Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen e Jaargang Donderdag 25 Maart 1943 No. 25456 BUITENLAND. )e strijd in Tunis. e BINNENLAND De Biljetten van f. 1000. VERDUISTEREN: RECHTZAKEN STADSNIEUWS. SPORT. GEMENGD NIEUWS .EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AN.P.-correspondent te Ber- neldt: eerste aanvallen van het :he 8ste leger op de Mareth- in Zuid-Tunesië hebben niet esultaat opgeleverd, dat men Engeland van verwacht had. r erlijn kon men gisteravond l deelen, dat de aanvankelijke ssen van de Britten weer te zijn gedaan en dat zoowel lidden- als in Zuid-Tunesië hoofdverdedigingslijn der [krachten van de Spil nog men intact is. Londen wordt dit niet ont- I hetgeen onder meer blijkt en gistermiddag door Chur- afgelegde verklaring, waarin iritsche premier verklaarde, ie strijd voor en om de Ma- linie een terugslag had ge it. Te Berlijn voegt men an toe, dat de Duitsch-Ita- Lnjsche pantser-armee in den waarin de Anglo-Amerika- hun strijdkrachten formeer - niet geslapen heeft. De Buit en Italiaansche troepen be ken nog over verdedigings- ■lijkheden, zoodat de strijd in sië nog lang niet beslist is. onthoudt zich in militaire gen verder van elk commen- daar men de gevechten der te dagen zuiver als de „ouver- van het nog komende be is (uwt. Voorts deelt men nog dat de strijd in deMareth- hoofdzakelijk door de Ita- n is gevoerd. Dezen waren Dok, die de Engelschen weer |de veroverde stellingen terug gen en daarmede den ouden and herstelden. |de van dr. Funk. - De Duit minister yan economische dr. Funk heeft op een vergadering van de leiders economische bureaux in het le rijk het woord gevoerd, er met nadruk op gewezen ebben, dat de mobilisatie van economische reserves van schland enkele weken gele met de uiterste energie en de ste bereidwilligheid door de ffende mannen en vrouwen e industrie ter hand geno- was, zeide de minister o.a.: oorlog verschaft ons een se- van de besten, hardstenen sten. Iedere arbeidskracht is de totale oorlogvoering :baar, al is zij dan ook niet iddellijk hiertoe geschikt, de arbeidsmobilisatie zich ekt van een meervoudig her - Lf|lingsproces. Aan het einde dit proces zal het vrijkomen strijders voor het front en aanvullende werkkrachten de bewapeningsindustrie 22 cl a. Eerst moeten de niet voor oorlog belangrijke bedrijven iten worden, waardoor een :elijk belangrijke besparing werkkrachten en prestaties regen wordt. Een voor den ig onbelangrijk en voor het niet noodzakelijk werk mag slotte niet meer door een ichen arbeider verrichfwor- In dezen oorlog zal niet de :a overwinnen, doch de geest het grootste aantal, doch de kwaliteit, zoo verklaarde de ter van economische zaken slotte. - (D.N.B.) zevende straatinzameling in hland. - De op 6 en 7 t in Duitschland gehouden rjjksstraatinzameling heeft ens de voorloopige telling t dan 43.200.000 R.M. opge- ht, 52 procent meer" dan het ie jaar. - (D.N.B.) Zweedsche scheepsverliezen r Aftontidningen meldt heeft «len sinds het begin van den og 176 schepen verloren met gezamenlijken inhoud van m#96 b.r.t. Daarbij zijn 1083 eden omgekomen. - (D.N.B.) nigranten in de Britsche ■macht. Naar de Engelsche wsdienst meldt, zullen 4e in Engeland ophoudende nj ïranten in den leeftijd van tot 42 jaar, die tot dusver Opkoopers naar Concentratie kamp. Zooals men weet, wordt het koopen van bankbiljetten van f. 1000 of f500 tegen een prijs, lager dan de nominale waarde, als een strafbaar feit beschouwd. Men gaat hierbij uit van het standpunt, dat de kooper kan begrijpen, dat zoo'n met verlies aangeboden biljet op illegale wijze verkregen moet zijn. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen -aldus „Het Och tendblad" - bestaat de straf voor koopers van dergelijke biljetten beneden de normale waarde, uit overbrenging naar een concen tratiekamp. „Luisteraars antwoorden de ont spoorde dochter" - Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blok zijl, via Hilversum I, in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „Luisteraars antwoor den de ontspoorde dochter". nog geen militairen dienst ge daan hebben, zich thans in de Britsche weermacht moeten la ten opnemen. - (D.N.B.) Bloedige botsingen in Marok ko. - Uit Tanger wordt ver nomen, dat te Wasam in Fransch-Marokko ernstige bot singen zijn voorgekomen tus- schen Amerikaansche soldaten en Marokkanen. Eenige ge sluierde Marokkaansche vrouwen werden door de Amerikanen las tig gevallen en door landgenoo- ten in bescherming genomen. Bij de vechtpartij hebben de Ameri kaansche soldaten 24 Marokka nen dood geschoten. Zeven Ame rikanen werden door de woeden de menigte gelyncht. Hongersnood in China. - De ANf.P.