HEINTJES 14 schepen van te zamen 92.000 ton tot zinken gebracht. LAATSTE BERICHTEN Beschikking betreffende de sluiting van bedrijven. KUNST EN LETTEREN Dr. P. C. Boutens overleden. Mededeelïngen Plaatse lijke Distributiedienst. OFFICIEELE .KENNISGEVING OFFICIEELE MEDEDEELING rr Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. ■PtgFMnke tuinders knecht. bij: O. J. v. Eg- mond, Riinsburgerweg 43, Rilnsburg. Personeel aang. Huizen gevraagd Kamers gevraagd Kamers aangeb. Diversen ^■stadsnieuws 1 sren jubileum Arbeidersmu Kr. „Nieuw Leven". - Reeds malen hebben wij er op ge hoe zeer deze vereeniging de laatste jaren, onder lei van den heer Piet Baart ikheid heeft. Ook Zaterdag kwam dit tijdens de druk hte jubileumuitvoering inde zaal sterk tot uiting. De di ir laat spelen met pittige evens soepele tempi, terwijl edegen studie een meeren- fraai klankgeheel totresul- heeft. Opgewekte marschen in, fantasieën enz., stonden t programma en gaven een nden indruk van dit èn- e, dat terecht op- een n avond kon terugzien. In imaak viel ook -de medewer- van de Leidsehe Gymna- er. „De Sleutels", waarvan Touwelijke leden met haar ;n een beschaafden indruk :ten. Voorts speelden twee van het Residentie-Orkest ^eiJde heeren Luuske en Helle- d het tromboneconcert van ette, waarmee zij een groot is oogstten. De Moana Ha- s en de goochelaar prof. ldini vulden dit gevarieerde amma aan. mnfe aandacht is voorts besteed ies het zilveren jubileum, waar- ih e voorzitter, de heer Wakka, jw jn openingswoord reeds de ïoflacht had gevestigd. Aller- is de directeur, de heer gehuldigd wien o.a. lof toegezwaaid voor het op- ken van jonge krachten, werden geschenken aange- beBi terwijl zijn vrouw bloemen ee rtg. Het bestuur is gecom- ïtr :nteerd door de heeren Riet- ieij ;n, namens de harmonieka- Verkmans Wilskracht, Over- namens de gymnastiekver. Sleutels"* en J. Wakka na- De Post". Het lid der ver- 'ing de heer Kruithof, deel- mede, dat het damescomité fraai bedrag had opgehaald, voor i nstrumenten aange- 't zullen worden; den dames en als dank bloemenbakjes handigd. Ook de oud-direc- de heer Schweitzer, die de ■niging met een 10-tal cari- ten had verrast, werd met cadeau gehuldigd; de voor- da ver w (ai :n. i VI tei ori m 30 ee| nv i r, secretaris en penningmees- mtvingen eveneens geschen- zoomede de wegens onge heid afwezige eeré-voorzit- de heer Snijders, heerschte op dezen geslaag- avond een opgewekte en :bare stemming! Th. J. Hannema. ïisviyttentoonstelling „Nijvere len in vrijen tijd" - In aan- 'ng op een in den winter 42 door het Nederlandsch end van Vakvereeriigingen in inwerking met de Departe- ;elaar 300, gem. 7.89, Schmidt gem. 5.86. een der deelnemers van dit nooi heeft het vereischte ge- delde gehaald om naar de eer- lasse te promoveeren. eindstand is: Teegelaar 5 gew. part., 8.79 2. Hoogland 4—9.71; 3. De er 4—9.35; 4. Schmidt 4—8.94; n der Veen 48.59; 6. Mönch 10.52; 7. Beuming 3—7.37; 8. itman 16.95. it tournooi gemiddelde be- gt 8.705 tegen 9.81 het vorig en 7.66 het jaar daarvoor. menten van Opvoeding, Weten schap en Kuituur bescherming en Van Vols voor lichting en Kunsten gevoerde actie ter bevordering van de beoefening van - de huisvlijt, zal van 9 tot en met 15 Juni a.s. onder het motto „Nijvere handen in vrijen tijd" in den foyer van de Stadsgehoorzaal een tentoon stelling worden gehouden, waar jong en oud in Leiden en omge ving de beste der door hen ver vaardigde werkstukken van huis vlijt kunnen inzenden. Terecht ziet het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituur- bescherming, dat de tentoonstel ling van gansoher harte aanbe veelt, in het slagen van de actie voor huisvlijt een groot volksbe lang. Ons volk in het algemeen en de