VERDUISTEREN: BINNENLAND Gemeenschappelijke werkvergadering van vormingsleiders. N.A.F.-leider roep! de jeugd. Gevolgen van een luchtaanval. BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 41. LAATSTE BERICHTE* Meisje vermoord te Den Haag. «M1LESTVERZEXERIMGENJ 8.500.000.000 De bloembollenstreek begint reeds een kleurig aspect te krijgen. Een der velden met bloeiende crocussen CNF-T. Zeijlemaker-Pax m De laatste volle week van de boekenactie voor onze Nederlandsche werkers in Duitschland is ingegaan. Kijkt uw boekenkast nog goed na, of u nog wat te missen hebt! De Jeugdstorm komt het gaarne bij u halen! van den eersten wereldoorlog had den daar eereplaatsen ingenomen. Op het voorplein stond een eere bataljon aangetreden, bestaande uit een compagnie van het leger, van de marine, van de luchtmacht en van de Waffen-SS. Toen de Führer het Zeughaus verliet, meldde zich bij hem de commandant van het eerebataljcn, drager van het ridderkruis luite nant-kolonel Gehrke, en onder de klanken van een marsch en van de volksliederen, schreed Adolf Hitler met zijn gezelschap langs het front. Vervolgens begaf de Führer zich in het eeregedenktee- ken, waar hij een krans neerlegde en eenige oogenblikken in gepeins vertoefde. Na het verlaten van het eeregedenkteeken begroette de Führer de oorlogsslachtoffers en hield met hen een vrij langdurig gesorek. Bij het vertrek brachten veie duizenden Berlijners. die in dikke rijen om het groote plein en den weg Unter den Linden Stonden, den Führer een levendige ovatie. van hedenavond 18.58 uur tot morgenochtend 6.36 uur De maan ging heden onder te 7.14 uur en komt op te 19.36 uur SLECHTS ARBEID VORMT DE WARE RIJKDOM. Geheel gevuld was de aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam met jongens en meisjes, die daar op den eersten lentedag gehoor hadden gegeven aan den wekroep van het N.AF., dat in de komende dagen een „Week der werkende jeugd" organiseert, waarvan de bijeenkomst in de hoofdstad de opening was. Dele gaties uit het geheele land sym boliseerden daarbij de saamhoo- righeid en de lotsverbondenheid van de geheele werkende Neder landsche jeugd. Ingeleid door den heer Dahmen von Buchholtz. den dienstleider der afdeeling jeugd te Amster dam, sprak de leider van de afd jeugd van het N.A.F., de heer fü. Knol. een gloedvol propa gandistisch woord. Hard, dapper, plichtsgetrouw, open en eerlijk moeten wij - aldus spreker - zijn en gelukkig zijn deze eigenschap pen reeds üi de Nederlandsche jeugd verankerd. Ben bewijs hiervan levert o.a. de Nederland sche jongen, die als eerste vrij williger uit de Germaansche lan den het ridderkruis heeft ver diend. Spreker wekte de jeugd op, niet terug te wijken voor plage rijen van niet begrijpende men leken, maar allen mee te wer ken. Na de pauze was het de leider van het Arbeidsfront, de heer Woudenberg, die in een bezielend betoog zijn appèl tot de jongens en meisjes richtte. Wat wij, ouderen - aldus spr. - tn onze jeugd hadden: een doel, een ideaal, dat mist onze tegen woordige jeugd helaas al te vaak. En toch móét zij die hebben, want het is de jeugd, die vor ming geeft aan de dingen. Wat gij vandaag den dag doet, is be slissend - veel meer dan ooit - voor de toekomst van ons Neder landsche volk. Een volk is zóó riik air. het ar beid weet te oraniseeren. I Wijzende op het voorbeeld der vaderen, die grootsche dingen tot |stand hebben gebracht, wees de heer Woudenberg er op. dat ook I wij nog die goede eigenschappen bezitten. Wij zijn bezitters van groote cultureele erfgoederen en slechts door arbeid kunnen wij die bewaren. Gij, als pioniers - aldus besloot de arbeidsleider - zult onze jeugd voorgaan en zóó eens getuigen van een herboren Nederland. Nadat het luide instemmende aoplaus verklonken was, werd de bijeenkomst die een waardige icet van deze nieuwe actie van het N.A.F. vormde, met het 6de couplet van het ..Wilhelmus" be