75.000 ton tot zinken gebracht Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen Dr. Göbbels over den totalen oorlog 1ste Jaargang Zaterdag 13 Maart 1943 No. 25445 IA-BERICHT. revechten in de stad Charkof. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Beperkt het electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. De eenige weg naar de overwinning. VERDUISTEREN: Zoo'n klein Hchtje kost veel stroom. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jet opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: ,Onze duikbooten hebben de laatste 24 uur in de Middelland- he Zee, de Noordelijke IJszee en den Atlantischen Oceaan op- jjeuw buitengewone successen geemeld. Elf groote schepen met |n gezamenlijken inhoud van 75.000 ton, deel uitmakende van de Ivitailleeringsvloot voor Noord-Afrika, de sovjet-unie en Engeland, jndigden hun tocht op den bodem der zee. Vier andere schepen ierden getorpedeerd. (Aldus is in drie extra berichten op drie opeenvolgende dagen jet in den grond boren van 47 schepen met een totalen inhoud Sn 282.000 ton door onze duikbooten gemeld." Duitsch weermachtbericht. et opperbevel van de Duitsche ermacht maakte gisteren be- ind: LNa het zegevierende einde van in winter slag tusschen Dnjepr Donets, die de hoop van de ilsjewisten op een herovering n de Oekraine vernietigde, zet- i onze troepen hun aanvallen de richting van Charkof voort, irmaties pantserwagens en gre- iers van het leger en de 'affen-SS braken voor de stad ir de geëehelonneerde vijan- Hjke verdedigingsstelling heen drongen van verscheidene ,nten de stad binnen. Hevige aatgevechten duren nog voort, in Noorden en ten Noordwes- van de stad wierpen onze di- iies den vijand naar het Oos terug. Bij de achtervolging rden terugtrekkende vijande- :e colonnes in de pan gehakt. :rke formaties van de lucht- ,cht mengden zich te zamen fit Hongaarsche en Slowaak- jhe luchtstrijdkrachten onver- ioeibaar in den strijd. Tengevolge van de in de afge- ipen weken geleden zware ver- aen namen de aanvallen der ilsjewisten in den gevechtssec- ir van Orel merkbaar in hevig- :id af. Enkele zwakke aanvallen lukten. Voor het onmiddellijk Itvoeren van een tegenaanval in in strijd geworpen eigen forma- vernietigden gisteren op- ieuw twee bolsjewistische regi- lenten. Tijdens de voor het verkorten n ons front uitgevoerde bewe- ingen werd de stad Wjasma eneens na grondige vernieling ,n alle voor den oorlog belang- ike installaties en nadat weken jeleden het oorlogsmaterieel en vitailleeringsgoederen waren eggevoerd in den afgeloopen Het Italiaansche opperbevel maak te gisteren het volgende bekend: In Tunesi, werden aanvallen van vij andelijke pantserstrij dkrachten door de artillerie en de luchtmacht afgeslagen. Tien vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten, en wel vier door Italiaansche en Duitsche jagers, vier door het luchtdoelgeschut en twee door on ze tanks. Luchtaanvallen op plaat sen in de omgeving van Tunis ver oorzaakten talrijke dooden en gewonden onder de burgerbevol king. Gistermiddag laat hebben onze formaties torpedovliegtuigen een aanval gedaan op de reede van Bone, waar zij drie voor anker liggende schepen troffen. In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee deden Duitsche ja gers, die een convooi vergezelden, een aanval van bommenwerpers mislukken, door er twee neer te schieten. