Führer aan het Oostfront iringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen Jaargang Donderdag 18 Maart 1943 No. 25450 esprekingen met generaals. De zware sovjet- verliezen. Beperkt het electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. VERDUISTEREN: BESCHIKKING EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN II foto's in de Berlijnsche van gistermiddag blijkt, Führer zich in de afge- dagen rechtstreeks naar Oostelijke front begeven voor het houden van be- gen met hooge comman- en der Duitsche troepen, verschillende foto's laten lat de Führer bij zijn aan- op een vliegveld in het i werd verwelkomd door pperbevelhebber van de daar rende legergroepen, gene- eldmaarschalk Von Man en den chef der daar ge neerde luchtvloot, gene- eldmaarschalk Von Richt- De Führer en de beide aarschalken zijn omringd de geestdriftig groetende ;n, die zich naar 'het juist 1de vliegtuig gehaast heb- m den Führer te ontvangen. andere foto toont den tr tijdens een bespreking bij afkaart met de generaals- laarschalken Von Manstein >n Kleist, benevens den op- velhebber van een leger, eneraal Rupff, en den chef uJien generalen staf van het generaal der infanterie Ier, die den Führer heeft zeld op deze vlucht naar font. als bekend is, is gen.-veld- n|schalk von Manstein als de bevelhebber van de leger- die de voornaamste be ing van het bolsjewistische roffensief 1942'43 te door- k heeft gehad, met het loof bij het ridderkruis van Jzeren Kruis onderscheiden, neemt derhalve in Berlijn- militaire kringen aan. dat p deze foto's getoonde be- ingen betrekking hadden op annen van de na zware ge en behaalde overwinning et bolsjewistische winterof- :f. Op een foto is ook het ide gezicht van den vlieger- lein Baur, den permanenten |t vanden Führer, te zien. heeft den Führer met zijn ine ook op deze vlucht vëi- iaar het Oostelijk front en naar zijn kwartier gevlo- id in toestand aan het Oostelijke Oostelijke front. Hij komt daarbij tot de conclusie dat de bolsjewie ken klaarblijkelijk gebrek begin nen te krijgen aan sterke reserves, aangezien alles, wat in den strijd gebrachte nieuwe bolsjewistische eenheden op de verschillende brandpunten der gevechten ver schijnt, niet als reserve beschouwd kan worden, maar weggehaald is van in den strijd bestaande for maties in andere frontsectoren. Dit feit, zoo schrijft de militaire correspondent, vormt een der be langwekkendste kenmerken van het Oostelijke front. Daaruit ech ter de conclusie te willen trekken, dat thans de reserves der sovjet unie uitgeput zijn, zou een vergis sing zijn, die men in bevoegde Duitsche kringen geenszins pleegt Maar toch houdt men dit ver schijnsel in militaire kringen der rijkshoofdstad voor zeer opmerke lijk, in zooverre het de meest ecla tante bevestiging vormt voor de ontzaglijk zware verliezen, die het sovjetleger in den loop der win- terslagen heeft geleden. Deze ver liezen beginnen thans strategisch mee te tellen. Het meest karakteristieke ken merk is echter, dat de bolsjewie ken overal aan het geheele front, met uitzondering van het gebied van het Hmenmeer, in het defen sief zijn. De vijandelijke operaties vormen dus geen eenheid meer, het initiatief ligt weer in Duit sche handen. Dat dit zoo is, ter wijl het dooit, bewijst weer eens hoe zeer de Duitsche troepen in prestatie en dus ook moreel supe rieur zijn aan den vijand. Zij zijn het echter ook in uitrusting en strijdmiddelen, anders zou men niet kunnen verklaren, dat bij Bjelgorod alleen 66 bolsjewisti sche tanks zijn stukgeschoten. 