sloten. Surrogaten van specerijen. - Dat het overheidstoezicht op de surrogaten nog steeds wordt uit gebreid, blijkt uit een in het voedselvoorzieningsblad afgekon digde verordening van het be drijfschap voor groenten en fruit. Deze verordening, die betrek king heeft op een speciale groep der surrogaten, beoogt controle mogelijk te maken op hier te lande bereide dan wel geïmpor teerde vervangingsmiddelen van specerijen. Voortaan is het be reiden van vervangingsmidde len van specerijen onder meer afhankelijk van een schriftelijke vergunning, door het bedrijf schap te verleenen. Het verhan delen of afleveren van niet met vergunning bereide vervangings middelen van specerijen aan consumenten is van 1 Juli a.s. af verboden. Den Bosch nam afscheid van monseigneur Diepen - Op werke lijk overweldigende wijze heeft gistermiddag katholiek 's-Herto- genbosch afscheid genomen van zijn bisschop. Reeds lang voor het vastgestelde uur verdrong zich een groote menigte voor het bisschoppelijk paleis, waar in een der zalen tusschen brandende kaarsen, het stoffelijk overschot van monseigneur Diepen, ge kleed in pontificaal gewaad met bisschopskruis, staf en mijter lag opgebaard. Toen om 3 uur het défilé der geloovigen aanving, stond een honderden meters lange rij voor het paleis en de aangrenzende straten. Urenlang wachtte men om toegelaten te worden en een blik te kunnen werpen op het stoffelijk overschot van den kerk vorst. Uit alle hoeken van het bisdom was men naar Den Bosch gekomen en onder de wachtende menigte waren alle maatschap pelijke geledingen vertegenwoor digd. Het défilé duurde tot het invallen der duisternis. Burgemeestersbenoemingen. - Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voc - Pestuur en justitie heeft den employé W Udema te Gronin gen benoemd tot burgemeester van Zuidwolde, en den koopman TL C. van der Weele tot burge meester van St. Annaland. HET ZOMER VORMINGSWERK GEOPEND. In het kader van een bijeenkomst van alle vor mingsleiders en -leidsters van het Arbeitsbereich der NSDAP in Ne derland, van afdeelingen en bon den en van de NSB heeft de plaatsvervangende vormingsleider Kuilman een vormingsbijeenkomst georganiseerd in de N.S.V.-school Groenekan, bij Utrecht. Nadat de deelnemers den vori- gen dag waren aangekomen, en in kameraadschappelijke gedachten- wisseling nader tot elkaar waren gekomen, legde Kuilman verant woording af over het afgeloopen vormingsjaar. Verder werden richtlijnen aangegeven voor den vormingsarbeid in den zomer. De vormingsleidster der NS- Frauenschaft, Nietsch, sprak over den gepresteerden arbeid en de taak der vrouwen in den totalen oorlog. Op de noodzakelijkheid n samenwerking in de vorming der NSDAP, haar afdeelingen en bonden, werd vooral gewezen. Medizinalrat dr. Weigel sprak over erfelijkheids- en rasvraag stukken. Des middags sprak Kullmann over den vormingsarbeid van den Nederlandschen Volksdienst en van het Nederlandsche Arbeids front. De NVD-vorming heeft in het afgeloopen jaar groote succes sen gehad. De door den N.V.D. ingerichte vormingstehuizen ge ven den vrijwilligen medewerkers een kijk op den te presteeren arbeid. De NVD, die een gemeen- schapswerk van alle Nederlanders wil zijn, en die alle tot opbouw geneigde krachten, wien de toe komst van hun volk ter harte gaat, zal omvatten, beweegt zich voortdurend in opwaartsche rich ting. De vormingsarbeid van het NAF is in het afgeloopen jaar over een breed front in de hiervoor geopende vormingscentra uitge dragen. De vorming van de sociale voormannen stond op den voor grond. Op den tweeden dag der ver gadering, waarop ook de kamera den van NSBDN bijeengekomen gekomen waren, werden des och tends de voornaamste onderwer pen van NSDAP en NSBDN voor de vormingsbijeenkomsten in het zomerhalfjaar behandeld. Deze zijn „de strijd als levenswet" en „strijdeenheid tegen het bolsjewis me". Nije, plaatsvervangende vor mingsleider der NSBDN