Keuringen Nederl. Landwacht. GEMENGD NIEUWS SPORT KERK EN SCHOOL RECHTZAKEN 1 AGENDA De boekenactie van den Jeugdstorm moet slagen. Het volledige succes komt ten goede, ook aan uw va der, zoon of familielid, die in Duitschland werkt! Da voorman der Germaansche SS in Nederland, J. H. Feldmeijer, die zoo- Juist van het Oostfront, waar hem onderscheidingen werden toegekend, Is teruggekeerd, sprak Donderdag avond in „TivoH" te Utrecht over •De les van het front", in de eerste san een serie van acht lezingen, welke hij in ons land zal houden CNF-J. Zeijlemakei-Pai m De keuringen voor de Neder landsehe Landwacht zijn als volgt vastgesteld: 28-3-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout. Bezui denhoutscheweg. 29-3-1943 9-13 uur en van 14 urn- af Amsterdam, school Iepen- weg 13. 30-3-1943, 9-13 uur en van 14 uur afRotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 31-3-1943, 19-13 uur en van 14 uur afUtrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats. 1-4-1943. 9-,3 uur en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durch- gangs Lager, Leusderweg. 2-4-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 3-4-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsehe Landwacht kan worden opgenomen ieder Ne derlander van onbesproken ge drag tusschen 17 eh 50 jaar, die naar beste weten en kunnen be reid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsehe landmacht is een territoriale landsverdedigings organisatie, die bestemd is tot af weer van buitenlandsche en bin- nenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam dér Waf- fen-S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsehe Landwacht is een soldatenforma- tie, die wordt ingezet onder lei ding van de S.S. om het vader land te verdedigen. De eed op den Fiihrer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maan den dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor lan- geren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden op genomen. Voor officieren en onderofficie ren, die in het Nederlandsehe leger gediend hebben, bestaat de moge lijkheid na scholing en bekwaam heid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij drei gend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners vol doende vergoeding voor familie- onderhoud. Nederlanders strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederlandsehe Landwacht. Boterbonnen van melkveehou ders. - Bij de uitreiking van bon kaarten voor levensmiddelen voor de 5de periode, welke van 28 Maart tot en met 17 April zal plaats hebben, zullen de distri- butiediensten de boterbonnen van melkveehouders en van hun inwonende gezinsleden en inwo nend personeel van de kaart ver wijderen. De diensten zullen in plaats van de boterbonnen een ontvangstbewijs afgeven, tegen inlevering waarvan de melkvee houders boter kunnen betrekken van het melkverwerkend bedrijf, waaraan zij de door hen gewon nen melk afleveren, of van het bedrijf, dat daartoe 'door den plaatselijken bureauhouder wordt aangewezen. Van ongeveer 18 April a.s. af zullen melkveehou ders dus geen boter meer bij de Winkeliers kunnen koopen. Den veehouders wordt aange raden zich tijdig met de fabriek, waaraan zij hun melk leveren, in verbinding te stellen, ten einde te vernemen op welke wijze zij de boter zullen ontvangen. Vee houders, die geen melk aan een fabriek leveren, moeten zich tot den plaatselijken bureauhouder wenden, die een fabriek zal aan wijzen, van welke zij boter kun nen betrekken. Een gemachtigde voor den oogst De Staatscourant bevat thans