1.5 millioen man in 3 maanden In de gevechten der laatste 3 maanden hebben de Duitsche troepen den vijand aan het ge heele Oostelijke front uiterst zware verliezen toegebracht. Al leen aan dooden, gewonden' en gevangenen verloren de Sovjets meer dan 1% millioen soldaten, een aantal dat door verscheidene Sovjet-officieren, die in hooge Duitsche gevangenschap geraakt it. De militaire correspon-zijn, eerder te laag geacht wordt, van het D.N.B. önderzoekt j meldt het D.N.B. Palgemeenen toestand aan het I De gevangen genomen sovjet- r v - f prlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Grosman-O H-P as SS-Ersatzkommando Nie- :ande deelt mede: ederlanders van arisch bloed, Jden leeftijd van 17-45 jaar 5 gehuwden), die lichamelijk pl als geestelijk goed ontwik zijn en zich geheel kunnen 11 aan de eischen. die de op- n£ hun stelt, kunnen zich bij Benoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00. Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 4 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00. Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuidenb'outscheweg generaal Wlasjof, heeft zelfs een oproep verspreid waarin hjj aan kondigt tegen de sovjet-regee ring te zullen gaan strijden, op dat Rusland bevrijd worde. Beschikking van Göring be treffende minimum-arbeidstijd. De voorzitter van den minister raad voor de rijksverdediging, rijksmaarschalk Göring, heeft een beschikking uitgevaardigd betreffende verhooging van den minimumarbeidstijd in openba ren dienst tijdens den oorlog. Deze beschikking bepaalt vanaf heden voor het gebied van het Groot-Duitsche rijk een mini mumarbeidstijd voor ambtenaren en employé's in openbaren dienst van 56 uur, in plaatsen met doorloopenden arbeidstijd van o3 uur per week. Zaterdagmiddag en Zondag moet zoolang gewerkt worden als voor den oorlog be langrijke taken te vervullen zijn. De chef van het opperbevel der weermacht heeft voor de com mando- en bestuursautoriteiien der weermacht een dienovereen komstige regeling getroffen. Doel der beschikking is een zoo groot mogelijke besparing op perso neel. De rijksverdedigingscom- missarissen krijgen derhalve op dracht hun bijzondere aandacht te wijden aan het vrij maken van krachten. - (D.N.B.) Oneenigheid in het geallieerde kamp. - De diplomatieke corres pondent van het D.N.B. schrijft: De Poolsche emigrantenregee- ring probeert een woordje mee te spreken bij de onderhandelin gen der Geallieerden, die door de reis van Eden naar Amerika weer nieuw leven moet worden ingeblazen.. Maar „minister van Buitenlandsche Zaken", graaf Raczynski heeft in een rede ver klaard, dat de groote mogend heden in een toekomstige wereld weliswaar een bij zonderen in vloed dienen te hebben, doch dat het „democratische beginsel" van rechtsgelijke deelneming van alle leden van een toekomstige wereldorganisatie de basis moet zijn van iedere regeling van vraagstukken van na den oorlog. Raczynski preciseert zijn opvat ting, die tevens de opvatting van alle emigranten- en schaduwre- geeringen bij de genade vanLon- aen is, door te zeggen, dat een viermogendhedenpact tusschen de Ver. Staten, Engeland, de Sov jet-Unie en Tsjoengking, dat zonder raadpleging van de klei ne naties over haar lot zou wü- ïen beslissen, in strijd zou zijn met het democratische ideaal, waarvoor Engeland en de Ver. Stateg zoogenaamd dezen oorlog voeren. Voegt men hierbij, dat ook de voormalige president Benesj, naar verluidt, binnenkort naar Washington wil vertrekken om deze vraagstukken op te helde ren, dan wordt niet alleen de opwinding, doch ook het wan trouwen van de emigranten je gens hun zoogenaamde bescher mers bijzonder duidelijk. Het Poolsch-Sovjet-Russische probleem is inderdaad geworden tot een spil waarom de betrek kingen der Anglo-Amerikanen en de