SUADE) Beschikking betreffende de sluiting van bedrijven! Hoeders j AGENDA STADSNIEUWS is de zoeie vloeibar yoedingssuiker vo< babies en kleuiei „frlALTOSTASE' Bij de te Amsterdam gespeelde wedstrijden om het Nederlandsch biljart kampioenschap 2de klasse kader 45-2 wist de heer Tegelaar uit Leiden beslag te leggen op den titel. Uit handen van den vice-voorzitter van den Ned. Biljartbond den heer H. Peters, ontvangt hij de kampioens medaille CNF-Noske-Pax m Nieuwe regeling voor baby pakketten .- Tot dusver kwamen voor een bijzondere vergunning voor een baby-pakket slechts in aanmerking aanstaande moeders, die haar eerste baby verwachtten. Deze bijzondere vergunning wordt thans ook ter beschikking gesteld van aanstaande moeders, die aan de hand van een uittreksel uit het bevolkingsregister kunnen aantoonen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der bevalling ten minste 5 jaar oud is. Ter verkrijging van bovenbe doelde bijzondere vergunning kan men bij den plaatselijken distribu- tiedienst een aanvraag indienen onder overlegging van een schrif telijke verklaring van een genees kundige of vroedvrouw, waaruit blykt. dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats vinden en onder overlegging van bovenbedoeld uit treksel uit het bevolkingsregister. Deze regeling geldt met terug werkende kracht van 1 Maart 1942 af. zoodat bedoelde bijzon dere vergunning eveneens kan worden aangevraagd door moe ders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind ten minste 5 jaar oud. Ook bij het indienen van deze aan vragen is overlegging van een uittreksel uit het bevolkingsregis ter noodig. Indien de aanstaande moeder in bovengenoemd geval reeds een bijzondere vergunning voor baby breigaren vóór 1 Januari 1943 heeft ontvangen, komt zij echter niet in aanmerking voor een bij zondere vergunning voor een ba bypakket. Gemeentelijke lasten op onroe rend goed. - De secretaris-gene raal van het departefnent van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der provincies medegedeeld, dat de gemachtigde voor de prijzen als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat verhooging van gemeentelijke las ten op onroerend goed uit een oogpunt van prijzenbeleid in het algemeen slechts toelaatbaar is voor die gevallen, waarin tenge volge van nieuwe gemeentelijke werken een nieuwe omstandigheid is ingetreden, die een zoodanige verbetering van de door de be-' lasting te treffen onroerende goe deren beteekent, dat op grond van deze verbetering een huur- verhooging mogelijk is. Het bo venomschreven standpunt zal in den vervolge als leidraad voor de centrale overheid dienen bij de beoordeeling van gemeentelij ke belastingen, welke ter zake van het onroerend goed zullen wor den geheven. De verplichte openstelling van winkels van 1 April af. - Van de zijde van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wordt de aandacht van de win*, keiiers er op gevestigd, dat met ingang van I April a.s. inzake de verplichte openstelling der winkels de regeling van kracht wordt, welke voor het zomer halfjaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bakkers-, krui deniers-, melk-, groenten- en fruit- en slagerswinkels op éille werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur voor het publiek geopend moeten zijn. Voor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoor- machinewinkels, geldt de ver plichting tot openstelling op Maandag van 14.30 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur. Deze regeling is tot 1 October van kracht. Regelingen, vastgesteld met toepassing van artikel 6 der win kelsluitingswet (sluiting van een groep van winkels gedurende een halven werkdag per week) blij ven onverminderd van kracht. De tot zulk een groep behoorende winkels moeten echter op Maan dagmorgen geopend zijn. Ten slotte wordt er op gewe zen, dat alle winkels in het tijd vak van 1 April tot 1 October op de eerste vijf werkdagen der week nog tot 19 en des Zaterdags nog tot 20 uur voor het publiek ge opend mogen zijn. Batterijen voor