HET MAANLICHT IN APRIL 34ste Jaargang Woensdag 31 Maar 11943 No. 25461 BUITENLAND ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND GEMENGD NIEUWS SPORT Begrafenis rijkssportleider Von Tschammer und Osten. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 33 Engelsche vliegtuigen met iO man personeel verloren. - aar jongste terreuraanval op uitsch gebied in den nacht van op 30 Maart heeft de Britsche chtmacht weer met een byzon- BAer hoog percentage der deelne- mjnende groote bommenwerpers noeten betalen. 33 gevechtsvlieg- K uigen met ongeveer 250 man ian personeel komen sinds den Oen Maart, volgens de voorloo- lige berichten, op de lange lijst an vermiste Britsche vliegtui- :en en gevechtsvliegers er bij. ïovendien moet er op gewezen rorden, dat de vijandelijke ver lezen bij de nachtelijke aanval- en in werkelijkheid telkens aan- 2 ïenlijk hooger zijn dan van I üuitsche zijde kan worden opge- Beven. Immers, terwijl de vlieg- uigen van de Duitsche lucht- nacht bij hun operaties tegen iet Britsche eiland slechts be- II rekkelijk korte afstanden over 11 ee behoeven af te leggen, moe- en de vijandelijke bommenwer- iers over groote zeegebieden aan n afvliegen, waarbij zij door den ■puitschen afweer vaak tot groo- omwegen genoopt worden, lenige aangeschoten Britsche of Lmerikaansche groote bommen- rerper is daarbij in het nachte- jke uur in de Noordzee gestort. )ok het neerstorten des nachts loven Engelsch gebied en de ïoodlandingen op Ejngelsche vlieg- elden verhoogen by eiken aan- al het verliescijfer der vyande- jke groote vliegtuigen aanzien- jk. - (D.N.B.) Duitsche luchtaanval op Sal- ombe. - Zware Duitsche ge- echtsvliegtuigen ondernamen istermiddag een aanval in :heervlucht op de aan de En- Ische kust gelegen stad Sal- imbe. De Britsche afweer werd ilkomen verrast. Pas toen-de erste bommen op de met troe- en bezette barakkenkampen vie- n, begon het afweergeschut te erken. Door bomvoltreffers op ibouwencomplexen en op het loorwegstation ontstonden groo- verwoestingen. Op den terug- cht namen de Duitsche vlie- irs nog militaire werken in aatsen aan de Engelsche Zuid- ïst onder vuur, waarbij een itterij luchtdoelgeschut getrof- n werd. Alle Duitsche machi- is keerden op haar punten van tgang terug. - (D.N.B.) Artikel van den gouwleider en iksstadhouder van Dantzig - est Pruisen. - Forster, de gouw- ider en rijksstadhouder van ntzig - West Pruisen, wijdt in :t tijdschrift „Das neue Euro een artikel aan het resultaat ,n het Duitsche opbouwwerk in it Oosten, aldus het D.N.B. Hy zet o.m. uiteen, dat na on- iveer 3% jaar het in groote nen gelukt is het Duitsche terlijk van dezen vroeger met weid gepoloniseerden gouw te irstellen. Overal heerscht rust veiligheid. Reinheid en orde- k leven zijn teruggekeerd. Reeds korten tijd na de bevry- Dg was de geheele bevolking üjn het werk. Het bedrijfsleven, industrie, zoowel als de land ouw en het handwerk ontplooi- d zich in stijgende mate en tefeakten dezen eersten nieuwen fs uw tot overschotgebied voor it rijk en Europa. De belangrijkste taak was ech- r de oplossing van 't ethnische oi lagstuk. In dit gebied leefden, r gezien van 200.000 Volks-Duit- t tiers op een totale bevolking n 2.3 millioen menschen, on- r wie 700.000 Duitschers, in de Dantzig en de vroeger bij het L de rijk behoorende districten geveer een millioen leden van z.g. inheemsche bevolking, ast de maatregelen om nieu- i Duitschers uit alle deelen van 3 ist-Europa hierheen te trek- n, was het en is het de voor- amste taak van de ethnische litiek een groot deel van deze jjieemschen van Duitsch bloed ;t er naar hun volk terug te a ingen. Dit geschiedt onder irwaarde van vrijwillige uit- STRIJD IN TUNIS VOORTGEZET. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: „In den slag aan het front in Tunis heeft de vijand aanzienlijke nieuwe afdeelingen gepantserde strijdkrachten en infanterie in het vuur gebracht, welker bewegin gen op doeltreffende wijze door de troepen der spil ,die tegen aanvallen ondernemen, worden belemmerd. Volgens de plannen zijn nieuwe stellingen betrokken, waarbij vijandelijke omsingelings pogingen werden verijdeld. De luchtmacht deed aanvallen op vij andelijke autocolonnes en pant, serwagens. die naar de voorste linie op weg waren. Duitsche ja gers hebben 6 vliegtuigen ver nield, een 7de stortte neer, na door het afweergeschut getroffen te zijn. Duitsche vliegtuigen hebben voor Philippeville een geëscorteerd konvooi aangevallen. Twee koop vaardijschepen, elk 5000 ton me tende, werden door torpedo's ge troffen. In de gemeente Giarratana (Ra- gusa) is een tweemotorig Ameri- kaansch vliegtuig brandend neer gevallen. Een onzer duikbooten, onder be. vel van luitenant-ter-zee Gian- franco Gazzana, heeft op den A'tlantischen Oceaan een koop vaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht." spraak voor het Duitsch-zijn. Vele honderdduizenden hebben tot dusverre den weg naar hun stamvolk teruggevonden.' De Duitsche politiek voor het Oosten streeft er naar, zoo be sluit Forster met de opheffing van onrecht een tragische en gevaarlijke ethnische ontwikke ling in dit gebied te beëindigen en de menschen van Duitsch bloed naar hun stamvolk terug te brengen, ten einde op langen termijn gezonde verhoudingen tot stand te brengen. Begrafenis van Von Moltke - Vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht, alsmede vele hooge ambtenaren van het depar tement van buitenlandsche zaken, onder wie staatssecretaris Frei- herr von Weiszaecker, waren Maandagmiddag bijeengekomen in het Landeshaus te Breslau om deel te nemen aan de staats- plechtigheid voor den te Madrid overleden ambassadeur Hans Adolf von Moltke. Als vertegen woordiger van generaal Franco was aanwezig de Spaansche am bassadeur te Berlijn, Vidal y Saura. Als vertegenwoordiger van den Führer was verschenen de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, die een toespraak hield, waarin hij den overledene warm herdacht. (D.NB.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft tijdens dé debatten over Indië in het Lagerhuis de plaatsvervangende Britsche mi nisterpresident Attlee o.a. ver klaard van meening te zijn, dat de Britsche regeering in Indië „tegenover een samenzwering" tot handelen gedwongen is. Gandhi's handelingen zijn volkomen in te genstelling met democratische op vattingen. Attlee is tegen „dicta tors", waaronder hij ook „den be roemden heilige" Gandhi rekent. Een grondwet, die voor het .kleine eiland" Engeland geschikt is, is misschien voor het Indische rijk ongeschikt. De moeilijkheid is daarin gelegen, dat de Indische politici dit niet willen erkennen. Attlee meent, dat de Engelsche vonm van democratie de juiste is. De politieke partijen in Indië. al dus Attlee verder, moeten tot de „liberale traditie" terugkeeren. (DNB.) Braziliaansch expeditiecorps. - Uit Rio de Janeiro wordt ge meld, dat de Braziliaansche re geering officieel haar besluit heeft medegedeeld een militair expeditiecorps naar het overzee- sche front te zenden. Er wordt De bankbiljetten van f. 100. - De laatste dagen doen hardnek kige geruchten de ronde, dat den biljetten van honderd gulden hetzelfde lot als die van dui zend en vijfhonderd gulden zou te wachten staan. Mede in ver band met deze geruchten viel op vele plaatsen een sterke drang waar te nemen onder het pu bliek om zich van de honderd gulden-biljetten te ontdoen en deze om te ruilen in kleinere bil jetten. Naar aanleiding hiervan kan worden verklaard, dat er niet aan gedacht wordt ook de biljetten van honderd gulden op te vorderen. Er bestaat dan ook geen enkele reden om de hon derd gulden biljetten - uitge zonderd in de werkelijk noodza' kelyke gevallen - in kleinere bil jetten om te wisselen. Overigens kan er op gewezen worden, dat er voldoende kleinere biljetten in circulatie zyn, zoodat het beta lingsverkeer geenerlei moeilijk heden uit dien hoofde behoeft te ondervinden.. Bovendien zorgt de Nederlandsche Bank, welke de ontwikkeling nauwkeurig ga deslaat, voortdurend voor een voldoende