r m LEIDSCH ELFTAL Amsferdamsche 2e en 3e klassers VROUWELIJKE KANTOORKRACHT KLEINTJES' weekeling Gé Hofenk in zijn succes-opfreden! AANK. VERKOOPSTER ;«cï kUNSTMEST rkenburg's Zaden Deze week in RITZ Godsdienstoefening AATSTE BERICHTEN Britsche bommen op Nederland. ar, M DÉ BIOSCOPEN. STADSNIEUWS. KUNST EN LETTEREN GEVEILDE PERCEELEN OFFICIEELE KENNISGEVING OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Mf\W GENIETEN B'J gaat niet door ZONDAGMIDDAG 2 UUR U.V.S.-terrein Wassenaarscheweg Heerenrijwiel Gevraagd Aangeboden Kamers aangeb. Personeel gevr. Diversen BINNENLAND. In den afgeloopen nacht zijn >r Britsche vliegers op ver- eidene kleinere plaatsen in land lukraak brisant- en kndbommen geworpen. Ver- neidene woonhuizen en boe- nhofsteden werden vernield of aar beschadigd. Bovendien floor de Nederlandsche burger- ''"^rolking, volgens de tot nu toe chikbare berichten, zestien Jjden, terwijl er talrijke licht- zwaargewonden zijn. [lede van Ministerialdirektor ns Fritzsche. - Op uitnoodi- |ig van de Hauptabteilung lksafklarung und Propaganda den Rijkscommissaris voor jt bezette Nederlandsche gebied eft Ministerialdirektor Hans itzsche te Den Haag het woord voerd voor een groot aantal rsiitsche en Nederlandsche gas- niii over „Politische Fragen der a Egenwart". °jpij begon met te wijzen op de torische noodzakelijkheid van refi strijd tegen het bolsjewisme wierp vervolgens een terug- jk op den aan crises rijken win- waarvan hij het militaire en itieke resultaat uiteenzette. In [litair opzicht, aldus verklaarde gaat het Duitsche volk het [>rjaar in met een bewapenings entieel, als geen jaar tevoren. Jitiek beschouwt teekent zich °#i 't eind van dezen winter het Jrker wordende bewustzijn van 'Be Europeesche menschen af ojt betrekking tot het onmete- :e, dit oude cultuurcontinent c*. bi f Lg n er m a sclj htJ n*V kef isji gevangenisstraf, en tegen de J. t een blanco strafblad eenzelfde Safdoch met 4 maanden gratie usule. ie verdachte L. B. ontkende te rben geweten dat de goederen itolen waren, maar de verdachte J., als getuige gehoord, verklaar, het aan B. te hebben medege ld. Voor zijn hulp had B. f100. vangen. De officier vorderde [zake van heling vier maanden angenisstraf, rekening houdend het blanco strafblad. Minder it verliep de zaak tegen J. de H. eigenlijk heelemaal van niets ;t. Wel had men hem over de ideren gesproken, doch hij wei de te koopen, omdat hij de zaak it vertrouwde Het zonderlinge echter dat de getuigen ter- arden van verdachte f300.— te Ïiben ontvangen, en de goederen diens woning te hebben afge- erd. Toch bleef verdachte zijn ichuld volhouden en hij meende men hem maar had aangewe- om een ander te sparen. De icier vond echter voldoende be is om acht maanden gevangenis- af te eischen met aftrek van pre- atief. Onlangs hebben zich voor de htbank te verantwoorden gehad lV. en H. V. uit Leidschendam, die j( 69-j. weduwe te Leiderdorp met VI iriegelijke voorwendsels al haar v, largeld, een bedrag van twaalf ,ri izend gulden, afhandig wisten te ,„i iken. Tegen J. V. vorderde de of- 'B*ier een Jaar en 9 maanden en ;en H. V. twee jaar gevangenis :af. De rechtbank heeft conform a eisch veroordeeld, beiden met -rek van preventief bedreigende, gevaar van het bols jewisme. Ten slotte wordt het resultaat van dezen crisiswinter geken merkt door een vastbeslotenheid zonder illusie en een hardheid van het Duitsche volk, waarop de