een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van sociale zaken, waarin is bepaald, dat tot regeling van alle werk zaamheden, welke betrekking hebben op den oogst, een ge machtigde voor den oogst wordt ingesteld. Bij een besluit van denzelfden datum is als zoodanig benoemd ir. C. Staf, die reeds eenigen tijd met de werkzaamheden van dezen functie is belast. De gemachtigde heeft tot taak regelend op te treden ten aan zien van alle werkzaamheden op het gebied van de arbeidsvoorzie ning in den landbouw, alsmede het nemeh van alle overige maat regelen, welke door den secreta ris-generaal van de departemen ten van landbouw en visscherij en van sociale zaken noodig wor sen geacht ter verzekering van «en oogst. Tijdens het journaal mag bio scoopzaal niet worden betreden of verlaten - De secretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten heeft be paald, dat het bij filmvoorstellin gen aan het publiek is verboden, tijdens de vertooning van het journaal of de journalen de zaal, waar de filmvoorstelling wordt gegeven, te betreden of te ver laten. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 500 gulden. De ondernemers van zalen, waar filmvoorstellingen worden gege ven, moeten op een voor het pu bliek goed zichtbare wijze aan kondiging doen van bovenstaand verbod. Deze beschikking treedt onmid dellijk in werking. Rundveeprijzen te hoog - Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd wijst er op, dat de prijzen, welke thans voor melk- en kalfkoeien worden be steed, veel te hoog zijn en dat maatregelen worden overwogen om deze buitensporige prijzen tot redelijke grenzen terug te brengen. Landjeugd uitwisseling - Voör Nederlandsehe boerenzonen en -dochters bestaat wederom - even als in 1942 het geval was - de ge legenheid tot deelneming aan de landjeugduitwisseling met Duitsch land. Zij worden dan voor een zestal maanden opgenomen als huisgenooten in Duitsche boeren gezinnen. voornamelijk in Rijn land, Westfalen en Oldenburg en nemen deel aan de werkzaam heden in het Duitsche landbouw bedrijf. Hiertegenover komen Duitsche jongelieden naar Nederland, om een overeenkomstigen tijd in boe renbedrijven hier te lande door te brengen. Om voor deze uitwis seling in aanmerking te komen, moeten de gegadigden den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt. Bij den Nederlandschen Land stand. „Jonge Landstand". Kor- tenaerkade 6, Den Haag, of wel bij zyn provinciale kantoren, kunnen aanmeldingsformulieren worden aangevraagd. Het ligt in de bedoeling, de uitwisseling over enkele weken een aanvang te doen nemen. Groote brand te Tricht. - Te Tricht bij Geldermalsen woedde een hevige brand, waardoor twee boerenbehuizingen van de land bouwers Van de Water en Bou- man en twee hooibergen een prooi der vlammen werden. Verschillende brandspuiten waar onder ook de motorspuit uit Gel dermalsen, hebben den brand tot genoemde perceelen kunnen be perken. Naar verluidt, is de brand ontstaan door kinderen, die met vuur speelden. HANDBAL. Nieuw Brunhilde Nieuw-Brun- hilde speelt morgen te half elf op eigen veld. tegen Athene (Haag) WATERPOLO. De competitie In verband met de vele moeilijkheden voor de nieuwe competitie is de propagan- da-commissie-van den N.Z.R.B. tot het volgende plan gekomen: a. Aan de kringen op te dragen om zoo eenigszins mogelijk in het a.s. seizoen o.a. adspirant-competities te organiseeren (spelers van 13 tot 16 jaar, zij, die per 1 Januari nog geen 16 jaar zijn) b. Bondscompetities te organisee ren voor juniores (spelers van 16 19 jaar). Bij de onder a. genoemde punten