«ringen voor de Waffen-S.S. en hel Legioen REDE VAN Dr. DIETRICH ste Jaargang Woensdag 17 Maart 1943 No. 25449 c woord aan Wallace ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: BINNENLAND Beperkt het electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN a.9 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ■es tsperschef dr. Dietrich, heeft arlr het motto „Democratie en stendom" een antwoord ge- n op een redevoering, die de president der Ver. Staten, ry Wallace, eenige dagen ge in de Wesleyan-university j£ï>hio heeft uitgesproken. In rede trachtte Wallace het ewisme schoon te wasschen. bedreigde hij de menschheid nog een derden wereldoorlog, K^al het den democratieën niet gelukken een atmosfeer van rouwen jegens de bolsjewis- ,e methodes te scheppen, etrioh wees o.m. op de driest- van den leugen van Wallace de natiónaal-socialistische psophie- er naar streeft de ld te deen beheerschen door „Herrteprasse", terwijl zij in- rdeel de leer-is van een in besloten vólksstaat, anti- ;rialistisch en gekant tegen streven naar wereldheer- ppij. Wallace schuift het ■fcche volk de eigen Ameri- sche plannen en bedoelingen L te schoenen en verzint een Uponaal-socialistische philoso- die in het geheel niet be- L t'voèrig weerlegde Dietrich, tj de nationaal-socialistische ^"ldopvatting zou leeren, dat altijd onvermijdelijk in zfjn. Zij leert integendeel, een gemeenschappelijke orde vrije naties slechts mogelijk (vanneer in plaats van de Jktdij van enkele volken het be tel treedt van de gelijke kan voor allen, wanneer niet lts enkelen, die door geweld et bezit zijn gekomen van het tste deel der schatten der s hun aandeel hebben in ontwikkelingsmogelijkheden, r allen naar de maatstaf van prestaties. Alleen langs dien zullen oorlogen onmogelijk len. -volgens besprak dr. Dietrich eisch van Wallace be tref- ie een atmosfeer van vertrou- I jegens de bolsjewistische van den klassestrijd. Wie het italisme goedkeurt, kan den sestrijd niet ontkennen. Zoo lt het het toppunt van wijs dat de kapitalistische uit- ers de eene helft der wereld de bolsjewisten de andere 4?en. Daaruit vloeit dan weer "^t, hetgeen Wallace zegt mneer de Westelijke demo- 31 )H Het Italiaansche hoofdkwar tier deelde gisteren mede: Aan het Zuidelijk front in Tu nesië werden concentraties vij andelijke troepen en motorvoer tuigen met zichtbaar resultaat aangevallen door duikbommen werpers. Tijdens verscheidene luchtgevechten hebben Duitsche jagers drie vijandelijke toestellen omlaag geschoten. In de gemeente Piana degli Albanesi is een der vliegtuigen, die in den avond van den 12en Maart naar Palermo waren ge vlogen, op den grond verpletterd en in brand gevlogen. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van operaties in de afgeloopen dagen uitgevoerd. cratieën en Rusland niet tot een bevredigende overeenstemming komen kunnen, wordt wereldoor log No. 3 onvermijdelijk. De hoop, dat het bolsjewisme zou kunnen worden overgehaald af stand te doen van zijn wereld revolutie zal door de rauwe wer kelijkheid wel vernield zijn, aan gezien de wereldrevolutie het kernstuk is van de bolsjewisti sche leer en de basis van het bolsjewisme in algemeenen zin. Ten aanzien van de uitlating van Wallace: „De democratie is de ware uitdrukking van het Christendom", zeide Dietrich om. dat hier van religieuze begrip pen misbruik wordt gemaakt voor politieke doeleinden.Volgens Wal lace beveelt het Christendom dus een verbroedering met het bols jewisme. Dietrich stelde daarte genover de encycliek van den Paus tegen het communisme, waarin o.m. gezegd wordt: „Het eerste, grootste, en meest alge- meene gevaar is het communisme in al zijn vormen en trappen. Het bedreigt en bestrijdt en loert arglistig op de waardigheid van den individueelen mensch, de heiligheid van het gezin, de orde en de veiligheid van