verklaar de, dat Nederland, teneinde zijn recht op leven te behouden, zich niet passief doch actief voor de overwinning van Europa moet in zetten. Des middags sprak de gevol machtigde voor de provincie Utrecht, Oberbereichsleiter Mül- ler-Reinert over het onderwerp „de zin van de vorming in het kader van de leiding der men- schen". Tenslotte sprak Hauptdienst- leiter Schmidt, die het zömervor- mingswerk opende. Hij wees er in het bijzonder op, dat de nat. soc. wereldbeschouwing zoo sterk is als wij bereid zijn ons daarvoor in te zetten. Met een Sieg Heil op den Füh rer van alle Germanen werd de gemeenschappelijke werkvergade ring gesloten. Oproep van hcgjiöGtoriiier Van Geelkerken aan cie stormsters - Hoofdstormer Van Geelkerken heeft een oproep gedaan aan alle stormsters van den Nationalen Jeugdstorm om zich in dienst te stellen van den totalen oorlog. In dezen oproep zegt de hoofd stormer, dat de fabrieken, die werken voor de oorlogsproductie, om arbeidskrachten vragen. De stormsters hebben den plicht zich te melden voor den half j aar lijk- schen fabrieksinzet in Nederland, hetwelk in gesloten groepen dient te geschieden. Bijeengebracht in heemen, onder leiding van jeugd stormleidsters. wordt overdag in verband gewerkt, terwijl de avon-. den in jeugdstormgeest zullen worden doorgebracht. Stormsters aldus de oproep, waar mannen staan aan Oost- of Westfront, waar steeds nieuwe Nederlanders Duitsche arbeiders moeten vervangen, daar is het de storaxster, die haar taak in dezen tijd begrijpt en zich zonder ver deren commentaar meldit. Alleen zij kunnen zich melden, die den 17-jarigen leeftijd hebben be reikt. De aanmelding dient te geschieden bij de streekmeisjes- leidsters. De eerste inzet zal aan vangen op 1 Mei a.s. Distributie van kunsttanden en kiezen - Omtrent de speciale ge vallen, waai-voor dispensatie is verleend van de verboden tot het koopen. be- en verwerken, ver- koopen en afleveren van kunst tanden en -kiezen deelt de direc teur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen mee, dat het koopen. be- en verwer ken, verkoopen en afleveren vrij kan geschieden voor zoover dit betreft heele prothesen, halve prothesen en partieele prothesen ten behoeve van die patiënten, waarvoor de afdrukken reeds zijn genomen vóór 19 Maart j.l. Ook blijft het koopen, be- en verwer ken, verkoopen en afleveren van ten behoeve van een bepaalden patiënt vervaardigde porceleinen kunsttanden en/of -kiezen vrij, onverschillig of de afdrukken voor dit gebitwerk vóór 19 Maart '43 dan wel daarna zijn genomen. In alle andere gevallen is het noodig een vergunning aan te vragen bij het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen te Amsterdam. Menschlievcnd optreden der bevolking, - Een plaats in het Zuidwesten van ons land is. zooals wij meldden, zwaar ge troffen door het lukraak neer werpen van Britsche brisant- en brandbommen. Wij brachten Zaterdag een be zoek aan het stadje, dat daar anders zoo rustig ligt te midden der groene landouwen, en dat nu plotseling uit zijn rust is opge schrikt door de vuurspuwende roofvogels. Afschuwelijk was het de verwoestingen te zien. Be halve de beide kerken zijn het bijna alle kleine arbeiderswonin gen, die de Engelschen tot doel wit van hun aanval hadden ge kozen. Verslagenheid heerscht ir. honderden gezinnen, die vader of moeder, kinderen of familiele den verloren hebben. Maar wat ons daarnaast het meeste trof was de groote onderlinge hulp vaardigheid der bewoners. En de goede organisatie van de be trokken instanties. „Bij alie el lende zijn wij dankbaar voor de hulp, die wij van zoo vele zij den ondervinden", zoo vertelde ons een politieluitenant. Onmiddellijk na de ramp kwam men van alle zijden aangesneld om te redden wat te redden was. Vrijwel alle 1200 dakloozen werden ondergebracht bij fami lie en kennissen en andere in woners der gemeente, die hun huis ter beschikking stelden. De