zaklantaarns. - De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: Door het rijksbureau voor ver werkende industrieën is aan le den van de Nederlandsche Kul tuurkamer een beperkt aantal z.g. baby-staaf-batterijen voor zak lantaarns ter beschikking gesteld. Hierdoor zal het mogelijk zijn de bij de Nederlandsche Kultuur kamer aangesloten musici, too- neelartisten, regisseurs, cabaret- en variété-artisten, die uit hoof de van hun werkzaamheden veel vuldig van verblijfplaats veran deren, van een batterij te voor zien. Een aanvraag dient zoo spoe dig mogelijk te worden gericht tot de Nederlandsche Kultuurka mer, 2e v. d. Boschstraat 44, te 's-Gravenhage, onder duidelijke vermelding van naam, adres en woonplaats van betrokkene. Weer spoorboekjes verkrijgbaar. Sinds enkele dagen waren er geen spoorboekjes van de spoor wegen meer te verkrijgen, waar door vele treinreizigers zich ge dupeerd voelden. Wij kunnen thans mededeelen, dat van Dins dagochtend a.s. af aan alle sta tions weer spoorboekjes te ver krijgen zijn, en wel in zoo ruime mate, dat niemand meer zonder behoeft te zitten. Levertraan voor kinderen tot en met 13 jaar - Daar op het oogenblik wederom een hoeveel heid levertraan beschikbaar is, kan de categorie personen, die voor eventueele verstrekking daarvan in aanmerking komen eenigszins worden uitgebreid. De behande lende geneesheer kan thans ook een aanvrage indienen voor kin deren tot en met 13 jaar, voor zoover hun gezondheidstoestand dit noodzakelijk maakt. De artsen hebben te dien aanzien richtlij nen ontvangen van den genees kundigen hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Mocht de arts moeilijkheden ondervinden bij de levertraan voorziening, dan kan hij zich hier over wenden tot het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmidde len, Vondelstraat 11e te Amster dam. Kunsttanden koopen verboden - In de Staatscourant van 15 Mrt. is de kunsttanden- en kiezenbe- schikking 1943 gepubliceerd, welke inhoudt, dat het koopen. be- en verwerken, verkoopen en afleve ren van deze artikelen, behoudens vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, is verboden. Voor enkele speciale gevallen is dispensatie verleend. Aan de beschikking van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en economische zaken) betref fende de sluiting van bedrijven, wordt nog het volgende ontleend: In beginsel worden slechts zoo danige industrieele bedrijven toegelaten, welke oorlogs- of levensnoodzakelijk zijn. Voor zoo ver in deze beschikking niet an ders wordt bepaald, wordt de sluiting van de overeenkomstig hiermede niet meer toegelaten bedrijven bevolen bij bijzondere beschikking. De niet-gesloten bedrijven mo gen slechts oorlogs- of levens noodzakelijke voorwerpen fabri- ceeren. In geval van twijfel dient de houder van het bedrijf via de desbetreffende vakgroep van de organisatie van het be drijfsleven een beslissing te ver zoeken van het ter zake be voegde rijksbureau. Met het in werking treden van deze beschikking moeten alle be drijven van de volgende soorten worden gesloten: 1)) luxe-restaurants, 2) bars, 3) naohtlokalen, 4) verhiuurin- richtingen van toonzalen, in het bijzonder toonzalen van automo bielen, luxe-porcelein of cera miek, 5) reclame-ondernemingen, 6) kermisbedrijven, 7) paardrij- instituten en -scholen, 8) dans instituten en -scholen, 9) in één artikel gespecialiseerde zaken, met inbegrip van door rondtrek kende personen gedreven zaken en den straat- en markthandel van: a) Luxe-modeartikelen; b) zoe tigheden; c) parfumerie-artike len; d) juweelen, góuden en zil veren voorwerpen; e) postzegels; f) tapijten; 9) sportartikelen; h) bontwerken; i) muziekinstrumen ten en gramofoons; k) radio-ar tikelen; 1) schrijfmachines. 