de burger lijke gemeenschap. Velen laten zich misleiden of willen den vij and niet zien. ja. velen steunen hem door onverschilligheid of stilzwijgende instemming". - Ook wees spr. op punt 24 van het partij program der NJS.D.AP, waarin gezegd wordt, dat de partij het standpunt van het po' erlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Lelct-O H-P a it SS-Ersatzkommando Nie- mde deelt mede: iderlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar gehuwden), die lichamelijk rel als geestelijk goed ontwik- zijn en zich geheel kunnen n aan de eischen. die de op- ig hun stelt, kunnen zich bij lenGemde adressen vervoegen, einde gekeurd te wofden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen künnen zich ook diegenen melden, die tot 'de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00. Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed straat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school lepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00. Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café ,,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg sitieve Christendom vertegen woordigt. Dietrich eindigde zijn rede als volgt: Op een oogenblik, waarop de oorlogvoering van de demo cratie de onsterfelijke Europee sche cultuur prijsgeeft aan de vernietiging, zinneloos de wonin gen van vrouwen en kinderen vernielt, ziekenhuizen en scholen verwoest, op een oogenblik, waar op de democratie de meest on menschelijkè barbarij uitvoert, welke in de menschelijke geschie denis heeft gewoed, zijt gij, heer Wallace, zoo brutaal den zin uit te spreken: de democratie is de hoop der beschaving. Gij, heer Wallace, moogt dat Christelijk en democratisch noemen, de wereld weet, dat het zich in niets on derscheidt van wat de bolsjewis tische moordenaars en brand stichters doen, met wie gij u ver broederd hebt. Om dit satanische bondgenootschap te vereeuwigen, dreigt gij de menschheid met een derden wereldoorlog. Gil moogt er echter van verzekerd zijn, dat de rampspoed van een derden oorlog niet zal losbreken over de volken. De thans in den strijd tegen het bosjewisme ver- eenigde naties zullen dit gevaar door haar heldhaftig optreden voor altijd uit den weg ruimen en door haar overwinning voor alle volken een vrede van gerechtig heid en duurzaamheid bevechten (DM.). Erkentelijkheid van Führer voor burgerbevolking. - Uit erkente lijkheid voor de dappere houding der geheele burgerbevolking bij luchtaanvallen in het vaderland- sche oorlogsgebied heeft de Führer bepaald, dat het „Ver- wundetenabzeichen" voor ver wondingen en beschadigingen, die ontstaan zijn door de uitwerking van vijandelijke luchtaanvallen, verleend kan worden aan alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen volgens dezelfde begin selen als gelden voor de solda ten, die in het eigenlijke oorlogs gebied zijn opgesteld. - (D.N3.) Onderscheidingen voor Duitsche legeraanvoerders. - De Führer heeft aan generaal Erich von Manstein, opperbevelhebber van de legergroep, die den voornaam - sten last van het bolsjewistische winteroffensief 1942/43 heeft moeten dragen, als 209 soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof behoorende bij het rid derkruis van het IJzeren Krduis verleend. Erich von Manstein is 57 jaar oud. Voorts heeft de Führer aan den S.S. Obergruppenführer Sepp Dietrich, commandant van de S .S .