Êm )e succesvolle duikbootoorlog uringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen Of een Europa onder spilleiding öf het bolsjewisme te Jaargang Dinsdag 16 Maart 1943 No. 25448 DUITSCH IERMACHTBERICHT ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De strijd om Charkof. VERDUISTEREN: Beperkt het electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. INTERVIEW MET Dr. GÖBBELS. BINNENLAND Dr. Seyss-Inquart spreekt te Linz. EIDSCH en DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ï3! i«t ig rte ho :el ]°r' steren deelde het Duitsche 3] rbevel mede, na nog eens pen te hebben op de verove- van Charkof: jgjAi Zuid Oosten en ten Noor van de stad tot in het ge- van Bjelgorod wierpen onze allende divisies den vijand r naar het Oosten terug, j» Westen van Bjelgorod tracht II de bolsjewisten, den voort- Jdenden Duitschen aanval versch-aangeyoerde strijd- iten tot staan te brengen, ijandelijke tegenaanval mis met zware, bloedige verlie Daarbij vernietigde de in _riedivisie Gross-Deutschland r? menwerking met de lucht- ^iit 44 yan de 60 aanvallende serwagens. den centralen sector misluk alrijke., zonder onderling ver- ondernomen vij and eiy ke allen. In het gebied van ija RoeSsa ging de vijand krachtige artillerievoorberei- en gesteund door pantser- ns en slagvliegtuigen op- tot den aanval over. De irmende bolsjewisten wer ft verbitterde gevechten te- slagen. luchtmacht heeft aan het ilijke front 64 Sovjetvliegtui- vernietigd tegen een eigen is van slechts 2 toestellen. :che vlootstrijdkrachten heb- aan de Kaukasische kust Toeapse een Sovjet-tank- van 7000 ton tot zinken ge- ht. vijandelijke aanvallen op de van het bezette gebied in Westen werden in luchtge ten 4 Spitfires, bij afzonder- nachtelijke vluchten boven Roergebied 4 andere vliegtui- neergeschoten. De lucht- it heeft overdag met snelle r shtsvliegtuigen militaire doe aan de Britsche Oostkust evallen en in den afgeloo- nacht met een formatie snel le gevechtsvliegtuigen een krach- aanval op het scheepsbouw- rum Sunderland ondernomen Duitsch vliegtuig is niet te- ekeerd. t opperbevel van de Duitsche macht deelt in een extra-be- mede L Jize duikbooten hebben op- [1 iv toegeslagen. Zij hebben aan >ostku<st en m de UK van Zuid-Amerika Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: In Tunesië werden de opera ties te land en in de lucht door slecht weer beperkt. Door lucht doelgeschut werd een vijandelijk vliegtuig vernield. In een gevecht boven de Straat van Sicilië heb ben Duitsche jagers een twee- motorig Engelsch vliegtuig neer geschoten. In de wateren van Bone hebben onze torpedovlieg tuigen een door oorlogsschepen en vliegtuigen begeleid konvooi aangevallen en een groot schip met torpedo's getroffen. In den nacht van den 13den Maart hebben Duitsche motor- torpedobooten voor de Tunesi sche kust een gevecht geleverd met een groep Britsche torpedo boot jagers, waarvan er twee tot zinken werden gebracht en twee met zekerheid getroffen, zonder eenig verlies aan Duitsche zijde. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse Gianfranco Dazzana van Milaan het 23.500 ton me tende Britsche mailschip „Em press of Canada", geladen met troepen, tot zinken gebracht. Italiaansche motortorpedoboo- ten, die voor de Noord-Oostkust van de Zwarte Zee opereerden, hebben een talrijke groep Russi sche motor torpedobooten en mo torbooten aangevallen en er twee van beschadigd, waarna zij onge deerd op haar basis terugkeerden. Vijandelijke vliegtuigen versche nen boven het gebied van de pro vincie Frosinone en het plaatsje Pozzallo (Ragusa), waar zij ge ringe schade veroorzaakten. Te Pozallo werd iemand gedood." een sterk beveiligd convooi aan gevallen. Zeven stoomschepen van te zamen 49.000 brt. werden tot zinken gebracht, een schip getor pedeerd, waarvan het zinken door sterken afweer niet kon worden waargenomen. Bovendien werden zeven andere schepen van te zamen 43.000 brt. in de overige operatiegebieden van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Aldus zijn weer in totaal 14 schepen van te zamen 92.000 brt., die voor Engeland voe ren. op den bodem van de zee terecht gekomen. oe irlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Leltt-O H-P m fet Nie- SS-Ersatzkommando rel mde deelt mede: ial iderlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar gehuwden), die lichamelijk !.l rel als geestelijk goed ontwik- zijn en zich geheel kunnen h aan de eischen. die de op- "S hun stelt, kunnen zich bij enoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden. jr i et Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioenkostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00 Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00, Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26,3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg Het D.N3. heeft een frontbe- richt ontvangen, dat een indruk wekkende beschrijving geeft van den strijd om Charkof. De bolsjewisten beschikten vol gens dit frontbericht over een ideaal verdedigingsterreinslijk, moeras, bosch, versterkte stellin gen, diepe mijnversperringen, tankvallen, waterwegen en talrijke plaatsjes, die een welkom onder dak boden. Alles wat kon dienen tot de verdediging van Charkof was in den defensieven muur om de stad ingeschakeld. Twee facto ren gaven den doorslag in het breken van den weerstand: de felheid van den aanval en het élan der grondtroepen te zamen met het onvermoeide, bijna onaf gebroken optreden van het lucht- wapen. De slag om Charkof begon met tankaanvallen in het Z.W., ter wijl vliegtuigen een bres sloegen in den ring der vijandelijke for tificaties. In een tangbeweging werden afzonderlijke sectoren af gesneden en uit het Sovjet-front gebroken. Steeds verder trokken de Duitsche troepen op, sterk ge steund door hun luchtwapen. Met groote kracht drongen SS-tanks uit het Zuiden door tot den Wes telijken rand van de stad, waar een moorddadig vuur hen tege moet kwam. zoodat zij terug moesten. Den volgenden dag trok ken de SS-tanks naar het Noor den,. braken door stellingen en versperringen, trokken in breeden boog om de stad en legden een stalen greep op den weg, die den bolsjewieken de verbinding met het Oosten moest verzekeren. Ook hierbij verleende het luchtwapen doorslaggevenden steun. De neer geworpen bommen maakten stel lingen tot granaattrechters en vernielden de Sovjettanks. Overal vielen de vliegtuigen aan, niets was tegen hun geweld bestand. Toen de Duitsche troepen reeds diep in de stad waren doorge drongen, verplaatste het lucht wapen het zwaartepunt zijner aanvallen naar de wegen, waar langs de bolsjewieken terug trokken. In de stad stieten de SS-forma- ties op verbitterden tegenstand. Huis voor huis moest veroverd worden. Zondagmiddag bereikten de Duitsche troepen ook de laatste voorsteden in het Z.O. der stad Charkof en werd de laatste tegenstand gebroken. Telegram van Hacha aan Hit ler. - President dr. Hacha heeft ter gelegenheid van den vierden verjaardag van de stichting van het protectoraat den Führer een telegram doen toekomen, waarin hij verklaart, dat het geheel e Tsjechische volk bereid is aan de zijde der andere volken van Europa alle krachten, die noo- dig zijn voor de totale Duitsche oorlogvoering, tot het uiterste in te spannen. (D.N.B.) Tojo te Nanking. - Het voor lichtingsbureau der Japansche re geering deelt mede, dat de Ja- nansche premier, Tojo, zich op 12 Maart naar Nanking heeft be geven, om het officieele bezoek, dat president Wang-tsjing-wei verleden jaar aan Japan ge bracht heeft, te beantwoorden en den Japanschen dank voor de oorlogsverklaring van Nanking aan Engeland en de Vereenigde Staten te vertolken. Tojo heeft tevens uitvoerige be sprekingen met Wang-tsing-wei en andere vooraanstaande leden der nationale Chineesche regee ring gehad. Voorts heeft hij ver schillende Japansche organen in China bezocht. Gisteren is hij via Sjanghai naar Tokio terugge keerd. (D.N.B.) van hedenavond 18.46 uur tot morgenochtend 6.52 nor De maan ging heden onder te 4.20 n. en kwam weer op te 13.07 u. Ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van het Rijksmini sterie van Propaganda heeft Rijksminister dr. Göbbels aan een aantal buitenlandsche pers vertegenwoordigers een interview toegestaan, waarin verscheidene actueele problemen werden be handeld. Het gesprek kwam reeds aan stonds op de Britsche luchtaan vallen. De tegenstander, zoo zei- de de minister, gaat van de ver keerde veronderstelling uit, dat de strijd in het Oosten onze luchtmacht volkomen in beslag neemt en dat wij dientengevolge in het Westen weerloos zijn. Hier in vergist hij zich. Wij zullen terugslaan op dezelfde wijze, waarop wij worden aangevallen. Ook bij een landing in Europa zou, naar dr. Göbbels verklaarde, de tegenstander een passend ant woord krijgen en dezelfde slechte ervaringen opdoen als indertijd bij Dieppe. Den minister werd voorts ver zocht, zijn meening te geven over de door den tegenstander verkondigde oorlogsdoelen. Ter wijl Engeland zegt, dat in Euro pa de oude politieke toestand van de balance of power terug keert, en hiervoor de garantie op zich neemt, zijn er, naar dr. Göbbels zeide, slechts twee mo gelijkheden: een nieuwe Euro- peesche orde onder leiding van de Spilmogendheden, dan wel het bolsjewisme. Niemand dan de Spil kan met succes weerstand bieden aan het bolsjewisme dat in Engeland reeds zijn vreemde lingenlegioen heeft. Wijzende op Amerika, Afrika en Oost-Azië zeide de minister, dat de continenten zich