TADSNIEUWS. gldengedenkdag te Leiden. De Germaansche vrijwilligers. Burg. Stand van Leiden >pr. u. die sld, V.) im.| eft, 7'A 2, Ml, ag, 15,| :en 7'/ lur; gs- len u. ar- Cj en| ch Te he le- :he soldaten eeren hun kameraden. Evenals den lande en overal, waar soldaten strijden voor .erland, is gisteren ook stede een herdenkings- ;heid gewijd aan de nage- is van de in dien strijd elde kameraden, waarvan begraafplaats nabij het kerkje een veertigtal zijn Jej}|rustplaats heeft gevonden, "eschiedde onder de vaan itsche oorlogsvoering en in wrdigheid van troependee- weermacht, marine en het ,pen, zoomede vertegen iers van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P., terwijl ook del van de Leidsche W.A. ig was. de troepen zich nabij de loeiende tulpen getooide hadden opgesteld en het gepresenteerd, hield de mandant van Leiden, an Veil een korte toe- waarin hij een posthume racht aan de 44 mannen, is al weer bijna drie jaar nabij deze plaats het offer leven brachten in dienst vaderland. Over deze gra- n, aldus spr., gedenken wij Men, die te land, ter zee er-Bt lucht dan wel op de step- "tefcabij Stalingrad desgelijks Wij weten, dat hun offer ergeefsch is geweest, want :n hun leven in den strijd mitschlands vrijheid en chten in een oorlog, die opgedrongen, in toegewe nst aan hun Führer, Volk erland. Zij stierven opdat land leve, in rotsvast ver- op den Führer, die hen lestijd den weg der eer en deed bewandelen en hen strijd den weg ter overwin- wijzen. Hun offer legt het nageslacht den plicht iwige dankbaarheid op en de „heid van heden zij daar- jet alleen een diepgevoelde doch houdt tevens de ge- dat wij bereid zijn te ie strijden, en als het moet sterven, zooals zij deden, izen Cf Kriegsmarine droe- volgens een grooten krans jlken Hauptmann Veil voor iven neerlegde. Namens de ,P. eerde Ortsgruppenlei- ker zijn gevallen landge- op gelijke wijze, waarmede invoudige, doch treffende heid was afgeloopen. fenis oud-wethouder J. Gzn. - Zaterdagmiddag (lp de begraafplaats „Rhijn- nder deelnemende belang- van tal van vrienden en istellenden de begrafenis van het stoffelijk over- van den heer J. Splinter leven oud-wethouder van Ige te dezer stede, fr de aanwezigen bevonden fle burgemeester van Lei- R. N. de Ruyter van ick, de gemeentesecreta- dr. C. E. van Strijen, de iers mr. A. Tepe, Jac. en J. J. van Stralen, Eidene leden van den voör- gemeenteraad en oud- len. Verder bevonden zich kerkhof hoofden van fn, waarmede deheerSplin- jdens zijn wethouderschap anraking was gekomen, was aanwezig de heer P. ier, namens de Gemeente- sie van de Hed. Herv .Ge- In den stoet kwamen mede de heer A. M. de directeur van Gemeente- en de heer J. H. de Jong, van den Gemeentelij- Einigings- en Ontsmettings- de kist in de groeve was daten, sprak de heer mr. van der Tas, schoonzoon jen overledene, namens de woorden van dank voor onde belangstellig. Het Pe wensch van den over ig aldus spreker, dat aan de niet gesproken zou wor peiken wensch ook spreker eerbiedigen. Niettemin hij zich gedrongen een _van bijzonderen dank te tot den burgemeester, «wel hij wethouder Splin ter had meegemaakt, [Un aanwezigheid blijk gaf, gemeente het werk van «r Splinter wist te waar- Spreker bracht dank voor angstelling, den heer Splin -1; ter bij zijn ziekte betoond en wees erop, hoe de nu overledene tij dens zijn ziekte meermalen zich gedrongen had gevoeld naar zijn gebedenboek te grijpen, waar hem een vers steeds bijzonder had aangetrokken. Spreker las dit voor en besloot met het bidden van het „Onze Vader". Hierna werden bloemen in het graf gestrooid. Zilveren jubileum J. v. Leeuwen Heden herdacht de heer J. van Leeuwen den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Zeepfabriek Sanders en Co. In den loop van den ochtend werd hij in het privé-kantoor ont vangen, waar hij op hartelijke wijze werd toegesproken door den directeur, den heer P. A. de Jong, die hem daarna een enveloppe met inhoud aanbood. Temidden van het personeel werd hij daarna gehuldigd, waarbij zoowel namens fabrieks- als kantoorpersoneel toe spraken werden gehouden en ge schenken werden aangeboden. Nadat de jubilaris allen bedankt had voor de huldiging, vertrok hij naar huis, omdat vanzelfsprekend voor hem vandaag het werk bleef rusten. Lezing J. P. Strijbos voor de N. R. V. Zooals te verwachten was, bestond voor de lezing, welke de bekende natuuronderzoeker Jan P. Strijbos gistermiddag voor de afdeeling Leiden der Ned. Reis- vereeniging in de bovenzalen van „In den Vergulden Turk" hield, zeer groote belangstelling. De heer Strijbos vertelde ditmaal over zijn, in het voorjaar van 1939 onder nomen tocht naar Spitsbergen en het talrijke gehoor heeft met on verdeelde aandacht geluisterd naar zijn hoogst interessante uit eenzettingen over dit eiland, zijn bewoners, flora en fauna, waarbij zijn relaas over zijn dwaaltocht over de arctische gletsjergebieden, toen hij gedurende vijf dagen en vier nachten zonder rust en voed sel rondzwierf zonder uitzicht ooit in de bewoonde wereld te zullen terugkeeren, een waarlijk sensa- tioneelen inslag vormde. Maar ook in de moeilijkste omstandigheden behield de heer Strijbos een open oog voor de majestueuze pracht der ongerepte natuur en mede door zijn prettige verteltrant, on dersteund door de projectie van prachtige foto's en films, slaagde hij er volkomen in van die liefde over te dragen op zijn auditorium. Een lang aanhoudend applaus en een welgemeend dankwoord van den praeses Van der Horst getuigden van aller groote waar deering. Bloemist-winkeliersver. Leiden en Omstreken. - Vorige week vergaderde bovengenoemde ver- eeniging in ,,'t Schuttershof". Op deze vergadering werd het woord gevoerd door den heer J. Riemens over het onderwerp „Bedrijfsorganisatie van heden en verleden". Verschillende schematische voor stellingen droegen er toe bij, dat de vergadering een duidelijk beeld kreeg van de structuur en werkzaamheden van den nieu wen organisatievorm. Géza Anda voor „Kunstkring voor AUen" Ge staat soms voor merk waardige verrassingen, leert bijv. den Hongaar Géza Anda kennén, een modern uitziend jongeling en denkt van hem een spel te hooren naar den aard van dézen tijd. Maar het komt totaal anders uit: dit spel ademt nog den vurig-bewogen Lisztgeest. Hii speelt diens aan Schuman opgedragen Sonate in b.kl. t. met haar sterk improvisatorisch karakter. Weliswaar een typische Lisztcompositie, met véél klater goud en „van-alles-wat" erbii ge sleept. maar desondanks een ziiner belangrilkste en fantasievolste