J 5 Jaargang Woensdag 24 Maart 1943 No. 25455 ti| BUITENLAND. e strijd aan het Oostelijke front. JRINGEN VOOR DE AFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. DE AANVAL OP DE MARETHLINIE BEGONNEN VERDUISTEREN: BINNENLAND De Uitvaart van Mgr. Diepen. RECHTZAKEN Het Vergiftigingsdrama te Velddrfel. Ir DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ,NP.-correspondent te Ber- id aeldt: d< weermachtbericht zet als ei rare weder een streep onder tl th::is als afgesleten te be- ïk wen phaze van den strijd jk het Oostelijke front. Nu de ilsaetiviteit der Duitschers 1 in Zuidelijken vleugel, zoo- is e verwachten was, vermin - te is - immers de modderpe- 'e vormt voor de operaties >roote belemmering - is ge- ijk een hecht front ont- 1 dat feitelijk alleen nog in 'd jing is in het gebied ten en van Koersk, waar de chers nog in den aanval en in Oostelijke richting P< in winnen. Weliswaar on- nien ook de bolsjewisten in Noordelijk gelegen sectoren aanvallen, doch deze bren- geen wijziging in de front- k de wekenlange gevechten et gebied van Orel, die tot vaarste van dezen winter be- „ïlen, beschouwt men thans Duitsche zijde als geëindigd, ezen sector hadden de bols- ten met een groote over- ^Jit van menschen en mate- getracht een doorbraak te «ren. Van Duitsche zijde n hier de beste afweerspe- iten te zamen gebracht en inspanning van alle krach- is men er in geslaagd, den n der bolsjewisten' te kee- Van de verbetenheid der chten in het gebied van Orel 13 getuigen de door het Duitsche opperbevel gepubliceerde cijfers over de bolsjewistische verliezen. Van Taganrog tot aan Lenin grad heeft de Duitsche legerlei ding thans de situatie aan het Oostelijke front volkomen in de hand, aldus verklaart men te Berlijn. Slechts op enkele plaat sen trachten de bolsjewisten nog successen te behalen, doch alle aanvallen stranden op de verbe ten verdediging van de Duitsche troepen. Men verzwijgt te Berlijn niet, dat er op het oogenblik groote hergroepeeringen van Duitsche troepen in het Oosten plaats vinden en dat de opmarsch der Duitsche divisies een duidelijk doel heeft. Het ligt voor de hand dat, zoodra de terreingesteld- ■heid het wederom toelaat, de Duitsche troepen tot zeer vér strekkende operaties züllen over gaan. Het is duidelijk, dat over doel en wezen der komende ge vechtshandelingen niet gespro ken wordt. Demonstratieve benoeming in de sovjet-unie. - De A.N.P.-cor respondent te Berlijn meldt: De benoeming van een nieuwen plaatsvervangenden volkscommis saris voor Buitenlandsche Zaken in de Sovjet-Unie wordt in Ber- Üjnsche diplomatieke kringen een demonstratie tegen de Anglo Amerikaansche diplomatie ge noemd, temeer daar het hier de benoeming geldt van Kornet- sjoek, een man, die eenige we ken geleden nog veel van zich deed hooren door een gerucht makend artikel in de Prawda. In dit artikel schreef hij ten aanzien van de Poolsch-Engelsch Amerikaansche discussies over de eventueele na-oorlogsche gren zen, dat slechts gekken op het oogenblik en in de toekomst over Lemberg kunnen spreken. Over al waar Wit-Roethenen en waar Oekrainers wonen is Sovjet-Rus sisch gebied. De benoeming van dezen man tot plaatsvervangend volkscommissaris wordt veelbe- teekenend genoemd te Berlijn. Kornetsjoek is een bekend Oekrainsch dichter en heeft ook in de bolsjewistische politiek reeds een rol gespeeld. Het standpunt van de bolsjewisten ten aanzien van de Europeesche naties is door zjjn benoeming nog eens duidelijker aan het licht getreden, aldus Berlijn. De rationalisatie der wapen productie - De A.N.P.