Jaargang Dinsdag 23 Maori 1943 No. 25454 epiloog van den Winterslag URINGEN VOOR DE AFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. I J* 'I BINNENLAND VERDUISTEREN: Geen sigarettenkaarten voor vrouwen. :r UI EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN litenant-generaal Dittmar over het onderwerp „epi- van den Winterslag" een avoordracht gehouden, waar lij o.a. het volgende zeide: rifaar, waar wij in den aan zijn, vormen wij het slot van succesvolle tegenoffensieven, met de herovering van Char- haar hoogtepunt bereikten i die de gevaarlijke bres der IVfets in ons nieuwe afweer- ,t naar 't westen in de rich- naar den Dnjepr teniet ik deze tegenoffensieven zul- weldra geëindigd zijn, omdat al de krijgsoperaties voor de ste toekomst bepaald worden de wet van het jaargetijde. Winterslag zelf kan, wat be- t zijn uiterlijk verloop ten ste, als afgesloten beschouwd den. Thans kunnen wij met kbare voldoening constatee- dat alle aanvalssectoren Orel via Gshatsk, Rsjef en p Dpez tot aan het Ilmen- en ca ogameer stand gehouden oen. Overal kwam vroeg of de massale bolsjewistische lt mloop tot staan, nog voordat operatieve doel bereikt was. kan wel zeggen, dat door fi standhouden een zware streep C( alle rekeningen en bereke- ;en van den vijand gehaald lij zal zich thans moeten af- ;en, of zijn onbetwistbare ralssuccessen in het Zuiden egen tegen de zware verlie- die hij aan het centrale en rdelijke front geleden heeft. ni MmM derlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Palmowskl-O H-P ra let SS-Ersatzkommando Nie- e deelt mede: Federlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar Ik gehuwden), die lichamelijk Iwel als geestelijk goed ontwik- |d zajn en zich geheel kunnen (en aan de eischen. die de op- ping hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden, fians bestaat ook de mogelijk- tot opleiding en dienstver- ng in Nederland, in een spe- wachtbataljon. Gezinsleden vrijwilligers hebben gelijke rechten als degenen, die die- in de Waffen-SS. en het .doen: kostwinnersvergoeding, Itelooze ziekenverpleging, extra (ensiniddelen enz. Üdens deze keuringen kunnen ook diegenen melden, die de Germaansche SS. in Ne- iand willen toetreden. ?at 16b. 3.43 10.00, Utrecht, Wehr- [chtheim, Mariapleln. 1*5.3.43 10.00, Amersfoort, dienst- i.f®uw. Leusderweg. "43 10.00, Den Haag, café Hout", Bezuidenhoutscheweg De terreinwinst uitgedrukt in vierkante mijlen is ongetwijfeld veel lager dan de bolsjewisti sche leiding gehoopt had te be reiken en wat zij minstens ge hoopt had te bereiken, toen haar door het oorlogsgeluk het ver rassende succes aan de Wolga en den Don in den schoot werd geworpen. De bezetting van het Oostelijke deel der Oekraine en de vernietiging van de hier strij dende Duitsche troepen met alle hieraan vastgeknoopte verwach tingen van een algemeenen ze gevierenden opmarsch is totaal mislukt. Wij zien hierbij niet over het hoofd, dat de bolsjewisten tij dens hun groote offensieven in het Zuiden aanvankelijk belang rijke prestaties in de leiding ook van groote voor vérstrekkende bewegingen in den strijd gewor pen formaties geleverd hebben. Wij geven toe, dat zij veel ge leerd hebben. Des te sterker heeft de laatste phase van de geweldige winterworsteling de grenzen aangetoond, die aan hun operaties kunnen gesteld zijn. Het feit blijft bestaan dat ook de bolsjewisten onderworpen zijn aan de wet van de culmi natie in iederen aanval en voor al dat zij het tijdstip, waarop hun aanvalskracht veroordeeld was om te kort te schieten, niet hebben gezien. Zü hebben hier bij zeer duidelijk de grootste fouten gemaakt, die een leger leiding maar kan maken n.l. het eclatante onderschatten van den vijand. Daarbij is niet het feit beslissend, dat hun hierdoor een zware nederlaag werd toege bracht doch de manier waarop dit geschiedde. De vernietiging van sterke, doch afzonderlijke en op zich zelf aangewezen for