zal in bijzondere gevallen de moge lijkheid geschapen moeten worden, dat twee of meer vereenigingen uit één plaats of ln elkanders nabij heid gelegen, te zamen één adspi- ranten- of één juniores-ploeg vor men. c. Aan de kringen op te dragen zooveel competities te organiseeren als mogelijk zal blijken uit de op gaven van de clubs (eventueel ook door juniores-eomp.) d. Zooveel bondscompetities te organiseeren voor spelers boven 19 jaar als mogelijk zal blijken uit de opgaven van de clubs, met dien verstande, dat in het algemeen geen zeventallen tot de bondscompetities kunnen worden toegelaten, die te dien aanzien geen rechten kunnen laten gelden. e. Het reizen te beperken en daarom regionale indeelingen te maken. f. Indien zulks uitvoerbaar zal blijken het reizen in den avond te beperken door het organiseeren of doen organiseeren van competitie middagen op Zaterdagen en Zon dagen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 28 MAART. Leiden Chr. Geref. Kerk (Steenschuur)Vm. 10 en nm. 5 u„ ds. Joh. JanSen; Doopssez. Gem.: vm. 10V2 u., da. S. Gooszen van Delft; Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. E. Mahieu, pasteur a Delft; Exang. Luth. Gem.: vm. 10% u. ds. Makkink; Gerecht 10: vm. 10% u„ ds. Bieger; Geref. Kerk (Zuiderkerk)vm. 10 u., ds. Harder, nm. 5 u., ds. Weggemans; idem (Heerengracht)vm. 10 u.. dr. Wes terink, nm. 5 u., ds. Wiersinga; id. (Oude Vest)vm. 10 u.. ds. Wegge mans, nm. 5 u. ds. Harder; idem (Morschweg): vm. 10 u.. ds. Wier singa, nm. 5 u. dr. Westerink; idem in H. V. (Breestr. 64)nm. 3 u., ds. P. v. d. Vloed; Rem. Geref. Gem.: vm. 10% u., ds. H. J. Mispelblom Beyer' van Rotterdam; Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuls): vm. 10% u.. ds. J. M. de Jong van Stompe- toren; Gerecht 10; nm. 4% uur (jeugddienst), dr. A. J. van Leusen van Velsen; Marekerk: nm. 5 u. (jeugddienst) ds. D. Kuilman; Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)Van 10% u., Gez. mis. Benthuizen Ned. Herv. Kerk-: Vm. 9% u. en nm. 2 u. ds. W. Bies- haar Jr.; Geref. Gem.: Vm. 9% en nm. 5 3/4 u., leesdienst. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: vm. 10 en nm. 3 u„ ds. Koch; Geref. Kerk: vm. 10 u. (Bed. H.A.) en nm. 3 u. (H. A. en Dankz.), ds. Dijk; Ver. van Vrijz. Herv.: nm. 7 u., dienst. Katwfjk-aan-den-Rijn Ned. Herv. Kerk; Vm 9.30 u., de heer de Groot uit Leiden, nm. 5 u.. ds. van Weenen van Lisse; Geref. Kerk vm. 9.30 en nm. 5 u., ds. J. G. Aal- ders. Katwijk-aan-Zee Nieuwe Kerk vm. 9% u. ds. C. A. van Harten (Bed. H. A.); nm. 5% u. ds. P. Pras (Dankz. H A.)Zaal v. Chr. Prot. Bel.: vm. 9% u. ds. R. P. A. Rutgers (Bed. H. A.): nm. 5% u. ds. Rutgers (Bed. H. A. en Dankz.) Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u., ds. J. C. Gilhuis. Leidscliendam Ned. Herv. Kerk vm. 10 en nm 5 u„ ds. Vermet; Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u., ds. Rietveld. Lisse Ned. Herv. Kerk: vm. 10 u., ds. J. Th. v. Veenen, nm. 5 u. ds. Bakker van Amsterdam; Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 4 u. dr. Th. Ruys Jr.; Chr. Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u. ds. A. Ponstein; Geref. Gemeente: vm. 10 en nm. 4 u. ds. A. Verhage; Oud Geref. Gemeente vm. 9.30 en nm. 3 u. leesdienst. Noord wijk-aan-Zee Geref. Kerk in H.V. (Egb. de Grootstr.)Vm. 10 u.. ds. P. v. d. Vloed. NOoi'dwijk a- Zee Herv. Kerk: vm, 10 en nm. 5 uur ds. Cupedo: Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 5 uur, ds. Boumt, Noordnijkerhout Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., cand. Rijnders; nm. 5 u„ de heer Heymans van Hillegom. Oegstgeest Groene Kerk: vm. 10 1/4 u., ds. Jansen Schoonhoven: Pauluskerk: vm 10 u., dr. K. J. Brouwer; nm. 5 u. (Jeugddienst), ds. G. de Ru van Rdam; Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkerk) vm. 10% u., dr. Boersema. Oegstgeest Geref. Kerk (Mau- ritslaan) vm. 10 u„ ds. P. Veld huizen van R'dam; nm. 5 u. cand. Blokland; Geref. Kerk (Morschweg) vm. 10 uur (Voorb. H.A.), cand. Blokland, nm. 5 u., ds. Veldhuizen. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: vm. 9.30 u. de heer F. H. Breukel- man. nm. 5 u. dr. G. C. van Nif- trik; Kerkzaal: vm. 9.30 u.. dr. van Niftrik. nm. 5 u. ds. D. G. Karres v. Voorburg; Ger. Kerk (Voorhou- terweg)vm. 10 u.. ds. H. Poot, nm. 6 u., ds. M. C. v. d. Loo; Ger. Kerk (Rapenburg)vm. 10 u., ds. Van der Loo, nm. 6 u. ds. J. S. v. d. Bos van Warns; Concordia: vm. 10 u. ds. v.d. Bos, nm. 6 u. ds. Poot Chr. Ger. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u. ds. v. d. Ven van 's-Gravenhage. Sassenlieim Ned. Herv. Kerk: vm 10 en nm. 5 u. ds. Krijkamp; Geref. Kerk: vm. 9.30 en nm. 5 u. ds. Holtrop; Chr. Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u. ds. Visser; Ned. Prot. Bond: vm 10.30 u, de heer Brijker van Oegstgeest. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: vm. 10 en nm. 3 uur. ds. C. Jon- geboer; Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 3 u. ds. G. Rijneveld. Voorhout Ned. Herv. Kerk: vm. 10 u., ds. Flink. Voorschoten Ned Herv. Gem.: vm. 10.15 en nm. 5 u.: ds. H. P. Fortgens; Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u.: ds. J. C. Houtzagers: Geref. Gem. (Leidscheweg 66) nm. 3 u., leesdienst. Warmond Ned. Herv. Kerk: vm. 10 en nm. 5 u. ds. de Bel. Wassenaar Ned. Prot. Bond: vm. 10% u., ds. P. v. d. Veer, van Amsterdam. Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 U„ ds. Feringa; Geref. Kerk Zuid; vm. 10 en nm. 5 u.. ds. Timmer. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u.. ds. Kranenburg. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: vm 10 u. en nm. 2.30 u., dr. J. J. Woidendorp: Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 2.30 u„ ds. H. Versluijs; Geref. Gem.: vm. 9% en nm. 2% u. leesdienst; Ver. tot Verbreiding der Geref. waarheid; vm. 10 en nm. 2.15 u,, de heer Wildschut van Rot terdam; Ver. van Vrijz. Herv.: geen dienst. Zware boete voor grossier in groenten De grossier E. M. Schreuder, Haarl.weg 51 te Leiden leverde aan diverse kleinhandelaren verscheidene keeren groenten en fruit tegen te hooge prijzen en eischte daarbij afzonderlijke beta ling van het te veel bedongen be drag. De Haagsche inspecteur voor de prijsbeheersching heeft Schreu der deswege een boete van f5000 opgelegd De groentenhandelaar A. A. v. d. Meij, Willem de Zwijgerlaan 40 te Voorschoten, die in November j.l. een hoeveelheid tweede kwaliteit appelen verkocht tegen opgedreven prijs werd veroordeeld tot f. 100.- boete, terwijl de bij hem inbeslag genomen appelen tot een waarde van ruim f500.verbeurd ver klaard werden. Als bijkomende straf legde de inspecteur hem het ver bod tot uitoefening van het beroep voor den tijd van één jaar op. Ten slotte is onlangs veroordeeld de groentenhandelaar J. J. Planje, Schoolstraat 17 te Voorschoten, in wiens winkel herhaaldelijk gecon stateerd was, dat de vastgestelde prijzen niet gehandhaafd werden. Behalve een boete van f. 75.werd als nevenstraf opgelegd de sluiting van de zaak voor twee maanden en het verbod tot uitoefening van het beroep gedurende dien tijd. De economische rechter straft C. Harskamp uit Woubrugge had tarwe in