piano werken. Anda maakte zich deze compositie, met volledige uitleving der fameus-virtuose elementen in ziin brillant spel. tot „natuurlijk- levend" eigendom en geeft al het effectvol geschrevene tóch diepe ren, muzikalen zin. Hij speelt ook Schumann's bekende 12 „Etudes Symphoniques", die reeks schitte rende variaties over een thema van den vader van Ernestine von Fric- ken, Schumann's eerste verloofde. Iedere conservatoriumleerling stu deerde deze eindeloos en dus dik wijls dood. Dank zij mede Anda's groot beeldend vermogen en archi tectonische reliefgeving. staat ge er echter thans weer geheel frisch te genover. Zij wordt U tot een heer lijke openbaring!. Mozart's Sonate n D. gr. t. klonk zóó rein en klaar geciseleerd, als weinigen daartoe in staat zijn! Anda's rijk coloristische aanslag en toonvormlng verdienen hoogste bewonderingvederlicht, maar ook gloedvol sterk. Ongehoor de effecten ontstaan mede door zijn beheerschte pedaal- en linker handtechniek. Een zekere jeugdige onstuimigheid met soms te hoor baar voetgestamp vergeeft men jöaarbil graag. Élan, physieke kracht p.i bezieling waren te opmerkelijker omdat Anda juist enkele minuten Aivoren de lange reis uit Berlijn achter zich had. Na uitbundige o atie's eerde hij zijn grooten Hon- p.arschen voorganger Liszt over tuigend met diens „Valse oubliée Th. J. Hannema. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Jungerius en Zoon (Bep. Bep.), Rijsjes 4, Oegstgeest, bloemen en groententeeldersbedrijf, ver koop van deze artikelen. Venn.: J. en C. Jungerius, Oegstgeest. Firma Th. C. Juffermans (Bep. bep.), Jac. v. Beierenlaan 3, Sas- senheim. kweekerij en handel in bloemen, planten, bloembollen, boomgewassen, groenten; aanleg en onderhoud van sier- en fruit- tuinen. Venn.: Th. C. en J. H. Juffermans, Sassenheim. Gebrs. Aangeenbrug, Kerklaan 31, Sassenheim, bloembollenkwee- kerij en -handel. Eig.: A. P. Aan geenbrug, Sassenheim (voortzet ting van de geliquideerde N.V.: Gebrs. Aangeenbrug N.V.). Gerard Lommerse, Leidsche- straat 118, Hillegom. bloembol - lenkweekerij en -handel. Eig.: G. P. Lommerse, Hillegom (Huw. Voorw.) Habermehl's Graanhandel en Expeditiet»edrijf. Nieuwveensche- weg 67a, Nieuwveen. Beh. Venn.: P. Habermehl. Nieuwveen. Aant. venn. b.w.v. geldsch.: drie (voort zetting van de N.V. Habermehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf in liquidatie). Firma A. Reijneveld (Bep. bep.), 40 Ca., Koudekerk a/d. Rijn, vee- houdersbedrijf. Venn.. A. Reij neveld, Koudekerk a/d. Rijn en P. Kapteijn, Alhpen a/d. Rijn. Opheffing: J. Heemskerk, A. 266, Nieuw koop, handel en winkel in groen ten en fruit. Wijzigingen: S. C. van Doesburgh, Breestr. 14, boekhandel. Proc. verleend aan H. B. van Hartevelt, Leiden. N.V. Fotho-litho-inrichting Ko ningsveld en Zoon, Breestraat 24, Leiden. Uittr. dir.: J. L. Konings veld, Haarlem. N.V. De Leidsche Broodfabriek, Nieuwe Mare 1, Leiden. De sta tuten zijn gewijzigd. Cannoo's Fabriek van Voedings producten, Morschweg 48, Leiden, fabricage en handel in jusblok- ken, soeppasta e.d. De zaak is om gezet in een comm. venn.: Com manditaire Vennootschap Can noo's Fabriek van Voedingspro ducten. Beh. venn.: C .G. Cannoo, Oegstgeest (Huw. voorw.). Aantal venn. b.w.v. geldsch.: twee. Joh. W. Harting, Prinsenstraat 74, Leiden, schildersbedrijf. De zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma: Joh. W. Har ting en Zoon. (Bep. Bep.). Venn.: J. W. en L. J. Harting, Leiden. Gebr. Tromp, Heereweg 302, Lisse. Kweeken van en binnen- en buitenl. handel in bloembol len, zaden, land- en tuinbouw producten. Uittr.: Ei.: G. Tromp, Lisse, dd. 1 Jan. 1943. De zaak wordt voortgezet in een vennoot schap o. firma: Gebrs. Tromp. Venn.: K. F. Tromp, Lisse; G. C. Tromp Gzn., Julianadorp en C. R. Tromp, Lisse (Bep. Pep.) Firma Bert van der Zaal, Hee reweg (Vierkant) 225, Lisse. Aan nemersbedrijf, timmerbedrijf, met selbedrijf, kistenmakerijUittr.: E.: C. van der Zaal, Lisse. De zaak wordt voortgezet in een venn. o. firma: Firma Bert van der Zaal (Bep. bep.) Venn.: C. van der Zaal. Lisse en A. van d. Zaal, Lisse (Huw. voorw.) Naaml. Venn. Kessels, voor heen R. A. van der Schoot's Eloembollenhandel en Kweekerij van 1830. Hillegom. Uittr. Dir.: W. J. A. Kessels en J. C. Hulse bosch, Hillegom. N. Dir.: M. F. J. Kessels, Hillegom. Freriks en C. Weeresteinstraat 70, Hillegom. Het kweeken van en den binnen- en buitenl. han del in bloembollen, planten, za den enz. De zaak is omgezet in een venn. o. firma: Freriks en Co. (Bep. bep.) Venn.: C. Ph. en G. C. Ph. Freriks, Hillegom. Aan G. C. Ph. Freriks is beperkte handlichting verleend. E. Bakker en Zoon, Dorpstraat 34, Noordwijkerhout. Brandstof- fenhandel. N. Venn.: E. F. M. Ooms, Noordwijkerhout. Naaml. Venn.: Veekoekenfa- briek ,,De Leerhoeve". Hooftstr 114, Alphen ad. Rijn. Overl. voorz. v. d. Raad van Beh.: P. C. de Zeeuw, Nieuw-Vennep. Het is bekend, dat vooral de SS geworden is tot de vaandeldrager van de Groot-Germaansche ge dachte, getrouw aan het oude beginsel, pionierswerk te verrich ten voor de Noordsche gemeen schap. Toen de Führer de Stan- darten „Nordland" en „West- land" vereenigde met de Stan darte „Germania" tot de SS-di visie „Wiking" was daarmede de eerste stap gezet op den weg de zer gemeenschap. Thans kan men constateeren, dat de aan meldingen voor de Waffen-SS in de verschillende landen de oor spronkelijke verwachtingen zeer ver hebben overtroffen. Hierdoor ontstond uiteraard de vraag: kan men van deze duizenden jonge mannen, verschillend van taal, afkomst, opleiding, politieke en moreele omgeving zoo zonder meer soldaten maken? Is het voldoende hen militair op te lei den en in een uniform te steken? Zijn zij daarmede ook reeds voor de Germaansche gedachtenwereld voor de Germaansche wereldbe schouwing gewonnen en zijn zij daarmede reeds betrouwbare le den geworden van deze gemeen schap, die werkelijk weten waar het op aankomt? In het alge meen zal men deze vragen ont kennend moeten beantwoorden. Immers, velen van deze vrijwilli gers zijn afkomstig uit een poli tieke atmosfeer, welke aan de Duitsche vreemd is, zij of hun vaders hebben wellicht met het wapen in de vuist tegen Duitsch- land gestreden, en van het na- tionaal-socialisme weten zij vaak niet veel meer dan het carica- tuur der ons vijandige propa ganda. Het getuigt van het psy chologisch inzicht van den Reichsführer SS, dat hij met al deze factoren heeft rekening.ge houden en een volkomen nieu wen vorm vond, om ze op te los sen. Die oplossing heet. Senn- heim. Sennheim