-correspondent te Berlijn meldt In de Chineesche provincie Ho- nan is, volgens Interinf, een hongersnood uitgebroken welke 5 millioen Chineezen het leven heeft gekost. Drie millioen men- schen hebben het gebied nog kunnen verlaten. Chineezen of niet? - Zelfbe wust staan onze mannen aan het Oostfront. Zij verdedigen met het beste wat in hen de Euro- peesche beschaving tegen Sa tans ho. .".en uit het Oosten. Wij als Nederlanders hebben ons te schamen, dat naar ver houding van ons zielental er nog zoo weinig flinke jonge kerels ziu. hebben ingezet. Zullen wij dan altijd anderen de kastanjes uit het vuur laten halen? Zet u in en vangt aan met te storten op giro 432100 Verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. Biljetten van f. 100 moeten aan genomen worden - Sedert de ver plichte inlevering der groote bankbiljetten worden herhaalde lijk klachten vernomen, dat men i nwinkels - en zelfs in postkan toren - weigert, biljetten van f. 100 m betaling aan te nemen. Een dergelijke weigering ge schiedt, naar gisteren ter Pers conferentie werd meegedeeld, ge heel ten cmrechte. aangezien de biljetten van honderd gulden wettig betaalmiddel zijn en als zoodanig door een ieder moeten worden geaccepteerd. Overigens kan men voor het wisselen van dergelijke biljetten bij de Nederlandsche Bank te recht. De voorman der SS. terug van het Oostfront - De voorman, der Germaansche SS. in Nederland, Feldmeyer, is na een inzet van acht maanden aan het Oostfront, in Nederland teruggekeerd. Voor man Feldmeyer, die dienst deed bij de SS-divisie Wiking als Un- terscharführer, werd wegens be toonden moed en dapperheid tij dens verschillende gevechten be vorderd tot SS-Untersturmftihrer en begiftigd met het ijzeren kruis tweede klasse. Hij zal thans wederom het be vel over de Germaansche S.S. in Nederland op zich nemen. Naast zijn vele werkzaamheden voor de S.S., rekent hij het tot zijn taak en plicht, het Neder landsche volk te overtuigen van de noodzaak tot eenheid in den strijd tegen het bolsjewisme. In verband hiermede zal hij op acht openbare vergaderingen het woord voeren over het onderwerp: „De les van het front". Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK W. Klerk-O H-P m Het SS-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 26.3.43 10.00, Den Haag, café ,,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg Distributie van insuline Bij het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen. Vondelstraat 11 Amsterdam, komen regelmatig brieven binnen van patiënten, welke brieven betrekking hebben op de insulinebonnen, die onlangs voor de periode 1 Maart31 Mei aan de belanghebbenden werden toegezonden. Ten einde een vlug ge behandeling van deze brieven mogelijk te maken, is het nood zakelijk. dat de patiënten in hun correspondentie op duidelijke wij ze vermelden: 1. Het stamnummer van den patient, vermeld in den linker bovenhoek van de in het bezit van patiënten zijnde insuline- kaart. 2. Het stamnummer van den apotheker of den apotheekhou denden arts, welk nummer in den rechterbovenhoek van ge noemde kaart is aangegeven. 3. Voor gehuwde vrouwelijke patiënten steeds haar meisjes naam. 4. Nauwkeurig het tegenwoor dige adres van den patiënt. Indien patiënten zich niet aan deze voorschriften houden, kan het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen geen zekerheid geven, dat hun correspondentie in behandeling wordt genomen. In hun eigen belang wordt daar om aangeraden de verlangde ge gevens in de correspondentie te vermelden De uitkeering bij bevalling. - De centrale persdienst van het Nederlandsche arbeidsfront schrijft ons: Sinds 1 November 1942 konden alleen zij voor het kraamgeld ten bedrage van f55 krachtens de ziektewet in aanmerking komen, die in hét jaar, voorafgaande aan de bevalling der echtgenoo- te, tenminste 156 werkdagen ver plicht verzekerd waren geweest. De tijd in het buitenland door gebracht kon niet bij de bereke ning van genoemde 156 dagen in aanmerking komen, omdat de ziektewet alleen voor arbeiders in Nederland van toepassing is. Ook zij, die onder een bijzon dere regeling vielen, b.v. ambte naren, konden bij verandering van betrekking, waarbij zij on der de bepalingen der ziektewet kwamen te vallen, in vele geval len geen aanspraak op het kraamgeld maken. Ten slotte moest nog een groep volksgenooten het kraamgeld qntberen. omdat zij in het jaar, voorafgaande aan de bevalling der echtgenoote, langer dan zes weken ongevalsrente hadden ge noten en derhalve niet meer krachtens de ziektewet waren verzekerd. Het Nederlandsche Arbeids