WIELEN WENTELEN - SCHEPEN VERZINKEN.,.. Jaargang Zaterdag 27 Maart 1943 No. 25458 i BUITENLAND. V VERDUISTEREN: Denk aan de klok Een laatste groet. BINNENLAND DE STEM DER S.S. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 3P i; □ijets verloren VA millioen in winteroffensief - In aan- ig op het weermachtbericht Tiemt het D.NB.: In den tijd 20 Nov. tot 20 Maart heeft jand aan het Oostelijke front 12.000 pantserwagens verlo- :c jie vernietigd of buitgemaakt ,e »n. In hetzelfde tijdvak wer- 3763 sovjetvliegtuigen omlaag 5oten of op den beganen i vernield. Omtrent de bloe verliezen der bolsjewieken t bekend gemaakt, dat de ts alleen in het gebied van meer dan 150.000 man aan Jen verloren hebben. Tijdens K Ouitsche tegenoffensief in het el d van Charkof-Bjelgorod be- *en de bloedige verliezen der ewieken ruim 50.000 man. :ns de wintergevechten tot het Duitsche tegenoffensief iren de sovjets in het gebied ,shen Don en Dnjepr 215.000 ilen Westen van Koersk 50.000 In totaal hebben de sovjets in tijdens het afgeloopen eroffensief in de verschil- e sectoren van het Oostelijke t meer dan IV2 millioen man »ren. Dit is een aantal, dat, amen met de cijfers der ge- den. gesneuvelden en gevan- n sinds het begin van den tocht aan het Oostelijke front, [er twijfel thans tot staking het bolsjewistische offensief ld heeft. verklaring van Maisky - verklaring van den sovjet- assadeur Maisky, dat Enge- en de V. S. evenals de et-unie zeer binnenkort alle ;hten zullen moeten inspan- om den oorlog zegevierend te indigen. dat Duitschland iszins reeds verslagen is en nog een lange, moeilijke weg t worden afgelegd, wordt in •ijnsche politieke kringen be- uwd als een nieuwe, drin- ie oproep tot de bondgenoo- den moeilijken toestand der et unie door energieke maat- len te verlichten, en tevens het bewijs, dat Stalin er niet denkt, zich reeds thans vast leggen ten aanzien van de blemen van na den oorlog, 4 lat hij in weerwil van alle nlijke en verborgen aanbiedin- volledige vrijheid voor zijn 're eischen wil behouden. Jlaisky heeft onder meer ge- - i: „Onze toekomstige betrek- jen worden in dezen oorlog ge- 1 «d eo daarom geloof ik, dat sr van ons zijn geheele aan- ht en al zijn krachtsinspan- g moet richten op het verslaan den gemeenschappelijken vij- Wanneer deze vijand ver- tigd is, kunnen wij niet hopen een betere toekomst voor de r eld." deze verklaringen ziet men te 'lijn een onmiskenbare waar- uwing aan de „geallieerden", huid van den beer niet te ver- len, voor het beest is neerge- d, en tevens een duidelijke toe- éi ling op het feit, dat de sovjet- zich bij de verdeeling van bult het leeuwendeel wil rbehouden. (AJNP.). Reorganisatie van de Fransche I eering. - In de Fransche re- ring zijn enkele veranderin- aangebracht. Hierover wordt volgende medegedeeld: Iet staatssecretariaat van ko- iën en voor marine zijn sa- hgevoegd en geplaatst onder out-bij-nacht Blehaut, die atssecretaris van marine en oniën wordt. De staats-secre- 18 laten van oorlog en luchtvaart 1 samengevoegd tot een staats- retariaat van defensie onder ling van generaal Bridoux. tot dusver bestaande staats- retariaat van arbeid is veran ti in een ministerie onder lei van Lagardelle. Het com- ssariaat-generaal voor het ge- is geplaatst onder het staats- retariaat van gezondheid en worden bestuurd door dr. asset, die den titel staatsse- ■taris van gezondheid en ge- voert. Voorts wordt medegedeeld, dat er voortaan nog slechts één staatssecretaris behoort bij den chef der regeering en wel am bassadeur de Brinon. Tot zegel bewaarder en minister van justi tie is benoemd de procureur-ge neraal van het Seine-gerechts- hof, Gabolde. Deze veranderingen hebben het aftreden van de volgende perso nen uit de regeering ten gevol ge: de huidige minister van ju stitie Barthlemy, de staatssecre taris van marine admiraal Abrial de staatssecretaris van lucht vaart Jeannequin, de staatsse cretaris van koloniën Brevier en de huidige staatssecretaris bij den chef der regeering admiraal Platon. De maarschalk en de minister president hebben