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op Palermo en om geving. Er vallen drie dooden en tien gewonden te betreuren en er is aanzienlijke schade aan de hui zen aangericht. Een van onze machines is van de operaties niet teruggekeerd. Een van onze duik booten is niet op haar basis terug gekeerd. Bijna de geheele beman ning is in veiligheid. nacht zonder strijd ontruimd. Aan de overige sectoren van het Oostelijke front werden bij aanhoudenden dooi slechts krijgs operaties van plaatselijke betee- kenis uitgevoerd. Verscheidene vijandelijke pant- seraanvallen op de Duitsch-Ita- liaansche stelling in Tunesië werden afgeslagen. De lucht macht viel in het zeegebied voor Bone een vijandelijk convooi aan en beschadigde drie koopvaardij schepen en een torpedojager door ^ederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK Leitt-O H-P m Het SS-Ersatzkommando Nie- pfirlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaax °k gehuwden), die lichamelijk owel als geestelijk goed ontwik- zijn en zich geheel kunnen Beven aan de eischen. die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00. Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg luchttorpedo's en bommen zwaar. Britsche vliegtuigen vielen in den nacht van 11 op 12 Maart Zuidwest Duitsch gebied aan en wierpen brand- en brisantbom men neer, vooral op de stad Stuttgart. De bevolking leed ver liezen. In woonwijken aan open bare gebouwen en aan verschei dene ziekenhuizen ontstond vrij groote schade. Jagers en lucht doelartillerie schoten elf der aanvallende bommenwerpers neer. De Zuid-Engelsehe havenstad Hastings werd gisteren overdag door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen op verrassende wijze in scheervlucht aangevallen. Bij het vertrek werden aanzienlijke verwoestingen waargenomen. In den afgeloopen nacht heb ben formaties zware gevechts vliegtuigen een hevigen aanval ondernomen op stad en haven van Newcastle aan de Britsche Oostkust^ Een formatie snelle gevechts vliegtuigen stortte zich heden ochtend vroeg op Londen, joeg in scheervlucht met alle mitrailleurs vurend over het stadsgebied en keerde na talrijke zware bri santbommen te hebben uitgewor pen zonder verliezen geleden te hebben, terug. De terreuraanvallen der Engel- sche luchtmacht. - De diploma tieke correspondent van het D.N. B. schrijft: Van Engelsche zijde poogt men de terreuraanvallen der Engelsche luchtmacht op Duitsch gebied te rechtvaardigen met de bewering, dat Duitschland deze wijze van oorlogvoering heeft ingevoerd. In toonaangevende kringen dei- rijkshoofdstad herhaalt men nog eens de reeds meermalen afge legde verklaring, dat niet Duitschland, doch Engeland den luchtoorlog op niet-militaire doe len is begonnen en dezen on danks alle waarschuwingen van Duitsche zijde heeft voortgezet en intensiever gemaakt. In den nacht van 11 op 12 Januari 1940 zijn voor het eerst door Britsche vliegtuigen bommen geworpen op boerderijen in Duitschland, n.l. op de stad Westerland op Sylt. De eerste Duitsche bom op Britsch gebied viel daarentegen eerst den 16en Maart 1940 en wel tijdens een aanval op Britsche oorlogsschepen bij de Orkney- eilanden. Naar de New-Yorksche zender meldt, heeft de Britsche lucht- vaartattaché te Washington gis teren verklaard, dat „de Britsche bomaanvallen op Duitsche steden nog intensiever moeten worden". Eden in Washington De En gelsche minitser van Buitenland- sche Zaken, Eden, is op uitnoodi- ging van de Amerikaansche regee ring in Washington aangekomen, naar de Britsche berichtendienst meldt. Hij zal problemen, die ver band houden met den oorlog, be spreken met de Amerikaansche regeering. (D.N.B.). Directorium Fascistische partij bijeen. Het directorium van de Fascistische partij is onder voor- Rijksminister dr. Göbbels schrijft in zijn nieuwe artikel in het weekblad „Das Reich": Het is natuurlijk geen toeval, dat Duitschland en