overbrengen van genoemde per sonen naar Duitschland, dat om militaire redenen noodig is, voor de betrokkenen geen verzwaring beteekent vergeleken met de be handeling waaraan zij tot dusver waren onderworpen. Bovendien heeft de Duitsche regeering aan de Fransche regeering medege deeld, dat de genoemde personen haar weer ter beschikking gesteld zullen worden, zoodra de om standigheden dit zullen veroor loven. (D.NB.) STRIJD IN TUNIS EN IN DE LUCHT. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: In Tunis was de bedrijvigheid gisteren minder groot. Door ge slaagde plaatselijke aanvallen hebben wij onze stellingen op enkele punten van het front ver beterd en gevangenen gemaakt. De luchtmacht der Spilmogend- heden heeft concentraties van auto's en artilleriestellingen ge bombardeerd en in luchtgevech ten twee Spitfires vernield. Twee andere vijandelijke vliegtuigen werden door het afweergeschut neergehaald. Duitsche vliegtuigen hebben een konvooi in het Westen der Middellandsche Zee aangevallen en twee koopvaardijschepen, waarvan een 8000 ton groot was, met torpedo's getroffen. Een formatie vijandelijke vlieg tuigen poogde gistermiddag Na* pels aan te vallen, hetgeen ech ter mislukte door het prompte ingrijpen onzer jagers, die twea viermotorige vliegtuigen neer schoten. Door eenige bommen, welke op plaatsen op Sicilië en in de provincie Salerno werden geworpen, werden eenige perso nen gewond. Van de operaties der laatste dagen zjjn twee on zer vliegtuigen niet teruggekeerd. En Zondag: Gematigde activi teit over de geheele lengte van het front in Tuins. In den Noor delijken sector heeft onze artil lerie met doeltreiiend geconcen treerd vuur vijandelijke tanks en gemotoriseerde voertuigen ver slagen. In Zuid-Tunis zijn vijan delijke vliegvelden des nachts aangevallen door onze bommen werpers. Vier toestellen werden door Duitsche jagers ten val ge bracht In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtuigen tijdens een of fensieve verkenning een tank schip van 4000 ton doen zinken. Het maakte deel uit van een onder escorte varend convooi. van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 7 uur De maan kwam heden op te 7.50 uur en gaat onder te 21 uur. zich als gevolg daarvan een groote menigte menschen bevond. Voorts kwamen er bommen terecht op een sportveld, waai- een betooging plaats had ten gunste van de krij gsgevangenen. Hongaarsch minister te Rome - De Hongaarsche premier en tevens minister van buitenl. zaken Kal- lay heeft een bezoek aan Rome gebracht en met den Duce vol ledige overeenstemming bereikt. E den weer in Londen - Naar Reuter meldt, is de Engelsche minister van buitenl. zaken, Eden, Zondagmiddag te Londen aange komen. Hij heeft de reis uit de Ver. Staten per vliegtuig gedaan in gezelschap van den ambassa deur Winant. (D.NB.). Rede van Rosenberg - Reichs- leiter Rosenberg heelt Zaterdag op een massabijeenkomst te Mün- chen gesproken over den strijd van het Duitsche rijk Hij schil derde in het kort het vroegere Novemberherstel, in welks scha duw twee krachten Duitschland dreigden uit te buiten en te ver nietigen: het internationale fi- nancieele kapitaal en het interna tionale bolsjewisme, beide door drenkt en voor het grootste deel geleid door joden. Thans staat Duitschland, aldus vervolgde de Reichleiter. tegen over dezelfde coalitie, doch dan in wereldomvang: het wereldkapita- lisme, opeengedrongen in Wall- street en de Londensche City, eenerzijds en het allesvernielende wereldbolsjewisme anderzijds, bei de wederom aangevoerd door het jodendom. Tegen deze machten en tegen het bolsjewisme groeit