-correspon- dent te Berlijn meldt: Niet alleen door vergrooting van het aantal fabrieken en van het aantal arbeidskrachten heeft men in Duitschland kans gezien de wapenproductie aanzienlijk op te voeren, ook de rationalisatie heeft hierbij een groote rol ge 'erlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK Buschschulte-O H-P m iet SS-Ersatzkommando Nie- lande deelt mede: tederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar k gehuwden), die lichamelijk wel als geestelijk goed ontwik- d zyn en zich geheel kunnen 'en aan de eischen. die de op- iing hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd teworden, tans bestaat ook de mogelijk- d tot opleiding en dienstver- üng in Nederland, in een spe- al wachtbataljon. Gezinsleden 'er vrijwilligers hebben gelijke nrrechten als degenen, die die- in de Waffen-SS. en het gioen: kostwinnersvergoeding, stelooze ziekenverpleging, extra ensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen k ook diegenen melden, die de Germaansche SS. in Ne- rtand willen toetreden. ;aat 16b. 25.3.43 10.00, Amersfoort, dienst- touw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café 'en Hout", Bezuidenhoutscheweg speeld. Over deze rationalisatie publiceert de Duitsche pers thans eenige bijzonderheden, waarbij een groote moderne wapenfabriek als voorbeeld dient. Reeds bij den bouw van de fabriek is gestreefd naar een zoo groot mogelijke transportbespa ring in de fabriek zelf. Zoo zijn de kleedkamers en de schaftlo kalen in het geweldige complex zoo gelegen, dat geen arbeider een langeren weg dan 125 meter daarheen behoeft af te leggen. Terwijl vroeger de. blokken voor de zware bommen gesmeed wer den, worden zij thans overal ge- walsd en hetzelfde geldt voor de, sluitstukken der kanonnen. Hier mede werd een besparing aan staal van 15 tot 20 procent ver kregen, terwijl de arbeidstijd tot een 25ste kon worden terugge bracht. Een verder voordeel is, dat de hydraulische persen, die vroeger voor het smeden der bom- menblokken noodig waren, voor de fabricage van geschutloopen zijn vrijgekomen. Ook het ruwe gewicht van de bommen en de granaten heeft men aanmerkelijk kunnen verlagen, waardoor de capaciteit van de ovens bij een constant gebleven gasverbruik met een vierde verhoogd kon worden. Door de aldus bereikte besparing aan materiaal, warmte en arbeidskracht is een vergroo ting der productie met 20 tot 30 procent mogelijk geworden, terwijl de transportbesparing per jaar duizenden tonnen uitmaakt. Een ander voorbeeld van rationalisa tie is, dat de blokjes, waarvan de granaten worden vervaardigd, niet zooals vroeger van de staaf ruw materiaal worden afgezaagd, doch gebroken, waardoor veel materiaal bespaard wordt. nteressant is verder nog, dat in de betreffende fabriek slechts 10 procent der arbeiders Duit schers, de rest buitenlanders zijn. Door de rationalisatie is de pro ductie der wapenfabrieken in vele gevallen meer dan verdub beld. Desondanks beschikken de Duitsche bedriiven naar de mee ning van den op dit ge bied bevoegden leider der hoofd commissie munitie nog over een geweldige rationaliseeringsreserve en is de grens van het bewape- ningspotentieel nog lang niet be reikt, zoodat de productie nog hooger zal worden opgevoerd. Abadie minister van binnen- landsche zaken van Giraud. - Naar de Britsche berichtendienst uit Algiers meldt, heeft Giraud dr. Abadie benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. In het bericht wordt verder mede gedeeld, dat de vrouw van dr. Abadie van joodsche afkomst is. (D.N.B.) Nieuwe Gouverneur van Fransch Guyana. - Naar uit Algiers wordt gemeld, heeft generaal Giraud KAART VAN PELT Uit een tweezijdige beweging blijkt, dat de geallieerden in Tunis den grooten aanval op de Mareth-linie