-pantser grenadier divisie „Leib standarte-SS Adolf Hitler", als 26sten soldaat van de Duitsche' weermacht het eikenloof met de zwaarden, behoorende bij het rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend. Ook luitenant-generaal Walther Hoernlein, commandant van de infanteriedivisie Gröss Deutsch- land heeft als 213 soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof behoorende bij het rid derkruis van het IJzeren Kruis ontvangen. - (D.N.B.) De Italiaansche verhezen. - Uit Rome meldt D.N.B.: De totale verliezen van de Italiaansche weermacht in den tijd van Ja nuari 1942 tot Februari 1943 be droegen: Leger en fascistische militie. Noord-Af rikaansche front: ge sneuveld 6666, gewond 8701, ver mist 72.115. Russische front: ge sneuveld 6125, gewond 14.941, ver mist 68.347. Balkanfront: gesneu veld 5538, gewond 6434, vermist 759. Marine: gesneuveld 1232, gewond 2599, vermist 6338. Lucht macht: gesneuveld 748, gewond 949. vermist 1354. van hedenavond 18.46 nor tot morgenochtend 6.52 uur De maan ging heden onder te 5 uur en kwam op te 14.04 uur. In de nieuwe periode alleen gort. - In de komende distribu tieperiode zal op de gortbon uit sluitend gort verkrijgbaar zijn, zoodat de bon ditmaal geen recht geeft op het koopen van andere gerstproducten, als gortmout, gortbloem en gortgrutten, noch van gemengd meel, aardappel- tapioca, aardappelmeelvlokken. Als eenige uitzondering geldt de verkoop van gortpap. De ver koop van deze toebereide gort naast de „droge gort" is toege staan. Werktijd van landbouwarbei- ders. - Blijkens de Staatscourant heeft de gemachtigde voor den arbeid een beschikking uitge vaardigd waarin toestemming wordt verleend om, in afwijking van het bepaalde in de landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land en tuinbouw dd. 1 September 1942 vanaf 15 Maart de landarbeiders, die niet met de verzorging van vee en paarden zijn belast, 58 uur per week te doen werken zonder daardoor verplicht te worden om overwerk te betalen. Hierdoor is het mogelijk ge maakt, zonder een onevenredige verhooging van de kosten, gedu rende 8 uren per week langer landarbeid te laten verrichten In het belang van de voedselvoor ziening van ons land. Burgemeesters herbenoemd Als burgemeester zijn herbenoemd te Zuilichem en Cameren: C. Hobo en te Capelle aan den IJs- sel: J. Verloop. Brutale aanranding te Vught. Te Vugt is op de Loonschebaan de 47-jarige mevrouw B., uit Vught, op eenige honderden me ters van haar woning door een ongeveer 20-jarigen jongeman aangehouden, die haar mededeel de, dat hij in de boschjes naast den weg een kindje had gevon den, dat daar blijkbaar te von deling was gelegd. De niets ver moedende dame volgde den jon geman, die haar meetroonde naar een stille plek, waar een donker blauwe jas op den grond lag, die de man, naar hij zeide, over het kind had uitgespreid. Toen me vrouw B. zich bukte greep de onverlaat een knuppel en sloeg haar daarmede met groote kracht op het hoofd. Op het gegü van het slachtoffer kwamen enkele omwonenden aansnellen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg. De deerlijk verwonde dame, die hevig bloedde, werd naar een ho tel in de nabijheid overgebracht. De politie was zeer snel ter plaatse en stelde een diepgaand onderzoek in. De dader bleek ech ter spoorloos verdwenen. Wel is de politie er in geslaagd een goed signalement van den man in hapden te krijgen. Het slachtoffer werd op advies van een ijlings gewaarschuwden dokter naar het ziekenhuis te Vught overgebracht. In de nabijheid van de plek van de aanranding is later de fiets van de dame teruggevonden. Haar handtaschje wordt echter vermist, zoodat men vermoedt dat roof de drijfveer van deze daad is geweest. Door een trein gegrepen. - Ter hoogte van Schakenbosch te Voorschoten is langs de spoor baan Den Haag-Leiden de 53- jarige wegwerker P. v. Vliet, wonende te Leidschendam, aan gereden door een sneltrein uit de richting Den Haag. De getroffe ne werd ernstig verwond en be kwam o.m. een linkerbeenfrac tuur en een ernstige scheur inde liesstreek. Een, in den trein aanwezige, geneesheer heeft hem de eerste Economisch Gerechtshof We gens zijn hulp bfj het vervoer van schapen, was G. v. d Eykel uit RÜnsburg door den economischen rechter veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, van welk vonnis hy in hooger beroep kwam. Verdachte betoogde niet te hbben geweten dat het schaap clandestien zou worden geslacht. De adv.