is een plaatsje in in den Ober-Elzas nabij Mühl- hausen en daar heeft de Reichs führer SS de inrichting gesticht voor de Germaansche vrijwilli gers van Europa, waarvan hier sprake is. Nederlanders, Vlamin gen, Noren en Denen zijn hier in een uitgestrekt modern hui zencomplex bijeen. Een kazerne is dit kamp niet, integendeel, een militaire opleiding wordt hier niet gegeven, veeleer kan men -preken van een groot gemeen schappelijk kamp met internatio naal kenmerk, waarin de Ger maansche stammen elkaar moe ten leeren kennen en begrijpen. Velerlei beweegredenen hebben deze jonge mannen er toe ge bracht zich te scharen in de ge lederen van de Waffen SS. Op de aanmeldingsbiljetten ziet men c.a, staan: „Voor een beter Europa", „Voor de vrijheid van Nederland", „Uit idealisme", ,Om mijn gesneuvelden broer te wre ken", „Om tegen het bolsjewis me te vechten", „Om tegen En geland op te trekken" e.d. De taak van de leiding in Senn heim is, om op dit terrein meer duidelijkheid te verschaffen. Daarom wordt groote waarde gehecht aan wederkeerige, open hartige gesprekken, aan een ka meraadschappelijke houding, aan bestudeering der wereldvraag stukken, aan onderricht in het Duitsch, aan lectuur, alsmede aan veel sport en beweging Er wordt veel gezongen en gemusi ceerd, er wordt veel gelachen en gediscuteerd. De vrijwilligers zijn uit heel verschillende kringen afkomstig. Men vindt onder hen studenten, onderwijzers, ambte naren, scholieren, arbeiders, boe ren en oud-soldaten, ook officie ren en politieke leiders, zonen van bekende families en perso nen uit den adellijken stand. De moeilijke doch beslissende taak van de leiders te Sennheim is, bruggen te slaan tot wederzij dsch begrip, een geest van vertrou wen te scheppen, de groote poli tieke problemen van onzen tijd te helpen verduidelijken en den grondslag te leggen voor een bouwwerk, dat eens van Euro- peesche beteekenis zal zijn. Het beginsel der vrijwilligheid wordt echter onder alle omstandighe den bewaard en zij, die inzien hier niet op hun plaats te zijn, kunnen zich zonder moeilijkhe- GEVESTIGD: P. J. Bekker, ass. i. d. huish. Ac. Ziekenh. Rljnsb.weg 10: H. F. D M. Bekkers, Pelikaanstr. 17- J J. Best en fam. rentenier. Witte' Singel 73a M. van den Bosch, huishoudster, Zoeterw.singel 105; J. C. Brasser en fam., Rijnsb.weg 56; M Bron en fam., koopman. Donkerst. 5; M. A. Brugel, serveerster, Joubertstr. 13a; M. de Bruin, 1.1. verpleegster, Heems kerkstr. 54; H. Buitendijk en fam. kapper, Morschweg 162a; M. Coen- raadts, schoenmaker, Maredijkhof 5, A. J. Dekker, kok, Heerenstr 50; N. van den Dop, boomkweeker, Oostdw.gracht 17; Wed. C. L. Pel- tenburgvan Dorsten, Rijnsb.weg 152: J. Dubbelaar en fam., glazen maker, Witte Rozenstr. 33; G. A. van Eeden, telefoniste. Gerecht 10-, G. Flameling, Langebrug 56a; Wed. H. Langeveldvan Geest, H Rijn dijk 210; P. Geval, arbeidscontr.CBS Balistr. 73; M. de Groot, kantoor bediende, Breestr. 88; Wed. M. S. LeenartGijzen, Bloemistenl. 37; Wed. A. Venebergvan der Haar, Rijn- en Schiekade 116d; E. M. F. CoutinhoHantwig, Morschsingel 11; G. Heemskerk en fam., Peli kaanstr. 23; E. J. van Hekken, P. J. Blokstr. 23; P. M. van Helden, dienstbode Sieboldstr. 