den scheiden den functionarissen voor hun medewerking in moeilijke tijden hun dank uitgesproken. (D.N.B.) Hevige onlusten in den Le vant. - In den Franschen Levant woeden reeds sedert vier weken, naar uit Ismir aan het D.N3. wordt gemeld, hevige onlusten. De stakingsbewegingen in Syrië namen vooral tusschen 9 en 11 Maart hevige vormen aan, toen de regeering in verscheidene plaatsen troepen liet oprukken om de stakers tot rede te bren gen. Dezen verweerden zich ech ter. In Aleppo, Horns en in an dere plaatsen werden talrijke personen gewond. In Damascus werden elf personen gedood en 25 zwaar gewond; in Beiroet moesten 32 slachtoffers naar het ziekenhuis worden overgebracht. Bovendien werden er acht per sonen gedood. Onder hen bevin den zich drie Èngelsche solda ten. Voor het eerst sinds langen tijd heeft een Libaneesche stad aan de Syrische demonstratie deelgenomen. In Tripoli werd het uitbreken van onlusten door het oprukken van troepen voor komen. Thans hebben zich de onlusten ook uitgebreid tot Dsje- zireh en wel voornamelijk in Vair el Kor. Sindsdien heerscht in alle steden een alarmtoestand. De begin Maart uit Palestina aangekomen Èngelsche troepen zijn naar Beiroet gezonden om het garnizoen aldaar te verster ken. In de buurt van de Euphraat werd een Canadeesch bataljon naar Aleppo overgeplaatst. Men heeft de ervaring opgedaan, dat Indisch-Mohammedaansche troe pen niet gebruikt kunnen wor den om de onlusten te onder drukken, daar zij bewezen heb ben tegenover hun geloofsgenoo- ten niet betrouwbaar te zijn. Vansittart over Engelands na- oorlogsche plannen - De voorma lige onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken, Vansittart, heeft gisteren volgens den Britschen be richtendienst de naoorlogsche plannen van Engeland uiteenge zet. Hij eischte, dat Duitschland volkomen moest worden neerge slagen en algeheele vernietiging van de Duitsche „oorlogsmachi- nerie", alsmede volledige mate- rieele en geestelijke ontwapening der „Duitschers. Verder propa geerde hij een vrij langdurige be zetting van Duitschland en een heropvoeding van het Duitsche volk. (D.N.B.). De Gaulle en Giraud - De Brit sche berichtendienst meldt uit Algiers dat de kabinetschef van Giraud, Le Maigre-Dubreuil, is afgetreden. Dit aftreden moet de onderhandelingen tusschen Giraud en Catroux vergemakkelijken. Te gelijkertijd heeft De Gaulle aan gekondigd, dat hij voor onder handelingen met Giraud naar Noord-Afrika zal gaan (D.N.B.). van heden- en morgenavond 18.58 uur tot morgen- resp. - Maandagochtend 6.36 en 7 u. 27 Maart: maan op 0.29 u.; onder 9.38 uur. 28 Maart: maan op 1.37 u.; onder 10.23 uur. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van Zondag op Maandag de zomertijd in gaat, zoodat het aanbeveling verdient morgenavond vóór- het naar bed gaan de horloges en klokken één uur vooruit te zetten, dus van 10 op 11, van 11 op 12 uur, enz. Een moment van rust en stilte komt er in onze gedachten bij het vernemen van het heengaan van den Duitschen Rijkssportlei der Von Tschammer und Osten. Een rust, die onbewust ons deel wordt, een stilte, die ons de om vang van dit bericht verkondigt en ons de gelegenheid biedt tot nadenken te komen. In dit gejaagde en enervee- rende leven, waarin toch zulke belangrijke gebeurtenissen aan ons voorbij kunnen gaan, zonder dat wij er nog bijzondere aan dacht aan schenken, omdat wij aan een snellen en een schokken- den ontwikkelingsgang gewend ge raakt zijn en het geheel zelfs niet meer weten te realiseeren, is het toch, dat wij bij het ver nemen van deze tijding plotse ling tot de nuchtere werkelijk heid worden teruggeroepen. Dit bericht stelt ons plotseling dat voor oogen wat door dezen grooten sportleider en sportge- zant op waarlijk overtuigende, nobele en charmante wijze voor zijn volk en voor de geheele sportwereld in een zoo korten tijd tot stand is gebracht. Hij is de ziel geweest van de gezonde gedachte de sport dienstbaar te maken aan de lichaamscultuur en daardoor in dienst te stellen van het volk. Ik weet van nabij met welk een groote