front heeft zich in verband met deze moeilijkheden tot het de partement van sociale zaken ge wend. Het laat zich aanzien, dat een regeling met terugwerkende kracht tot 1 November 1942 is te verwachten, waardoor bovenge noemde groepen eveneens voor de uitkeering van kraamgeld in aanmerking kunnen komen. van hedenavond 18.58 uur tot morgenochtend 6.36 uur De maan ging heden onder te 8.28 uur en komt op te 23.15 uur. Veehouder uit Aalsmeer gestraft - De Haarlemsche tuchtrechter, mr. Bijleveld, heeft den veehouder N. Spaargaren uit Aalsmeer een boete van f2500.opgelegd wegens het In ontvangst nemen van runderen zonder aanteekenlng in zijn vee boekje, voor het lngereglstreerd af leveren van runderen het voor handen hebben van koeien zwaar der dan 60 kg. zonder oormerk en het zonder geleidebiljet vervoeren van runderen. Spaargaren had ge tracht de controle om den tuin te leiden door twee vette runderen van de oormerken te ontdoen en te verkoopen. waarna hi1 twee ma gere dieren op stal had gezet om het aantal dieren in overeenstem ming te houden met de opgaaf in zijn veeboekje. De ambtenaar had tegen hem een boete van f. 3000 gevorderd. Filmvoorstelling Winterhulp. - Zooals te begrijpen is, heeft da in grooten getale opgekomen jeugd - de zaal van het Trianon- theater was gistermiddag geheel gevuld - zich kostelijk vermaakt met de vertooning van de film „De gelaarsde kat", naar het be kende sprookje van dien naam. Na afloop werden de kinderen onthaald op fruit, zoodat allen uiterst dankbaar gestemd jegens „Winterhulp Nederland", welke hun dezen middag bereidde, huiswaarts keerden. Hulpverleening T. N. - De Technische Noodhulp, plaatse lijke groep NL/27 Leiden, vestigt de aandacht van belanghebben den er op, dat haar hulpverlee ning bij bombardementen en andere rampen zich niet beperkt tot Leiden, doch zich ook uit strekt tot omliggende buiten-ge meenten. Aan de burgemeesters van die gemeenten is kennis ge geven op welke wijze de T.N., die over een eigen auto-wagenpark voor het vervoer van manschap pen en materialen beschikt, dag en nacht kan worden gealar meerd. De T. N. Leiden beschikt thans over een reddingsploeg, een bouwploeg, een technische ploeg en heeft een eigen mu ziekcorps. Zjj heeft meer dan 200 geoefende manschappen steeds tot haar beschikking. De heer I. C. Smits alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma scheeps- werktuigkundige. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleu tels" In de tweede klasse A waren de uitslagen gisteravond als team Zandbergen met 52 m. p.; volgt: team Parmentler wint van team Busschlng wint van team Doing met 15 m. p.; team Van Egmond wint van team Pielanen met 34 m.p. De stand is: 1 team Parmentier 10 pnt.; 2. team Van Egmond 8 p.; 3. team Pielanen 6 p.; 4. team Zandbergen 4 p.; 5. team Busschlng 2 p.: 6. team Doing 0 p. 2de klasse B: team Visser wint van team Kanbier met 31 m.p.; team Huivenaar wint vaii te-m v. d. Togt met 22 m.p.; team Van As wint van team Warnecke met 15 m.p. Stand: 1. team Van As 10 p.: 2. team Visser 7 p.; 3. teem Warnecke 6 p.; 4. team Huivena^r 4 p.; 5. team v. d. Togt 3 p.; 6. team Kanbier 0 p. Groote brand vernielt 800 ge bouwen Naar officieel mede gedeeld wordt, heeft een groote brand in den nacht van 1 op 2 Maart in de gemeente Soveja in het district Butna (Moldau) in Roemenië in totaal 388 behui zingen met ongeveer 800 gebou wen vernield. 1183 menschen zijn dakloos geworden. De brand heeft voorts 18 menschenlevens ge- eischt. Er zijn terstond maatre gelen genomen om de dakloozen onder te brengen, te verzorgen en te kleeden. De wederopbouw der gemeente is in vollen gang. Zeegevecht ter hoogte van Ter schelling. - Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ter hoogte van Terschelling werd in de vroege ochtenduren van 23 Maart een Duitsch kon vooi meermalen zonder succes door Britsche artillerie- en tor pedobooten aangevallen. De es- corteerende strijdkrachten van het konvooi hadden de vijande lijke vaartuigen zoo tijdig in de gaten, dat de vijand genoopt werd zich in nevel te hullen en er van door te gaan. Hij pro beerde toen een nieuwen aan val, maar werd weer tijdig ont dekt en door het goed gerichte vuur der escorteerende strijd krachten verdreven. Hierbij plaatsten de Duitsche booten verscheidene zware treffers op een artillerievaartuig. Een derde aanvalspoging werd eveneens af geslagen. Toen draaide de vijand definitief naar het Westen af. Het konvooi zette zijn reis zon der verliezen of schade voort en is inmiddels op zijn plaats van bestemming gearriveerd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1