huis gehad, die van dief stal afkomstig was. Hij had een „tip" gekregen dat bij een landbou wer in zijn woonplaats tarwe in den schuur lag en had op zekeren avond een flinken zak tarwe weggehaald. Maar later was die teruggegeven, waarover de officier opmerkte „Dat was niet uw verdienste, want u hebt ze niet gestolen om weer te rug te geven". De officier vorderde acht maanden gevangenisstraf. De rechter besloot een rapport over verdachte in te winnen. Clandestien had S. J. v. d. Werff uit Hazerswoude twee schapen ge slacht, hetgeen ontdekt was, zoodat de officier thans zeven maanden gevangenisstraf eischte, waartoe de rechter hem veroordeelde. L. P. van Harteveld uit Zoeter woude verkocht zes schapen, het geen buiten het veeboekje om ge beurde. Van de zes werden er vier clandestien geslacht, maar dat dit gebeuren zou, wist verdachte niet. Doch in elk geval had hij niet op die manier mogen handelen, zoo meende de officier, en hij vorderde drie maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring der schapen, omdat streng moet worden vastge houden aan het veeboekje. De ver dediger wees er op dat verdachte gerechtigd was in schapen te han delen, en hij de dieren net OP de markt had gekocht, toen hij ze weer verkocht. De rechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf. liWilLgel® rgen^e&sj nsp^tafeljbïén-j gen? Vraagt UuTOinfee lier dan nog heden a, j.p, Pudding^ VoGaïaa nt7 zuiveren overheerlijk van smaaX"{03 f HEDEN. Stadszaal: Snip en Snaprel uur nam. Zondag. Lido-Theater: Filmvoorst N.S.D.A.P. „Der grosze Könii uur voorm. Schouwburg: Haghespelers! schoonmoeder uit duizend". 1 nam Stadszaal: Snip en Snapre) 2 1/4 en 7 uur nam. Volkshuis: Strijkorkest Arend". 3'% uur nam. Maandag. Stadszaal: Snip en Snaprei uur nam. Katwijk a. Zee (Casa Spr. ds. C. Smit van Dordrect uur nam. De avond-, nacht- en Zoij dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 27 Maartl tot Zaterdag 3 April 8 uur wi nomen door de Apotheek Bof Breestraat 74, Telef. 20552, Haven-Apotheek, Haven 18, 20085. Te Oegstgeest door de geestsche Apotheek, Raadhuis! Telef. 26274- De geneeskundige ZondagsI wordt van hedenavond 8 uur1 Maandagmorgen 8 uur waarl men door de doktoren van All van der Hoeven, Kors, Renaif' Simons. Te Oegstgeest wordt deze dan waargenomen door dr. huis, Telef. 22030. Haagsche Rechtbank He] begonnen met een inbraak, pleegd werd in de woning van Chinees Tsjang te Leiden, vernieling van het paneel buitendeur, waren W. F. de A. R. P. S.den B., heiden uitl den, de woning van Tsjang blf gekomen. Het radiotoestel voorl handelswaar van den Chinees staande uit jurken, camii kousen, sokken, etc. werden len door het tweetal Dat ging| een door naar de woning van te Leiden, die wel een kooperl de goederen wist Daarop kwam] in contact met den koopman H. die voor f.400.eigenaarl het gestolene werd. De scif werd nu opnieuw voor de recht] gevolgd, waar eerst de J. en S- B. terecht stonden wegens int met diefstal. Verdachten hekel Verdachte de J. verklaarde da braak op aandrang van een vil met wie hij in een café had ka gemaakt, te hebben gepleegd] had er nu veel spijt van. TegeJ den B., die reeds eerder was deeld, vorderde de officier 10 pHfoiüoipi laaflcv "'v.,4b,5 •The Philadelphia Inquirer", van 1 Juni 1940 toont het Troja paard, dat door de Amerika, communisten onder aanvoering I Earl Browder naar de Ü.S.A. ge| wordt en met den fchjjjobaat 'i. zamen eisch van nieuwe rechtto de arbeldere getarnd ie g»w« Onderschrift; .Achter hef uti CNF-GfL-ï

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2