voorziening met klei nere biljetten en zij is eventueel bereid b.v. voor loonbetalingen kleinere biljetten ter beschik king te stellen. Er moge eveneens nogmaals op worden gewezen, dat zich in het betalingsverkeer geen moeilijk heden voor zullen doen, wanneer het publiek de niet benoodigde gelden bij de banken deponeert en het grootste gedeelte van zyn betalingen via de banken of via de giro laat loopen. In dit op zicht heeft het publiek het dus zelf in handen om zich eventueel voordoende storingen zoo snel mogelijk uit den weg te ruimen. Gemachtigde voor den oogst kan paarden en werktuigen vor deren - Ten einde een regel matig verloop van de werkzaam heden in den landbouw te ver zekeren heeft de secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij den dezer dagen benoemden gemachtigde voor den oogst, ir. C. Staf, ge machtigd overeenkomstig de be palingen van het algemeen vor- deringsbesluit 1940 de ter be schikkingstelling in bruik te vor deren van paarden, werktuigen, gereedschappen en machines, welke voor gebruik in den land bouw geschikt zijn. ijverig gewerkt aan de voorberei ding van het troepentransport, doch omvang en datum van ver trek worden streng geheim ge houden. - (D.N.B.) Het tweede front, In het La gerhuis heeft Churchill volgens een mededeeling van den Engel- schen berichtendienst verklaard, niet het gebruik van de bena ming „tweede front" te willen af raden, aangezien Engeland's vrienden, de bolsjewisten, bui tengewoon hard strijden en pre cies weten wat met deze uitdruk king wordt bedoeld. - (DN.B.) Roosevelt over de besprekingen met Eden. - Roosevelt heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, op de persconferentie met betrekking tot de besprekingen met Eden (die te Ottawa is ge arriveerd) verklaard, dat hij ver wacht, dat deze besprekingen ook met de regeering der sovjetunie zullen kunnen worden voortgezet. Behalve de reeds vastgestelde besprekingen inzake levensmid delenvoorziening, steunacties en financiën zal men besprekingen over mineralen en metalen vast stellen. De regeering van de sovjet unie heeft naar de Britsche be richtendienst verder meldt een uitnoodiging der Vereenigde Sta ten voor een bespreking over voedselkwesties tegen eind April aangenomen. Nog heeft Roosevelt medege deeld, dat hij en zijn vrouw door den minister-president Fraser zyn uitgenoodigd voor een bezoek aan Nieuw Zeeland. - (DJNB.)_ Wederom 4 pCt. van het loon voor de ziekenfondsen - De secre taris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft de premie voor de verplichtverzeker den ingevolge het ziekenfondsen besluit voor het jaar 1943 wederom vastgesteld op 4 pCt. van het loon in den zin der ziektewet. Slachtoffers onder de burger bevolking - Door Britsche lucht aanvallen in den loop van Maan dag op verschillende plaatsen in het Zuidwesten van het land, heeft de Nederlandsche burger bevolking 15 dooden. 12 zwaar- en 28 lichtgewonden te betreuren. Overdracht N.A.D. werkobject. Maandagmiddag zijn te Zweelo in Drente, ten overstaan van de ruilverkavelingscommissie, onder leiding van mr. Henkei, driewe gen in de ruilverkaveling overge dragen. Hierbij waren o.m. aan wezig de burgemeester van Zwee lo en de kommandant van het 12e korps N.A.D. De wegenaan leg bleek tot alle tevredenheid te zyn uitgevoerd. Kind'viel van een vrachtauto - Te Rotterdam viel de 6-jarige J. O. Peerbolte, wonende in de Recht huisstraat, in die straat van een vrachtauto, waaraan hij, zonder dat de bestuurder het wist. was gaan hangen, op straat. Hij kreeg het rechterachterwiel over het hoofd en weid zoo zwaar gewond, dat hij op weg naar het zieken huis overleed. Jongetje tegen auto opgeloopen. Op de Croeselaan te Utrecht is gistermiddag het 3%-jarig knaap je J. P. K. tegen een auto van een besteldienst opgeloopen. Het kind werd ernstig gewond en moest naar het stads- en acade misch ziekenhuis worden over gebracht, waar het kotten tyd daarna is overleden. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De plechtige staatsbegrafenis van den overleden rijkssportleider Hans von Tschammer und Osten, vond gistermiddag plaats in de mozalk- zaal van de nieuwe rijkskanselarij. Zeer vele hooge functionarissen van 't nationaal socialistische Duitsch- land, rijksministers, rijkslelders, af gevaardigden van party, staat en Weermacht, vooraanstaande figuren uit de Duitsche sportwereld, als mede afgevaardigden van de ver bonden en bevriende staten bewe zen door hun aanwezigheid den doode de laatste eer. In naam van den Führer huldigde dr. Göbbels in een rede den overledene in zijn levens- en scheppingswerk. Hans von Tschammer und Osten, zoo van hedenavond 20.15 uui tot morgenochtend 7.uu: De maan kwam heden op tn 5.23 uur en ging onder te 14.37 uur. sprak de minister, heeft de Duit sche sport wederom een wereld naam gegeven, dat staat onomstoo. telijk vast en is zijn grootste ver dienste. Hij heeft zich daarby even wel niet tot zijn eigen kring be< perkt, doch is veel verder gegaan. Tot ver over de grenzen op inter nationaal terrein heeft hy de sport- verbindingen aangeknoopt en uit gedragen. waardoor hij herhaaldelijk de aangewezen man was voor het vervullen van verschillende op drachten van internationale poli tieke strekking. De werkzaamheid van den overledene was onuitput telijk, zoo vervolgde de minister. Hy was niet alleen de geesteiyke en or ganisatorische stimulans voor een llchameiyke opvoeding, hij riep ook de wetenschappeiy'ke richtiynen van een nieuwe Duitsche lichame- lyke opvoeding in het leven, de rijksacademie als ondèrzoeklngs- en opvoedingsinstrument niet alleen voor Duitschland doch ook voor ge heel Europa, ja zelfs voor de ge heele wereld. Aan het slot van zijn rede deelde dr. Göbbels mede, dat de Führer als hoogste erkenning voor het werk van den overledene heeft bepaald dat de urn met de asch van Hans von Tschammer und Osten in de Langemarckhalle van het rykssportveld bijgezet zal wor den. Na deze rede legde dr. Göbbels aan de met de hakenkruisvlag be dekte baar de krans van den Führer. Vervolgens droegen leden van de SA-Standarte Feldherrn- halle de baar uit de mozaikzaal en plaatsten de kist op de affuit. Door een haag van duizenden mannen en vrouwen, die den doode de laatste eer kwamen bewijzen wer den de stoffelijke resten overge bracht naar het crematorium Wil- mersdorf, waar in familiekring de plechtigheid werd besloten. KORFBAL. Van scheidsrechtersiyst afgevoerd Het bestuur van den Nederland- schen Korfbalbond heeft den arbi ter, die op 14 Maart J.l. den le kl.- wedstrijd DOS't Overschotje te Enschedé een kwartier vóór het einde bij den stand 120 staakte, ten einde den voetbalwedstrijd En schedéFeyenoord voor het kam pioenschap van Nederland te kun nen bywonen, van de scheidsrech tersiyst afgevoerd. HOCKEY. Kampioenschap van Nederland In den eersten wedstrijd om 't kam pioenschap van Nederland is PW er in geslaagd twee kostbare puntjes in de wacht te sleepen. door HDM in den uitwedstrijd met 1o te 8laan GYMNASTIEK. Vergadering Nieuw Brunliilde In de ledenvergadering van Nieuw Brunhilde zijn de aftredende be stuursleden herkozen. De pennlng- meesteresse van de relskas en de banierdraagster werden herkozen. Alle werkende leden en de oudste adspiranten kunnen in het vervolg aan het handbalspel en de athle- tiék-beoefening deenemen; dit zijn geen aparte afdeelingen meer. Bijgaande tabel toont April de daglichtlooze uren helpt verlichten. In horizontale rich ting kan men het ver loop zien van iederen oneven dag van nm. 8 uur af tot den vol genden ochtend 8 uur. De witte vakjes geven daarby het maanlicht weer (behoudens de eerste en laatste ver ticale kolom, welke het zonlicht aange ven) en de mate van arceering dezer witte vakjes toont dé hel derheid van het maanlicht. Gedurende de zwart gemaakte vakjes is er dus geen maanlicht. Knip deze teekening uit om haar bij het maken van uitgaans- plannen te kunnen raadplegen. U in hoeverre het maanlicht gedurende Teekening P. Bok.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1