RECHTZAKEN KERK EN SCHOOL STADSNIEUWS. SPORT De vergeefsche sovjet- aanval op Orel. GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK BRAND!!!??? Bel op 22241. LAATSTE BERICHTEN Voorkoming van liquiditeits moeilijkheden. AGENDA ITALIAANSCH WEERMACHTBERIC T Heldengedenkdag in Berlijn op 21 Maart. De Führer begroet gewonden voor het eere-gedenkteeken Telefoto PBZ-Recla-Pax m Haagsehe Rechtbank Voor het verkrijgen, van extra broodkaarten, ■was door P. v. d A. uit Lisse een formulier ingediend bij den distri- butiedienst. Doch bij onderzoek was gebleken, dat het formulier valsch was ingevuld, zoodat hij thans terzake oplichting terecht stond. De officier was van oordeel dat dergelijke delicten ernstig ge straft dienen te worden, en ci6ch- te vier maanden gevangenisstraf. Eerst zou J. R. uit Alphen een actetasch hebben gekocht, welke was gestolen. Daarna kocht hij nog enkele malen gonjezakken, waar het al niet anders mee gesteld was, zoodat R. zich terzake heling had te verantwoorden. Hij ontkende ech ter te hebben geweten dat een en ander gestolen was, hoewel de offi cier opmerkte dat bij de politie was verklaard, dat maar niet naar de herkomst was gevraagd, omdat de zaak niet werd vertrouwd. Het ten laste gelegde bewezen achtend, vorderde de officier drie maanden gevangenisstraf. Uitspraken over 14 dagen. Wegens het wegnemen van dis tributiebonnen bij den winkelier S. had zich te verantwoorden gehad H. C. R uit Voorschoten. Waar echter deze zaak ook van de zijde van den benadeelde wel een bijzon dere sfeer had. wilde de officier volstaan met vier maanden gevan genisstraf. waarvan drie maanden gratie. De rechtbank heeft verdach te tot f. 100.boete subs. 50 da gen hechtenis opgelegd. Terzake diefstal van een rijwiel had de officier tegen H. C. K. uit Zoetermeer 5 maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft verdachte tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. PREDIKBEURTEN. Alphen a. d. Rjju Oude-Geref. Gem„ Lokaal van Mandersloostr.: Woensdag nm. 2V2 en 7'/2 uur de heer Redelijkheid (Biddag) N oord wi jk aan Zee - Woensdag nam 7.30 uur (Zaal Juliana van Stolbergstraat 27) Ger. Bond de heer E L de Witt. V Rijnzaterwoude Chr. Geref. Kerk: Heden nm. 7 u„ ds. Laman van Haarlem. Voorschoten Ver. van Vrijz. Herv. (Leidscheweg 66) Woensdag nm. 8 u., gemeenteavond. Geen oogkleppen meer voor paarden le Hilversum. - Op ver zoek van de afdeeling Gooiland van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, heeft de burgemeester van Hilversum, tie algemeene politieverordening aangevuld met een artikel, dat verbiedt op den openbaren weg een paard te hebben, dat voorzien is van oogkleppen. Voor concour sen en draverijen en voor het rijden met vierspannen kan ont heffing worden verleend. Het nieuwe voorschrift zal eerst zes maanden na de afkondiging in werking treden, zoodat belang hebbenden voldoende gelegen heid zullen verkrijgen de noodi- ge maatregelen te treffen. Prof. G. Wisse 70 jaar Mor gen zal prof. G. Wisse te Drieber gen zijn 70en verjaardag vieren. Prof. Wiséfe is in Middelburg ge boren, studeerde aan de Theologi- 'te School tc Kampen en deed in 1893 zijn intrede als Geref. predi kant te Gouda. Van 1928—1936 was hij hoofdleeraar aan (üe Theo logische School te Apeldoorn. Leidsche Ver. van Postzegel verzamelaars - In de gisteravond gehouden vergadering van boven genoemde vereeniging, welke on der leiding stond van den heer R. de Wilde, werd als bestuurs lid in de plaats van den heer Kraayenbrink gekozen de heer Joh. Brouwer en als sectiehoofd in de plaats van den heer v. d. Kiugt de heer Van Gelderen. Ten slotte hadden de gebrui kelijke veiiinger. en verloting plaats. Handelsregister K. v. K. - Wijzigingen: Drogisterij „De Trouw der Burgerij" P. M. Mühlstaff v.h. Firma J. Elsinga, Hoogstraat 5, Leiden. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma: Drogisterij „De Trouw der Bur gerij" F. M. Mühlstaff en W. C. Kruyt. Venn.: F. M. Mühlstaff, Leiden en W. C. Kruyt, Katwijk aan Zee. Firma H. Hamberg Jzn., Hoofd straat 76, Hillegom. Boekdruk kerij. Uittr. Venn.: H. Hamberg. Hillegom. N.V.: Uitgevers Maatschappij „Bditio", Hoofdstraat 76, Hille gom. Uittr. Comm.: H. Ham berg, Hillegom. De zaak is dd. 1 Jan. 1943 in liquidatie getre den. Liq.: C. Velthuijs, Hille gom. E. Bakker en Zoon, Dorpstraat 34, Noordwijkerhout. Brandstof- ienhandel. N. Venn.: E. F. M. Ooms, Noordwijkerhout. De be palingen ten aanzien van de rechten van derden zijn gewij zigd. D. Hoogendijk, Langeraar A. 71, "Ten Aar. Brongas installatie, grondboringen, café. Uitt.: E.: D. Hoogendijk, Ter Aar, dd. 1 Jan. 1943. N. E.: C. P. Hoogen dijk, Ter Aar. Voor de kinderfilmvoorstel ling van „De gelaarsde kat", welke morgenmiddag onder au spiciën van Winterhulp Neder land in het Trianon-theater zal worden gegeven, is nog een be perkt aantal kaarten beschik baar. Deze kunnen tot morgen middag 12 uur worden afgehaald aan kamer 27 van het Stadhuis. Gistermiddag omstreeks 4 uur is aan de Vischmarkt een kinder wagen, waarin een baby lag, in het water van den Nieuwe Rijn gereden. De 21-jarige v. d. Holst uit de Musschenbroekstraat, die het engeluk zag gebeuren, sprong onmiddellijk gekleed te water en smaakte de groote voldoening de baby behouden op het droge te brengen. BOKSEN, De Boer was sterker en won toch niet De strijd om het kampioen schap van Nederland Zwaargewicht waartoe Rinus de Boer (86.8 k.g.) den titelhouder Dorus Elten (79.3 k.g.) had uitgedaagd, is gisteren te Rotterdam op niets uitgeloopen. De partij werd namelijk na tien ron den gestaakt, wegens het vergevor derd uur. De Boer stond toen op punten voor, maar hij kon niet als kampioen worden uitgeroepen, daar het vereischte aantal ronden niet gebokst was. BRIDGE. Bridgeclub „De Sleutels" In, een gisteravond ln „Schuttershof" gehouden, druk, bezochte, buitenge wone algemeene vergadering van de bridgeclub „De Sleutels" is dé Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „De eigen aanval ten Westen van Koersk blijft in weerwil van de moeilijke terreingesteldheid veld winnen tegen hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten. Ten Zuiden van het Ladogameer faal den nieuwe vijandelijke aanval len na verbitterde gevechten. Van het geheele overige, hecht aaneengesloten Oostelijke front, worden slechts gevechtshande lingen van plaatselijke beteeke- nis gemeld. De groote aanval, die in Ja nuari uit Noordelijke en Zuide lijke richting werd ingezet om het gebied om Orel af te snoe ren, is op den vastberaden te genstand der Duitsche troepen gestrand. In de zware gevechten van den winterslag om Orel, die acht weken duurden, hebben de bolsjewisten 10.594 man aan ge vangenen en meer dan 150.000 man aan bloedige verliezen ver loren. Er werden 1061 pantser wagens, 485 stukken geschut en ongetelde hoeveelheden andere wapenen van allerlei soort buit gemaakt of vernield. In Zuid- en midden Tunis du ren de hevige gevechten voort. Tegenaanvallen van Duitsche troepen wierpen den vijand op eenige punten terug. In de andere frontsectoren leveren Duitsch-Italiaansche formaties, gesteund door de luchtmacht, zware afweergevechten. Boven het Middellandsche Zee-gebied werden 15 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, drie eigen vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke bommenwerpers hebben gisteren van groote hoog te Noord-Duitsch kustgebied aangevallen. De bevolking leed verliezen, vooral te Wilhelmsha ven. Door jagers en luchtdoelge schut der marine werden vijf vij andelijke bommenwerpers neer geschoten. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht de scheepsbouwstad en ravitailleeringshaven Hartlepool aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd." Rangeerder onder trein ge raakt. - De arbeider-rangeerder J. van der Wal, te Deventer had Maandagmiddag het ongeluk tij dens het rangeeren achter de Olba-fabriek onder een trein te geraken. In zorgwekkenden toe stand werd hij opgenomen. Tij dens het vervoer naar het zie kenhuis te Deventer is de man overleden. Hotelbrand te Terneuzen Gis ternacht is brand ontstaan in een der kamers op de eerste verdie ping van het hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. De vlammen gre pen snel om zich heen. De plaat selijke brandweer en die van Sluiskil waren spoedig ter plaat se. Zij slaagden er weliswaar in het vuur meester te worden, doch konden niet verhinderen, dat de bovenverdieping vrijwel geheel uitbrandde. Het café en de eetzaal bekwamen door het blusschings- water groote schade. Het grootste gedeelte van den café-inboedel kon geborgen worden. Mevr. B. te L. Het koken van taptemelk vóór de consumptie ls ook wanneer zij van taptemelkpoe- der vervaardigd is, dringend ge- wenscht. scheidende voorzitter, de heer Sle- bos, die binnenkort naar Rotterdam vertrekt, tot eerelid benoemd. Hem werd een fraaie oorkonde aangebo den, benevens een origineel en smaakvol uitgevoerd herinnerings bord. Namens het bondsbestuur gaf de heer Elfers, uit Rotterdam, blijk van zijn belangstelling Aan het slot van de vergadering ls het tweehonderdste lid een cadeautje overhandigd. Van den Ned. Bridge bond was, naar aanleiding van de opgave van nieuwe leden, Juist gis teren bericht ontvangen dat „De Sleutels" thans de grootste is van alle by den bond aangesloten ver- eenlglngen. BINNENLAND. IN VERBAND MET DE INLEVERING VAN BANK BILJETTEN VAN f. 500 en f. 1000 In verband met de omstandig heid, dat zich door de toepassing van de verordening inzake den in leveringsplicht van bankbiljetten van f. 500 en f1000 liquiditeits moeilijkheden kunnen voordoen, hebben de betrokken autoriteiten met de hoofdgroep banken de volgende richtlijnen getroffen voor een credietregeling, welke door de leden van de bedrijfs groep handelsbanken, de bedrijfs groep landbouwcredietbanken en de Vereeniging voor den Effec tenhandel (bedrijfsgroep effec tenhandel) in toepassing dient te worden gebracht: le. Indien een lid in principe bereid is crediet te geven, dient hij zich ervan te overtuigen, dat de cliënt in liquiditeitsmoeilijk heden verkeert. Het speciale crediet mag niet hooger zijn dan het bedrag, noo- dig om deze liquiditeitsmoeilijk heden te overbruggen en is dus uit den aard der zaak in ieder geval beperkt tot het bedrag aan bankpapier, hetwelk de cliënt blijkens het over te leggen re?u bij het belastingkantoor heeft ingeleverd. Het re?u blijft bij het lid en voorzoover er rechten van restitutie blijven bestaan wor den deze gecedeerd aan het lid ten bewijze waarvan de akte van cessie wordt medegeteekend door den betrokken ontvanger. 2e. Het lid neemt het geheele credietrisico op zich, en heeft het recht zich daarvoor, indien hij dit noodig acht, zekerheden te verschaffen. 