4: M. A. Heij- koop, 11. verpleegster, Roodborststr, 41; F. Hóssen, opzichter waterlei ding, Nieuwe Rijn 64a; H. E W. van der Hulst, Levendaal 195a; Wed. S. M. van OsHunter, Rijn- en Schie kade 135; A. Imthorp. en fam. Kaar- semakerstr. 7; M. J. B. Jungmann en fam. kunstschilder, Nieuwstr. 1; J. S. C. Kaagman, 11. lokettiste NS. Boerhaavel. 14; W. E. Kapteijn, kin derjuffrouw, Groenhovenstr. 18; A. K. BrouwerKardel, huishoudster. Lange Mare 68; A. J. Kanbierde Kok, Heerenstr. 118; M. J. Krom hout. 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10 M. FrankenKwakkestein, Morsch weg 136; G. J. van Leeuwen, han delaar in textiel, de Genestetstr. 51a; P. de Vreedevan Leeuwen, hulshoudster. Levendaal 102; L. M. C. van der StokLommelaars, Sta tionsweg 6a-, H. G. A. Mens, hulp in de huish!. Rijnsb.weg 9; G. van der Meulen, huishoudkundige. Wit te Singel 63; E. M van Leeuwen— Mever. Morschweg 144a: H. F. J. M. Micklinghoff. directeur Eff. adm. woningbur,, Meerburgerstr. 10; H. Mulder, buffetbediende, Soemba- straat 70: J. Nieuwboer, glasmaker, Driftstr. 72; B. Baartv. Orden, de Genestetstr. IOC; M. Paauw en fam., kantoorbediende, Heerengr. 27a; P. C. T. Pet, Nieuwburgsteeg 10; L. van Riet, ontwerper damesmodes, HooglKerkgr. 60; W. H. de Roos, Zandstr. 8: M. van Mumt, v. Rem- melenstr. 12- J. Rutgers en fam.. Juridisch adviseur, Breestr. 137; H. Schieving en fam., de Laat de Kan- terstr 1; P. Sierat, Mauritsstr. 4a; G. Slagman, arts, Rijnsb.weg 127: A. van Slingerlandt, huishoudster, Zoeterw .singel 21: J. F. Soonieus rn fam., machineteekenaar, Hooigr 33 A M. A. Strijk, dienstbode. Hooge Rijndijk 19: J. J. E. Suik, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; C. Teske en fam., winkelier in gedist.. Gan getje 4; H. M. J. Timmermans, huishoudster. Vondellaan 12; J. Vallentgoed en fam., de Sitterlaan 37; Wed. G. EwalsVerhoeven. De Sitterlaan 74; M. L. Verstijnen, chef adm. steun st.gelbedr., Noord- eindspleln 14a; M. de GastVer- weij en fam.. de Meij van Streef- kerkstr 34; J. SiraVlieland, Lan- gegracht 85; A. M. van der Voet, huishoudster. Plantsoen 111; R Vos levensm.bedr. contr.. Heerengr 78A; Wed. M. WigmanVoskuil, huis houdster, Rijnsb.weg 56; H. v. Welij en fam., le geneesheer Gem. zie kenhuis. Witte Singel 39; C J Wie der, steno-tvDiste, Zoeterw. Singel 105; F. C. Wieder, typograaf, Zoe terw. Ringel 105; J. Woltjer, conser vator Sterrenwacht, Lector Univer siteit, Sterrenwacht 6; J. M. Zuid hoek en fam., brandstoffenhandel., K. Hansenstraat 4. Bescherm a.s. moeders, geeft voorrang aan houd- sters van kaarten van 11 den Nederlandschen Volks dienst. den terugtrekken, zoodat het kaf van het koren gescheiden wordt. Zij die echter volharden, zich verplichten voor een jaar, voor twee jaren, ja, voor den genee- len duur van den oorlog, na hun militaire opleiding aan liet front, komen en na afloop van hun verplichtingen in het vaderland terugkeeren, weten, dat zij zijn uitverkoren om eens een leiden de taak op zich te nemen in het uolitieke werk van hun eigen iand. Het spreekt daarbij van zelf, dat deze mannen ook later de gedachte van de gemeen schappelijke Germaansche zaak niet meer zullen vergeten. Senn heim is een der markantste sta tions aan den weg naar dit doel. (A.N.P.) 3—2

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 7