schooljeugd in het bijzon der toch zal daardoor meer eer bied voor den handenarbeid krij gen; bovendien is het voor oud en jong nuttig en wenschelijk den vrijen tijd goed te besteden. Belangrijk is ook, dat de rij pende jeugd in plaats van haar vrije uien op straat door te bren gen, haar- energie kan wijden aan nuttigen en prettigen arbeid. Eveneens van belang is het, dat door de beoefening v an de huisvlijt dikwijls de aanleg van een kind naar voren treedt, het geen ook in verband met be roepskeuze van beteekerüs is. Ver der, en dit geldt evenzeer voor ouderen, blijkt door de beoefening van de huisvlijt, dat er nog vele EXTRA-BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Onze duikbooten hebben op nieuw toegeslagen. Zij hebben aan de Oostkust van Zuid-Amerika een sterk beveiligd convooi aangeval len. Zeven stoomschepen van te zamen 49.000 brt. werden tot zinken gebracht, een schip ge torpedeerd, waarvan het zinken door sterken afweer niet kon worden waargenomen. Bovendien werden 7 andere schepen van te zamen 43.000 brt. in de overige operatiegebieden van den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebracht. Aldus zijn weer in totaal 14 schepen van te zamen 92.000 brt., die voor Engeland voeren, op den bodem van de zee terecht gekomen". kunstzinnige waarden in ons volk aanwezig zijn, die zonder de be oefening van de huisvlijt en zon der de actie daarvoor, verborgen zouden blijven. Ter opwekking voor en voor bereiding van de Pinkstertentoon stelling zal van 29 Maart af ge durende een 10-tal dagen in daar toe welwillend afgestane vitrine- ruimte, uitstalling van eenige bij zonder goed geslaagde werkstuk ken plaats hebben. BINNENLAND. De Europeesche strijd tegen het bolsjewisme gebiedt een ver- gaanden inzet van het bedrijfsle ven en vooral van de voor de oorlogseconomie geschikte werk krachten. Evenals in het Duit sche Rijk moeten daarom ook in het bezette Nderlandsche gebied talrijke bedrijven, die niet voor den oorlog van belang of van vitale beteekenis zijn, worden ge sloten. Bovendien moet ook bij bepaalde bedrijven het gebruik van mannelijke werkkrachten warden beperkt. Door een beschikking van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Com missaris-Generaal voor Financiën en Economie) over de sluiting van bedrijven van 13 Maart 1943 zijn de hiertoe noodzakelijke maatregelen getroffen. Deze heb ben betrekking- op de industrie, zoowel als op den handel, het handwerk, het hotel- en restau rantbedrijf en bepaalde andere bedrijven. Bij de uitvoering van genoem de maatregelen zijn de bevoegde Nederlandsche organen ingescha keld. In het bijzonder zijn deze gemachtigd, verdere uitvoerings bepalingen vast te stellen. Dit geldt vooral voor het uitvaardi gen van voorschriften over de afwikkeling van juridische ver plichtingen van stilgezette bedrij ven, alsmede over het verleenen van financieelen steun. Op het gebied van handel, handwerk en hotel- en restau rantbedrijf zullen onmiddellijk alle bedrijven in bepaalde bran ches, die gemist kunnen worden, worden gesloten. Deze maatregel zal onder meer worden genomen voor Luxehotels, bars, amusements- nachtlokalen, toonzalen, in het hij zonder die voor auto's, luxe- porcelein of ceramische artike len, reclamebedrijven, tentoon- stellingsbedrijven, rij-instituten en -scholen, dansinstituten én -scholen. Voorts geldt de sluiting voor: gespecialiseerde kleinhandelsza- ken voor luxe-modeartikelen, cho colaterieën, parfumerieën, juwee- len, gouden en zilveren artikelen, postzegels, tapijten, sportartike len, pelterijen, muziekinstrumen ten en gramofoons, radioartike len, schrijfmachines. Evenzeer zullen de volgende categorieën haar werkzaamheden moeten sta ken: schoonheidsinstituten