aaneen sluiten en dat Europa dit pok moet doen. Dit moet niet langs militairen weg geschieden, doch vrijwillig. De individualiteit der verschil lende landen mag niet vernietigd worden. Het is zeer wel mogelijk dat voor de thans neutrale sta ten, in het nieuwe Europa plaats is, zonder dat door hen het na- tionaal-socialisme wordt overge nomen. Tevens legde de minister er den nadruk op, dat de oorlog met name ook voor de bezette gebieden, harde wetten noodig heeft gemaakt, doch er is geen enkele reden om aan te nemen, dat deze in vredestijd zullen ge handhaafd blijven. Er moet on derscheid gemaakt worden tus- schen oorlogs- en vredespraktijk. In het nieuwe Europa zal geen plaats zijn voor het jodendom, dat een gevaarlijke infectie-haard is, die uit den weg geruimd moet worden. Ten aarizien van de mogelijk heid, dat Engeland bij een ver der opdringen van het bolsje wisme van koers zou veranderen, zeide dr. Göbbels, dat in dit land enkele conservatieve kringen een open oog hebben voor de geva ren van het bolsjewisme, doch dat deze niet aan het woord kun nen komen. Daarbij komt, dat de druk uit het Oosten wisselt en bijvoor beeld op het oogenblik weer ge ringer is. Het verschijnsel doet zich voor, dat naarmate het bols jewisme verder opdringt, de angst voor het bolsjewisme groo- ter wordt. Het omgekeerde is eveneens waar. De van de zijde dertegenstan ders geuite hoop, dat het natio- naal-socialistische Duitschland in den tegenwoordigen strijci zal leegbloeden, achtte de minister dwaas, daar een overwinnaar, ook al heeft de oorlog hem nog zooveeL bloedoffers gekost, tot dusver steeds in de geschiedenis zijn oorlogsdoelen heeft kunnen verwezenlijken. Ook de duikbootoorlog kwam in het interview ter sprake. Ter wijl de omvang van den nieuw bouw der Geallieerden moeilijk te beoordeelen is, staat volgens dr. Göbbels vast, dat zij thans per maand ongeveer een millioen b.r.t. verliezen. De voor den nieuwbouw noodige arbeiders worden aan andere takken der bewapenings-industrie onttrokken De duikbootoorlog is naar het oordeel van den minister de ren- dabelste manier van oorlogvoe ring. Het beteekent voor den te genstander minder vliegtuigen, minder pantserwagens, minder munitie en ander oorlogsmate riaal. De door den duikbootoor log geschapen toestand was teeds van dien aard, dat volgens dr. Göbbels, geen grootscheepsche in vasiepoging van de Geallieerden meer mogelijk is. Hierbij komt, dat de lijn der Duitsche duik bootsuccessen met de komst van beter weer een nieuwe stijging ondergaat. Het lengen der dagen is voor den Duitschen duikboot- oorlog een voordeel, evenals het door het korten worden der nach ten voor Engelands luchtoorlog een nadeel is. Een overwicht der Amerikaan- sche productie vreest Duitsch land niet. Dit valt, naar dr. Göb bels zeide, weg bij een volledig gebruik van de groote hulpbron nen, waarover Duitschland be schikt, zoowel aan menscher. a!a aan materiaal. Ook op het gebied der arbeidskrachten heeft Duitsch land groote reserves, die tot dus ver nog niet gebruikt zijn. Aheen de arbeidsdienstplicht voor vrou wen heeft, naar de minister mee deelde, driemaal zooveel opgele verd, als men geschat had. De vervanging der arbeiders in de bewapeningsindustrie door de thans opgeroepen reserves neemt twee tot drie maanden in beslag. Na afloop van dezen termijn zal Duitschland over een aanzienlijk versterkt reserveleger beschikken, Het D.N.B. meldt uit Linz: Op een bijeenkomst ter gele genheid van den vijfden verjaar dag der hereeniging van de Ost- mark met het Duitsche Rijk heeft Rijksminister dr. Seyss-In quart verklaard dat door deze heereeniging het vurige verlangen van millioenen Duitschers ver vuld is. Voorts is daardoor het dictaat van St. Germain verbro ken. De strijd van Duitschland is gericht tegen de kapitalistisch- bolsjewistische wereldsamenzwe ring, zooals die door het inter nationale jodendom reeds vóór 1933 was voorbereid. Thans, aldus dr. Seyss-Inquart, hangt het lot van Europa af van de persoonlijkheid van Adolf Hit ler, van de verrichtingen van weermacht en thuisfront. Hun inzet beslist over het toekom stige lot van Europa en zal er ook over beslissen, of er in de toekomst nog een Europa zal zijn of dat dit werelddeel een aan hangsel van het sovjetgebied wordt. De eindoverwinning der Duitsche wapenen echter zal voor eeuwen de redding derEuro- peesche volken brengen. Installatie burgemeester van Leeuwarden. - Vrijdagmiddag is mr, W. J. Sehönhard, tot dus verre bestuursraad van 'de pro vincie Noord-Holland, geïnstal leerd als burgemeester vanFries- lands hoofdstad. De voornaam ste straten waren met vlaggen versierd en er bestond voor deza plechtigheid zeer groote belang* stelling.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1