Sovjet-Unie draaien, nu uit de Poolsche intransigentie en het Sovjet-imperialisme spanningen zijn voortgekomen die de missie van Eden in Washington nu niet bepaald vergemakkelijken.. Toen Groot-Brittannië zich van Polen bediende om 't gewensch- te conflict te doen ontstaan, heeft men met de garantie aan Poien een verplichting op zich geno men, die zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie dreigt over te be lasten. In Berlijnsche politieke krin gen kenschetst men den toestand als volgt: England klemde zich vast aan de rokpanden van Po len, die het thans, nu de Sovjet- Unie voor Grobt-Brittannië de kastanjes uit het vuur moet ha len, gaarne zou willen loslaten. Polen daarentegen wil niet los laten en dwingt Engeland tot een beslissing, die slechts zou kunnen bestaan in het opoffe ren van de Poolsche aanspraken ten gunste van de eischen van van hedenavond 18.46 uur tot morgenochtend 6.52 uur De maan ging heden onder te 5.33 uur en kwam op te 15.05 uur Stalin, echter zonder dat hier door eenige kans zou ontstaan voor het herstel van een even wicht van krachten, waarvoor Engeland toch dezen oorlog is begonnen. Eden in Washington. Eden heeft te Washington besprekin gen gevoerd met Roosevelt, Cor- dell Hull en Sumner Welles en gisteren met Litwinof geluncht. Verklaring van Churchill. Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de taak van het overwinnen van het duikbootge vaar in alle Britsche en Ameri- kaansche plannen voorrang krijgt en voorts, dat het bestuur der Britsche koloniën „onder de uit sluitende verantwoordelijkheid van Groot Brittannië moet blij ven staan". De Britsche regeering is gekant tegen de gedachte van een condominium. Zij heeft ech ter den wensch om met haar ge allieerden in nauw contact en in nauwe gedachtenwisseling te blijven „in zoo verre hun belan gen in eenige deelen der wereld nauw verbonden zijn met de Britsche". (D.N.B.) Leibstandarte SS Adolf Hitler bestaat tien jaar. Dezer dagen bestaat de SS-Panzergrenadier- division „Leibstandarte SS Adolf Hitler" tien jaar. Opgericht op 17 Maart 1933 omvatte zij 120 man. Reeds in September 1933 telden haar gelederen 800 man. De Leibstandarte SS Adolf Hit ler heeft tijdens den veldtocht in Polen, in het Westen, in het Zuidoosten en thans in den strijd tegen het bolsjewisme unieke wa penfeiten volbracht. Zoowel ten aanzien van de wereldopvatting als militair heeft zij een maxi mum aan kunnen bereikt (DNB) Maatregelen van Giraud. Naar Associated Press uit Algiers meldt, heeft Giraud 62 anti-jood- sche wetten van de Fransche re geering te Vichy buiten werking gesteld. Hij heeft de gemeente raadsverkiezingen weer in eere hersteld, gaf den vrijmetselaars hun functie terug en hief de z.g. Cremieux-verordening op, zoodat de Arabieren weer met de joden gelijkgesteld zijn. Voorts heeft hij generaal Ber- geret ontslagen. Dit feit toont duidelijk de bedoelingen van Gi raud aan, nl. zich te ontdoen van de door Vichy aangestelde hooge personaliteiten. Het ontslag van generaal No- gues zou op dit van Bergeret vol gen, ofschoon men hier met meer moeilijkheden heeft af te reke nen, gezien den invloed van den resident-generaal op de inboor lingen. Men verwacht eerstdaags de aankomst van generaal Catroux. Rede van Franco in de Cortes Gistermiddag is te Madrid de plechtige openingsvergadering ge houden van de volksvertegen- woordigüig der Cortes. Generaal Franco verklaarde daarbij o.a.: Na veel werk en vele offers beginnen wij met de opening van de Cortes aan een beslissende etappe in de nieuwe orde. Wij zijn vastbesloten, de nationale revolutie uit te voeren. Twee eeuwen politieke aftakeling hebben in ons volk een