maties werkt verhelderend voor het falen van de bolsjewistische leiding op een beslissend tijd stip. De vergeefsche pogingen der bolsjewisten om hun positie aan de Donetz te herstellen, zijn ook in een ander opzicht ken merkend. Het snelle aanrukken van talrijke formaties van an dere fronten in plaats van den slag te voeren met de operatie ve reserve duidt voor het eerst aan, dat ook de hun ter beschik king staande massa's niet onuit puttelijk zijn. Juist hierin lag tot dusver de eigenlijke gewel dige sterkte der bolsjewisten. Wanneer thans op dit gebied grenzen blijken te bestaan, dan is hierdoor een opheldering ver kregen, waarvan de beteekenis moeilijk overschat kan worden. De overmacht aan menschen en deels ook aan wapens bij den vijand was oorzaak van het feit, dat ons in de eerste plaats dë volledige superioriteit ontzegd bleef. Komt deze hinderpaal te vervallen dan volgt veel, mis schien wel alles vanzelf. Voor de bolsjewisten is de vraag, wat nu na het mislukken van het winter-offensief gebeu ren moet, een groote zorg. Luitenant-generaal Dittmar be sloot met 'de volgende woorden: „Wij zien niet over het hoofd, dat de op- en neergang in de gebeurtenissen nog geenszins voor altijd bezworen kan zijn. Uit de gebeurtenissen van dezen winter kunnen wij deze zeker heid overhouden: ook tegenover dezen taaisten van onze vijanden wordt aan een helder, door maathoudende vermetelheid ge leid willen en een door hardheid en tot ontberingen bereid han delen het succes niet onthou den. (D.N.B.) Het Angelsaksische offensief in Noord-Afrika - De militaire cor respondent van het DJST.B. schrijft o.m.: Het Anglo-Amerikaansche groote offensief is begonnen. Montgomery bestormt met zijn 8ste leger in een grooten aanval de Mareth-linie, terwijl generaal Eisenhower in midden-TÏmis de Amerikaansche troepen in den strijd heeft geworpen. Uit deze tweezijdige beweging blijkt hoe zwaar de gevechten zijn, waarin de spiltroepen in Tunis verwik keld zijn. Omtrent de gevechts handelingen in bijzonderheden kan natuurlijk nog niets gezegd worden. Vast schijnt echter wel te staan, dat de Anglo-Ameri- kanen pas begonnen zijn met het door hen met veel rumoer aan gekondigde offensief, toen zij ge loofden een verpletterende nume rieke meerderheid aan hun zij te hebben (D.N.B.). De tonnagepositie der geallieer den - Het Amerikaansche blad „New-York Times" onthult de ware tonnagepositie der geal lieerden en geeft als de huidige beschikbare scheepsruimte 30mil- lioen ton op, hetgeen overeen komt met een brutoregisterton- nage van 19,6 millioen. Daar tegenover staan de beweringen der landen van het pact van drie, die gedaan zijn op grond van de officieele verliescijfers en die tot de conclusie komen, dat den En- gelschen en Amerikanen thans nog ongeveer 21.7 millioen brt. ter beschikking staan Het verschil van drie millioen brt. is volgens het Amerikaan sche tijdschrift „News Review" daaraan te wijten, dat de Duit- schers hun duikbootsuccessen slechts voor 85 tot 90 procent kennen. Twee vooraanstaande Ameri kaansche tijdschriften hebben hiermede dus de successen der mogendheden van het pact van drie bevestigd en tevens de zeer voorzichtige raming der tot zin ken gebrachte schepen door de duikbootcommandanten bewezen. Inter inf) Niéuwe commandant van de Britsche homefleet In plaats van admiraal Tovey, die een commando op zich genomen heeft, is de vice-admiraal sir Bruce A. Fraser, naar de Engel- sche berichtendienst meldt, be noemd tot commandant van de Britsche homefleet, Fraser, voor malig plaatsvervangend comman dant van de homefleet en com mandant van het tweede eskader slagschepen is bevorderd tot ad miraal. (DJN3.). De rede van Churchill De diplomatieke oorrespondent van het D.N.B. schrijft, dat in de re actie der Britsche pers op de radiorede van Churchill een ze kere verlegenheid aan den dag treedt, die naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen vol komen begrijpelijk is. Te Berlijn constateert men, dat de Britsche premier direct en in direct het bestaan van ernstige verschillen van meening in het geallieerde kamp toegeeft en zijn toevlucht neemt tot bespreking van de kwesties, die aan deze tweedracht ten grondslag liggen, omdat hij hoopt de kloof mis schien nog te kunnen overbrug gen. Het is Churchill echter niet ge lukt, aldus zegt men in kringen, die in contact met de Wilhem- strasse staan, de wereld te misle den ten aanzien van de moeilijk heden. die gekenmerkt worden door het door Churchill zelft toe gegeven terzijdeschuiven van de Atlantische charta, alsmede door de declasseering der kleine mo gendheden. Dezen kleinen staten worden geen zetel en stem in den raad der volken, zooals die Churchill en de zijnen voor den geest staat, beloofd, maar slechts de mogelijkheid van een meepra ten met de groote „overwinnende mogendheden". Van politiek belang acht men in de Wilhelmstrasse het feit, dat Tsjoengking als lid van het con cern der groote mogendheden is afgeschreven. Churchill spreekt niet meer van de „big four", maar van de „drie leidende zege vierende mogendheden", Enge land, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie. Tsjoengking is reeds de rol van koloniaal gebied toe gedacht. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat over de luide be loften, die eens door de Gaulle en later door Giraud ten aanzien van Fr ankrijks herstel gedaan zijn, wordt gezwegen. Ook Frank rijk is door Churchill als groote mogendheid afgeschreven. De Onze rijksbrandweer. - Als ge volg van een oproep van de rijksinspectie voor het brand weerwezen inzake oprichting van een rij ksbr and weer hier te lan de zijn in den vorigen zomer eenige toekomstige rijksbrand- weerofficieren, in den herfst de noodige onderofficieren en in den afgeloopen winter de man schappen voor hun taken opge leid bij de Feuerschutzpolizei in verschillende plaatsen van Duitschland. Op 3 Januari zijn al deze brandweermenschen op een plaats samengebracht en toen is er een geheel van gemaakt, dal voorloopig den naam „Brand- weerpolitie-afdeeling Nederland" verkreeg. De afdeeling, voorals nog uit een staf en drie com pagnieën bestaande, heeft op den derden Maart haar arbeid aan gevangen. Zij is op militaire wijze gevormd en afgericht en zij is op alle mogelijkheden be rekend. Optreden doet zij daar waar zij noodig is om have en goed van de gemeenschap, het zij in Nederland, hetzij elders in de Germaansche levensruimte, tegen het vuur te beschermen en om dit woedende element te be dwingen. De rijksbrandweer is een geheel gemotoriseerde een heid, die in korten tijd groote afstanden kan afleggen en die overal waar leiding- of open water in de buurt is, actief kan optreden. Bovendien ligt een de centralisatie in het voornemen, waardoor de afstand van de plaats van uitrukking tot die des onheils belangrijk wordt vermin derd. In de groote gemeenten, die zelf over perfecte brandweer corpsen beschikken, zal het op treden in den regel niet noodig zijn. Meestal zal de rijksbrand weer alleen daar in actie komen, waar de plaatselijke brandweer niet voldoende voor haar taak berekend is. Verder ligt het in de bedoe ling, - de afdeeling, die thans nog slechts den omvang van een ba taljon heeft, uit te breiden tot een regiment, waarvan dan de compagnieën verspreid liggen op de plaatsen, waar zij het meest nuttig werkzaam kunnen zijn. Voor de voeding beschikt het korps zoowel over een vaste keu ken-installatie als over een aan tal veldkeukens. De uniform is dezelfde als die van de tegen woordige plaatselijke brandweer mannen. van hedenavond 18.58 uur tot morgenochtend 6.36 uur De maan ging heden onder te 7.38 u. en komt op om 20.47 uur. Fransche emigrantenregeeringen moeten zich tevreden stellen mét de bescheiden rol van meeloopers. Het sociale en economische programma van Churchill. dat na den oorlog in Engeland zou moe