en schoonheidsverzorgers, met inbe grip van de zoögenaamde schoon heidssalons, luxe maatkleermake- rijen voor dames en heeren, plis- seerinrichtingen, juweliers, goud en zilversmeden, muziekinstru mentmakers, vervaardigers van uithangborden en lichtreclames en de schilders daarvan. Boven dien zal de totdusverre gebruike lijke bezorgdienst Voor de ver bruikers aanmerkelijk worden beperkt, terwijl de kappers hun werkzaamheden tot het beslist noodzakelijke zullen moeten be perken. In verschillende bedrijven, voor al bij banken en effectenkanto ren, verzekeringen, bij den over- zeeschen en uitvoerhandel, bij koloniale maatschappijen en scheepvaartmaatschappijen zul len beperkingen ten aanzien van het gebruik van mannelijke per soneel worden voorgeschreven, die op 15 April 1943 ten uitvoer ge legd moeten zijn. De uitvoering van deze maatregelen geschiedt door de Commissarissen der pro vincies, behoudens in steden bo ven 100.000 inwoners. Hier heb ben de burgemeesters de uitvoe ring in handen. Zij, die over zoodanige werk stukken beschikken worden uit- genoodigd daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan de afd. Onderwijs ten Stadhuize. Deze opgave moet een korte omschrij ving van het voorwerp bevatten en dient uiterlijk 24 Maart be zorgd te zijn. Als werkstukken worden be schouwd alle in vrijen tijd gé- maakte - ook zeer eenvoudige - voorwerpen van leder, hout, papier of metaal; knipsels, fraaie vrou welijke handwerken, boetseerwerk, schilderstukjes, bindwerk enz. Ten slotte wordt nog vermeld, dat voor de inzenders (sters) van werkstukken voor de tentoonstel ling verscheidene prijzen, waar van enkele zeer waardevolle, be schikbaar zijn gesteld. Dr. P. C. Boutens, de grootste van Neerlands dichters, is gister middag in het Gemeentelijk Zie kenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage, waar hij sedert 12 Februari j.l. aan het ziekbed was gekluisterd wegens een ernstige inwendige kwaal, zacht en kalm ontslapen. Pieter Cornelis Boutens, in 1870 te Middelburg geboren, promo veerde na een studie in de klas sieke letteren te Utrecht in 1899 pp het proefschrift: Exercitatio- nes criticae in sehola ad Aristo- phanis Acharnenses. In breeden kring verwierf dr. Boutens de grootste bekendheid door zijn Beatrijs, waarin hij de middeleeuwsche legende van dien naam navertelde in fijnzinnige verzen, die echter de navrante kracht der oorspronkelijke tra gedie niet geheel tot haar recht deden komen. Voor de kleine schare vurige bewonderaars was Beatrijs een inzinking, voor de andere lezers beteekende dit kunstwerk een openbaring. Ver scheiden andere bundels volgden: „Sonnetten" (1907, in 1920 eerst onder het bereik van het publiek) de eenvoudig-aantrekkelijkc „Ver geten liedjes" (1909), „Alianora" (1910), „Carmina" (1912). Ver volgens kwamen „Lentemaan" (1916), „Liederen van Isoude" (1919) en „Zomerwolken" (1922). Steeds weer nieuwe schoonheid brachten deze gedichten, waaruit zoowel hart als geest sprak. In 1931 verschenen „Bezonnen ver zen", het volgend jaar „Honderd Hollandsche Kwatrijnen" en in 1935 „Oudere verzen". Afzonderlijk dient melding ge maakt te worden van de prach tige vertalingen van Grieksche en andere dichters, die door Bou tens' schitterend talent en volko men taalbeheersching met oor spronkelijk werk vrijwel op één lijn kunnen worden gesteld. Aischylos. Sophokles en Platoon werden evenzeer herschreven in het Nederlandsch als Oscar Wilde. Goethe, Dante, Rossètti. Novalis, Louis Labé en Omar Khayam. UITREIKING BONKAARTEN VOOR „BIJZONDEREN ARBEID". De gebruikelijke naamlijsten voor de 4de periode 1943 kunnen op Woensdag 17 en Donderdag 18 Maart a.s. aan het Distributie kantoor afgehaald worden. Bedrijven, waarvan meer