Bommen op Rotterdam ste Jaargang DondercJag 1 April 1943 No. 25462 BUITENLAND VERDUISTEREN: Voor Duitschers ter kennisneming. DE BRITSCHE DOOD. Bekendmaking van den höhere S.S.- und Polizei- führer. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )e strijd in Tunis De A.N.P.- respondent te Berlijn meldt: Terwijl in Noord-Tunis de ge- htshandelingen meer het ka- :ter van verkenning dragen, in het Zuiden gevechten inde, zooals op het Noord- ikaansche strijdtooneel tot >ver nog niet zijn voorgekomen. Engelschen en Amerikanen, zijde gestaan door Fransche [eelingen, zijn tezamen tegen- jr de Duitsch-Italiaansche ijdkrachten in de meerderheid, ;h Rommel heeft op de beproef - wijze een doorbraak van het ftste leger weten te verhinde- i. Nadat de opperbevelhebber het Britsche achtste leger intgomery, toen frontale aan- Jjen op de Marethlinie vruch- dos bleken, het zwaartepunt van aanvallen 'had verlegd naar in den rug van deze linie ge en El Hamma, heeft de Duit- le opperbevelhebber door een ugtocht, die ook volgens de gelschen volkomen stelselmatig uitgevoerd, voorkomen, dat zijn ijdkrachten de terugtocht door 1 ..flesschenhals" van Gabes - tusschen deze plaats en de itmoerassen gelegen laagvlakte werd afgesneden. Hierbij heeft mmel weder de oude taktiek 'olgd: de achterhoede heeft >r hardnekkigen tegenstand een lelijk terugtrekken van het gros troepen mogelijk gemaakt, fc het terugtrekken op de nieuwe le volkomen geslaagd is, zoo klaart men te Berlijn, blijkt uit I buitengewoon geringe aantal 'angenen, dat de Engelschen gens hun eigen opgaven heb- i gemaakt. De nieuwe situatie akt uiteraard een hergroepee- g der Britsche strijdkrachten odig en op de nieuwe stellingen Duitsch-Italiaansche strijd- ichten zijn dan ook, naar men Berlijn verklaart, tot dusver nog :n aanvallen ondernomen. 'iOoals een blik op de kaart leert, iit Rommel thans een door het iergte eenerzijds en de zee an- •zijds gevormden corridor ach- zich. Aan de Westzijde van sen corridor vormen de op ver tillende punten in het gebergte, ande Amerikaansche en Fran- le troepen een flankbedreiging, er kennelijk op gericht is, de eeniging van Rommels pant- leger, zoo dit tot een verderen ugtocht zou worden gedwongen, t de in het Noorden staande epen onder generaal von Ar- a te voorkomen. Alle pogingen de geallieerden, waarvan iral de Amerikanen nog van inig gevechtservaring blijk ge- tot de zee op te rukken, zijn iter op hevigen tegenstand ge it. >e zuiveringsactie in Bosnië. - de zuiveringsactie tegen eom- nistische benden in Bosnië meer dan 13.000 bendeleden lood. Talrijke steden en land- eken werden van de benden rijd. Aan de actie hebben ook itsche en Kroatische lucht- jdkrachten deelgenomen. Inder den titel „Vergeefsche )p op Bosnië" schrijft een oor sverslaggever in de „Deutsche gemeine Zeitung" hierover: n dat gebied van den vroege- i Zuid-SIavischen staat, waar e religies en de leden van schillende volken met elkaar mengd zijn, geloofden de bols- 'isten een geschikt uitgangs- ït te hebben gevonden voor tot ontwikkeling brengen i een bendenoorlog op den kan. Met barbaarsche terreur, t gruwelsprookjes en opruiin- i maakten de bolsjewistische idengroepen zich meester van deel der armen en armsten, zij met bloedige terreur over- rschten. De bolsjewistische thodes bleken van de allererg- soort. Vele plaatsjes in Bos- verloren meer dan 90 pCt. i hun veestapel, bijna al hun rraden aan levensmiddelen en tielgoederen, waarvan de bols isten gebruik maakten, oolang de Duitsche weer- cht, te zamen met de Kroati- e en Italiaansche formaties, beperkte tot de beveiliging de belangrijkste installaties van het land, leden de benden alleen daar gevoelige verliezen, waar afzonderlijke deelen der troepen van de ordemogendhe- den naar terrein beperkte, blik semsnelle zuiveringsacties ten uitvoer legden. Steeds, wanneer de benden den strijd aanknoop ten, werden zij vernietigd. Over al, waar zij vaste verdedigings linies hadden opgeworpen, wer den