EN „NEDERLANDSCHE LANDWACHT" INGESTELD L Keuringen voor de Waffen-S.5. en hel Legioen ZES EN DERTIG SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD j!4ste Jaargang Vrijdag 12 Maarl 1943 No. 25445 11 Weer Mederlandsche soldaten in ons land. Gebruikt uw gasrantsoen met overleg. Dan bewandelt u den juisten weg. RECHTZAKEN BEKENDMAKING. DE STEM DER S.S. DUITSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 31 88 fficieel wordt medegedeeld, dat het verordeningenblad, dat eden verschijnt, een verordening worden gepubliceerd waarbij Rijkscommissaris bepaalt: Artikel 1. - 1. De „Landwacht ederland", by afkorting „land- u acht" genoemd is een territo- ale landsverdedigingsorganisatie ten doel heeft binnen- of bui- nlandsche vijanden in Neder- nd af te weren. 2. De landwacht wordt in over- «is temming met "den Leider dêr ationaal-socialistische beweging Nederlanden in het kader der /affen-SS opgesteld, zij ressor- ert onder den höheren SS- und jlizei-Führer en onder de door :m aangewezen commandopos- n. Artikel 2. - Lid van de land- acht kan worden hy, die 1. Nederlander is, 2. minstens 17 jaar en hoog stens 50 jaar oud is, en die wat karakter en li chaam betreft, hiervoor ge schikt is. Artikel 3. - 1. De opneming in landwacht volgt na eenschrif- lyke of mondelinge aanmelding het Ersatzkommando Nieder- de der Waffen SS en nadat te voren door het Ersatz- immando een keuring is inge- Id. 2. Blijkt uit de keuring, dat de didaat geschikt is, dan wordt schriftelijke verplichting aan gaan. 3. De leden van de landwacht rbinden zich voor drie maan- c( a en voor zooveel langer als entueel noodig is. De leden van »n n in het kader der landwacht i te stellen kern verbinden zich eu or zoolang de oorlog duurt. ltj 4, De landwacht moet den eed Aa leggen op den Fiihrer Adolf ja tier. De eedsaflegging geschiedt ty- ns de opleiding. De eedsfor- luidt als volgt: ,Als lid van de landwacht Ne- Band zweer ik u, Adolf Hitler, IjGermaanschen Führer, trouw dapperheid. Ik leg de gelofte en den mij door u gegeven perieuren gehoorzaam te zullen n tot in den dood, zoo waarlijk flilpe mij God." '*5 Artikel 4. - Ontslag uit de odwacht moet schriftelijk wor- aangevraagd. De aanvrage oet uitvoerig met redenen om- eed zijn. Artikel 5. - Van de aanstelling rdjt aan het ontslag staat het lid Ai n de landwacht onder de hem edegedeelde bepalingen voor de T. affen-SS, en de speciale recht- raak in strafzaken voor leden r SS en voor de leden der po- ieformaties bij buitengewoon treden. Artikel 6. - De oproep tot het lgen van een eerste opleiding schiedt door middel van een vel tot aanmelding van het satzkommando Niederlande der affen-SS. De oproep tot een ;er noodzakelijk wordenden in- t geschiedt door middel van de dio, pers of bevel tot aanmel- Ve n. Artikel 7. - Voor dienst opge- epeh leden der landwacht zijn 'ti#t betreft hun rechtspositie en behandeling op het gebied van sociale voorziening en de aan raken daarop gelijkgesteld met leden der Waffen-SS. De bij- nderheden worden geregeld •or den Höheren SS- und Poli- Führer. Rechtsvoorschriften Men door middel van de pers, radio, aanplakbiljetten of op 'dere in de plaats gebruikelijke ize afgekondigd. ix Artikel 9. - Deze verordening id) •edt op den dag van haar af- adiging in werking. 'ELICHTING VAN MUSSERT: Saar aanleiding van de oprich- 'g der Nederlandsche Land- Icht schrijft Mussert in een 1- ofdartikel in „Vova" van deze ai^ek onder meer: Juli 1940 heb ik indegroote N LU bijeenkomst op de Luntersche heide het parool gegeven: van vijand tot bondgenoot. Sindsdien zijn duizenden nationaal-socia- listen als vrijwilligers gegaan naar het Oostelijk front. Wij hebben het altijd als een schrij nend tekort gevoeld, dat wij hier te lande niet mochten dienen als soldaat. In dit tekort voorziet nu de verordening. Het behoud van Europa hangt af van de solidariteit van Europa. Wie een goed vaderlander wil zijn, wie een goed Europeaan wil zijn, moet dit voor oogen houden en daarnaar handelen. Ik weet het: er zijn er, die angst hebben voor een knechting van Neder land door Duitschland na de over winning. Uit bezorgdheid, straks van Berlijn uit geregeerd te wor den, zouden zij in staat zijn om Moskou binnen te halen. Deze opvatting acht ik fout. De over winning van het communisme is de ondergang van alle volkeren van Europa, ook van het onze, zelfs al zouden Engeland en Ame rika gedurende eenige jaren de Sovjetlegers op een afstand kun nen houden, wat ik niet geloof. Wanneer Europa de overwinning bevochten zal hebben, zal het nieuwe Europa het gezamenlijke vaderland zijn van alle vrije vol keren van Europa. Iedere Nederlander tusschen 17 en 50 jaar, die eerlijk en naar beste weten en kunnen bereid is om zijn vaderland als soldaat te dienen, binnen 's lands grenzen, is welkom in de Landwacht. Iedere nationaal-socialist tus schen 17 en 50 jaar dient zich te melden, met dien verstande, dat de Beweging moet kunnen door gaan haar plicht te doen. De Nederlandsche Landwacht is een soldatenformatie, die wordt ingezet onder leiding van de SS. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer, als hoogs ten militairen aanvoerder. Eindelijk is het dus zoover, dat binnenkort weer Nederlandsche soldaten ook het eigen vaderland weer kunnen verdedigen en dat wij niet hulpeloos en ongewa pend moeten toezien, hoe land en volk worden bedreigd. Onze jon gens bij het Ilmenmeer, aan de Dnjepr. in den Kaukasus en bij Stalingrad hebben getoond goede soldaten te zijn, wanneer zij goed bewapend zijn en goed worden aangevoerd. Zij stonden hun man in het heetst van het gevecht. Zoo geloof ik dat, mocht het zoo ver komen, zij zeker in het vader land zelve, zich duchtig zullen weren. Het is daarenboven zeer nuttig voor de geestelijke gezondheid van adspirant-bijltjeshelden te weten, dat de nationaal-socialis- ten wel niet over bijltjes beschik ken, maar wel over revolvers, geweren, machinegeweren en ka nonnen. Daarom roep ik mijn kamera den op tot den dienst in de Ne derlandsche landwacht. Neder land herrijze." KEURINGEN VOOR DE LANDWACHT. De persdienst van de N.S.B. meldt Zooals door den Leider is mee gedeeld is iedere Nederlander, die eerlijk en naar beste weten en kunnen bereid is om zijn vader land als soldaat te dienen bin nen 's lands grenzen, welkom in de nieuwe Nederlandsche Land wacht. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maan den dienstplicht achter den rug hebben, kunnen in de actieve po litie worden opgenomen. Na drie maanden opgeleid te zijn als sol daat gaat men met verlof om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij drei gend gevaar. In de komende weken zal m de onderstaande plaatsen gelegen heid zijn zich voor de Neder landsche Landwacht te laten keuren: 14 Maart: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16, 9-13 en 14- 18 uur; 15 Maart: Arnhem, Weverstraat 16b 9-13 en 14-18 uur; 16 Maart: Zwolle, hotel Peeters, Markt 9-13 en 14-18 uur; 17 Maart: Assen, Concerthuis a. d. Vaart, 9-13 en 14-18 uur; 18 Maart: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat, 9-13 en 14-18 uur; 28 Maart; Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout, 9-13 en 18 uur; 29 Maart: Amsterdam, School Iepenweg 13, 9-13 en 14-18 uur; 30 Maart: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 9-13 en 14- 14-18 uur; 31 Maart: Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 9-13 en 14-18 uur; 1 April: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderw., 9-13 en 14-18 uur; 2 April: Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45, 9-13 en 14- 18 uur; 3 April: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout. 9-13 en 14-18 uur. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK Leltt-O H-P m Het SS-Ersatzkommando Nie derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00. Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00, Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg DE MOORD EN BRANDSTICHTING TE RUINEN (Dr.) Tegen dader vijftien jaar geëischt Voor de Asser Rechtbank werd de zaak be handeld tegen den 20-j. boeren knecht Gerrit Jan Oldenkamp uit Ruinerwold, die In September J1 den landbouwer A. Dekker te Rui nen heeft vermoord en daarna diens woning In brand heeft ge stoken. Voor deze zaak bestond een enorme belangstelling. Verd. was door een raampje de woning bin nengedrongen, waar hij in een bed stee de komst van den boer af wachtte. Toen deze zich ter ruste bad gelegd, begon verd. met het volstoppen van eenige zakken met distributiebescheiden, kleeding geld, kruidenierswaren, zilveren voorwerpen enz. Terwijl hij hierme de bezig was, werd de boer echter wakker, waardoor verd. zoo angstig werd, dat hij den weerloozen man wurgde. Hierna bracht hij de volge stopte zakken naar zijn kosthuis en kwam terug om zijn misdaad te verbergen De woning werd in brand gestoken en de deur geslo ten, terwijl hij den sleutel in een sloot wierp. Rustig is verd. daarop naar huls teruggefietst, doch eeni- gen tijd later werd hij door de po litie aangehouden en naar Assen overgebracht. Verdachte bekende alles De officier van justitie, mr. Hartsuiker, eischte een gevangenis straf van vijftien jaar. Het vonnis zal 25 Maart a.s. worden gewezen. Met