dan 5 personen in aanmerking komen, dienen Vrijdag 19 Maart 1943 aan het Distributiekantoor Steen- schuur 21 in te leveren, van 912 en van 24 uur n.m.: a. De stamkaarten zonder inlegvel. b. De bruine kaarten getee- kend en gedateerd 22 Maart 4243 STEVENINCK. c. De naamlijst (en), waarop in alphabetische volgorde die nen voor te komen, alleen die arbeiders, waarvan naast stamkaart een bruine kaart kan worden aangeboden. Bedrijven, waarvan minder dan 6 personen in aanmerking komen voor extra kaarten, dienen boven, genoemde bescheiden in te leveren op het kantoor „Den Burcht" in gang Burchtsteeg en wel: Industrie en Werkverruiming op Maandag 22 Maart 1943. Bouwvakken en Grondwerk op Dinsdag 23 Maart 1943. Transport en Landbouw op Woensdag 24 Maart 1943. De Burgemeester, STEVENINCK. VERKOOP VOORW. GOEDGE KEURD VLEESCH SLACHTHUIS. Dinsdag, 16 Maart 1415.30 uur, No. 1986 tot en met 2276 Maat schappelijk Hulpbetoon. Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen; ten hoogste 1 kg. per bon. Legitimatiebewijzen, distribu tiebonnen, papier en gepast geld meebrengen. 4244 STEVENINCK, Burgemeester. INLEVERING TABAKSBONNEN 12 a EN 12 b. In verband met het beschikbaar stellen van uitsluitend sigaren op bon „tabak 12 b". dienen detaillis ten de bonnen „tabak 12 a" en „tabak 12 b" op afzonderlijke op- plakvellen en mét een afzonderlijk ontvangstbewijs md 24201 bii de plaatselijke distributiediensten in te leveren. De diensten zullen voor de bonnen „tabak 12 a" welke met een minimum van 20 stuks moeten worden ingeleverd. toewijzingen voor tabak uitreiken, recht gevende op het koopen van sigaren, cigaril- los, sigaretten of kerftabak, voor de bonnen „tabak 12 b". welke eveneens met een minimum van 20 stuks moeten worden ingeleverd, zullen zil toewijzingen voor tabak uitreiken, waarvan de linkerboven hoek is verwijderd en welke uitslui tend recht geven op het koopen van sigaren. Op deze laatste toewij zingen mogen dus geen sigaretten, cigarilos en kerftabak gekocht wor den. 4218 Detaillisten kunnen eventueele restantbonnen „tabak 12 b". tot een maximum van negen stuks, te zamen met de bonnen „tabak 12a" inleveren. Grossiers zullen bil inle vering van toewijzingen voor ta bak, waarvan de linkerbovenhoek is verwijderd, verzameltoewijzingen ontvangen waarvan de linkerboven hoek eveneens is verwijderd en welke eveneens uitsluitend recht geven op het koopen van sigaren. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden Redactiestaf: B. W. Menknorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J, Hannema. Om geving en Muziek. Verantwoordelijk voor de advertenties: A Poortman. 'nargangerr, gebonden Ingebonden van alle pende tijdschriften wij tegen de rte waarde. Vraagt Irtoor radio-inl. bij ford", Apothekers- 1 35. Tel. 24813. Lei- inderwagen in mo te uitvoering, alsme- een waschcommode, «stoel, kinderbox, terledikantje en wan 'agen te koop gevr. met prijs enz. aan: Nijssen, Stille Rijn feP op luchtbanden, [er banden ook geen 'aar. Aanb. m. prijs Logeman. Drucker- at 32 a. '®°r particulier een esfiets met beriid- oanden, bagage- er. lamp enz. Aan togen: Verhoeven, oenstraat 6. Een vloerkleed, 3x4. Arbouw De Ruyterstr. 17 B Een stevige trekkar, voor kinderen. Adres: Pension de Grauw, Groenhovenstr. 5 Leiden Klarinetten sïb, lage st. Br. m. prijsopg. J. Baart. Sumatrastr. 66. Accordeon, knop- en pianoklavier. 12 tot 120 bassen. Br. met prijs en merk aan: S. Pecasse, Bolwaterstr. 