die stormenderhand geno men. In een helsche schoon maak werd hun macht echter door Duitsche divisies, waarbij zich Kroatische en Italiaansche formaties hadden aangesloten, de laatste weken gebroken. Sneller dan zij eens gekomen waren, moesten zij dorpen en steden weer prijs geven. Een beeld van verwoesting lieten zij achter. De kerken waren ge schonden, de klokketorens en minaretten der moskeeën waren opgeblazen, scholen en open bare gebouwen platgebrand. De apotheken en spreekkamers der dokters waren geplunderd, alle winkels leeggehaald, de café's waren ware puinhoopen, de ka zernes broeinesten van onge dierte. De bevolking, die voor een deel gevlucht was, keerde moe en apathisch terug. Haar have en goed was vernield, haar kudden waren geslacht, haar huizen ver koold of ingestort. Het is thans de taak van het civiele bestuur van den Kroatischen staat om door geschikte hulpmiddelen er zorg voor te dragen, qlat de volks gedachte van den jongen staat eindelijk ingang kan vinden. Met de ineenstorting van den weerstand der benden en de pa cificatie van uitgestrekte gebieden in de Kroatische en Bosnische wouden is de droom van de ge allieerden ten einde, die dachten hier een begin te vinden voor een nieuwen aanval op Europa uit het Zuidoosten, welke in de plannen der generale staven te Londen en Washington reeds al tijd een bijzondere rol heeft ge speeld; - (D-N.B.) De vernietiging der 1' koop vaarders. - Omtrent het tot zin ken brengen van 17 vijandelijke koopvaardijschepen door Duit sche duikbooten wordt nader ge meld, dat daarvan zes vaartuigen op de Middellandsche Zee inden grond zijn geboord. Deze sche pen waren door zee- en lucht strijdkrachten krachtig be schermd. Eenige der vaartuigen hadden ladingen munitie en dieptebommen aan boord en zon ken onder hevige explosies. De overige schepen werden wegge schoten uit konvooien, op den Atlantischen Oceaan. In het voornaamste gevechtsgebied van het Noordelijke deel van den Oceaan heerschte in de laatste week van Maart orkaanachtig weer, zoodat het soms niet mo gelijk was krijgsoperaties te ver richten. De Berlijnsche A.N.P.-corres- pondent meldt: In de maand Maart is volgens de officieele Duitsche opgaven meer dan 900.000 b.r.t. aan scheepstonnage tot zinken ge bracht, waarmede voor de eerste drie maanden des jaars de twee millioen grens is overschreden. Dit beteekent wederom een aan zienlijke stijging ten opzichte van het vorige jaar. In een commen taar van officieuze zijde bezigde men in dit verband voor het eerst de uitdrukking „Dönitz- duikbootoffensief" dat, zoo ver klaart men, thans reeds resul taten begint af te werpen. Aldus werd van deze zijde nog eens on derstreept - hetgeen voor den opmerkzamen waarnemer reeds duidelijk was - dat Duitschland nog meer aandacht dan tot dus ver schenkt aan zijn duikbootwa pen, wel met de bedoeling het te maken tot een voor den afloop van den oorlog beslissenden fac tor. Het duikbootwapen heeft in dit opzicht het luchtwapen in ze keren zin verdrongen. Geallieerde conferentie over de voedselvoorziening. - Het Ame rikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat het 38 regeeringen, waaronder die van alle vereenig- de naties en die van de 88 La- tij nsch-Amerikaansche staten, die aan den oorlog deelnemen, heeft uitgei.oodigd voor een conferen tie op 27 April, over het voedsel- vraagstuk na den oorlog. De conferentie zal worden ge houden op een geschikte plaats in de Vereenigde Staten, waar over later meer zal worden me degedeeld. Zij zal zich bezig hou den met de voedselproblemen op langen termijn, dus niet zoozeer met de onmiddellijke hulpactie na afloop van den oorlog. De Amerikaansche belastingen. Uit Washing"on wordt gemeld, dat het Huis van Afgevaardigden het belastingplan, volgens het welk alle belastingen zouden wor den vervangen door een inhouden van een vast percentage van het inkomen, met 215 tegen 198 stem men heeft verworpen. Het plan werd gesteund door de republi keinen en bestreden door de de mocraten. Met de republikeinen stemden 15 democraten voor, met de democraten 23 republi keinen tegen. - (DJN.B.) Roosevelt niet naar Nieuw Zee land. - Volgens den Britschen berichtendienst hebben Roosevelt en zijn vrouw, die door den pre mier van Nieuw Zeeland tot een bezoek zijn uitgenoodigd, deze uitnoodiging van de hand gewe zen. Als eenige commentaar zeide Roosevelt: „Thans reis ik niet." (D.N.B.) van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 urn- De maan kwam heden op te 5.59 uur en ging oDder te 15.54 uur. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider maakt be kend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie der Duit schers zijn alle in Nederland woon achtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats be voegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers ten gevolge van onbekendheid met deze verdüde- ning in het bijzonder bij verhui zing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleeft. Ik roep derhalve alle tot aan melding gehouden personen, on der verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den poli- tie-officier bij den gevolmachtig de van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bü vertrek naar 't buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren. maar in het on zekere zgn betreffende hun na tionaliteit of als statenloos wor den aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduit- schers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. Deze verplichting tot aanmel ding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weer macht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wette lijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding ver antwoordelijk. Aanmelding kan mede geschie den bü de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.AP." get. Rauter, S.S.-Gruppenftihrer und General- leutnant der Polizei. In de middaguren van gisteren hebben Britsche vliegtuigen bü zeer goed zicht de stad Rotterdam aangevallen. De neergeworpen bommen troffen hoofdzakelijk dichtbevolkte arbeiderswijken. Hee- le stratenblokken werden vernield. Volgens de tot dusver ontvangen berichten had de Nederland sche burgerbevolking 180 dooden en 400 gewonden te betreuren. Helaas moet verwacht worden, dat het aantal slachtoffers nog zal stügen De Duitsche en Nederlandsche autoriteiten hebben terstond alle beschikbare krachten aan het werk gezet voor de redding van slachtoffers en voor opruimingswerkzaamheden. Zij droegen zorg voor een voorloopig onderkomen en voor de hulpverleening aan de duizenden dakloos geworden mannen, vrouwen en kinderen. De horizon vervaagt in een dikke, vuilig geel-roode walm die over de daken hangt en als'met taaie vangarmen in de straten grijpt. In de middaguren wiex-p het Britsche luchtwapen zijn bommen neer. Zooals altijd troffen zü de woonhuizen der bevolking en ver nietigden in de puinen der onder 'n vuurgloed ineenstortende woon steden het leven van vele man nen, vrouwen en kinderen. Ter plaatse waar de ouders bezig wa ren met hun ai-beid en hun zor gen, waar de kinderen hun kleine genoegens beleefden, nikte de Britsche dood hen weg. De op laaiende vuurtongen boven de resten der huizen, de smadelijke puinen van heele woningblokken en de gruwelijke leegte van don kere venstergaten in heele stra ten, het nerveuze haasten der menschen, de radeloosheid van hun blik, het leed op de roodbe- huilde gezichten, en de ordelooze wirwar van armzalige wagens en karren met resten van bedden en bescheiden bezittingen vormen een ernstige kreet van beschul diging. Rondom laait de brand, span nen afgematte brandweerlieden zich in om te redden wat nog ge red zou kunnen worden, strom pelen en haasten opgejaagde men schen zich over steenen, balken, versplinterd huisraad, belachelijke kleinigheden als laatste bezitting met de handen opbeurend, rüden en staan auto's en handkarren overal om huisraad, dat in de straten opgestapeld ligt weg te halen. En steeds dieper