zijn bondge- nooten in het Oosten gedurende den zomer steeds in het offensief zijn, in den winter echter telkens in het defensief „met al zijn smartelijke begeleidende ver- schijnsèlen" komen. Belangrijk schijnt het echter slechts uit dit bijna logisch verloop der dingen bepaalde gevolgtrekkingen te ma ken. waardoor in de toekomst soortgelijke situaties worden ver meden als de afgeloopen winter maanden hebben gebracht. De minister wijst er op, dat den vorigen en dezen winter in het Oosten een militaire crisis werd doorgemaakt, waaronder hij een belasting van de positie aan het front verstaat, „die niet meer van dag tot dag bepaald wordt, doch een ernstiger karakter draagt". Deze crisis heeft niet onaanzien lijke verliezen aan veroverd ge bied, aan wapens, en wat het be langrijkste is, aan menschen ver oorzaakt. Deze zijn niet zoo groot, dat zij de zegevierende voortzet ting van den oorlog op beslissende wijze in gevaar kunnen brengen, doch groot genoeg om aanzien lijke moeilijkheden te veroor zaken. Met beslistheid keert dr. Göbbels zich hier tegen de opvatting, als zou van Duitsche zijde in de afgeloopen weken en maanden de toestand in het Oosten met opzet donkerder zijn afgeschilderd, dan hij in werkelijkheid was. De toe stand in het Oosten, zoo schrijft hij. was in de afgeloopen maan den precies zooals wij hem ge schilderd hebben, alleen heeft hij zich sedert dien belangrijk te onzen gunste gewijzigd. De smart en de angst, die ons tijdens de donkere wintermaanden overdag en tot diep in den nacht verge zelden, moeten ook in de ko mende weken en maanden onze metgezellen zijn. Wij zijn nog niet over den berg. doch staan er nog voor. Wie zich thans door liehtvaardige illusies in slaap laat wiegen, bewijst daarmede slechts, dat hij den zin van de moeiiyke wintercrisis niet heeft verstaan en zou beslist, wanneer wij hem niet tijdig waarschuwen, in een nieuwe crisis vervallen. Die crisis willen wij echter niet. Er is één middel tegen deze crisis: inspan ning van onze geheele nationale kracht, die tot het laatst toe moet worden uitgebuit Wij mogen slechts aan den winter denken, dien wij zonder noemenswaardige verliezen moeten bedwingen. Ook het potentieel van den vijand zal zeker eens uitgeput raken. Doch wij weten helaas niet precies, waar het einde van zijn mogelijkheden ligt. Daarom schijnt het ons doelma tiger ons op te veel dan op te weinig in te stellen. Nog in iederen oorlog is het ten slotte op het laatste bataljon aangekomen, dat nog in reserve stond, en dit maal moeten wij dat in den strijd brengen. Onder totalen oorlog verstaan wij derhalve belangrijk meer dan het uitvoeren van organisatori sche maatregelen tot totaal ge bruik van het binnenlandsch po tentieel. Daar ligt de weg naar de overwinning, de éénige weg naar de overwinning. De minister besluit: „Wanneer de tegenslag van den afgeloopen winter ons bot het inzicht van onze volle, ware kracht heeft ge bracht, dan is hef niet vergeefsch geweest. Wij moeten argwanend en waakzaam zijn en blijven,, niets mag ons afbrengen van den duidelijken koers van dezen oor log. Wij willen de lente niet zien en den zomer niet opmerken, wanneer deze ons tot lichtvaar digheid willen verleiden. Wij willen werken en strijden, als ging het dagelijks om het leven. Dan zijn wij tegen elk gevaar immuun en zullen wij het leven verwerven. van heden- en morgenavond 18.34 uur tot morgen-, resp. Maandagochtend 7.08 uur 13 Maart: maan onder 1.46 uur; op; 10.48 u. (Eerste kwartier). 