1, Tel. 3384 Venlo. B Zwarte damesmantel, oude kw., z. pnt.. voor oudere dame. f.25. O. Swaan. Lammen- schansweg 45. Leiden. Een salonmeubel, ook geschikt om een radio in te bouwen, f.60. H. Ph. Trap, Magd. Moons- straat 71. B Speelgoed, Een stoom machine f.20, een gr. houten vrachtw. met steentjes f. 10 en een zeilbootje zond. tuig f. 5 Emmalaan 12. Ravelli. B Stofzuiger 220 Volt f17.50, prima eiken schrijfbureau met stoel f. 55, oud-Holl. tafeltje met dito armstoel f. 15, rooktafel f. 7.50, eiken tafeltje f. 7.50. Gerritse, Lage Morschweg 27. tus- schen 5 en 6 uur. B Postzegelverzam. te koop voor beginners. Weinig bijzonders en toch duur: uw kans! Geen opkopers. Rijn- zichtweg 32. Oegstgeest. B 2 crapauds, 4 stoelen, eikenhout m/pluehe en huiskamerspiegel, prils f.150. Te bezichtigen: Maan-, Woens- en Don derdagochtend 912 u. Mevr. v. d. Plas, Wal deck Pyrmontlaan 20, Oegstgeest. B Is uw geiser stuk? - Wendt U tot een specia list op dit gebied: H. Swaak, Haarl.straat 250, Tel. 21303 - 23618, Leeuwerikstraat 3. B Bruin velvet mantel, maat 44—46, zoo goed als nieuw f65. een paar bruine damesschoenen, pumps mt. 3839 f. 15. Tielkemeiier. Witte Sin gel 90, B Eiken huiskamer, nieuw, best. uit: 4 stoe len, 2 stoelfauteuils en schuiftafels f. 295, 26 m. tapijt. 70 c.m. breed f. 7.50 p. m. Na 6 uur. J. v .d Berg. Atjehstr. 2 B D.bl. st. meisjescape in zeer goeden st.. leef tijd 10 j.. in ruil voor regenmantel, leeft. 14 J, Van Rooy. Nieuwe Rijn 70, Leiden. B Een mooie vos f. 60 of te ruilen voor een jas voor een jongen van 18 jaar. Le Malr. Hugo de Vriesstraat 20. B Mah.houten 2 wlelige wandelwagen f. 20. een langharige zw. moftas f. 35, z. g. a. n.. oude kwal. Tevens viool met kist enz. f20.A. J. v. d. Meer. Plantage 20. Oude Wetering. B Spoed. Voor direct in net arbeidersgezin van drie personen en waar moeder ontbreekt, een huishoudster, zelfstand, werken. P.G.. leeftijd 30 4 40 jaar. Brieven Bur. v. d. Blad No. 8696 k. B Voor direct, behanger stoffeerder, halfwas en leerjongen. Aanm. des avonds liefst na 7 uur. Fa. B. Plaizier Jr., stof feerder. Terweeweg 8 Net dagmeisje van 8- 4 uur. D. Ladan. Cobet- straat 29. Net R.K. meisje, c.a. 25 Jaag, 'met huiselijk verkeer, bii bakker v. d. Zijde. v. Zhylen v. Nije- veltstraat 254. Wasse- iici&r B Net meisje, voor lich te werkzaamh. pl.m. 14 J. De Stad Pariis. Don- kersteeg 9. B Dagmeisje, van 84 uur. Tevens een jonge werkster voor den Vrij dag. Mevr. Bonte. Bree- straat 23. B B. z. a2de kapster, RE. liefst omgev. Sas- senheim, v. g. g. v. In tern. Br. Agent L. D., Hlllegom. Tresl.dw.str. 7 0 Besch. jongedame zoekt pl. bi) dame of heer alleen, voor huis houding en gezelschap, met event, lichte ver pleging. In- of extern. Br a/d. Blad No. 7517 k B Jonge menschen die willen trouwen zoeken een woning of 2 kamers met vrije keuken of ge bruik van keuken Br. Bur. v. d. BI. No. 7466k Verpleegster zoekt gemeub. zit-slaapkamer, omg. Acad. Ziekenhuis, liefst daar waar telefoon is. Met gasje of gebr. v. keuken. Br. Bur. v d. Blad onder No. 9046 k. B Huis, gedeelte v. huis gestoff. of gemeub ka mers met keuken v. 3 personen. Liefst aan tram gelegen. Br. Bur v. d. Blad No. 7543 k B Kunstschilders zoe ken ruime lichte zolder, liefst met kamertje. Br. H. Overduln, Leidsehe weg 371. voorschoten. B Groote achterkamer met kabinet voor juffr. alleen Ook geschikt voor opslag inboedel. Apothekersdük 3. G.G. Het Leger des Ileils Hooigracht 30. Dinsdag avond 7.30 bijzondere samenkomst; onze jon geren in het front. Op voering „Vanuit de duis ternis in 's Hemelsch zonlicht. Tot dekking der onkosten 10 ct. en- Verloren, Dinsdagav. een paar glacé heeren handschoenen. Vermoe delijk vanaf rijwielstal ling Pieterskerkgracht naar Stompwtjk. (Ach ter op een fiets laten liggen). Tegen beloo ning terug te bezorgen: Schelpenkade 45. 0 Katwjjk aan Zee. Dinsdag 16 Maart hoopt D.V. in „Casa Cara" voor te gaan Ds. Alberts van Vlaardingen, Aan vang half 8.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3