zwalkte de vuile walm en rook tusschen de huizenrijen door, zoodat de tranen in de oogen springen, door dringt de kleeren der menschen met een penetrante brandgeur, die nog dagenlang blijft hangen, klinken de haastige stappen over glassplinters, waarbij de men schen bang zijn dat ook hun schoenen nog vernield zullen wor den. Deze doodendans in de arbei derswijk van Rotterdam vervult een iegelük in de stad. Wanneer de gedachten probeeren den chaos te doordringen en te ordenen, stuiten zij af op de onbegrijpe lijkheid van het ontzettende ge beuren. Slechts vluchtige indruk ken beginnen zich geleidelijk af te teekenen: een half opgegroeid meisje, met afgezakte kousen, een gescheurde rok, roodbehuilde oogen, den bloedigen neus vluchtig verbonden met een stukje gaas, heeft uit de puinen van haar vernielde huis een pop, een ted dy-beer en een prentenboek ge red van haar broertje of zusje en deze schatten draagt zü nu op een smal dienblad naar een stapel huisraad dat ligt te wach ten op vervoer. Misschien had deze kinderlijke liefdesdienst reeds geen zin meer. Misschien waren haar broer of zuster wel ergens mede onder de puinen be dolven. Maar sinds warmeer houdende aanstichters van deze oorlogs misdaden rekening met het ge- loovige gemoed van een volk? Bekommeren zij zich nog om menschelijke ontroeringen, die zij in hun eigen gemoed reeds lang gedood hebben? Wanneer het maar in nun rekening te pas komt. Zij beweerden het Euro- peesche oorlogspotentieel te tref fen of te willen treffen. De hon derdvoudig bewezen feiten ech ter getuigen tegen hen. Ook in Rotterdam hebben zij de woon steden van vreedzame, arbeid zame gezinnen getroffen. Deze oorlog is voor Engeland een waanzinnigheid, dat weten thans aan gene zijde van het Kanaal menschen, die niet tot de domsten behooren. De poli tieke ontwikkeling, juist in de laatste weken, waarin de Brit sche plutocraten datgene aan net bolsjewisme hebben moeten prijs geven, wat zij van Duitschland veronderstelden en dat land niet gunden, en waarvan zij de eeuwen door hebben geleefd als van het kostbaarste politieke kapitaal, heeft deze waanzinnig heid bevestigd. Het mag niet ver wonderen dat deze Britsche waapzin aan steeds nieuwen waanzin het licht schenkt. Het Nederlandsche volk echter, dat eens den Brit als bondgenoot vertrouwde, mag zich, gezien het stijgende aantal van zün gedoo- de vrouwen en kinderen en zijn vernielde woningen afvragen, of deze waanzin zelfs nog methode heeft, dan wel, of hij niet al lang reeds is uitgegroeid tot ongebrei delde misdaad. Degenen, die van genoegen in de handen klappen en met hei-, melijke welwillendheid aan het „tweede front" denken, wanneer Britsche bommenwerpers na vol bracht vernielingswerk over hen heen ronken, terwijl dood, ellen de en ontzetting gekomen is over honderdduizend hunner eigen volksgenooten, zullen er goed aan doen deze vragen te overwegen. Hun geestelijk vermogen tot het verkrijgen van inzicht moge he den nog falen, zü zullen echter ongetwijfeld het antwoord zeer snel vinden, wamxeer het niet zou bbjven bü het voorproefje, dat Rotterdam en vele andere plaatsen in Nederland de laat ste maanden gekregen hebben van het „tweede front." Op 29 Maart 1943, tegen half- tien des avonds, is de burgemees ter van de gemeente Baexem. in de provincie Limburg, W. A. Het- terscheidt, door eenige tot dusver onbekende daders met verschei dene schoten in zijn woning neer geschoten. Hetterscheidt is aan zijn verwondingen overleden. De bevolking wordt uitgenoo digd deel te nemen aan de op sporing van de daders. Voor ter zake dienende aanwijzingen, die leiden tot de arrestatie der mis dadigers loof ik een belooning uit van f. 25.000, welk bedrag met uitsluiting van gerechtelijke for maliteiten verdeeld zal worden. Iedere Duitsche of Nederlandsche politie-instantie zal desbetref fende mededeelingen in ontvangst nemen. (wg.) RAUTER, S.S.-Gruppenführer und General leutnant d. P.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1