in Duitschland de haat. Tegelijker tijd groeit door de ongekende grootheid van dezen strijd, het geloof aan het Duitsche rijk aan tot een macht, zooals vroeger nooit bestaan heeft. Duitschland is de eerste be wuste nationale staat, die tevens alle godsdienstige richtingen toe laat, welke de volksche waarden eeren. Thans bestaat de zending van Duitschland in de verdediging en de ordening van het oudste vaderland van alle Europeanen. In bondgenootschap met Duitsch land staan vele andere Europee- sche volken, welker oogen door den opmarsch van het bolsje wisme zijn geopend en die thans medewerken aan het leggen van de grondslagen voor een Groot- Europeesch bewustzijn. „Wij weten", aldus riep de Reichsleiter uit, „dat de bruggen achter ons afgebroken zijn. Wij weten, dat dit het beslissend uur der Duitsche geschiedenis is, maar wij weten ook, dat de over winning van Duitschland ge grondvest is in de vastberaden heid van 80 millioen Duitschers en dat geen macht ter wereld deze wedergeboorte van Duitsch land en van het Duitsche rijk tot heil van Europa nog kan verhin deren. (D.N.B.). Laval brengt verslag uit - In een Zaterdag gehouden Fran schen ministerraad deelde Laval De chef der Ordnungspolizei, de S.S.-Oberstgruppenfiihrer en General Oberst der politie, plaats vervangend Rijksprotector in Bo- hemen en Moravië, Daluege, heeft in de afgeloopen dagen op uit- noodiging van den Rijkscommis saris. Rijksminister dr. Seyss- Inquart, een bezoek aan Neder land gebracht. Hij inspecteerde gedurende zijn verblijf te 's-Gra- venhage het daar gestationneerde regiment brandweer-politie, af- deeling Nederland, dat bij den ter reuraanval der Engelschen op Rotterdam voor het eerst zijn uitstekende opleiding bewees, welke het van de Duitsche brand- weerpolitie heeft gekregen. Ge neral-Oberst Daluege inspecteerde voorts de te Schalkhaar bij De venter ondergebrachte afdeelin- gen van het Nederlandsche poli- tie-opleidingsbataljon. Zoowel over de brandweer-politie als over het opleidingsbataljon liet de chef der Ordnungspolizei zich in zeer waardeerende woorden uit. Een honderdjarige. - De heer Gerrit Speulman te Slochteren vierde Zaterdag onder zeer tal rijke bewijzen van belangstelling zijn honderdsten verjaardag. De heer Speulman geniet nog een uitstekende gezondheid. Kokende koffie gedronken. - Het driejarig kindje uit het ge zin V. te Budel, liep bij het drinken van kokende koffie ern stige inwendige brandwonden op. Het kind is korten tijd later aan de gevolgen overleden. mede. dat van 1 Januari tot 31 Maart 250.000 Franschen naar Duitschland zijn vertrokken om daar in fabrieken tewerkgesteld te worden. In dit cijfer zijn 77.000 arbeidsdienstplichtige jonge Fran schen inbegrepen. De andere jonge Franschen, die hun ar beidsdienstplicht zullen moeten volbrengen, zullen in Fransche fabrieken tewerkgesteld worden en voor het bewaken van spoor lijnen en verkeerswegen gebruikt worden. Ten einde een zoo groot moge lijke opbrengst van den oogst te verkrijgen, besloot de minister raad den arbeidsdienstpllcht in den landbouw uit te breiden tot mannen van 16 tot 60 jaar. Gron den in gemeenten, die ï.iet voor den landbouw worden gebruikt en waarvan het braakliggen niet ge rechtvaardigd is, zullen eventueel onder dwang bebouwd moeten worden. Deze maatregel voorziet in bepaalde gevallen in onteige ning en in de mogelijkheid om alle beschikbare mannelijke en vrouwelijke werkkrachten in het kader van de toelaatbare ver houdingen voor het bebouwen van aldus verkregen bouwland aan het werk te zettBB. (D.NB.),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1