vijandelijke agitatie met haar pogingen tot intimidatie in den zenuwoorlog tevergeefs haar krachten beproeft. Spr. ontwik kelde ten slotte uit het feit der bolsjewistische bedreiging eener zijde en de rol van Engeland als onruststichter in Europeesche aangelegenheden sedert 300 jaren aan den anderen kant, de zin volle doelmatigheid van de nieu we Europeesche orde in den geest van een hoogere gemeenschap, waarin alle Europeesche volken, ongemoeid door vredesverstoor- ders van buiten af de vruchten van hun kunnen, hun vlijt en hun arbeid zullen oogsten. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss Inquart, woonde de bijeenkomst by. BUITENLAND. Britsche bommenwerpers boven West-Duitsch gebied. - Britsche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, hedennacht boven West-Duitsch gebied ge vlogen. Lukraak op verscheidene kleine steden en landelijke plaats jes uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten ver liezen onder de bevolking. Bo vendien werd schade aan woon huizen aangericht. Bede van Eden. - Naar Reuter meldt, heeft de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, in een te Annapolis in Maryland gehouden rede ver klaard, dat de Vereenigde Sta ten, het Britsche gemeenebest, China en de sovjetunie „in oor log en in vrede'' gemeenschap pelijk handelen en een „eng aan eengesloten geheel van vrije na ties" organiseeren moeten. De oorlog moet worden voortgezet tot de onvoorwaardelijke capitu latie van de tegenstanders. Groot Brittannië zal vooral zijn strijd niet eindigen voor Japan versla gen is. Het hoogtepunt van den oorlog is echter nog niet bereikt, en de geallieerden hebben nog een harden strijd voor zich, waarin zij hun krachten tot het uiterste moeten inspannen. Eden kwam verder op voor vol ledige ontwapening van de spil- mogendheden en beweerde, dat Engeland geen geheime overeen komst met een ander volk heeft gesloten, die ten doel heeft de Britsche bezittingen te vergroo- ten. Over de toekomst van het Britsche imperium zeide Eden, dat eenige leden van het ge meenebest volledige onafhanke lijkheid genieten, terwijl andere op weg zijn naar zelfstandigheid. Het gemeenebest is nooit een strategische schepping geweest, doch ontwikkelt zich voortdurend verder. China moet de geallieerden niet wantrouwen, zoo vervolgde Eden. Er zal een dag komen, dat de weg door Birma weder open is. De oorlog is thans voor de ge allieerden meer dan ooit „een en ondeelbaar" en de strijd zal niet Rex. - De geestige film ,,Wir machen Musik", met talrijke origineele vondsten zorgde hier vroeger reeds voor veel vroolijk- heid. Ilse Werner en Viktor de Kowa zijn er in op dreef! Luxor. - De film „De spook trein", naar het overbekende tooneelstuk van denzelfden naam heeft reeds zóóveel triomfen ge vierd, dat wij er verder niet op in behoeven te gaan. Men leeft ten volle mede, met de geheim zinnige gebeurtenissen, die zich hierin afspelen. De oud-Leide- naar Klaas van Beeck is ook aanwezig en zorgt er met zijn orkest eveneens voor, dat men zich niet verveelt. Hans Sode- kamp en Lammy v. d. Hout vroolijken het geheel met hun zang op. Trianon. - In een denkbeeldi- gen staat, waar de regeering rui me, zij het niet openlijk uitge sproken critiek te verwerken krijgt, heeft een officier van justitie het ongeluk, na een overdadig gebruik van alcoholica het standbeeld van den lands heer een muilkorf voor te bin den. Onbewust van zijn eigen