begonnen zijn. - De kaart, die voor zichzelf spreekt, geeft de strategische beteekenis van deze linie weer. den gouverneur Rappène be noemd tot gouverneur van Fransch Guyana. Havas-Ofi meldt, dat de oud-gouverneur, Collat, die zich door Angelsak- sischen druk bij de dissidenten heeft moeten aansluiten, zich tengevolge van een gewelddadige actie der Gaullisten naar Ne- derlandsch Guyana heeft moe ten terugtrekken. Voorts wordt gemeld, dat de Amerikaansche autoriteiten generaal Collat een vertrekvisum geweigerd hebben. Dit heeft te Londen een leven dige reactie veroorzaakt. De Gaullistische kringen daar wil len niet aan een misverstand gelooven maar beschouwen deze Amerikaansche manoeuvre als een poging om den Engelschen invloed in Guyana uit te scha kelen. van hedenavond 18.5S uur tot morgenochtend 6.36 uur De maan ging heden onder te 8.02 uur en komt op om 22.02 uur. PLECHTIGHEID IN DE St. JAN In de St. Jans Basiliek te's-Her- togenbosch is gisteren de ponti ficale uitvaart van monseigneur A. F. Diepen, den vierden bisschop van 's-Hertogenbosch na het her stel der kerkelijke hiërarchie, ge schied. Terwijl van den St. Jans beiaard de klanken van het Dies Irae over de statige Parade neer- galmden, werden te ongev. kwart voor tien de deuren van het bis schoppelijk paleis geopend en werd de met het bisschoppelijk purper bekleede kist naar buiten gedragen, waarna de stoet zich naar de kathedraal begaf. Be halve de aartsbisschop en de bis schoppen van Roermond. Breda en Haarlem, waren in de kerk tal van andere kerkelijke en wereld lijke hoogwaardigheidsbekleeders aanwezig. Nadat de indrukwek kende stoet onder de begeleiden de Gregoriaansche gezangen in het hoogkoor was gekomen, nam de plechtigheid een aanvang. De Requiemmis werd opgedragen door mgr. W. Mutsaers, den hieuwen bisschop van 's-Herto genbosch met assistentie. De Gre goriaansche misgezangen werden uitgevoerd door de Schola Canto rum van het Groot-Seminarie. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Na het laatste Evangelie werd een korte lijkrede en gebed uitgesproken door den deken van 's-Hertogenbosch, mgr. J. L. Brekelmans. Hierna ver richtten de vijf Nederlandsche bisschoppen de pontificale absou- tes. Buiten de kerk wachtte een groote menigte, die in doodsche stilte en met ontbloot hoofd den lijkstoet gadesloeg. Op het kerk hof te Orthen vond hierna de bijzetting in den priester-graf kelder plaats. Verkoop van bepaalde ijzeren en stalen gereedschappen ver boden - Met ingang van 23 Mrt. is het een ieder verboden de vol gende ongebruikte gereedschap pen, geheel of gedeeltelijk van ijzer of staal, te koopen. te ver- koopen of af te leveren: hooi vorken, aardappelrieken. andere rieken, vorken, grepen en sloot haken. schoppen, met uitzonde ring van kolenschoppen bestemd voor huishoudelijk gebruik, spa den, schoffels, hakken en schre pels, harken, met uitzondering van uit draad vervaardigde blad harken, sikkels, zeisen, kanthak ken, walmessen en zichten. Van dit verbod zijn uitgezonderd speelgoedgereedschap en tuinge reedschap van kleine maat, dat naar zijn aard bestemd is voor gebruik dóór particulieren. De verkoop of aflevering van de in het verbod begrepen ge reedschappen is wel toegestaan voor export naar andere landen dan Duitschland, waarvoor uit- voercertificaten zijn afgegeven. TEGEN DE VROUW l:TVAAR GEËISCHT. De Arnbemsche rechtbank heeft zich bezig gehouden met het ver giftigingsdrama, dat zich in Augus tus '41 in het Betuwsche dorpje Velddriel afspeelde en waarbij de 43-Jarige vrouw G. v. H.P. haar 45-jarigen echtgenoot A. v. H. door middel van vergiftigde pannekoe ken om het leven bracht, In