minder waardigheidscomplex gekweekt. Ons dilemma is: verrijzen of on dergaan. God. vaderland en ge rechtigheid is ons beginsel. Daar op is onze beweging gebaseerd. Rechtvaardig en vruchtbaar so ciaal werk is onmogelijk, wan neer het niet geleid wordt door den Katholieken en socialen geest. Hoofdzaak is en blijft de verschrikkelijke bedreiging door het sovjet-Russische commu nisme. De groote oorlog is op een van den Generalkommissar für da« Sicherheitswesen betreffende het houden van den Helden gedenkdag. Op grond van par. 52 der ver ordening op het handhaven der orde no. 1/1943 bepaal ik: 1) Naar aanleiding van den Heldengedenkdag zyn op 21 Maart 1943 gedurende den gehee- len dag verboden: opvoeringen van blijspelen, ope rettes en cabaret, benevens voor stellingen van soortgelijken aard zooals o.m. bioscoopvoorstellingen die niet in overeenstemming zijn met den ernst van den dag. 2) In openbare lokalen en bij openbare betoogingen mag op dien dag alleen ernstige muziek uitgevoerd en door den verant woordelijken eigenaar of leider der bijeenkomst geduld worden. 3) Overtredingen worden - on geacht de te nemen maatregelen der Sicherheitspolizei - op grond van het in den aanvang genoem de voorschrift gestraft met hech tenis tot 6 maanden en boete tot 2000 gulden of een van deze straffen. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen, gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant d. P. dood punt geraakt. In een korten oorlog had de eene of andere partij wellicht haar doel kunnen bereiken, maar een oorlog, die zes of zeven jaren duurt, moet noodzakelijkerwijs een verplaat sing der doelstellingen met zich meebrengen. De oorlogvoerenden beschikken nog over een groote strijdmacht, ondanks het op- en neergaan van den strijd. Niemand denkt thans aan een. laatsten oorlog en evenmin aan een vrede die honderd jaar duurt. Duitschland met zijn hon derd millioen inwoners in mid den-Europa, Italië met de helft Inwoners aan de Middellandsche Zee en Engeland met ongeveer hetzelfde bevolkingsaantal kun nen niet vernietigd worden. Ik geef u dit overzicht van den internationalen toestand, om u een begrip te doen vormen van de verplichtingen die de Span jaarden hebben tegenover hun volk opdat ge, zoo besloot Fran co, den toestand juist inziet en de wereld onbelemmerd kunt helpen, wanneer eenmaal het oogenblik gekomen zal zijn, dat er weer hoop is. Saradzjogloe over de Turksche politiek. - In een gisteren voor (je Turksche nationale vergade ring door den minister president Saradzjogloe voorgelezen verkla ring over de buitenlandsche po litiek wordt o.m. gezegd: „Onze politiek en onze Detrek- kingen met de verbonden en be vriende mogendheden zijn door de tusschen ons en haar bestaan de verdragen geregeld. Het mi nisterie van buitenlandsche za ken heeft tot op dezen dag zijn schitterendste resultaten bereikt en zal ook in de toekomst de gebieden van Turkije en ds rech ten en belangen der Turken be hoeden. Naast deze algemeene lijnen der politiek bestaat nog een punt, dat in het licht getrokken moet worden: de Engelsch-Turk- sche vriendschap. Na de confe rentie van Adana, waar wij Churchill nader hebben leeren kennen, zijn wij begonnen nog meer van hem te gaan houden. Om ons heen zien wij de oprech te handen, die alle Britsche staatslieden ons toèsteken Onze vrienden de Engeischen kunnen er van verzekerd zijn, dat wij hartelijk de handen drukken die naar ons zijn uitgestrekt en dat wij de oprechte woorden uit Londen beschouwen als de echo van die woorden, die wij zelfvan ganscher harte aan Londen rich ten. Naar onze overtuiging isd«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1