daad, wordt hij later belast met het onderzoek inzake deze maje steitschennis. Men kan zich voor stellen, welke dwaze verwikkelin gen daaruit voortvloeien, vooral nu Ralph Arthur Roberts de rol van' officier van justitie vervult. Lido. - Ditmaal géén film, tooneel! Het gezelschap v. Bijle- velt, v. Aerschot en Boskamp brengt een gezellig, humoristisch griezelstuk van J. v. Leeuwen, getiteld „Spoorstraat No. 13", waarbij ge door den humor dik wijls de griezeligheid vergeet en omgekeerd. Een stuiversroman netje van het zuiverste water, waarbij hij, die afleiding zoekt, zich bést kan vermaken, want de inhoud is boeiend en het spel vlot. Daarvoor zorgen in de eer ste plaats Octave v. Aerschot als „Oom Jaap", kastelein vap.. het café „Het Viaduct" en vooral Rob Milton als de genoeglijke agent Borrema, bijgenaamd „Na poleon", die beiden bij voortdu ring de lachers op hun hand hebben! Het zou te ver voeren u te ver tellen van alle mysteries, die zich voordoen in het sinistere huis aan dé Spoorstraat en de velerlei spanningen, die heer- schen in het aangrenzende ge moedelijk cafétje. Er wordt ten slotte een bende ontmaskerd, waarin „een man met een zak doek" de groote man op den ach tergrond blijkt te zijn. Er is nog sprake van vele andere vreemde figuren, die ieder op hun beurt er voor zorgen, dat men eenige uren volop kan huiveren of scha- eerder gestaakt worden, voor de „ernstige Japansehe groei" in de Stille Zuidzee tegengegaan is. Ten slotte wees Eden er op, dat de leveranties der Vereenig de Staten in het kader van de leen- en pachtovereenkomst thans geen eenzijdige prestatie vormen, want ook Groot Brit tannië voorziet de sovjet-unie en de Amerikaansche troepen over zee van oorlogstuig. (D.N.B.) teren. Alle eer voor de wijze, waarop met het betrekkelijk kleine tooneel gewoekerd is! Casino. - Wanneer Theo Lin- gen de regie voert en Heinz Rüh- mann de voornaamste rol speelt, weet men bij voorbaat reeds.dat het góed wordt! Dit is het geval in de film „De geprolongeerde echtgenoot" (Hauptsache glück- lich), waarin een luchtige geest den boventoon voert. Th. J. Hannema. Volgende week - van Maan dag tot en met Vrijdag - zal het Kwartier van Bijbel-lezing en overweging, 's middags te half twee in de Hartebrug Kerk, wor den geleid door prof. R. Kauling. Gistermorgen te omstreeks 8.10 uur is 'de trein, welke vanuit de richting Woerden aan het Sta tion te Leiden binnenkwam, bij 't remmen doorgegleden en tegen het stootblok gebotst. Een acht tal reizigers liep hierbij lichte verwondingen op. Op 24 Maart j.l. is uit het water van de Oude Rijn opge haald het lijkje van een pasge boren kind van het mannelijk geslacht. Personen, die omtrent de herkomst inhchtingen kun nen verschaffen, wordt verzocht zich mondeling of schriftelijk te wenden tot het Bureau van Po litie, afd. Recherche, Zonneveld straat 10. Het Residentie Orkest Het laatste abonnementsconcert staat onder leiding van Frits Schuurman. In plaats van de zangeres Mia Pel- tenburg, die verhinderd Is naar Ne derland te komen, zal de pianist Willem Andrlessen als solist optre den, met C. Franck, Variations symphonlques. Het programma luidt verder: Willem van Otterloo, Introductie en allegro. Cl. Debussy, Trols Nocturnes (met medewerking van een vrouwenkoor) en H Ber lioz, Ouverture „Carnaval romaln". Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: Huis met tuin te Leiden Hooge Rijndijk 55: kooper de heer J. Nievaart te Leiden. Huis en erf te Leiden Waard- graeht 21: kooper de heer N. J. Moonen q.q. te Leiden. Inenting tegen Diptherie. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst raadt de ouders met klem aan hun kinderen van één jaar en ouder onvatbaar te laten maken tegen diptherie. Binnenkort wordt weer gele genheid gegeven voor deze enting in het gebouw van den G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a. 4773 MARGARINE OP BOTER- TOE WIJZINGEN. De botertoewijzingen geven tot nader order ook recht op het koo pen van margarine. 4820 INLEVERING BONNEN „BOTER 10" Detaillisten kunnen eventueel nog in hun bezit zijnde bonnen „Boter TO" uiterlijk tot en met 31 Maart 1943 bij de plaatselijke dis- tributiediensten inleveren ter ver- krijging van toewijzingen. 4810 A-BONNEN EN B-BONNEN VOOR BOTER. Aangezien a-bonnen voor boter recht geven op het koopen van één rantsoen boter, margarine of vet naar gelang van het artikel ter ver krijging waarvan deze bonnen wor den aangewezen, en de b-bonnen op het koopen van een half rant soen, mogen detaillisten de a-bon nen en de b-bonnen voor boter niet op hetzelfde opplakvel plakken. Zij dienen deze bonnen op afzonderlij ke opplakvellen geplakt, doch met één ontvangstbewijs „MD 242-01" in te leveren. 4811 WIJZIGING INLEVERING ZEEPBONNEN. Van 1 April 1943 af moeten de taillisten de door hen ontvangen bonnen voor zeepproducten bij de plaatselijke distributiediensten in leveren gedurende de derde volle week van de maand, in welke de bonnen geldig zijn, en gedurende de eerste volle week na afloop van den geldigheidsduur. Grossiers moeten met ingang van 1 April 1943 de door hen van de taillisten ontvangen bonnen bij de distributiediensten inleveren op den Vrijdag van de derde volle week van de maand, in welke de bonnen gel dig zijn, en op de Vrijdagen van de eerste en tweede volle week na af loop van den geldigheidsduur. Het bovenstaande geldt niet voor de inlevering van scheerzeepbonnen door grossiers, welke eiken Vrijdag kan plaats vinden. Detaillisten en grossiers kunnen eventueele restantbonnen bij de diensten inleveren in de eerste volle week na afloop van de periode, wel ke volgt op het tijdvak waarin de bonnen geldig waren 4812 AANVRAGEN GOEDKEURING BOUWWERKEN EN AANVRAGEN MATERIALEN VOOR BOUWWER KEN, WERKEN EN KARWEIEN ONDER f. 500. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid te 's-Gravenhage maakt bekend, dat de thans in om loop zijnde aanvraag-formulleren AGM 205/206 en AGM 178, met in gang van 1 April a.s. zijn vervallen. Aanvraagformulieren, welke door belanghebbenden vóór 1 April 1943 zijn ingediend bij het gemeentebe stuur of bij de bureaux goedkeuring werken in de provincie, dan wel rechtstreeks bij den dienst van den Algemeen Gemachtigde te 's-Gra venhage, doch op of na 1 April a.s. binnenkomen, worden aan de aan vragers teruggezonden. Van 1 April a.s. af zullen slechts aanvragen kunnen worden inge diend en in behandeling genomen, waarbij gebruik gemaakt is van de nieuwe formulieren, welke verkrijg baar zullen worden gesteld bij de thans reeds ingeschakelde gemeen telijke instanties, tegen betaling van f. 0.10 per formulier voor de aanvraagformulieren AGM 205/206 (per compl. stel van 3 AGM's 205, 4 AGM's 206 en 1 AGM 2056, f.0.80) en f. 0.25 per stel formulieren voor het a' v-Toaeformulier AGM 178. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Leiden; plv hoofdredacteur: K. Been, Leiden. RedactiestafB. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg. en Muz.; Verantwoordelijk v. d. advertenties: A. Poortman. en uit voorraad leverbaar. ;entscha.pMorschstr. 25, Telefoon 24410. Vereeniging voor Chr. öbelscholen vraagt zoo fdlg mogelijk een lans volgens gemeente- leling. Aanmelden zoo oedig mogelijk tusschen -4 uur bij Mej. de Rose, herensingel 28, Leiden. Zaterdag en Zondag van half 8 tot 10 uur gevraagd en LEERLING Dameshoedenzaak. Firma L. P. v. d. DRIFT, Botermarkt 2, Leiden. De aangekondigde verkoop van het perceel Haagweg 33 te Leiden, Notaris A. Caland. tegen Gewone prijzen. U.V.S.-leden vrije toegang. N. SAMSON N.V., Uitgever, ALPHEN AAN DEN RIJN. vraagt een ervaren voor betere administratieve werkzaamheden. Leeftijd ca. 24 jaar. Schriftelijke sollicitatiën met vermelding v. school-opleiding enz. worden gaarne spoedig ingewacht. De Heer D. IN 'T VELD Evangeliedienaar te Dordrecht, hoopt a.s. DINSDAG 30 MAART, 7 uur n.m. te houden gebouw Prediker. Een Instelling van Welda digheid vraagt voor een per soon, die zeer moeilijk ter been is, een in goeden staat verkeerend (geen hoog model). Brieven met opgave van prijs enz. te richten aan Mr. P. A. van Toorenburg, Warmonder- weg 5, Leiden. Winkler Prins of derg. icyclopaedie, óók afz. elen en andere boeken leven met omschr. J. °emsma. Bachkade 13 'oningen. Een goede heerenre- ®ias of demi voor lang; llfrsoon. Stipdonk Nieu- Riin 96. B Kinderwagen, modern alsmede wandelwagen, kinderstoel, box, com mode, kinderledikantje en een kinderrijwiel of autoped. Brieven met prijs: Langezaal, Stille Rijn 7. 3/4 viool compleet m. muziek f35, dames mantel m. 38 f. 10, grijze d.mantel wol m. 38 f55 donkerbl. d.japon m. 38 f35, bont echt f. 7.25. 3 pr. damesschoenen 36 en 37 f. 10. Terweeweg 18, Oegstg. Invalldewagen op 4 wieltjes m. prima lucht banden. Geheele wagen in besten staat. f. 100. Regeer. Parkstraat 6 a. Mah jongspel, luxe uitvoering f. 75. 1 paar nieuwe peau de suède damespumps, donkerbl. mt. 39 f.40. Bevr. tus schen 7 en half 8. Knaap, Zoeterwoudsche Singel 29. Gratis les. Heer, stud. M.O. Boekhouden, biedt gratis les aan in Boek houden en Ned. Han delscorrespondentie; op leiding Middenstands diploma. Brieven Bur. v. d. Blar No. 8194 k. Aangeb. 1 Mei gestoff. zit- en slaapkamer of zlt-slaapkamer z. p. voor Heer of Dame. op netten stand. Telef. aanwezig. Br. a/d. Blad No. 8167 k Dagdienstbode of werkster, voor drie hal ve dagen per week. Wurzer. Rijnkade 12. Radio's'. Vraagt voor Uw radio pick-up-comb. enz. alsmede taxatie van uw toestel alle inlich tingen aan het vanouds bekende adres de Jong, da Costastraat 69 Telef. 23055. Stadsevangelisatie Morschweg 59. Dinsdag avond 7.30 uur Bijbel lezing. Deut. 1 30 a De HEERE uw God die voor uw aangezicht wan delt. die zal voor u strij den. Verloren chroom da mes polshorloge. Don derdag gaande Nieuwe Riln naar Station trein 10 uur v.m n A'dam. Tegen belooning terug te bezorgen: J. v d. Kraats. Nieuwe Riln 14. Katwijk a/Zee. Maan dag 29 Mrt hoopt D.V. in Casa Cara voor te gaan Ds. C Smit van Oordrecht. Aanvang half acht. g Ruiling. Een in goe den staat zijnde viool voor hawaiian guitaar. Sierat Timorstraat 35. 0 Huwelijk. Net meisje zoekt kennismaking met sportleven longeman leef tijd ong 20—25 1. Brie ven liefst met foto op eerewoord terug. Bur. v. d. Blad No. 8178 k.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3