dit drama speelde een buurman mede een groote rol. Allereerst stond de vrouw terecht. Uiterlijk onbewogen legde zij een volledige bekentenis af. Zij vermeldde, hoe zij al bij het leven van haar man een verhouding had aangeknoopt met den over buurman, den 39-jarigen weduw naar H. V., in wiens huishouding zij vaak de helpende hand bood. V. wilde met haar trouwen en toen ontstond het voornemen om van H. uit den weg te ruimen. Voordat dé vrouw overgehaald werd om de ver giftigde pannekoeken te maken en aan haar man te eten te geven, had V. al een aanslag op van H. beraamd. De buurman wist nl. dat van H voor een economisch delict terecht moest staan en toen do vrouw hem had verteld, dat haar man tegen den gang dezer terecht zitting opzag, deed hij het idee aan de hand om een zelfmoord te ens- ceneeren. Met een mes zou de vrouw haar echtgenoot tijdens den nacht moeten dooden. ,,Ik durfde dat echter niet, edelachtbare", zoo vertelde de vrouw. Op een dag in Augustus 1941 had V. in de krant gelezen, dat een bakker in Bakel bij vergissing een pakje calciumarse- naat in het brood had gebakken, tengevolge waarvan de verbruikers ziek waren geworden. Toen rijpte het plan, om van H. op deze wijze te dooden. Eenige dagen voor den moord, heeft V. het calciumarse- naat bij den boerenbond laten ha len en aan de vrouw gegeven Zij bakte dit vergif in 8 pannekoeken, die haar man op zijn brood mee nam naar zijn werk te Eindhoven, met het doodelijke gevolg. De officier van Justitie eischte we gens moord tegen de vrouw 12 jaar gevangenisstraf. De buurman ontkent. Hierna had de buurman, de 39- jarige H. V. die beschuldigd wordt van uitlokking tot moord, subsi diair .tot doodslag, zich te verant woorden. ,,Ik ben in dezen volstrekt onschuldig", verklaarde hij met na druk. Ook ontkende hij hardnekkig vóór den dood van H. een verhou ding te hebben gehad. Vervolgens werd de kroongetuige in deze zaak, de weduwe van H.—P. gehoord, die, nadat de president haar met klem. had gewezen op het belang van den eed, ongeveer hetzelfde verhaal deed als in de ochtendzitting, toen zij als verdachte werd gehoord. Zij hield vol, dat zij een verhouding had met V. Toen in het dorpje de praatjes over hun verhouding en de geruchten over de vergiftiging de ronde gingen doen, was getuige door V. gerustgesteld met de woor den: ..Laat ze maar praten, Truus, als wij getrouwd zijn, dan is alles achter den rug". Er waren reeds ringen gekocht want het huwelijk zou vóór den winter 1942-1943 wor den gesloten. Als getuige-deskun- dige werd de psychiater dr Schnitz- ler uit Arnhem gehoord, die tot de conclusie kwam, dat de vrouw den moord gepleegd heeft, daar zij ge heel onder den invloed van den buurman stond. De zitting werd. hierna verdaagd. Haagsche Politierechter Wel heel schandelijk noemde de rechter het gedrag van den jeugdigen J. F. van G. uit Leiden, die op klaarlich ten dag een winkel binnen stapte; en twee potten jam had gestolen. Toen men hem wilde vastgrijpen, had van G. diverse bedreigingen ge uit De verdachte is reeds in Om men voor andere feiten gestraft, en daarmee rekening houdend, vorder de de officier twee maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf. J. C. van G. kwam bij een land bouwer te Oude Wetering aan huis, en had van de gelegenheid gebruik gemaakt uit een jasje, dat in de kamer hing, een portemonnale met f35.te stelen. De verklaring was dat hij geld noodig had voor de harddraverij in Wassenaar. De offi cier vorderde 14 dagen gevangenis straf, waartoe de rechter hem ver oordeelde. Volksgenooten, helpt elkander. Offert aan Winterhulp. Giro 5553,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1