-gene raal vorderde bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft het tenlaste gelegde niet bewezen geacht, en verdachte vrijgesproken. Terzake overtreding van het voed- selvoorzieningsbesluit was A. Hoo- gervorst uit Lisse door den Econo mischen rechter veroordeeld tot 2 maanden hechtenis van welk von nis in hooger beroep bevestiging werd geëischt. Het Hof heeft drie maanden hechenis opgelegd, Tot twee maanden hechtenis was C. M. Bijlemeer uit Lisse veroor deeld wegens overtreding van het voedselvooraieningsbesluit. In hoo ger beroep vorderde de adv.-gene raal verzwaring der straf tot drie maanden. Het Hof heeft drie maan den opgelegd. Terzake overtreding der distributiewet, was A. Noordam uit Haarlemmermeer veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, van welk vonnis ln hooger beroep de adv.-generaal verzwaring tot drie weken elschte Het Hof heeft ver dachte opnieuw tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. De economische rechter straft H. G. Hoogeboom uit Ter Aar han delde ln broodbonnen, en het stond naar de meening van den officier lang niet vast dat de bonnen voor hem waren. Hij vorderde dan ook zes weken gevangenisstraf tegen verdachte; de rechter legde een maand op. Volgens A. Pyper en J. Pijper belden te Nleuwveen waren de bruine boonen die de politie bij hen inbeslag had genomen af komstig van een land van St. in hun woonplaats, waar zy de boo nen hadden mogen rapen. Dit was de verklaring die zij gaven voor den rechter, doch bil de politie hadden zij bekend de boonen te hebben weggehaald bil een landbouwer, die trouwens ook boonen uit zijn schuur had vermist. Bovendien hadden verdachten bil de politie een bekentenis afgelegd, doch vol gens hun verklaring was die elgen- ïyk meer afgeperst. De rechter hield de zaak onlangs aan om de verba lisanten te hooren, die thans ver klaarden dat de verdachten geheel vrijwillig hun bekentenis hadden afgelegd. Men had een deel van de boonen verstopt ln een bedstede op zolder gevonden. Gezien deze mede- deelingen meende de Officier dat de diefstal was gepleegd, en hij vorderde tegen elk van de verdach ten twee maanden gevangenisstraf. De rechter legde elk een maand op. Wegens het verhandelen van broodbonnen stond terecht G. H. Voordauw uit Ter Aar, tegen wlen de officier zes weken gevangenis straf vorderde, omdat het een vrij groot aantal bonnen betrof. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Van een land zouden J- van Ben ten, N. van der Niet en A. Rooden- burg allen te Sassenheim een hoe veelheid aardappelen hebben weg gehaald. Maar de eerstgenoemde, die eerst terecht stond, betoogde dat hil er alleen op uit was ge trokken, en alleen het feit had ge pleegd. Dat geloofde de officier zoo maar niet, en hij veronderstelde dat verdachte de andere verdachten op deze wijze wilde sparen. Tegen ver dachte vorderde hy drie weken ge vangenisstraf. waartoe de rechter veroordeelde. Belde andere ver dachten ontkenden hetgeen hun ten laste was gelegd, zij hadden zich niet met den diefstal ingela ten. Teneinde dit betoog nader te onderzoeken, besloot de rechter op verzoek van den officier de zaak aan te houden. Terzake diefstal van uien stond terecht G. van Veen uit Benthui zen, tegen wien de officier een maand gevangenisstraf vorderde. V°nnis conform den elsch. geneeskundige hulp verleend, waarna het slachtoffer per trein naar een ziekenhuis te Leiden is overgebracht. Zeer waarschijnlijk heeft v. V. willen uitwijken, tijdens zijn werk zaamheden, voor een naderenden goederentrein, terwijl op hetzelf de oogenblik de sneltrein uit Den Haag in aantocht waa.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1