3e. Bij verleening van een dergelijk crediet wordt 2 3/4 pro cent rente per jaar en 1 procent provisie berekend. Is na een jaar het crediet niet afgewikkeld, dan wordt over het alsdan resteerende saldo weder om 1 procent provisie berekend. 4e. Indien uit de afrekening van den fiscus blijkt, dat de cliënt geheel bona fide was, dan betaalt de staat de sub 3e. ver melde kosten. Te berekenen pro- visiën en kosten van banktrans- acties, over deze speciale reke ning gevoerd, blijven buiten deze regeling. Blijkt uit de afrekening, dat de cliënt niet geheel bona-fide was, dan zjjn de kosten voor reke ning van den cliënt. Het lid is in dat geval gerechtigd de rente ten hoogste te verdubbelen. 5e. Het lid geeft kennis van het crediet aan de Nederland- sche Bank en eveneens aan het departement van financiën, het welk de behandeling zooveel mo gelijk zal bespoedigen. Het lid geeft eveneens aan beide instan ties onmiddellijk kennis van af gewezen credieten. De Nederlandsche Bank is be reid op aanvraag den leden HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangell te 7 uur nam. Prediker: Spr. de heer 't 1 7 uur nam. Stadszaal: Openb. verg. N.S Spr. J. Hollander. 8 uur nar. Den Haag (Gebouw K. ea1 Wiener Sangerknaben. 6 uur Woensdag. Stadszaal: Uitvoering van „N Brunhilde". 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zont dienst der apotheken te Le wordt van Zaterdag 20 Maart tot Zaterdag 27 Maart 8 uur genomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 2480' de Apotheek „Tot Hulp der Mi heid", Hooigracht 48, Tel. 21061 Oegstgeest door de Oegstgeest Apotheek, Raadhuispark 8, foon 26274. hoofdki Het Italiaansche tier deelt mede „In den loop van gisteren ben zich op het Tunesische logstooneel. vooral aan het trale en Zuidelijke front, h< k» gevechten afgespeeld. Conr^ traties pantserwagens van vijand werden ontdekt en stookt door de luchtmacht de spil. Twaalf vijandelijke stellen werden door Duitsche gers vernield. Drie andere v: brandend neer, getroffen dooi vuur der afweer-batterijen. van onze vliegtuigen zijn nie hun basis teruggekeerd. In nacht van den 22sten lieten andelijke vliegtuigen bonMZ vallen op Napels en otngei zonder dat er slachtoffers len. Gistermiddag vloog een tal viermotorige Amerikaan vliegtuigen naar Palermo, scheidene gebouwen in de werden vernield of beschac Het tot nu toe onder de bur bevolking getelde aantal sla offers bedraagt 38 dooden en gewonden. De bevolking 1< een voorbeeldige houding tl den dag. De luchtdoelartill t en Italiaansche en Duitsche gers schoten 5 viermotorige stellen neer, die in zee ter kwamen. mede te deelen of een cred aanvraag reeds door een ai lid is afgeweken. Burgemeestersbenoemingen Het Rijkscommissariaat mede: De commisstaris-genei voor bestuur en justitie lit den redacteur J. P. A. de Mo te Utrecht, benoemd tot bui meester van Maarn. Voorts heeft de commissa generaal voor bestuur en just den burgemeester van 's-G venhage, dr. Westra, tevens last met de voorloopige waai ming der dienstzaken van burgemeester van Rijswijk, den koopman B. C. Wisboom Gorinchem met de voorlooi waarneming der dienstzaken den burgemeester van Brielle, (1 Ter gelegenheid van den Heldengedenkdag vond Zondag In tegenwoo dlgheld van den Wehrmachtsbefehlsbaber ln den Niederlanden, Gen® der Flleger Fr. Christiansen i den Rijkecommissaris Rijksminister dr. S» Inquart en den leider van de Nationaal Socialistische Beweging Nederlanden, if. A. A. Muisert, op den Grebbeberg een herdenkto) plechtigheid ter eere van de gevallen Duitsche en Nederlandsche toIdaM plaats. De aankomst der autoriteiten op den Grebbeberg Stapf-J. Boirtus-P**

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2