U: Winterhulp. Zonder U: Winter leed. Giro 5553 10.000 GULDEN BELOONING. Op 10 Maart 1943 des avonds zou bjj het Ryksmusenm te Amster dam een sedert lang gezochte gevaarlyke misdadiger worden aangehouden. In een handgemeen slaagde de misdadiger er in te ontkomen. De misdadiger is waarschynlijk tijdens het schieten dat op het handgemeen volgde, gewond geraakt. De hulp van het publiek bij het opsporen van dezen misdadiger is dringend ge wenscht. Voor ter zake dienende mededeeiingen, die tot de arres tatie van den misdadiger leiden, stel ik een belooning van 10.000 gulden in het vooruitzicht. Signalement van den misda diger; U.75 a 1.80 meter lang, slank figuur, smal gezicht, sterk gebo gen neus, donker haar, donkere oogen. Aangifte kan worden gedaan by alle Dnitsche en Nederland sche politieinstanties. (w.g.) LAGES, SS-Sturmbannführer, Aussen- amt Amsterdam des Befehls- habers der Sicherheitspolizei und des S. D. Luistert op Zondag 14 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golfleng te 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: Heldenherden king. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Aan het Oostelijke front van het Koebanbruggenhoofd leefde de gevechtsactie weder op. In verscheidene golven uitgevoerde aanvallen van den vy and wer den in zware gevechten metgroo- te verliezen afgeslagen. In het gebied van Charkof wierpen onze aanvalsdivisies den vijand naar de stad terug. Aan den Noordelijken en Westelyken rand der stad wordt gestreden. Door een omsingelenden aanval werden twee Sovjet-regimenten vernietigd. Eskaders gevechts vliegtuigen en vliegende artille rie sloegen terugtrekkende vy- andelyke strydkrachten uiteen. In den sector van Orel voerde de vyand herhaalde malen stér ke aanvallen uit. De Duitsche troepen behaalden een groot suc ces bij den afweer. Alle aanval len der Sovjets werden met zeer zware bloedige verliezen afge slagen. 26 pantserwagens bleven vernield voor onze stellingen lig gen. De bewegingen van onze troe pen in den centralen sector van het front verliepen zonder sto ring door den vijand volgens de plannen. Ten Zuiden van Cholm viel de vijand met sterke infan terie- en pantserstrydkr achten na hevig artillerietrommelvuur onze stellingen aan. De aanval len stortten in het afweervuur, ten deele in harde gevechten van man tegen man ineen. In het gevechtsgebied van StarajaRoes- sa is de aanvalskracht van den vijand uitgeput. In den tijd van 1 tot 10 Maart 1943 werden aan het Oostelijk front 773 Sovjetpantserwagens door formaties van het leger en van hedenavond 18.34 nur tot morgenochtend 7.08 uur De maan kwam heden op te 10.23 uur en gaat vannacht te 1.46 uur onder. de Waffen-SS vernield, buitge maakt of bewegingsonklaar ge schoten. Gisteren vernietigde de Duit sche luchtmacht 61 vyandelijke vliegtuigen, terwyl zy zelf vyf toestellen verloor. Van het front in Tunesië wordt slechts plaatselyke gevechtsactie gemeld. Door aanvallen van de luchtmacht werden gemotori seerde strydkrachten en artille riestellingen van den vyand zwaar getroffen. Duitsche jagers schoten twaalf vijandelyke vlieg tuigen neer. Vyandelyke vliegtuigen vlogen overdag en des nachts boven het Duitsche ryksgebied. Eenige in West-Duitschland uitgeworpen bommen veroorzaakten onbetee- kenende schade aan gebouwen. Vier vijandelyke vliegtuigen wer den ten val gebracht. Het opperbevel maakte nog per extra bericht bekend: „Onze duikbooten zijn nog steeds in den aanval. Sedert dagen hiel den zy voeling met een van Ame rika naar Engeland varend kon vooi. Groepen duikbooten sloten zich aaneen en boorden in tel kens herhaalde aanvallen 13 vol met oorlogsmaterieel geladen schepen met een gezamenlyken inhoud van 73.000 b.r.t. in den grond. Drie andere schepen wer den getorpedeerd. Zoodoende kon het duikboot wapen binnen 24 uur in totaal het tot zinken brengen van 36 schepen met een gezamenlijken inhoud van 207.000 b.r.t. melden. Onder deze schepen bevonden zich 8 munitieschepen, die bij de torpedeering in de lucht vlogen. Het sovjet-winteroffensief - De militaire correspondent van het D.N3. maakt de balans op van hetgeen de sovjets in den loop van hun groot winteroffensief als doel van hun optreden hebben aangegeven en dat, wat zy tot nu toe hebben bereikt. Hij schrijft: Wanneer men zich thans nog eens de groot opge zette Russische winteroperaties voor den geest haalt en denkt aan de enorme hoeveelheden men- schen en materiaal, die de vyand voortdurend in den stryd heeft geworpen, dan moet men tot de conclusie komen, dut wat do

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1