10) Ambachtsbedrijven van de volgende Poorten: a) schoonheids specialisten, met inbegrip van de zoogenaamde schoonheidssalons; b) fabricage van luxe-kleeding naar maat voor dames en hee- ren; c) plisseerinrichtingen; d) juweliers, gou'd- en zilversmeden; e) muziekinstrumentmakers; f) fabrikanten van uithangborden, en naamplaten; ook wanneer de ze bedrijven door rondtrekkende personen worden uitgeoefend. Wordt uitsluitend in een bij zondere afdeeling van een bedrijf een der genoemde soorten van bedrijf uitgeoefend, dan zijn de voorschriften van deze beschik king slechts van toepassing op deze afdeeling. De burgemeester kan om bijzondere redenen een afwijkende regeling treffen. De sluiting is niet van toepas sing voor zoover 1) de onder 9, f tot en met 1, en onder 10. e en f, genoemde bedrijven zich in noemenswaar- digen omvang bezig houden met reparaties; 2) de onder 10 genoemde am bachtsbedrijven in noemenswaar- digen omvang andere dan de ge noemde bedrijfssoorten uitoe.fe- nen. Met het in werking treden van deze beschikking is de uitoefe ning van de volgende werkzaam heden verboden: De werkzaamheid van handels reizigers voor' wervingsdoelein- den; tot het afhalen van bestel lingen of tot het bezorgen van waren; de als hoofdberoep uitgeoefen de werving voor verzekerings maatschappijen in den buiten dienst met uitzondering van de als nevenberoep uitgeoefende wervingswerkzaamheid van de met de incasseering, schaderege ling of met het voorkomen van schade belaste personen; klantendienst ten opzichte van de verbruikers, voor zoover deze uitsluitend bestaat in het afha len of bezorgen van waren. Van het verbod is uitgezonderd het bezorgen van nieuwsbladen, melk, brood, aardappelen en groenten, waschgoed, brandstoffen en groo- te voorwerpen, zooals meubelen. De burgemeester kan om bijzon dere redenen andere uitzonderin gen toestaan; aan de kappers andere werk zaamheden dan a) in de heerenafdeelingen haarknippen, hoofdwasschen, friseeren en scheren; b) in de damesafdeelingen: haarknippen, hoofdwasschen en friseeren (watergolven en ondu- leeren). Na 15 April 1943 is de tewerk stelling (in Duitschen tekst staat: zu besehaftigen) aan de volgende bedrijven verboden: 1) aan banken en effectenkan toren, met uitzondering van boe renleenbanken, en aan verzeke ringsmaatschappij en van manlijkè personen in den leeftijd van achttien tot en met dertig jaar; 2) aan bedrijven van den over - zeeschen import- en exporthandel: koloniale en zeescheëpvaartmaat- schappijen: van manlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met vijf en veertig jaar, met uitzon dering van het varende perso neel; 3) in de hoedenmakersbranche (in Duitschen tekst staat: Futz- macher-handwerk) van manlijke personen tot en met vijftig jaar. Indien het bedrijf moet worden gesloten, deelt de commissaris van de provincie, waarin het bedrijf is gelegen, het den houder daarvan schriftelijk méde. In gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners treedt de burgemeester in de plaats van den commissaris van de provincie Voor zoover de beslissing van den commissaris van de provincie of van den burgemeester niet in overeenstemming met de kamer van koophandel en fabrieken en, voor zoover een plaatselijke afdee ling van de ter zake bevoegde or ganisatie van het bedrijfsleven be staat, niet in overeenstemming met deze is tot stand gekomen, kan de betrokkene binnen drie da gen na de kennisgeving bij den commissaris van de provincie resp. bij den burgemeester een be zwaarschrift indienen. Dit be zwaarschrift moet met redenen worden omkleed. Het heeft geen opschortende werking. Ove'r het bezwaarschrift wordt beslist door den secretaris-gene raal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart of door de door hem aangewezen instantie. Deze kunnen de uitvoe ring van de beslissingvan den commissaris van de provincie of van den burgemeester tot hun eigen beslissing uitstellen. Wanneer iemand, wiens tewerk stelling is verboden, om drin gende redenen voor het bedrijf onmisbaar is, of in een ander bedrijf niet kan worden ingezet, kan het plaatselijk bevoegde ge westelijk arbeidsbureau op ver zoek van den houder van het bedrijf of van den betrokkene tot wederopzegging toestaan, dat hij in het bedrijf werkzaam blijft. De Betriebsführer, in den zin van de verordening no. 114/1942 betreffende de ordening van den arbeid van een der te sluiten be drijven, dient de bij het in