liefde en toewijding hij deze taak, die hij tot een ver heven taak wist te scheppen, ver vulde. Zijn lichamelijke zwakte van den laatsten tijd kon de energie niet remmen om zijn ge dachten in daden om te zetten. Zijn strijdersnatuur gunde hem geen rust en hij ging dan ook in volle wapenrusting van ons heen. Met gebogen hoofd breng ik hem namens de Nederlandsche sportkameraden een laatsten groet De rijksgevolmachtigde voor de sport, H. VAN GRONINGEN A STULING. Algemeene verordening van het bedrijfschap voor visscherjjpro- ducten. In het Voedselvoorzie ningsblad is afgekondigd de al gemeene verordening van het bedrijfschap voor visseherijpro- ducten. Deze verordening bevat voor schriften omtrent de vestiging, voortzetting, uitbreiding en ver plaatsing van bedrijven op het gebied der voedselvoorziening, waarvoor het bedrijfschap is in gesteld. Deze zullen evenwel pas gelden, wanneer de secretaris-ge neraal zijn bevoegdheden uit het bedrijfsvergunningenbesluit 1941 of het besluit algemeen vesti gingsverbod 1941 aan het bedrijf schap zal hebben overgedragen. Voorts wordt de bevoegdheid van het bedrijfschap tot stillegging van bedrijven geregeld en in ver band daarmede voorziening ge troffen inzake schadeloosstelling. Ten slotte volgt een opsomming van de algemeene verplichtingen, die een ieder, die eenige hande ling verricht, op het gebied van dit bedrijfschap, gehouden is in acht te nemen. De verordening besluit met verschillende bepalingen over het verleenen en intrekken van ver gunningen en ontheffingen. Schippersvereeniging „Schutte- vaer". - De algemeene vergade ring van de schippersvereniging „Schuttevaer" werd in Sliedrecht gehouden, onder leiding van den II. N den wereldoorlog trad J I in het tweede kwartaal -L van 1918 de groote wen ding in, waarin de tot zinken ge brachte scheepsruimte achter bleef bij den nieuwen aanbouw van den tegenstander. Toenter tijd steeg de wereldscheepsbouw van 2.9 mill, b.r.t. (1917) op 5.4 mill, b.r.t. (1918) en 7.1 mill. b.r.t. (1919). De Amerikaansche aanbouw steeg snel van 0.8 mill, b.r.t. (1917) op 2.6 mill, b.r.t. (1918) en 3.6 mill, b.r.t. (1919) Thans is de zaak gansch an ders. Weliswaar is ook nu de Amerikaansche aanbouw aan merkelijk gestegen, doch deze bleef nog steeds - en zelfs in groote mate! - beneden Roose- velts programma. En zelfs de meest optimistische schatting van de scheepsbouwprestaties der Amerikaansche werven voor de toekomst, waarin men de cijfers van den Amerikaanschen presi dent benadert, al blijkt thans overduidelijk dat het slechts pa- radecijfers met een uitsluitende propagandawaarde zijn - blijft een eventueele wending in de verhoudingen van de scheeps ruimte van de tegenstanders te genover de vernietigingen door de As, tot het Rijk der Onmoge lijkheden behooren. In ieder ge val blijft het bouwprogramma van de vijanden der As onder hevig aan de verlamming, die hen van verscheidene experi menten terughoudt, welke slechts een mogelijkheid bieden tot aan vallen op grooten afstand, en die de tegenwoordige oorlogsphase van de eigenlijke wereldworste ling maakt tot datgene, wat het inderdaad ten slotte ook is, na- melijiPtot den grondslag voor een in grooten omvang propagandis tisch en daarmede ideologisch opgebouwde oorlogsvoering van de tegenstanders. Dat zulk een oorlogsvoering bovendien tot ne vendoel heeft om de in het Oos ten opereerende Duitsche krach ten te verzwakken, is vanzelf sprekend. Een werkelijke beslis sing kan echter door deze soort oorlogsvoering nooit geforceerd worden. Dat is in feite het werkelijke beeld van den verkeerstoestand, zooals de oorlogs-economie dien heeft geschapen. Deze geheele si tuatie treedt wellicht in nog sterker plastischen vorm naar voren, wanneer men de wereld omspannende eischen, die aan het oorlogstransport van den te genstander gesteld worden, bin nen het bereik van het objectief haalt Zeer zeker vormen de U. S.A. een land, dat meer dan welk ander land ter wereld ook in het teeken staat van de groo te technische scheppingen van dezen tyd; zeer zeker ook staan de