Met dr. Yoelckers door de geteisterde wijk van Rotterdam 84ste Jaargang Vrijdag 2 April 1943 No. 25463 BUITENLAND ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: BINNENLAND De nieuwe bonnen. Verbijsterende aanblik. Een gelukwensch. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verklaring van groot-admiraal Dönitz Naar uit een frontbe- richt blijkt, heeft groot-admiraal Dönitz onlangs een bezoek ge bracht aaneen ligplaats voor Duitsche motortorpedobooten aan het Kanaal. Bij een toespraak tot de bemanningen van deze vaar tuigen verklaarde groot-admiraal Dönitz het volgende: „Deze oorlog is een zeeoorlog. Engeland kan alleen ter zee ver slagen worden. Engelands zeever- ^eerswegen, die zijn levensaders vormen, moeten afgesneden wor den. Dit doen, naar groot-admi raal Dönitz verklaarde, de duik- booten en de motortorpedobooten. Voorts kondigde groot-admiraal Dönitz aan, dat steeds meer flottieljes motortorpedobooten op gesteld worden en naar het front gaan om convooien aan te vallen. De motortorpedobooten zullen niet meer te vervangen tonnage tot zinken brengen en tegelijkertijd krachten binden, die zoodoende aan de bestrijding van de duikboo- ten onttrokken worden. Wij moe ten, zoo verklaarde de groot-admi raal tenslotte, taai en verbeten den vijand op de hielen blijven en wy mogen hem geen rust gunnen waar hij ook opduikt". (D.N.B.). Churchill over den duikboot- oorlog Toen minister-president Churchill in het lagerhuis weer om inlichtingen gevraagd werd over de bestrijding van de duik bootactie antwoordde hij, volgens den Britschen nieuwsdienst: „tot mijn spijt kan ik een bespreking van deze kwestie niet toelaten. Het zou volmaakt onmogelijk zijn, haar In het openbaar te behan delen en zelfs in een geheime zit ting van het Lagerhuis zou ik bezwaren moeten maken om deze aangelegenheid zonder meer op het program te zetten". (D.N.B.). De EngelschAmerikaansche scheepsverliezen In zijn aan vulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B., dat de Ver. Staten en Gr. Brittannië thans nog beschikken over 21 millioen brt. bruikbare scheepsruimte. Dit is 8% millioen brt. minder dan de scheepsruimte waarmee Gr. Brit tannië en de Ver. Staten den oor log zijn ingegaan. (D.N.B.). Verliezen van het sovjetleger Naar het D.N.B. verneemt, heb ben de bolsjewisten in het eerste kwartaal van dit jaar alleen al •floor de operaties van het Duit- -Jfche leger 6410 pantserwagens verloren. Parade te Madrid Het voor bijtrekken van 20.000 man troepen van alle wapens voorbij generaal Franco, ter gelegenheid van den Strijd in Tunis voortgezet. Het Italiaansche weermachtbe richt van gisteren luidde als volgt In Tunis worden de gevechten voortgezet met bijzondere felheid in de Noordelijke en centrale sec toren van het front. Tijdens onze tegenaanvallen werden 172 krijgs gevangenen gemaakt en eenige kanonnen en gepantserde strijd middelen vernield. In den Zuidelijken sector zijn Gabes en El Hamma ontruimd ingevolge bewegingen ter verkor ting van het front. Duikbommenwerpers hebben vij andelijke batterijen en concentra ties van tanks aangevallen, waar van een groot aantal beschadigd werd. Elf vijandelijke toestellen werden neergeschoten door Duit sche jagers tijdens luchtgevech ten. Op de Middellandsche Zee zijn tijdens een aanval op een van onze convooien 3 vijandelijke toestellen, getroffen door 't vuur van het escorte, in zee gestort. Een groote formatie veelmoto- rige bommenwerpers heeft bri sant- en brandbommen geworpen op Cagliari en omgeving. Onder de bevolking vielen 60 dooden en 62 gewonden, voor zoover tot dus ver geteld konden worden. Aan de hulzen werd ernstige schade toe gebracht. Onze jagers bonden gevechten aan met de vijandelijke formatie en schoten 3 viermoto rige machines neer. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7.uur De maan kwam heden op te 6.31 uur en gaat onder te 17.11 uur. vierden verjaardag van het einde van den Spaansehen burgeroorlog, heeft bijna drie uur geduurd. Op de eeretribune hadden behalve generaal Franco en de geheele regeering o.a. plaats genomen de chef van het militaire kabinet, luitenant-generaal Munoz Grande, het corps diplomatique, en tal rijke gewonden van de Spaansche vrij willigersdivisie. Na afloop van de parade bood generaal Franco het corps diplo matique een maaltijd aan in het Orientpaleis. Des avonds werd in het gebouw van den militairen bevelhebber van Madrid een groote militaire-receptie gehouden Ter verkrijging van de gebrui kelijke rantsoenen brood, be schuit en aardappelen voor de volgende week zijn de bonnen No. 15 aangewezen. Voorts krijgen de mannen op bon 15a der tabakskaart 1 rant soen tabak naar keuze en de da mes op bon 15 een rantsoen siga retten. Voorts kan gedurende de ko mende periode van veertien da- feen (4 t/m 17 April) op de bon nen 15a één rantsoen vleeesch of vleeschwaren worden gekocht, op de bonnen 15b een kwart rant soen, op de bonnen 4-14 en m-14 reserve 11/4 rantsoen en op de bonnen m-16 en m-18 reserve 2% rantsoen. Maatregelen voor het oogsten van koolzaad. De koolzaadbouw, welke in dit jaar een oppervlakte van bijna 50.000 H.9. beslaat, zal bij het oogsten bijzondere eischen stellen. De oppervlakte is niet al leen zeer belangrijk uitgebreid, maar ook wordt thans koolzaad verbouwd in streken, waar dit vroeger niet het geval is geweest. Waar er vroeger ook koolzaad werd verbouwd, zal de ervaring nog bekend zijn en zullen, indien het dan niet de jongeren zijn, toch de ouderen de aanwijzingen kunnen geven omtrent hetgeen voor een goeden oogst noodig is. Bij koolzaad speelt meer nog dan bij graan het juiste tijdstip van maaien een gr dote rol. Daar naast komt het groote bezwaar, dat het zaad door openspringen der houwen gemakkelijk verloren gaat en bijzondere voorzorgen moeten worden genomen. Het spreekt wel van zelf dat het noodig zal zijn bijzondere maatregelen te treffen, ten einde den oogst van het koolzaad rede lijk te doen verloopen. In verband daarmede zal de gemachtigde voor den oogst de noödige maatregelen moeten treffen. Hij zal er, in sa menwerking met het betrokken bedrijfschap voor zorgdragen, dat zoo goed mogelijk verdeeling van de benoodigde hulpmiddelen plaats vindt. Van deze hulpmiddelen moeten in de eerste plaats ge- noepid worden de kleeden, welke moeten worden gebruikt bij het drogen van het gemaaide koolzaad en bij het dorschen, ten einde zaadverliezen tegen te gaan. Reeds is er een belangrijk aantal kleeden beschikbaar en er zal getracht worden door een goede organisa tie en verdeeling het noodige aan wezig te doen zijn. Daarnaast staat echter de nood zakelijkheid om deskundige aan wijzingen te geven, waartoe de gemachtigde voor den oogst zich voorstelt, dat zich boerenzoons be schikbaar zullen stellen om hierbij te worden ingeschakeld. Behalve boerenzoons zouden ook rentenie rende landbouwers en de vakar beiders kunnen dienst doen. Er is hierbij gedacht, dat van 1 Mei tot ongeveer 15 Juli een deskundige in een bepaald gebied den boe ren inlicht, omtrent hetgeen zij bij den koolzaadoogst hebben in acht te nemen en waarvoor zij hebben zorg te dragen. Het is van groot belang de beschikking te krijgen over een voldoend aan tal dezer deskundigen/Gegadigden kunnen zich melden bij den ge machtigde voor den oogst, Bezui- denhoutscheweg 26 te 's Graven- hage. Nieuwe zeepbonnen. - Tot en met 30 April geeft de met „alge meen 534" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „t eenheidszeep" ge merkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24 M: of 28 gramlucht- gevulde eenheidstoiletzeep 40 of 75%, hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21®/0; hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De met „algemeen 535" ge merkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „t waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uit gereikte kaarten geven voorts tot en met 30 April a.s. recht, hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (.oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch ter wijl de met „t toiletzeep ge merkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten recht geeft op het koopen van één stuk van 50 of - voor zoover voorra dig - 75 gram toiletzeep (oude samenstelling) De geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bon nen „algemeen 514" en „s een heidszeep" en van de voor wasch poeder aangewezen bonnen „al gemeen 515" en „s waschpoeder" en van de voor toiletzeep aange wezen bon „s toiletzeep" is ver lengd tot en met 30 April. Opnieuw sinaasappelen voor kinderen in „stadgebied" - Van 2 tot en met 17 April a.s. komen kinderen van 4 tot en met 13 jaar, die woonachtig zijn in stad gebied, in aanmerking voor 350 gram sinaasappelen. In verband hiermede geeft de bon „reserve 3-15" met rooden opdruk recht op het koopen van 350 gram sinaasappelen in stadgebied. Het zal niet steeds mogelijk zijn de sinaasappelen onmiddellijk te betrekken, in verband met de be voorrading van den handel. De handel is verplicht onmid dellijk bij de aanbieding der bon nen de sinaasappelen af te leveren. Voorinlevering van bonnen is niet geoorloofd. Generator-anthraciet en bag- gerturf - Van 1 tot en met 30 April geeft elk der met de woor den „generator-anthraciet, 16de periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (maximum 75 KG) anthraciet- nootjes IV of V. Gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf, 16de periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. Kaarsen - Van 1 April tot nader te bepalen datum geven de met „20 verlichting" en „32 verlich ting" gemerkte bonnen der petro- leumkaarten. respectievelijk S 108 en S 208, recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gr.). Het ligt in het voornemen, van 1 April tot 1 October a.s., eens per twee maanden, dus driemaal, een bon voor een rantsoen kaarsen aan te wijzen. Men dient derhalve het ver bruik van kaarsen over de drie termijnen te verdeelen. Plechtigheid opgeschort. - De voor 3 April a.s. aangekondigde inwijding van het Gerardus Mooymanplein te Wassenaar is voorloopig opgeschort. Gistermiddag zijn wij in de gelegenheid geweest onder ge leide van dr. Voelckers, den Beauftragte van den Rijkscom missaris voor de stad Rotterdam een rondgang te maken door de getroffen stadswijk. De aanblik was verbijsterend. Men ziet uit op de ruïnes van woningen van vier yerdiepingen. Door de explosies is een deel de zer etagewoningen geheel ver nield, van andere bleven stukken muur nog overeind, maar was het inwendige een volkomen puinhoop. Verscheidene hadden minder van de explosies te lij den gehad doch waren aan het vuur ten prooi gevallen. Hier achter strekt zich een veld uit van puin en brokstukken, het eenige dat van de kleinere wo ningen is overgebleven. Politieagenten en W.A.-man- nen handhaven afzettingen, le den van den jeugdstorm verlee- nen hulp. Juist passeert ons een groep van de technische nood hulp. Werklieden met stofbrillen op zijn bezig met ruimen. Wolken puinstof waaien door de straten, waarin eenige enorme kraters de plaats markeeren waar bommen insloegen. Uit de tramrails is een stuk finaal weggeslagen, de bo venleiding hangt in verwarde slingers omlaag. Een bakkers handkar ligt in een poel met water. Twee mannen dragen een naaimachine uit de ruïnes. Over al knerpen glasscherven onder de schoenen. In wijden omtrek zijn de ruiten vernield. Wie kan zich thans - een dag na het bombardement - eigenlijk precies realiseeren wat hier ge schied is, hoeveel leed hier in en kele minuten is aangericht? Het geheele kwartier is een leven- looze dorre woestenij geworden. Midden op een zonnigen dag is hier het leven ineens stil blijven staan, stortte alles ineen, werden duizenden dakloos, 180 menschen en wellicht meer op wreede wijze uit het leven weggerukt. Beter dan wij, die hier thans loopen door de treurige overblijfselen van deze stadswijk kunnen zij dat beseffen, die thans hulp ver- leenen aan gewonden en dakloo- zen in noodhospitalen, evacua- tieposten en ziekenhuizen. Van heel nabij, door het contact van mensch tot mensch, kunnen zij wellicht beter dan wij zich een oordeel vormen omtrent den wa ren omvang der ramp. Vier en twintig uur na den Britschen terreuraanval op de arbeiderswijken van Rotterdam heeft de uitgeweken Nederland- sche minister van oorlog, Van Lidth de Jeude, den treurigen moed gehad den volgenden tele- grafischen gelukwensch te zen den aan den Engelschen minister van luchtvaart Sinclair: „Na mens de Nederlandsche regee ring en mij zelf bied ik naar aanleiding van het 25-jarig be staan van de Kon. Engelsche Luchtmacht mijn hartelijkste ge- lukwenschen aan. Het prachtige werk van deze luchtmacht is on geëvenaard en de behaalde pres taties vormen voor alle vereenig- de volken de bezieling, aangezien zij zooveel hebben bijgedragen tot de grondlegging van de over winning en voor een betere we reld." Commandant N.A.D. benoemd. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft luitenant-kolonel b.d. en generaal-arbeidsleider L. A. C. de Bock te 's-Hertogenbosch be noemd tot commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst. KRACHTIGE WIND WAK- KERDE DE VLAMMEN AAN Dr. Voelckers vertelt ons tijdens den rondgang, dat de aanval Woensdagmiddag omstreeks kwart over één geschiedde. Hij heeft hoogstens vijf minuten geduurd. Zijn woning, die op minstens een kilometer afstand ligt, schudde onder de hevige explosies. Heel even ging het licht uit en weer aan. Kort daarop zag men een reusachtige stofwolk boven het getroffen stadsdeel opstijgen, spoe dig vermengd met zware rook wolken. Een krachtige wind wak kerde de vlammen aan, die ten gevolge hiervan ook de niet ge troffen huizen aantastten. Prac- tisch werd de geheele wijk met ondergang bedreigd. Ongeveer een uur na den in slag waren alle hulpdiensten ter plaatse in actie: Duitsche weer macht, luchtbescherming, brand weer, technische noodhulp en niet te vergeten weerafdeelingen der N.S.B., die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Ook het Deut sche Feuerschutzregknent voor havenbewaking verleende hulp, voorts werd de Haagsche brand weer ter assistentie geroepen. La ter op den dag liet men nog 150 politiemannen uit Den Haag aanrukken om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Waar huizen nog buiten het be reik der vlammen waren trachtte men de goederen daaruit te red den. Omstreeks 5 uur in den mid dag stond alles nog in lichterlaaie, des avonds werden eenige huizen opgeblazen om het vuur een grens te stellen. Hoewel des nachts hiel en daar nog een hel schijnsel viel waar te nemen, is het voor mijn gevoel - aldus dr. Voelckers - een wonder, dat de brandweer het vuur bij zoo straffen wind zoo snel meester is kunnen worden. Een oogenblik, aldus vervolgde hij, hebben we nog overwogen de heele wijk te evacueeren. In een school werd een centrale eva- cuatiepost ingericht, andere scho len als hulpposten in gebruik ge nomen. Gisteravond weiden daar 9000 liter door de centrale keuken bereid, warm eten uitgereikt vandaag is deze hoeveelheid op gevoerd tot 18.000 liter. Vanmorgen werden mij 139 ge borgen dooden gemeld. Ongetwij feld zullen er nog van onder de puinhoopen te voorschijn komen. (Dit aantal is inmiddels tot 180 gestegen. - Red.). De vele zwaar gewonden worden uitstekend ge neeskundig verzorgd. De genees- heeren, aldus dr. Voelckers, heb ben zich onder deze omstandig heden volledig ingezet!" Wij vernamen voorts nog, dat de Rotterdamsche W. A. zich duchtig heeft geweerd. Zij richtte het heerbankwartier als hulp hospitaal in. Ook de Nederland sche rijksbrandweer heeft voor treffelijk werk geleverd. Zoo is dan Rotterdam voor de zooveelste maal slachtoffer van een bombardement. Onze grootste havenstad heeft het wel zwaar te verantwoordenOngetwijfeld zullen er zijn, die ook voor dit bombardement verontschuldigin gen zullen trachten te zoeken. Wie in Rotterdam echter eenigszins bekend is, weet dat er in het ge troffen stadsdeel geen fabrieken of zelfs maar eenigszins belang rijke werkplaatsen gevestigd wa ren. Wij allen weten dat oorlog „oor log" is. Degenen echter, die Rot terdam zoozeer beklaagden, had den die stad de jongste ramp moeten besparen. Rotterdam heeft een dergelijk bombardement aan hen niet verdiend. DE SLACHTOFFERS. Onder de tot dusverre geïden tificeerde dooden tengevolge van den Britschen luchtaanval op ar beiderswijken in Rotterdam, be vinden zich 48 vrouwen en 26 kinderen. Zes lijken konden niet meer geïdentificeerd worden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1