14 Maart: maan onder 2.42 uur; op: 11.29 uur. Het komt veelvuldig voor. dat in gezinnen met kleine kinderen, zieken of ouden van dagen, ge durende den nacht op het portaal of in de gang een lamp brandt om bij onverwachte gebeurtenis sen direct eenig licht te hebben. Meestal zal dit slechts een klein lampje zijn van bijvoorbeeld 15 Watt. Het energieverbruik is in zoo'n geval niet groot en voor den verbruiker zal dit in den regel geen nadeelige gevolgen hebben, maar als in één maand elk van de twee millioen verbruikers eens één keer een dergelijke lamp een nacht laat branden, dan wordt een hoeveelheid energie verbruikt, die overeenkomt met 2140 mud kolen. En men weet, dat de ko- lenpositie geen verspilling toe laat. Laat dus nimmer onnoodig een lampje - al is het ook nog zoo klein - branden. Zuinigheid met electrische energie is immers in 'uw eigen belang. zitterschap van den Duce bijeen gekomen en heeft verscheidene besluiten genomen, o.m. instelling van een „Nationaal verbond van de gezinnen der door optreden van den vijand overleden of gewonde burgers" en vorming van een on dersteuningscentra voor benadeel den door luchtaanvallen. Volgens een rapport van den' partijsecretaris, minister Vidussoni waren de fascistische organisaties op 28 Februari als volgt samenge steld: fascistische strijdhonden 2.265.307, leden, jeugd van den lictorenbundel 2.720.770 leden, fascistische vrouwenorganisaties 359.370 leden, fascistische studen tenorganisaties 60.990 leden, dopo- lavono 3.795.303 leden, andere fas cistische organisaties 1.776.941 le den. Het aantal inschrijvingen bij de fascistische jeugd is vergeleken met het rapport van verleden jaar gestegen met 942.092. Van de 2.653.907 ingeschreven leden der fascistische strijdhonden zijn er 1.387.092 onder de wapens. Het Italiaansche volk is er, zoo verklaarde Vidussoni, van over tuigd, dat in dezen oorlog niet al leen eer, leven en vaderland, maar ook de toekomst van de Wester - sche beschaving op het spel staat. Minister Vidussoni wees er in dit verband op, dat de Duce na den vorigen wereldoorlog als eerste ge wezen heeft op het bolsjewistische gevaar en de nieuwe idealen heeft geschapen, uit naam waarvan thans beide nationale revoluties van het nationaal socialisme en het fascisme de jonge volken lei den naar de overwihning der ge rechtigheid en der ware vrijheid. In aansluiting hierop nam Mus solini het woord voor een alge meen overzicht over de oorlogsge beurtenissen. Hjj gaf het directo rium richtlijnen voor de zaken der fascistische organisaties, tot wel ker uitvoering zij op alle gebieden des levens bevoegd zijn. (D.N.B.). Rede van Tsjang Kai Tsjek. - Tsjang Kai Tsjek heeft ter ge legenheid van den vierden ver jaardag van de beweging totmo- reele mobilisatie van het Chinee- sche volk, naar uit Tsjoengking gemeld wordt, een rede gehou den waarin hij zeer felle kritiek leverde op den woeker, prijsop drijving en lediggang in vele Tsjoengkineesche kringen. De grootste vernedering onder gaat Tsjoengking-China, zoo zei- de de maarschalk, niet doorbui- tenlandsche vijanden, doch is af komstig uit onze eigen gelederen. In den zeer moeilijken tijd dien China doormaakt, waarin de sol daten aan het front strijden en sterven, zoo verklaarde Tsjang Kai Tsjek, zijn er nog Chinee- sche burgers, die zich ongeacht de positie waarin het land ver keert, overgeven aan een overda dig leven als in vredestijd, zijn er nog kooplieden zonder scrupu les, die, ongeacht de wetten, zich verrijken en zijn er nog wanho pige elementen, die de economi sche controle ontduiken en het economische programma van do regeering te Tsjoengking in ge vaar brengen. Dergelijke elemen ten moeten bestempeld worde» tot volksvijanden (DJiJifc

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1