Amerikaansche oorlogsindu strie thans heel andere techni sche mogelijkheden ter beschik king, dan in den wereldstrijd 1914-1918, maarhebben de U.S.A. en Groot-Brittannië he den ten dage ook niet geheel an dere oorlogsbehoeften, dan in die dagen? Hebben zy thans niet een heele wereld-op-zichzeif te verzorgen met wapenen en mu nitie. terwijl het in den voor- gaanden wereldoorlog slechts ging om een expeditiekorps van ruim 2 millioen man, dat onder houden moest worden en naar Frankrijk moest worden getrans porteerd? Neen, er kan geen twijfel meer aan bestaan, dat de samenhang van de door den te genstander beheerschte gebieden steeds losser wordt en de ver- keersdraden steeds dunner en onbetrouwbaarder Inmiddels wast het machts gebied van de As steeds meer en groeit samen tot een groote economische eenheid, die door middel van spoorrails, binnen- vaartwegen, en luchtverkeerslij- nen wordt aaneengesmeed. Het autoverkeer zal eens, als de ben- zine-behoeften van het front geringer worden, weer een deel van zyn vroegere beteekenis te rugwinnen. Het is vanzelfspre kend, dat de hoofdrepresentant van onze continentale verkeers middelen, de Spoorweg, alle mo gelijke zorgen en toewijding ten deel valt, daar deze de grootste factor vormt voor de strijdkracht van het front en het achterland. In vergelijking met de onveilig heid van het zeeverkeer betee- kent de rails ongetwijfeld een veiligheidsfactor voor de oorlogs voering. d.w.z., dat de Tijd ook ien opzichte van de transport problemen in het onbetwistbare voordeel van Europa werkt. Dat zal dan pas duidelijk worden, ais de vernietigingen ter zee in de daarvoor gunstige maanden van het jaar, gepaard aan een ver sterkte actie der onderzeeërs, ook weer sterker op den voor grond treden. Luistert op Zondag 28 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: „De voorman der Germaansche S.S. in Nederland herneemt het commando". voorzitter mr. Van Dam. Bij ac clamatie werden tot hoofdbe stuursleden herbenoemd de hee- ren T. P. Keijzer, secretaris en Joodjes. Nadat een groot aantal voorstellen van de afdeelingen waren behandeld, werd de verga dering op het raadhuis door het gemeentebestuur officieel ont vangen. Weest dankbaar. - Wanneer de innerlijke kracht van Europa zou zijn gebroken was het oogenblik daar dat ons werelddeel en daar mee eveneens ons vaderland zou zijn overgeleverd aan het alles vernietigende bolsjewisme. Ne derland zou dan in den kortst mogelïjken tijd aan de Russische steppe gelijk worden. Geen En geland of Amerika kunnen daar ook maar het geringste aan ver anderen. Weest den Nederland- schen soldaat dankbaar die ook voor u aan het Oostfront staat. Draagt bij op giro no. 432100, verzorgingsfonds van het Vrijwil ligerslegioen Nederland, Klachten over de appelendistri- butie. - Het is gebleken, dat een aantal groenten- ,en fruithande laren veel te weinig appeldistri butiebonnen heeft ingeleverd in verhouding tot de hoeveelheid appelen, welke hun voor de eer ste en tweede appelendistributie was verstrekt. Dit wijst er op, dat zij de hun toevertrouwde appelen geheel of gedeeltelijk zonder bon hebben verkocht. Aangezien een dergelijke handel wijze niet te dulden is, heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit dezen handelaren geen ap pelen verstrekt voor de derde ap pelen-distributie voor stadsgebied Het bedrijfschap heeft er ech ter voor gezorgd, dat de consu menten geen nadeel zullen on dervinden van dezen maatregel en verstrekt in iedere stad aan de bonafide handelarenin totaal zóóveel appelen, dat op alle in die stad uitgereikte bonnen kan worden geleverd. Wie aan meer dan èen han delaar tevergeefs zijn bon heeft aangeboden, wende zich tot het plaatselijk verdeelingskantoor voor groenten en fruit van zijn woon plaats, teneinde te vernemen, bi) welken handelaar wel appelen verkrijgbaar zijn. Dit laatste geldt ook voor si naasappelen. Burgemeester herbenoemd. - J. L. J. Meertens is met ingang van 9 April opnieuw tot burgemeester van Jabeek benoemd

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1