wer king treden van deze beschikking voor het bedrijf werkzame werk krachten met inbegrip van de in het bedrijf werkzame verwanten, alsmede zichzelf, binnen twee weken aan te melden bij het plaatselijk bevoegde gewestelijk arbeidsbureau, op een formulier, dat verkrijgbaar is bij het gewes telijk arbeidsbureau en bij den burgemeester. Dit is van overeenkomstige toe passing ten aanzien van zooda nige personen, wier werkzaam heid is verboden of die niet mo gen worden te werk gesteld (in Duitschen tekst staat: nicht be- schaftigt werden dihfen). De houder van een te sluiten bedrijf dient onverwijld na het in werking treden van deze be schikking een lijst van de op het tijdstip van de sluiting in zijn bezit bevindende waren bij het bevoegde rijksbureau in te leveren. Over waren, waarvan de af gifte slechts tegen vergunning of distributiebonnen is toegelaten, en over waren, waarvan de inkoop gecontingenteerd of op andere wijze beperkt is, platina-, goud- en zilverwaren én juweelen, alsmede postzegels, mogen de te sluiten bedrijven niet beschikken, deze verkoopen of deze naar een an dere plaats of opslagplaats overbrengen. Dit verbod is niet van toepassing ten aanzien van snel bedervende waren, voor zoo ver het bevoegde rijksbureau geen andere regeling treft. Dit kan tevens andere uitzonderingen toe staan. Over waren, ten aanzien waar van deze verbodsbepalingen niet van toepassing zijn, kan de hou der van het bedrijf nog beeohik- HEDEN. Morschweg 59; Stadsevange te 7 uur. nam. K a t w jj k-a a n-Z e e, Casa Spr. ds. Alberts van Vlaard 7 1/2 uur nam.. Haarl.str. 48a: Spr. de heei delmeyer. iy2 uur nam. De avond-, nacht- en Zo: dienst der apotheken te 1 wordt van Zaterdag 13 Maart tot Zaterdag 20 Maart 8 uur genomen door de apotheek D Nieuwe Rijn 18, Tel 20523. Te I geest door de Oegstgeestsche theek, Raadhuispark 8, Tel. 2 I ken binnen een maand na 1 in werking treden van dez schikking cf, indien een b dere beslissing wordt gegeve de ontvangst van deze. De plichting tot sluiting van m drijf wordt hierdoor niet a tast. Ambachtsbedrijven kunne werk, waarmede bij het in w< treden van deze beschikking was begonnen, nog binnen maand afmaken en afleveren zelfde geldt, voor zoover a bedrijven bij het in werkin; g den van deze beschikking me beterings- of wijzigingswerk; heden zijn begonnen. De ven ting tot sluiting van het b wordt hierdoor niet aangeta o De secretaris-generaal va departement van handel, n heid en scheepvaart vaardigt nen het kader van de herr strekte richtlijnen, de ter u ring van deze beschikking zakelijke aanwijzingen uit, ei in overeenstemming met de ordening no. 23/1940 bepal V uitvaardigen over de afwik] van juridische verplichtinge stilgelegde bedrijven, alsmed de toekenning van een f cieele hulp. Het ontduiken van dez schikking door reorganisatii de te sluiten bedrijven is i den Hij, die handelt in strijd deze beschikking of die ii bijzonder de verplichting tot ting van een bedrijf niet na dan wel een verboden werkz heid blijft uitoefenen, word straft overeenkomstig artil der verordening no. 16/1943, zoover niet overeenkomstig re bepalingen een zwaardere is verbeurd. De Rijkscommissaris (coi saris-generaal voor financii economische zaken) of een hem aangewezen instantif bij een afzonderlijke beschi V tevens andere bedrijven uitoefening van andere zaamheden aanwijzen, waan j bepalingen der onderhavig! schikking in zooverre van passing zijn, als hij daarbij anders bepaalt. Deze beschikking treedi^* werking met ingang vai Maart, Gouden huwelijksfeest. - echtjaar J. van den Hoek' denburg, wonende de la straat 12 alhier, is vandaagl" gouden bruidsdagen inge waarna het op 30 Maart a.s halve eeuw geleden zal zijn hun huwelijk werd voltrok Beide oudjes hébben éen zaam leven achter den rug, mQgen zich nog in het bezi#j een goede gezondheid verhe Zooals in de dagblad officieel bekend gemae is voedingssuiker op I schuifbonnen verkrijgbs In flacons van 250 gn 64 cents (en 2 beschi bonnenBijapoth. en dn (Fabrikan te ven WO MA e:

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2