ten worden uitgevoerd, wordt in toonaangevende kringen te Ber lijn een volledige copie van na- tionaal-socialistische gedachten genoemd. Dezelfde kringen ver klaren, dat een dergelijk program ma ook door Churchill slechts tegen den wil van de ondermij nende krachten van het joden dom zou kunnen worden verwe zenlijkt, zoodat de Britsche pre mier, hoe pararoxaal dat ook moge klinken, zich gesteld ziet voor de vraag, of- hij antisemiet moet worden. De „Times" over de rede van den Führer „Nya Dagligt Alle- handa" meldt uit Londen, dat de „Times" als eenig punt uit de rede van den Führer de passage licht, dat Churchill reeds in 1936 het plan heeft gehad Duitsch land te' vernietigen. „De „Times" geeft toe, dat dit waar is en ver klaart, dat Engeland slechts be rouw heeft niet reeds eerder dit plan te hebben gehad. (D.N.B.). VERSNAPERIJfGENKAARTEN ALLEEN VOOR KINDEREN BENEDEN 14 JAAR. Oude brandstoffenkaart inleveren. De plaatselijke distributiedien sten zullen op nader te bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April tegen overleg ging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bon kaarten „voedingsmiddelen 5e periode 1943", alsmede nieuwe klantenkaarten voor groente uit reiken. Aardappelbonnen komen thans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt wederom onderscheid ge maakt tusschen stad- en land kaarten. Er worden tegelijkertijd nieu we tabaks- en versnaperingen- kaarten uitgereikt. Men kan ech ter niet kiezen tusschen een ta- bakskaart en een versnaperingen kaart. Uitgereikt worden: aan kinde ren beneden den leeftijd van 14 jaar een versnaperingenkaart aan mannelijke personen van 18 jaar en ouder een tabakskaart. Alle overige verbruikers ont vangen noch een tabakskaart, noch een sigarettenkaart, noch een versnaperingenkaart. Verder worden aan kinderen beneden den leeftijd van vier jaar naast de bonkaart voor voe dingsmiddelen, kaarten voor kin dervoeding uitgereikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, ontvangen één bonkaart R. 215. Kinderen, geboren tus schen 17 April 1939 en 18 April 1941 ontvangen een bonkaart R. 115. Ten slotte zullen de diensten aanvraagformulieren Voor een brandstoffenkaart uitreiken aan hen, die de aanduiding „hoofd" op hun distributiestamkaart heb ben. Deze aanvraagformulieren moeten bij het afhalen der bon kaarten voor de 6e periode wor den ingediend, terwijl dan te vens de oudé „dv" kaart voor brandstoffen met de bonnen „11 bv", „12 bv", „13 bv" en „14 bv" moet worden ingeleverd. De aflevering van margarine en bak- en braadvet. - De afle vering van margarine en bak en braadvet op de bonnen „bo ter' 10", welke bij de winkeliers zijn ingeleverd, zal van Woens dag 24 Maart tot en met Zondag 4 April plaats vinden. Zooals bekend, zal voor de helft der ingeleverde bonnen margarine en voor de andere helft bak- en braadvet worden afgeleverd. Een hoeksteen. - Schouder aan schouder met de verbonden Europeesche legers leggen wij thans reeds aan het Oostfront de grondslagen van het Europa der kameraadschap. Een hoeksteen van het nieu we Europa, hard als staal, ge beiteld door mannen die hun idealisme, geboren uit hun af komst, plaatsen tegenover het, den behoorlijken mensch on waardige, bolsjewisme. Behoud van eigen aard en tra dities worden hier gesteld tegen over de vernietiging van cul tuur, beschaving en scheppings kracht. Helpt ook gy mee en begint met te storten op giro 432100 Verzorgingsfonds van het vrij- willigers-legioen Nederland. P. N. L. Feltzer overleden. - Te Velp is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer P. N. L. Felt zer, oud-inspecteür der P.T.T. in algemeenen dienst en oud-direc teur van het postkantoor te Den Haag, hetgeen zijn laatste func tie was. Burgemeester -herbenoemd. Met ingang van 1 April is J. J. van Buitenen opnieuw benoemd tot burgemeester vwa Rucphe® en Vorenseinde.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1