Nederlandsche Volksdienst wist er voor te zorgen, dat duizenden porties eten ter beschikking kwa men van de menschen, die dak loos geworden waren of die door het onklaar raken van gas- en waterleiding niet in staat waren voor warm eten te zorgen. De brandweer der naburige plaatsen kwam zeer snel te hulp. Aan de gezamenlijke inspanning van brandweerlieden en burgers is het te danken, dat de ramp niet een veel grooteren omvang heeft aangenomen. Een der groote kerken kon echter niet behou den blijven, zij is geheel uitge brand. Een andere kerk van historische waarde is door bri santbommen zwaar beschadigd. Een deel is verwoest, een ander deel zoo zwaar getroffen, dat in storting dreigt. Hier heeft men door krachtig ingrijpen uitbrei ding van een beginnenden brand kunnen voorkomen. Kranig werk is hier verricht door den lucht beschermingsdienst en de tech nische noodhulp. Dit is bij alle ellende een troost, dat de Engelsche terreur daden niet alleen woede en ver ontwaardiging wekten, maar dat zij ook de beste gevoelens der bewoners wakker riepen en hun saamhoorigheidsgevoel ver sterkten. 5j| Jlls de buren hoesten. g beschermen '*edi 2 1 teUW»Atoll*** w°™9iS*n We BINNENLANI DE DADER IN HANDEN VA DE POLITIE. Een 15-jarige jongen, die gis teravond omstreeks half 9 lang den spoordijk en het viaduct b den Viaductweg te Den Haag lie; zag in een landje aan den Win terweg een tweetal mannen, di erg verdacht deden. De jonge dacht aan het sloopen van stolen rijwielen en ging daaröi zijn vader waarschuwen. De a die luchtbeschermingsman nam een bum-man mede en gin met den jongen naar de aangs geven plaats. Toen zij hier aan kwamen, zageü zij juist, hoe eei heer en dame op de fiets stapte en vrij snel wegreden. De lucht beschermingsman vroeg hun evei te wachten, waarop de heer ant woordde, dat hij geen tijd hai omdat hij een dokter ging halei Daarop nam de luchtbescherme zijn rijwiel en zette de wegfiet senden na, doch hij kreeg ee: lekken band en moest de ach tervolging opgeven. De bum-man was intusschö met den jongen naar den kni gegaan, waarin zich twee figure: bevonden. De een was een meisj van naar schatting omstreeks jaar en de ander een jongemai Deze zei, dat het medsje onw was geworden en vroeg om evei een dokter te gaan halen. D buurman, die een lucifer aan stak. zag, dat het meisje dood c bewusteloos was en hij besloot d politie te waarschuwen. Een der rechercheurs ontdekt: dat de jongeman een klein wondji bij den neus had en maakte hei hierop attent. Het jongmensc antwoordde, dat hij bij de hulp verleening over het meisje ge struikeld was en toen zijn neu aan een steen had verwond. Aan gezien dit niet erg geloofwaardi klonk, is hij medegenomen ei na een verhoor van anderhal uur bekende hij, het meisje me een shawl te hebben gedood. Om trent het motief kon hij niet zeggen. Hij had het meisje gistermid dag leeren kennen in een ijs salon en had voor 's avonds ee: afspraak met haar gemaakt. De: naam van het slachtoffer kend hij niet eens. Binnenkort rundvet op boter bon 13. - Op de bonnen „bote 13a" en „boter 13b" van de bon kaart voor voedingsmiddelei welke geldig zijn van Maanda 5 tot en met Vrijdag 16 Apri zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn, en wel per „a" bon of per tweetal „b"-bonne 200 gram. Men dient de bonne daartoe bij den slager in te le veren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs, van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 27 Maart, Zij, die in deze periode bon 1 niet bij hun slager hebben in geleverd, kunnen daarop geel rundvet betrekken, doch uitsla tend de artikelen, die later c; %iv Onderling* OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij Haljao»!f)kicbt Schaderegeling Totaal werd reeds veras* kerd voor ruim GULDEN "Voegt daarbij ook Uw be* tang en vraagt inlichtingen bij uw Assurentlebezorgert

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2